Na szlaku wina i białych szczytów Kaukazu 

Gruzja jest destynacją obowiązkową dla kochających bogatą kulturę i proste tradycje ukryte w codzienności jej mieszkańców. Od starych, zapomnianych kościołów w gęstych lasach i na zielonych polanach u stóp Kaukazu, przez niesamowite skalne miasta i kilometrowe jaskinie, aż po wieczorne supry i biesiady z widokiem na rozległe uprawy winorośli. Wszystko to w oprawie małych miasteczek, takich jak Signagi, na rozległej Alei Rustawelego w Tbilisi i w górskiej wiosce Kazbegi. I co najważniejsze: wśród miłujących swój kraj Gruzinów, otwartych na ugoszczenie przyjaciół spotkanych w podróży. Bo to, że w Gruzji nietrudno się zaprzyjaźnić wie każdy, kto róg z winem do dna wychylił.

„Piękny to kraj, Gruzja” – pisał Ryszard Kapuściński. A piękne kraje warto zrozumieć, chłonąć ich aurę, pobudzając wszystkie zmysły. Z doświadczenia wiemy, że przewodnik i jego nastawienie są kluczem do stworzenia takiej atmosfery podczas wyprawy. Lokalnie poprowadzi nas znawczyni regionu Magdalena Konik wraz ze swoimi gruzińskimi przyjaciółmi. Gruzja to dla niej drugi dom, w którym mieszka od kilku lat.

 • TERMIN: 05.10-15.10.2018
 • CZAS TRWANIA: 11 dni
 • GRUPA: 6-12 osób
 • CENA: 3000 PLN + 1970 USD
PRZEWODNIK
Magdalena Konik

SZCZEGÓŁOWY PLAN

Dzień 1: Warszawa - Tbilisi

Spotkanie w Warszawie na lotnisku późnym wieczorem i przelot bezpośredni do Tbilisi. Transfer do hotelu.

Nocleg w sercu Tbilisi.

Dzień 2: Tbilisi

Po śniadaniu wyruszmy na spotkanie ze stolicą. Wjedziemy kolejką linową Funicular na wzgórze Mtacminda, skąd rozciągają się widoki na miasto i pobliskie równiny. Przy dobrej pogodzie w pełnej krasie prezentują się kaukaskie szczyty. Na wzniesieniu znajduje się park rozrywki oraz Mtacminda Pantheon - miejsce pochówku największych gruzińskich pisarzy i osobistości. W lecie na wzniesieniu organizowane są wieczory taneczne.
Na obiad udamy się do lokalnej restauracji, by skosztować tradycyjne specjały. Stamtąd wrócimy do hotelu na krótki odpoczynek. Po nim udamy się do centrum, gdzie czeka nas pełen relaks w tradycyjnych gruzińskich łaźniach siarkowych. A wieczorem tradycyjna gruzińska kolacja, tj. suto zastawiony stół zwany suprą, u jednego z naszych przyjaciół. Miejscem spotkania będzie przestronny balkon, gdzie przy winie zwykli spotykać się wieczorami mieszkańcy stolicy. Dołączymy do nich i do „przewodniczącego biesiady” – Tamady, który poprowadzi tę uroczystość. Będzie czas na opowieści, “swjazie” i inne wspominki wspólnej historii narodów.

Nocleg w sercu Tbilisi.

Dzień 3: Tbilisi

Trzeciego dnia naszej podróży dołączymy do długo wyczekiwanego wydarzenia w stolicy - dorocznej celebracji Tbilisoba. Na festiwal składają się koncerty tradycyjnej muzyki, śpiewy polifoniczne wielogłosowe, tańce oraz bogata kuchnia regionalna. Wszystko to w wyjątkowej oprawie starego miasta Tbilisi. To święto pozwala na poznanie różnorodności regionalnej Gruzji. Lunch gdzieś pośród smaków spotkanych na festiwalu, a kolacja w restauracji w Tbilisi. Wieczorny spacer na Meidani, gdzie odbywają się koncerty muzyki klasycznej i śpiewy gruzińskie.

Nocleg w sercu Tbilisi.

Dzień 4: Tbilisi - Kazbegi (2,5 godz.)

