Przeżyj to sam!
Ludowe Fiesty Karnawałowe w Stanie Chiapas

 

Kalendarz solarny Majów ma 18 miesięcy po 20 dni, tworząc cykl 360 dni. Pozostałe 5 dni pozostaje poza czasem. To okres, w którym świat rodzi się na nowo. To moment, w którym wszystko jest możliwe. Karnawał w Meksyku jest czasem na opak. Żebrak może być królem, mężczyzna – kobietą, a staruszka przez te kilka dni znów może być młoda. Niezwykłe maski i przebrania, ceremonia nowego ognia i wojny na talk – rytm naszej wyprawy wyznaczą ludowe fiesty karnawałowe w meksykańskim stanie Chiapas. W programie tegorocznej wyprawy znajdzie się wyjątkowo, wypadająca w 2018 roku w trakcie karnawału, fiesta z okazji dnia świętego Charłampa w Comitanie.

 

Naszym celem będzie lepsze poznanie Majów, odarcie ich z przewodnikowej egzotyki i poznanie ich życia jakim jest.  Najpierw sięgniemy do utraconej przeszłości Majów– zobaczymy pamiątki po wielkiej cywilizacji, która z nie do końca jasnych przyczyn nagle upadła. Następnie udamy się na spotkanie z ich potomkami – współczesnymi Majami zamieszkującymi  jeden z ciekawszych stanów Meksyku – Chiapas.  Spędzimy czas wśród Majów: towarzysząc im w przygotowaniach do karnawału, rozmawiając o zwyczajach i kulturze, by za chwilę zanurzyć się we wspólną celebrację. Będziemy mieli czas na to, by spotkanie z bogatą kultura Majów było nie tylko obserwacją, lecz pozwoliło nam na dialog, wymianę i zrozumienie tak odległej tradycji.

 

Zapisz

 • TERMIN: 23.02-08.03.2019
 • CZAS TRWANIA: 14 DNI
 • WIELKOŚĆ GRUPY: 8-12 OSÓB
 • CENA: 3000 PLN + 1770 USD
PRZEWODNIK
Ola Synowiec

SZCZEGÓŁOWY PLAN

Dzień 1: Warszawa – Cancún - Tulum

Wylot z Polski, przelot przez jeden z europejskich portów do Cancún. Przejazd do Tulum, zakwaterowanie w hotelu położonym przy plaży.

Dzień 2: Tulum

Wypoczynek. Plaża w Tulum uznawana jest za najpiękniejszą na całym wybrzeżu Morza Karaibskiego. Wieczorem możliwość wyjścia do jednego z klubów muzycznych w miasteczku. Nocleg w Tulum.

Dzień 3: Tulum – Bacalar

Po wczesnym śniadaniu udamy się do strefy archeologicznej w Tulum. Ruiny dawnego majańskiego miasta odwiedzimy zaraz po otwarciu, by móc kameralnie cieszyć się urokiem miejsca przed nadejściem palącego słońca. Ta najbardziej malowniczo położona strefa w Meksyku góruje na skałach nad brzegiem turkusowego Morza Karaibskiego i będzie świetnym wstępem do poznawania kultury Majów. Następnie wyruszymy nad Lagunę Siedmiu Kolorów. Mieniące się wieloma odcieniami błękitu jezioro Bacalar jest ukrytą perłą wybrzeża. Nocleg w hotelu nad brzegiem jeziora w Bacalar.

Dzień 4: Bacalar – Kohunlich – Chicanná – Palenque

Dziś udamy się do stanu Chiapas eksplorując po drodze dwie strefy archeologiczne – Kohunlich i Chicanná. Są to rzadko odwiedzane miasta kultury Majów, możliwe że będziemy w nich zupełnie sami. Będzie to idealna okazja by wyobrazić sobie codzienne życie mieszkańców tajemniczej cywilizacji. Nocleg w hotelu położonym w lesie tropikalnym, niedaleko Palenque.

