Marakate Katira i Turama – relacja z majowej 2019 wizyty w Polsce

Poprzedni miesiąc w Soul Travel upłynął na spotkaniach z Wami w całej Polsce wraz z parą Marakate José Luis „Katira” Ramírez oraz María Teresa „Turama” Ramirez. Dla Turamy była to pierwsza podróż poza granice Meksyku. Jako Soul Travel chcemy by wiedza i tradycje, którymi dzielą się z nami przedstawiciele Wixáritari docierały do coraz większej grupy osób. W tym roku byliśmy w Krakowie, Wrocławiu, Jedlinie-Zdroju, Poznaniu i Warszawie. Za nami pokazy filmu „Huiczole, ostatni strażnicy pejotla”, warsztaty meksykańskiej sztuki Jicara, audycja radiowa, spotkanie w programie telewizyjnym oraz dziesiątki spotkań: tak w dużym gronie jak i bardziej zamkniętym – wraz z wieloletnią grupą przyjaciół społeczności Wixáritari. Wróćmy do tego co działo się w maju.

Marakate w Polsce, Fot. Magdalena Główka, Pokaż nam świat

To była pierwsza wizyta Marakame Turama w Polsce!

Przewodniczka swojej społeczności, osoba o niezwykłej sile i charyzmie. Prywatnie Turama jest żoną José Luisa i matką dziewiątki dzieci. To właśnie dzięki niej po raz pierwszy mogliśmy zorganizować warsztaty Jicary – tradycyjnego rękodzieła Indian Wixáritari. Polegały one na wypełnieniu miseczki wydrążonej z tykwy koralikami, które przyklejone na wosk tworzą kolorowy wzór. Jicara ma dla Wixáritari wyjątkowe znaczenie, przy jej tworzeniu ważna jest intencja, sprawa czy po prostu potrzeba z jaką rozpoczynamy proces. Precyzja, czas oraz energia jaką wkłada się w jej wykonanie sprawiają, że miseczka staje się pewnego rodzaju talizmanem niosącym siłę sprawczą.

Marakate w Polsce, Fot. Renata Sabela, Soul Travel

6 MAJA

Tourneé po Polsce rozpoczęliśmy na południu. W Krakowie spotkaliśmy się w Klubokawiarni Bonobo, po rozmowie z parą Marakate oraz relacji Renaty Sabeli z ostatniej pielgrzymki na Wirikutę odbyły się pierwsze warsztaty sztuki Jicary, w których udział wzięli zarówno duzi jak i mali uczestnicy.

Marakate w Polsce, Fot. Renata Sabela, Soul Travel

8 MAJA oraz 11 MAJA

Z Krakowa udaliśmy się do Warszawy gdzie w Faktycznym Domu Kultury odbyło się spotkanie z Marakate. Poprowadziła je Renata Sabela, podróżniczka, przyjaciółka społeczności Wixaritari, wielokrotnie uczestnicząca w wyprawie na świętą ziemię Wiraritari, Wirikutę.

W sobotę przenieśliśmy się do Pracowni Duży Pokój, w której warsztaty Jicary poprowadziła „Turama”. O nastrój i inspirację do tworzenia zadbał Marakame przygrywający na swoich indiańskich skrzypeczkach.

W międzyczasie zostaliśmy również gośćmi Pawła Drozda w jego audycji „Świat z lotu Drozda” programu trzeciego Polskiego Radia. Marakame opowiadał o wierzeniach i tradycjach swego ludu i o tym, dlaczego są one dziś zagrożone. Ta inspirująca rozmowa stała się tłem do pokazania tego jak blisko siebie są Meksyk i Polska. Jak sam powiedział Marakame wszystko jest połączone.

WYSŁUCHAJ CAŁOŚCI AUDYCJI

Marakate w Polsce, Fot. Paweł Drozd, Program Trzeci Polskiego Radia

16, 17 MAJA

Jedlina może zaskakiwać, tuż to mała mieścina w województwie dolnośląskim. Kluczowa jest tutaj jednak osoba charyzmatycznego działacza i opiekuna sztuki i kultury, Janusza Ogrodnika, który w zeszłym roku był gospodarzem spotkania we Wrocławiu w Domu Literatury. Janusz, przenosząc swoją działalność i otwierając restaurację w Jedlinie, jednocześnie stworzył miejsce spotkań i wymiany kulturowej. W Restauracji zWolna odbyły się zarówno warsztaty, jak i pokaz filmu. Na te dwa dni restauracja była wypełniona gośćmi z całego regionu tworząc pomost zrozumienia i radości.

Marakate w Polsce, Fot. Janusz Ogrodnik, Restauracja zWolna

20 MAJA

Z Jedliny Zdrój już tylko rzut beretem do stolicy Dolnego Śląska. W Klubokawiarni Mleczarnia po raz pierwszy w tym mieście pokazaliśmy film dokumentalny „Huiczole, ostatni strażnicy pejotla”. I tutaj, w ramach naszego szczerego dzielenia się relacją z podróży, zaskakująca informacja: Wrocław był jedynym miastem, gdzie pokaz filmu nie był biletowany, w ramach porozumień w zeszłym roku. I jedyny, gdzie na spotkanie i pokaz filmu przyszła garstka osób. To dla nas ważna lekcja. Nie wszystko co otrzymujemy, jesteśmy w stanie docenić, gdy otrzymujemy to za darmo. Czasami rzeczy muszą wydarzać się na zasadzie wymiany.

