Tortilla meksykańska – przepis

Tortilla meksykańska z mąki kukurydzianej to placek wegański i bez glutenu, zatem świetna alternatywa dla klasycznych naleśników. Przepisów jest sporo, ale my proponujemy Wam najprostszy, dający się jednocześnie modyfikować w zależności od gustów i wymagań potraw.

 

Trudno sobie wyobrazić kulinarną tradycję Meksyku bez tortilli. Meksykanie jedzą ją na ciepło z dodatkiem warzyw, z sosami i pastami (z tym z pastą z czarnej fasoli), albo na zimno.

 

Do przygotowania placka potrzebna jest mąka kukurydziana wytwarzana w procesie nixtamalizacji, podczas którego kukurydzę moczy się w wodzie z dodatkiem wapna lub potasu. Masa harina, czyli mąka której potrzebujemy, powstaje po wypłukaniu kukurydzy, ręcznym oddzieleniu łupinek od ziarna, osuszeniu na słońcu i zmieleniu na jasną masę zwaną nixtamal. To dlatego kolorem tradycyjna tortilla przypomina wnętrze pszennego chleba – niestety do jej przygotowania nie nadaje się żółta mąka kukurydziana, którą najczęściej można kupić w sklepach. Po masa harinę musimy wysłać Was do sklepów internetowych lub stacjonarnych stoisk z produktami kuchni świata, kilogram zapłacicie około 15 złotych.

 

Składniki:
240 g mąki
260 ml ciepłej wody
sól

 

Przygotowanie:

Połącz składniki i wyrabiaj tak długo, aż uzyskasz gładką i elastyczną masę. Powinno to zająć około 4 minut. Z ciasta uformuj kulę i starannie zabezpiecz miskę folią spożywczą, pozostaw ciasto na 40 minut, by mąka wchłonęła całą wodę, ale nie wysychała. Po tym czasie uformuj kuleczki wielkości piłek golfowych i również zabezpiecz folią przed wysychaniem. Wałkując kolejne placki możesz wyczuć różnicę w elastyczności ciasta – jeśli zacznie być zbyt kruche zwilż palce wodą przed wałkowaniem i ponownie uformuj kulkę wilgotnymi dłońmi – to powinno wystarczyć. Placki mają być cienkie, do wykrawania używałam miseczki o średnicy 15 centymetrów. Ciasto nie będzie się przyklejać do stolnicy jeśli do wałkowania użyjesz folii spożywczej – umieść je po prostu pomiędzy dwoma jej arkuszami.

 

tortilla2

 

Patelnia musi być bardzo mocno rozgrzana. Tortilla musi być opiekana około 45 sekund z każdej strony lub “na oko”. Gdy tortilla  pokryje się ciemnymi plamkami i pojawią się w nich pęcherzyki powietrza, w odpowiednim momencie zrzucamy z patelni.

 

Wyprawa ze Reporterem: Meksyk z Olą Synowiec z Soul Travel 2019
Wyprawa z Reporterem: Meksyk z Olą Synowiec. Soul Travel 2019

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

Dołącz do otwartych i ciekawych świata podróżników Soul Travel.

Wyrażam zgoda na przetwarzanie moich danych zawartych w zapisie do Newslettera przez Soul Travel Renata Sabela z siedzibą przy Kazimierzowska 70/11; 02-518 Warszawa, NIP 622-235-44-57 - Administratora danych osobowych oraz przez partnerów i współpracowników działających w obrębie firmy w celu realizacji umowy o świadczenie usługi Newsletter. Przysługuje mi prawo dostępu do treści danych oraz możliwość ich poprawienia. Zapoznałem/am się i akceptuję Politykę Prywatności.