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy Gruzińską Drogą Wojenną do Kazbegi na spotkanie z Kaukazem - z jego przepastnymi dolinami i ośnieżonymi szczytami, sięgającymi nawet 5000 m n.p.m. Tym samym szlakiem wędrowali niegdyś Rzymianie, Mongołowie, Persowie, a później i Rosjanie. Dziś to jedyna droga, którą z Gruzji można wjechać do Rosji. Po drodze zatrzymamy się przy twierdzy Ananuri, i dalej przy pomniku przyjaźni radziecko-gruzińskiej. Odbędziemy też przechadzkę nad jeziorem Żinwali.
Stepancminda (dawniej Kazbegi) to niewielkie miasteczko u stóp lodowca nad rzeką Terek. Stromą drogą udamy się jeepami (30 minut) do klasztoru Świętej Trójcy, nad którym króluje szczyt Kazbeg. Krótki przejazd nad wodospad Gweleti. Prowadzący do huczącego wodospadu szlak, słynie z niezwykłych pejzaży. Wijąca się malowniczo ścieżka pośród gór sprawia, że spacer (10-12 minut) w tej scenerii to wyjątkowa przyjemność. Po powrocie do miasteczka czas na posiłek, który zjemy u gruzińskiej rodziny. Tam też poznamy tajniki tradycyjnej kuchni. Sporządzimy wspólnie chaczapuri i chinkali. Lokalnie i z duszą.

Nocleg w Kazbegi we wyjątkowym hotelu z widokiem na górę Kazbeg.

Dzień 5: Kazbegi i okolice (1 godz.)

O poranku dla chętnych przejażdżka konna przez gęsty las do uroczego sanktuarium na wzgórzu. Dalszą część dnia poświęcimy na eksplorację okolic Kazbegi. Przejazd do rozłożystej doliny Truso, skąd wyruszymy na pieszą wędrówkę (1-2,5 godziny) do pierwszej wioski (opuszczonej). Prowadząca do niej droga jest łatwa do pokonania, co pozwoli do woli sycić oczy pejzażami, a przy okazji porozmawiać o tradycjach i o roli Gruzji na mapie geopolitycznej świata. Obiad zjemy z gospodarzami. Będą gawędki i degustacja wina, a po południu czas wolny w hotelu (SPA lub relaks w hotelowej kawiarni z widokiem na Kazbeg).

Nocleg w Kazbegi we wyjątkowym hotelu z widokiem na górę Kazbeg.

Dzień 6: Kazbegi - Kachetia (4 godz.)

Po śniadaniu w hotelowej restauracji, z okien której rozciąga się przepiękny widok na górę z ośnieżonym szczytem Kazbegi, pojedziemy z powrotem na południe. Po drodze zatrzymany się na dłużej w Mcchecie - dawnej stolicy Gruzji, będącej zarazem jednym z najstarszych miast kraju. Odwiedzimy klasztor Dżwari i katedrę Sweticchoweli. Na obiad udamy się do lokalnej restauracji. Późnym popołudniem dojedziemy do Kvareli Lake Resort, położonego nad samym jeziorem w cieniu gór Kaukazu. Czas na odpoczynek i korzystanie z udogodnień tego wspaniałego miejsca.

Nocleg w hotelu nad jeziorem.

Dzień 7: Kachetia

Poranek przeznaczymy na przyjemny spacer po starówce miasteczka Telavi oraz wizytę w Monastyrze Ikalto - średniowiecznym ośrodku filozoficznym chrześcijańskiego świata.

Kachetia słynie z największej ilości uprawianych szczepów winogron; jest ich ponad pięćset odmian. Na początek udamy się do Muzeum Wina, założonego przez dwóch braci - pasjonatów kultury winnej. Tam, przy lampkach szlachetnego trunku, poznamy jego historię, dowiemy się na czym polega winifikacja i kupaż. Lunch w winnicy. Po południu odwiedzimy przyjaciół, którzy odkryją przed nami tajniki powstania wina, ale już od empirycznej strony. A jako że czas wizyty zbiega się z sezonem na winobranie, w tym procesie weźmiemy czynny udział. Dodatkowo, gospodarze zaprezentują nam umiejętności kulinarne, przyrządzając gruzińskie specjały (churchele, chleb czy czaczę). Na koniec wyruszymy do najstarszej winiarni w Gruzji zwanej Khareba. W tym przybytku trunki do dziś powstają zgodnie z tradycyjnymi recepturami, łącząc metody dawne ze współczesnymi technologiami, co pozwala na prawdziwą ucztę dla podniebienia. Pokonamy również część 7,7-kilometrowej groty, a potem skosztujemy jeszcze wina posiadającego wszelkie międzynarodowe certyfikaty. Kolacja z widokiem na winnice. Powrót do hotelu.

Nocleg w hotelu nad jeziorem.