Dzień 5: Palenque – Agua Azul

Po śniadaniu wyruszymy do ukrytej w lesie tropikalnym strefy archeologicznej Palenque. To tu znaleziono słynny grobowiec Pakala – jedno z najcenniejszych odkryć w historii majańskiej archeologii. To tutaj tłumy ludzi zebrały się 21 grudnia 2012 roku by celebrować nadejście nowego cyklu Majańskiego - Baktun. Popołudniową porą przejedziemy nad wodospady Agua Azul (Niebieska Woda). Rzeczywiście, woda w tutejszych pięciuset niewielkich wodospadach ma bajeczny, turkusowy kolor. Możliwość kąpieli i spacerów. Powrót do hotelu położonego w lesie tropikalnym, niedaleko Palenque.

Dzień 6: Palenque – San Cristóbal de las Casas

Przejazd do San Cristóbal de las Casas – naszej bazy na najbliższy tydzień. To urokliwe kolonialne miasteczko położone na wysokości 2100 m n.p.m jest kulturalną stolicą Chiapas i słynie z bogatej sceny artystycznej. Uznawane za meksykańską stolicę hipisów. Jest centrum regionu Los Altos de Chiapas zamieszkiwanego przez majańskie grupy etniczne Indian Tsotsil i Tseltal. Każdego wieczoru w miasteczku odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. Na wybrane z nich wybierzemy się wspólnie z Olą Synowiec, która mieszkając tutaj od kilku lat wie dobrze jak ciekawie wykorzystać biesiadny folklor miasta.
Nocleg w San Cristóbal.

Dzień 7: San Cristobal de las Casas - Tenejapa

Dzisiaj naszym celem będzie karnawał w miejscowości Tenejapa i poznanie zamieszkujących ją Indian Tseltal. Głowna postacią obchodów tego dnia jest byk, w którego wciela się jeden z mężczyzn. Prowadzi on procesję po miasteczku. Niektórzy twierdzą, że uosabia samego Jezusa, zaś podążający za nim, ubrani na czerwono mężczyźni - Rzymian. Przez cały czas towarzyszyć nam będzie mieszkaniec Tenejapy, który przybliży nam tradycję oraz zapozna nas z mieszkańcami i wprowadzi w życie miasteczka. Nocleg w San Cristóbal.

Dzień 8: San Cristobal de las Casas

Spacer po mieście bogatym w stare kolonialne wille i kościoły, a następnie eksploracja indiańskich targów. To tam, wśród straganów pełnych warzyw, owoców, miejscowego rękodzieła toczy się barwne życie miasteczka. Odwiedzimy również Centrum Tkanin Świata Majańskiego, gdzie przyjrzymy się różnorodnym tradycyjnym strojom majańskim, ich symbolice oraz mistycznemu znaczeniu dla lokalnej ludności. Po południu odwiedzimy Na Bolom – dawny dom Franza i Trudi Blomów, przyjaciół i obrońców tutejszych Indian.
Nocleg w San Cristóbal.

Dzień 9: Comitán de Domínguez – El Chiflón

Po śniadaniu wyruszymy do miasta Comitán de Domínguez na barwny pochód przebierańców z okazji dnia świętego Charłampa. Przejdziemy wraz z procesją od świętego drzewa na obrzeżach miasta - el Chumish aż do centrum Comitánu. Po południu ruszymy do położonych nieopodal miasteczka wodospadów El Chifón. Najwyższy z nich ma 120 metrów wysokości. Mają one poetyckie nazwy: Suspiro ("Westchnienie"), Ala de Ángel ("Skrzydło Anioła"), Arcoiris ("Tęcza"), Velo de Novia („Welon Panny Młodej") i Quinceañera (tradycyjna uroczystość na piętnaste urodziny, kiedy to dziewczynka staje się kobietą). Rzeczywistość jest równie poetycka. Nocleg w San Cristóbal.

Dzień 10: Ocozocoautla de Espinoza

Dzisiaj naszym celem będzie najbarwniejsza z fiest karnawałowych – Carnaval Zoque-Coiteco w miejscowości Ocozocoautla de Espinoza. Będziemy obserwować procesję pięknie przebranych postaci w maskach, by następnie wraz z nimi rzucić się w wir zabawy. Udamy się do jednego z domów na tańce i wspólną biesiadę. Nocleg w San Cristóbal.

Dzień 11: Okolice San Cristobal de las Casas

Ten dzień spędzimy wspólnie z zaprzyjaźnioną indiańską rodziną. Tutaj bariery komunikacyjne znikają, gdyż nawet nie wszyscy mieszkańcy porozumiewają się w języku hiszpańskim. Kobiety wprowadzą nas w tajniki przyrządzania potraw lokalnej kuchni, tkactwa i innych wyrobów ręcznych. Mężczyźni zaznajomią nas z tym, co stanowi cykl życia rodziny, siewy i zbiory. Spacer po okolicy. Przede wszystkim jednak ten dzień będzie spotkaniem, spotkaniem ważnym i interesującym dla obu stron. Nocleg w San Cristóbal.

Dzień 12: San Juan Chamula - Tuxtla Gutiérrez

Ostatni dzień karnawału spędzimy w miejscowości San Juan Chamula, zamieszkiwanej przez Indian Tsotsil. Będziemy uczestniczyć w Cermonii Nowego Ognia, w której mieszkańcy miasteczka z chorągwiami przebiegają przez wielkie ognisko. Udamy się także na degustację lokalnego trunku pox (wym. posz) z trzciny cukrowej. Przejazd na lotnisko w Tuxtli Gutiérrez, przelot do miasta Meksyk. Nocleg w centrum miasta

Dzień 13 i 14: Miasto Meksyk – Warszawa

Spacer po centrum historycznym Miasta Meksyk, stolicy kraju i jednej z największych metropolii świata. Zobaczymy murale Diega Rivery w Pałacu Narodowym - siedzibie władz Meksyku, zajrzymy do Katedry Metropolitalnej oraz do Templo Mayor (z zewnątrz), ruin dawnego miasta Azteków Tenochtitlanu. Przejdziemy najpopularniejszym deptakiem miasta Francisco Madero aż do budynku muzeum sztuki Bellas Artes i parku Alameda. W zależności od wybranego połączenia wylot do kraju tego dnia wieczorem. Przylot do Warszawy dnia kolejnego. 


MAPA

Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt

KOSZT

3000 PLN + 1770 USD

Wpłata zaliczki w wysokości 3000 PLN jest jednoznaczna z rezerwacją miejsca.

WLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • lot na trasie San Cristobal De las Casas (Tuxtli Gutiérrez) – miasto Meksyk,
 • wygodne zakwaterowanie w hotelach 3* i małych butikowych hotelikach o wysokim komforcie (pokoje dwuosobowe z łazienką),
 • transport prywatnym autobusem/vanem z klimatyzacją; w mieście Meksyk możliwy transport metrem (oszczędność czasu),
 • odżywcza lokalna kuchnia (śniadanie, obiad, kolacja),
 • opieka polskojęzycznej pilotki Soul Travel Oli Synowiec,
 • ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000PLN, BAGAŻ – 1600 PLN

*ubezpieczenie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego,składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.5% dochodów wspiera lokalne projekty


NIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • bilety lotnicze (Polska – Meksyk – Polska) – około 3700 złotych,
 • na opłaty do wejść do parków narodowych, wodospadów, stref archeologicznych (Tulum, Palenque, Kohunlich i Chicanná), Centrum Tkanin, Na Bloom oraz na dotacje dla odwiedzanych wspólnot Majów i napiwki należy przeznaczyć  370  USD (płatne na miejscu),
 • napoje do posiłków i wydatki natury osobistej.

