Rytm Podróży

Choć stosunkowo jest ich bardzo niewiele, klasyczne wyprawy po Bhutanie opierają się na codziennym zwiedzaniu świątyń i  muzeów, obecności podczas świętowania festiwalu Tsechu w jednym z  największych miast jak Thimpu czy Paro oraz noclegach w wyznaczonych hotelach. Ta wyprawa ma tylko znamiona klasycznego wyjazdu. Wyruszymy bowiem na kilka dni w interior kraju, do serca duchowej stolicy Bhutanu – doliny Bhumtang. Tam tradycje nadal zachowały swój pierwotny charakter, a festiwal na cześć Guru Rinpocze jednoczy okoliczne wioski w jednej fieście. To właśnie tutaj znajdują się najstarsze świątynie Bhutanu, a w nich ślady i odciski pozostawione przez medytujących świętych. Do tych odległych od stolicy regionów dotrzemy… samolotem, oglądając najbardziej spektakularne widoki na Himalaje i nadal dziewicze wzgórza Bhutanu. A po powrocie, nie zabraknie wyprawy do Taktsang, Tygrysiego Gniazda, symbolu kraju, jednak w taki sposób, by być tylko sam na sam z mnichami. To wyprawa dla zainteresowanych tradycjami, kulturą oraz przyrodą spoza przewodnikowego szlaku.

 

DOŚWIADCZENIE

Soul Travel proponuje autorski program w oparciu o własne sześcioletnie doświadczenie podróżnicze w Bhutanie. Jesteśmy butikowym biurem i każdą z wypraw przygotowujemy przez wiele miesięcy, dbając o autentyczny kontakt z kulturą, poprzez relacje z osobami na miejscu. Plan wyprawy jest wynikiem dogłębnego poznania okolicy, ludzi, wieloletnich przyjaźni zarówno prywatnych jak i zawodowych. Towarzystwo lokalnego przyjaciela, profesjonalnego przewodnika, pozwalają nam na takie doświadczenia jak spacery przez małe wioski, uczestnictwo w porannej modlitwie pudża, zabawa w społecznych festiwalach, spotkanie z lokalną poetką i autorką legend bhutańskich, czy inne spontaniczne wydarzenia. Mamy na to czas. Z doświadczenia również wiemy, ze poznać można człowieka dopiero w jego własnym domu, dlatego zawitamy do bhutańskiej rodziny, by ucztować przy wspólnym stole, posłuchać wieczornych opowieści a może i zatańczyć. To program dla tych, którzy chcą doświadczać, a nie tylko być obserwatorem podczas podróży.

 • TERMIN: 12.04 - 24.04.2019
 • CZAS TRWANIA: 13 dni (11 dni w Bhutanie)
 • GRUPA: 6-12 osób
 • CENA: 4000 PLN + 3170 USD
PRZEWODNIK
Felicja Bilska

SZCZEGÓŁOWY PLAN

DZIEŃ 1 (12.04) WARSZAWA - DELHI

Wylot z Polski i przelot przez jeden z portów do Delhi. Jeśli czas oczekiwania będzie dłuższy niż 8 godzin nocleg w hotelu przy lotnisku.

DZIEŃ 2 (13.04) DELHI - PARO

Poranny bezpośredni lot do Paro. Powitanie z królestwem zaczyna się już dobrze, czyli od lotu nad Himalajami. To jeden z najbardziej spektakularnych widoków najwyższego na świecie pasma gór z Mt. Everestem na czele. Lądowanie w tonącej w zieleni dolinie Paro pełnej lasów, świątyń i farm. Powitanie w bhutańskim stylu z Tashi Khaada przez naszego przewodnika. Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek. Popołudniu spacer po mieście Paro. Kolacja w lokalnej restauracji w Paro.
Nocleg w hotelu w Paro.

