Klasztory w Tybecie Kham

 

Na przełomie lipca i sierpnia 2019 odbędzie się  Wyprawa  z Soul Travel do Tybetu Kham. Przewodniczką będzie Iwona Bartoszcze, o której przeczytasz więcej na stronie O nas.

W poniższym artykule Iwona dzieli się z Wami tym, czym jest buddyzm tybetański oraz opisuje klasztory, które odwiedzimy w czasie podróży. Daj się przenieść na chwilę na wyżyny Tybetu.

Buddyzm Tybetański

Podstawą Buddyzmu jest wiara w tzw. Cztery Szlachetne Prawdy przekazane przez Buddę. Głoszą one, że w życiu każdej czującej istoty istnieje cierpienie, przyczyna tego cierpienia, jego koniec oraz droga, która do tego końca prowadzi. Tybetańczycy wierzą, że każda istota była w poprzednich wcieleniach naszą dbającą o nas matką. To wystarczający powód, by być dobrym dla wszystkich czujących istot i modlić się o ich szczęście. Duch buddyzmu przenika życie Tybetańczyków: od wykształconych lamów do prostych nomadów, wszyscy kierują się zasadami współczucia. Tybetańczycy przyjęli buddyzm w VII w. za sprawą króla Songstena Gampy, który pojął za żony córki dwóch wielkich władców buddyjskich tego czasu – cesarza Chin i króla Nepalu. Odwiedzimy maleńką Świątynię Księżniczki Wencheng – miejsce, w którym król Songcen Gampo, a za nim Tybetańczycy, przyjął buddyzm.

Kiedy my, ludzie zachodu, oddawaliśmy się rozwojowi nauki i techniki, tybetańscy lamowie zgłębiali naturę umysłu. Spotkamy się z lamami, mnichami i mniszkami – może ktoś z nich podzieli się z nami swoją wiedzą o metodach pracy z energiami i emocjami.

Odwiedzane Klasztory

Jyekundo Dondrubling Gompa – jeden z największych klasztorów Sakya w Tybecie. Wybudowany w 1398 r. W przeszłości odwiedzany był on przez prominentnych pielgrzymów np.: mongolskiego księcia Gadena oraz IV i IX Panczenlamę. Ten ostatni zmarł podczas pobytu w klasztorze.

Princes Wencheng Temple (Kagyu)

Najstarsza świątynia w prowincji Qinghai. Poświęcona Namse (Wairoczana) Wybudowana 1300 lat temu Świątynia Księżniczki Wencheng, upamiętnia wizytę w tym miejscu chińskiej żony króla Songcena Gampo; ponoć to tutaj król nawrócił się na buddyzm. W świątyni przebywa kilku mnichów, wliczając w to eremitów, żyjących w jaskiniach powyżej. Droga pielgrzymkowa – kora, prowadzi po skalnym zboczu nad klasztorem, jest dość stroma i wymaga dobrej kondycji. Podążając nią można natknąć się na odcisk w skale stóp i dłoni księżniczki, które Tybetańczycy czczą jako święte.

Surmang Namgyaltse

Należy do szkoły Kagyu. Wybudowany w XV w. przez ucznia 5. Karmapy. Surmang oznacza wiele narożników i odnosi się do nietypowego kształtu jednego z budynków. W ciągu swojej 600-letniej historii klasztor był kilkukrotnie niszczony. Ostatni raz podczas rewolucji kulturalnej. Prace renowacyjne trwają. Obecnie jest domem 300 mnichów, w przeszłości było ich 3 razy więcej. Z klasztorami Surmang (jest ich w okolicy 5) związany jest Trungpa Rinpoche. Linia przekazu zwana Surmang Kagiu łączy w sobie nauki Kagyu i Nyingma.

Zurmang Gaden

Klasztor szkoły Gelug. W 1653 r. Jego Świątobliwość 5 Dalajlama – Ngawang Lobsang Gyatso odwiedził Gaden i ustanowił 32. Tritul Rinpocze jego duchowym przywódcą a także nadał klasztorowi obecne imię oraz przekazał instrukcje dotyczące praktyk i rytuałów. Surmang Gaden wspierany był przez wielkie klasztory Gelugpy – Sera oraz Gyuto. Innym ważnym gościem był Dalajlama VII – Kelsang Gyatso. Klasztor został zniszczony podczas rewolucji kulturalnej. Odbudowę zawdzięcza Panczenlamie X. – Lobsangowi Choekyi Gyaltsennowi. Do 2009 r. Wybudowano 100 domów mnisich oraz salę modłów zwaną Phuntsok Rabten. Dzięki temu można było przywrócić tutaj pełen cykl studiów tantrycznych trwający od 15 do 20 lat i zakończony egzaminem na Geshe. Kluczowym wydarzeniem w monastycznym życiu klasztoru Zurmang Gaden jest monlam chenmo – święto wielkiej modlitwy.

Gebchak

Klasztor żeński o specjalnej linii nauk przeznaczonych dla kobiet. Łączy w sobie przekazy Drukpa Kagyu i Nyingma. W klasztorze praktykuje się wg przystosowanej dla kobiet tradycji Ratna Lingpy, dzogchen oraz wewnętrzne jogi – np. tsa-lung. Praktykujące tu yoginie znane są z osiągania wysokiego urzeczywistnienia. Wiele z nich w chwili śmierci zamanifestowało tęczowe ciało. Klasztor zamieszkuje 350 kobiet. http://www.imdb.com/video/wab/vi4009100313

Gar

Klasztor Drikung Kagyu. Jest jednym z najpiękniej położonych tybetańskich klasztorów. Wybudowano go w XVIII w., ale w górnym klasztorze przechowywane są młynki modlitewne, które mają ponad 700 lat. W dolnej części klasztoru znajduje się szkoła monastyczna. W klasztorze mieszka ok. 90 mnichów, z czego większość nie skończyła jeszcze 20 lat.