Rytm Podróży

Choć stosunkowo jest ich bardzo niewiele, klasyczne wyprawy po tym kraju opierają się na codziennym zwiedzaniu świątyń i  muzeum, obecności podczas świętowania festiwalu Tsechu w jednym z  największych miast jak Thimpu czy Paro oraz noclegach w wyznaczonych hotelach. Ta wyprawa ma tylko znamiona klasycznego wyjazdu. Wyruszymy bowiem na kilka dni w interior kraju, do serca duchowej stolicy Bhutanu – doliny Bhuamtang. Tam tradycje nadal zachowały swój pierwotny charakter, a festiwal na cześć Guru Rinpocze jednoczy okoliczne wioski w jednej fieście. To właśnie tutaj znajdują się najstarsze świątynie, a w nich ślady i odciski pozostawione przez medytujących świętych. Do tych odległych od stolicy regionów dotrzemy… samolotem, oglądając najbardziej spektakularne widoki na Himalaje i nadal dziewicze wzgórza Bhutanu. A po powrocie, nie zabraknie wyprawy do Taksang, Tygrysiego Gniazda, symbolu kraju, jednak w taki sposób, by być tylko sam na sam z mnichami. To wyprawa dla zainteresowanych tradycjami, kulturą oraz przyrodą spoza przewodnikowego szlaku.

DOŚWIADCZENIE

Soul Travel proponuje autorski program w oparciu o własne sześcioletnie doświadczenie podróżnicze w Bhutanie. Jesteśmy butikowym biurem i każdą z wypraw przygotowujemy przez wiele miesięcy, dbając o autentyczny kontakt z kulturą, poprzez relacje z osobami na miejscu. Plan wyprawy jest wynikiem dogłębnego poznania okolicy, ludzi, wieloletnich przyjaźni zarówno prywatnych jak i zawodowych. Towarzystwo lokalnego przyjaciela, profesjonalnego przewodnika, pozwalają nam na takie doświadczenia jak spacery przez małe wioski, uczestnictwo w porannej modlitwie pudża, zabawa w społecznych festiwalach, spotkanie z lokalną poetką i autorką legend bhutańskich, czy inne spontaniczne wydarzenia. Mamy na to czas. Z doświadczenia również wiemy, ze poznać można człowieka dopiero w jego własnym domu, dlatego zawitamy do bhutańskiej rodziny, by ucztować przy wspólnym stole, posłuchać wieczornych opowieści a może i zatańczyć. To program dla tych, którzy chcą doświadczać, a nie tylko być obserwatorem podczas podróży.

 • TERMIN: 24.04 - 04.05.2018
 • CZAS TRWANIA: 11 DNI
 • GRUPA: 8-12
 • CENA: 4000 PLN + 2730 USD

SZCZEGÓŁOWY PLAN

DZIEŃ 1 (24.04) WARSZAWA - DELHI

Wylot z Polski i przelot przez jeden z portów do Delhi. Jeśli czas oczekiwania będzie dłuższy niż 8 godzin nocleg w hotelu przy lotnisku.

DZIEŃ 2 (25.04) DELHI - PARO

Wylot bezpośredni do Paro. Powitanie z królestwem zaczyna się już dobrze, czyli od lotu nad Himalajami. To jeden z najbardziej spektakularnych widoków najwyższego na świecie pasma gór z Mt. Everestem na czele. Lądowanie w tonącej w zieleni dolinie Paro pełnej lasów, świątyń i farm. Powitanie w bhutańskim stylu z Tashi Khaada przez naszego przewodnika. Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek. Popołudniu spacer po mieście Paro. Kolacja w lokalnej restauracji w Paro.
Nocleg w hotelu w Paro.

DZIEŃ 3 (26.04) PARO - BHUMTANG ( lot, 25 minut)

Przelot do malowniczej doliny Bhumtang, gdzie spędzimy kilka dni. Bhumtang to serce religijne i kulturowe kraju, praktycznie nieuczęszczana część Bhutanu. Przylot i zakwaterowanie w hotelu. Wyruszymy do jednego z najstarszych klasztorów: Jambay Lakhang. Jest to kameralny klasztor w dolinie, gdzie zawsze spotyka się starszych ludzi pogrążonych w modlitwie. Chodzą wówczas dookoła świątyni, poruszając młynki modlitewne i paląc kadzidła. Nieopodal jest również klasztor Kurjey Lakhang, gdzie medytował Guru Rinpocze (ślady jego ciała są odbite w jednej z jaskiń). Odwiedzimy ten jeden z najważniejszych dla religii buddyjskiej klasztor. 
Nocleg w hotelu w Bhumtang

DZIEŃ 4 (27.04) BHUMTANG - CHUMEY - BHUMTANG (15 km, 30 minut)

