Jak zorganizować podróż do Bhutanu – praktyczny przewodnik, część I

Jak zorganizować podróż, wyprawę do Bhutanu to praktyczny przewodnik, z którego dowiesz się: w jaki sposób zaplanować podróż po Kraju Grzmiącego Smoka i ile kosztuje pobyt w Bhutanie. To ważne. Tym bardziej, że podróżujących po tym kraju dziwi początkowo sposób załatwiania formalności.

 

Gdzie leży Bhutan

Kraj wciśnięty pomiędzy Tybet, Sikkim oraz indyjski stan Bengal Zachodni długo jeszcze pozostanie najbardziej niedostępnym krajem świata. Przede wszystkim ze względu na swoje położenie pośród pasm Himalajów Wysokich, których szczyty sięgają ponad 7000 m n.p.m. i Himalajów Środkowych, poprzecinanych głębokimi dolinami. Nazywany często „małą Szwajcarią”, jest tak naprawdę niewiele mniejszy od niej z liczbą mieszkańców szacowaną na 750 tysięcy. Oficjalnym językiem jest Dzonka, który stanowi dialekt języka tybetańskiego. Największym miastem jest Thimphu, stolica Bhutanu, gdzie populacja wynosi ok. 130 tysięcy mieszkańców, a potem liczebnie długo, długo nic. Witajcie w Królestwie Grzmiącego Smoka! W kraju małych wioseczek i lokalnej kultury.

 

 

jak-podrozowac-do-bhutanu-czesc-i-2

Bhutan otworzył się na zagraniczną turystykę dopiero w 1974 roku. Podróżnych po tym kraju dziwi początkowo sposób załatwiania formalności. Otóż każda wizyta w Bhutanie musi być bardzo dobrze przygotowana na kilka miesięcy wcześniej i w ścisłym porozumieniu z lokalnym operatorem. Nad wszystkim czuwa Król Bhutanu, dlatego standard zarówno pobytu w Bhutanie, jak i usług turystycznych jest bardzo wysoki. Wszystko to działa w ramach zasady „wysoka jakość, mały wpływ turystyki na kraj”. W Bhutanie nie istnieje turystyka niezorganizowana, z wyjątkiem obywateli  Indii, Bangladeszu i Malediwów. Podróż po Bhutanie nie musi odbywać się w grupie kilku osób czy większej. Istnieje możliwość zaaranżowania w pełni prywatnej podróży dla jednego lub dwójki podróżujących.

 

jak-podrozowac-do-bhutanu-czesc-i-3

 

Koszty podróży po Bhutanie

 

A jak podróżować do Bhutanu biorąc pod uwagę finanse? Rząd Bhutanu czuwa nad jakością pobytu każdego turysty, oferując mu całkowity pakiet usług podczas podróży po tym kraju. Dlatego też wlicza się prywatny samochód do dyspozycji (w przypadku większej grupy busik), licencjonowanego przewodnika i kierowcę, zakwaterowanie oraz wszystkie posiłki. Ustalona wysokość stawki dotyczy płatności za każdą noc za osobę. W taryfę nie jest wliczona wiza do Bhutanu (40 USD) oraz lot do i z Paro (https://www.drukair.com.bt/ lub http://www.bhutanairlines.bt/).

 

Z każdej dziennej stawki osobowej 65 USD jest przekazywane Zrównoważonej Turystyce Królewskiej. Pieniądze te są inwestowane w szkolnictwo oraz służbę zdrowia, czyniąc ją bezpłatną zarówno dla Bhutańczyków jak i w sytuacjach nieszczęśliwych wypadków lub choroby, również dla turystów.

Jak podróżować do Bhutanu: sezony

W Bhutanie obowiązują dwa sezony turystyczne (zajrzyj do II części naszego przewodnika, by dowiedzieć się kiedy najlepiej jechać do Bhutanu).

 

Sezon wysoki obejmuje marzec – maj oraz wrzesień – listopad. Wówczas stawka za dzień pobytu w Bhutanie wynosi 250 USD /1 osoba. Cena ta dotyczy jednak minimum 3-osobowej grupy. Jeśli jadą 2 osoby, każda musi dopłacić po 30 USD za dzień.  Jeśli zaś jesteś samotnym wilkiem (oczywiście z kierowcą i przewodnikiem w tej samotności :)), wówczas stawka za pobyt w Bhutanie wzrośnie do 290 USD / dzień /osoba.

 

Niski sezon to czas od grudnia do lutego i od czerwca do sierpnia. Wówczas taryfa dzienna dla grup od 3 osób wynosi 225 USD / 1 osoba. Koszt dodatkowych płatności w wysokości 40 USD za jedną osobę i 30 USD, kiedy podróżują dwie osoby, za osobę nadal obowiązuje. Czyli podróżując z przyjacielem do bazowej kwoty 225 USD dodaje się 30 USD, co daje 255 USD za każdą osobę.

 

To najniższa stawka, jaką proponuje rząd za pobyt w Bhutanie. Może ona wzrosnąć, gdy chcesz mieszkać w 4 lub 5 gwiazdkowych hotelach (w standardzie są 3 gwiazdkowe hotele) lub iść na trekking w Bhutanie. Tutaj mała ciekawostka. O ile trekkingi i trasy przez kilkutysięczne przełęcze są dozwolone w Bhutanie, o tyle wspinaczka wysokogórska na siedmiotysięczniki jest całkowicie zabroniona. Mieszkają tam bowiem duchy Matki Ziemi.

 

Cała kwota za pobyt musi zostać przesłana do TBC (Tourist Council of Bhutan – Turystyczna Rada Bhutanu) i to na kilka lub kilkanaście tygodni wcześniej, w zależności od sezonu. Dopiero na tej podstawie wydawane jest pozwolenie na wjazd (wiza) oraz robione są rezerwacje hoteli i restauracji. Pieniądze pozostają na koncie Turystycznej Rady Bhutanu, która przesyła następnie pieniądze do wybranej przez Ciebie agencji turystycznej.

Zniżki dla osób podróżujących do Bhutanu

 

Od dziennej taryfy są możliwe zniżki za każdy dzień pobytu. Obowiązuje to w przypadku:
–   dzieci poniżej 5 roku życia są zwolnione z opłaty
–   dzieci od 6-11 roku życia mają 50% zniżki za dzienną taryfę
–   studenci w wieku od 12 do 24 roku życia, z ważną karta studencką otrzymują 25% zniżki od dziennej taryfy.
–   50% zniżki otrzymuje osoba która podróżuje w grupie od 11-15 osób
–   100% zniżki otrzymuje jedna osoba która podróżuje w grupie powyżej 16 osób
–   w przypadku wyjazdów powyżej 11 dni otrzymuje się 10% zniżki na każdy dzień pobytu na osobę.

Jak zaplanować wyprawę do Bhutanu

Jeśli wybierasz się do Królestwa Bhutanu, zacznij organizować swoją podróż przynajmniej na 2 miesiące przed wylotem, a w wysokim sezonie nawet do 6 miesięcy przed, mając w ten sposób pewność rezerwacji noclegów i przelotów w wybranych przez Ciebie datach. Jeśli potrzebujesz pomocy w organizacji wyjazdu – skontaktuj się z nami.

 

 

Poprzedni artykuł

Ajq’ij – kim są majańscy przewodnicy duchowi?

Następny artykuł

Inspirują Nas – Kazimierz Nowak

Skomentuj: