Królestwo kolibrów i wyjątkowa przygoda
wśród dzikich zwierząt wysp Ekwadoru

Program Fotoekspedycji wprowadzi Cię w intymny świat natury dając niepowtarzalne możliwości fotografii najdzikszej przyrody naszej planety. Królestwo kolibrów i wyjątkowa przygoda wśród dzikich zwierząt to doskonała fotoekspedycja dla miłośników natury, gdzie obfitość spotkań z bogatą florą i fauną Wysp Galapagos oraz wybranych miejsc Ekwadoru nasyci najbardziej wymagających fotografów.

 

Fotoekspedycję prowadzimy przez dziewicze i nieco utopijne krajobrazy Galapagos. Bo jak nazwać tę różnorodność geologiczną: wulkaniczne jęzory, soczysto-zielone lasy, przezroczystą turkusową wodę, zacienione zatoki czy puste, rozłożyste plaże? Zielone kaktusy wyłaniają się z czarnych wulkanicznych skał, a ognistoczerwone kraby przesiadują na brzegu szmaragdowego morza. Intensywne kolory i nieznane kształty wypełnią nasze kadry. Widoki podczas tego kilkudniowego rejsu będą źródłem głębokich, nie tylko artystycznych, inspiracji.

 

Wyprawę poprowadzi charyzmatyczny fotograf Paweł Chara, który swoją pasją zaraził i wyedukował fotograficznie już wielu amatorów dalekich podróży. Wyprawa została przygotowana przez pasjonatkę Ameryki Południowej Sylwię Kieszkowską, która powraca do Ekwadoru w prywatnych podróżach zgłębiając jego tajemnicze zakątki.

Program jest objęty patronatem white, która włączył go do swojego programu wyprawowo-szkoleniowego.

 • TERMIN: 19.04-02.05.2019
 • CZAS TRWANIA: 14 DNI
 • GRUPA: 6 - 10 OSÓB
 • CENA: 6170 USD
PRZEWODNIK
Sylwia Kieszkowska
FOTOGRAF
Paweł Chara

SZCZEGÓŁOWY PLAN

Dzień 1: QUITO - 2.800 m n.p.m.

Tego dnia lub dnia wcześniejszego w godzinach popołudniowych wylot z Polski, przelot przez jedno z europejskich portów do Quito. Transfer do hotelu w pobliżu lotniska.

Dzień 2: QUITO/DOLINA TANDAYAPA - 1750 m n.p.m. (75 km; 2 godz.)

O poranku wyruszymy ze stolicy i udamy się w stronę zalesionych wzgórz doliny Tandayapa. Nasz lodge (hotel rodzinny) jest położony w sercu tropikalnego lasu na zachodnim stoku And. Miejsce to słynie z dużej różnorodności fauny, przede wszystkim ptactwa. Imponująca społeczność kolibrów znajduje się tuż obok naszego hotelu. Zawieszone karmniki przyciągają tysiące małych ptaków dziennie a w ciągu jednej tylko godziny można sfotografować do dwudziestu gatunków. Natomiast my wiemy, że nie o liczby tu chodzi, a o doskonałą fotografię. Zatem w potężnym uniesieniu, dokonamy chłodnej analizy, by każdy kadr stał się obrazem. Z pewnością wśród nich pojawi się furczak łopatkosterny ze swoim niezwykłym, długim ogonem oraz inne lśniące gatunki, występujące tylko w tym bogatym środowisku Ekwadoru i Kolumbii (tzw. Choco). Nie zabraknie kolibra Sylph z jego fioletowym ogonem, fioletowo-zielonego kolibra Purple-bibbed Whitetip, zachodniego kolibra Emerald, czy bardziej subtelnego, brązowego kolibra Inca. W dolinie spotkamy także inne gatunki ptaków: kolorowe tanagery, tukany, zięby oraz barbety.

Dzień 3: RANCZO SUAMOX (80 km; 1 godz. 45 min.)

O świcie wybierzemy się do bogatych lasów doliny Tandayapa w poszukiwaniu fotograficznych ujęć. Powrócimy do lodge’a na śniadanie i chwilę odpoczynku.

Około południa kolejna wyszukana przez nas fotograficzna bomba: udamy się do rancza Suamox- lokalnej farmy, w której specjalnie dla nas przygotowane są dwa stanowiska fotograficzne (karmniki). Przyciągają one sikorki, tanagery, dzięcioły oraz kilka gatunków kolibrów, które można spotkać tylko na nizinnych terenach. Tutaj min. fotograficznie zabawimy się z kilkoma gatunkami dzięciołów, między innymi oliwkowego i czarno-policzkowego, srebrnego tanagera, ekwadorskiego drozda oraz grubodziobą czy pomarańczowo-brzuszną organkę. Po nasyceniu się plenerem, co nie będzie łatwe, powrócimy do lodge’a na noc.

