Szanowni Państwo, rzeczywistość Bhutanu wymyka się porównaniom i opisom. To jak podróż do tego co trwałe i odwieczne, czyste i prawe. Do uśmiechu bez względu na twardość życia i do codzienności pełnej magii i prostoty. Jako fotografik i dziennikarz pracuję w tym regionie od 2005 roku. Złaziłem tysiące kilometrów w państwach wschodu, i jedyne co naprawdę się wyróżnia w tym regionie, to właśnie KRÓLESTWO BHUTANU!

To nie jest „biedronkowy” marketing! Przede wszystkim, nasza wyprawa w odróżnieniu od innych bhutańskich eskapad, toczy się jedynie w Bhutanie. Nie łączymy w wyprawie Indii czy Nepalu, by obniżyć koszty. Nie jest bowiem tajemnicą, że za każdy dzień pobytu w tym niedostępnym kraju trzeba uiścić opłatę na rzecz państwa (coś na zasadzie klimatycznej) – 250 USD od osoby.

/Paweł Chara/

Tajemnice Królestwa Bhutanu – Wyprawa dla Fotografów

Pewne miejsca na Ziemi wciąż pozostaną tajemnicą, odkrywaną jedynie przez garstkę wtajemniczonych i zafascynowanych niezdeptanymi punktami na mapie. Królestwo Bhutanu, ukryte za wysokimi szczytami i zaśnieżonymi przez większość cześć roku przełęczami, to miejsce przepełnione magią, dziewiczością przyrody i prostotą życia jej mieszkańców. Bhutan zadziwia i fascynuje. Stawia pytania o kierunek pędzącego świata, przypomina kluczowe wartości wprowadzając nas na chwilę w piękną, ręcznie wytwarzaną sztukę, pasjonującą religię, imponująca architekturę, a nader wszystko spokój myśli. Kraj wciśnięty pomiędzy Tybet, Sikkim oraz Indyjski stan Benegal Zachodni długo jeszcze pozostanie najbardziej niedostępnym krajem świata. Choć stosunkowo jest ich niewiele, klasyczne wyprawy po tym kraju opierają się na codziennym zwiedzaniu świątyń i muzeów, obecności podczas świętowania festiwalu Tsechu w jednym z największych miast jak Thimpu czy Paro oraz noclegach w wyznaczonych hotelach. Ów wyprawa ma jedynie znamiona klasycznego wyjazdu. Naszą ekspedycję stworzyliśmy dla podróżnika, który jest zafascynowany zarówno fotografią, kulturą, jak i przyrodą spoza przewodnikowego szlaku. Fotograf i podróżnik Paweł Chara wraz z Soul Travel stworzyli autorski program w oparciu o własne doświadczenie fotograficzne oraz podróżnicze.

Rytm Podróży

By móc wcielić nasz plan w życie, trzeba zacząć od kierowcy naszego wana. Kierowca bowiem jest zaznajomiony ze słowami „wschód słońca” oraz „zachód słońca” jako kluczowymi. To wokół tych pór dnia toczy się nasza wyprawa i to światło wyznacza rytm podróży. Dlatego często pakujemy śniadanie, bierzemy łyk kawy i o złotej godzinie obserwujemy wyłaniający się z za chmur Dzong (klasztor). Nie znajdzie cie u nas czasu wolnego na turystyczny targ i muzeum, dla odmiany np. spędzimy pół dnia zaproszeni przez mnichów lokalnej szkoły na dzień przyznania dyplomów i nie ominiemy lokalnego targu, gdzie mieszkańcy z położonych w górach wiosek spotykają się, by wymienić swoje wyroby.

 • TERMIN : 03-13.11.2016
 • CZAS TRWANIA: 11 DNI
 • GRUPA: 6-10 OSÓB
 • CENA: 3980 USD (9-10 Osób)
CENA: 4480 (6-8 osób)

SZCZEGÓŁOWY PLAN

Dzień 1 Warszawa - Delhi

Wylot z Polski i przelot przez jeden z portów do Delhi. Nocleg.

