4 urodziny za nami! – tak się bawiliśmy

W piątek 28.06.2019 w kawiarni Big Book Cafe zdmuchnęliśmy cztery świeczki na urodzinowym torcie Soul Travel. To kilka lat wspólnych doświadczeń zarówno podczas otwartych spotkań w polskich miastach, jak i podczas Wypraw i Fotoekspedycji w różne zakątki świata. Wszystko to zamknięte w jeden wieczór inspirujących rozmów. Jedno jest pewne, warto świętować!

Jeszcze przyjemniej jest świętować, gdy odbywa się to w towarzystwie tych, dla których ważne są podobne wartości w podróży: ochrona natury, szacunek do drugiego człowieka i pasja, która przejawia się w fotografii czy słownym dialogu. Tego wieczoru byliśmy więc razem: znawcy regionu, fotografowie, reporterzy, organizatorzy i przedstawiciele branży turystycznej, muzycy, podróżnicy i miłośnicy dobrej kuchni.

Świętowaliśmy tam, gdzie nam najbliżej, nie tylko dlatego, iż Big Book Cafe znajduje się nieopodal naszego biura i wpadamy tam na kawę, czy spotkania biznesowe, ale dlatego, że to miejsce tworzą ludzie dobrego słowa, chętni na poznanie innego, wyjście poza swój horyzont myśli, ciekawi świata. Z Nimi Nam zawsze po drodze!

Spotkanie otworzyła założycielka Soul Travel – Renata Sabela mówiąc o tym, jak ważne jest wspólne celebrowanie i spotykanie się. To niesamowite, iż udało nam się zebrać, aż tyle osób z ekipy Soul Travel. Bo w końcu Soul Travel współpracuje z tymi, którzy lubią być w drodze jak Ola Synowiec, która życzyła nam wiele dobrego z podróży ponad 4000 kilometrami pieszo w Ameryce Północnej, czy Konrad Borkowski pozdrawiający nas z wyspy Jura (tam mieszka) albo Marcin Bublewicz, którego życzenia z dalekiej północy kraju skradły nam serce. Zobaczcie sami!

No więc kto był z nami w dniu urodzin? Szura Bruni – znawca Buriacji i Bajkału, Kamila Kielar –specjalistka od wyjazdów typu adventure (Mongolia, Alaska), Magdalena Ładanaj – miłośniczka Kostaryki, Elena Mosinyan – przewodniczka po swojej rodzinnej Gruzji, Barbara Oliwa-Chara – znawczyni Bałkanów i Sri Lanki, Bartek Sabela – pisarz i przewodnik po Uzbekistanie, Algierii i Bhutanie, a także Michał Leja – prowadzący fotoekspedycje po Bałkanach, fotograf i wykładowca Akademii Nikona.

Jak świętować to z partnerami, bo kiedy chce się robić coś innego, wychodzić poza swój horyzont, bardzo ważne jest wsparcie i ludzie dookoła, którzy patrzą tak jak ty, i wierzą, że pewne rzeczy są możliwe. Jest nam po drodze z Dariuszem Fedorem i Tomaszem Fedorem z Magazynu Kontynenty oraz Katarzyną Romaniuk z Akademii Nikona. Dziękujemy za lata razem!

Tymczasem ogromnie ucieszyła nas obecność Magdaleny Główki z TVN, Marka Józefiaka z Greenpeace, Elżbiety Goś-Janowicz z Poland4Weekend, Katarzyny Rodek z Radia Kampus i Dominiki Tuniewicz z firmy Optegra, oraz Przemysława Ligenzowskiego z Ligenzowscy i Partnerzy.

Całość celebracji otwierały krótkie prezentacje naszych prelegentów – Bartka Sabeli, Michała Lei i Kamili Kielar, którzy podzielili się tym, co najważniejsze – doświadczeniem z podróży do różnych krajów i miejsc według idei odpowiedzialnego podróżowania w dobie masowej turystyki.

Bartek Sabela, w swoich opowieściach i fotografiach, przybliżył nam mity i fakty dotyczące Bhutanu. Michał Leja wyjaśnił zasady fotograficznego savoir-vivre w swojej prezentacji „Jak zrobić komuś zdjęcie i nie dostać w zęby”. Kamila Kielar, z kolei poruszyła nas swoimi spostrzeżeniami na temat nadmiernych publikacji z podróży w social mediach.

Po jakże inspirujących prezentacjach nadszedł czas na wgląd w Soul Travel. Dowiedzieliście się jak działa i rozwija się firma od wewnątrz i co u nas w trawie piszczy, albo dopiero zacznie.

ROŚNIEMY i ROZWIJAMY SIĘ

• do zespołu dołączyły dwie silne dziewczyny: Basia Oliwa-Chara, odpowiedzialna za projekty, programy wypraw i Wasze wizy, oraz Julia Trzcińska, ninja social mediów, którą możecie spotkać i usłyszeć na naszym Instagramie czy Facebooku.

