Drzewo Ceiba to drzewo święte. Ważne centrum spotkań majańskich przywodców duchowych

Drzewo Ceiba – w cieniu świętych miejsc

Drzewo Ceiba (La Ceiba), puchowiec pięciopręcikowy albo drzewo kapokowe. Pod tymi nazwami kryje się prawdziwy skarb przyrodniczy oraz kulturowy. Majowie, Meksykanie, Kostarykanie, mieszkańcy Karaibów i  Azji od niepamiętnych czasów w cieniu drzew Ceiba odprawiają ceremonie, a i samo drzewo otaczają kultem i opieką.

 


Dorosłe drzewa Ceiba osiągają wysokość nawet 80. metrów. Ich grube pnie o średnicy nawet 3 metrów mają gładką korę porosłą stożkowymi kolcami, a pomiędzy dłoniastymi liśćmi widać jajowate owoce z białymi nasionami. Młode liście, kwiaty i owoce po ugotowaniu można spożywać, nasiona czasem się praży, tłocząc z nich również olej (niejadalny). Nie z tego jednak powodu ludzie otaczają je tak wielką atencją. Dlaczego zatem?

Drzewo Ceiba to symbol jedności człowieka z naturą


Drzewo Ceiba to symbol jedności człowieka z naturą 

Nie trzeba wielkiej wyobraźni, by dostrzec podobieństwo między kształtem drzewa a ludzką sylwetką. Rozłożysta korona to głowa – ośrodek kreatywności, myśli i refleksji. Gałęzie to ręce – narzędzia sprawcze, a więc działanie, pień to klatka piersiowa – serce, zatem emocje, zaś korzenie mocno osadzone w ziemi to oczywiście nogi. Wszystko to symbolizuje nierozerwalny związek człowieka z naturą, pełną symbiozę i szacunek. Kto więc zamachnie się na La Ceiba, kto naruszy święte miejsca, zamachnie się też na życie ludzkie. Doskonale widać to na przykładzie Kostaryki. 
Ta jedność wyrażona jest już choćby w słynnym kostarykańskim pozdrowieniu Pura Vida!

Ceremonie kakao w cieniu drzew Ceiba


Dla wielu rdzennych kultur nieograniczoność wszechświata manifestuje się poprzez istnienie trzech królestw. I tu również puchowiec pięciopręcikowy odgrywa istotną rolę. Majowie z Gwatemali uważają na przykład, że jego czubek reprezentuje sferę boską vel kosmiczną, pień świat ziemski, a korzenie podziemny. Drzewo kształtem jednolite jest więc interpretowane jako medium, łącznik komunikacyjny między tymi sferami. Symbol mądrości, umiejętności koegzystencji oraz pamięci pokoleń. Dlatego w cieniu Ceiba odprawiane są ważne rytuały, np. Ceremonia Kakao. W takich ceremoniach, prowadzonych przez majańskich przewodników duchowych, uczestniczymy podczas naszych wypraw ze znawcą do Gwatemali.

La Ceiba, czyli Drzewo Życia oraz Wiedzy


Drzewo kapokowe nazywane jest również Drzewem Życia lub Drzewem Wiedzy. W tradycji Majów albo wśród Ticos (Kostarykanie) wierzy się, że skoro żyje kilkaset lat i jest (niemym) świadkiem wielu wydarzeń, skupia doświadczenia, intencje oraz energie kilku ludzkich pokoleń (wszak jedno życie drzewa równa się kilku pokoleniom ludzi właśnie). W ten sposób wytwarza się ogromne pole mocy o działaniu ochronnym, oczyszczającym bądź uzdrawiającym. Dobrze więc przybyć tam, zasiąść pod świętym drzewem i chłonąć tę aurę, poczuć siłę natury i dobrą intencją „nakarmić” ziemię. Dla nas samych oraz dla innych, którzy tam po nas przyjdą.

 

Jednym z elementów tożsamości jest wspólnota doświadczeń. Język, historia, miejsca – to wszystko tworzy poczucie jedności. Odkąd tylko człowiek sięgnął do swojej duchowości, odkąd tylko zaczął interesować się tym, co go otacza – dostrzegł ten silny związek między przyrodą a swoją egzystencją. Tak zrodził się szacunek do natury i do siebie samego.

 

Felicja Bilska, Soul Travel

 

Na zdjęciu: 500-letnie drzewo Ceiba przy wejściu do Parku Tikal w Gwatemali. Jest moc! 😉

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

Dołącz do otwartych i ciekawych świata podróżników Soul Travel.

Wyrażam zgoda na przetwarzanie moich danych zawartych w zapisie do Newslettera przez Soul Travel Renata Sabela z siedzibą przy Kazimierzowska 70/11; 02-518 Warszawa, NIP 622-235-44-57 - Administratora danych osobowych oraz przez partnerów i współpracowników działających w obrębie firmy w celu realizacji umowy o świadczenie usługi Newsletter. Przysługuje mi prawo dostępu do treści danych oraz możliwość ich poprawienia. Zapoznałem/am się i akceptuję Politykę Prywatności.