Każdy, nawet ten kto na Kubie nigdy nie był, ma jakiś obraz tego miejsca. Najczęściej to kolonialne promenady z kolorowymi kamienicami, stare amerykańskie auta, kobiety, cygara i fale Morza Karaibskiego. Wszystkie te rzeczy znajdziemy na Kubie, jak i obrazy jak z pierwszych minut Buena Vista Social Club. Kuba jest jednak światem znacznie bogatszym niż te piękne, acz dobrze znane obrazy. Bogatszym nie tylko w piękno, ale również w brzydotę i nędzę. Nie tylko w radość, lecz także w smutek i cierpienie zauważalne w  oczach Kubańczyka. Bo Kuba to emocje, najprawdziwsze –  latynoskie i gorące. Staną się one częścią tej wyprawy, to dlatego, że cały czas będziemy blisko ludzi i ich kultury.

RYTM PODRÓŻY

A co gdyby zasmakować Kubę od kuchni? Poprzez spotkania z mieszkańcami w tętniących nocnym życiem miastach – kolonialnych perełkach architektury Hawanie i Trinidadzie, spotkanie z naturą w Parku Narodowym Zapata, malowniczą dolinę Viniales – kolebkę każdego kubańskiego cygara, i oczywiście… poprzez odpoczynek na plaży. Wiemy jak on jest ważny. Przewrotnie będzie na początku wyprawy byście mogli zostawić stresy i troski dnia codziennego, a następnie zregenerować się i otworzyć na to wszystko, co Kuba hojnie rozdaje: uśmiech, gościnność, pogodę ducha, radość muzyki, namiętność tańca, żywe kolory i spontaniczność w obcowaniu z drugim człowiekiem. Z doświadczenia wiemy, że jasny i drobny piaseczek jest tym, co rozbudzi wasze smaki na bliższe poznanie wyspy.

 • TERMIN: 17 - 29.03.2018
 • CZAS TRWANIA: 13 DNI
 • GRUPA: 8 - 11
 • CENA: 1500 PLN + 1030 EURO

SZCZEGÓŁOWY PLAN

Dzień 1 - 17.03 Warszawa - Hawana

Wylot z Polski i przylot w godzinach wieczornych do Hawany. Transport do hotelu w Varadero.

Dzień 2/3/4 - 18/19/20.03 Varadero

Wypoczynek w hotelu 4* w formule All Inclusive z bezpośrednim dostępem do plaży i … drinka. :)

Dzień 5 - 21.03 Varadero - Hawana

Śniadanie w hotelu, następnie przejazd do Hawany. Spotkanie z pilotką i popołudniowy spacer po Hawanie. Wyruszymy uliczkami zabytkowego Starego Miasta. Przeprawimy się również przez zatoczkę do dzielnicy Regla.
Nocleg w prywatnych kwaterach w centrum Hawany.

Dzień 6 - 22.03 Hawana

Cały dzień przeznaczony na eksplorowanie tego wspaniałego miasta. Od monumentalnego placu rewolucji przez muzeum aż do nadmorskiego Maleconu. Czeka nas również przejażdżka lśniącym, wielokrotnie naprawianym starym kabrioletem z lat 50-tych ubiegłego wieku. Powiew dawnych lat najlepiej czuć w miejscach z historią. Pojedziemy do hotelu Nacional, słynnego ze spotkań Ala Capone z innymi mafiosami. To miejsce spotkań śmietanki towarzyskiej z USA w okresie prohibicji, obowiązkowy punkt na mapie celebrytów, największych gwiazd estrady i polityki tamtego okresu.
Nocleg w prywatnych kwaterach w centrum Hawany.

Dzień 7 - 23.03 Viniales

Poranny przejazd do Viñales, położonego wśród charakterystycznych ostańców. Żyzne dno doliny daje idealne warunki do uprawy tytoniu. Zajrzymy do niekomercyjnej, małej manufaktury położonej na plantacji tytoniu. Przyjrzymy się z bliska temu procesowi suszenia i sortowania liści, a następnie rozdzielania ich jako składnika poszczególnych rodzajów cygar. Nie jest łatwo skręcić tradycyjne kubańskie cygaro, ale może nam się uda? Ostatnie spojrzenie z tarasu widokowego na charakterystyczną dolinę poprzecinaną mogotami. Powrót do Hawany.
Nocleg w prywatnych kwaterach w centrum Hawany.

Dzień 8 - 24.03 Havana - Cienfuegos - Trinidad

Po śniadaniu wyruszymy na wschód wyspy przez urocze miasteczko Cienfuegos, które obok Trinidadu jest najlepiej zachowanym miastem Ameryki Łacińskiej i… najbardziej francuską z kubańskich miejscowości. W czasach kolonialnych znane było jako Perła Południa, głównie dzięki swojej pięknej zabudowie i lokalizacji w malowniczej zatoce Karaibów. Spacer po starówce a następnie dalsza droga do Trinidadu.
Nocleg w prywatnych kwaterach.

Dzień 9 - 25.03 Trinidad

Dzisiejszy Trinidad niewiele różni się od tego sprzed 150 lat. To nieduże miasto, którego życie toczy się na brukowanych uliczkach i w zacienionych zakamarkach. Długi okres izolacji uchronił miasto przed niekontrolowanym rozwojem pozostawiając plan miasta i jego architekturę bez większych zmian. Będziemy spacerować wąskimi uliczkami, poznamy kolonialną starówkę, nasiąkniemy niepowtarzalną atmosferą minionych czasów. Podążymy również szlakiem santerii, religii plemienia Joruba, sprowadzonych na Kubę kilkaset lat temu. Przymusowo chrzczeni w wierze katolickiej włączyli świętych katolickich do swoich bóstw plemiennych (synkretyzm religijny).
Po zmroku tymczasem wyłania się obraz Trinidadu pełnego muzyki, koncertów i żywiołowego tańca. Koniecznie należy zatrzymać się w lokalnej knajpce na szklaneczkę lokalnego specjału canchanchara i poznać kwitnące życie nocne w lokalnych klubach salsy.
Nocleg w prywatnych kwaterach.

Dzień 10 - 26.03 Trinidad - Park Narodowy Zapata

Śniadanie, a następnie konna przejażdżka w okolicach Trinidadu. To jeden z przyjemniejszych sposobów by poznać okoliczne plantacje i wioski. Po południu przejazd w do dziewiczej południowej części wyspy - Parku Narodowego Zapata. Rozległe bagniska Cienaga de Zapata oraz ich okolice na półwyspie należą do najmniej zurbanizowanych miejsc na Kubie, którego znaczną część zajmuje Park Narodowy. Na jego terenie znajdują się wiecznie zielone lasy tropikalne, pokłady torfu oraz strefa namorzynowa.
Nocleg w kwaterach prywatnych.

Dzień 11 - 27.03 Park Narodowy Zapata - Hawana

Wcześnie rano, gdy fauna dopiero budzi się do życia i najłatwiej ją zaobserwować wybierzemy się na wycieczkę przyrodniczą w okolice bagien Zapata. Zapata zajmujący większość powierzchni półwyspu to kraina krokodyli i innych gadów lubiących wilgoć i słońce. Oprócz gadów żyją tu również ssaki – między innymi jelenie i dziki – oraz całe mnóstwo ptactwa. Transfer do Hawany. Nocleg na kwaterach prywatnych w Hawanie.

Dzień 12 - 28.03 Hawana - Warszawa

Po śniadaniu czas wolny na zakupy. Wykwaterowanie z hotelu i popołudniowy lot do Warszawy przez jeden z portów europejskich.

Dzień 13 - 29.03 Warszawa

Przylot do Warszawy w godzinach porannych.

MAPA

KOSZTY WYPRAWY

CENA: 1500 PLN + 1030 EURO

Obejmuje

 • Noclegi:
  Varadero – hotel 4* all Inclusive (4 noce)
  Hawana – kwatery położone w centrum miasta (4 noce)
  Trinidad – kwatery w centrum miasta  (2 noce)
  Okolice Parku Narodowego Zapata kwatery (1 noc)
 • Transport prywatnym autobusem/vanem z klimatyzacją a
  w obrębie miasta Hawany – taxi, kabriolety, coco taxi
 • Odżywcza lokalna kuchnia (śniadania, obiady, kolacje)
  w Varadero (4 dni) all inclusive dodatkowo z napojami alkoholowymi.
 • Atrakcje wymienione w programie
 • Wiza na Kubę
 • Opieka doświadczonej polskiej pilotki od 21-28.03 (8 dni)
 • ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN
 • Opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