• W biurze działa też Reksio, który prowadzi autorskie wyprawy w miejsca dobrze mu znane i obwąchane: Pola Mokotowskie i Skwerek przy Kinie Iluzjon.

• w lutym powstała nowa strona Soul Travel, a w dniu urodzin oddaliśmy pachnącą jeszcze pomarańczową farbą nową mapę Soul Travel. Piękna, intuitywna i dobrze działająca. Nareszcie!

• Mamy nową szatę graficzną PDFów, która mówi więcej o tym jak i dlaczego podróżujemy – na spotkanie z drugim człowiekiem. Okładki więc pokazują ludzi, do których wyruszamy. Za całość oprawy od trzech lat odpowiedzialna jest wyjątkowa graficzka Ola Franków.

• Wyznaczamy nowe kierunki, od zeszłych urodzin to Algieria, Bhutan do społeczności Laya, Kuba, Sri Lanka, Kostaryka, Macedonia, no i jeszcze cieplutka Mongolia jako Wyprawa i Fotoekspedycja. Nie obyło się i bez wyzwań, bo ci co nas śledzą wiedzą również, że od dwóch lat nie możemy wystartować z fotograficzną Namibią, czy wyprawą do źródeł w Kolumbii. Dlaczego? To długa historia, chętnie się podzieliliśmy w kuluarach podczas Urodzin, ale jedno jest pewne, by podróżować w sposób etyczny, wiele elementów musi się złożyć. My sami popełniamy błędy, idziemy w miejsca, które okazują się nie najlepszym rozwiązaniem i często zaczynamy od nowa. Ale kiedy mamy gotowy program, wówczas naprawdę jest gotowy!

• Ruszamy z wyprawami dla kobiet – do społeczności Majanek w Gwatemali, wyprawa poprzez tradycje do swojej siły i mądrości. Osobiście jako Renata Sabela byłam na takich wyprawach prywatnie, a pierwsza z Soul Travel już w lutym 2020!

DZIELIMY SIĘ!

• Zaczynamy szerzej mówić o tym jak działamy w Soul Travel, dlaczego nie wybieramy pewnych atrakcji turystycznych związanych z cierpieniem zwierząt, czy wyzyskiem ludzi. Po 13 latach pracy w branży turystycznej i widzeniu tego od zaplecza, coraz lepiej wiemy, co służy, a co niszczy. Jesteśmy pewni, że nasze wybory zmieniają sytuację na świecie dla następnych pokoleń.

• Jesteśmy w trakcie negocjacji współpracy z Damchae Dem z fundacji BAOWE w Bhutanie. Rozmowy o przekazaniu 5% zysku Soul Travel z Wypraw i Fotoekspedycji na tą Fundację i jej lokalne projekty wśród kobiet zostały przerwane trzy- miesięcznym odosobnieniem założycielki Fundacji. Na początku lipca wracamy do ustaleń. Uczymy się również. Dotychczas sami nawigowaliśmy wsparcia finansowe fundując internet w wiosce czy stypendia dla młodzieży. Nie możemy jednak mieć takiego rozeznania jak zaufane osoby lokalne, które dokładnie odpowiadają na potrzeby mieszkańców. Dzięki temu nasza wspólna akcja może rozwinąć skrzydła. Celem naszego wsparcia będzie mikro-przedsiębiorczość dla kobiet.

• Niektórzy z Was wiedzą, że w maju przyjechał do Polski Marakame Jose Ramirez Katira, członek starszyzny Wixaritari z Meksyku. Poprowadziliśmy kilkanaście otwartych spotkań w całej Polsce. „Dla mnie jest to osobiście bardzo ważne, bo przez lata zastanawiałam się jak zrobić, by ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na wyprawę do Meksyku, czy na Syberię, mogli przybliżyć się do mądrości tej tradycji. I teraz dzięki Soul Travel, jest to możliwe” – powiedziała Renata Sabela.

• Przeprowadziliśmy jednocześnie Akcję Standing For Marakame, mającą na celu operację oka Marakame, by uniknąć ślepoty. Dzięki wspaniałej społeczności wokoło Soul Travel, zebraliśmy 57% kwoty, czyli ponad 7.000 złotych w przeciągu zaledwie dwóch miesięcy. Reszta kwoty jest zadeklarowana z kilku źródeł, co potwierdza w całości możliwość operacji. Otrzymaliśmy informację od reżyserów filmu „Huiczole ostatni strażnicy Pejotla” Paoli Estefani i Hernan’a Vilchez’a, iż zysk ze sprzedaży z biletów na film zostanie przeznaczony na operację, jednocześnie fundacja PWC, zdecydowała na wpłatę równowartości 2000 PLN na rzecz pomocy Marakame, a klinika Optegra, w której odbędzie się zabieg, chce w pełni ufundować operację oka. Pani Dominika Tuniewicz z Firmy Optegra była tego dnia z Nami. Dziękujemy wszystkim! Jestem bardzo poruszona waszym działaniem, które pokazuje, że razem możemy wiele zdziałać.