DZIEŃ 3 (14.04) PARO - BHUMTANG ( lot 25 minut)

Przelot do malowniczej doliny Bhumtang, gdzie spędzimy kilka dni. Bhumtang to serce religijne i kulturowe kraju, praktycznie nieuczęszczana część Bhutanu. Spacerując po mieście i eksplorując okoliczne wioski mamy okazję przyjrzeć się sprawom większym i mniejszym bhutańskiego życia. Przylot i zakwaterowanie w hotelu. Wyruszymy do jednego z najstarszych klasztorów: Jambay Lakhang. Jest to kameralny klasztor w dolinie, gdzie zawsze spotyka się starszych ludzi pogrążonych w modlitwie. Chodzą wówczas dookoła świątyni, poruszając młynki modlitewne i paląc kadzidła. Nieopodal jest również klasztor Kurjey Lhakhang, gdzie medytował Guru Rinpocze (ślady jego ciała są odbite w jednej z jaskiń). Odwiedzimy ten jeden z najważniejszych dla religii buddyjskiej klasztor. 
Nocleg w hotelu w Bhumtang.

DZIEŃ 4 (15.04) BHUMTANG - CHUMEY - BHUMTANG (15 km, 30 minut)

Wyruszymy na lokalny festiwalu Tsechu w jednej z dolin Bhumtang przyciągający zaledwie niewielką grupę odwiedzających. Święto różni się od tego z wielkich miast jak Thimpu, Paro czy Phunaka, jest lokalne i kameralne, a atmosfera przypomina rodzinne spotkanie, gdzie ludzie znają się nawzajem, dużo żartują i rozmawiają. Prawdziwa uczta kolorów i tradycji. Spędzimy tam większość dnia, towarzysząc mnichom i tancerzom oraz świętującym mieszkańcom. Po południu powrót do miasteczka na bhutańskie piwo…Weissbier, robione według szwajcarskiej receptury. Przyczyną tego trunku jest znany w całej dolinie Szwajcar, który zawitał tu ponad 40 lat temu oferując mieszkańcom produkty ze swojego dzieciństwa (również ser Gruyer). Nocleg w hotelu w Bhumtang.

DZIEŃ 5 (16.04) BHUMTANG - URA - TANG (100 km, 3 godziny)

Dobry poranny sen i nieśpieszne śniadanie to tylko początek tego dnia. Trudno to w Bhutanie przewidzieć, jednak prawdopodobnie tego dnia będziemy dalej świętować wraz z lokalną społecznością. Wówczas wybierzemy się do pięknej zwartej wioski Ura, ponad godzinę drogi od miasteczka. Po lokalnych celebracjach wyruszymy do wioski, skąd pochodzi nasz przewodnik Karma. Wieczorem gorąca i lecznicza kąpiel, według starej bhutańskiej receptury, nazywanej „Chu Tse”. Do kąpieli używa się kamieni otoczaków pochodzących z okolicznych rzek. Zostają one podgrzane i zanurzone w dużej drewnianej wannie wypełnionej wodą i ziołami. Kąpiel ma właściwości mocno regenerujące!
Nocleg na królewskim campingu.

DZIEŃ 6 (17.04) TANG - BHUMTANG (30 km, 50 minut)

Kolejny dzień z lokalną społecznością. Przespacerujemy się wśród pól (30 minut) do wioski górującej nad doliną - Ugyencholing (2850m). Droga prowadzi wzdłuż rzeki Chamkhar Chu. Wejdziemy do XVI-wiecznego Pałacu Tang Ugyencholing, należącego do rodziny pisarki Kunzang Choden. W środku pałacu znajdują się bardzo bogate zbiory przedmiotów rodzinnych, pokazujące tradycje i kulturę kraju. Sama Kunzang Choden napisała kilkanaście książek o tradycjach Bhutańczyków oraz zebrała legendy tych ziem. Powrót do miasteczka Bhumtang.

Nocleg w hotelu w Bhumtang.

DZIEŃ 7 (18.04) BHUMTANG - TRONGSA (90 km, 2,5 godziny)

Opuścicie niedostępne przestrzenie wschodu, kierując się na zachód. Po dwóch godzinach drogi wyłoni się ukryty wśród wzgórz dzong w dolinie Trongsa. To jedna z najbardziej spektakularnych budowli w Bhutanie. Trongsa to kolebka unifikacji władzy Bhutanu i punkt strategiczny, przez który przechodzą wszystkie drogi ze wschodu na zachód kraju. Spacer po miasteczku.
Nocleg w hotelu w Trongsa.