Dzień 4: Milpe - Bird Sanctuary (60 km; 1 godz. 30 min.)

Po bardzo wczesnym śniadaniu wyruszymy do niższej części parku, do małego rezerwatu znajdującego się u podnóża Andów, w którym występuje trochę inny zestaw przyrody pierwotnej.

Intensywna sesja zdjęciowa, a następnie lunch w towarzystwie kolibrów, wielokolorowych tanagerów i tukanów.

Dzień 5: PAZ DE LAS AVES/QUITO (25 km; 45 min.)

O świcie wyruszymy do jednego z najważniejszych ptasich miejsc w okolicy- schronienia Paz de las Aves w regionie Mindo. Ten piękny rezerwat położony jest na terenie subtropikalnego lasu, gdzie na wilgotne, pokrytych mchem drzewach rosną jaskrawoczerwone bromelie. Wczesna pora pozwoli nam na odwiedziny głębi lasu, gdzie o świcie aktywny staje się skalikurek andyjski oraz ptaki z gatunku bławatnikowatych. W tym obszarze występują także rzadko spotykane kusaczki, których żyje tu przynajmniej 5 gatunków.

Dzień 6: QUITO/SANTA CRUZ (100 km; 2 godz.)

Wylot z Quito na Galapagos - jednego z naturalnych cudów świata. Lądowanie na wyspie Baltra. Zakwaterowanie na łodzi. Wyjazd samochodem na północną cześć wyspy Santa Cruz. Pierwsze spotkanie z typową roślinnością Galapagos.

Przemierzymy wyspę drogą przez wyżyny i kanał Itabaca docierając do zboczy wulkanu Cerro Crocker (864m). Z tego miejsca rozpościera się niesamowity widok na okoliczne wyspy. Odwiedzimy gigantyczne żółwie w El Chato.

Dzień 7: ISABELA

Dopłyniemy do Isabela, będącej wciąż aktywną wulkanicznie i rzadko odwiedzaną wyspą Galapagos. Zakotwiczymy jacht w małym porcie Puerto Villamil. Stamtąd już widać brzegi malutkiej wyspy Tintoreras. Jest ona surowa i skalista, idealna dla całych kolonii legwanów morskich, które ochoczo wylegują się na wybrzeżu. Udamy się do małej laguny wypełnionej rekinami rafowymi. Na dalszej części szlaku uchwycimy w naszych obiektywach leniwe lwy morskie oraz kilka gatunków pingwinów równikowych. Spędzimy tutaj trochę czasu, żeby każdy był zadowolony z własnych ujęć. Naturale Paweł służy swą pomocą:) Lunch na łodzi.

Po południu ruszymy do małej wioski rybackiej, która od 1945 do 1959 roku była kolonią karną. Teren otaczał ogromny mur o wysokości 65 metrów. To ciekawa część ludzkiej sagi życia na Wyspach Galapagos. Stąd tylko kilka kroków by wyruszyć szlakiem, który zabierze nas do namorzynowej laguny śródlądowej, tworzącej idealne siedlisko dla wielu ptaków, w tym flamingów, szczudłaków zwyczajnych, kokoszek, rożeńców i kulików. Fotograficzna miazga! Szlak kończy się w jednym z ośrodków hodowlanych żółwia Parku Narodowego Galapagos.

Dzień 8: ISABELA - FERNANDINA

Dzień rozpoczniemy od eksplorowania skalistej zatoki składającej się z małych lagun w północnej części wyspy - Punta Moreno. To ulubione miejsce flamingów, które będziemy mogli uchwycić w naszych obiektywach. Przebywają tu także inne, liczne ptaki morskie, między innymi rożeniec białolicy. Wczesnym popołudniem wyruszymy w kierunku wyspy Fernandina, najmłodszej i trzeciej co do wielkości wysp archipelagu, na tyle wyjątkowej, że zamieszkały tutaj całe rodziny pingwinów. Zakotwiczymy przy Punta Mangle na południowym wybrzeżu. To jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na całym archipelagu Galapagos.

