Alaska w bliskości z przyrodą: niedźwiedzie i bieliki obiektywnie

 

 

John Muir, szkocko-amerykański przyrodnik i pisarz mówił, że „dla miłośnika dzikiej natury Alaska jest jednym z najwspanialszych rejonów na świecie”. Dziś, ponad sto lat po śmierci Muira, te słowa nadal są prawdziwe. Alaska to jedno z niewielu miejsc na świecie, które rozpala wyobraźnię tak wielu osób, a jednocześnie zawsze pozostanie dzikie. Pustka tundry, surowe warunki klimatyczne, ogromne odległości i wysokie góry tworzą patchworkową mieszankę: trudną, wymagającą, najpiękniejszą. Człowiek, który ma odwagę tu przybyć, dobrze wie, że to on musi się dostosować, bowiem żadna nowoczesna technologia nie wygrała jeszcze z przyrodą na Alasce. Żyją tu świadome swej potęgi niedźwiedzie grizzly i czarne baribale, przemierzające góry watahy wilków, a także łosie, karibu i potężne orły bieliki dumnie panujące nad alaskańskim wybrzeżem.

 

Fotoekspedycje Soul Travel łączą eksplorację i przygodę z intensywną nauką fotografii. Wyprawę poprowadzi charyzmatyczny fotograf Paweł Chara, który swoją pasją zaraził już wielu amatorów dalekich podróży. Po zapisaniu się na Fotoekspedycję, Paweł w będzie do Państwa dyspozycji wyznaczonych terminach: tak, by każdy z uczestników mógł się odpowiednio przygotować do wyprawy.

 

Alaska to wyprawa prowadzona przez Kamilę Kielar, wieloletnią podróżniczkę i specjalistkę w eksploracji odległych rejonów tej części świata, całkowicie oddaną studiom zachowania niedźwiedzi i innych dzikich zwierząt w różnych zakątkach świata. Nocujemy z dala od wielkich miast, w przytulnych hotelach lub prawdziwych lodge’ach. Wszelaki transport (awionetki, łodzie, autobus) wynajmujemy na wyłączność, by logistyka wspierała nas w dopracowywaniu tematów fotograficznych w terenie.

 

Doceniając wyjątkowe walory fotograficzne i wyprawowe wyjazdu na Alaskę, został on objęty patronatem Nikona, który włączył go do swojego programu wyprawowo-szkoleniowego white.

 • TERMIN: 29.08 - 11.09.2019 (POTWIERDZONA)
 • CZAS TRWANIA: 14 dni
 • GRUPA: 6-10 osób
 • CENA: 6000 PLN + 9370 USD
PRZEWODNIK
Kamila Kielar
FOTOGRAF
Paweł Chara

SZCZEGÓŁOWY PLAN

Dzień 1: Warszawa - Anchorage

Spotkanie uczestników na lotnisku w Warszawie i wylot na Alaskę. Lądowanie w Anchorage, największym mieście stanu Alaska. Kolacja i nocleg w hotelu nad miejskim jeziorem, z dala od krzykliwego centrum.

Dzień 2: Anchorage – Park Narodowy Denali

Rano niezbędne formalności i ostatnie zakupy przed wyprawą do Parku Narodowego Denali. Przejazd do miasteczka, będącego bramą dla wypraw w głąb parku. Kolacja i nocleg.

Dzień 3: Park Narodowy Denali

Wcześnie rano wsiadamy do specjalnego autobusu, by wjechać do parku. Liczne postoje, gdy tylko sprawne oko wypatrzy zwierzynę. Ze względu na wczesną porę jest duża szansa na zobaczenie niedźwiedzi, karibu oraz łosi. Po około 6-7 godzinach jazdy dotrzemy do Wonder Lake. Rozbicie namiotów i gotowanie obiadu. Na kempingu znajdują się specjalne skrzynki, w których bezpiecznie trzyma się jedzenie oraz bieżąca woda. Spacer rozpoznawczy po okolicy. Kolacja i nocleg.

Dzień 4: Park Narodowy Denali

Cały dzień przeznaczony na fotografowanie – wędrówki dookoła jeziora Wonder oraz szlakami poprzez bagniska do lodowcowej rzeki. Ciągle będzie towarzyszyć nam fantastyczny widok na Denali. Wędrówki dają duże szanse na spotkanie zwierząt i tym samym dopracowanie tematu fotografii. Wieczorem gotowanie posiłków na kempingu na kuchenkach gazowych. Nocleg w namiotach.

Dzień 5: Park Narodowy Denali – Kodiak

Poranna fotografia, złożenie obozu oraz wyjazd z parku Denali. Przejazd na lotnisko w Anchorage. Lot na Kodiak i dalszy lot do oddalonej od jakiejkolwiek cywilizacji lodge'y. Kolacja i nocleg.

Dni 6 i 7: Wyspa Kodiak

Dwa dni spędzimy w okolicach lodge’y na fotograficznych wędrówkach. Nasze obiektywy zostaną skierowane głównie na wyjątkowe niedźwiedzie z Kodiak, lecz drugie oko będziemy mieć otwarte i na inne okoliczne zwierzęta: lisy, jelenie, wydry, orły a nawet podpływające do zatoki wieloryby. W aktywnościach będzie nam towarzyszył lokalny przewodnik, doskonale znający najlepsze miejsca do fotografii i obserwacji zwierząt.

Dni 8 i 9: Kodiak – Brooks Falls

Rano wylot awionetką do Parku Narodowego Katmai. Obowiązkowe szkolenie poprowadzone przez strażników parku. Zakwaterowanie. Po południu i wieczorem fotografowanie niedźwiedzi nad Brook Falls ze specjalnych platform fotograficznych oraz z brzegu rzeki, w lesie, nad rozlewiskiem i nad jeziorami. Kolacja i nocleg w lodge’y w środku parku. Następny dzień w całości poświęcony jest ucztowaniu i dopracowywaniu kadrów, gdzie głównym modelem zostaje majestatyczny niedźwiedź.

Dzień 10: Brooks Falls – Homer – Halibut Cove

Przed południem ostatnia szansa na fotografie niedźwiedzi, około 16 przelot z Brooks Falls do Homer. Przepłynięcie łodziami przez zatokę Kachemak do Halibut Cove i zakwaterowanie w lodge’ach. Wieczorem rejs po zatoce – okazja do fotografowania amerykańskich orłów bielików. W rejsie towarzyszyć nam będą lokalni wędkarze, którzy dobrze znają teren i te (!) konkretne miejsca. Kolacja i nocleg.

Dzień 11: Halibut Cove

Cały dzień przeznaczony na fotografowanie orłów z łodzi oraz z brzegu. Fotografowanie w 4-godzinnych sesjach, rano i wieczorem. Po nasyceniu się plenerem, co nie będzie łatwe, powrócimy do lodge’y na noc. Kolacja.

Dzień 12: Halibut Cove - Homer

Poranna fotografia orłów i wyjazd z Halibut Cove do Homer. Transfer do Indian Valley. Kolacja i nocleg.

Dzień 13: Homer

Po śniadaniu wyjazd na lotnisko, odprawa i wylot do Polski.

Dzień 14: Warszawa

Lądowanie w Warszawie i zakończenie wyjazdu.

MAPA

Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt

KOSZT

6000 PLN + 9370 USD Wpłata zaliczki w wysokości 6000 PLN jest jednoznaczna z rezerwacją miejsca.

WLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • loty na trasach Anchorage - Kodiak; Kodiak - Kodiak; Kodiak - Brook Falls; Brook Falls - Homer
 •  wygodne zakwaterowanie w hotelu (Anchorage) i kameralnych lodg’ach w pokojach 2-osobowych; w Brook Falls i Indian Valley w pokojach 2, 3 lub 4-osobowych; w Denali w namiotach,
 •  transport na wyłączność,
 •  przeprawy i rejsy prywatnymi łodziami,
 •  sprzęt w Denali (namioty, kuchenki, śpiwory),
 •  odżywcza lokalna kuchnia (śniadania i obiadokolacje, w Denali - trzy posiłki),
 •  opieka polskojęzycznej pilotki Soul Travel,
 • opieka fotografa Pawła Chary,
 •  ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000PLN, BAGAŻ – 1600 PLN,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.5% dochodów wspiera lokalne projekty na świecie
Partnerem Fotoekspedycji jest white

NIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • bilet lotniczy (Polska-Alaska-Polska) – około 3500 złotych,
 • wiza (służymy informacją przy wyrobieniu),
 •  na opłaty do wejść do Parków Narodowych, specjalne pozwolenia, oraz na napiwki należy przeznaczyć 1770 USD (płatne na miejscu).


INFORMACJE

Rytm podróży

Jedyna taka wyprawa, która pozwala na eksplorowanie odległych i trudno dostępnych miejsc Alaski. A to dlatego, że oparliśmy program wyprawy na przemieszczaniu się awionetkami, zyskując czas i możliwości. Podczas wyprawy na Alaskę skupimy się na fotografowaniu zwierząt w najpiękniejszych krajobrazach, jakie oferuje czterdziesty dziewiąty stan USA. Z ogromnego terytorium jakim jest Alaska wybraliśmy cztery niezwykłe miejsca, które dadzą Wam możliwość zrobienia unikalnych zdjęć polujących niedźwiedzi, orłów, brodzących w bagnach łosi czy umykających karibu. Fotoekspedycja została zaplanowana na wrzesień - czas, kiedy ogromne przestrzenie Alaski pokrywają się purpurą, tworząc niebanalne tło dla fotografowanych zwierząt, a dni są wciąż długie, zapewniając najlepsze światło. Po wyczerpujących fotograficznych łowach będziemy mogli odpocząć w starannie dobranych miejscach noclegowych w sercu dzikiej przyrody, z dala od zgiełku, wśród lokalnych społeczności i poszukiwaczy złota. Wyjazd ten dedykujemy wszystkim fotografom przyrody, których fascynują najlepsze kadry zwierząt, gór, morza i tundry.

