Fotorelacja z Gruzji

Fotoekspedycja do Gruzji– Relacja Natalii Donhefner

Fotoekspedycja do Gruzji z Pawłem Charą i Magdaleną Konik już za nami. Tymczasem przed Wami ubrane w słowa i fotografie reminiscencje z tej podróży. Ich autorką jest uczestniczka wyprawy Natalia Donhefner. Są takie miejsca na ziemi, których piękno można tylko chłonąć, a można też unieśmiertelnić je na fotografiach. Zapraszamy!

 

Słowa, proste czynności i obrzędy nabierają w Gruzji innego znaczenia…

 

Rodzina. W Gruzji najważniejsza jest rodzina. Troszczenie się o bliskich towarzyszących w życiu codziennym jest tak samo ważne, jak częste wspominanie krewnych, którzy wyjechali. To naturalny stan rzeczy, wynikający z poczucia jedności.

 

Relacja z fotoekspedycji do Gruzji, fot. Natalia Donhefner

Fotoekspedycja do Gruzji z Pawłem Charą i Magdą Konik. Relacja z podróży oraz fotografie Natalii Donhefner

 

Rodziną może też stać się przybysz, choćby nawet z innego kraju. Wystarczy, że będzie kochał Gruzję i zżyje się z lokalną społecznością. Wtedy i on zostanie otoczony opieką. To za rodzinę w pierwszej kolejności wznosi toasty tamada podczas tradycyjnej uczty – supry.

 

Relacja z fotoekspedycji do Gruzji autorstwa Natalii Donhefner

Fotoekspedycja do Gruzji z Pawłem Charą i Magdą Konik. Relacja i fotografie Natalii Donhefner

 

Tradycja. Jest przestrzegana nie tylko od święta. W domu panuje tradycyjny podział ról – obowiązuje patriarchalizm. Kobiety i mężczyźni siedzą przy osobnych stołach, mają inne obowiązki i przywileje. Przyszłą żonę, zgodnie z tradycją właśnie, się porywa, a płeć męska nie przyjmuje łatwo krytyki na swój temat. Kobiety do miejsc świętych mają wstęp wzbroniony.

 

Fotoekspedycja do Gruzji z soul Travel_relacja Natalii

Fotoekspedycja do Gruzji z Pawłem Charą i Magdą Konik. Relacja i fotografie Natalii Donhefner

 

Wiara. Mieszkańcy wysoko położnych górskich wiosek zmieniają swoje miejsce zamieszkania dwa razy w roku. Zwożą rodziny i część dobytku przed zimą, aby po kilku miesiącach powrócić na swoje wyżyny. Na miejscu zostają tylko najstarsi – najbardziej niedołężni i zbyt słabi już na dalekie wędrówki. W sytuacji zagrożenia pomoc może nie nadejść na czas – i co wtedy? Zrobiony znak krzyża i cicho wypowiadane słowa modlitwy, oznaczają, że należy zdać się na Boga. A we wszystkich chwilach – tych przyjemnych i trudniejszych, kroki kieruje się do świątyni, by tam z pochyloną nisko głową prosić o błogosławieństwo.

 

Fotoekspedycja do Gruzji z Pawłem Charą. Specjalnie dla Soul Travel relacja Natalii Donhefner

Fotoekspedycja do Gruzji z Pawłem Charą – relacja Natalii Donhefner

 

Trud. Setki, jak nie tysiące owiec, liczonych systematycznie przez nakreślanie poprzecznych kresek na drewnianym kiju. Pasterze widują swoje rodziny 2-3 razy do roku, psy mają obcinane uszy dla ochrony przed wilkami, wszechobecna jest czacza – trunek destylowany z winogronowego moszczu. Na trzeźwo nie da się pokonać niebezpiecznych przełęczy i szczytów Tuszetii położnej na zboczu Wielkiego Kaukazu i wytrzymać odosobnienia gdzieś wysoko w górach. Jakże trudno, żyje się w miejscu, gdzie granice państwa można bezkarnie przesunąć, z dnia na dzień, oddzielając gospodarza od jego własnej krowy i części obejścia.

 

Gruzja w obiektywie uczestniczki fotoekspedycji z Soul Travel

Fotoekspedycja do Gruzji z Pawłem Charą i Magdą Konik_relacja Natalii Donhefner

 

Biesiada. Celebracja, rozmowy, toasty, muzyka, śpiew, a nawet proste potrawy nabierają głębokiego smaku, gdy są dzielone z innymi. Wspólnie spędzony czas bez pośpiechu, zatopienie się w rozmowach, śmiech i czasem łzy na wspomnienie tych, którzy odeszli, lub niedoli tych, którzy zostali …

 

Brzuchy wypełnione jadłem, świadomość przygaszona lokalnym winem. A wokół wszechobecne dzieci z plastikowymi karabinami i pistoletami na kulki. Świadectwo historii i symbol ciągłej walki. I chleb. Aromatyczny i gorący, wypieczony w tradycyjny sposób. Żeby bochenki shoti znalazły się na ściankach gorącego tone, trzeba zanurkować w głąb i przylepić równomiernie ciasto.

 

Docenić proste, zwyczajne, a jednak niezwyczajne. To sztuka!

 

Dla Soul Travel – Natalia Donhefner

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

Dołącz do otwartych i ciekawych świata podróżników Soul Travel.

Wyrażam zgoda na przetwarzanie moich danych zawartych w zapisie do Newslettera przez Soul Travel Renata Sabela z siedzibą przy Kazimierzowska 70/11; 02-518 Warszawa, NIP 622-235-44-57 - Administratora danych osobowych oraz przez partnerów i współpracowników działających w obrębie firmy w celu realizacji umowy o świadczenie usługi Newsletter. Przysługuje mi prawo dostępu do treści danych oraz możliwość ich poprawienia. Zapoznałem/am się i akceptuję Politykę Prywatności.