Dzień 2 Delhi - Paro

Poranny wylot z Delhi i przylot na międzynarodowe lotnisko Paro. Powitanie z królestwem zaczyna się już dobrze, czyli od lotu nad Himalajami. To jeden z najbardziej spektakularnych widoków. Sfotografujemy najwyższe szczyty m.in. Mt. Everest. Lądowanie w tonącej w zieleni dolinie Paro pełnej lasów, świątyń i farm. Powitanie w bhutańskim stylu z Tashi Khaada przez naszego przewodnika. Zmierzamy do Thimpu, po drodze niezwyłe przestrzenie nakazują wykonać 2-3 sesje. Rozpoczniemy od Rinpung Dzong, w której ma siedzibę rząd i król Doliny Paro. Zatrzymamy się przy moście zwodzonym Nyami Zam, skąd roztacza się wspaniały widok na Ta Dzong. Zanim zanurzymy się w pełne „życia”, wciąż rozrastające się miasto Thimpu, spojrzymy na nie ze wzgórza, ze jednej z najwyższych na świecie statuetek Buddy.
Nocleg: Thimpu (wysokość: 2320 m n.p.m.)

Dzień 3 Dolina Pobjika

Dzisiejszy poranek spędzimy na „modlitwach” w żeńskim klasztorze Zhuleka. Wpadające poranne światło i mantrowane wersy ksiąg, to doskonałe połączenie fotografii i wspomnienia każdej naciskanej migawki. Uważnie wykorzystamy ten przywilej fotografowania podczas porannego rytuały puja. Przejazd do Doliny Phobjika przez Dochu La i Chimmi Lhakhang. Jesteśmy na 3080 m n.p.m.. Taki przejazd zapewni niesamowite widoki głównego łańcucha Himalajów. Tam dłuższy postój na sesję w lesie pełnym flag modlitewnych i labiryntu złożonego ze 108 stup! Phobjikha to polodowcowa dolina na obrzeżach północno-zachodniego krańca Parku Narodowego Black Mountain. To obszar pod ochroną, znajdujący się w północnej części pasma Jowo Durshing. Stamtąd
nie ma drogi dalej, trzeba zawrócić. Dolina to dom żurawi czarnoszyich, które co roku przylatują tu w zimie z Tybetu i Syberii.
Nocleg: Phobjikha (wysokość: 2900 m n.p.m.)

Dzień 4 Phobjika- Trongsa - Bhumtang

Wczesna pobudka na fotograficzny spacer po dolinie Phobjikha. Następnie wyruszymy w podróż, podczas której pokonamy przełęcz Pele Le (3,300m) oznaczoną stupą oraz flagami modlitewnymi. Po drodze roztacza się z niej wspaniały widok na najwyższe szczyty królestwa. Podczas pokonywania przełęczy często spotyka się pasterzy jaków ze stadami (sesja). To miejsce wyznacza granicę między Bhutanem zachodnim i środkowym. Stanowi także zachodnią granicę Parku Narodowego Jigme Singye Wangchuck. Po drugiej stronie przełęczy znajduje się Dolina Longta, gdzie domy są wciśnięte pomiędzy uprawy gorczycy, ziemniaków, jęczmienia i pszenicy, a mieszkańcy pasą owce i jaki. Przejazd do Bhumtang to najpiekniejsza droga w Bhutanie, podróż sama w sobie. Przełęcze Yotong La (3425m) - nisko zawieszone chmury i snopy światła w dolinach. Podczas tego odcinka zatrzymamy się wielokrotnie (sesja).
Nocleg w Bumthangu. (2580m n.p.m.)

Dzień 5 Bhumtang - Jankar

O poranku uczestnictwo w lokalnym festiwalu Tsechu w dzongu Jankar. To najbardziej lokalne święto w Bhumtang. Mieszkańcy okolicznych wiosek, oddalonych często o kilka dni drogi przybywają w swoich odświętnych strojach, by móc pomodlić się i celebrować. Prawdziwa uczta kolorów i tradycji. Dla nas uczta fotograficzna. Spędzimy tam cały niespieszny dzień, towarzysząc mnichom i tancerzom oraz świętującym mieszkańcom. Nocleg w Jankar.

Dzień 6 Nagang - Lakhang

Kolejny dzień z lokalną społecznością. Tym razem pojedziemy do wioski, skąd pochodzi nasz przewodnik Karma. Będzie to okazja do poznania tutejszych mieszkańców, spróbowania lokalnych potraw i wina oraz zrobienia wyjątkowej fotografii. A wieczorem gorąca i lecznicza kąpiel, według starej bhutańskiej receptury, nazywanej „Chu Tse”. Kamienie pochodzące z rzeki zostają podgrzane i zanurzone w dużej drewnianej wannie wypełnionej wodą i ziołami. Kąpiel ma właściwości mocno regenerujące!

