SZKOCJA – JURA I ISLAY. ŚLADAMI JELENI I LEGENDARNEJ WHISKY

Choć to podróż bliska geograficznie, zachwyci Was nadzwyczajnymi krajobrazami oraz dziewiczą fauną i florą. Islay i Jura to dwie wyspy leżące u zachodnich wybrzeży Szkocji, w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Pierwsza z nich znana jest każdemu miłośnikowi wybornej szkockiej whisky. Druga zamieszkana przez mniej niż 200 osób, stała się europejską ojczyzną… jeleni. Populacja liczy kilka tysięcy sztuk.

 

W podróż na szkockie wyspy wyruszymy wraz Konradem Borkowskim, fotografem, pasjonatem natury i dobrej whisky. Konrad, mieszkający od ponad dekady na Jurze, zabierze nas w miejsca szczególne, znane nielicznym, rzadko uczęszczane przez innych wędrowców. Przemierzymy wyspy wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu najlepszych kadrów i spektakularnego światła, które zaoferować może jedynie daleka północ.

 

RYTM PODRÓŻY

Dotrzemy do jezior i zapierających dech w piersiach wybrzeży. Staniemy na szczycie klifów, by spojrzeć na groźne wody północnego Atlantyku. Zobaczymy jeden z najsłynniejszych wirów morskich na świecie. Będziemy podziwiać wodospady, rdzawe góry i białe plaże pośród skał. Staniemy też oko w oko z dzikimi jeleniami i fokami. Wrócimy z kadrami surowych krajobrazów i dzikich zwierząt.

 

Ale ta podróż to nie tylko natura. To również kultura, a kulturą w Szkocji jest whisky. Na Islay znajduje się kilka najznamienitszych szkockich destylarni. Owszem, można je po prostu zwiedzać, ale my zajrzymy za kulisy tych miejsc. Damy się poprowadzić w mniej oczywiste zakamarki, z bliska zobaczymy i sfotografujemy tajemnice szkockich gorzelni. Nie zabraknie również okazji by zmoczyć usta złotym trunkiem.

 

 

 • TERMIN: 08.06 - 16.06.2019
 • CZAS TRWANIA: 9 dni
 • GRUPA: 4 - 10 osób.
 • KOSZT: 9700 PLN
PRZEWODNIK
Bartek Sabela
FOTOGRAF
Konrad Borkowski

SZCZEGÓŁOWY PLAN

Dzień 1 WARSZAWA - GLASGOW - JURA

Przylot do Glasgow, następnie przejazd malowniczą trasą wzdłuż jezior i wybrzeża do portu w Kennacraig. Przeprawa promem na wyspę Islay. Na promie posiłek i szklaneczka zacnej whisky. Następnie przeprawa małym promem z wyspy Islay na Jurę i podróż do Craighouse. Zakwaterowanie i nocleg w "holiday house" plus wieczorna szklaneczka whisky.

Dzień 2 JURA: PÓŁNOC WYSPY

Podróż 'single track road' przez surowe krajobrazy w kierunku północnej części wyspy. Po drodze zajedziemy do Inverlussa Bay, gdzie żyją stada jeleni. Spacer wzdłuż zachodniego wybrzeża. Po drodze kilka malowniczych jezior oraz wzgórz z których widać cieśninę Corryvrecken, a w niej jeden z największych wirów morskich na świecie. Dotarcie do Zatoki Glengarrisdale, lunch w małej, niezamieszkałej chatce dla wędrowców. Kolacja, rozmowy o fotografii. W miarę możliwości czasowych pomoc w selekcji i obróbce zdjęć.

