Na szlaku tradycji
Wyprawa z majańskimi przewodnikami

W oczach podróżującego Gwatemala, zwana „krajem wiecznej wiosny”, przejawia się jako spontaniczna ekspresja natury, która obejmuje wszystkie jej aspekty. Jest mało miejsc na świecie, gdzie głos natury usłyszy się tak klarownie, jak tutaj: w przesmyku Ameryki Centralnej, ziemi odciętej i barwnej. Strome wulkany, rozległe deszczowe lasy i miejsca kultu starożytnych Majów to obrazki tworzące Gwatemalę. W gęstej wiecznie zielonej dżungli kryją się kwezale, a nocami wyruszają na polowania jaguary. Gwatemala to spotkanie z fascynującą wielowiekową kulturą i niespotykaną naturą. Wraz z Majami, Nan Amalią Tum Xinco oraz Tatą Mario, członkami majańskiej Rady Starszych i wspierającymi prace Alejandro Cirillo Oxlaja Pereza, wyruszymy po świecie majańskich mitów i celebracji.

 

Gwatemala na długo zapada w pamięć. Przed nami ceremonie kakao i kukurydzy, nocne rozmowy przy ogniu, miliony gwiazd nad  miastem Tikal podczas ceremonii przed wschodem słońca i rejsy po małych zatoczkach Parków Narodowych. Kiedy podróż do innego kraju przestaje opierać się na zwiedzaniu i zaliczaniu, a zaczyna być częścią życia i doświadczania wówczas słowo podróż nabiera pierwotnego znaczenia – poszerzenia horyzontu o inne spojrzenie. Poznaj Serce Świata Majów.

 

 • TERMIN: 14.02 - 27.02.2019
 • CZAS TRWANIA: 14 DNI
 • GRUPA: 6 - 12 osób
 • CENA: 4400 PLN + 1630 USD
PRZEWODNIK
Renata Sabela (Koper)

SZCZEGÓŁOWY PLAN

Dzień 1: Warszawa - Miasto Gwatemala

Wylot z Warszawy i przez jeden z portów europejskich przylot do Miasta Gwatemala. Przejazd do hotelu, kolacja.

Dzień 2: Miasto Gwatemala - Santa Lucía Utatlán Sololá - San Pedro La Laguna (4 godz.)

Pierwszy dzień Wayeb, Nagual 1 Ik. Symbolizuje oddech życia, czystość i powietrze, którym oddychamy. To pierwsza inspiracja dla naszych działań, i wszystkiego, co powstaje na tym świecie.
Po śniadaniu wyruszymy do Santa Lucía Utatlán Sololá gdzie odprawimy wraz z Starszyzną Kobiet, Abuelas Kiches ze wspólnoty Xesampual, ceremonię ognia w ich miejscu 12 Batz. To spotkanie z tradycją i mieszkańcami, którzy nadal czerpią mądrość i siłę ze swoich tradycji. Poczęstunek i rozmowy przed wyruszeniem do San Pedro La laguna nad jeziorem Atitlan.
Nocleg w San Pedro La laguna.

Dzień 3: San Pedro La Laguna

Drugi dzień Wayeb, Nagual 2 Akabal. Oznacza dwa bieguny energii które siebie wykluczają pozwalając być w harmonii: świt i zmierzch, światło i ciemność.
Tego dnia odwiedzimy Majów Tzjutujil w San Pedro la Laguna w ich własnym domu. Wraz z Tata Pedro Cruz oraz Marina Cruz odbędziemy ceremonię kakao lub inną celebrację planowaną na ten dzień. Zgromadzenie w domu naguali, spotkanie z rodziną.
Nocleg w San Pedro La laguna.

Dzień 4: San Pedro La Laguna - San Juan (10 minut łodzią)

Trzeci dzień Wayeb, Nagual 3 Kat. Symbolizuje sieć, która łączy zarówno osoby jak i elementy, które potrzebujemy do efektywnego działania w życiu. To również sieć, która zachowuje w nas doświadczenie i wiedzę, z której czerpiemy na co dzień.
Spotkamy się z Naną Felicianą, zielarką i uznawaną w społeczności aktywistką. Weźmiemy udział w ceremonii Temazcal oraz Ceremonii ognia. Towarzyszyć nam będą położne i uzdrowicielki ze wspólnoty kobiet w San Juan. Działania w San Juan stanowią przykład znakomitej pracy kobiet dla kobiet: jako zielarki, położne i osteopatki. Spacer uliczkami miasteczka, w którym, za decyzją mieszkańców, nie ma ani jednego hotelu. Sztuka: malarstwo i tkactwo lokalne.
Powrót do San Pedro la Laguna. Nocleg.