Dzień 7 Ugyecholing - Bhumtang - Trongsa

Następnego dnia o świcie przespacerujemy się
wśród pól (30 minut) do pobliskiej wioski - Ugyencholing
(2850m). Droga prowadzi wzdłuż rzeki Chamkhar Chu. Wejdziemy do XVI-wiecznego Pałacu Tang Ugyencholing. Trudno to w Bhutanie przewidzieć, jednak prawdopodobnie tego dnia będziemy dalej świętować wraz z lokalną społecznością Tang Namkha Lhakhang. Nocleg w hotelu w Trongsa.

Dzień 8 Trongsa - Paro

Opuszczamy niedostępne przestrzenie wschodu i wracamy na zachodnią cześć. Po drodze nie raz zatrzymamy się, by wypełnić nasze spotkania z mieszkańcami - kadrami. Wieczorem pospacerujemy po Paro, później odwiedzimy typowy wiejski dom, gdzie zjemy tradycyjną bhutańską kolację oraz spróbujemy miejscowego trunku o nazwie „Ara”. Nocleg w Paro.

Dzień 9 Taksang - Tygrysie gniazdo

Przejazd do stupy Satsam. Przed wschodem słońca wyruszymy leśną ścieżką ku klasztorowi Taktsang, nazywanemu też Tygrysim Gniazdem. To najsłynniejsza i najpiękniejsza budowla w Bhutanie. Podejście jest strome, a marsz w dwie strony zajmuje około 5 godzin. Od ponad 1200 lat jest to ważny cel pielgrzymek, oferujący schronienie potrzebującym. Klasztor jest przycupnięty na występie skalnym, nad urwiskiem górującym 900 metrów nad Doliną Paro. To święte miejsce zostało ochrzczone, gdy Guru Rinpoche dotarł tu na grzbiecie latającego tygrysa i wybrał jaskinię znajdującą się za dzisiejszym klasztorem na miejsce medytacji. Cała trasa oraz samo miejsce docelowe to doskonała platforma fotograficzna. Nocleg w Paro.

Dzień 10 i 11 Kathmandu - Delhi - Warszawa

Przejazd na lotnisko w Paro. Przelot do Kathmandu, a następnie do Delhi. Czas na małą eksplorację miasta w ramach możliwości czasowych. W godzinach wieczornych wylot z Delhi i przylot do Warszawy dnia następnego.

MAPA

Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt

KOSZT

3980 USD - przy grupie 9-10 osób
4480 USD - przy grupie 6-8 osób

Wpłata zaliczki w wysokości 1000 USD jest jednoznaczna z rezerwacją miejsca.
W przypadku niewystarczającej ilości osób zaliczka jest zwracana.

WLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • loty na trasach Delhi-Paro/ Paro-Katmandu/Kathmandu-Delhi
 • wizę do Bhutanu i wizę do Indii
 • wygodne zakwaterowanie w Bhutanie w hotelach klasy turystycznej w pokojach 2-os. z łazienką; podczas noclegu u rodzin pokoje wieloosobowe (1 noc); nocleg na campingu królewskim w namiotach dwuosobowych (1 noc)
 • własny transport autobusowy
 • odżywcza lokalna i międzynarodowa kuchnia (trzy posiłki dziennie)
 • opieka eksperta fotografii – Pawła Chary
 • opieka polskojęzycznego pilota Soul Travel
 • ubezpieczenie KL – 30 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN
 • 10% dochodów wspiera projekty rdzennych mieszkańców Bhutanu


NIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • bilet lotniczy (Polska-Delhi-Polska) – około 2100 złotych
 • na opłaty do wejść do obiektów, opłaty administracyjne, donacje dla mnichów i lokalnych przewodników oraz na napiwki należy przeznaczyć 670 USD (płatne na miejscu)


INFORMACJE

Soul Travel - Organizator

Soul Travel zmienia sposób myślenia o podróży. Kluczem przestaje być jedynie miejsce w którym przebywasz, a stają się nim ludzie, którzy otwierają drzwi do poznania rzeczywistości niewytartym szlakiem. Przewodnikami są osoby doświadczone, posiadające unikatową wiedzę o kulturze, zakorzenione w tradycji. Unikamy muzeum i pokazów dla turystów, szukamy bliskości z naturą i prawdziwego lokalnego oblicza kraju.