PLANUJEMY…

• Mówić jeszcze szerzej i głębiej o turystyce. Zainspirowana i wzmocniona po wspaniałych szkoleniach u Kamili Rowińskiej, oraz działaniami tymi małymi i tymi dużymi cudownej ekipy tak odpowiedzialnie podróżujących fotografów i przewodników Soul Travel, chcę mówić więcej i działać więcej. Chcę, by pewne działania, które nie służą naturze i ludziom, stały się przeżytkiem w turystyce. Czasami, by to się stało trzeba mówić i działać, trzeba powiedzieć pewne rzeczy głośniej. Więc piszę książkę. Premiera w przyszłym roku.

• Nowe destynacje, które szykujemy dla Was to mityczne Shangri La i społeczności tybetańskie, Finlandia zimową porą na zorzę, Etiopia wśród wspaniałych afrykańskich traw i Antarktyka z wyjątkowym znawcą, który pokochał to miejsce 14 lat temu. Obserwujcie nasz fanpage, żeby być na bieżąco ze wszystkimi nowościami!

• To niesamowite, doświadczenia ostatniego roku pokazały nam, iż dzięki społeczności możemy wiele zdziałać. Nie zawsze możemy się spotkać, jak na Urodzinach w gronie prawie 100 osób, ale wiem, że ta społeczność jest silna. Pokazał to przyjazd Marakame do Polski, zbiórki na operację, pełne sale kinowe przy pokazach filmów i spotkania w grupach podróżniczych. Teraz chcemy mieć jedno miejsce gdzie możemy się dzielić i inspirować. Zakładamy więc grupę na FB Soul To Travel. Chcemy tam Was usłyszeć, poznać, dowiedzieć się co jest dla Was ważne i tworzyć siłę etycznego podróżowania.

DOŁĄCZCIE JUŻ TERAZ!

Urodziny to również czas niespodzianek dla Was, bo jak my świętujemy, to innym dajemy prezenty. Pierwsze trzy osoby na wybrane kierunki z Soul Travel mogły zapisać się w mega rabatach cenowych. Byliście baaaaardzo gotowi i … zabrakło nam umów tego wieczoru! Będziemy lepiej przygotowani za rok! 🙂

No i już bardziej konkretnie, albo treściwie, zakosztowaliśmy kuchni świata, od lodów tajskich, przez humus izraelski, po wina gruzińskie i kisz -misz oraz migdały z Uzbekistanu. No i tort! Tym razem nasz rodzimy, akacjowo-pistacjowy robiony przez Ola Jankiewicz z Pracownia Panna! Bawiliśmy się do 23:00 a najbardziej wytrwała i nadal liczna grupa kontynuowała zabawę na afterku w Barze Wieczornym.

Dziękujemy za Waszą obecność! Cudownie było razem z Wami celebrować, wspominać i snuć plany na przyszłość. Dziękujemy za wspaniałe życzenia, te szeptane do ucha i te przed kamerą. Oby wszystkie się spełniły.

Specjalne podziękowania składamy dla:

Big Book Cafe za współdzielenie z nami Waszego niezwykłego miejsca. Kto jeszcze tam nie wypił kawy i nie przeczytał książki – z całego serca zachęcamy!
Cukierni PANNA za przepyszny akacjowo-pistacjowy tort! Jak już grzeszyć, to grzeszyć dobrze!
Ekipie Thai Ice, która śpieszyła z tworzeniem niezwykłych naturalnych tajskich lodów. Wspaniałe orzeźwienie!
Firmie Chocolates 3D, która zadbała o wykończenie lodowych deserów czekoladowym logo Soul Travel. Uwielbiamy takie detale!
Fotografowi Marcinowi z Shootit za uwiecznienie całego wydarzenia. To dla nas cenne wspomnienia!
Kajowi i Celine za prowadzenie transmisji na żywo na naszym Instagramie. Dzięki Wam w Urodzinach Soul Travel mogło „uczestniczyć” jeszcze więcej osób!
Dziękujemy Wam, po prostu. Jesteśmy zainspirowani na najbliższy rok działań z Wami.

Ekipa Soul Travel

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

Dołącz do otwartych i ciekawych świata podróżników Soul Travel.

Wyrażam zgoda na przetwarzanie moich danych zawartych w zapisie do Newslettera przez Soul Travel Renata Sabela z siedzibą przy Kazimierzowska 70/11; 02-518 Warszawa, NIP 622-235-44-57 - Administratora danych osobowych oraz przez partnerów i współpracowników działających w obrębie firmy w celu realizacji umowy o świadczenie usługi Newsletter. Przysługuje mi prawo dostępu do treści danych oraz możliwość ich poprawienia. Zapoznałem/am się i akceptuję Politykę Prywatności.