Festiwal Jeździecki Yushu i życie codzienne nomadów regionu Kham

Leżący na wschodnim krańcu Dachu Świata – Wyżyny Tybetańskiej – region Kham jest jedną z trzech historycznych krain wchodzących w skład Tybetu. To stąd pochodzi wielu lamów i nauczycieli duchowych, którzy odcisnęli swe piętno na kulturze Krainy Śniegów. Jednak w przeciwieństwie do Tybetańskiego Regionu Autonomicznego (stanowiącego w istocie jedynie połowę Tybetu właściwego), podróżowanie po regionie Kham nie jest obwarowane licznymi nakazami i zakazami, kontrolą, biurokracją czy komercją które w ogromnej mierze utrudniają autentyczne i bezpośrednie poznawanie tybetańskiej kultury.

 

Z jednej strony, po regionie Kham można się swobodnie przemieszczać, a z drugiej – ruch turystyczny jest znacznie mniej rozwinięty, stąd wielu mieszkańców tych ziem nadal przygląda się z zaciekawieniem przybyłym, a święte miejsca wolne są od zalewu straganów z tanimi pamiątkami. Wschodni Tybet– mający swą bogatą kulturę i głęboką historię – jest wciąż niezwykle dziewiczy. Aż 98% ludności regionu stanowią Tybetańczycy. Tysiące rodzin, wypasając stada jaków, przemierzając mroźne wyżyny, czy popijając słoną herbatę z masłem, wciąż żyje życiem, które wiedli ich pradziadowie. Właśnie to miejsce – rejon Kham – wybraliśmy zarówno dla pasjonatów natury, jak i wypraw do źródła kultury.

 • TERMIN: 22.07-03.08.2020
 • CZAS TRWANIA: 13 dni
 • GRUPA: 8 - 12 osób
 • CENA: wrzesień/październik 2019

SZCZEGÓŁOWY PLAN

Dzień 1: WARSZAWA - PEKIN - YUSHU

Wylot z Polski, przelot przez jeden z europejskich portów do Pekinu i dalsza podróż do Jyekundo.

Dzień 2: JYEKUNDO (Yushu) 3700 m n.p.m. (23.07)

Przylot do Jyekundo i spotkanie z tybetańskim przewodnikiem Gonkho. Dzisiejszy dzień przeznaczymy na odpoczynek i aklimatyzację do wysokości. Dla chętnych spacer po mieście w wieczornej aurze.

Nocleg w Jyekundo – hotel 3-gwiazdkowy.

Dzień 3: OKOLICE JYEKUNDO

Po śniadaniu odwiedzimy mnichów w górującym nad miastem klasztorze Jyekundo Dondrubling. To spotkanie może być początkiem wielu pytań i odpowiedzi podczas wyprawy. Odwiedzimy też świątynię Gyanac Mani. Od przeszło 200 lat Khampowie codziennie składają tu kamienie mani (kamienie z wypisanymi modlitwami lub mantrą Czanresiga - bodhisattwy współczucia: OM MANI PEME HUNG). Jest to największy zbiór rzeźbionych kamieni na świecie - obecnie jest ich ponad 3 miliardy.

Po południu udamy się na wzgórze, na którym odbywają się tradycyjne podniebne pogrzeby (sky burial), uroczystości silnie wpisane w tybetańską duchowość. Tego typu rytuał uważany jest za ostatni gest bodhisattwy, który oddaje ciało dla pożytku innych istot stanowiąc o naturalnym cyklu życia i śmierci.

W drodze powrotnej odwiedzimy maleńką Świątynię Księżniczki Wencheng – miejsce, w którym król Songcen Gampo, a za nim Tybetańczycy, nawrócili się na buddyzm.

Nocleg w hotelu.

