Ku ochronie Ziemi – wypowiedź Nan Amalii

Nan Amalia jest główną propagatorką inicjatywy związanej z ochroną Miejsc Świętych w Gwatemali. Głównym celem tej inicjatywy jest zagwarantowanie pełnej autonomii związanej z ochroną i konserwacją Miejsc Świętych.

“Dla nas – ludności rdzennej – Ziemia jest jak matka, która nas chroni, żywi i pozwala żyć w harmonii. Należymy do niej, lecz nie jesteśmy jej właścicielami. Ziemia tworzy, obdarowuje i buduje zróżnicowane środowisko naturalne – miejsce święte, pełne życia i wiedzy.

Jako ludzie dzielimy życie z innymi gatunkami zamieszkującymi naszą planetę. Jako rdzenni mieszkańcy postulujemy, żeby żaden ekosystem, żaden gatunek fauny i flory, żadna góra, dolina, wulkan, rzeka czy jezioro nie zostały zniszczone przez nieodpowiedzialnych ludzi, którymi kierują względy finansowe.

Musimy mieć świadomość tego, że Ziemia i żyjące na niej gatunki mają prawo istnieć i należy im się wdzięczność i szacunek. Dbamy o aspekt duchowy naszego życia, wierząc w to, w co wierzyli nasi przodkowie przez tysiące lat i dlatego przed podjęciem decyzji o ścięciu drzewa, zerwaniu kwiatu czy innej rośliny albo rozpoczęciu prac w polu prosimy Ziemię o pozwolenie. Czerpiemy z niej energię i całujemy ją, okazując jej wdzięczność za to, co daje nam każdego dnia. Tym samym prosimy ją o zgodę i przebaczenie na wypadek, gdybyśmy zranili ją.

Lasy mają dla ludności rdzennej walor duchowy, są źródłem życia, a nie źródłem dochodu, jak się to dzieje w przypadku wielkich firm wycinających drzewa. Wielokrotnie dzieje się tak,  iż państwo i biznesmeni szukający sposobu na wzbogacenie się widzą w górach, wodzie, powietrzu i ziemi źródło korzyści finansowych. Wydaje im się, że mają prawo wykorzystywać, prywatyzować, zanieczyszczać. Nie szanują Ziemi i nie rozumieją, że istnieją w ścisłej zależności od środowiska i wszechświata. Jest to zmartwienie całej ludzkości jak temu zapobiec.

Gdy na Ziemi zabraknie drzew, wody i zwierząt, zginiemy. To będzie efekt braku świadomości i braku połączenia z siłą natury. My – ludzie – jesteśmy nieodłączną częścią tego, co nas otacza. Jesteśmy wodą i powietrzem. Jesteśmy duchem i ciałem i dlatego jesteśmy odpowiedzialni za ochronę praw natury i z szacunkiem traktować wszystkie organizmy żywe.

Niech Ajaw Was błogosławi.”

Nan Amalia Tum