Dzień 5: San Pedro La Laguna - San Marcos (15 minut łodzią)

Czwarty dzień Wayeb, Nagual 4 Kan. Symbolizuje energię ognia działającą wzdłuż kręgosłupa w naszym ciele połączoną z energią ziemi. Majowie wierzą, ze w górach i kamieniach zamknięta jest mądrość, szacunek oraz wiedza.
Tego dnia odwiedzimy kilka ważnych miejsce ceremonialnych na wzgórzach w San Marcos. Poznamy to hipsterskie miasteczko z innej strony, przechodząc przez zasłonę pseudo duchowości i podążając za źródłem wiedzy lokalnych mieszkańców. Na wzgórzu Jun Imox Pasaq’kab’ Nan Amalia poprowadzi ceremonię kakao. Popołudnie to czas wolny na eksplorację okolicy.
Nocleg w San Pedro la Laguna.

Dzień 6: San Pedro La Laguna - Antigua (3 godz.).

Piaty dzień Wayeb, Nagual 5 Keme. Wyznacza dzień powrotu do tego co przeszłe. To siła, która nas wzmacnia poprzez połączenie z naszymi przodkami. Kto nie czerpie ze swoich wspomnień, korzeni, to jakby zapomniał o sobie samym.
Dzień wolny na eksplorację okolicznych wiosek wraz z przewodniczką Nan Amalią lub na własną rękę. Możliwość odwiedzenia Maximona, lokalnego świętego z Santiago Atitlan lub na wyprawę do Chichicastenango. Po południu wyjazd do malowniczego kolonialnego miasteczka Antigua.
Nocleg w hotelu w Antigua.

Dzień 7: Antigua - Amatitlan - Antigua (1 godz.)

Nowy Rok Majański, Nagual 6 Kej Symbolizuje cztery filary człowieka: ogień, ziemia, woda i ogień. To cztery główne sposoby wyrażania się: fizyczny, emocjonalny, mentalny i duchowy.
Pojedziemy do miasta w którym mieszka Nan Amalia, całkiem nieturystycznego Amatitlan, położonego nad jeziorem o tej samej nazwie. To dzień celebracji Nowego Roku Majańskiego wraz mężem Nan Amalii - Tata Mario oraz ich rodziną i przyjaciółmi. Odprawimy ceremonię ognia na którą zostaną zaproszeni przewodnicy duchowi zwani Ak’kich. Po ceremonii odbędzie się powitalny posiłek wraz z majańską muzyką. To również okazja na spacer i poznanie typowego miasteczka gwatemalskiego.
Nocleg w hotelu w Antigua.

Dzień 8: Antigua

Wolny dzień na spacer kolonialnymi uliczkami miasta o setkach kościołów. Czas na zakupy na targu z rękodziełem oraz na wizytę w palarni kawy. Rosnąca na wulkanicznych zboczach Gwatemalskich wyżyn kawa z regionu Antigua, jest – ze względu na swoją niepowtarzalną jakość – niezwykle cenionym ziarnem. Po południu czas na spotkanie i rozmowy.
Nocleg w hotelu w Antigua.

Dzień 9: Antigua - Miasto Gwatemala - Tikal (1 godz. + 1 godz lotu)

Nagual 8 Toj.
Wcześnie rano wyruszymy do Miasta Gwatemala, skąd bezpośrednim lotem dotrzemy do Remate, bramy do ukrytego w dżungli Tikal. Już sam lot nad ciągnąca się setki kilometrów po horyzont dżunglą robi ogromne wrażenie i pozwala zrozumieć niedostępność cywilizacji Majów przez wiele wieków. Odwiedzimy Tikal, by poznać historię pierzastego węża Gukumatz, strażnika tego miejsca, oraz wiele innych legend opowiadanych przez Nan Amalię i Tatę Mario. Zakwaterowanie w hotelu i odpoczynek.
Nocleg w hotelu nad jeziorem Peten Itza.

