Co zobaczyć w Meksyku – poradnik świadomego podróżnika

Co zobaczyć w Meksyku, czy kraj jest bezpieczny, a szczepienia konieczne, jak się pakować, na co zwrócić uwagę? Ten krótki poradnik świadomego podróżnika pozwoli Wam oswoić meksykański temat. Bo choć każda wyprawa powinna być czasem niespodzianek i każda żyje własnym życiem, to jednak do każdej podróży warto się przygotować. By mieć pewność, że nasz czas w podróży do Meksyku będzie pełen ciekawych, pozytywnych wrażeń, a przy tym będziemy się czuć bezpiecznie.

Meksyk – czy szczepienia są niezbędne?

Pytanie o konieczność wykonania szczepień jest często pierwszym, jakie podróżnicy zadają sobie przed planowanym wyjazdem. Na szczęście w tym wypadku mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Jeśli wybierasz się do Meksyku z Polski, nie masz obowiązku przyjmowania żadnych szczepionek. Meksyk wymaga wprawdzie szczepień przeciwko żółtej febrze, ale tylko w przypadku osób przybywających z kraju, gdzie ta choroba występuje.

Jakie szczepionki do Meksyku są zalecane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych? MSZ podaje, że osoby podróżujące do tego kraju mogą zaszczepić się przeciwko chorobie denga, wirusowemu zapaleniu wątroby lub durowi brzusznemu, lecz jest to wskazane wówczas, gdy celem podróży są rejony tropikalne o niskim poziomie higieny.

Co zobaczyć w Meksyku?

Co zwiedzić w Meksyku – to temat rzeka. Ten kraj jest tak różnorodny i bogaty kulturowo, że praktycznie na każdym kroku spotkamy tu coś interesującego.

Jeśli kochasz piękno natury i bliskość morza, koniecznie odwiedź miasto Tulum na półwyspie Jukatan. Plaża w Tulum jest uważana za najpiękniejszą na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Można powiedzieć, że odpowiada ona naszemu wyobrażeniu o rajskich plażach. Będąc w tamtych okolicach koniecznie zobacz Lagunę Siedmiu Kolorów w miasteczku Bacalar. W wodach laguny dostrzeżesz wiele odcieni błękitu, a jej lśniąca tafla to prawdziwy bajkowy krajobraz. I wszystko to z dala od turystycznych kurortów, bowiem są to miejsca, gdzie masowa infrastruktura jeszcze nie dotarła.

Jeśli interesujesz się historią rdzennych kultur, nie możesz pominąć Parku Narodowego Palenque w stanie Chiapas. Znajdujące się tam imponujące stanowisko archeologiczne po prostu coś, co zobaczyć w Meksyku trzeba. W XVIII wieku odkryto tu ruiny miasta założonego przez Majów prawie tysiąc lat wcześniej. Możesz tu zobaczyć słynny grobowiec króla Pakala Wielkiego, a także inne unikalne zabytki majańskiej kultury, będące świadectwem tego, jak wyglądało życie codzienne Majów. Znajdziesz tu akwedukty, doprowadzające wodę z rzeki, ruiny pałaców, świątynie, a nawet boisko do gry w piłkę. To jedno z lepiej zachowanych miast Majów w Ameryce Środkowej.

Dokąd możesz się wybrać w Meksyku, jeśli szukasz barwnych, tętniących życiem miast? W takim wypadku na szczególną uwagę zasługuje San Cristóbal de las Casas, okrzyknięte najpiękniejszym ze ponad 100 uroczych miast Meksyku. Czy może być jeszcze lepiej? Miasto uchodzi za kulturalną stolicę stanu Chiapas. Każdego dnia odbywa się tam wiele artystycznych spotkań, imprez i wydarzeń lokalnych i na skalę kraju. U szczytu popularności ruchu hippisowskiego, miasto to uchodziło za mekkę młodych buntowników. To dało podwaliny do otwartości i przedsiębiorczości miasteczka. Dzisiaj jest ono pełne kawiarni i restauracji. Spotkasz tu działaczy na rzecz przyrody i praw mniejszości oraz artystów dbających o swoją stolicę regionu. Dookoła miasta, w okolicznych wioskach i w dżungli nadal mieszkają  rdzenni Indianie – Majowie. To pięknie położona na wzgórzach oaza dla spragnionych komfortu i otwartości a jednocześnie spotkania z tradycją podróżników z całego świata.

