Chadar – lodowy trekking w Himalajach. Buddyjskie klasztory i życie codzienne w Ladakhu

Chadar – lodowy trekking w Himalajach. Zima w Himalajach nadaje innego wymiaru każdej wyprawie. Drogi przez przełęcze i ścieżki zasypane są śniegiem, izolując na długie miesiące wioski, klasztory i miasta regionu. Tych, którzy docierają zimą do doliny Leh w północnych Indiach jest niewielu, gdyż ta szlak Chadar wymaga dobrego przygotowania i czynnego zaangażowania podróżujących. Jeśli jednak podejmiecie wyzwanie, czekają Was niezapomniane doświadczenia: ciszy i  majestatu zamkniętego w białych szczytach gór.

 

Chadar to jedna z najbardziej ekscytujących i wyjątkowych tras świata. Prowadzi po zamarzniętej rzece do himalajskiego królestwa Zanskar. Chadar to szlak legendarny, używany od setek lat przez kupców, pielgrzymujących lamów czy rodziny udające się do centrum regionu – miasta Leh. My tymczasem wyruszymy nim na spotkanie z mieszkańcami blisko tysiącletniej wsi Lingshed leżącej w szerokiej dolinie na skrzyżowaniu szlaków. Pobyt w lokalnym domu pozwoli na poznanie tradycji i zwyczajów mieszkańców Ladakhu. Tańce, lokalna kuchnia oraz spotkania z  mnichami w buddyjskim klasztorze  Gelukpów to klucz do wspaniałej kultury Ladakhu. Kultury praktykowanej zgodnie z rytmem natury.

 

Zimowa wyprawa Chadar dostarczy wielu emocji już od momentu lotu do Leh nad  Himalajami, aż do spotkań z lamami i mnichami w klasztorach Spituk i Tikse. Trekking  obudzi w Was moc  podróżników, dla których czas liczony jest krokami na przyprószonej śniegiem zamarzniętej rzecze Zanskar. Szlak Chadar – marzenie każdego zaangażowanego górskiego wędrowca – prowadzi  wąskim pasmem lodu nad wartką rzeką, a czasami zmusza do trawersowania wzgórzem, gdy kruchy lód nie pozwala na przejście. Jednak zazwyczaj jest spacerem  zamarzniętym korytem rzeki, pozwalającym skupić wzrok na przestrzeni dookoła:  wąwozie z lodowymi wielokolorowymi formacjami, zamarzniętych wodospadach o wysokości wieżowców czy bielonych czortenach z młynkami modlitewnymi. Wyprawę poprowadzi Katarzyna Mazurkiewicz, niekwestionowana znawczyni i miłośniczka regionu Ladakh i Zanskar.

 

Będzie zimno, nie będzie łatwo i będzie niewyobrażalnie pięknie.

Fotografie: Michał Dzikowski i Katarzyna Mazurkiewicz

 

  • TERMIN: 11 - 26.01.2020
  • CZAS TRWANIA: 16 DNI
  • GRUPA: 6 - 10 OSÓB
  • CENA: 3000 PLN + 2760 USD
PRZEWODNIK
Katarzyna Mazurkiewicz

SZCZEGÓŁOWY PLAN

Dzień 1: Warszawa - Delhi


Przelot z Warszawy do Delhi.

Dzień 2: Delhi - Leh


Przelot z Delhi do Leh (3500 m n.p.m) - stolicy Ladakhu w dolinie Indusu. Podczas lotu, przy dobrej pogodzie, będzie można podziwiać ośnieżone szczyty i lodowce głównej grani Himalajów oraz pasma gór Zanskaru.
Po przylocie zakwaterowanie i odpoczynek. Wypoczynek jest konieczny ze względu na aklimatyzację związaną z wysokością i niskimi temperaturami. Wieczorem wybierzemy się na przechadzkę po mieście, zajrzymy też na lokalny bazar, gdzie można kupić specjalność regionu: suszone na słońcu słodkie morele.
Nocleg w rodzinnym hoteliku w Leh.

Dzień 3: Klasztor Spituk i pałac królewski w Stok


Dzisiaj odwiedzimy Spituk Gompę, wznoszącą się nad Indusem. Ten XV-wieczny klasztor należący do szkoły Gelugpa, jest jednym z najważniejszych w regionie. Następnie zobaczymy pałac królewski w Stok, zaś popołudniu wejdziemy na wzgórze, gdzie stoi majestatyczna Shanti Stupa (Stupa Pokoju), ufundowana przez japońskich buddystów. Ze wzgórza rozciąga się panorama na Leh oraz górskie pasma. 
Nocleg w rodzinnym hoteliku w Leh.

