Fotoekspedycja na Alaskę– obiektywnie? To najlepszy z programów!

Fotoekspedycja na Alaskę to koncepcja, która opiera się na stworzeniu wyprawy wysoce specjalistycznej. Takiej, która łączy bliskość natury z komfortem możliwym dla tej formy podróży. To pierwsza taka wyprawa na polskim rynku. Za programem stoją długie miesiące wypraw w interior Alaski i absolutna obsesja na punkcie lokalnej przyrody. A przede wszystkim, profesjonalne podejście do fotografii.

Koncepcja programu fotoekspedycji na Alaskę jest oparta na dotarciu w miejsca niedostępne drogą lądową lub takie, do których dojazd wymaga wcześniejszego przygotowania. Stąd wynajęty na wyłączność transport: taksówki wodne i prywatne awionetki. Zależy nam na tym, by nie tylko być dłużej w środowisku alaskańskich zwierząt, ale przede wszystkim zbliżyć się do nich na „wyciągnięcie obiektywu”.

Parki Narodowe Alaski – oko w oko ze zjawiskową przyrodą


Fotoekspedycja na Alaskę jest zaprojektowana tak, żeby maksymalnie zwiększyć szanse nie tylko zobaczenia aż czterech różnych gatunków alaskańskich niedźwiedzi, ale w głównej mierze długiej obserwacji co wpływa na jakość fotografii. Wybraliśmy taki sposób noclegu, żeby również on zwiększał szansę na te wyjątkowe doświadczenia. Po przelocie awionetką do odosobnionej lodge’y na wyspie Kodiak, spędzimy dwa dni w królestwie endemicznego niedźwiedzia kodiackiego, największego z niedźwiedzi brunatnych na świecie. Wszystko to bezpiecznie, pod okiem tych, którzy na co dzień mieszkają w odległych przestrzeniach alaskańskiego interioru.

 

Niedzwiedź na wyyspie Kodiak. Fotoekspedycja Alaska

Niedzwiedź na wyspie Kodiak. Fotoekspedycja na Alaskę

 


Park Narodowy Denali to miejsce wyjątkowego spotkania z przyrodą, gdzie od kilkudziesięciu lat człowiek uczy się jak rozumieć i interpretować zachowania zwierząt. Do Parku Narodowego Katmai dostaniemy się wynajętą na wyłączność awionetką, żeby fotografować jedno z największych na świecie skupisk niedźwiedzi brunatnych oraz zrobić ikoniczne alaskańskie zdjęcie –  niedźwiedzia łapiącego w otwarty pysk skaczące przez wodospad łososie. Nocleg na miejscu pozwoli nam „złapać” niedźwiedzie w najlepszych dla fotografa porach porannych i wieczornych.

Fotoekspedycja na Alaskę to wyprawa zgodna ze sztuką traperską


Ze szczególnym pietyzmem wybraliśmy wszystkie miejsca noclegowe. Nie są to ani hotele, ani przydrożne motele, ani inne zwyczajne miejsca, jakich pełno. Większość nocy spędzamy w oddalonych od cywilizacji lodge’ach, gdzie pod same okna podchodzą dzikie zwierzęta lub podlatują orły bieliki. Lubimy być w centrum tego, co dla nas istotne. Wynajmowanie lodg’y na wyłączność pozwala skupić się na przyrodzie, a wieczorową porą, na konsultacjach fotograficznych.

 

Jezioro na w Parku Denali. Fotoekspedycja Alaska

Jezioro na w Parku Denali. Fotoekspedycja na Alaskę

 

Istną wisienką na torcie jest nocleg pod namiotami w samym sercu Parku Narodowego Denali, w miejscu, skąd do najwyższej góry Ameryki Północnej jest zaledwie 40 kilometrów i skąd widać jej śnieżnobiały masyw górujący nad całym parkiem. Taki nocleg wymaga specjalnych pozwoleń oraz przeszkolenia przez zespół alaskańskich strażników parku. Mimo tego, że jest to w zupełnej alaskańskiej dziczy, nocleg jest całkowicie bezpieczny i zgodny ze sztuką traperską.

Kiedy na Alaskę i… dlaczego we wrześniu?


Nieprzypadkowo wybraliśmy też termin wyjazdu – początek września gwarantuje zdecydowanie mniejszą ilość przypadkowych turystów, a co się tyczy zwierząt, ich dużą aktywność. Ponadto – co kluczowe dla fotografii – jesienne światło nadaje plastyczności a szkarłatne kolory tundry sprawiają, że jest to istna fotograficzna i wizualna uczta.

Niedźwiedź Grizzly stojący w rzece w deszczowy dzień. Alaska Fotoekspedycja

Niedźwiedź Grizzly stojący w rzece w deszczowy dzień. Alaska Fotoekspedycja

Nad całością Fotoekspedycji na Alaskę pod kątem obrazu czuwa charyzmatyczny fotograf w podróży Paweł Chara. Droga jest dla niego celem, a jej obrazowanie pasją i zawodem. Swoje prace prezentował w Polsce i za granicą, w magazynach podróżniczych, albumach i na wystawach. Jego zdjęcia są niezwykle plastyczne, intymne i bliskie. Ma wyjątkową umiejętność operowania głębią ostrości i światłem. Tym, jak i czymś czego nie oddaje słowo pisane, będzie się dzielił z uczestnikami Fotoekspedycji. Paweł Chara będzie również dostępny dla uczestników przed wyjazdem, tak, żeby każdy mógł się odpowiednio przygotować.

Fotoekspedycja na Alaskę pod patronatem Akademii Nikona


Plan wyprawy na Alaskę jest autorsko przygotowany przez Kamilę Kielar, która również na miejscu będzie czuwać nad jej przebiegiem. Kamila to doświadczona podróżniczka i znawczyni Alaski, którą przejechała rowerem, przeszła na piechotę, przepłynęła kajakiem. Potrafi się tam odnaleźć o każdej porze roku, ale co najważniejsze – od lat studiuje zachowania niedźwiedzi, wykorzystując wiedzę w licznych, nie tylko samotnych, eksploracjach północnych regionów świata. Za swoje osiągnięcia zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia, w tym KOLOSY. O jej pasji, jaką są podróże i niedźwiedzie możecie przeczytać  TUTAJ>>


Wyjątkowe walory fotograficzne i logistyczno wyprawowe, zostały docenione przez podróżników, a Akademia Nikona włączyła Fotoekspedycję do swojego programu wyprawowo-szkoleniowego.


Fotoekspedycja na Alaskę trwa dwa tygodnie i każdy dzień został zaplanowany tak, by bardzo obiektywnie i szerokokątnie, realizować najciekawszą wyprawę w ten północny region świata.

Dla Soul Travel, Kamila Kielar

 

 

Fotoekspedycja na Alaskę z Soul Travel

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

Dołącz do otwartych i ciekawych świata podróżników Soul Travel.

Wyrażam zgoda na przetwarzanie moich danych zawartych w zapisie do Newslettera przez Soul Travel Renata Sabela z siedzibą przy Kazimierzowska 70/11; 02-518 Warszawa, NIP 622-235-44-57 - Administratora danych osobowych oraz przez partnerów i współpracowników działających w obrębie firmy w celu realizacji umowy o świadczenie usługi Newsletter. Przysługuje mi prawo dostępu do treści danych oraz możliwość ich poprawienia. Zapoznałem/am się i akceptuję Politykę Prywatności.