Rozwój i współpraca, czyli podsumowanie w Soul Travel w 2018 i plany na 2019 rok

Chcielibyśmy podziękować Wam za kolejny rok razem. Przyniósł nam on wiele cennych doświadczeń i refleksji, wskazał kierunki do dalszej pracy i dodał motywacji do efektywniejszego działania. Mówiąc krótko, nie zatrzymujemy się w drodze  – planujemy, szkicujemy i rozwijamy się nieustannie, a w tym wszystkim wyjątkowo ważna jest dla nas Wasza opinia. W tym poście chcemy podsumować zeszłoroczne działania oraz uchylić trochę rąbka tajemnicy co do planów Soul Travel na rok 2019.

 

 

JAK BYŁO?

 

Uwielbiamy podsumowania, bo to zawsze ważne momenty! Chcemy podkreślić, że jest dla nas wyjątkowym wyróżnieniem to, że jesteście zadowoleni z podróży z nami. Potwierdza to fakt, że wracacie na nasze wyprawy i polecacie nas Waszym bliskim.

 

Od zeszłego roku przybyło nam aż 56% podróżujących osób. Jesteśmy dumni z tego, że niektórzy spośród nas wyruszają z nami po raz  trzeci, a nawet czwarty. Są również tacy, którzy wyjeżdżają do … tego samego kraju, ale w inny jego region (np. do Bhutanu). Jak sami podkreślacie z naszych podróży pozostaje wiele pięknych wspomnień, jednak kierunkami, które oczarowały zarówno was, jak i nas, są Bhutan, Uzbekistan oraz Gruzja. Bardzo nas to cieszy, ponieważ chociaż przygotowanie nowych tras jest równie czasochłonne jak i inspirujące, to Wy z pełnym zaufaniem i cierpliwością (oraz z zapisami na liście wstępnej) czekacie na kolejne plany Wypraw i Fotoekspedycji.

 

W roku 2018 zrealizowaliśmy 12 podróży, z których każdy program został autorko opracowany i oparty na naszych wieloletnich relacjach przyjacielskich z lokalną społecznością. 50% wyjazdów to programy tworzone bezpośrednio pod Wasze potrzeby – to wyprawy Concierge.

 

Z CZEGO JESTEŚMY DUMNI?

 

Przede wszystkim jesteśmy dumni z realizacji tak wielu Wypraw i Fotoekspedycji. Oraz tego, że stajemy się coraz bardziej transparentni i otwarci na Wasze potrzeby etycznego działania – w życiu, w biznesie, na płaszczyźnie prywatnej i w podróży.
W listopadzie tego roku jasno i głośno określiliśmy cele Soul Travel, oraz wytyczyliśmy wartości jakimi się kierujemy w działaniu, zarówno podczas podróży jak i wewnątrz firmy. Soul Travel powstało po to, by towarzyszyć innym w poznawaniu odmiennych kultur, a przez to i samego siebie. Stworzyliśmy je, żeby organizować podróże, które poszerzają świadomość i inspirują do etycznego działania w biznesie oraz życiu codziennym. Wartości jakimi się kierujemy to: Szacunek, Piękno oraz Harmonia, Efektywność, Odwaga, Rozwój, Odpowiedzialność i Lojalność.

 

 

Z Was również jesteśmy bardzo dumni! Dzięki wypełnionym przez Was ankietom zrozumieliśmy jak dużą wagę przykładacie do zasad odpowiedzialnego działania w podróży, czyli fair travel. Wszyscy kochamy podróżować, jednak dbałość i szacunek do miejsc i ludzi, które odwiedzamy są Naszym i Waszym priorytetem.

 

Na początku grudnia mieliśmy premierę nowej strony Internetowej Soul Travel, którą tworzyliśmy przez dwa miesiące. Był to ogrom pracy i zaangażowania wszystkich osób w biurze Soul Travel jak i podwykonawców. Największym wyzwaniem było usuwanie tego, co rzeczywiście nie jest potrzebne w komunikacji na stronie. Mniej znaczy bardziej bezpośrednio. Celniej. Do źródła.

W tym roku również mogliśmy się z Wami spotkać na wielu wydarzeniach, które sami organizowaliśmy (Urodziny Soul Travel w SPATiFie, Prelekcje o Bhutanie i Uzbekistanie w kawiarni Szczyt Wszystkiego, Spotkania z liderem społeczności Marakame Don Jose w kinie Wisła, Faktycznym Domu Kultury i SPATiFie) lub w których uczestniczyliśmy (Targi Turystyczne TT Warsaw). Dziękujemy Wam wszystkim również za słowa uznania odnośnie wystroju naszego stoiska na targach. W ten sposób chcieliśmy Was przenieść do nieco innego świata – klimatycznego, intrygującego. Ot, do naszego, ‚soultravelowego’.

 

Do naszego zespołu doszły dwie osoby. Julia Trzcińska, która dba o komunikację jako ninja mediów społecznościowych, oraz Barbara Oliwa-Chara, zajmująca się logistyką i szlifowaniem projektów wypraw i fotoekspedycji. Na pokład wskoczył również nasz żeglarz i podróżnik, Reksio, który w Soul Travel dba o dobre samopoczucie szefowej, prowadzi również autorskie wyprawy na Pola Mokotowskie. Co tutaj pisać, jesteśmy dumni z Naszego zespołu.

 

 

NIE OBYŁO SIĘ TEŻ BEZ PORAŻEK

 

Kiedy trzy i pół roku temu powstało Soul Travel w wyznaczaniu kierunków Wypraw i Fotoekspedycji bazowałam na własnym, 13 letnim doświadczeniu w branży turystycznej. Pomagały mi rozmowy z ponad 5 tysiącami klientów, których mogłam poprowadzić na ponad 100 wyprawach, trampingach i wyjazdach incentive. Pytałam siebie: co im sprawia radość? Co jest ważne w podróży? Co pobudza do działania i wzmacnia wartości w życiu? To właśnie z połączenia tej wiedzy oraz ponad dziesięcioletniej pasji zgłębiania kultur i tradycji na świecie stworzyłam pierwsze programy Soul Travel. Nie wszystkie doszły do realizacji. Doświadczenia jednego roku konsekwentnie przekształcaliśmy w nowy program, który jeszcze lepiej odpowiadają potrzebom. Chciałam, by wyprawy odbywały się na waszych zasadach komfortu, potrzeb, etycznych działań w połączeniu z możliwościami Soul Travel. Po tych pierwszych latach powiem – zrobiliśmy to. Widać to w przypadkach wypraw do Meksyku, Gwatemali, Galapagos czy Syberii. Cieszymy się, że po wyjazdach odpowiadacie na nasze ankiety. Dzięki nim możemy Was lepiej zrozumieć i dostosować wyprawę do Waszych marzeń i potrzeb.

 

Nie zawsze jest kolorowo! Ważną lekcją był brak znajomości skomplikowanych systemów rezerwacji w Katmai National Park na Brook Falls na Alasce. Pomimo prób uzyskania noclegów Fotoekspedycja nie mogła dojść do skutku. Było nam bardzo przykro. Dziękujemy jednak za to doświadczenie, które pozwoliło nam dopiąć program jeszcze lepiej i przygotować się na skomplikowane systemy rezerwacji w tym roku. Wyruszamy tam już w sierpniu w prawie pełnym składzie. Jeśli chcesz wyruszyć na Alaskę, napisz do nas.

 

W zeszłym roku zrozumieliśmy również, jak bardzo wizja podróży musi być spójna z postawą wobec życia w ogóle. Pożegnaliśmy się z jedną z osób z zespołu przewodników, tak by móc zrobić miejsce dla kogoś, kto w pełni czuje radość i przyjemność z kontaktu z inną kulturą i uczestnikami wyprawy, szukając pozytywnych rozwiązań na trudności napotkane na drodze.

 

 

CO PLANUJEMY na 2019 rok i dalej?

 

Jak wiecie, częścią działania Soul Travel jest wspieranie lokalnych społeczności. W tym roku dotarliśmy do punktu, gdzie już nie jesteśmy w stanie nawigować na wszystkich płaszczyznach gdzie wspieramy lokalne społeczności, oraz sprawdzać w jaki sposób środki zostały wykorzystane. Obecnie założenie własnej Fundacji nie jest na nasze siły – logistycznie i czasowo nie mamy na to możliwości. Dlatego obecnie poszukujemy trzech organizacji z którymi możemy nawiązać współpracę. Jedna z nich będzie w Bhutanie, druga w Meksyku, trzeciej jeszcze nie mamy, być może w Tadżykistanie. Zależy nam by każda z tych organizacji wspierała mikro–działalność i samofinansowanie.

 

Zamierzamy również mówić szerzej o Odpowiedzialnym Podróżowaniu, tworząc w tym celu cykl wpisów na bloga. Chcemy uświadamiać o tym, czego nie widać a co jest częścią branży turystycznej, złamać niepisaną umowę między turystami a agencjami turystycznymi. Oni nie mówią, my nie pytamy. Wierzymy, że wystarczą małe zmiany (które często nie są dla nas żadnym wysiłkiem, a jedynie kwestią świadomego wyboru), by poprawić działania w turystyce i zacząć podróżować odpowiedzialnie.

 

 

Czeka nas jeszcze ciekawsza i intensywniejsza współpraca z Akademią Nikona. Szykujemy dla Was wiele wypraw i krótszych wyjazdów weekendowych. My jesteśmy niesamowicie zainspirowani i mamy nadzieję, że dla Was to będzie zastrzyk dobrych działań fotograficznych, nie tylko podczas długich urlopów.

 

Od dwóch lat współpracuję z najlepszym polskim niekomercyjnym magazynem podróżniczym. Razem wspólnie odkrywamy przed Wami świat. Nie zawsze jest on lukrowany, ale zawsze autentyczny i wart poznania. Magazyn Kontynenty, bo o nim mowa oraz Soul Travel łączy wspólna sprawa: odpowiedzialne podróżowanie. W tym roku do KAŻDEJ z naszych wypraw i Fotoekspedycji otrzymujecie roczną prenumeratę Magazynu Kontynenty. Dzielmy się wiedzą i inspirujemy nawzajem.

W tym roku również będziemy świętować urodziny Soul Travel, więc szykujcie wolny czas w połowie czerwca. Zmienimy trochę sposób spotkania. Będzie więcej Was, mniej Nas. Szczegóły na wiosnę.

 

A wspominając rezultaty ankiet, ważne jest dla Soul Travel to, że nasza intuicja podróżnicza pokrywa się z planowanymi przez Was kierunkami. Słuchamy Was i dostosowujemy nasze plany do tego, co jest Waszym marzeniem. Niektóre z nich, tak jak Bhutan i Uzbekistan są naszymi perełkami, w których uczestniczycie od lat. Inne destynacje, jak Mongolia, Finlandia oraz Kuba to programy nad którymi pracujemy od dawna i częściowo już je wdrażamy. Co dodatkowo pojawi się na stronie? W 2019 roku z fotoekspedycji: Macedonia (lipiec), Bhutan (listopad), Kuba (grudzień) oraz krótsze wyprawy do Europejskich stolic, jak Paryż czy Berlin. Z wypraw: Mongolia (lipiec), Algieria (wrzesień) oraz Bhutan Laya (październik). Mamy jeszcze kilka perełek, i pracujemy by się zmaterializowały.

 Nie obawiajcie się, rutyna nam nie grozi!

 

 

Osobiście w tym roku wyruszę w niektóre z miejsc, by odnowić więzi, posłuchać społeczności, liderów wspólnot (zwanych przez nas sołtysami) :). Już w marcu ruszam na Wirikutę, do przyjaciela Marakame, a wcześniej na północną część i tak północnej części Finlandii – Laponii. Te podróże są od lat dla mnie esencją, by zrozumieć lepiej to, co jest ważne lokalnie, co jest esencją tradycji do której zmierzam. Mając tą bazę, tą świadomość, tą wiedzę, dopiero wówczas zaczynamy w Soul Travel budować programy wypraw. Na tym co jest prawdziwe i uznawane lokalnie, a nie na kolorowej turystycznej otoczce.

 

Planujemy również powiększenie zespołu o koleją osobę lub dwie, ponieważ, dla każdego z nas ważna jest harmonia: odpoczynek w życiu oraz sumienność w pracy. Będziemy potrzebowali wsparcia, by na każdym z tych pól czuć się dobrze.

 

Jest jeszcze kilka rzeczy, ale…. dajcie się zaskoczyć w tym roku. My nie możemy się doczekać!

 

 

Jeszcze raz dziękujemy Wam wszystkim za słowa pochwały, jak i konstruktywnej krytyki. Wasze wypowiedzi upewniają nas w tym, że zmierzamy w dobrym kierunku i nie ukrywamy, że bierzemy sobie Wasze sugestie do serca. A Wasze zaangażowanie jest świadectwem i dowodem na to, że jesteśmy na dobrej ścieżce. Czujemy, że Wam oraz nam po prostu jest po drodze!

Zespół Soul Travel

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

Dołącz do otwartych i ciekawych świata podróżników Soul Travel.

Wyrażam zgoda na przetwarzanie moich danych zawartych w zapisie do Newslettera przez Soul Travel Renata Sabela z siedzibą przy Kazimierzowska 70/11; 02-518 Warszawa, NIP 622-235-44-57 - Administratora danych osobowych oraz przez partnerów i współpracowników działających w obrębie firmy w celu realizacji umowy o świadczenie usługi Newsletter. Przysługuje mi prawo dostępu do treści danych oraz możliwość ich poprawienia. Zapoznałem/am się i akceptuję Politykę Prywatności.