Dzika przyroda Syberii i bogata tradycja
wierzeń Buriatów

Naszą wyprawę zaczynamy od fascynującej Moskwy, gdzie odwiedzimy Plac Czerwony i inne ciekawe miejsca w ścisłym centrum miasta. Po całej dobie w stolicy Rosji, wieczorową porą wsiądziemy w Magistralę Transsyberyjską, by przemierzyć w ciągu kilku dni sześć stref czasowych oraz niezliczone morze krajobrazów za oknem. Czas rozciągnie się tutaj niebywale, lecz niezmiennie, po trzech dobach, dotrzemy do Irkucka -”Paryża Syberii”. Tam spędzimy jeden dzień, odpoczywając po podróży, a także poznając to unikalne miasto. Odwiedzimy m.in. jeden z największych bazarów na Syberii oraz przejdziemy się po tajemniczej, starej części miasta.

 

Następnego dnia wyruszamy na baśniową wyspę Olchon, gdzie przebiegać będzie kluczowy element naszej wyprawy, Tajłagan. Poza uczestnictwem w zjeździe szamanów, a także bliższymi spotkaniami z nimi dnia następnego, poświęcimy się eksploracji wyspy, pełnej imponujących widoków i świętych szamanistycznych miejsc.

Następnie przeprawimy się na wschodni brzeg Morza Syberii, jak zwane jest jezioro Bajkał. To tam znajdują się najcieplejsze miejsca do kąpieli wśród epickich krajobrazów tzw. Suwińskiej Saksonii. Nasza wyprawa to przede wszystkim kontakt z dziką i trudno dostępną przyrodą Buriacji. Zrelaksujemy ciało i umysł odwiedzając przy okazji święte miejsce, zwane Obliczem Bogini Janżymy, do której zwykły przybywać rzesze kobiet modląc się o zesłanie potomstwa.

 

Z brzegów Bajkału przemieścimy się do stolicy Buriacji – do Ułan Ude słynnego między innymi z największej głowy Lenina na świecie. Tutaj znajduje się również główny ośrodek buriackich szamanów. Odwiedzimy tam również Wspólnotę Polskiej Kultury „Nadzieja”, gdzie potomkowie polskich zesłańców przybliżą nam losy rzesz Sybiraków.

 

Religią panującą w Buriacji jest buddyzm Wadżrajany (czyli tybetański), dlatego odwiedzimy Iwołgińskij Dacan będący głównym ośrodkiem buddyzmu syberyjskiego oraz siedzibą głowy rosyjskiej Sanghi. Budynek skrywa uniwersytet i klasztor. Inną, zgoła odmienną, choć bliższą nam kulturowo tradycją, z która staniemy twarzą w twarz jest zaproszenie jednej z coraz bardziej nielicznych już wiosek staroobrzędowców, czyli wyznających pierwotne prawosławie chrześcijan, którzy w XIX wieku zesłani zostali na Syberię z terenów byłej Rzeczypospolitej.

 

Po 10 dniach spędzonych na Syberii, pełnych zarówno intensywnych przygód, sakralnych miejsc i wydarzeń, jak i zwykłego relaksu na łonie natury, wrócimy samolotem do Polski.

 • TERMIN: lipiec/sierpień 2019
 • CZAS TRWANIA: 15 dni
 • GRUPA: 8 -14 osób
 • CENA: 4000 PLN + 1840 USD
SZCZEGÓŁY: listopad 2018

SZCZEGÓŁOWY PLAN

Dzień 1: Warszawa - Moskwa

Popołudniowy wylot z Warszawy do Moskwy. Przejazd do hotelu, kolacja i ruska bania na właściwy początek wspólnej wyprawy.

Dzień 2: Moskwa

Dzień zwiedzania oszałamiającej i fascynującej Moskwy. Nasza trasa wieść będzie między innymi przez: Plac Czerwony, Park Gorkiego, uliczki starego miasta w Kitaj Gorodzie, największą cerkiew w Rosji, czyli Katedrę Chrystusa Zbawiciela, oraz oszałamiający Uniwersytet Łomonosowa z platformą widokową na całe miasto. O 23.45 wsiadamy do Kolei Transsyberyjskiej
i ruszamy.

Dzień 3, 4, 5: Moskwa - Irkuck

Jedziemy Koleją Transsyberyjską przez nieskończone przestrzenie Rosji. Na stacjach witają nas babuszki serwujące różnorakie pyszności - własnoręczne wypieki, suszone ryby, owoce czy napoje. Podróż koleją jest czasem relaksu, pozwalającym oddalić się się od spraw codzienności, wyspać się, poczytać książki czy oddać się zadumie wpatrując się w horyzont.

Dzień 6: Irkuck

Poranny przyjazd do Irkucka i zakwaterowanie w hotelu. Po odpoczynku i śniadaniu czas na zwiedzanie Paryża Syberii. Czarujące, ale i owiane mgiełką tajemniczości drewniane stare miasto, dostojne cerkwie a także XIX-wieczny kościół katolicki zwany „polskim”, a także przechadzka brzegiem Angary czy jeden z większych bazarów Syberii - to tylko niektóre rzeczy, które czekają na nas w tym fascynującym mieście.

Dzień 7: Wyspa Olchon

Nad ranem wyruszamy w stronę Bajkału, do którego jechać będziemy przez księżycowy krajobraz. Na wyspę Olchon przeprawimy się promem, a następnie udamy się do naszej bazy, w której spędzimy 3 kolejne noce. Gospodarzem bazy jest buriacki szaman, podobnie jak i nasi przewodnicy. Tam się też z nimi spotkamy i po chwili wypoczynku wyruszymy na rekonesans po wyspie. Udamy się do głównej osady - Hużyru, w którym prąd na stałe zagościł dopiero parę lat temu - a także podejdziemy pod jedno z najświętszych miejsc całego szamanizmu Syberii: pod potężną, wyrastającą z tafli Bajkału skałę zwaną Szamanką. Po powrocie do bazy i kolacji oddamy się urokom tradycyjnej ruskiej bani, która zresztą każdego wieczora będzie do naszej dyspozycji.

Dzień 8: Wyspa Olchon

Przez cały dzień odbywać się będzie największe święto szamańskiego kalendarza Buriatów - Letni Tajłagan, czyli wielki zjazd szamanów, którzy łączyć się będą w modłach i obrzędach w obliczu tzw. Niebiańskich Wrót. Przywoływane będą duchy przodków oraz zmarłych szamanów, a towarzyszyć temu będą sceny, od których niejednej osobie włosy staną dęba.
Tu też będziemy mieli okazję ujrzeć słynny szamański trans. Będziemy świadkami naprawdę starych, wręcz pierwotnych obrzędów, które - choć bogato opisywane przez etnografów - dalej są ciężkim orzechem do zgryzienia dla współczesnej nauki.

Dzień 9: Wyspa Olchon (Przylądek Choboj)

Lokalni przewodnicy zabiorą nas na całodniowy objazd po wyspie. Jakość dróg na Olchonie jest wciąż bardzo słaba, toteż tylko jeden środek transportu wchodzi w grę: kultowe, jeszcze radzieckie UAZy, czyli niezawodne pojazdy, które radzeniem sobie w terenie ustępować mają ponoć jedynie łunochodom. Pojedziemy m. in. na północny kraniec wyspy, czyli na stromo wpadający do wody przylądek Choboj, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na gigantyczne, sięgające horyzontu wody jeziora Bajkał. Odwiedzimy też święte szamanistyczne miejsca oraz inne malownicze zakątki wyspy.

Dzień 10: Wyspa Olchon - Ust Barguzin

Ostatniego dnia na Olchonie będziemy mieli szanse na bardziej osobiste spotkania z poszczególnymi szamanami, którzy będą nam mogli poświęcić więcej swojego czasu i uwagi. Będzie to również czas wypoczynku i, ewentualnie, bardziej samodzielnych eksploracji tej magicznej wyspy. Dostępne będą rowery, a dla chętnych odbędzie się wycieczka w inne odleglejsze zakątki Olchonu. Po południu wsiadamy w prom, którym popłyniemy na wschodni brzeg Bajkału. Nocleg w Ust Barguzin.

Dzień 11: Ust - Barguzin (Barguzińska Dolina)

Wybierzemy się na wycieczkę po tak zwanej Suwińskiej Saksonii, gdzie wielkie skalne ostańce napominają z oddali saksońskie średniowieczne zamki. Ujrzymy przyrodę Barguzińskiej Doliny w całej jej krasie, a po drodze mijać będziemy słone jeziora i napotykać naskalne rysunki sprzed wielu tysięcy lat. Wreszcie, dotrzemy do świętego Kamienia Byka, czyli legendarnego miejsca w tradycji buriackiego szamanizmu.

Dzień 12: Ust Barguzin (Skała Janżyna)

Dzień na odetchnięcie, zwolnienia obrotów i głębsze wczucie się w rytm, którym pulsuje przyroda wokół. Kąpiel w najcieplejszych wodach Bajkału, poleniuchowanie na piaszczystych plażach i wsłuchanie się w szum bajkalskich sosen na pewno spotka się z szerokim zainteresowaniem. Dla chętnych - wybierzemy się do świętej (zarówno dla szamanów, jak i buddystów) skały, w której ujrzano oblicze Bogini Janżymy (indyjska Saraswati). Po pomoc od niej przybywają głównie kobiety
- modląc się o spotkanie swojej drugiej połówki, albo też o wejście w stan błogosławiony.

Dzień 13: Ust - Barguzin - Ułan Ude

Z samego rana wyruszymy do stolicy Buriacji, Ułan Ude. Po dotarciu na miejsce wybierzemy się na wycieczkę po mieście, gdzie czeka na nas m. in. monstrualnej wielkości, największa na świecie głowa Lenina. Wieczorem natomiast udamy się do domu Wspólnoty Polskiej Kultury „Nadzieja” gdzie potomkowie zesłańców z wielką radością podzielą się obrazem sybirackich losów, zarówno tych przeszłych jak i współczesnych. Należy przy tym zdawać sobie sprawę, że kontakt z rodakami i dźwięk
ojczystej mowy jest dla nich zawsze niezwykle ważnym przeżyciem.

Dzień 14: Ułan Ude (dacan)

W pierwszej części dnia udamy się do położonego pod Ułan Ude iwołgińskiego dacanu, czyli buddyjskiego klasztoru oraz uniwersytetu. Dacan ten jest głównym ośrodkiem buddyzmu tybetańskiego na Syberii, a także siedzibą głowy Sanghi (wspólnoty mnichów) Rosji. W dacanie będziemy świadkami miejscowych obrzędów przeprowadzanych przez buriackich
lamów. Jeszcze tego samego dnia udamy się do nie mniej fascynującego miejsca - do wioski staroobrzędowców w Tarbagataj, gdzie będziemy mogli zasmakować tej unikalnej kultury pierwotnego prawosławia. Co ciekawe, tamtejsi
staroobrzędowcy do Buriacji zostali zesłani z terenów dawnej wschodniej Polski, więc ponownie będziemy mieli okazję zgłębić naszą ojczystą, acz nie tak dobrze poznaną historię.

Dzień 15: Ułan Ude - Warszawa

Poranny przejazd na lotnisko W Ułan Ude. Przelot do Moskwy, a następnie lot do Warszawy.

MAPA

Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt

KOSZT

4000 PLN + 1840 USD

Program stworzony, by uczestniczyć w najważniejszych świętach szamanów buriackich, przy ich osobistej pomocy w ustalaniu trasy wyprawy.

WLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • bilety na trasie Warszawa-Moskwa-Warszawa oraz Moskwa-Irkutsk i Ułan Ude-Moskwa,
 • transport Koleją Transsyberyjską w przedziałach sypialnianych 4-os.,
 • wygodne zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach dwuosobowych z łazienkami (Moskwa, Irkuck, Ulan Ude) oraz w bazie turystycznej w pokojach 3-os. lub 4-os. (wyspa Olchon),
 • przeprawa promem na drugi brzeg jeziora Bajkał (Wyspa Olchon – Ust Barguzina),
 • całodzienna wyprawa UAZ-ami po wyspie Olchon,
 • opieka polskojęzycznego pilota Soul Travel,
 • przewodnictwo szamana ze wspólnoty Tengerii podczas całej wyprawy,
 • lokalni przewodnicy w Moskwie, Irkucku, Ułan Ude, Iwołgińsku i w dolinie Saksońskiej,
 • ceremonie podczas święta Tajłagan oraz w wybranych miejscach podczas podróży,
 • ogniska, banie, rozmowy w kręgu i wspólny czas poświęcony zgłębianiu wiedzy i tradycji,
 • odżywcza, lokalna kuchnia (trzy posiłki dziennie),
 • wiza wraz z zaproszeniem (voucherem) i pośrednictwem w jej wykonaniu (paszport trzeba dostarczyć do
  Warszawy),
 • ubezpieczenie KL –50 000 EUR, NW –16 000 PLN, BAGAŻ–1600 PLN,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

10% dochodów wspiera projekty rdzennych mieszkańców BuriacjiNIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • wyżywienie podczas podróży Koleją Transsyberyjską,
 • na donacje dla starszyzny szamanów buriackich podczas święta Tajłagan oraz w Ułan Ude, bilety wstępów
  do Parków Narodowych i Muzeów, Dacanu i Wsi Starowierców oraz inne dodatkowe opłaty należy przeznaczyć
  520 USD (płatne na miejscu)

Przy zmianie ceny Rubla o więcej niż 5% (Kurs na dzień 28.11.2017 r. 1 USD – 58,38 RUB) zastrzegamy sobie
prawo podniesienia ceny o różnicę wynikającą ze zmiany kursu.

Możliwość zmiany programu wyjazdu z przyczyn niezależnych od organizatorów. Uroczystości Festiwalu Tajłagan są określane wewnętrznie wśród szamanów i ich daty mogą ulec zmianie przed wyprawąINFORMACJE

Rytm podróży

Bogata tradycja nadbajkalskich oraz ukrytych w dolinach wsi nadal przejawia się w codziennym życiu i wierzeniach jej mieszkańców. Wraz z przemierzanymi kilometrami odkryjemy praktyki szamanów buriackich, wsłuchamy się w wielogłosowe pieśni staroobrzędowców, spotkamy mnichów podczas nauk, a także odwiedzimy miejsca pradawnych rytuałów. Plan wyprawy został przygotowany w porozumieniu z Buriatami, z uwzględnieniem czasu na poznanie i eksplorację. Na Wyspie Olchon, gdzie bije serce Bajkału, uczestniczymy w święcie szamanów. W wiosce staroobrzędowców zostajemy dłużej, by posmakować znakomitej kuchni.

Bajkał

To swoisty cud naszej planety. Najgłębsze i najstarsze jezioro świata, którego wody, niemal wszędzie pitne, stanowią jedną piątą zasobów świata. Jezioro czczone od zarania dziejów, przez wszystkie kolejne kultury i religie. Bajkał (którego przejrzystość dochodzi nieraz do 40 metrów) odznacza się ogromną bioróżnorodnością, obfitując przy tym w gatunki endemiczne - czyli występujące wyłącznie w danym miejscu. To też aż 745 gatunków zwierząt i 150 gatunków roślin spotkać można tylko tu. Staniemy u jego klifowych brzegów po zachodniej stronie, a po wschodniej zażyjemy orzeźwiających kąpieli. Wypłyniemy w rejs na cały dzień, by prawdziwie poznać jego bezkres i potęgę. Wtedy najlepiej przekonać się dlaczego miejscowi nazywają go Morzem Syberii.

Tajłagan

Co roku na początku sierpnia na największej wyspie Bajkału – Olchonie, odbywa się Tajłagan, czyli wielki zjazd szamanów Buriacji. Przy bodaj najświętszym w całej tradycji miejscu, pod legendarną skałą Szamanką, poświęcą się oni wielogodzinnym modlitwom i rytuałom wchodząc w różnorakie interakcje z bóstwami i duchami. Będą oni składać dary oraz wchodzić w szamański trans. Tajłagan jest centralnym wydarzeniem szamanizmu syberyjskiego, dlatego też rokrocznie przybywają nań całe rzesze Buriatów, wspólnie świętując na otoczonej legendami wyspie leżącej w samym sercu jeziora Bajkał. Naszą wyprawę rozpoczynamy od uczestnictwa w tym wydarzeniu, poznając tradycje lokalnych mieszkańców i poświęcając czas na spotkania, ceremonie i rozmowy z wieloma obecnymi wówczas na wyspie Olchon
szamanami.

Kultura buriacka

Rdzenni mieszkańcy Buriacji są potomkami plemion mongolskich, a ich kultura ściśle związana jest z dziedzictwem imperium Czyngis Chana. Tradycyjna tożsamość i duchowość buriacka składa się z dwóch przeciwstawnych sobie, acz przeplatających się pierwiastków: z pradawnego szamanizmu, opierającego się na interakcji inicjowanych szamanów z bóstwami i duchami przodków oraz przyrody, a z drugiej strony - z panującego w Azji Centralnej buddyzmu tybetańskiego, gdzie liczni lamowie stoją na straży religijnych nauk oraz duchowego rozwoju Buriatów. W czasie naszego wyjazdu wejdziemy w bliski kontakt z oboma tymi prądami, próbując jak najpełniej uchwycić ducha głębokiej kultury buriackiej.