Dzień 4: Chadar - trekking do Rampa Zangpo (przejazd około 2 godz., trekking 5 - 6 godz.)

To początek naszej przygody z Chadarem. Rano przejazd wzdłuż doliny Indusu do punktu, gdzie spotykają się rzeki Indus z Zanskarem. Stamtąd ruszamy dalej w górę rzeki Zanskar, aż do leżącego za wioską Chiling Tilak Sumdo. W tym miejscu odbędziecie najpierw krótkie przeszkolenie dotyczące poruszania się po lodzie, a następnie rozpoczniemy Chadar - wędrówkę po zamarzniętej rzece. Naszym celem będzie przejście do pierwszego biwaku Rampa Zangpo. 
Nocleg w namiotach.

Dzień 5: Chadar - trekking do Yokmado (trekking 6 - 7 godz.)


Po śniadaniu będziemy kontynuować wędrówkę skalistym wąwozem, którym płynie Zanskar, do biwaku Yokmado. W pobliżu Yokmado znajdują się jaskinie traktowane przez lokalnych mieszkańców, jako miejsca biwakowe podczas przepraw Chadarem. 
Nocleg w namiotach.

Dzień 6: Chadar - trekking do Nyerag Pulu (5 - 6 godz.)


Idąc dalej wąwozem będziemy trawersować boczne potoki wpadające do Zanskaru. Miniemy obwieszony modlitewnymi flagami jałowiec - święte drzewo, a następnie dotrzemy do imponującego zamarzniętego wodospadu. Przechodząc pod wznoszącym się wysoko nad wąwozem drewnianym mostkiem, zatrzymamy się na biwak poniżej wsi Nyerag.
Nocleg w namiotach.

Dzień 7: Chadar - trekking do wsi Lingshed (trekking 5 - 6 godz.)

Dzisiaj, po krótkiej wędrówce skręcimy w dolinę potoku Linghsed Tokpo, wpadającego do Zanskaru, i kanionem dojdziemy do rozległej wioski Lingshed. W tych malowniczych okolicznościach przyrody, gdzie ośnieżone wzgórza i skalne brązy kontrastują z błękitem nieba, spędzimy spokojny czas.
Nocleg w autentycznym ladakhijskim domu da nam możliwość rozmowy i poznania zwyczajów mieszkańców regionu.

Uwaga: w przypadku zagrożenia lawinowego dojście do Lingshed może być niebezpieczne. Wtedy zatrzymamy się w wiosce Nyerag.

Dzień 8: Wizyta w klasztorze w Lingshed i spacery po wiosce


Po dobrym śniadaniu i wypoczynku oddamy się spacerom po Lingshed. Odwiedzimy klasztor szkoły Gelugpa, który wznosi się w górnej części wioski, zaglądając też przy okazji go gompy żeńskiej. W obu tych miejscach spotkamy przyjacielskich mnichów i mniszki. W Lingshed życie toczy się w zgodzie z rytmem przyrody, co zobaczymy spacerując po wiosce. Zimą, porą wytchnienia i czasem wolnym od ciężkiej pracy, spotyka się w wioskach więcej ludzi niż latem. 

Nocleg w lokalnym domu.

Dzień 9: Chadar - trekking do Nyerag Pulu (trekking 6-7 godz.)


Po śniadaniu opuścimy Lingshed i wrócimy na rzekę Zanskar. Mimo, że będziemy wracać tą samą drogą, przed naszymi oczami będą się rozgrywać zupełnie inne pejzażowe sceny. Panującą wokół ciszę rozpraszać mogą wspinające się po skałach koziorożce oraz nahury górskie, które często można zobaczyć w wąwozie. 
Nocleg w namiotach.

Dzień 10: Chadar - trekking do Tip Bavo (trekking 6 - 7 godz.)

Kontynuujemy wędrówkę, a naszym dzisiejszym celem jest jaskinia Tip Bavo, w okolicach której będzie nasz przedostatni biwak.
Nocleg w namiotach.

Dzień 11: Chadar do Bakula Cave (6 - 7 godz.)

Jedenasty dzień naszej podróży spędzimy na wędrówce do Bakula Cave – jaskini, w której medytował pierwszy Bakula Rinpoche - opat klasztoru Spituk. Po drodze odpoczynki i rozmowy, a na biwaku ciepła kolacja.
Nocleg w namiotach.

