Zobacz jak wyglądała pierwsza fotoekspedycja do Bhutanu i Nepalu Soul Travel z Pawłem Charą. Połączyliśmy ją z Nepalem. Teraz, patrzymy na to wszystko z perspektywy czasu, przypominamy sobie emocje, piękne zakątki i ludzi… Łezka się w oku kręci.

Pewne miejsca na Ziemi wciąż pozostaną tajemnicą, odkrywaną jedynie przez garstkę wtajemniczonych i zafascynowanych niezdeptanymi punktami na mapie. Królestwo Bhutanu, ukryte za wysokimi szczytami i zaśnieżonymi przez większość cześć roku przełęczami, to miejsce przepełnione magią, dziewiczością przyrody i prostotą życia jej mieszkańców. Bhutan zadziwia i fascynuje. Stawia pytania o kierunek pędzącego świata, przypomina kluczowe wartości wprowadzając nas na chwilę w piękną, ręcznie wytwarzaną sztukę, pasjonującą religię, imponującą architekturę, a nader wszystko ….. spokój myśli. Kraj wciśnięty pomiędzy Tybet, Sikkim oraz Indyjski stan Bengal Zachodni długo jeszcze pozostanie najbardziej niedostępnym krajem świata. Klasyczne, wciąż nieliczne wyprawy po tym kraju opierają się na codziennym zwiedzaniu świątyń i muzeów, podróży od miasta do miasta ze wschodu na zachód Bhutanu i noclegach w wyznaczonych hotelach. Naszą wyprawę stworzyliśmy dla podróżnika zafascynowanego zarówno kulturą, jak i przyrodą spoza przewodnikowego szlaku.

To była nasza pierwsza fotoekspedycja do Bhutanu i Nepalu z Pawłem Charą

Soul Travel proponuje autorski program w oparciu o własne wieloletnie doświadczenie podróżnicze w tych krajach. Mała grupa oraz towarzystwo lokalnego przyjaciela, profesjonalnego przewodnika pozwalają nam na takie doświadczenia jak herbatę z głównym lamą klasztoru, wizytę u rodziny trulku, uczestnictwo w porannej modlitwie pudża, czy inne spontaniczne wydarzenia. Mamy na to czas. Z doświadczenia również wiemy, ze poznać można człowieka dopiero w jego własnym domu, dlatego zanocujemy u bhutańskiej rodziny, by ucztować przy wspólnym stole, posłuchać wieczornych opowieści, tańczyć i śmiać się. W Nepalu tymczasem zatrzymamy się na chwilę w tętniącym życiem Kathmandu, damy się tam oczarować kadzidłom palonym w małych świątyniach, po czym wyruszymy na południe do Królewskiego Parku Chitwan na spotkanie z flora i fauną. W całej Azji nie znajdzie się drugiego miejsca, gdzie z taką łatwością można obserwować dzikie (i duże) zwierzęta. Park jest uważany za jeden z najbogatszych na świecie będąc  od 1983 roku na liście UNESCO.  Zaglądniemy do okolicznych wiosek, bo ludzie Tharu to serce tego regionu. To program dla tych, którzy chcą doświadczać, a nie tylko zwiedzać.

 • TERMIN: 01.04 - 15.04.2017
 • CZAS TRWANIA: 14 DNI
 • GRUPA: 6 - 12 osób
 • CENA: 3370 USD (gr. 8 - 12 osób)
3770 USD (gr. 6 - 7 osób)

SZCZEGÓŁOWY PLAN

Dzień 1 Warszawa - Delhi

Wylot z Polski i przelot przez jeden z portów do Delhi. Nocleg.

Dzień 2 Delhi - Paro - Thimpu

Poranny wylot z Delhi i przylot na międzynarodowe lotnisko Paro. Powitanie z królestwem zaczyna się już dobrze, czyli od lotu nad Himalajami. To jeden z najbardziej spektakularnych widoków najwyższego na świecie pasma gór z Mt. Everestem na czele. Lądowanie w tonącej w zieleni dolinie Paro pełnej lasów, świątyń i farm. Powitanie w bhutańskim stylu z Tashi Khaada przez naszego przewodnika. Zmierzamy do Thimpu. Zanim zanurzymy się w pełne „życia”, wciąż rozrastające się miasto, spojrzymy na nie ze wzgórza, ze jednej z najwyższych na świecie statuetek Buddy.