Dzień 4: JYEKUNDO

Dzisiejszy dzień w całości dedykujemy uczestnictwu w Festiwalu Jeździeckim Yushu. Nie jest to komercyjne święto, dlatego wstęp na ceremonię otwarcia mają tylko lamowie i zaproszeni Tybetańczycy. Cała magia festiwalu odbywa się poza centralną trybuną. Będziemy śledzić emocjonujące rywalizacje w jeździe konnej jak równie ciekawe konkursy w strzelaniu z łuku. Spędzimy czas wśród przyjezdnych z całego regionu - dołączymy wieczorem do tradycyjnej biesiady. W końcu to właśnie spotkania są kluczem do poznania.

Nocleg w hotelu.

Dzień 5: JYEKUNDO

Drugi dzień festiwalu, gdzie mamy możliwość podziwiania niesamowitych umiejętności jeździeckich Khampów - m.in. strzelanie z łuku z grzbietu pędzącego konia czy też zbieranie rozłożonych na ziemi khataków (białych szali). Ukoronowaniem dnia będzie zabawna konkurencja – wyścigi jaków. Lunch zjemy w zaprzyjaźnionej lokalnej restauracji wraz z innymi uczestnikami festiwalu.

Nocleg w hotelu.

Dzień 6: JYEKUNDO - KLASZTOR GADEN (175 km / 4 godz.)

Po śniadaniu wyruszamy na południe do odizolowanej części Tybetu - regionu Surmang. To centrum duchowe, stąd pochodzą wielcy mistrzowie tybetańscy, między innymi jeden z najbardziej znanych na Zachodzie - Chogiam Trungpa. Zatrzymamy się na noc w klasztorze Gaden mając możliwość uczestnictwa w życiu mnichów. Odwiedzimy nowicjuszy, choć i może sam lama zaprosi nas na spotkanie czy uczestnictwo w medytacji.

Klasztor ten jest malowniczo położony w zakolu rzeki Dzi (3660 m n.p.m.). Nocleg w przyklasztornym gościńcu w pokoju wieloosobowym. Posiłki przygotowane dla nas przez kucharza towarzyszącego nam w podróży.

Nocleg w klasztorze Gaden.

Dzień 7: GADEN – NANGCHEN / 3655 m n.p.m. (85 km / 2 godz.)

Po śniadaniu podróż autobusem w kierunku miasta Nangchen. Pokonamy przełęcz Yul-Lha (ok. 4000 m n.p.m.), z której rozpościera się panorama się na region Nanchen. Po drodze odwiedzimy klasztor Surmang Namgyaltse w Modrong, w którym mieszka 500 mnichów.

Nangchen to typowo tybetańskie, małe miasteczko - będziemy mieli okazję wczuć się w jego leniwą atmosferę. Obejrzymy wielką figurę Buddy i stupę zawierającą jego relikwie, wzniesioną przez króla Asiokę w III w p.n.e. Intencją króla było szerzenie nauki Buddy. Nangchen wówczas odgrywało rolę nie tylko ważnego centrum politycznego i handlowego, ale też jednego z głównych ośrodków praktykowania Dharmy. Pochodziło stąd nie tylko wielu buddyjskich królów, ale i wielkich mistrzów, joginów i zrealizowanych praktykujących. Dlatego też Nangchen zyskało sobie przydomek „gomde” – dom medytujących. Stupa została w ostatnich latach odbudowana dzięki staraniom Trulshika Adeu Rinpocze i hojności sponsorów.

Nocleg w hotelu.

Dzień 8: KLASZTOR GECHAK (120 km / ok. 4-5 godz.)

Po wczesnym śniadaniu wyruszamy szutrową drogą do klasztoru Gechak, gdzie praktykuje się unikatową tradycję buddyjską. Wśród zielonych łąk, w odległej części Nangchen znajduje się wyjątkowy klasztor – w te regiony rzadko zapuszczają się turyści. Prawdę mówiąc mało kto w ogóle wie o tym miejscu. Mniszki – joginki z wielkim oddaniem prowadzą tu skomplikowane rytuały buddyzmu tybetańskiego i osiągają nadzwyczajne rezultaty. W Tybecie słowo kobieta tłumaczy się jako „niższe odrodzenie”. Mniszki w Gechak przeciwstawiają się tej definicji, jak i temu, by praktyki były wyłącznie domeną mężczyzn. Ponad 3000 z nich osiągnęło Wysoki Poziom Urzeczywistnienia. Kobiety medytują w jednoosobowych półziemiankach (część konstrukcji jest zagłębiona w ziemi a część jest ponad gruntem), spędzając w nich wiele miesięcy. Siła medytacji pozwala im podnieść o kilka stopni temperaturę ciała, co sprawia, że w tak prowizorycznym schronieniu mogą przetrwać zimę.
Posiłki przygotowane dla nas przez profesjonalnego kucharza towarzyszącego nam w podróży.