Dzień 8: Kachetia

Poranek przeznaczymy na eksplorację okolic oraz czas wolny nad jeziorem. Na lunch wyruszymy do pałacyku położonego w klimatycznym parku, po którym później odbędziemy przyjemną przechadzkę w cieniu starodrzewia. Wieczorem udamy się na biesiadę do zaprzyjaźnionego Tamady. Będzie leniwie i po gruzińsku, z czasem na rozmowy i delektowanie się winem z domowej piwniczki.

Dzień 9: Kachetia - Tbilisi (2,5 godz.)

Trzeci dzień na szlaku wina rozpoczniemy od pożywnego śniadania i spaceru po Signagi. Właśnie w tym uroczym miasteczku można wziąć ślub o każdej porze dnia i nocy przez okrągły rok. To zakątek uwodzący zmysły od pierwszego wejrzenia. Miasto położone jest na wzgórzu, z którego rozciąga się przepiękny widok na Kaukaz. Całości dopełnia spójna architektura. Obiad w jednej z restauracji, a następnie przejazd do Tbilisi, zakwaterowanie w hotelu i krótki odpoczynek. Jeśli czas pozwoli, relaks w gruzińskich łaźniach siarkowych wynajmowanych na wyłączność (dane pomieszczenia). Kolacja w Tbilisi.

Nocleg w sercu Tbilisi.

Dzień 10: Tbilisi

Ten dzień spędzimy w objęciach klimatycznej stolicy. Zjemy śniadanie i wyruszamy. Wjedziemy kolejką na wzgórze do Twierdzy Narikala, udamy się na znaną z urodziwej architektury ulicę Marjanishvili, będziemy wędrować uliczkami starego miasta, zaglądając do najstarszej piekarni czy na plac z zegarem. Po południu koniecznie wstąpimy na targ staroci gdzie oprócz starych sowieckich medali i monet, można znaleźć srebrne naszyjniki i puchary oraz całą gamę sprzętu fotograficznego z dawnych radzieckich czasów. Powrót do serca Tbilisi. Czas wolny na zakupy i spacer ulicami stolicy, zatrzymamy się na kawę i wino, niespiesznie żegnając się z Gruzją. Kolacja w restauracji z widokiem na całe Tbilisi.

Dzień 11: Tbilisi - Warszawa

Wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko. Wylot do Warszawy o godz. 4:30. Przylot w godzinach porannych.

MAPA

Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt

KOSZT

3000 PLN + 1970 USD

WLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • 11 noclegów w pokojach 2-os. w hotelach o wysokim standardzie:
5 noclegów w Tbilisi: Hotel Kopala,
2 noclegi w Kazbegi: Hotel Rooms Kazbegi,
3 noclegi w Kvareli Lake Resort,
 • transport prywatnym autobusem,
 • odżywcza lokalna i międzynarodowa kuchnia (śniadanie, obiad, kolacja), w tym: obiad z mieszkańcami Kazbegi, jedna supra w Tbilisi, kolejna supra w Kachetii oraz uroczysta kolacja (ostatni wieczór),
 • opieka doświadczonego lokalnego przewodnika (język polski),
 • wejścia do Muzeum Wina,
 • degustacje wina w winiarniach w regionie Kachetia,
 • kurs gotowania chinkali, tworzenia churcheli, winobrania,
 • 3-godzinna wyprawa konna,
 • kąpiel w gruzińskich łaźniach w Tbilisi,
 • przejazd kolejką na wzgórze Narikala,
 • muzycy podczas supry,
 • butelka wody dziennie,
 • ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.5% dochodów wspiera lokalne projekty


NIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • bilety lotnicze na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa liniami lotniczymi LOT,
 • napiwki dla przewodnika i kierowców oraz bagażowych,
 • napoje do posiłków,
 • wydatki natury osobistej.


INFORMACJE

RYTM PODRÓŻY

Gruzja jest destynacją obowiązkową dla kochających bogatą kulturę i proste tradycje ukryte w codzienności jej mieszkańców. Od starych, zapomnianych kościołów w gęstych lasach i na zielonych polanach u stóp Kaukazu, przez niesamowite skalne miasta i kilometrowe jaskinie, aż po wieczorne supry i biesiady z widokiem na rozległe uprawy winorośli. Wszystko to w oprawie małych miasteczek, takich jak Signagi, na rozległej Alei Rustawelego w Tbilisi i w górskiej wiosce Kazbegi. I co najważniejsze: wśród miłujących swój kraj Gruzinów, otwartych na ugoszczenie przyjaciół spotkanych w podróży. Bo to, że w Gruzji nietrudno się zaprzyjaźnić wie każdy, kto róg z winem do dna wychylił.