Dzień 12: Chadar i powrót do Leh (trekking około 2 godz.; przejazd około 2 godz.)


Tego dnia czeka nas ostatni już do pokonania odcinek trasy. Wędrówka nie zajmie dużo czasu, a gdy dotrzemy do celu, samochód zabierze nas z powrotem do Leh. Po przyjedzie zakwaterowanie, relaks, kolacja w doborowym towarzystwie. 
Nocleg w rodzinnym hoteliki w Leh.

Dzień 13: Klasztor Thiksey

Wcześnie rano przejazd na poranną pudźę do posadowionego na skalnym wzgórzu klasztoru Thiksey. Po modlitwach przespacerujemy się po kompleksie, gdzie zobaczymy m.in. misternie zdobioną świątynię z imponującym posągiem Buddy Przyszłości (Maitreya Temple). Z dachu gompy można podziwiać wspaniałe widoki na dolinę Indusu i pasmo gór Zanskaru. Po powrocie do Leh wejdziemy na wzgórze Namgyal Tsemo i pospacerujemy po starej części miasta. 
Nocleg w rodzinnym hoteliku w Leh.

Dzień 14: Leh - Delhi

Najwyższe góry świata pożegnamy podczas porannego lotu do Delhi. Ośnieżone szczyty będą ustępować powoli łagodnym wzniesieniom, aż w końcu ujrzymy pejzaże nizinne. Po przylocie transfer do hotelu. Po gorącym prysznicu i sytym śniadaniu odwiedzimy sikhijską Gurudwarę Bangla Sahib. W bogato zdobionej złotem świątyni posłuchamy śpiewów modlitewnych, przyjrzymy się rytualnym kąpielom, zobaczymy langar - kuchnię, w której przygotowywane są posiłki dla odwiedzających sanktuarium. Następnie udamy się na przejażdżkę metrem do tętniącego życiem Old Delhi, by pospacerować po wąskich uliczkach i bazarach. 
Nocleg w hotelu.

Dzień 15: Delhi


Ostatni dzień naszej wspólnej podróży spędzimy w Swaminarayan Akshardam. Ten monumentalny współczesny kompleks świątynny odzwierciedla przenikające się na przestrzeni tysiącleci wpływy różnych tradycji architektonicznych, m.in. z Radżstanu, Gudźaratu, Orisy, a także z kultury mogolskiej czy dźinijskiej. Po południu będzie też czas na zakupy, a wieczorem na pożegnalną kolację. 
Wykwaterowanie, wyjazd na lotnisko i przelot do Polski.

Dzień 16: Delhi - Warszawa

Powrót do Polski.

MAPA

Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt

KOSZT

3000 PLN + 2760 USD Wpłata zaliczki w wysokości 3000 PLN jest jednoznaczna z rezerwacją miejsca.

WLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

*lot na trasie Delhi-Leh-Delhi, *noclegi podczas trekkingu: 6 noclegów w namiotach 2-osobowych (dodatkowo: namiot kuchenny, namiot - toaleta), w Linshed 2 noclegi u zaprzyjaźnionej rodziny (agroturystyka), w Leh 4 noclegi w rodzinnym pensjonacie, w Delhi 2 noclegi w 5* hotelu w sercu miasta, *prywatny transport autokarowy w dolinie Ladaku, w Delhi transport prywatnym autokarem oraz środkami komunikacji publicznej (metro, riksze), *odżywcza lokalna kuchnia (trzy posiłki dziennie, w Delhi 2 posiłki dziennie), *wejścia do klasztoru w Spituk i Thiksey, Lingshed, pałacu królewskiego w Stock, kompleksu Akshardam, *opieka doświadczonego lokalnego przewodnika, *opieka polskojęzycznej pilotki Soul Travel Katarzyny Mazurkiewicz, *opieka tragarzy, kucharzy oraz pomocników, *wiza indyjska, *składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, *ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN (dodatkowa zwyżka ubezpieczenia podczas trekkingu). 5% dochodów wspiera lokalne projekty

NIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

*bilet lotniczy (Polska-Delhi-Polska) – około 1800 złotych, *napoje do posiłków, *na napiwki dla przewodnika oraz pomocników podczas trekkingu, kierowców, donacje dla klasztorów i lokalne działania należy przeznaczyć 370 USD. Uwaga: Możliwość zmiany programu z przyczyn niezależnych od organizatorów. Zmiany mogą powstać ze względu na: niesprzyjające warunki pogodowe, działanie wyższych sił natury, anulację lotów czy choroby. Plan wyprawy może ulec zmianie w ostatniej chwili.