Przewodnicy

Z doświadczenia wiemy, że to, z kim się podróżuje jest często kluczem do całej podróży i wyniesionego z niej doświadczenia. Dlatego podczas wyprawy towarzyszą nam rdzenni mieszkańcy (lokalni przewodnicy w Irkucku, Ułan Ude, Iwołgińsku), a podczas całej wyprawy jesteśmy pod przewodnictwem dwóch członków Stowarzyszenia Szamanów Tengeri.
Zabiorą nas oni w różne uświęcone tradycją zakątki, a na co dzień służyć nam będą swoją wiedzą- wprowadzając nas w elementy szamańskich tradycji (przeżywających ponowny rozkwit w XXI wieku). Przybliżą nam również perspektywy szamanistycznych wizji rzeczywistości, ukazując realność codziennych praktyk. Będziemy świadkami różnych rytuałów i ceremonii. Pojedziemy z nimi w nieraz zupełnie odludne „miejsca mocy”, dzięki czemu będzie nam dane oglądać oblicza dzikiej Buriacji z perspektyw dla większości ludzi po prostu niedostępnych.

Kolej transsyberyjska

Przejazd tą najdłuższą linią kolejowa na świecie odbędziemy na trasie Moskwa - Irkuck pokonując 5153 kilometrów. Kulturowy tygiel jaki skrywa w sobie wyprawa koleją transsyberyjską poznawać będziemy powoli, podczas spotkań przy gorącej herbacie, wieczornych rozmów z sąsiadami czy kilkunastominutowych postojów na stacji, będących okazją do
uzupełnienia zapasów żywności. Wyprawa ta, to podróż w czasie, wielka przygoda odbywająca się zarówno na zewnątrz, w zmieniających się krajobrazach jak i wewnątrz, gdy wzrok zastyga wpatrzony w niekończący się horyzont.

Bania

Nie zabraknie przy tym tego, co w obliczu licznych przygód jest nie mniej ważne - czyli spokojnego wypoczynku, czy nawet poleniuchowania. Zwolnimy obroty wylegując się na piaszczystych plażach Bajkału, jak i nie zabraknie nam relaksu w tradycyjnej ruskiej bani. Rosyjska sauna to nie tylko kąpiel, lecz sam w sobie rytuał wspólnego spędzania czasu. W oczekiwaniu na rozgrzanie pieca wypełnionego kamieniami popija się herbaty z miodem lub z innymi dodatkami. Najlepiej na ciało wpływa chłostanie go brzozowymi witkami, a następnie skok do zimnej wody w jeziorze. Ozdrowieńcza moc natury w najczystszej postaci, której zażyjemy nie raz podczas naszej wyprawy.

Uazy

Ten rosyjski 8-osobowy busik jest wręcz stworzony do jazdy po bezdrożach Bajkału. Już od czasów radzieckich jest niezastąpionym wehikułem w trudnym terenie i po dziś dzień jest szeroko używany nie tylko w Rosji, ale i w krajach
ościennych. Dlatego na wyspie Olchon przesiądziemy się do wszędobylskich Uazów, by docierać do najdalszych północnych malowniczych stepów i klifów.

ZAPISZ SIĘ

Jesteś zainteresowany Wyprawą?  Zapisz się! To proste!


Napisz do nas na adres: info@soultravel.pl

lub

wypełnij krótki formularz poniżej


Po otrzymaniu wiadomości skontaktujemy się z Tobą wysyłając potwierdzenie zgłoszenia oraz umowę uczestnictwa.

Teraz wystarczy podpisać umowę i pakować bagaż w drogę!Nazwa wyprawy: SyberiaWyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów związanych z Zapisem.
Chcę otrzymywać informacje o spotkaniach z podróżnikami, artykułach dotyczących odpowiedzialnego podróżowania i wiele innych oraz w pierwszej kolejności informacje o zapisach na Wyprawy i Fotoekspedycje.

RELACJE

Kliknij na zdjęcie i otwórz galerię z Wypraw i Fotoekspedycji na Syberię.