DZIEŃ 8 (19.04) TRONGSA - PHOBJIKHA (100 km - 3 godziny)

Przejazd do doliny Phobjikha. Polodowcowa rozłożysta dolina Phobjikha jest częścią Parku Narodowego Czarnych Gór, a obszar północnej części pasma Jowo Durshing jest pod całkowitą ochroną. Dolina to dom żurawi czarnoszyich, które co roku przylatują tu w zimie z Tybetu i Syberii. Stamtąd nie ma drogi dalej, gdyż zamykają ją kolejne szczyty - trzeba zawrócić. Spotkanie z mnichami w położonej na wzgórzu Gangtey Gompa. Następnie udacie się na dwugodzinny spacer ścieżką w dół doliny wzdłuż lasów sosnowych i gospodarstw. Wieczorem wizyta w jednym z typowych bhutańskich domów, celebrując i popijając lokalnie pędzone trunki zwane „ara”.
Nocleg w dolinie Phobijkha.

DZIEŃ 9 (20.04) PHOBJIKHA - THIMPU (198 km - 5 godzin)

Przejazd do Thimpu przez Dochu La, przełęcz na wysokości 3150 m n.p.m, która zapewnia niesamowite widoki głównego łańcucha Himalajów. Wybierzecie się na przechadzkę po lesie pełnym flag modlitewnych i labiryntu złożonego ze 108 stup. Zanim zanurzymy się w pełne „życia”, wciąż rozrastające się miasto, spojrzymy na nie ze wzgórza, ze jednej z najwyższych na świecie posągów Buddy. Spacer po miasteczku wraz z oczywistą wizytą w kawiarni na pysznej kawie.
Nocleg w hotelu w Thimpu.

DZIEŃ 10 (21.04) THIMPU - PARO (55 km, 1 godzina)

Czas na eksplorację stolicy i wizytę w letniej rezydencji rządu Bhutanu oraz Je Khempo, głównego duchownego Bhutanu. Majestatyczny Dzong w Thimpu górujący nad rzeką Wang Chu składa się z ponad 30 budynków, w tym świątyni z Buddą Shakyamunim (Budda Historyczny). Zajrzymy również na Główną Pocztę, by na pewno wysłać kartkę, a może zakupić kilka znaczków - białych kruków filatelistyki. Czas wolny na ostatnie zakupy. Przejazd do Paro.
Nocleg w hotelu w Paro.

DZIEŃ 11 (22.04) PARO

O wschodzie słońca wyruszymy leśną ścieżką ku klasztorowi Taktsang, nazywanemu też Tygrysim Gniazdem. To najsłynniejsza i najpiękniejsza budowla w Bhutanie. Podejście jest strome, a marsz w dwie strony zajmuje około 5 godzin. Od ponad 1200 lat jest to ważny cel pielgrzymek, oferujący schronienie potrzebującym. Klasztor jest przycupnięty na występie skalnym, nad urwiskiem górującym 900 metrów nad Doliną Paro. To święte miejsce zostało ochrzczone, gdy Guru Rinpoche dotarł tu na grzbiecie latającego tygrysa i wybrał jaskinię znajdującą się za dzisiejszym klasztorem na miejsce medytacji. Kiedy będziemy schodzić, wycieczki dopiero będą tam zmierzać.
Nocleg w hotelu w Paro.

DZIEŃ 12/13 (23/24.04) PARO - DELHI - WARSZAWA

Transfer na lotnisko w Paro i przelot do Delhi. Zakwaterowanie w hotelu do późnych godzin nocnych. Następnie przejazd na lotnisko i wylot do kraju. Przylot dnia następnego w godzinach porannych do Warszawy.