Dzień 9: FERNANDINA

Pobudka we wczesnych godzinach, by o świcie dobić do brzegów rozległej, dziewiczej wyspy Fernandiny. Przywitamy ten dzień (dosłownie!) z tysiącami legwanów morskich oraz setkami innych zwierząt. Po ochłonięciu wybierzemy się na spacer szlakiem lawy na Punta Espinoza. Tutaj uchwycimy kormorany nielotne, jastrzębie, żółwie, różne gatunki czapli, kraby, lwy morskie i wiele więcej! Fernandina jest jedną z najbardziej dzikich wysp Galapagos i żadne gatunki ssaków nigdy nie zostały tutaj wprowadzone. W tym miejscu fotograficznie zabawimy się do granic naszej wyobraźni, ponieważ tamtejsza przyroda pierwotna niekoniecznie reaguje na obecność człowieka, co daje nam możliwość dopracowania tematu w stu procentach!

Po lunchu na łodzi czeka nas krótki rejs do Tagus Cove znajdującego się na wyspie Isabela. Tutaj udamy się na spacer wzdłuż żużlowego stożka wulkanicznego. Po drodze zobaczymy prawdopodobnie jastrzębie Galapagos i kormorany nielotne. Ze szczytu wyspy rozpościera się widok na Darwin Lake składającego się z wielu małych słonych jeziorek wulkanicznych.

Kolacja na łodzi.

Dzień 10: SANTIAGO

Obudzimy się na wyspie Santiago w zatoce James Bay. Zakotwiczymy jacht niedaleko starej kopalni soli Puerto Egas. Lwy morskie i pelikany brunatne są pełnoprawnymi mieszkańcami tej wyspy. Wyruszymy na spacer wzdłuż linii brzegowej lawy, na której legwany morskie wygrzewają się przez większość dnia, a legwany lądowe i kraby Sally Lightfoot spacerują swoimi ścieżkami.

Popołudniowy spacer poprowadzi nas do krawędzi doskonale uformowanego krateru Sombrero Chino - jego nazwa nawiązuje do chińskiego kapelusza, którego formę przypomina krater. Po południu powrót na plażę Espumilla, dokąd przypływają zwierzęta morskie. Podczas nurkowania można będzie zobaczyć płaszczki orle, węgorze i rekiny rafowe. Tymczasem na samej plaży żyją setki krabów Sally Lightfoot, dostarczając żywności dla czapli i innego ptactwa brzegowego. Dla nas spotkanie będzie prawdziwą ucztą!

Dzień 11: SANTA CRUZ

Ostatni dzień rejsu rozpoczniemy na północnym brzegu wyspy Santa Cruz. Rano wypłyniemy pontonem na słone wody laguny Caleta Negra Tortuga. Wzdłuż jej krętego brzegu rosną trzy różne gatunki mangrowców: czerwony, biały i czarny. Teren ten uwielbiają żółwie morskie, złote płaszczki karbogłowe oraz rekiny rafowe (nie są one zagrożeniem dla człowieka, ale i tak jest to zadanie dla chętnych!:)) Otoczona jest ona stromymi klifami wokół których sfotografujemy wiele zjawisk przyrodniczych, którym towarzyszą ptaki min. pelikany i czaple!

Około południa wyruszymy na lotnisko. Przelot do Quito.

Dzień 12: QUITO

Cały ostatni dzień spędzimy w czarującej stolicy Ekwadoru. Trochę poza szlakiem, by uchwycić w obiektywach czar i atmosferę starego miasta. Zajrzymy do bazyliki oraz kościoła La Compania de Jesus. Odwiedzimy dzielnicę La Floresta, gdzie znajduje się uliczny market owocowo-warzywny, doskonałe miejsce do podejrzenia codziennego życia mieszkańców Quito. Po lunchu wjedziemy na wzgórze El Panecillo, z którego rozpościera się widok na całe miasto. Kolacja w restauracji znajdującej się na lokalnej, artystycznej uliczce, gdzie dopiero wieczorem rozbrzmiewają rytmy salsy.

Dni 13 i 14 - QUITO - POLSKA

Wylot z Quito przez jeden z portów europejskich. Przylot do Polski.

MAPA

Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt

KOSZT

6170 USD - przy grupie 6-10 osób Wpłata zaliczki w wysokości 1500 USD jest jednoznaczna z rezerwacją miejsca.

WLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • przeloty na trasie Quito - Galapagos - Quito,
 • wygodne zakwaterowanie w hotelach 3* i 4* (Quito); w rodzinnym 3* lodgu (Tandayapa); na jachcie w kabinach dwuosobowych (Wyspy Galapagos),
 • prywatny transport autokarowy,
 • komfortowy jacht na Wyspach Galapagos z opieką kapitana i załogi, kosztami portowymi i paliwem,
 • przewodnicy w dolinie Tandayapa oraz na Galapagos,
 • odżywcza lokalna kuchnia (trzy posiłki dziennie),
 • opieka polskojęzycznego pilota Soul Travel,
 • opieka fotografa Pawła Chary,
 • ubezpieczenie KL – 30 000 EUR, NW – 16 000PLN, BAGAŻ – 1600 PLN,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
5% dochodów wspiera lokalne projekty Partner wyprawy white

NIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • bilety lotnicze (Polska-Quito-Polska) około 3500 - 4000 złotych,
 • napoje do posiłków,
 • na opłaty do wejść do Parków Narodowych, napiwki dla przewodników, biologów i obsługi jachtu należy przeznaczyć 870 USD.


INFORMACJE

RYTM PODRÓŻY

Archipelag Galapagos, do dnia dzisiejszego jeden z najbardziej odizolowanych rejonów świata, powstał z czarnej lawy wulkanicznej. Jego nazwa pochodzi od ogromnych żółwi zamieszkujących kilkanaście okolicznych wysp i tysiące wysepek. Brak drapieżników sprawia, iż dzikie zwierzęta występują tu w ogromnych skupiskach. Wyruszymy na położoną najdalej na zachód i najdzikszą wyspę Fernandyna, by towarzyszyć stadom flamingów i nowo wyklutym kormoranom. Zanurkujemy z maską wśród lwów morskich, płaszczek i tropikalnych ryb. Wreszcie przybijemy do plaż by cieszyć się obecnością endemicznych gatunków żółwi, legwanów lądowych, pingwinów równikowych czy głuptaków niebieskonogich.

Zostaniemy również na lądzie, bo choć Ekwador jest niewielkim krajem, cechuje go największa na świecie biologiczna i kulturowa różnorodność. Las Tropikalny w dolinie Tandayapa (część pogórza And) skrywa w sobie ponad 1000 gatunków ptaków, w tym kilkadziesiąt rodzajów kolibrów. Obserwacja i fotografowanie większości z nich to bogactwo obrazów: od najmniejszych amorków szafirowych czy brylancików cesarskich po kolorowe tanagry, tukany, zięby oraz barbety. Dla fotografa natury uchwycenie zwierząt z tak bliska jest wyjątkowym doświadczeniem.

LAS MGLISTY MINDO

Zaledwie godzina jazdy z Quito dzieli nas od tropikalnego, soczysto - zielonego lasu. Las mglisty jest jednym z unikatowych skarbów przyrody Ekwadoru, słynącym ze swojej bioróżnorodności i bujnej roślinności. Położony jest na obszarach górskich, gdzie stale zachodzi kondensacja pary wodnej. Unoszące się chmury i mgła są nie tylko tłem do znakomitej fotografii zwierząt ale i wprowadzają aurę tajemniczości. Rezerwat Mindo to jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji ptaków, a zamieszkuje ich tutaj ponad 400 gatunków. My zwrócimy się ku tym najmniejszym, kolorowym i delikatnym - kolibrom. Dzięki podwieszonym karmnikom w naszym lodge’u spotkamy się z nimi niemal na odległość obiektywu. W okolicach doliny Tandayapa będziemy mogli sfotografować około 20 różnych gatunków kolibrów z 124 występujących na terenie Ekwadoru. Kilka dni spędzonych w sercu mglistego lasu będą również szansą na spotkanie z tanagrami, tukanami i innymi mieszkańcami tropików.

ZWIERZĘTA GALAPAGOS

Nigdzie indziej na ziemi nie da się być bliżej dzikich zwierząt będących na wolności. Wprawdzie lista zakazów i nakazów Parku Narodowego obowiązująca gości oraz stałych mieszkańców wysp jest długa, lecz właśnie to chroni się naturalny ekosystem regionu. Symbioza między człowiekiem a przyrodą zadziwia - zwierzęta nie boją się, nie żebrzą o jedzenie - traktują przybyłych jako część krajobrazu. Aby odwiedzić dokładnie cztery z wielu rozsianych wysp Galapagos, wyruszymy w rejs niezależnym kilkunastoosobowym jachtem. Każda z wysp skrywa odmienne gatunki zwierząt. Na wyspie Santa Cruz spotkamy żółwie słoniowe, czyli leniwe olbrzymy o wadze do ćwierć tony. Będziemy podążać za morskimi i lądowymi legwanami, przypominającymi małe smoki, z grzebieniem wypustek biegnących od głowy po ogon. Z kolei na najmłodszej i największej wulkanicznej wyspie Isabela będziemy fotografować głuptaka niebieskonogiego, trochę niezdarnego, lecz urokliwego piechura na lądzie. Intensywnie niebieskie nogi ptaka zmieniają odcień w zależności od diety zwierzęcia - zdrowy, dobrze odżywiony głuptak będzie miał bardzo jaskrawe stopy. Jego otoczenie już wie, że to najlepszy partner.