Dzień 3 Thimpu - Phunaka

Przejazd do Doliny Punakha przez Dochu La, przełecz na wysokości 3150 m n.p.m, która zapewnia niesamowite widoki głównego łańcucha Himalajów. Wybierzmy się na przechadzkę po lesie pełnym flag modlitewnych i labiryntu złożonego ze 108 stup. Odwiedzimy Punakha Dzong (Druk Pungthang Decchen Phodrang – Pałac Wielkiego Szczęścia), zbudowany w 1637 roku przez Zhabdung Nawang Namgyal u zbiegu rzek Po Chhu i Mo Chhu. Drugi najstarszy dzong w Królestwie a dziś to zimowa rezydencja Je Khempo, głównego duchownego Bhutanu, oraz 1000 mnichów. Spędzimy tu wystarczająco czasu by zachwycić się muralami, świątyniami i wszystkim, co dzieje się w pałacu. Po południu czeka na nas urokliwe i pełne mocy miejsce - świątynia płodności Chimi. Rzekomo Ci, którzy przychodzą się pomodlić tutaj, dość szybko zostają pobłogosławieni potomstwem.
Nocleg w Phunaka/Wangdue.

Dzień 4 Phunaka - Phobjika

O poranku wyruszymy na przez zielone pola ryżowe na okoliczne wzgórze. do Czortenu Khamsum Yuley Namgyle, wybudowanego przez rodzinę królewską. To wspaniały przykład bogatej ornamentyki w drewnie, malowideł ściennych i rzeźb. Rzekomo mistrzowie rzemiosła konsultowali budowlę nie tyle z architektami co z duchami tego miejsca. A potem wyruszamy do rozłożystej doliny Phobjikha. Ta polodowcowa dolina jest cześcią Parku Narodowego Czarnych Gór, a obszar północnej części pasma Jowo Durshing jest pod całkowitą ochroną. Dolina to dom żurawi czarnoszyich, które co roku przylatują tu w zimie z Tybetu i Syberii. Stamtąd nie ma drogi dalej, drogę zamykają kolejne szczyty - trzeba zawrócić.
Nocleg w dolinie Phobjikha

Dzień 5 Phobjika

Dzień zaczniemy poranną celebracją i spotkaniem z mnichami w położonej na wzgórzu Gangtey Gompa. Mnisi, choć skromni i zatopieni w codziennych obowiązkach potrafią z ciekawością opowiadać o swoim życiu za murami klasztoru i duchowej pracy. Zjemy wspólny lunch a następnie udamy się na dwugodzinny spacer doliną wzdłuż lasów sosnowych i gospodarstw. czas na nieśpiesznym spacerze w dolinie zakończonym tradycyjną i relaksującą kąpielą. Wieczorem pójdziemy z wizytą do jednego z typowych bhutańskich domów, celebrując i popijając lokalnie pędzone trunki zwane „ara”. Kulminacją wieczoru będzie tradycyjna i relaksująca ziołowa kąpiel. To stara praktyka mieszkańców himalajów, która uzdrawia system nerwowy i rozluźnia.
Nocleg w dolinie Phobjika.

Dzień 6 Phobjika - Thimpu - Paro

Raz jeszcze przejedziemy przez Przełęcz Dorchu La spoglądając na ośnieżone szczyty gór. Zatrzymamy się raz jeszcze w Thimpu, bowiem tylko tam można zakupić ręcznie wyrabiane materiały i inne rękodzieło oraz napić się prawdziwej kawy z ekspresu! Ach! Następnie wzdłuż rzeki Pa Chu oraz pośród pól ryżowych i poprzyklejanych do wzgórz domostw dojedziemy do miasteczka Paro.
Nocleg w Paro

Dzień 7 Paro

Dzisiaj będziemy uczestniczyć w wielkim wydarzeniu w regionie Paro. Pomimo obowiązków i znaczącej odległości, od kilku dni do miasteczka przybywają z okolicznych dolin i wysoko położonych wiosek mieszkańcy Bhutanu, bowiem Tsechu jest tradycją kultywowaną corocznie od XVIII stego wieku. Dla nas wydarzenie teatralne i zjawiskowo kolorowe, dla mieszkańców pełne historii i ukrytych znaczeń dotyczących życia ich mistrza, Zhabdrunga Ngawanga Namgyala. To żywa księga o tradycji i kulturze Bhutanu. Herbata w lokalnym towarzystwie - obowiązkowa! Nocleg w Paro.

Dzień 8 Paro - Taksang

O wschodzie słońca wyruszymy leśną ścieżką ku klasztorowi Taktsang, nazywanemu też Tygrysim Gniazdem. To najsłynniejsza i najpiękniejsza budowla w Bhutanie. Podejście jest strome, a marsz w dwie strony zajmuje około 5 godzin. Od ponad 1200 lat jest to ważny cel pielgrzymek, oferujący schronienie potrzebującym. Klasztor jest przycupnięty na występie skalnym, nad urwiskiem górującym 900 metrów nad Doliną Paro. To święte miejsce zostało ochrzczone, gdy Guru Rinpoche dotarł tu na grzbiecie latającego tygrysa i wybrał jaskinię znajdującą się za dzisiejszym klasztorem na miejsce medytacji. Kiedy będziemy schodzić, wycieczki dopiero będą tam zmierzać. Nocleg w Paro.

Dzień 9 Paro - Kathmandu

Dzień wylotu z Paro, lecz nadal nie żegnamy się z widokiem majestatycznych szczytów. Widoki na trasie do Katmandu są najwspanialszymi na całej trasie lotów nad Himalajami. Po przylocie transport do hotelu a następnie wspólna eksploracja tętniącego życiem miasta oraz wizyta w jednej ze świątyń. Nocleg w Katmandu.

Dzień 10 Kathmandu - Park Chitwan

Przejedziemy na południe na niziny Terai. Powody są dwa. Po pierwsze poznać ten malowniczy region i jego mieszkańców Tharu oraz zobaczyć dzikie zwierzęta żyjące na terenie ponad 900 km kwadratowych Królewskiego Parku Chitwan. Drugim powodem jest odpoczynek i relaks po himalajskich przeprawach, na co pozwoli nam nasz hotel z basenem i jego ustronne położenia na skraju parku. Wieczorem wybierzemy się na spacer nad brzegiem rzeki. Trudno o bardziej malowniczy widok! Nocleg w resorcie w Chitwan.

Dzień 11 Park Chitwan

Wyruszymy wcześnie rano, wówczas zwierzęta są bardzo aktywne i łatwo je zauważyć. Podczas porannej podróży canoe (długa drewniana łódź) po rzece Rapti zobaczymy krokodyle i ptaki, tymczasem wyprawa wgłąb parku jeepami w towarzystwie przewodnika i naturalisty pozwoli nam spotkać nosorożce, antylopy, dzikie bawoły, hieny, jelenie, słonie, tygrysy, gaury, małpy, dziki oraz znów nieskończoną liczbę ptaków. Cudo! Po południu odwiedzimy okoliczne wioski by wraz z mieszkańcami Tharu zasiąść do kolacji i posłuchać opowieści o trudnej, lecz walecznej historii ich przodków. Nocleg w resorcie w Chitwan

Dzień 12 Park Chitwan- Kathmandu

Poranny relaks w hotelu. Po południu przejazd do Katmandu a następnie chwila na odpoczynek w hotelu. Wieczorem spacer po dzielnicy Thamel, legendarnej części Katmandu z dobrą muzyką na żywo, wybornym mango lassi i milionem pamiątek.
Nocleg w Kathmandu

Dzień 13 i 14 Kathmandu - Delhi - Warszawa

Ostatnie pożegnanie z Katmandu i przejazd na lotnisko. Wylot do Delhi a następnie przez jeden z portów przylot do Warszawy dnia następnego. Przylatujemy w sobotę 15 stego w godzinach porannych.

MAPA

Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt

KOSZT

3370 USD - przy grupie 8-12 osób 3770 USD - przy grupie 6 - 7 osób Wpłata zaliczki w wysokości 1000 USD jest jednoznaczna z rezerwacją miejsca. W przypadku niewystarczającej ilości osób zaliczka jest zwracana.

WLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • loty na trasach Delhi-Paro/ Paro- Katmandu/ Katmandu -Delhi
 • wizę do Bhutanu i wizę do Nepalu
 • wygodne zakwaterowanie w Bhutanie i Nepalu w hotelach 3* w pokojach 2-os. z łazienką,
 • transport autobusowy w Bhutanie i Nepalu
 • safari jeepami, rejs po rzece drewnianą wąską łodzią
 • odżywcza lokalna i międzynarodowa kuchnia (trzy posiłki dziennie)
 • opieka lokalnych przewodników w Bhutanie i w Nepalu
 • opieka polskojęzycznego pilota Soul Travel
 • ubezpieczenie KL – 30 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN
5% dochodów wspiera projekty odbudowy szkół w Nepalu.

NIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • biletu lotniczego (Polska-Delhi-Polska) – około 2100 złotych
 • na opłaty do wejść do obiektów, donacje dla mnichów i lokalnych przewodników, oraz na napiwki należy przeznaczyć 470 USD


INFORMACJE

Soul Travel - Organizator

Soul Travel zmienia sposób myślenia o podróży. Kluczem przestaje być jedynie miejsce w którym przebywasz, a stają się nim ludzie, którzy otwierają drzwi do poznania rzeczywistości niewytartym szlakiem. Przewodnikami są osoby doświadczone, posiadające unikatową wiedzę o kulturze, zakorzenione w tradycji. Unikamy muzeum i pokazów dla turystów, szukamy bliskości z naturą i prawdziwego lokalnego oblicza kraju.

Festiwal Tsechu

Każdy rejon Bhutanu co roku świętuje „dziesiąty dzień” czyli Tsechu - festiwal na cześć Guru Rinpocze. Choć sama celebracja to feria barw i artystycznych tańców, nie służy rozrywce ani uciechom. To seria wspaniale wyreżyserowanych pokazów gdzie uczestniczą mnisi i oświeceni mistrzowie. Uczestnictwo ma na celu oczyściś nasz umysł i przynieść szczęście wszystkim istotom. Lokalni mieszkańcy okolicznych gór przemierzają w odświętnych strojach wiele kilometrów, by móc pomodlić się i świętować. Dla nich to czas radości i spotkań, a dla Nas nieśpieszne poznawanie żywej kultury i być może... uczestnictwo.

Duchowość

Bhutan jest głównie buddyjskim krajem, w regionie Himalajów dominuje Mahayana – czyli jeden z jego kierunków. Główną instytucją jest Dratshang, kierowana przez Je Khenpo (główny opat, uważany za równego królowi), który jest wybierany przez uczonych mistrzów. W żadnym innym kraju religia nie odgrywa ważniejszej roli w życiu ludzi niż w Bhutanie. Dla Bhutańczyków to nie tylko religia, ale filozofia życia.,przejawiana we wszystkim co robią na co dzień. Tworzy to całym kraju niezwykłą atmosferę pełną serdeczności i przyjaźni. Nepal tymczasem to prawdziwy tygiel religijny, gdzie hinduizm i buddyzm mieszają w barwnych celebracjach i modlitwach do tych samych bogów, inaczej tylko interpretowanych.

Przewodnik lokalny w Bhutanie

Z doświadczenia wiemy, że przewodnik i jego nastawienie są kluczem do stworzenia wspaniałej atmosfery podczas wyprawy. Dlatego w Bhutanie naszym lokalnym przewodnikiem jest Karma, człowiek o bogatej wiedzy i doświadczeniu, młody sercem i duchem, a przede wszystkim nasz przyjaciel. Człowiek, dzięki któremu każda kolejna wprawa przerodziła się prawdziwa ucztę rodzinności i poznania Bhutanu od „kuchni”, dosłownie i w przenośni.

Królewski Park Chitwan

Wspaniały park położony na nizinach Teraju, w większości pokryty subtropikalną dżunglą oraz sawanną. Bogactwo flory i fauny jest tutaj onieśmielające. Podczas porannej podróży canoe (długa drewniana łodź) po rzece Rapti zobaczymy krokodyle i ptaki, tymczasem wyprawa wgłab parku jeepami w towarzystwie przewodnika i naturalisty pozwoli Nam spotkać nosorożce, antylopy, dzikie bawoły, hieny, jelenie, słonie, tygrysy, gaury, małpy, dziki i nieskończoną liczbę ptaków. Cudo!

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w Bhutanie w hotelach 3 gwiazdkowych w pokojach dwuosobowych. Nad standardem hoteli czuwa rząd Bhutanu, sprawiając, iż miejsca te nawiązują do lokalnej kultury i architektury oferując europejski komfort. Jedną noc spędzimy u bhutańskiej rodziny, by ucztować przy wspólnym stole, posłuchać wieczornych opowieści, tańczyć i śmiać się. W Nepalu nocleg w 3* hotelu w Katmandu i w przepięknym resorcie (3*) w Parku Chitwan.

Wyżywienie

Całkowite wyżywienie podczas wyprawy - śniadania /obiady /kolacje. Lokalna i europejska kuchnia. Raj dla miłośników pikantnej kuchni.

ZAPISZ SIĘ

Jesteś zainteresowany?  Zapisz się! To proste!
Napisz do nas na adres email: info@soutravel.pl lub kliknij po prawej stronie Kontakt i wypełnij krótki formularz na stronie.
Po otrzymaniu wiadomości skontaktujemy się z Tobą wysyłając potwierdzenie zgłoszenia oraz umowę uczestnictwa.  Zapisz się również na Newsletter Soul Travel. Teraz wystarczy podpisać umowę, wyczyścić matrycę i pakować bagaż w drogę.

Nazwa wyprawy: To była nasza pierwsza fotoekspedycja do Bhutanu i NepaluWyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów związanych z Zapisem.
Chcę otrzymywać informacje o spotkaniach z podróżnikami, artykułach dotyczących odpowiedzialnego podróżowania i wiele innych oraz w pierwszej kolejności informacje o zapisach na Wyprawy i Fotoekspedycje.

RELACJE

Kliknij na zdjęcie i otwórz galerię z Wypraw i Fotoekspedycji do Bhutanu.