Marakate w Polsce, Fot. Renata Sabela, Soul Travel

22 MAJA

Kolejny pokaz filmu odbył się w Poznaniu, wraz z głównymi bohaterami udaliśmy się w podróż na Ziemię Wirikuta, po to by zrozumieć jej znaczenie w kulturze i tradycji Indian Wixáritari.

Marakate w Polsce, Fot. Tomasz Siuda, Fotostory

25 MAJA

Byliśmy również w Łazienkach Królewskich wraz z ekipą programu „Pokaż nam świat” TVNbis24. Rozmawialiśmy z prowadzącym Jakubem Poredą o tradycjach i corocznej pielgrzymce na świętą ziemię Wirikutę. Kolory, wzory, ubrania i muzyka meksykańskich górali zafascynowała Jakuba. Może czas na spotkanie polskich i meksykańskich ludzi gór?

OBEJRZYJ ODCINEK „POKAŻ NAM ŚWIAT” Z MARAKATE

Marakate w Polsce, Fot. Magdalena Główka, Pokaż nam świat

27 MAJA

Tourneé po Polsce zamknęliśmy pokazem filmu w Kinie Luna poprzedzonym ostatnią rozmową z parą Marakate. Dowiedzieliśmy się o kontekście powstania filmu oraz o tym jak ważne jest ciągłe mówienie o sytuacji w jakiej znaleźli się Wixáritari.

Marakate w Polsce, Fot. Magdalena Główka, Pokaż nam świat

Maj więc minął intensywnie, ale dzięki temu, że dotarliśmy w tak wiele miejsc na mapie Polski mogliśmy się spotkać z Wami i usłyszeć, że to, co robimy na rzecz społeczności Wixáritari jest ważne również dla Was. Od początku celem Soul Travel jest danie możliwości zbliżenia się i zainspirowania mądrością kultur na świecie. Cieszymy się, że możemy tworzyć most poznania i dialogu, z szacunkiem do unikalności i różnorodności tradycji. Wasza tak liczna obecność, dobra energia i otwartość dają nam jeszcze więcej sił do zapraszania do Polski przedstawicieli starszyzn i strażników tradycji. Czujemy się silniejsi w Soul Travel i mamy jeszcze więcej odwagi, by działać w taki sposób, który jest nam bliski: łącząc ludzi w zrozumieniu innych i siebie nawzajem. Tylko tak dobro ma jeszcze większą moc działania.

STANDING FOR MARAKAME

Równolegle, od zeszłego roku, prowadzimy działanie, które ma na celu uratowanie wzroku Marakame. Po tegorocznych zabiegach kwalifikacyjnych, sytuacja okazała się na tyle poważna, że zdecydowaliśmy podjąć akcję Standing for Marakame. Celem jest zebranie pieniędzy na operację prawego oka Marakame. Skrzydlik (łac. pterygium), który pojawił się w prawym oku Jose Luisa, to zmiana chorobowa występująca głównie u osób przebywających większą część czasu na otwartej przestrzeni, narażonych na długotrwałe ekspozycje słoneczne oraz stałe drażnienie oczu przez suche powietrze i pył. Potrzebujemy zebrać 12 230 zł, na dzień dzisiejszy udało się zebrać 49% tej kwoty. To ważne, by zebrać kwotę do 15.07.2019 Marakame to przyjaciel wielu z Was i dziękujemy wszystkim tym, którzy dołożyli się do tej zbiórki i jednocześnie prosimy o udostępnianie informacji dalej!

DOŁĄCZ DO ZBIÓRKI STANDING FOR MARAKAME

Marakate w Polsce, Fot. Renata Sabela, Soul Travel

Już dzisiaj zapowiadamy, że Marakame odwiedzi Polskę pod koniec września tym razem w związku z operacją oczu. W związku z rosnącą społecznością osób w Polsce wspierającą społeczność Wixáritari założyliśmy fangpage na Facebook’u – Standing for Wirikuta. Znajdziesz tam informacje o tym kim są Marakate Katira i Turama, jak żyje ich lud oraz dlaczego ziemia, na której żyją – Wirikuta , jest zagrożona. Publikujemy tam też wszystkie informacje związane z wizytami Marakate w Polsce oraz z przebiegiem zbiórki na operację oka Marakame José Luis „Katira” Ramírez.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO NA STANDING FOR WIRIKUTA

Jeśli chcesz byśmy informowali Cię o dalszych działaniach na rzecz ochrony ziemi Wirikuty, spotkaniach z przedstawicielami społeczności oraz wydarzeniach związanych z działaniem na rzecz rdzennych kultur (i tylko o tym!) – Kliknij link i zapisz się tutaj: http://soultravel.pl/standingforwirikuta-newsletter/

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

Dołącz do otwartych i ciekawych świata podróżników Soul Travel.

Wyrażam zgoda na przetwarzanie moich danych zawartych w zapisie do Newslettera przez Soul Travel Renata Sabela z siedzibą przy Kazimierzowska 70/11; 02-518 Warszawa, NIP 622-235-44-57 - Administratora danych osobowych oraz przez partnerów i współpracowników działających w obrębie firmy w celu realizacji umowy o świadczenie usługi Newsletter. Przysługuje mi prawo dostępu do treści danych oraz możliwość ich poprawienia. Zapoznałem/am się i akceptuję Politykę Prywatności.