KRAINA WINA

Tradycje uprawy winorośli (jest ich ponad 500 odmian) i produkcji wina sięgają kilku tysięcy lat. Te najszlachetniejsze trunki wytwarzane są z najstarszych szczepów winogron. Oczywiście pewnym opiniom nie wolno wierzyć ot tak, na słowo. Dlatego podczas podróży po regionie Kachetii nie raz zasmakujemy w dojrzałych winnych bukietach - w ich złożonych strukturach, barwach i aromatach. Na naszą cześć podwoje swoich piwniczek otworzy podczas supry znajomy gospodarz, dzieląc się tym, co dla Gruzinów istotne - bogatą kulturą wina. Warto sprawdzić historię szlachetnych gatunków w praktyce, wychylając toast z Tamadą!

PIĘĆ ZMYSŁÓW

Kultury ciała i ducha nie da się sprowadzić jedynie do poziomu racjonalnych wyjaśnień. Kulturą się bowiem nasiąka. Ona przenika, otwiera na nowe doznania i doświadczenia. Tak też będziemy poznawać oblicza Gruzji. Smakując lokalne potrawy przyrządzane z nasyconych słońcem owoców i warzyw, zanurzając ciała w gorących wodach siarkowych w cesarskich łaźniach oraz słuchając gruzińskich pieśni wielogłosowych, będących integralną częścią kultury podczas wielu biesiad i wspólnego spędzania czasu. A gdy przymkniemy oczy, harmonijne głosy powiodą nas wysoko ponad góry i na stepy, o których śpiewają mieszkańcy. Wyprawa do Gruzji rozbudzi wszystkie zmysły.

NATURA

Piękno gruzińskiej ziemi cechuje soczystość kolorów. Słońce rozświetla błękit nieba równocześnie skrząc się na białych szczytach pięciotysięcznika Kazbegi. Tam, gdzie nie dociera, człowiek z pokorą wieńczy dzieło. Tak właśnie doświetlone są małe cerkwie na wzgórzach wieczorową porą albo Tibilisi oglądane z zamku Narikala. Dlatego, choć miasta gruzińskie przyciągają historią i tradycją, dopiero poza nimi Gruzja odkrywa swoją duszę. Pełną prostoty, naturalną i pełną życia. Tam właśnie odnajdziemy spokój i harmonię. A wszystko to w komfortowych warunkach: w butikowych hotelach czy na tarasie z widokiem na winnice.

KAZBEGI

To maleńkie miasteczko położone w dolinie otaczają najpiękniejsze szczyty Kaukazu. Króluje nad nimi drzemiący wulkan Kazbek, ośnieżony majestatyczny pięciotysięcznik. Na jednym ze wzgórz (2170 m n.p.m.), niedaleko wioski Gergeti, wznosi się zaś XIV-wieczny prawosławny klasztor Cminda Sameba. To jeden z tych zakątków, które każdy Gruzin przynajmniej raz w życiu odwiedza. My udamy się tam dwukrotnie. Po raz pierwszy jeepami, a kolejnego dnia o poranku na grzbiecie konia (dla chętnych).

TBILISOBA

Będziemy świętować! Dwudniowy festiwal Tbilisoba to ważne wydarzenie na kulturalnej mapie stolicy. Do miasta ściągają wówczas ludzie z całego kraju. Rękodzielnicy, rolnicy ze swoimi płodami ziemi, śpiewacy, tancerze i artyści o rozlicznych talentach, godnie reprezentujący rodzime tradycje. Tbilisoba jest świętem w hołdzie za obfite zbiory, stąd i rozmach i znaczenie wydarzenia. Czas ten spędzimy na wspólnym z Gruzinami ucztowaniu. Będą tańce i śpiewy, wino i czacza lejące się na każdym rogu, smaki gruzińskich specjałów, jak soczyste szaszłyki opiekane na gałązkach winorośli. I będzie śmiech. Ot, celebracja życia, zabawa, radość.

ZAPISZ SIĘNazwa wyprawy: GRUZJA WYPRAWAWyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów związanych z Zapisem.
Chcę otrzymywać informacje o spotkaniach z podróżnikami, artykułach dotyczących odpowiedzialnego podróżowania i wiele innych oraz w pierwszej kolejności informacje o zapisach na Wyprawy i Fotoekspedycje.

RELACJE

Kliknij na zdjęcie i otwórz galerię z Wypraw i Fotoekspedycji do Gruzji.