Paweł Chara - Fotograf

Fotografik, przyrodnik, podróżnik i osobisty sekretarz Sławomira Mrożka. Paweł ma za sobą ponad sto wystaw w kraju i za granicą. Jedyny europejski stały współpracownik „China National Geographic”. Publikuje również w takich tytułach, jak: „Poznaj Świat”, „Gazeta Wyborcza”, „Tygodnik Powszechny”, „Przekrój”, „Polityka”. Jego prace można znaleźć także w książkach i albumach. Swoimi doświadczeniami dzieli się jako wykładowca szkoły fotograficznej – Akademii Nikona. Prace Pawła Chary sprzedawane są w limitowanych, kolekcjonerskich seriach, odpowiednio sygnowanych stemplem autora.
Więcej o Pawle na stronie Akademii Nikona

Karma - przyjaciel i przewodnik lokalny

Z doświadczenia wiemy, że przewodnik i jego nastawienie są kluczem do stworzenia wspaniałej atmosfery podczas wyprawy. Dlatego w Bhutanie naszym lokalnym przewodnikiem jest Karma, człowiek o bogatej wiedzy i doświadczeniu, młody sercem i duchem, a przede wszystkim nasz przyjaciel, z którym nie raz tańczyliśmy w chłodny poranek czekając z aparatami na statywach na wschód słońca czy lepsza aurę. Człowiek, dzięki któremu każda kolejna wprawa przerodziła się prawdziwa ucztę rodzinności i poznania Bhutanu od „kuchni”, dosłownie i w przenośni.

Festiwal Tsechu

Wybierzemy się na festiwal w małym tradycyjnym miasteczku Bhumtang. Festiwal Tsechu - święto na cześć Guru Rinpocze, to feria barw i artystycznych tańców. Jest to najbardziej skryty i najmniej uczęszczany festiwal w Bhutanie. Lokalni mieszkańcy okolicznych gór przemierzają w odświętnych strojach wiele kilometrów, by móc pomodlić się i świętować. Dla nich to czas radości i spotkań, a dla Nas wielogodzinna nieśpieszna moc kadrów, gdzie jest czas na pomyłki i powtórki.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w Bhutanie w hotelach 3 gwiazdkowych w pokojach dwuosobowych. Nad standardem hoteli czuwa rząd Bhutanu, sprawiając, iż miejsca te nawiązują do lokalnej kultury i architektury oferując europejski komfort.
Dwie noce będą jednak wyjątkowe. Z doświadczenia wiemy, że poznać człowieka można jedynie w jego własnym domu. Dlatego przygotowaliśmy coś specjalnego! Zanocujemy u bhutańskiej rodziny, by ucztować przy wspólnym stole, posłuchać wieczornych opowieści, tańczyć i śmiać się. W ten sposób łatwo o naturalne kadry i niepozowane spotkania. Kolejnego dnia wyruszymy z dala od turystycznych szlaków, dlatego też założymy specjalny obóz - camping, z własną kuchnią polową, śpiworami i namiotami. Wbrew pozorom to wielki przywilej spać w naturze, a jakość campingu jest nadzorowana przez samego Króla Bhutanu!

Wyżywienie

Całkowite wyżywienie podczas wyprawy. Lokalna kuchnia. Raj dla miłośników pikantnej kuchni.

ZAPISZ SIĘ

Jesteś zainteresowany Wyprawą?  Zapisz się! To proste!


Napisz do nas na adres email: info@soutravel.pl

lub

wypełnij krótki formularz poniżej


Po otrzymaniu wiadomości skontaktujemy się z Tobą wysyłając potwierdzenie zgłoszenia oraz umowę uczestnictwa.

Teraz wystarczy podpisać umowę i pakować bagaż w drogę!Nazwa wyprawy: Bhutan Paweł Chara Foto 2016Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów związanych z Zapisem.
Chcę otrzymywać informacje o spotkaniach z podróżnikami, artykułach dotyczących odpowiedzialnego podróżowania i wiele innych oraz w pierwszej kolejności informacje o zapisach na Wyprawy i Fotoekspedycje.