Renata Koper - założycielka Soul Travel


Fascynują mnie ludy koczownicze, nomadzi oraz rdzenne tradycje. Swoją pracę magisterską na wydziale dziennikarstwa w pełni poświęciłam życiu Kirgizów mieszkając z nimi przez wiele miesięcy w jurtach i prostych chatkach. Pasjonuje mnie to co bliskie, prawdziwe i związane z naturą.

Miejsca nabierają znaczenia poprzez doświadczenie i przemianę jaką za sobą niosą. Wierzę, że podróż sama w sobie jest zmianą, kiedy tylko zostawi się swoje wyobrażenie i plan o niej. Od siedmiu lat prywatnie zgłębia i praktykuje nauki starszyzn plemiennych: Lakota, Majów, Shipibo, Huichol oraz mądrość kultur z zachowaną tradycją: Bhutan, Ladakh, Kirgizja, Mongolia. Szczególnie interesuje mnie intuicja i moc kobiet przejawiana w rdzennych kulturach jako wolność do samostanowienia o sobie.

Podróżniczka, żeglarz, fotografka, przewodniczka, poprowadziłam ponad 100 wypraw i wyjazdów na kilka kontynentów, część z nich to autorskie projekty. W 2015 roku powstało Soul Travel, platforma, która pozwala na realizowanie wyjazdów głęboko związanych z kulturą miejsc, zarówno pod względem poznawczym jak i fotograficznym. Gdy trzeba wypije „Wódkę, ze Świętym” – wywiad w Wysokie Obcasy