INFORMACJE

RYTM PODRÓŻY

Trekking Chadar po zamarzniętej rzece do himalajskiego królestwa Zanskar jest bez wątpienia jedną z najbardziej ekscytujących wypraw. Chadar to szlak legendarny, przemierzany od setek lat przez kupców, pielgrzymujących lamów i rodziny udające się do Leh - stolicy Ladakhu. My wyruszymy nim na spotkanie z mieszkańcami blisko tysiącletniej wsi Lingshed, leżącej w szerokiej dolinie na skrzyżowaniu szlaków. Pobyt w lokalnym domu pozwoli na poznanie tradycji i zwyczajów mieszkańców Ladakhu. Tańce, lokalna kuchnia (oparta na tsampie – jęczmiennej mące, suszonym serze i maśle) oraz spotkania z mnichami w buddyjskim klasztorze, należącym do szkoły Gelugpa to klucze do wspaniałej kultury Ladakhu. Tradycji praktykowanej zgodnie z rytmem natury. Szlak ten, z racji swej trudności, nie jest popularnym celem wypraw turystycznych.
Będzie zimno, nie będzie łatwo i będzie niewyobrażalnie pięknie.

Trekking zamarzniętą rzeką między Ladakhiem a Zanskarem z pewnością okaże się przygodą życia. Czekają nas spektakularne widoki oraz wędrówka oszałamiająco piękną rzeką - wymagającą, ale dostarczającą mnóstwa wrażeń trasą.

I LADAKH I ZANSKAR

Chadar ma potrójny rytm. Pierwszy ma związek z porami roku i rozpoczyna się wraz z nadejściem zimy. Przyroda zapada w stan hibernacji. Mieszkańcy Himalajów zakończyli już swoje prace polowe, nastaje więc czas wytchnienia. Ludzie mogą się częściej spotykać, rozmawiać, modlić. Po północnej stronie najwyższych gór świata opał jest towarem deficytowym, toteż życie codzienne toczy się w tradycyjnych jadalnio-kuchniach, jedynych ogrzewanych pomieszczeniach. Sprzyja to zacieśnianiu więzi i poczuciu wspólnoty. 
Kolejny rytm wyznaczają dni i noce. Dni przeważnie są słoneczne, a jeśli dodatkowo i bezwietrzne, ciepło jest wyraźnie odczuwalne. Bywa jednak, że słońce chowa się za chmurami. Wówczas chłody stają się dokuczliwe. 
Rzeka zamarza stopniowo i początkowo tylko w nocy. Potem jednak lód staje się coraz grubszy i bardziej wytrzymały, aż wreszcie nadaje się do wędrówki. 
I wreszcie trzeci, najbardziej wymierny rytm Chadaru, odmierzany krokami wędrujących. W zależności od warunków atmosferycznych, rzeka może być częściowo lub całkowicie zamarznięta. Gdy utworzy się pokrywa, a lód dodatkowo przysypie śnieg - przejście staje się wysoce komfortowe. Gdy jednak zamarznięty jest tylko wąski pas, przejście trzeba torować poboczem w asyście przewodników.

II TRADYCJA CHADARU

Chadar można przetłumaczyć jako „lodowy koc okrywający zimą rzekę”. Rzekę, która zamarza na przełomie stycznia i lutego. Prowadząca wzdłuż głównej grani Himalajów droga z Kargilu do Padum jest wówczas nieprzejezdna, przełęcze zasypane są śniegiem, a wioski i klasztory odcięte od reszty świata. Aby więc nawiązać kontakt z cywilizacją, mieszkańcy rozciągającego się w głębi gór Zanskaru, mają tylko jedną możliwość - przeprawę po zamarzniętej rzece. Niegdyś ludzie wędrujący tędy zimą, głównie transportowali do Leh słynne zanskarskie masło. Współcześnie mają więcej spraw do załatwienia. Wysyłają dzieci do szkół, szukają pracy w stolicy Ladakhu, coraz częściej wyruszają również na indyjskie niziny, a nawet do Goa, upatrując tam szansy na lepszy zarobek. Chadar stał się ponadto celem podróżników. Podróżników, którzy chcą nie tylko doświadczyć zimowej przygody w Himalajach, ale przede wszystkim pragną znaleźć się w zupełnie innej czasoprzestrzeni.

