Mówimy o odpowiedzialnym podróżowaniu! – Fair Travel Event #1

W czwartkowy wieczór 21 listopada 2019 roku w warszawskim klubie SPATiF swoją premierę miało Fair Travel Event – Podróżuj dobrze! To pierwsze takie wydarzenie na mapie Polski, które w całości poświęcone jest odpowiedzialnemu i świadomemu podróżowaniu. Współorganizatorami pierwszej edycji razem z Soul Travel była firma Jack Wolfskin.

Wśród prelegentów znaleźli się organizatorzy branży turystycznej, fotografowie, przewodnicy i podróżnicy. Podczas 2 godzin wystąpień poruszone zostały tematy wpływu turystyki na środowisko oraz możliwości minimalizowania negatywnych skutków podróży, rozwoju świadomości przed, w trakcie i po powrocie z podróży, relacji między fotografowanymi a fotografami oraz odpowiedzialnego działania w mediach społecznościowych. Adam Balion odpowiedział na pytanie Gdzie tak naprawdę zaczyna się i kończy nasz dom? Magdalena Konik opowiadała o etyce w fotografii podróżniczej, Renata Sabela prezentowała temat: Dobra podróż – zacznij od małych kroków, a Kamila Kielar zaprosiła do refleksji w wystąpieniu Zanim klikniesz „opublikuj”.

Nie ukrywamy, że od dawna zależało nam na stworzeniu przestrzeni do dyskusji i wymiany wiedzy na tematy, które są wciąż niezbadane acz palące. Liczba pytań dotyczących tego jak podróżować nie zostawiając za sobą przysłowiowego śladu jest niewspółmierna do wytworzonych odpowiedzi w postaci praktycznych rozwiązań. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, którzy podróżnicy działają w nurcie fair travel, naszym zadaniem jest szersze mówienie o filozofii podróży, w której narodziło się i rozwijało Soul Travel – świadomym podróżowaniu – oraz budowanie społeczności wokół niej. Co bardzo cieszy nieustannie rośnie grupa osób szukających odpowiedzialnych wyborów tak konsumenckich jak podróżniczych.

Wydarzenie miało charakter kameralny, w sumie wzięło udział w nim ponad 80 osób, w tym również blogerzy zaangażowani w tematy fair – Ewa Chojnowska-Lesiak (Szpilki w plecaku), Karolina Zuber (Agrafka geografka) i Dawid Siódmiak (Świadome podróżowanie), swoją obecnością zaszczycili nas też: Magazyn Kontynenty, National Geographic oraz Radio Kolor. Zaangażowanie publiczności w dyskusje po wystąpieniach oraz rozmowy w kuluarach, również z prelegentami pozostawiły nas z niedosytem i motywacją do kolejnych spotkań. Jak się okazuje tych, którzy chcą odważyć się wiedzieć jest co raz więcej!

Zwieńczeniem wieczoru był konkurs na hasło promujące kolejne wydarzenie Fair Travel Event. Z zaproponowanych haseł jury wybrało 3 najlepsze. Nagrodę główną w postaci przywiezionej przez założycielkę Soul Travel – Renatę Sabelę – z Uzbekistanu ręcznie szytej torby z antycznych klimów – otrzymała Anna Pałamar za „Odważ się wiedzieć”. Wyróżnione nagrodami – plecakami marki Jack Wolfskin wykonanymi z trwałego materiału pochodzącego z recyklingu – zostały: Julia Bednarek za „Prawdziwa podróż zaczyna się w Tobie” oraz Elżbieta Matłosz za „Be aware – show that you care”. Jeszcze raz gratulujemy!

Kolejna konferencja Fair Travel Event – Odważ się wiedzieć! odbędzie się już 6 lutego 2020 roku w klubie SPATiF. Więcej szczegółów już wkrótce, tymczasem zapraszamy na stronę: fairtravelevent.pl.

Julia Trzcińska, Soul Travel

Skomentuj: