Buriacja jest syberyjską krainą, gdzie szamańskie wierzenia splatają się z buddyzmem tybetańskim, a wszystko to w realiach Rosji XXI wieku. Buriaci – potomkowie dawnych Mongołów oraz jedno z plemion imperium Czyngis Chana – od stuleci zamieszkują tereny, których sercem jest „Morze Syberii”, czyli jezioro Bajkał. Jest to jeden z cudów naszej planety: najgłębsze i najstarsze jezioro świata, którego wody, niemal wszędzie pitne, stanowią jedną piątą światowych zasobów. Pojedziemy w różne zakątki tej dziewiczej, surowej krainy, obserwując (także od kuchni) elementy starodawnego szamanizmu, mając nieustannie pod ręką ludzi zakorzenionych w tej kulturze. Będziemy świadkami tego, że tradycja ta nie jest naprawdę żywa, nie będąc jedynie reliktem i folklorem.

 

RYTM PODRÓŻY

Co roku na początku sierpnia na największej wyspie Bajkału – Olchonie – odbywa się Tajłagan, czyli wielki zjazd szamanów Buriacji. Przy bodaj najświętszym w całej tradycji miejscu, w pobliżu skały zwanej Szamanką, poświęcają się oni wielogodzinnym modlitwom i rytuałom. Będą składać ofiary, nawiązywać kontakt z duchami przodków, oraz wchodzić w szamański trans.

 

Buriacja jest również najbardziej buddyjską częścią Syberii, od wielu stuleci znajduje się pod wpływem buddyzmu tybetańskiego (Wadżrajany). Na swojej drodze napotkamy lamów, odwiedzimy klasztory i poczujemy zapach świątynnych kadzideł. Znajdować się będziemy bowiem na pograniczu Mongolii, której bliskość – tak kulturową, jak i duchową – będziemy odczuwać wszystkimi zmysłami.

 

Doświadczymy surowej tajgi, rozległych stepów i górskich pejzaży. Będziemy wskakiwać pod lodowate wodospady, wylegiwać się na piaszczystych plażach Bajkału i zażywać kąpieli w gorących leczniczych źródłach.

 

Odwiedzimy główne przybajkalskie miasta – Irkuck zwany „Paryżem Syberii”, oraz buriacką stolicę Ułan Ude. Podróżować będziemy drogami lądowymi, wodnymi, a przede wszystkim: Koleją Transsyberyjską, przecinając kolejne strefy czasowe i kontemplując majestat syberyjskich bezkresów.

 • TERMIN: 28.07-11.08.2019 (BRAK MIEJSC)
 • CZAS TRWANIA: 15 dni
 • GRUPA: 8 -14 osób
 • CENA: 4000 PLN + 2060 USD
PRZEWODNIK
Szura Bruni

SZCZEGÓŁOWY PLAN

Dzień 1: Warszawa - Moskwa

Poranny wylot do Moskwy. Podróż rozpoczniemy spędzając pół dnia w Moskwie, czyli w jednym z bardziej fascynujących miast naszej planety. Stolicę poznamy zarówno od strony monumentalnych zabytków, jak i usianych cerkwiami, pamiętających przedrewolucyjne czasy, wąskich uliczek. Spacerując zielonymi, pełnymi gwaru bulwarami, czy zagłębiając się w tunele oszałamiającego swym pięknem moskiewskiego metra doświadczymy blichtru i nowoczesności eurazjatyckiego megapolis i eklektycznego bogactwa rosyjskiej kultury. O północy wsiądziemy w pociąg, który zabierze nas wgłąb Syberii.

Dzień 2, 3, 4: Moskwa - Irkuck

Podróż Koleją Transsyberyjską to czas relaksu, wysypiania się i kontemplacji syberyjskich bezkresów. To również moment łagodnego przejścia między strefami czasowymi i kulturowymi, od Moskwy, przez Ural do dalekiego Irkucka. Na stacjach przywitają nas mieszkańcy miast i wiosek, sprzedający lokalne pyszności - własnoręczne wypieki, suszone ryby, owoce czy napoje. 

Dzień 5: Irkuck

Przyjazd wcześnie rano do Irkucka. Po zainstalowaniu się w hotelu rozpoczynamy eksplorowanie „Paryża Syberii”. Historyczne centrum, stara dzielnica drewnianych domów, słynny irkucki bazar, „polski” kościół katolicki, spacery brzegiem Angary i żywiołowy Irkuck nocą.

Dzień 6: Irkuck - Olchon (300 km, 6 godzin)

Nad ranem wyruszymy w stronę największej wyspy na Bajkale - Olchonu. Przeprawa promem, a następnie zagłębienie się w malownicze tereny. Po ulokowaniu się w hotelu, przejazd oraz spacer w okolicach Chużyru - głównej miejscowości na wyspie - oraz pierwszy kontakt z miejscowym cudem przyrody, świętą skałą Szamanką.

Dzień 7: Olchon

Całodniowa przeprawa terenowymi samochodami UAZ po trudno dostępnych częściach Olchonu. Odwiedzimy uświęcone tradycją miejsca, docierając na najdalszy, północno-wschodni przylądek wyspy, z którego klifów rozpościera się widok na bezkres „Morza Syberii”. Po drodze pikniki w górzystych, bardziej bezludnych terenach. Po powrocie do bazy odpoczynek w tradycyjnej ruskiej bani.

Dzień 8: Olchon

To dzień odpoczynku i czasu dla siebie. Spacery, plażowanie, przejażdżki rowerowe, paddle board po jeziorze, spacery po wiosce, wizyty w galerii, pałaszowanie lokalnych specjałów i wszystko to, na co tylko komu przyjdzie ochota.

Dzień 9: Olchon (Tajłagan)

Tajłagan, główne coroczne święto buriackiego szamanizmu, na który zjeżdżają się szamani ze wszystkich buriackich ziem oraz innych części Syberii. Odbywać się będą rytuały, modlitwy, składanie ofiar i wchodzenie w szamański trans. Po ceremonii, jeśli pozwolą na to okoliczności, będzie możliwość osobistego kontaktu z niektórymi z szamanów. Na koniec dnia czekać nas będzie uroczysta kolacja i pożegnanie z Olchonem.

Dzień 10: Olchon - Arszan (500 km, 10 godzin)

Płyniemy z powrotem przeprawą promową, a następnie wyruszamy ku Sajanom do znajdującej się przy mongolskiej granicy Tunkińskiej Doliny. Imponujące widoki będą towarzyszyć naszemu wznoszeniu się w coraz wyższe partie gór. Po przyjeździe do hotelu powitalna kolacja i aklimatyzacja.

Dzień 11: Arszan i okolice

Całodzienne eksplorowanie okolic Tunkińskiej Doliny. Święte „miejsca mocy”, górskie strumienie, wodospady, strome wejścia i zapierające dech w piersiach widoki. Kontakt z dziką przyrodą i oddychanie pełną piersią górskim powietrzem.

Dzień 12: Arszan

Dzień poświęcony odpoczynkowi i swobodnemu poznawaniu okolicy. Kąpiele w leczniczych źródłach, zabiegi w lokalnym sanatorium Arszan. Po południu wyjazd na barwny mongolski bazar oraz do lokalnej świątyni buddyjskiej. Wieczorem uroczysta kolacja.

Dzień 13: Arszan - Ułan Ude

Nad ranem zjedziemy z gór, a następnie wsiądziemy w pociąg do Ułan Ude, przemierzając bodaj najbardziej malowniczy fragment Kolei Transsyberyjskiej, ciągnący się wzdłuż brzegu jeziora Bajkał. Po przyjeździe do miasta i zakwaterowaniu, udamy się na wieczorny spacer po stolicy Buriacji, nie ominie nas jej symbol – pomnik gigantycznej głowy Lenina stojący w samym jej centrum.

Dzień 14: Ułan Ude - Iwołgińsk - Ułan Ude

Wyruszymy do iwołgińskiego dacanu, czyli buddyjskiego klasztoru i uniwersytetu, stanowiącego główny ośrodek buddyzmu syberyjskiego. Oprowadzać nas po nim będą lamowie, zajrzymy do świątyń, będziemy też mogli skorzystać z usług buddyjskich astrologów. W drugiej połowie dnia odwiedzimy siedzibę buriackich szamanów - Tengeri - gdzie wysłuchamy wykładu o szamańskiej praktyce. Będziemy też mogli z pierwszej ręki zaczerpnąć porad albo poddać się tradycyjnej diagnostyce. Na koniec tego intensywnego dnia czeka nas kolacja kończąca naszą syberyjską wyprawę.

Dzień 15: Ułan Ude - Moskwa - Warszawa

Przejazd na lotnisko w Ułan Ude. Przelot do Moskwy, a następnie lot do Warszawy.

MAPA

Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt

KOSZT

4000 PLN + 2060 USD Przy zmianie ceny rubla o więcej niż 8% (kurs na dzień 28.01.2019 1 USD = 66 RUB) zastrzegamy sobie prawo podniesienia ceny o różnicę wynikającą ze zmiany. Program stworzony, by uczestniczyć w najważniejszych świętach szamanów buriackich, oraz by poznać lokalne tradycje i wierzenia.

WLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • bilety lotnicze na trasie Warszawa-Moskwa-Warszawa oraz Moskwa-Irkutsk i Ułan Ude-Moskwa,
 • transport Koleją Transsyberyjską w przedziałach sypialnianych 4-os.,
 • wygodne zakwaterowanie w hotelach w Irkucku i Ułan Ude, na Wyspie Olchon i Arszanie w pensjonacie w 2 os. z łazienką,
 • prywatny transport (autobus),
 • wyprawa UAZ-ami po wyspie Olchon,
 • przejazd pociągiem nad Bajkałem,
 • zabiegi lecznicze w Arszanie,
 • pożywna, lokalna kuchnia (trzy posiłki dziennie),
 • wiza wraz z zaproszeniem (voucherem) i pośrednictwem,
 • lokalny przewodnik z buriackiej społeczności,
 • lokalny przewodnik w Irkucku, Ułan Ude, dacanie, w Tunkińskiej dolinie,
 • opieka polskojęzycznego znawcy regionu podczas całej trasy,
 • ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN
 • ogniska, bania, rozmowy w kręgu i wspólny czas poświęcony zgłębianiu wiedzy i tradycji
 
 • 5% dochodów wspiera projekty lokalne


NIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • datki dla starszyzny szamanów Buriackich podczas święta Tajłagan oraz dla lamów w dacanie; bilety wstępów do Parków Narodowych, dacanu, napiwki, dodatkowe opłaty na miejscu - 520 USD
 • wydatki własne i napoje
Możliwość zmiany programu wyjazdu z przyczyn niezależnych od organizatorów. Uroczystości Festiwalu Tajłagan są określane wewnętrznie wśród szamanów i ich daty mogą ulec zmianie przed wyprawą.

INFORMACJE

Rytm podróży

Jeden z cudów naszej planety. Najgłębsze i najstarsze jezioro świata stanowiące jedną piątą wody pitnej na Ziemi. Jezioro było czczone od zarania dziejów przez wszystkie kolejne kultury i religie. Bajkał (którego przejrzystość dochodzi do 40 metrów) odznacza się ogromną bioróżnorodnością, obfitując w gatunki endemiczne - toteż aż 745 gatunków zwierząt i 150 gatunków roślin spotkać można tylko tu. Jest on też symbolicznym środkiem Syberii, granicą, od której zaczyna się rosyjski Daleki Wschód. Majestat i potęga tego otoczonego górami jeziora powoduje, że nie dziwi jego miano „Morza Syberii”.

Bajkał

Tajłagan jest centralnym wydarzeniem szamanizmu syberyjskiego, w którym rokrocznie uczestniczą całe rzesze Buriatów, wspólnie odprawiając modły na bajkalskiej wyspie Olchon. Na Tajłagan zjeżdżają się szamani z całej Buriacji oraz innych części Syberii, modląc się do duchów przodków, składając ofiary bóstwom, oraz wchodząc w szamański trans. Będziemy świadkami tych wydarzeń, mając możliwość poznania szczegółów rdzennej tradycji z pierwszej ręki - od samych szamanów.

Tajłagan

Majestatyczne góry ciągnące się od Ałtaju do Bajkału, których łańcuchy ciągną się aż do ziem Mongolii. Odwiedzimy słynącą ze swej malowniczości Tunkińską Dolinę, której okolice obfitują w wodospady, lecznicze źródła oraz wygasłe wulkany.

Sajany

Przejazd tą najdłuższa linią kolejową na świecie odbędziemy na trasie Moskwa - Irkuck, przez 3 doby pokonując ponad 5000 kilometrów i 5 stref czasowych. Będzie to czas na przemyślenia, odpoczynek i złapanie syberyjskiego rytmu. Zawiesimy wzrok na horyzoncie, obserwując zmieniające się pejzaże, a przede wszystkim - zaglądając wgłąb siebie.

Kolej Transsyberysjka

Ten rosyjski 8-osobowy busik jest stworzony do jazdy po nadbajkalskich bezdrożach. Choć jest to model skonstruowany jeszcze w czasach radzieckich, do tej pory jest on powszechnie używany do pokonywania najtrudniejszych tras. Słynie ze swojej niezawodności - dlatego na wyspie Olchon przesiądziemy się do tych wszędobylskich pojazdów, by móc dotrzeć do najwyższych wzniesień i najdalszych klifów.

Uazy

Szura Bruni - pół-Polak pół-Rosjanin, podróżnik niejednokrotnie przemierzający syberyjskie bezkresy (m. in. Ałtaj, Tuwę, Chakasję, a przede wszystkim Buriację). Z jeziorem Bajkał i wyspą Olchon łączy go specjalna więź.

Denis Szołonow - pochodzi z lokalnej społeczności buriackiej, od wielu pokoleń związany z wspólnotą szamańską.

Przewodnicy

ZAPISZ SIĘ

Jesteś zainteresowany Wyprawą?  Zapisz się! To proste!
Napisz do nas na adres: info@soultravel.pl lub wypełnij krótki formularz poniżej.
Po otrzymaniu wiadomości skontaktujemy się z Tobą wysyłając potwierdzenie zgłoszenia oraz umowę uczestnictwa. Teraz wystarczy podpisać umowę i pakować bagaż w drogę! Zapisz się również na Newsletter Soul Travel.

Nazwa wyprawy: SyberiaWyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów związanych z Zapisem.
Chcę otrzymywać informacje o spotkaniach z podróżnikami, artykułach dotyczących odpowiedzialnego podróżowania i wiele innych oraz w pierwszej kolejności informacje o zapisach na Wyprawy i Fotoekspedycje.

RELACJE

Kliknij na zdjęcie i otwórz galerię z Wypraw i Fotoekspedycji na Syberię.