MAPA

Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt

KOSZT

KOSZT
4000 PLN + 3170 USD

WLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • loty na trasach międzynarodowych Delhi – Paro/ Paro – Delhi,
 • lot na trasie krajowej Paro – Bhumtang,
 • wiza do Bhutanu i wiza do Indii,
 • wygodne zakwaterowanie w Bhutanie w hotelach 3* w pokojach 2-os. z łazienką, w Delhi hotel 4* przy lotnisku,
 •  transport autobusowy w Bhutanie i Indiach,
 • odżywcza lokalna i międzynarodowa kuchnia (trzy posiłki dziennie),
 • opieka polskojęzycznego pilota Soul Travel,
 • opieka lokalnego przewodnika w Bhutanie,
 • ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.5% dochodów wspiera projekty lokalne w Bhutanie


NIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • bilet lotniczy (Polska-Delhi-Polska) – około 2100 złotych,
 • na opłaty do wejść do obiektów, donacje dla mnichów i lokalnych przewodników
  oraz na napiwki należy przeznaczyć 430 USD.


INFORMACJE

U PODNÓŻA HIMALAJÓW

Pewne miejsca na Ziemi wciąż pozostaną tajemnicą, odkrywaną jedynie przez garstkę wtajemniczonych i zafascynowanych niezdeptanymi punktami na mapie. Królestwo Bhutanu, ukryte za wysokimi szczytami i zaśnieżonymi przez większość cześć roku przełęczami, to miejsce przepełnione magią, dziewiczością przyrody i prostotą życia jej mieszkańców. Bhutan zadziwia i fascynuje. Stawia pytania o kierunek pędzącego świata, przypomina kluczowe wartości wprowadzając nas na chwilę w piękną, ręcznie wytwarzaną sztukę, pasjonującą religię, imponującą architekturę, a nader wszystko ….. spokój myśli. Kraj wciśnięty pomiędzy Tybet, Sikkim oraz Indyjski stan Bengal Zachodni długo jeszcze pozostanie najbardziej niedostępnym krajem świata.

RYTM PODRÓŻY

Choć stosunkowo jest ich bardzo niewiele, klasyczne wyprawy po tym kraju opierają się na codziennym zwiedzaniu świątyń i muzeów, obecności podczas świętowania festiwalu Tsechu w jednym z największych miast jak Thimpu czy Paro oraz noclegach w wyznaczonych hotelach. Ta wyprawa ma tylko znamiona klasycznego wyjazdu. Wyruszymy bowiem na kilka dni w interior kraju, do serca duchowej stolicy Bhutanu - doliny Bhuamtang. Tam tradycje nadal zachowały swój pierwotny charakter, a festiwal na cześć Guru Rinpocze jednoczy okoliczne wioski w jednej fieście. To właśnie tutaj znajdują się najstarsze świątynie Bhutanu, a w nich ślady i odciski pozostawione przez medytujących świętych. Do tych odległych od stolicy regionów dotrzemy… samolotem, oglądając najbardziej spektakularne widoki na Himalaje i nadal dziewicze wzgórza Bhutanu. A po powrocie, nie zabraknie wyprawy do Taktsang, Tygrysiego Gniazda, symbolu kraju, jednak w taki sposób, by być tylko sam na sam z mnichami. To wyprawa dla zainteresowanych tradycjami, kulturą oraz przyrodą spoza przewodnikowego szlaku.

DOŚWIADCZENIE

Soul Travel proponuje autorski program w oparciu o własne sześcioletnie doświadczenie podróżnicze w Bhutanie. Jesteśmy butikowym biurem i każdą z wypraw przygotowujemy przez wiele miesięcy, dbając o autentyczny kontakt z kulturą, poprzez relacje z osobami na miejscu. Plan wyprawy jest wynikiem dogłębnego poznania okolicy, ludzi, wieloletnich przyjaźni zarówno prywatnych jak i zawodowych. Towarzystwo lokalnego przyjaciela, profesjonalnego przewodnika, pozwalają nam na takie doświadczenia jak spacery przez małe wioski, uczestnictwo w porannej modlitwie pudża, zabawa w społecznych festiwalach, spotkanie z lokalną poetką i autorką legend bhutańskich, czy inne spontaniczne wydarzenia. Mamy na to czas. Z doświadczenia również wiemy, ze poznać można człowieka dopiero w jego własnym domu, dlatego zawitamy do bhutańskiej rodziny, by ucztować przy wspólnym stole, posłuchać wieczornych opowieści a może i zatańczyć. To program dla tych, którzy chcą doświadczać, a nie tylko być obserwatorem podczas podróży.