Dzień 10: Tikal

Nagual 9 Tzi
Drugi dzień w Tikal, tym razem wejdziemy do centrum ceremonialnego ze specjalnym pozwoleniem jeszcze przed wschodem słońca, tak by przy pierwszych promieniach rozpocząć Majańską Ceremonie Ognia. Wspaniałe doświadczenie w ciszy wielowiekowych piramid. Powrót do hotelu i odpoczynek po południu nad brzegiem jeziora lub wizyta uroczym miasteczku Flores, położonym na niewielkiej wyspie połączonej z lądem groblą.
Nocleg w hotelu nad jeziorem Peten Itza.

Dzień 11: Tikal - Rio Dulce (3,5 godz.)

Nagual 10 Batz
Po śniadaniu wyjazd z lasu tropikalnego na południe, nad jezioro Izabal. Rio Dulce to miejsce zwane słodkimi wodami - 130 km kwadratowych lasu tropikalnego w Parku Narodowym przebijającym się aż do Morza Karaibskiego. To jeden z najbogatszych biologicznie ekosystemów na świecie. Po południu czas na prawdziwy odpoczynek dla ciała w gorących źródłach termalnych gdzie temperatura wody wypływającej ze skały sięga 40 stopni Celsjusza.
Nocleg w hotelu nad brzegiem rzeki Rio Dulce.

Dzień 12: Rio Dulce - Miasto Gwatemala (5 godz.)

Nagual 11 E
Poranna wyprawa łodzią na kilkugodzinny rejs wśród małych zatoczek Rio Dulce. Dookoła palmy i rzadko spotykane lasy mangrowe. W wodzie kilka rodzai żółwi: popularny tutaj jaszczurowaty oraz malowany, wydry i iguany. Obiad w restauracji na palach, powrót do Rio Dulce i wyjazd do Miasta Gwatemala. Pożegnanie z majańskimi przewodnikami Nan Amalią i Tatą Mario.
Nocleg w hotelu w Mieście Gwatemala

Dzień 13 i 14 - Miasto Gwatemala - Warszawa

Nagual 12 Aj i 13 Ix
W zależności od godziny wylotu, opcjonalnie spacer po mieście Gwatemala: jej placu centralnym oraz uliczkach w najstarszej części miasta. Czas wolny. Ostatni moment na zakup ręcznie robionych wyszywanych wipili (ponczo) oraz rzeźbionych instrumentów. Przejazd na lotnisko. Wylot do kraju. Przylot dnia następnego.

MAPA

Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt

KOSZT

4400 PLN + 1330 USD - przy grupie 9 - 12 osób 4400 PLN + 1630 USD - przy grupie 6 - 8 osób Wpłata zaliczki w wysokości 2000 PLN jest jednoznaczną z rezerwacją miejsca.

WLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • lot na trasie Miasto Gwatemala - Tikal,
 • prywatny transport autobusem lub łodziami,
 • wygodne zakwaterowanie w hotelach 3* i 4* (eko-hotele, butikowe miejsca),
 • odżywcza, wegetariańska kuchnia (trzy posiłki dziennie), pikniki w naturze,
 • przewodnictwo Nan Amalia Tum Xinico oraz Tata Mario,
 • warsztaty Kosmologii i Kosmowizji Majów,
 • 4 lub 5 Majańskich Ceremonii Ognia i wszelkie materiały,
 • pozwolenia na prowadzenie ceremonii w Parkach Narodowych i miejscach ceremonialnych,
 • Spotkania ze Starszyzną Abuelas Kiches, Naną Felicianą, Tatą Pedro Cruz i Mariną Cruz,
 • Łagodna Ceremonia Kakao wg tradycji Majów,
 • opieka polskojęzycznego pilota Soul Travel
 • program zgodnie z Kalendarzem Majów,
 • ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.5% dochodów wspiera lokalne projekty majańskie


NIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • bilety lotnicze (Polska-Gwatemala-Polska) – około 3 500 złotych. Wyszukujemy korzystne połączenia i pomagamy w zakupie biletów,
 • na opłaty do wejść do obiektów, donacje dla Majów w odwiedzanych miejscach i lokalnych przewodników oraz na napiwki należy przeznaczyć 370 USD.