NIEZALEŻNOŚĆ

Podczas rejsu na Galapagos będziemy zakwaterowani na wygodnym, niezależnym jachcie. Choć trzymanie się planu narzuconego jachtom to obowiązek, wiemy jak uelastycznić możliwości i wydobyć z pleneru niepowtarzalne kadry. Światło i praca w terenie wyznaczą kierunek i fotograficzny rytm dnia.

ODPOCZYNEK

Istotą wewnętrznej harmonii i radości w podróży jest kontakt z przyrodą. Dlatego Fotoekspedycję prowadzimy przez dziewicze i nieco utopijne krajobrazy Galapagos. Bo jak nazwać tę różnorodność geologiczną: wulkaniczne jęzory, soczysto-zielone lasy, przezroczysta turkusowa woda, zacienione zatoki czy puste, rozłożyste plaże? Zielone kaktusy wyłaniają się z czarnych wulkanicznych skał, a ognistoczerwone kraby przesiadują na brzegu szmaragdowego morza. Intensywne kolory i nieznane kształty wypełnią nasze kadry. Widoki podczas tego kilkudniowego rejsu będą źródłem głębokich, nie tylko artystycznych, inspiracji.

FLAMINGI

Wyspy Santa Cruz oraz Isabela są domem dla flamingów karmazynowych. Różowy odcień ptaka zamieszkującego Galapagos uznany jest za jeden z piękniejszych na świecie. Wszystko to dzięki diecie flaminga, składającej się głównie z artemii bogatych karotenoidów. Jego charakterystycznie ukształtowany dziób jest specjalnie dostosowywany do oddzielania błota i mułu ze spożywanej żywności. Wyruszymy na płytkie laguny by podziwiać grację i spokój długonogich mieszkańców wyspy.

QUITO

Quito, nazywane Florencją Ameryki, podbije Wasze serca. Jego położenie u podnóża And (2.800 m n.p.m) w dolinie Guaillabamba, wzmocnione towarzystwem ośmiu wulkanów, onieśmiela. Stolica skrywa gorące źródła tryskające prosto z gór, a okoliczne lasy skąpane w porannej mgle nadają jej tajemniczości. Wjedziemy na niewielkie wzniesienie nad Starym Miastem (Cerro Panecillo). Na jego szczycie znajduje się obecnie figura Matki Boskiej, choć niegdyś miejsce to służyło inkaskim obrzędom. Panorama miasta z licznymi wieżami kościołów oraz zabudową wspinająca się po okolicznych wzgórzach odkrywa ciekawą perspektywę miasta. Tymczasem kolonialne uliczki będą mocnym tłem do fotograficznych spacerów po Quito. Z dala od muzeum i typowych szlaków zaczerpniemy z życia stolicy na niewielkich skwerkach, targowych placach, w lokalnych cantinach (stołówkach), a wieczorem w barach salsy.

ZAPISZ SIĘ

Jesteś zainteresowany Fotoekspedycją?  Zapisz się! To proste!
Napisz do nas na adres: info@soultravel.pl lub wypełnij krótki formularz poniżej
Po otrzymaniu wiadomości skontaktujemy się z Tobą wysyłając potwierdzenie zgłoszenia oraz umowę uczestnictwa. Teraz wystarczy podpisać umowę i pakować bagaż w drogę! Bądź z nami na bieżąco zapisz się na Newsletter Soul Travel

Nazwa wyprawy: Ekwador i GalapagosWyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów związanych z Zapisem.
Chcę otrzymywać informacje o spotkaniach z podróżnikami, artykułach dotyczących odpowiedzialnego podróżowania i wiele innych oraz w pierwszej kolejności informacje o zapisach na Wyprawy i Fotoekspedycje.

RELACJE

Kliknij na zdjęcie i otwórz galerię z Wypraw i Fotoekspedycji do Ekwadoru i na Galapagos.