Czy w Meksyku jest bezpiecznie?

Choć MSZ podaje, że w Meksyku wzrosła skala zagrożeń, to w większości przypadków nie dotyczą one turystów. Jak w każdym kraju, bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od ciebie i od tego, jak zamierzasz spędzać czas. Lepiej jest unikać samotnych podróży nocą oraz samotnego wędrowania po odludnych terenach.

Jeśli jednak chcesz czuć się zupełnie bezpiecznie, a jednocześnie nie tracić nic ze spontaniczności spotkania i działania na miejscu, wybierz się na przygotowaną wyprawę z przewodnikiem, który doskonale zna kraj. Taka osoba będzie wiedzieć, jak się poruszać pomiędzy miastami i wioskami Meksyku, aby jak najlepiej spędzić czas, unikając wszelkich zagrożeń.

Co zabrać do Meksyku?

Przede wszystkim, choć zabrzmi to trywialnie, weź ze sobą elektryczną przejściówkę. Meksykańskie gniazdka są innego typu niż te, które mamy w Polsce. Skonstruowane są tak, jak amerykańskie, czyli posiadają dwa płaskie bolce. Przejściówkę warto kupić w Polsce przede wszystkim dlatego, że może się okazać, iż kupno takiego urządzenia na miejscu wcale nie jest takie proste albo przejściówka odmawia współpracy w trakcie drogi. Cena tego urządzenia jest również atrakcyjniejsza w Polsce.

Warto wiedzieć, że napięcie w meksykańskich gniazdkach wynosi 110 V, czyli o połowę mniej niż w gniazdkach polskich. W większości przypadków nie jest to jednak żaden problem, zatem poza zakupem przejściówki nie musisz szukać dodatkowych rozwiązań. Urządzenie elektryczne i elektroniczne jak ładowarki, laptopy czy telefony komórkowe dostosowują się do napięcia od 100 do 240 V.

Pakując się do Meksyku, należy też wziąć pod uwagę klimat tego kraju. W Meksyku jest bardzo słonecznie, ale bywa też wilgotno, szczególnie w porze deszczowej. Pora deszczowa występuje na południowym wschodzie kraju w okresie od maja do października. Jadąc wówczas w ten rejon zabierz ze sobą turystyczną pelerynę przeciwdeszczową. Bez względu na porę wyprawy  koniecznie wrzuć do walizki lub plecaka odpowiedni dla twojej skóry krem z filtrem przeciwsłonecznym, nakrycie głowy i przeciwsłoneczne okulary.

Czy brać środki na komary? Tutaj zdania są podzielone. Wielu podróżników twierdzi, że spraye zakupione w Polsce są nieskuteczne na meksykańskie owady. Dlatego w repelenty najlepiej jest zaopatrzyć się po dotarciu na miejsce w najbliższej aptece.

Jak w przypadku każdej dalekiej podróży warto zabrać do Meksyku kserokopię paszportu i innych niezbędnych dokumentów, jak na przykład polisy ubezpieczeniowej lub prawa jazdy. Dlaczego? W przypadku ich zagubienia łatwiej będzie ci odzyskać ich oryginały lub otrzymać dokumenty zastępcze. Kopię dokumentów przechowuj w oddzielnym miejscu.

 


Wyprawa z Reporterem: Meksyk z Olą Synowiec. Soul Travel 2019