Obiektywnie… to najlepszy z programów – o fotoekspedycji na Alaskę

Koncepcja Fotoekspedycji na Alaskę opiera się na stworzeniu wyprawy wysoce specjalistycznej łączącej bliskość z naturą oraz możliwy dla tej formy komfort podróży. Za tym uporem w stworzeniu programu, jakiego jeszcze na polskim rynku podróżniczym nie było, stoją długie miesiące alaskańskich wypraw w interior regionu, absolutna obsesja na punkcie lokalnej przyrody i, przede wszystkim, profesjonalne podejście do fotografii.

Koncepcja całego programu jest oparta na dotarciu w miejsca niedostępne drogą lądową lub takie, do których dojazd wymaga wcześniejszego przygotowania. Stąd wynajęty na wyłączność transport: taksówki wodne i prywatne awionetki. Zależy nam na tym, by nie tylko być dłużej w środowisku alaskańskich zwierząt, ale przede wszystkim zbliżyć się do nich na „wyciągnięcie obiektywu”.

Fotoekspedycja jest zaprojektowana tak, żeby maksymalnie zwiększyć szanse nie tylko zobaczenia aż czterech różnych gatunków alaskańskich niedźwiedzi, ale w głównej mierze długiej obserwacji co, jak wiadomo, wpływa na jakość fotografii. Wybraliśmy taki sposób noclegu, żeby również on zwiększał szansę na te wyjątkowe doświadczenia. Po przelocie awionetką do odosobnionej lodge’y na wyspie Kodiak, spędzimy dwa dni w królestwie endemicznego niedźwiedzia kodiackiego, największego z niedźwiedzi brunatnych na świecie. Wszystko to bezpiecznie, pod okiem tych, którzy na co dzień mieszkają w odległych przestrzeniach alaskańskiego interioru.

 

Niedzwiedź na wyyspie Kodiak. Fotoekspedycja Alaska

Niedzwiedź na wyspie Kodiak. Fotoekspedycja Alaska

 

Park Narodowy Denali to miejsce wyjątkowego spotkania z przyrodą, gdzie od kilkudziesięciu lat człowiek uczy się jak rozumieć i interpretować zachowania zwierząt. Do Parku Narodowego Katmai dostaniemy się wynajętą na wyłączność awionetką, żeby fotografować jedno z największych na świecie skupisk niedźwiedzi brunatnych oraz zrobić ikoniczne alaskańskie zdjęcie, czyli niedźwiedzia łapiącego w otwarty pysk skaczące przez wodospad łososie. Nocleg na miejscu pozwoli nam „złapać” niedźwiedzie w najlepszych dla fotografa porach wczesnoporannych i wieczornych.

Ze szczególnym pietyzmem wybraliśmy wszystkie miejsca noclegowe. Nie są to ani hotele, ani przydrożne motele, ani inne zwyczajne miejsca, jakich pełno. Większość nocy spędzamy w oddalonych od cywilizacji lodge’ach, gdzie pod same okna podchodzą dzikie zwierzęta lub podlatują orły bieliki. Lubimy być w centrum tego, co dla nas istotne. Wynajmowanie lodg’y na wyłączność pozwala skupić się na przyrodzie, a wieczorową porą, na konsultacjach fotograficznych.

Istną wisienką na torcie jest nocleg pod namiotami w samym sercu Parku Narodowego Denali, w miejscu, skąd do najwyższej góry Ameryki Północnej jest zaledwie 40 kilometrów i skąd widać jej śnieżnobiały masyw górujący nad całym parkiem. Taki nocleg wymaga specjalnych pozwoleń oraz przeszkolenia przez zespół alaskańskich strażników parku. Mimo tego, że jest to w zupełnej alaskańskiej dziczy, nocleg jest całkowicie bezpieczny i zgodny ze sztuką traperską.

 

Jezioro na w Parku Denali. Fotoekspedycja Alaska

Jezioro na w Parku Denali. Fotoekspedycja Alaska

 

Nieprzypadkowo wybraliśmy też termin wyjazdu – początek września gwarantuje zdecydowanie mniejszą ilość przypadkowych turystów, a co się tyczy zwierząt, ich dużą aktywność. Ponadto – co kluczowe dla fotografii – jesienne światło nadaje plastyczności a szkarłatne kolory tundry sprawiają, że jest to istna fotograficzna i wizualna uczta.

Nad całością Fotoekspedycji pod kątem obrazu czuwa charyzmatyczny fotograf w podróży, Paweł Chara. Droga jest dla niego celem, a jej obrazowanie pasją i zawodem. Swoje prace prezentował w Polsce i za granicą, w magazynach podróżniczych, albumach i na wystawach. Jego zdjęcia są niezwykle plastyczne, intymne i bliskie. Ma wyjątkową umiejętność operowania głębią ostrości i światłem. Tym, jak i czymś czego nie oddaje słowo pisane, będzie się dzielił z uczestnikami Fotoekspedycji. Paweł Chara będzie również dostępny dla uczestników przed wyjazdem, tak, żeby każdy mógł się odpowiednio przygotować.

 

Niedźwiedź Grizzly stojący w rzece w deszczowy dzień. Alaska Fotoekspedycja

Niedźwiedź Grizzly stojący w rzece w deszczowy dzień. Alaska Fotoekspedycja

 

Plan wyprawy jest autorsko przygotowany nie tylko pod względem logistycznym przez Kamilę Kielar, która również na miejscu będzie czuwać nad przebiegiem całej wyprawy. Alaskę przejechała rowerem, przeszła na piechotę, przepłynęła kajakiem. Potrafi się tam odnaleźć o każdej porze roku, ale co najważniejsze od lat studiuje zachowania niedźwiedzi, wykorzystując wiedzę w licznych, nie tylko samotnych, eksploracjach północnych regionów świata.

Wyjazd został doceniony pod względem walorów fotograficznych i wyprawowych oraz objęty patronatem Nikona, który włączył go do swojego programu wyprawowo-szkoleniowego Akademia Nikona.

Wyjątkowe walory fotograficzne i logistyczno wyprawowe, zostały docenione przez podróżników, a Akademia Nikona włączyła Fotoekspedycję do swojego programu wyprawowo – szkoleniowego.

Fotoekspedycja na Alaskę trwa dwa tygodnie i każdy dzień został zaplanowany tak, by bardzo obiektywnie i szerokokątnie, realizować najciekawszą wyprawę w ten północny region świata.

Dla Soul Travel, Kamila Kielar