DOLINA BHUMTANG

Będziemy eksplorować! Między innymi, wyruszymy na cztery dni wgłąb krainy Bhumtang, praktycznie nieuczęszczanej części Bhutanu, by dotrzeć do tych bardziej odległych i tajemniczo ukrytych wiosek... Region obfituje w bujne łąki, gęste lasy sosen himalajskich oraz zjawiskowe szczyty gór. Będzie to okazja do poznania tutejszych mieszkańców, spróbowania lokalnych potraw i ciepłego alkoholowego trunku: ary oraz biesiadowania, czyli po prostu uczestnictwa w życiu małej lokalnej społeczności Tang Namkha Lhakhang. Życie na wsi, tradycje i legendy odbiegają od tego, co można zobaczyć w zachodniej części kraju. (Thimpu i Paro oraz Phunaka). Nad doliną góruje XVI-wieczny Pałac Tang Ugyencholing należący do rodziny Kunzang Choden, bhutańskiej pisarki i lokalnej działaczki. Ta cześć wyprawy będzie z dala od turystycznych szlaków, dlatego też założymy specjalny obóz - camping, z własną kuchnią polową, śpiworami i namiotami. Wbrew pozorom to wielki przywilej spać w naturze, a jakość campingu jest nadzorowana przez samego Króla Butanu!

PHOBJIKHA

Ta wspaniała rozłożysta dolina zachwyciła nas wyjątkową malowniczością i różnorodnością. Phobjikha to polodowcowa dolina na obrzeżach północno-zachodniego krańca Parku Narodowego Black Mountain. To obszar pod ochroną, znajdujący się w północnej części pasma Jowo Durshing. Dolina to dom żurawi czarnoszyich, które co roku przylatują tu w zimie z Tybetu i Syberii. Dla nas ma jeszcze jedno zaletę - tutaj można wspaniale odpocząć, w ciszy pod rozgwieżdżonym niebem, zażywając tradycyjnej kąpieli z ziołami, czy po prostu podczas spaceru przez pachnący sosnowy las. Wspaniałe miejsce poza szlakiem.

SYMBOL BHUTANU

To na jednym z klifów nieprzerwanie utrzymuje rytm wybijany porannymi modlitwami. Taktsang - świątynia zaczepiona na 900-metrowym klifie zwana Tygrysim Gniazdem - to miejsce wielu pielgrzymek. Naucza Bhutańczyków mocy, która płynie z natury, a legenda powiada, iż jest tam zachowana mądrość, którą kraj wykorzystuje przy wyborze swojej drogi. Wyruszymy na tyle wcześnie, by odkryć ją dziewiczą, skąpaną jedynie w porannej mgle.

FESTIWAL TSECHU

Wybierzemy się na festiwal Tsechu w małym tradycyjnym miasteczku Bhumtang. Festiwal Tsechu - święto na cześć Guru Rinpocze, to feeria barw i artystycznych tańców. Jest to najbardziej skryty i najmniej uczęszczany festiwal w Bhutanie. Lokalni mieszkańcy okolicznych gór przemierzają w odświętnych strojach wiele kilometrów, by móc pomodlić się i świętować. Dla nich to czas radości i spotkań, a dla Nas nieśpieszne poznawanie kultury i być może… uczestnictwo.KĄPIELE ZDROWOTNE

No i na deser - poczujcie na chwilę rześkość górskiego powietrza. Wyobraźcie sobie zbitą z desek „wannę” ustawioną na skraju rzeki. Szum. Gorące kamienie ogrzewają leczniczą wodę. Ciało się rozluźnia, a na horyzoncie szczyty gór. Takie zabiegi mogą znacznie ulepszyć jakość wyprawy. A przynajmniej inaczej nakreślić sposób życia mieszkańców Himalajów.

ZAPISZ SIĘNazwa wyprawy: BHUTAN W DOLINIE BHUMTANGWyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów związanych z Zapisem.
Chcę otrzymywać informacje o spotkaniach z podróżnikami, artykułach dotyczących odpowiedzialnego podróżowania i wiele innych oraz w pierwszej kolejności informacje o zapisach na Wyprawy i Fotoekspedycje.