Nocleg w klasztorze Gechak.

Dzień 9: GECHAK - NANGCHEN

Przedpołudnie spędzimy w klasztorze w towarzystwie mniszek. To wielki przywilej móc uczestniczyć w ich życiu i praktykach duchowych. Jeśli będzie taka możliwość, weźmiemy udział w porannej pudży. Po obrzędach będzie czas na samodzielną wędrówkę po okolicy. Po południu przejazd do Nangchen.

Nocleg w hotelu.

Dzień 10: NANGCHEN - KLASZTOR GAR (120km / 3 godz.)

Po śniadaniu wyjazd do położonego w Lesie Baizha klasztoru Gar. Pomimo wysokości 4200 m n.p.m. budowle te otoczone są wiecznie zielonymi drzewami. Górna część klasztoru, dedykowana lakom, przyklejona jest do skalnej ściany górującej nad doliną. W dolnej części mieszkają mnisi nowicjusze. Wyruszymy na spacer po okolicy - można tutaj spotkać jelenie i małpy, co należy do rzadkich obrazów w Tybecie. Wyjątkowe widoki!
Posiłki przygotowane dla nas przez profesjonalnego kucharza towarzyszącego nam w podróży.

Noc w przyklasztornych namiotach.

Noc w przyklasztornych namiotach.

Dzień 11: KLASZTOR GAR - NANGCHEN - JYEKUNDO (275km /ok. 6h.)

Po śniadaniu powrót do Jyekundo. Na trasie naszej wędrówki zatrzymamy się u tybetańskich nomadów wypasających jaki i inne zwierzęta. Będzie to okazja by raz jeszcze napić się herbaty z mlekiem i masłem oraz usłyszeć o opowieści o tradycjach tybetańskich dolin.

W Jyekundo wieczorny spacer i ostatnie zakupy.

Nocleg w hotelu.

Dni 12 i 13: JYEKUNDO - WARSZAWA

Pożegnanie z przewodnikiem Gonkho. Wylot z Jyekundo przez jeden z międzynarodowych portów do Polski.

MAPA

Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt

KOSZT

SZCZEGÓŁY: WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK 2019

WLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • zakwaterowanie w pokojach 2-os.  (Jyekundo - hotel 3*, Nangchen - 2*), 1 nocleg w gościńcu przy klasztorze Gaden, 1 nocleg w klasztorze Gechak, 1 nocleg w gościńcu przy klasztorze Gar,
 • transport autobusem z klimatyzacją,
 • odżywcza lokalna i międzynarodowa kuchnia (trzy posiłki dziennie),
 • zakwaterowanie i wyżywienie kierowcy oraz przewodnika i kucharza,
 • opieka polskojęzycznego pilota Soul Travel,
 • opieka anglojęzycznego przewodnika lokalnego,
 • wiza do Chin,
 • ubezpieczenie KL – 30 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.5% dochodów wspiera Tybetańczyków


NIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • bilety lotnicze (Polska-Jekundo-Polska) – 2000-5000 złotych (pomagamy w wyszukaniu i zakupie biletów),
 • na opłaty do wejść do obiektów, donacje dla mnichów i lokalnych przewodników oraz na napiwki należy przeznaczyć 370 USD. 


INFORMACJE

Rytm Podróży

Miejsca do których zmierzamy nie da się znaleźć na internetowej mapie Google, nie wyświetlają się nawet chińskie odpowiedniki tybetańskich miast i wiosek. To właśnie tutaj kultura Tybetu rosła w siłę przez tysiące lat i to te miejsca są dla nas kluczem do autentycznego spotkania z mieszkańcami. W niedostępnym regionie Nagchen kultura i tradycje Tybetu zachowały swój wyraz i moc. Odwiedzimy święte miejsca i spotkamy ludzi, którzy całe swoje życie poświęcili badaniu natury umysłu. Spędzimy noc w majestatycznym klasztorze Gaden. Wyruszymy jeszcze dalej, właściwie już tam, gdzie kończy się droga - do żeńskiego klasztoru Gechak. Unikatowość tego klasztoru polega na tym, że praktyki buddyzmu zostały przystosowane specjalnie dla rozwoju duchowego kobiet.

Wschodni Tybet to również kraina Khampów - nomadów i wojowników. W Nangchen przekonamy się jak żyje się w typowym małym tybetańskim miasteczku. W Jyekundo weźmiemy udział w dorocznym festiwalu jeździeckim, podczas którego zbierają się tysiące mieszkańców, by celebrować tradycyjne obrzędy nim nadejdzie długa zima.

Festiwal jest kilkudniowym świętem, któremu towarzyszą ekscytujące konkursy jeździeckie, tańce, obrzędy religijne i wspaniałe parady strojów regionalnych. To uczta dla zmysłów. Wyprawa Festiwal Jeździecki w Yushu i życie codzienne wśród nomadów Kham pozwala zanurzyć się w niemal niezmienionej przez Chińczyków kulturze Tybetu: poznać życie codzienne nomadów, ich wierzenia i obrzędy. Wyprawa została przygotowana przez buddystkę, od 11 lat podróżującą do rożnych części Tybetu, oraz przez przyjaciela i lokalnego przewodnika - Gonkho.

Klasztor Gechak

Są miejsca w Tybecie, w których jeszcze do niedawna podróż konna trwała wiele dni. Jednym z nich jest klasztor Gechak, gdzie mniszki – joginki praktykują medytację. Determinacja buddystek jest ogromna – w czasie Rewolucji Kulturalnej klasztor został całkowicie zniszczony, a wiele mieszkających tu kobiet zostało uwięzionych w obozach pracy. Kiedy stało się to możliwe – wróciły odbudować klasztor pracą własnych rąk. Ponad 3000 mniszek osiągnęło wysoki poziom rozwoju duchowego. Nie zobaczymy tu „nadprzyrodzonych zjawisk”, o których często czytamy w książkach o Tybecie, ale jeśli pozostaniemy otwarci na to co się wydarza, z pewnością poczujemy ogromną moc tego miejsca.

Nomadzi i jaki

Porozrzucane po wyżynach Tybetu czarne namioty koczowników stanowią od setek lat naturalny krajobraz tego regionu. Obecnie nomadzi stanowią trzecią część ludności regionu Kham, a tak duża ich liczebność utrudnia rządowi Chin wpływ na politykę regionu, jak to się dzieje w większych aglomeracjach Tybetu np. w Lhasie. W rejonie Kham, w trudnym klimacie i wyżynnych odizolowanych terenach koczownicy żyją w tradycyjny sposób. Przetrwanie warunkuje wypas zwierzyny - himalajskich jaków, koni, kóz i owiec. Przez większość roku wędrowcy przemierzają górskie łąki w poszukiwaniu sprzyjających warunków środowiska. Stada jaków dostarczają pożywienia, skór na ubrania, sierści do wyrobu namiotów, a także materiału na opał - służy ku temu nawóz zwierzęcy. Nomadowie przebywają w domostwach sporadycznie, a wolność wędrówki jest sensem ich życia. Spotkania z Tybetańczykami są ważną częścią naszej wyprawy.

Festiwal Yushu

Festiwal jeździecki w Yushu jest dorocznym świętem Khampów i najważniejszym wydarzeniem kulturalnym regionu. Jest pochodną tradycyjnych obrzędów, sami mieszkańcy mówią, iż odbywał się nieprzerwanie od zawsze. Łąki wokół Jyekundo zamieniają się w tym czasie w ogromne kilkutysięczne miasteczko wzniesione z namiotów. Wielu Tybetańczyków wciąż prowadzi koczowniczy tryb życia, a festiwal przypada na ich powrót do rodzinnych stron. Jest więc to ostatnia okazja przed długą surową zimą, by wspólnie celebrować tradycyjne gry, konkursy i tańce, z których mieszkańcy są szczególnie dumni. Kluczem do większości spotkań są konkursy jeździeckie i strzeleckie oraz wyścigi jaków. Chociaż te ostatnie przynoszą wiele emocji to konie są najsilniej wpisane w historię i kulturę Tybetańczyków - były hodowane zarówno przez ubogich nomadów, bogatych arystokratów, jak i dalajlamów. Jak mówi lokalne powiedzenie – koń jest duszą nomady. Poza głównymi uroczystościami odbywają się w tym czasie śluby i inne plemienne obrzędy. Jedno jest pewne: feria barw, smaków i tradycyjnych celebracji przyciąga i onieśmiela.

Buddyzm Tybetański

Podstawą Buddyzmu jest wiara w tzw. Cztery Szlachetne Prawdy przekazane przez Buddę. Głoszą one, że w życiu każdej czującej istoty istnieje cierpienie, przyczyna tego cierpienia, jego koniec oraz droga, która do tego końca prowadzi. Tybetańczycy wierzą, że każda istota była w poprzednich wcieleniach naszą dbającą o nas matką. To wystarczający powód, by być dobrym dla wszystkich czujących istot i modlić się o ich szczęście. Duch buddyzmu przenika życie Tybetańczyków: od wykształconych lamów do prostych nomadów, wszyscy kierują się zasadami współczucia.

Tybetańczycy przyjęli buddyzm w VII w. za sprawą króla Songstena Gampy, który pojął za żony córki dwóch wielkich władców buddyjskich tego czasu – cesarza Chin i króla Nepalu. Odwiedzimy maleńką Świątynię Księżniczki Wencheng – miejsce, w którym król Songcen Gampo, a za nim Tybetańczycy, przyjął buddyzm. Kiedy my, ludzie zachodu, oddawaliśmy się rozwojowi nauki i techniki, tybetańscy lamowie zgłębiali naturę umysłu. Spotkamy się z lamami, mnichami i mniszkami - może ktoś z nich podzieli się z nami swoją wiedzą o metodach pracy z energiami i emocjami.

Przewodnik - Gonkho

Z własnego doświadczenia wiemy, że przewodnik - jego sposób bycia, wiedza, jego wrażliwość oraz czujność - są dla wyprawy absolutnie kluczowe. Nasz przewodnik, Gonkho, pochodzi z rodziny tybetańskich koczowników. Jest on przede wszystkim świetnym kompanem podróży, kluczem do bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami, zna także region Kham jak własną kieszeń. Od wielu lat prowadzi wyprawy po Tybecie, pokazując podróżnikom miejsca, o których nierzadko niemal nikt nie słyszał.

ZAPISZ SIĘ

Jesteś zainteresowany Wyprawą?  Zapisz się! To proste!
Napisz do nas na adres email: info@soultravel.pl lub wypełnij krótki formularz poniżej
Po otrzymaniu wiadomości skontaktujemy się z Tobą wysyłając potwierdzenie zgłoszenia oraz umowę uczestnictwa. Zapisz się również na Newsletter Soul Travel. Teraz wystarczy podpisać umowę i pakować bagaż w drogę!

Nazwa wyprawy: Tybet KhamWyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów związanych z Zapisem.
Chcę otrzymywać informacje o spotkaniach z podróżnikami, artykułach dotyczących odpowiedzialnego podróżowania i wiele innych oraz w pierwszej kolejności informacje o zapisach na Wyprawy i Fotoekspedycje.

RELACJE

Kliknij na zdjęcie i otwórz galerię z Wypraw i Fotoekspedycji do Tybetu.