Renata Koper z Soul Travel opowiada o swojej podróży do Zanskaru

Co piszą w mediach o slow travel?

Co piszą w mediach o slow travel? W lipcowym Focusie oraz specjalnym wydaniu Podróże Extra 20 lat przeczytacie wywiad z Renatą Koper z Soul Travel, reportaż o Tybecie, dowiecie się:  czego możemy się nauczyć od rdzennych kultur. A wszystko to w kontekście świadomego podróżowania. 

Z okazji 20. urodzin Magazyn Podróże wydał specjalny numer poświęcony wolnemu podróżowaniu Podróże Extra 20 lat (w sprzedaży do połowy września 2018 roku). W jubileuszowym wydaniu znajdziecie m.in. reportaż o Tybecie Amdo autorstwa Joanny i Piotra Tyczyńskich. Materiał z pierwszej ręki, bardzo ciekawy, którego uzupełnieniem są piękne czarno-białe fotografie. To prawdziwa uczta dla oczu. Polecamy.

W reportażu znalazło się również miejsce na wzmiankę o Soul Travel. Autorom dziękujemy za wspólną podróż, a Was zachęcamy do zagłębienia się w tajemnice tybetańskiej kultury, a także do podróży do Tybetu Amdo lub Tybetu Kham poza asfaltowym szlakiem i zgodnie z ideą slow travel.

Równie ciekawy, oraz odwołujący się w wielu aspektach do idei świadomego podróżowania, jest obszerny artykuł Joanny Nikodemskiej „Mądrość dzikich plemion” w lipcowym numerze Magazynu Focus, dowodzący iż – zgodnie z badaniami naukowymi – rdzenne społeczności nie tylko lepiej wychowują dzieci czy potrafią cieszyć się życiem, ale również rzadziej chorują. W niniejszym artykule Renata Koper z Soul Travel wspomina jedną ze swoich licznych podróży do Zanskaru – himalajskiego regionu w północnych Indiach: Zapytałam znajomego (…), co robią podczas zimy. Zaskoczony odpadł, iż jedzą, karmią zwierzęta i odpoczywają. Uderzyła mnie ta oczywistość: czas wegetatywny jest potrzeby na regenerację nie tylko przyrodzie, ale i ludziom, którzy latem ciężko pracują (…) Z pustki rodzi się siła kreacji. My to zaniedbujemy. 

Polecamy i zachęcamy Was do czytania. Dobrze jest wsłuchać się w słowa płynące z serca – przekazy i refleksje dotyczące jakości życia codziennego, poparte zresztą badaniami naukowymi. I dobrze jest podróżować. Niespiesznie i w pełni świadomie. Zgodnie z ideą slow travel.

Fela Bilska, Soul Travel