Możliwość zmiany planu wyjazdu z przyczyn niezależnych od organizatorów, ze względu na lokalny charakter odwiedzanych miejsc i celebracji.INFORMACJE

Rytm Podróży

Będziemy poruszać się szlakiem ludowych fiest karnawałowych. Będzie kolorowo i dynamicznie. Zatrzymamy się na dłużej w San Cristóbal De Las Casas, mając niesamowitą możliwość poznania tego miejsca głębiej. Mówi się, że tą małą stolicę stanu Chiapas cechuje życie kulturalne dużego miasta. Położone na wzgórzach miasteczko stanie się punktem wypraw do okolicznych wiosek. Wierzymy, że miejsce poznaje się naprawdę nie goniąc od jednej turystycznej atrakcji do drugiej, a wtapiając się w nie i zaczynając czuć jego rytm. Podczas całej wyprawy nie zabraknie krystalicznie czystych plaż np. w Tulum oraz turkusowych wód nad Jeziorem Siedmiu Kolorów w Bacalar. Odwiedzimy także cztery niezwykłe, nadal mało dostępne majańskie strefy archeologiczne, przespacerujemy się lasem tropikalnym Puszczy Lakandońskiej oraz wykąpiemy pod bajecznie błękitnymi wodospadami.

Zanikające tradycje Tenejapy

Prawdopodobnie będziemy tu jedynymi osobami z zewnątrz. Informacji o karnawale w Tenejapie nie znajdziecie w przewodnikach, niewiele na ten temat opublikowano w internecie Przyjrzymy się jednej z karnawałowych uroczystości tutejszych Indian Tseltal. Z kościoła barwną procesją przejdziemy na... boisko do koszykówki. Tam jeden z mężczyzn przebrany za byka poprowadzi rytualną gonitwę. Nie znajdziemy tu blichtru popularnych karnawałów, nie ma tu programu godzinowego – jest dokładnie tak, jak karnawał obchodzono od pokoleń. Możliwe jednak, że to ostatnie już lata, kiedy festiwal odbywa się w takiej formie – obchody stają się coraz mniej atrakcyjne dla młodszych pokoleń tracąc na znaczeniu.

Dziwny święty i barwny korowód w Comitanie

Zaczynają pod świętym drzewem El Chumish i zwariowanym korowodem idą na główny plac miasteczka. Są Indianie z kwiatami, są małoletnie miss piękności, mężczyźni przebrani za kobiety, a także Minionki i Świnka Pepa. Przebierają się na cześć jednej osoby. Świętego Charłampa, którego Indianie nazywają Tatą Lampio, „dziadkiem Lampio”. Jest on świętym prawosławnym, ale tutejszym katolikom zupełnie nie przeszkadza kościół pod jego wezwaniem i coroczna fiesta obchodzona 10 lutego. Jego sława przywędrowała tu podobno wraz z domokrążcą sprzedającym figury. Tę przedstawiającą św. Charłampa kupił tutejszy właściciel ziemski, nie do końca wiedząc, kim jest ów święty. Figura stała więc po prostu na domowym ołtarzyku. Gdy okolicę nawiedziła epidemia czarnej ospy ominęła ranczo właściciela, a sąsiedzi przypisali ten cud właśnie tajemniczemu świętemu z figury.

Karnawałowe szaleństwo w Coicie

Tutaj można poczuć, czym jest meksykański karnawał! Obezwładniająco piękne stroje, wojny na talk, przypadkowi przechodnie częstujący alkoholem, muzyka i szalone tańce. Mieszkańcy mówią, że tutejszy karnawał ma korzenie w dawnych wierzeniach Indian Zoque, bystre oko zauważy w nim jednak wpływy europejskie. Jedno jest pewne – fiesta w miejscowości Ocozocoautla de Espinoza (zwanej również Coitą) to z pewnością najbardziej kolorowy karnawał w Chiapas!

Ceremonia Nowego Ognia w San Juan Chamula

Czas u Majów płynie cyklicznie. Każdego roku czas rodzi się na nowo. Na nowo rodzi się również ogień. Kinta-Jimultik, Święto Nowego Ognia, obchodzone jest teraz w San Juan Chamula w Ostatki, ostatniego dnia karnawału. Na głównym placu miasteczka rozpala się ogromne ognisko, przez które przebiegają mężczyźni ze sztandarami. Kiedyś ogień był o wiele większy i nie mogło obyć się przynajmniej bez kilku poparzeń. Samo San Juan Chamula jest miejscem dość niezwykłym – w tutejszym kościele od lat nie odbyła się msza święta, a Indianie odprawiają w świątyni na ziemi swoje własne synkretyczne rytuały. Oczyszczają się jajkiem, ukręcają głowy kurczakom i rytualnie spożywają... Coca-Colę.

San Cristóbal de las Casas

To najbardziej magiczne ze wszystkich miast Meksyku. Tak w 2010 roku orzekł prezydent Meksyku, stawiając San Cristóbal na pierwszym miejscu z wszystkich 83 "pueblos magicos" - meksykańskich miasteczek o niezwykłej urodzie, kulturze i tradycji. Położone malowniczo wśród gór na wysokości 2100 m n.p.m. stanowi centrum spotkań kultur indiańskich regionu Los Altos de Chiapas. To kolorowe, kolonialne miasteczko pełne jest sztuki - od tej ludowej, widocznej choćby na barwnych, ręcznie wyszywanych strojach Indian, aż po bogate życie kulturalne w barach, galeriach oraz na ulicach miasteczka.

Tulum - magia białego pisaku

Turkus Morza Karaibskiego, biel piasku i spokój w cieniu palm kokosowych – Meksyk nas powita najpiękniejszą plażą tego kraju. Do niedawna Tulum było niewielką osadą rybacką zachowując do dziś klimat małego, zacisznego miasteczka. Nie ma tu wielopiętrowych hoteli ani międzynarodowej masowej turystyki. Zatrzymamy się w cabañas – małych, uroczych bungalowach przy plaży z szumem morza w tle.

Bacalar – Ukryta perła Jukatanu

Kiedyś wioska piratów z Karaibów, dzisiaj miasteczko, gdzie czas płynie swoim kojącym rytmem. Nieopodal, w lesie tropikalnym, poukrywane są miasta Majów. Na szczęście miejsca te omijane są przez turystów, sprawiając, że spacer po strefie archeologicznej staje się intymnym i magicznym spotkaniem z pozostałościami wielkiej cywilizacji. Zanocujemy się nad Jeziorem Siedmiu Kolorów mieniącym się wieloma odcieniami błękitu. O wschodach i zachodach słońca w tym miejscu, nie trzeba już nic pisać.

Przewodniczka – Ola Synowiec

Autorką programu i przewodniczką jest Ola Synowiec – latynoamerykanistka, dziennikarka, autorka bloga Mexico Magico i licznych artykułów o Meksyku w polskiej prasie. Ola od sześciu lat mieszka w San Cristóbal de las Casas, gdzie bada współczesną religię Meksyku, w tym również lokalne fiesty ludowe. Zabierze nas na wyprawę swoimi ulubionymi ścieżkami. Zamiast na przewodnikach trasę oparła na swoim doświadczeniu. W wyprawie towarzyszyć nam będą również jej indiańscy znajomi – osoby, które nie spotykają zbyt wielu zagranicznych gości. Spotkanie z nami może być tak samo ciekawe, jak dla nas spotkanie z nimi.

ZAPISZ SIĘ

Jesteś zainteresowany Wyprawą?  Zapisz się! To proste!


Napisz do nas na adres email: info@soutravel.pl

lub

wypełnij krótki formularz poniżej


Po otrzymaniu wiadomości skontaktujemy się z Tobą wysyłając potwierdzenie zgłoszenia oraz umowę uczestnictwa.

Teraz wystarczy podpisać umowę i pakować bagaż w drogę!Nazwa wyprawy: MEKSYKWyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów związanych z Zapisem.
Chcę otrzymywać informacje o spotkaniach z podróżnikami, artykułach dotyczących odpowiedzialnego podróżowania i wiele innych oraz w pierwszej kolejności informacje o zapisach na Wyprawy i Fotoekspedycje.

RELACJE

Kliknij na zdjęcie i otwórz galerię z Wypraw i Fotoekspedycji do Meksyku.