III MODLITWY W BUDDYJSKICH KLASZTORACH


Ponad wioskami wznoszą się harmonijnie wkomponowane w krajobraz klasztory. Rozciągają się z nich niezwykłe pejzaże. Pełna prostoty architektura z płaskimi dachami kontrastuje z mrocznymi wnętrzami. Oświetlone lampkami oliwnymi malowidła ścienne i wyłaniające się z ciemności posągi, to preludium do poznania świata buddyzmu lamajskiego. Gdy trafimy na odbywającej się poranne modlitwy, skorzystamy z przywileju uczestnictwa w pudźy. Zasiądziemy wtedy na dywaniku pod ścianą i poddamy się wibrującym dźwiękom mantr.

IV INNA CZASOPRZESTRZEŃ

Nocując w lokalnym domu przyjrzymy się życiu serdecznych mieszkańców tej górskiej krainy. W twierdzeniu, że czas płynie tu wolniej nie ma nic banalnego. Zwłaszcza zimą, gdy nie trzeba uprawiać roli, wypasać owiec czy jaków. Nie ma prądu, telewizji, dostępu do Internetu. Zima w naturalny sposób spowalnia rytm życia, dając sposobność do wspólnej celebracji codzienności i skupienia się również na sprawach duchowych. Wreszcie bowiem jest czas na medytacje, niespieszne rozmowy, śmiech, tańce i muzykowanie, jest czas na snucie opowieści przy rozgrzewającej tybetańskiej herbacie. Takie właśnie chwile spędzimy z gospodarzami i ich rodzinami. 


V NOCLEGI


W Ladakhu będziemy nocować w kameralnych przybytkach, należących do miejscowych gospodarzy. W Lehu czeka nas pobyt w rodzinnym hoteliku, a w Lingshed poznamy uroki życia w autentycznym lokalnym domu. Podczas trekkingu po zamarzniętej rzece noce spędzimy z kolei w namiotach. Takie biwaki w zimowych warunkach dodadzą smaku naszej wyprawie. 

Ciepły puchowy śpiwór będzie potrzebny nie tylko w namiotach, ale również podczas noclegów w domach, ogrzewanych jedynie w niewielkim stopniu. Spartańskie warunki dotyczą również toalety. Mimo że w domach można liczyć na gorącą wodę w wiadrach, chusteczki nawilżające i inne „campingowe akcesoria” z pewnością się przydadzą.

PRZEWODNICY

Z doświadczenia wiemy, że przewodnicy i ich nastawienie są kluczem do stworzenia wspaniałej atmosfery podczas wyprawy, a w tym przypadku wręcz przeprawy. Dlatego w tę podróż zabiorą nas solidni oraz obeznani z właściwościami Himalajów przewodnicy. Z ramienia Soul Travel wyprawę poprowadzi Katarzyna Mazurkiewicz, niekwestionowana znawczyni Ladakhu oraz Zanskaru, autorytet w sprawach trekkingowych. Kobieta, dla której życie jest podróżą, a spotkania z ludźmi głębokim doświadczeniem. Od ponad 20 lat eksploruje Himalaje, poznając góry i ich mieszkańców na wszelkie sposoby. Naszym lokalnym towarzyszem będzie zaś rodowity mieszkaniec Zanskaru. Wiele razy przechodził już zimowy szlak Chadar, potrafi więc rozpoznać różne rodzaje pokryw lodowych. W dzień poprowadzi przez zamarzniętą rzekę sprawnie oraz z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Wieczorami przy czarce słonej herbaty sięgnie zaś do lokalnych legend, opowie o obyczajach, uchyli rąbka tajemnic pięknej zanskarskiej ziemi.

ZAPISZ SIĘ

Jesteś zainteresowany Wyprawą?  Zapisz się! To proste!
Napisz do nas na adres: info@soultravel.pl lub wypełnij krótki formularz poniżej
Po otrzymaniu wiadomości skontaktujemy się z Tobą wysyłając potwierdzenie zgłoszenia oraz umowę uczestnictwa. Zapisz się również na Newsletter Soul Travel. Teraz wystarczy podpisać umowę i pakować bagaż w drogę!

Nazwa wyprawy: Chadar – lodowy trekking w HimalajachWyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów związanych z Zapisem.
Chcę otrzymywać informacje o spotkaniach z podróżnikami, artykułach dotyczących odpowiedzialnego podróżowania i wiele innych oraz w pierwszej kolejności informacje o zapisach na Wyprawy i Fotoekspedycje.

RELACJE

Kliknij na zdjęcie i otwórz galerię z Wypraw i Fotoekspedycji do Indii.