4 razy niedźwiedź

Podczas wyprawy fotograficznej uczestnicy będą mieli okazję spotkać 4 różne gatunki i podgatunki niedźwiedzi. Pierwszym z nich jest majestatyczny, żyjący w Denali i budzący grozę niedźwiedź grizzly (Ursus arctos horribilis). Zwyczajowo posiada jasnobrązowe futro (tak zwane „blondynki”). Żywi się głównie jagodami, korzonkami, sporadycznie polując na zwierzynę (zające, jelenie). Jest samotnikiem, choć istnieje szansa spotkania matki z młodymi.

Kolejnym jest podgatunek niedźwiedzia z wyspy Kodiak (Ursus arctos middendorffi). Obok niedźwiedzia polarnego to największy lądowy drapieżnik, żyjący tutaj w grupie 3 tysięcy osobników. Ma gęstą sierść, zazwyczaj brunatno-rudą. Gdy stanie na dwóch łapach jego wzrost często przekracza trzy metry. Mimo to nie jest bardziej waleczny, ale pozostaje zwierzęciem płochliwym i nieufnym.

Trzecim gatunkiem niedźwiedzia, jakiego będziemy mieli szansę sfotografować, jest baribal, niedźwiedź czarny (Ursus americanus). Spotkać go można zarówno w lesistych częściach Denali, jak i podczas przejazdów przez Alaskę (zwłaszcza na półwyspie Kenai). Jest zdecydowanie mniejszy i ma lśniące futro w czarnym lub cynamonowym kolorze. Jego budowa ciała pozwala mu na wręcz niebywałą zwinność, dlatego często przesiaduje na drzewach.

W Parku Narodowym Katmai, na słynnych wodospadach Brooks Falls, zobaczymy tymczasem niedźwiedzia brunatnego (Ursus arctos) - prekursora powyższych podgatunków. W zachowaniu oraz w diecie przypomina niedźwiedzia kodiackiego, dlatego najczęściej można go spotkać, gdy posila się rybami. Jest mniej strachliwy i niekoniecznie reaguje na obecność człowieka. To pozwala nam na dopracowanie tematu alaskańskich niedźwiedzi - obiektywnie.

Paweł Chara - fotograf

Od strony fotograficznej wyprawę prowadzi Paweł Chara - doświadczony fotograf, przyrodnik i osobisty sekretarz Sławomira Mrożka. Paweł ma za sobą ponad sto wystaw w kraju i za granicą. To jedyny europejski stały współpracownik „China National Geographic”. Publikuje również w takich tytułach, jak: „Poznaj Świat”, „Gazeta Wyborcza”, „Tygodnik Powszechny”, „Przekrój”, „Polityka”. Jego prace można znaleźć także w książkach i albumach. Swoimi doświadczeniami dzieli się jako wykładowca szkoły fotograficznej – Akademii Nikona. Prace Pawła Chary sprzedawane są w limitowanych kolekcjonerskich seriach, odpowiednio sygnowanych stemplem autora.

Park Narodowy Denali

Denali to jeden z największych parków narodowych Stanów Zjednoczonych. Jego nazwa pochodzi od najwyższego szczytu Ameryki Północnej, który znajduje się na jego terenie. Ze względu na unikatową faunę i florę, w parku Denali obowiązują niezwykle restrykcyjne przepisy poruszania się. Zaledwie 2-3% wszystkich odwiedzających ma możliwość wędrować po terenie parku poza przecinającą go drogą. Na jego terytorium żyją duże populacje niedźwiedzi grizzly, łosi, wilków, karibu, lisów oraz owiec jukońskich, które na ogromnych otwartych przestrzeniach parku będzie widać już z daleka w krajobrazie pełnym jesiennych odcieni brązów, fioletów, żółcieni i czerwieni. Noc spędzimy nad brzegiem krystalicznie czystego jeziora, w którym odbija się północna ściana Denali. Wonder Lake to jedna z najpiękniejszych części parku.