Dzień 3 ISLAY: BOWNORE, BIG STRAND, LAPHROAIG

Dla chętnych spacer fotograficzny o wschodzie słońca w okolicy Craighouse. Przejazd do Feolin, przeprawa promem na wyspę Islay i przejazd do Bowmore, największego miasteczka wyspy i siedziby jednej ze słynnych destylarni whisky. Stamtąd udamy się do Big Strand – malowniczej plaży otoczonej wydmami. Dla miłośników morsowania orzeźwiająca kąpiel w morzu. Te wyczyny zostaną nagrodzone rozgrzewającym trunkiem w cenionej destylarni Laphroaig, jednej z najlepszych w całej Szkocji. Specjalnie dla nas prywatna eksploracja miejsca po godzinach. Jeśli czas pozwoli - przejazd do Mull of Oa, spacer wzdłuż najwyższych klifów na wyspie. Szansa na zobaczenie złotych orłów. Powrót do Bowmore, kolacja. Przeprawa na Jurę, powrót do Craighouse.

Dzień 4 JURA: CIEŚNINA CORRYVRECKAN

Dla chętnych spacer fotograficzny o wschodzie słońca w okolicy Craighouse. Przedpołudniem możemy się wybrać na eksplorację destylarni Jura lub na spacer po plaży Corran Sands. Po południu podróż szybką łodzią wzdłuż wschodniego wybrzeża do Cieśniny Corryvreckan, gdzie z bliska zobaczymy jeden z trzech największych wirów morskich na świecie. Powrót łodzią do Craighouse wzdłuż zachodniego wybrzeża. Kolacja oczywiście ze szklaneczką trunku.

Dzień 5 ISLAY: PAPS OF JURA, ARDBEG,

Przeprawa promem na Islay, podróż wschodnim wybrzeżem wyspy. Po drodze nie raz się będziemy zatrzymywać, by uchwycić urzekające krajobrazy cieśniny Islay oraz widoki na wzgórza Paps of Jura. Eksploracja z zewnątrz destylarni Caol Ila i destylarni Bunnahabhain. Przejazd do destylarni Ardbeg, gdzie znów oddamy się w podróż do głębi. Czas na dopracowanie kadrów, gdzie głównym modelem staje się złoty trunek. Podróż do Portnahaven, najdalej na zachód wysuniętej miejscowości wyspy. Spacer wzdłuż wybrzeża z widokiem na zatokę, małe porty rybackie, ocean i … stada fok. Powrót do Craighouse.

Dzień 6 JURA: FEOLIN, MARKET LOCH

Przejazd do Feolin, miejsca, w którym spotyka się najczęściej stada jeleni. Tropienie i fotografowanie jeleni na tle krajobrazów wąwozów i cieśniny Islay. Trek do jeziora Market Loch u podnóża góry Dubh Bheinn, po drodze najwyższy wodospad Jury. Dla chętnych wejście na szczyt góry, z której rozpościerają się niesamowite widoki na okoliczne wzgórza oraz sąsiednie wyspy. Powrót do Craighouse.

Dzień 7 ISLAY: LOSSIT BAY, GRUINART

Przeprawa na wyspę Islay, przejazd do Lossit Bay, urokliwej plaży. Spacer wzdłuż morskiego jeziora Gruinart, widoki na wydmy, klify, plaże, dzikie ptaki. Powrót do Craighouse. Omówienie i obróbka zdjęć, wieczór autorski i kolacja u Konrada Borkowskiego.

Dzień 8 JURA - GLASGOW

Przeprawa na Islay oraz dalej promem do Kennacraig. Na promie lunch. Przejazd z Kennacraig do Glasgow. Kolacja i nocleg w Glasgow.

Dzień 9 GLASGOW - WARSZAWA

Przelot do Polski.

MAPA

Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt

KOSZT

9700 PLN Wpłata zaliczki w wysokości 3000 PLN jest jednoznaczna z rezerwacją miejsca. W przypadku niewystarczającej ilości osób zaliczka jest zwracana.

WLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 •  zakwaterowanie w pokojach 2 os. w lokalnym "holiday house lub komfortowym B&B(wysoki standard) oraz w hotelu 3* w Glasgow
 • transport jednym lub dwoma samochodami z klimatyzacją,
 • liczne przeprawy promowe między wyspami zawarte w programie,
 • prywatny transport łodzią motorową wraz z przewodnikiem,
 • odżywcza lokalna kuchnia (dwa posiłki dziennnie - śniadania i kolacja, lunch w formie pikniku),
 • prywatne eksploracje światowej sławy destylarni whisky,
 • opieka fotografika Konrada Borkowskiego,
 • dodatkowa opieka polskojęzycznego pilota Soul Travel (przy grupie powyżej 6 osób,
 • ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN,
 • opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.


NIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • bilety lotnicze (Polska - Szkocja—Polska) – od 800 PLN,
 • na opłaty na napiwki należy przeznaczyć 150 USD,
 • napoje alkoholowe i inne niezamieszczone w programie.


INFORMACJE

Jelenie, orły, foki.

Na wyspie Jura łatwiej spotkać jelenia niż człowieka i nie jest to żart. Choć niewielka wyspa zamieszkiwana jest przez mniej niż 200 osób, znajdziemy na niej populację kilku tysięcy sztuk jeleni. Na sąsiedniej wyspie Islay będziemy mogli zaobserwować i sfotografować rzadkie gatunki ptaków, w tym orły złote. W zatokach Islay zobaczymy również stada fok.

Północne krajobrazy.

Archipelag Hebrydów Wewnętrznych to kwintesencja uroków surowej, północnej natury. Znajdziemy tam wszystko: przemierzymy rdzawe wzgórza, odnajdziemy białe plaże pośród skał, staniemy na szczytach klifów, spojrzymy na jeziora i wzburzone wody Atlantyku.

Whisky

Wyspa Islay znana jest każdemu wytrawnemu miłośnikowi whisky. To tu znajduje się 9 najznamienitszych szkockich destylarni takich jak Ardbeg, Laphroaig czy Lagavulin. Dzięki naszemu przewodnikowi, który od lat fotografuje tajemnice gorzelni, wejdziemy do destylarni whisky, po godzinach, na spokojnie, w miejsca, które dla innych zwiedzających są niedostępne.

Fotograf

Konrad Borkowski mieszka na wyspie Jura i fotografuje jej piękno od ponad dekady. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej i dokumentalnej. Jego zdjęcia pojawiały się miedzy innymi w publikacjach brytyjskiego The Times, australijskiego Planet Golf, niemieckiego GQ Magazine, szwedzkiego First Class Magazine, włoskiego Internazionale oraz hongkońskiego Cathay Pacific Discovery Magazine. Tematykę jego zdjęć można określić jako “Whisky and Lifestyle”, a główni klienci to korporacje takie jak: Glenmorangie, Moët Hennessy, Beam Suntory oraz Kilchoman Distillery. Konrad jest również autorem albumu fotograficznego “Jura: The Wild Island” i współautorem książki “Whisky Island”, do której wykonał wszystkie fotografie. Zwycięzca konkursu British Photography Awards w kategorii Portrait – Scotland. Zdjęcia Konrada można obejrzeć na jego stronie www.konradborkowski.com

Konrad zabierze nas tylko sobie znanymi ścieżkami w swoje ulubione miejsca – wzgórza, zatoki, wybrzeża. Zaprowadzi nas w nieznane zakątki wysp, byśmy mogli uchwycić niepowtarzalne krajobrazy i zobaczyć z bliska jelenie, foki, ptaki. I co równie ważne, pozna was z mieszkańcami wyspy.

ZAPISZ SIĘ

Jesteś zainteresowany Wyprawą?  Zapisz się! To proste!  
Napisz do nas na adres email: info@soultravel.pl lub wypełnij krótki formularz poniżej
Po otrzymaniu wiadomości skontaktujemy się z Tobą oraz będziemy informować na bieżąco o działaniach związanych z wyprawą. Bądź z nami na bieżąco zapisz się na Newsletter Soul Travel

Nazwa wyprawy: Szkocja Jura i IslayWyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów związanych z Zapisem.
Chcę otrzymywać informacje o spotkaniach z podróżnikami, artykułach dotyczących odpowiedzialnego podróżowania i wiele innych oraz w pierwszej kolejności informacje o zapisach na Wyprawy i Fotoekspedycje.