szacunek-do-kultur-w-podrozy-motyl-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Efekt motyla. O szacunku do odmiennych kultur

Pięć lat temu odbyłam podróż po Gwatemali, w której towarzyszyli mi rdzenni przedstawiciele kultury Majów. Przeczytaj, czego się od nich nauczyłam o pomaganiu i szacunku do odmiennych kultur.

W ciągu dnia odwiedzaliśmy ważne miejsca: ołtarze, opuszczone miasta Majów, miejsca mocy i jeziora. Wieczorami siadaliśmy w kręgu. Ta forma spotkania, tak powszechna we wszystkich zgromadzeniach starszyzny, pozwalała każdemu czuć się równym. Rozmawialiśmy o majańskich zwyczajach i wierzeniach, ale też o polskich tradycjach. Siedzieliśmy wokół ognia. Czasami milczeliśmy, częściej jednak słuchaliśmy siebie nawzajem.

Nie było łatwo. Dlaczego? Oto my, biali, europejscy potomkowie tych, którzy jeszcze 500 lat temu wycinali całe wioski majańskie, przyjechaliśmy słuchać potomków tych, którym udało się przetrwać konkwistę. Szukaliśmy porozumienia i pomostu między kulturami.

kultura-majow-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Ostatniego dnia jeden z uczestników wyprawy zapytał:

Co my, Polacy, moglibyśmy dla Was zrobić?

I wówczas Tata Viktor – lider starszyzny i wykładowca Kosmowizji Majów – odparł:

Dziękujemy za Wasze dobre chęci. Radzimy sobie tutaj bardzo dobrze. Mamy wszystko, czego potrzebujemy. Jeśli chcecie coś zrobić, działajcie na własnej ziemi, tam skąd pochodzicie.

Dzisiaj z perspektywy czasu myślę o tym, że działanie rozchodzi się jak fala. Ona dotrze w małych gestach aż do Majów. Jeśli my wychowamy nasze dzieci w szacunku do odmienności innych kultur, to oni kiedyś jadąc do Gwatemali uszanują świątynie i miasta Majów, ich kulturę i odmienność.

Jaki będzie świat zależy od nas wszystkich. Dołączysz się do tej zmiany?

Posłuchaj więcej opowieści o kulturze Majów.

PS Zapisz się do newslettera Soul Travel, a co tydzień otrzymasz nową, inspirującą historię z podróży.

renata-sabela-biuro-podrozy-soul-travelO autorce:

Renata Sabela – założycielka biura etycznych podróży Soul Travel i organizatorka konferencji Fair Travel Event.

Organizuję kameralne wyprawy do odmiennych kultur, w tym miejsc, których nie znajdziesz w przewodnikach. To fotoekspedycje, niszowe wyprawy, weekendowe warsztaty fotograficzne, podróże szyte na miarę, a także motywacyjne wyjazdy incentive. Przeprowadziłam ponad 150 wypraw na kilku kontynentach.

Od lat zgłębiam nauki starszyzn plemiennych: Majów, Lakota, Shipibo i Wixaritari. Inspiruje mnie mądrość kultur rdzennych z ich zachowaną tradycją. Jej źródłem są moim przyjaciele z Bhutanu, Ladakhu, Mongolii czy Kirgizji. Uczestników naszych wypraw zapraszam do świata tych niezwykłych lokalnych społeczności.

Po pracy fotografuję, żegluję, śpiewam i wspólnie z mężem wychowuję syna, Marcelego.

Poprzedni artykuł

„Wy macie swoją modlitwę, a my swoją” – liczy się intencja

Następny artykuł

O życiu zgodnym z naturą – północne Indie

Skomentuj: