Soul Travel poleca: Książki o wierzeniach buriackich

Jak przygotować się do podróży? Pierwsza myśl to zazwyczaj kompletowanie i pakowanie wszystkich niezbędnych przedmiotów. A gdyby tak zamiast skupiać się na wyborze kapelusza z rondem czy skarpetek termoaktywnych – nastroić siebie i myśli do dalekiej podróży?

Czyli poznać mieszkańców, zagłębić się w ich życie, w to co wierzą i kim są, co jest dla nich ważne? Jednym słowem usiąść w fotelu i zaczytać się w reportażach i opowieściach tych, którzy wędrowali po bezkresach Syberii przed nami.

A wszystko to z szacunku do kultury i historii miejsc oraz mieszkańców, którzy będą nas gościć. I nie tyle chodzi o to by znać daty i cyfry, umieć wyliczyć wszystkie wierzchołki pasma górskiego od zachodu na wschód, czy ulice równoległe do Placu Lenina, ale właśnie nasiąknąć słowem, myślą i drogą. Bo to nie cel naszej wędrówki jest kluczem do podróży, ale właśnie droga, która do tego celu wiedzie.

Planujesz wyjazd wgłąb Azji? Chcemy ci przedstawić dwa źródła, dzięki którym można zacząć poszerzanie wiedzy o wierzeniach Syberii.

 

„Cztery zachodnie staruchy”, autorzy: Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki

Jest to zbiór reportaży dotyczących buriackiego szamanizmu. Autorzy rozprawiają się w nich ze stereotypem szamana, który mieszka z dala od ludzi, nosi ekscentryczne stroje i odprawia niezrozumiałe rytuały. Z reportaży wyłania się wizerunek współczesnych szamanów, którzy są przede wszystkim ludźmi z krwi i kości. Czytając tę książkę można wczuć się w klimat współczesnej Buriacji, gdzie tradycyjne wierzenia spotykają się ze współczesnym światem.

Książka z pewnością stanowi wciągającą lekturę, szczególnie jeśli masz świadomość, że już wkrótce będziesz mógł osobiście zweryfikować to, co w niej napisano.

Oto opis książki na stronie wydawnictwa>>

Oto recenzja książki na wirtualnych łamach Kultury Liberalnej>>

 

„Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”, autor: Albert Jawłowski

 

Buriacja to nie tylko świat szamanizmu. Na jej terenach religie szamańskie od wieków koegzystują z buddyzmem. Jednym z najsłynniejszych buriackich lamów był Pandito Chambo Lama Daszi-Dorżo Itigiełow. Lama zmarł w 1927 roku. Gdy kilkadziesiąt lat później odkopano jego ciało, okazało się, że praktycznie nie uległo ono rozkładowi. Lekarze nie potrafili wyjaśnić tego fenomenu.

Wiele osób twierdzi, że lama wcale nie umarł, lecz po prostu pogrążył się z niezwykle głębokiej medytacji. Czy to możliwe? Czy to jeden z cudów Buriacji? Książka opowiada o fenomenie lamy oraz całej społeczno-duchowej otoczce jego zjawiska.

Tu znajdziesz opis książki na stronie wydawnictwa>>

Oto wywiad z autorem>>