Wyruszymy na lokalny festiwalu Tsechu w jednej z dolin Bhumtangu przyciągający zaledwie niewielką grupę odwiedzających. Święto różni się od tego z wielkich miast jak Thimpu, Paro czy Phunaka, jest lokalne i kameralne, a atmosfera przypomina rodzinne spotkanie, gdzie ludzie znają się nawzajem, dużo żartują i rozmawiają. Prawdziwa uczta kolorów i tradycji. Spędzimy tam większość dnia, towarzysząc mnichom i tancerzom oraz świętującym mieszkańcom. Po południu powrót do miasteczka na bhutańskie piwo…Weissbier, robione według szwajcarskiej receptury. Przyczyną tego trunku jest znany w całej dolinie Szwajcar, który zawitał tu ponad 40 lat temu oferując mieszkańcom produkty ze swojego dzieciństwa (równie ser Gruyer). Nocleg w hotelu w Bhumtang.

DZIEŃ 5 (28.04) BHUMTANG - TANG - BHUMTANG ( 30 km, 50 minut)

Kolejny dzień z lokalną społecznością. Tym razem pojedziemy do wioski, skąd pochodzi nasz przewodnik Karma. Przespacerujemy się wśród pól (30 minut) do wioski górującej nad doliną - Ugyencholing (2850m). Droga prowadzi wzdłuż rzaki Chamkhar Chu. Wejdziemy do XVI-wiecznego Pałacu Tang Ugyencholing, należącego do rodziny pisarki Kunzang Choden. W środku pałacu znajdują się bardzo bogate zbiory przedmiotów rodzinnych, pokazujące tradycje i kulturę kraju. Sama Kunzang Choden napisała kilkanaście książek o tradycjach Bhutańczyków oraz zebrała legendy tych ziem. Wieczorem gorąca i lecznicza kąpiel, według starej bhutańskiej receptury, nazywanej „Chu Tse”. Kamienie pochodzące z rzeki zostają podgrzane i zanurzone w dużej drewnianej wannie wypełnionej wodą i ziołami. Kąpiel ma właściwości mocno regenerujące!
Nocleg na królewskim campingu.

DZIEŃ 6 (29.04) BHUMTANG I OKOLICE

Dobry poranny sen i nieśpieszne śniadanie to tylko początek tego dnia. Bhumtang to małe miasteczko o dwóch ulicach, ręcznie zdobionych fasadach domów i kilkunastu barach. Spacerując po mieście i eksplorując okoliczne wioski mamy okazję przyjrzeć się sprawom większym i mniejszym bhutańskiego życia. Trudno to w Butanie przewidzieć, jednak prawdopodobnie tego dnia będziemy dalej świętować wraz z lokalną społecznością. Wówczas wybierzemy się do pięknej zwartej wioski Ura, ponad godzinę drogi od miasteczka.
Nocleg w hotelu w Bhumtang.

DZIEŃ 7 (30.04) BHUMTANG - PARO - THIMPU (lot, 25 minut; 55 km, 1 godzina)

Poranny przelot do Paro (godziny lotów mogą ulec zmianie, ze względu na warunki pogodowe). Przejazd do Thimpu. Zanim zanurzymy się w pełne „życia”, wciąż rozrastające się miasto, spojrzymy na nie ze wzgórza, ze jednej z najwyższych na świecie statuetek Buddy. Spacer po miasteczku wraz z oczywistą wizytą w kawiarni na pysznej kawie.

Nocleg w hotelu w Thimpu.

DZIEŃ 8 (01.05) THIMPU - PARO (55 km, 1 godzina)

Czas na eksplorację stolicy i wizytę w letniej rezydencji rządu Bhutanu oraz Je Khempo, głównego duchownego Bhutanu. Majestatyczny Dzong w Thimpu górujący nad rzeką Wang Chu składa się z ponad 30 budynków, w tym świątyni z budda Shakyamuni. Zajrzymy również na główną pocztę, by na pewno wysłać kartkę, a może zakupić kilka znaczków - białych kruków filatelistyki. Czas wolny na ostatnie zakupy. Przejazd do Paro.

DZIEŃ 9 (02.05) PARO

O wschodzie słońca wyruszymy leśną ścieżką ku klasztorowi Taktsang, nazywanemu też Tygrysim Gniazdem. To najsłynniejsza i najpiękniejsza budowla w Bhutanie. Podejście jest strome, a marsz w dwie strony zajmuje około 5 godzin. Od ponad 1200 lat jest to ważny cel pielgrzymek, oferujący schronienie potrzebującym. Klasztor jest przycupnięty na występie skalnym, nad urwiskiem górującym 900 metrów nad Doliną Paro. To święte miejsce zostało ochrzczone, gdy Guru Rinpoche dotarł tu na grzbiecie latającego tygrysa i wybrał jaskinię znajdującą się za dzisiejszym klasztorem na miejsce medytacji. Kiedy będziemy schodzić, wycieczki dopiero będą tam zmierzać.
Nocleg w hotelu w Paro.