5% dochodów wspiera projekty lokalne na KubieNie obejmuje

 • bilet lotniczy na trasie Warszawa – Hawana – Warszawa (około 3100 PLN)
 • napoi do posiłków
 • na pokrycie części wydatków na miejscu, opłaty do wejść do obiektów, opłaty dla lokalnych przewodników, oraz na napiwki należy przeznaczyć 770 EURO

Dodatek do pokoju jednoosobowego 350 EURO.INFORMACJE

HAWANA

No cóż, o Hawanie napisano już wiele. Szlak kolonialnych zabytków, stolica gorących rytmów salsy, merengue czy reagettonu, miasto wolności i miłosnych uniesień, których symbolem stał się Malecon. I owszem, gdzieś pośrodku turystycznego szlaku ta cześć Hawany walczy o przetrwanie. Jednak my wyruszymy dalej, przeprawimy się przez zalew do dziewiczej Regli, wyjdziemy poza kilka przecznic dookoła starego miasta, oddamy się tańcom w barach z muzyka na żywo. Nie tylko w gorącym tańcu, ale i wśród grajków ulicznych i przez zapomniane miejsca poprowadzi nas znawczyni tego kraju, przewodniczka Karolina Rostek.

SANTERIA

Santeria – religia afrykańskich niewolników, którzy wraz z przybyciem na Kubę przywieźli swoje tradycje, wierzenia i bóstwa. Przekazywana z pokolenia na pokolenie przetrwała do dziś. Kubańscy nigeryjczycy, przymusowo chrzczeni w wierze katolickiej, włączyli świętych katolickich do swoich bóstw plemiennych (synkretyzm religijny). Tak np. patronkę Kuby Oshun utożsamiono z Maryją a Chango ze Św. Barbarą. Wyznawcy santerii nie mają żadnych budynków sakralnych, praktykują w domach. Przyjrzymy się z bliska tajemniczym ołtarzom i przedmiotom, by zrozumieć ich znaczenie i poznać bliżej synkretyzm religijny mieszkańców Kuby.

KONNO PRZEZ KUBAŃSKIE BEZDROŻA

Wyprawa konna z Trinidadu pozwala poznać okolicę w sposób unikatowy. Wyruszamy wraz z pierwszym słońcem, wśród pól uprawnych, plantacji trzciny cukrowej, gajów z uprawami mango i innych soczystych owoców wyspy. Choć mogłoby się wydawać, iż celem podróży jest naturalne jeziorko u stóp górskiego wodospadu i orzeźwiająca kąpiel w nim, jest to tylko cześć prawdy. Ważnym jest bowiem odpoczynek w bliskości z przyrodą, obserwacja życia na prowincji i niewymuszone spotkania, które przybliżają do ludzi i pozwalają doświadczyć innej perspektywy życia. O tym będziemy mogli pomyśleć w cieniu drzewa popijając guarapo, sok z trzciny cukrowej z rumem.

WYPOCZYNEK

Bo to podstawa dobrego samopoczucia. Spragnieni słońca, piasku i ciepłej wody w morzu, w cieniu palm znajdziemy prawdziwe ukojenie. Odpoczniemy na półwyspie Varadero, czyli tam gdzie znajduje się dwadzieścia kilometrów najpiękniejszej piaszczystej plaży na Kubie. Hotele wypoczynkowe na wybrzeżu to inna sprawa niż te w stolicy czy kolonialnych miasteczkach. Są one przystosowane do europejskich standardów z bezpośrednim dostępem do plaży, wyżywienia i… drinków. W takim hotelu 4* w formule All Inclusive nabierzemy sił i apetytu przed odkrywaniem tajemnic wyspy. I prawdziwie odpoczniemy.

ZAPISZ SIĘNazwa wyprawy: KUBA BLISKOŚĆ SPOTKANIAWyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów związanych z Zapisem.
Chcę otrzymywać informacje o spotkaniach z podróżnikami, artykułach dotyczących odpowiedzialnego podróżowania i wiele innych oraz w pierwszej kolejności informacje o zapisach na Wyprawy i Fotoekspedycje.