Święto Matki Bożej z Guadalupe – tradycje Meksyku, relacja

12 grudnia 1531 Aztekowi imieniem Juan Diego ukazała się Maryja. Mimo że od objawienia minęło niemal 500 lat, kult Matki Bożej z Guadalupe jest wciąż żywy. I co roku 12 grudnia do miasteczka ściągają pielgrzymi z całego Meksyku, a często także spoza jego granic. Bo Guadalupe łączy kultury! A czas świętowania to brama do wejścia w kulturę, poznania jej taką, jaką jest

 


Z perspektywy podróżnika oznacza to, iż stajemy się tłem, obserwatorem owej niecodziennej i podniosłej chwili świętowania. Rzeczy i wydarzenia nie skupiają się na nas, nic nie jest wytworem turystycznego show. Nagle suniemy w pochodzie z wielowiekową tradycją, uczestniczymy w kulturze utrzymywanej od pokoleń, w czymś naturalnym i niewymuszonym, a przez to szczerym i prawdziwym. To zaszczyt być w drodze w takim momencie.

 

Noc z 11 na 12 grudnia 2012 roku była ciepła. Jak na zimową porę, oczywiście. Zebraliśmy się późnym wieczorem myśląc iż po dwóch, trzech godzinach wrócimy do ciepłych domów i łóżek. Lecz zadziałała magia. Czas płynął nam w jednym z tysięcy kręgów utworzonych przez ludzi dookoła świecy i ognia na Placu przed katedrą. Zostaliśmy zaproszeni przez Azteków do wspólnego śpiewania, i tak, w grupie kilku osób, z gitarą, maracas (grzechotkami) oraz bębnami intonowaliśmy pieśni. Po hiszpańsku, angielsku, polsku. Około drugiej nad ranem, a może trochę później przyszedł nas czas na wejście do Katedry Świętej Guadalupe, by odtańczyć i odśpiewać cześć dla Matki Boskiej. Dzisiaj, gdy przypomnę sobie ten moment wejścia do rozświetlonego budynku, wiem, że dla mnie nie miało to nic wspólnego z jakąkolwiek religią, ale tylko z radością i celebracją życia. Z przeświadczeniem, że każdy jest ważny i nie ma lepszej czy gorszej kultury. Przed Matką boską śpiewa i tańczy każdy!

 

Matka Boża z Guadalupe – historia objawienia

12 grudnia 1531, czyli dokładnie 486 lat temu w meksykańskiej miejscowości Guadalupe, Aztekowi imieniem Juan Diego ukazała się Maryja. Nie była to jednak Matka Boska rodem z obrazów hiszpańskich najeźdźców. Matka Chrystusa, która stanęła przed Juanem, miała indiańskie rysy, ciemną cerę oraz suknię z motywami charakterystycznymi dla kultury Azteków.

 

Obraz Maryi z Guadalupe, Meksyk

Obraz Maryi z Guadalupe, Meksyk


Juan Diego udał się do biskupa, aby opowiedzieć mu o niezwykłym objawieniu. Katolicki dostojnik nie uwierzył jednak prostemu Indianinowi.


I tak, Maryja ukazywała się Juanowi Diego ponownie. Dała mu naręcze kwiatów, kazała Aztekowi zawinąć je w płaszcz i zanieść biskupowi. Gdy Juan Diego rozwinął przez dostojnikiem materiał wypełniony kwiatami, okazało się, że na tkaninie w cudowny sposób powstał obraz przedstawiający Maryję o indiańskich rysach i w indiańskim odzieniu.


Cudowny wizerunek Matki Bożej z Guadalupe został umieszczony w kościele wzniesionym na miejscy objawienia. Juana Diego ogłoszono świętym. A w Meksyku  zakorzenił się katolicyzm, zachowujący wiele wpływów rdzennych wierzeń.

Kult Matki Bożej z Guadalupe łączy kultury


Mimo że od objawienia minęło niemal 500 lat, kult Matki Bożej z Guadalupe jest wciąż żywy. Co roku 12 grudnia do Guadalupe ściągają pielgrzymi z całego Meksyku, a często także spoza jego granic.


Matka Boska przyciąga wiernych wielu tradycji i wyznań. To właśnie podczas jej święta na placu przed świątynią modlą się w swój własny sposób, poprzez tańce, śpiewy i celebracje: Aztekowie, Majowie, czy inne tradycje, a także chrześcijańscy wierni i pielgrzymi z całego świata. Guadalupe łączy kultury.

 

Katedra Matki Boskiej w Guadalupe, Meksyk

Katedra Matki Boskiej w Guadalupe, Meksyk

 

Wyprawa ze Reporterem: Meksyk z Olą Synowiec z Soul Travel 2019
Wyprawa z Reporterem: Meksyk z Olą Synowiec. Soul Travel 2019

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

Dołącz do otwartych i ciekawych świata podróżników Soul Travel.

Wyrażam zgoda na przetwarzanie moich danych zawartych w zapisie do Newslettera przez Soul Travel Renata Sabela z siedzibą przy Kazimierzowska 70/11; 02-518 Warszawa, NIP 622-235-44-57 - Administratora danych osobowych oraz przez partnerów i współpracowników działających w obrębie firmy w celu realizacji umowy o świadczenie usługi Newsletter. Przysługuje mi prawo dostępu do treści danych oraz możliwość ich poprawienia. Zapoznałem/am się i akceptuję Politykę Prywatności.