DZIEŃ 10 i 11 (03/04.05) PARO - DELHI - WARSZAWA

Transfer na lotnisko w Paro i przelot do Delhi. Następnie przelot do kraju. Przylot dnia następnego w godzinach porannych.

MAPA

KOSZTY WYPRAWY

KOSZT
4000 PLN + 2730 USD

Obejmuje

 • loty na trasach międzynarodowych Delhi – Paro/ Paro – Delhi
 • Loty na trasie krajowej Paro – Bhumtang / Bhumtang – Paro
 • wiza do Bhutanu i wiza do Indii (jeśli będzie potrzebna)
 • wygodne zakwaterowanie w Bhutanie w hotelach 3* w pokojach 2-os. z łazienką,
 • transport autobusowy w Bhutanie
 • odżywcza lokalna i międzynarodowa kuchnia (trzy posiłki dziennie)
 • opieka polskojęzycznego pilota Soul Travel
 • opieka lokalnego przewodnika w Bhutanie
 • ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN5% dochodów wspiera projekty lokalne w Bhutanie.


Nie obejmuje

 • bilet lotniczy (Polska-Delhi-Polska) – około 2100 złotych
 • na opłaty do wejść do obiektów, donacje dla mnichów i lokalnych przewodników
  oraz na napiwki należy przeznaczyć 430 USD


INFORMACJE

U PODNÓŻA HIMALAJÓW

Pewne miejsca na Ziemi wciąż pozostaną tajemnicą, odkrywaną jedynie przez garstkę wtajemniczonych i zafascynowanych niezdeptanymi punktami na mapie. Królestwo Bhutanu, ukryte za wysokimi szczytami i zaśnieżonymi przez większość cześć roku przełęczami, to miejsce przepełnione magią, dziewiczością przyrody i prostotą życia jej mieszkańców. Bhutan zadziwia i fascynuje. Stawia pytania o kierunek pędzącego świata, przypomina kluczowe wartości wprowadzając nas na chwilę w piękną, ręcznie wytwarzaną sztukę, pasjonującą religię, imponującą architekturę, a nader wszystko ….. spokój myśli. Kraj wciśnięty pomiędzy Tybet, Sikkim oraz Indyjski stan Bengal Zachodni długo jeszcze pozostanie najbardziej niedostępnym krajem świata.

SYMBOL BHUTANU

To na jednym z klifów nieprzerwanie nieprzerwanie utrzymuje rytm wybijany porannymi modlitwami. Taktsang - świątnia zaczepiona na 900 metrowym klifie, zwana Tygrysim Gniazdem, to miejsce wielu pielgrzymek. Naucza Bhutańczyków mocy, która płynie z natury, a legenda powiada, iż jest tam zachowana mądrość, którą kraj wykorzystuje przy wyborze swojej drogi. Wyruszymy na tyle wcześnie, by odkryć ją dziewiczą, skąpaną jedynie w porannej mgle.

FESTIWAL TSECHU

Wybierzemy się na festiwal w małym tradycyjnym miasteczku Bhumtang. Festiwal Tsechu - święto na cześć Guru Rinpocze, to feria barw i artystycznych tańców. Jest to najbardziej skryty i najmniej uczęszczany festiwal w Bhutanie. Lokalni mieszkańcy okolicznych gór przemierzają w odświętnych strojach wiele kilometrów, by móc pomodlić się i świętować. Dla nich to czas radości i spotkań, a dla Nas nieśpieszne poznawanie kultury i byc może… uczestnictwo.KĄPIELE ZDROWOTNE

No i na deser. Poczujcie na chwilę rześkość górskiego powietrza. Wyobraźcie sobie zbitą z desek „wannę” ustawioną na skraju rzeki. Szum. Gorące kamienie ogrzewają leczniczą wodę. Ciało się rozluźnia, a na horyzoncie szczyty gór. Takie zabiegi mogą znacznie ulepszyć jakość wyprawy. A przynajmniej inaczej nakreślić sposób życia mieszkańców Himalajów.

ZAPISZ SIĘNazwa wyprawy: BHUTAN W DOLINIE BHUMTANGWyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów związanych z Zapisem.
Chcę otrzymywać informacje o spotkaniach z podróżnikami, artykułach dotyczących odpowiedzialnego podróżowania i wiele innych oraz w pierwszej kolejności informacje o zapisach na Wyprawy i Fotoekspedycje.