INFORMACJE

Rytm Podróży

Wyprawa wgłąb kultury Majów, pozwoli Ci na dotarcie do wspaniałych miejsc w naturze: jezior, rzek, wulkanów i miast ukrytych w głębi dżungli, w których rdzenni mieszkańcy nadal praktykują swoje rytuały i modlitwy. W mieście Gwatemala przywita nas Nan Amalia, przewodnicząca ceremonii Ognia i Kakao, z którą wyruszymy w stronę położonego wśród wulkanów jeziora Atitlan, nazwanego przez Adolfa Huxleya „najpiękniejszym jeziorem świata”. Tam, w miasteczku San Pedro spotkamy się z ostatnim reprezentantem plemienia Majów Tz’utujil - Tatą Pedro Cruz oraz jego córką Mariną Cruz. Odwiedzimy wybudowaną przez Tatę Pedro szkołę i wspólnie odbędziemy Ceremonie Ognia oraz Temazcal. W małym miasteczku Amatitlan, wraz z przyjaciółmi Majów będziemy świętować Wayeb - Nowy Rok Majański. Nie zabraknie również smaku najlepszej kawy i leniwego spaceru po kolonialnych uliczkach miasta Antigua. Polecimy do miasta Tikal, bo tylko tak można zobaczyć jak jego serce bije w środku tropikalnej dżungli. Tikal, to najwspanialsza siedziba Majów, miejsce gdzie obchodzono początek nowego świata w 2012 roku. Zatrzymamy się w Rio Dulce, by popłynąć wzdłuż słodkich wód, poleżeć w hamaku, rozluźnić ciało w gorących źródłach czy zrelaksować się wśród bogactwa flory i fauny lasów tropikalnych. Natura i tradycja, to klucze w tej podróży.

Tradycje Majów

Gwatemala jest niezaprzeczalnie sercem świata Majów. Kultura oraz religia mieszkających tutaj aż 23 grup etnicznych jest całkowicie włączona w ich życie. Majowie mają głęboki szacunek do natury i każdego przejawu egzystencji. Harmonia istnieje tylko dlatego, że istnieje szacunek do Matki Ziemi i wszystkiego co zostało z niej stworzone. To właśnie natura stanowi centrum wierzeń Majów: wzgórza, wulkany, laguny, lasy i jaskinie. Kosmowizja majańska postrzega je jako istoty żywe. Miejsca takie posiadają wyjątkową moc, pozwalając na komunikację z przodkami i strażnikami. Ogień jest medium komunikacji obecnym podczas każdej ceremonii. Dlatego też bycie Majem to jest pewien sposób życia, prosty i w harmonii ze światem, przejawiający się w zwyczajach, ceremoniach, tańcach i muzyce.

Nowy Rok Majański

Wayeb, majański koniec i początek roku, który celebruje się przez pięć dni, by w ten sposób przygotować duszę, ciało i umysł do wejścia w Nowy Rok. Wayeb to czas poza czasem, przestrzeń na refleksje, introspekcje, spotkanie z samym sobą i z drugim człowiekiem. Ten czas jest symbolizowany przez wiatr, który przynosi oddech i nowe inspiracje. Wiatr to również zmiana – przypomina nam o tym, by nie trzymać się kurczowo starych przekonań czy planów, które są już niepotrzebne. Majowie celebrują ten czas wspólnie, spotykając się wokół ognia czy u brzegu rzek i jezior. Wspólna celebracja tego najważniejszego święta w roku pozwala na poznanie tradycji i zwyczajów.

Przyroda

W oczach podróżującego Gwatemala przejawia się jako spontaniczna ekspresja natury, która obejmuje wszystkie jej aspekty: przyjemny klimat, wijące się rzeki o krystalicznej wodzie, olbrzymie wulkany i soczystą zieloną roślinność. Jest mało miejsc na świecie, gdzie głos natury usłyszy się tak klarownie, jak tutaj, w tym przesmyku Ameryki Centralnej - ziemi odciętej i barwnej. Nie przez przypadek Gwatemala nazywana jest krajem wiecznej wiosny.