Wyspa Kodiak

Na wyspie znajduje się Kodiak National Wildlife Refuge, w którym żyje 3 tysiące niedźwiedzi brunatnych z podgatunku Kodiak. Niedźwiedzie te, przez 12 tysięcy lat izolowane od innych gatunków, dziś są największymi na świecie przedstawicielami niedźwiedzi brunatnych. Nierzadko przekraczają dwukrotność swoich syberyjskich kuzynów. Odizolowana lodge, którą wybraliśmy, jest położona na brzegu zatoki, gdzie niedźwiedzie szczególnie chętnie łowią łososie czy inne owoce morza.

Brooks Falls

Obraz niedźwiedzia grizzly łapiącego łososie wyskakujące ponad wodospad to dla wielu pierwsze skojarzenie, gdy słyszymy słowo Alaska. To właśnie tu, w Parku Narodowym Katmai, znajdują się wyjątkowe wodospady Brooks Falls, tak chętnie odwiedzane przez głodne niedźwiedzie. Niedźwiedzie, które są samotnikami, tutaj - ze względu na obfitość jedzenia – żyją w grupie ponad siedemdziesięciu osobników. Zazwyczaj wśród fal rzeki widać przynajmniej kilka niedźwiedzi jednocześnie, a i kilkanaście nie jest niczym rzadkim. W pobliżu wodospadu zostały zbudowane specjalne platformy, z których można bezpiecznie fotografować. Można również przemieszczać się swobodnie po okolicy, wędrować po lesie, nad jeziora, rozlewiska, gdzie niedźwiedzie przebywają równie chętnie jak nad samym wodospadem. Trzy dni i dwie noce spędzone w Katmai dadzą nam możliwość obserwacji niedźwiedzi w różnorodnych sytuacjach, przy dobrym świetle i bez innych ludzi, a wrzesień to czas, gdy wody rzeki wypełniają się ogromną liczbą łososi.

Halibut Cove

Mało kto wie o istnieniu tego miejsca. Znajduje się ono na drugim brzegu zatoki Kachemak, do której schodzą lodowce z pobliskich gór i jest domem dla ogromnej ilości orłów bielików. Samo Halibut Cove to niewielka osada wciśnięta między górskie zbocza, zbudowana z charakterystycznych domów na drewnianych palach. Jeden z nich, odsunięty od reszty zabudowań, to nasza lodge’a. Wprost z jej okien będziemy mieli możliwość fotografowania orłów.

Indian Valley

Indian Valley jest położone na stoku najdłuższego alaskańskiego fiordu, skąd rozciąga się widok na lodowce, góry, pływające wieloryby i bieługi. Niegdyś znajdowała się tu kopalnia złota. Dziś właścicielami miejsca są alaskańscy traperzy: Roger, który przejechał rowerem trasę Iditarodu, najdłuższego wyścigu psich zaprzęgów świata (1600km po śniegu i lodzie przy temperaturach sięgających -50 stopni C) i Arlene, która opłynęła kajakiem całą Alaskę. Ich osiemnastoletni syn od lat eksploruje alaskański busz w poszukiwaniu nowych złóż złota.

Lodge

Lodge to szczególne miejsce zakwaterowania. Łączy w sobie charakter odludnej alaskańskiej chaty z dobrej jakości zakwaterowaniem. Prowadzona jest przez ludzi, którzy zrezygnowali z życia w miastach i wioskach, by całkowicie oddać się życiu w harmonii z przyrodą, tym samym dając gościom możliwość poznania interioru i prawdziwego niedostępnego oblicza Alaski. Jej właściciele to nie biznesmeni, lecz prawdziwi gospodarze, którzy sami mają wiele lokalnych historii oraz własnych przygód do opowiedzenia. Miejsce logde'y jest starannie wybrane, zachwycając swoim położeniem i dostępem do natury. Nie wychodząc z pokoju można obserwować dzikie zwierzęta, które podchodzą (lub podlatują) w pobliże. Często, żeby dostać się do takiego miejsca konieczny jest specjalny transport - awionetka czy łódź, gdyż nie dochodzi do niego żadna droga. Gospodarze zawsze podają przygotowane przez siebie posiłki, a cała lodge nierzadko jest wynajęta na wyłączność dla naszej grupy.

ZAPISZ SIĘ

Jesteś zainteresowany Wyprawą?  Zapisz się! To proste!
Napisz do nas na adres email: info@soutravel.pl lub wypełnij krótki formularz poniżej
Po otrzymaniu wiadomości skontaktujemy się z Tobą oraz będziemy informować na bieżąco o działaniach związanych z wyprawą. Zapisz się również na Newsletter Soul Travel.

Nazwa wyprawy: AlaskaWyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów związanych z Zapisem.
Chcę otrzymywać informacje o spotkaniach z podróżnikami, artykułach dotyczących odpowiedzialnego podróżowania i wiele innych oraz w pierwszej kolejności informacje o zapisach na Wyprawy i Fotoekspedycje.

RELACJE

Kliknij na zdjęcie i otwórz galerię z Wypraw i Fotoekspedycji na Alaskę.