Przewodnicy Majańscy

Nan Amalia Tum Xinico
Chuch Ajaw I’xchel Ajqij (majańska przewodniczka duchowa) Członkini majańskiej Rady Starszych, należy do grupy etnicznej Garifuna, gwatemalskich Xincas. Pochodzi ze wspólnoty chipiacul Patzun, Maya Kakchiquel. Od lat wspiera prace Alejandro Cirillo Oxlaja Pereza - przewodnika 13 generacji majów Kiche, uznawaną za Starszyznę Majów. Aktywistka, ma wykształcenie wyższe ze specjalizacją dotyczącą obrony praw ludności rdzennych.
Tata Mario Simon Ovalle Chavez
Tat Tojil Ajq’ojom Ajqij (majański przewodnik duchowy). Członek Majańskiej Rady Starszych z Santa Lucila Utatlan, Solola. Pochodzi od grupy etnicznej Majów Kiche. Naturopata, malarz i muzyk (gra na marimbie, bębnach i fletach). Zna się na roślinach leczniczych, często opowiada legendy i historie ze Świata Majów. Ma studia wyższe, aktywista, obrońca praw mniejszości etnicznych w Gwatemali.

Majowie mówią: „Każda grupa etniczna na świecie ma charakterystyczną, sobie tylko właściwą wizję kulturową i duchową. Tak jest też w przypadku Majów. Kiedy zwracamy się do Ajaw (Boga), ma to wymiar niezwykle głęboki – nasza wizja nie pochodzi z książek, nie wynika ze zdobytej edukacji. Pochodzi od naszych przodków i jest zapisana na ścianach w miejscach odkrytych przez archeologów. Dla jednych to atrakcje turystyczne i historyczne, a dla nas, Majów – miejsca święte. To miejsca, w których jesteśmy jednością z naturą.”

Charakter Wyprawy

Wszystko, co potrzebne do zmiany znajduje się w nas. Okoliczności mogą jednak poruszyć i wyzwolić pokłady nieznanej dotąd, drzemiącej w nas energii. Wierzymy w moc płynącą z natury, w piękno świata, w radość, przyjaźń i głęboki, kojący odpoczynek podczas podróży. Celem jest zmiana sposobu myślenia o podróży. Wyprawy z Soul Travel stawiają nowe wyzwania, zmieniają sposób patrzenia na rzeczywistość, pozwalają głęboko wniknąć w tradycję i rzeczywistość mieszkańców, którzy od wieków pozostają w nierozerwalnym, zmysłowym dialogu z naturą. To doświadczenie przypomina o naszych korzeniach, o tym, skąd pochodzimy. Podróż nie musi być czasem odpoczynku od codzienności, po to by znów do niej wrócić. Podróże nie kończy się wraz z powrotem do domu. Zaciekawieni światem, otwarci na wiedzę i mądrość, odpowiedzialni i pełni szacunku do miejsc i ludzi, w praktyczny sposób działający na rzecz kultur - z takimi osobami dzielimy wyprawy i takich uczestników zapraszamy do podróży z Soul Travel. Tym razem wybieramy się do Gwatemali, a naszymi przewodnikami do serca swojej kultury będą Majowie.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w w eko - hotelikach oraz hotelach 3* i 4*. Zatrzymujemy się w małych, rodzinnych hotelikach nawiązujących do lokalnej kultury i architektury oraz oferujących bardzo dobry komfort. W Antigua korzystamy z kolonialnych hoteli butikowych, gdzie wysoki standard łączy się z kameralną atmosferą, a nad jeziorem Atitlan i Peten Itza z ukrytych w zieleni chatkach.

ZAPISZ SIĘ

Jesteś zainteresowany Wyprawą?  Zapisz się! To proste!
Napisz do nas na adres: info@soultravel.pl lub wypełnij krótki formularz poniżej
Po otrzymaniu wiadomości skontaktujemy się z Tobą wysyłając potwierdzenie zgłoszenia oraz umowę uczestnictwa. Teraz wystarczy podpisać umowę i pakować bagaż w drogę! Bądź z nami na bieżąco zapisz się na Newsletter Soul Travel

Nazwa wyprawy: Gwatemala z Nan AmaliąWyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów związanych z Zapisem.
Chcę otrzymywać informacje o spotkaniach z podróżnikami, artykułach dotyczących odpowiedzialnego podróżowania i wiele innych oraz w pierwszej kolejności informacje o zapisach na Wyprawy i Fotoekspedycje.

RELACJE

Kliknij na zdjęcie i otwórz galerię z Wypraw i Fotoekspedycji do Gwatemali.