Marakame w Polsce – relacja

W dniach 30 maja – 18 czerwca 2018 roku przyleciał do Polski na zaproszenie Soul Travel Marakame Jose Luis “Katira” Ramírez – lider ceremonialny, przedstawiciel starszyzny grupy Wixariti z Meksyku, obrońca świętej ziemi Wirikuty. Spędził z nami wiele cudownych dni, dzieląc się wiedzą o swojej kulturze i sztuce.

Włożyliśmy dużo pracy, by pobyt Marakame w Warszawie stał się nie tylko ciekawym, ale przede wszystkim pouczającym oraz inspirującym wydarzeniem. Tym bardziej, że działania Marakame na niwie ochrony rdzennych kultur płyną w tym samym kierunku, co nasze idee. Co się więc zadziewało czerwcową porą w Warszawie? Przypomnijmy!

5 czerwca

Pobyt Marakame José Luisa “Katiry” Ramíreza w Polsce rozpoczął się od wizyty w Dzień Dobry TVN oraz W Polskim Radio Czwórka u Macieja Szajkowskiego

7 czerwca

Marakame we Wrzeniu Świata poruszał wątki problemów z korporacjami. Spotkanie otworzył reporter i dziennikarz Mariusz Szczygieł, a poprowadziły je Renata Koper z Soul Travel, Iwona Klemczak i Weronika Mliczewska.

9 czerwca

Podczas hucznych 3 Urodzin Soul Travel w kultowym klubie SPATiF Marakame poniósł nas opowieścią do świata liczącej ponad 3 tysiące lat kultury, a na koniec zagrał na swoich magicznych skrzypkach. (fot. Bartek Sabela)

16 czerwca

Słoneczne popołudnie spędziliśmy w Kinie Muranów. Zorganizowaliśmy pokaz nagradzanego dokumentu „Huiczole, ostatni strażnicy pejotla”  Hernana Vilcheza oraz rozmowę z Marakame – głównym bohaterem filmu. Pokaz odbył się w polskim tłumaczeniu Iwony Klemczak. (Fot. Ola Synowiec).

17 czerwca

Klub SPATiF – swobodna opowieść o sztuce Wixáritari (o legendach możecie przeczytać tutaj). Poprzedzona krótkim filmem Weroniki Mliczewskiej o ostatniej wspólnej pielgrzymce na Wirikutę zamknęła cykl tegorocznych spotkań z Marakame. (fot. Ola Synowiec)


18 czerwca

Ten dzień spędziliśmy znów owocnie. Do Polski z Brukseli przyleciał Adriaan Bronkhost, z którym rozmawialiśmy o możliwościach działań na rzecz ziemi Wirikuty na szczeblu europejskim. Marakame jest pełen nadziei na możliwości jakie wynikają z tych działań: porozumieniemiędzy zwaśnionymi grupami społecznymi Wixaritari, wsparcie finansowe oraz poszerzenie działalności Centrum Sztuki Huichol w Huehuqulla el Alto. To ostatnie zostało założone i  jest prowadzone przez Suzanę Valadez, od 35 lat partnerkę i przyjaciółkę Wixaritari, kobietę która wprowadziła wiele dobrych zmian w społeczności: edukację, poprawę warunków bytowych, wsparcie dla kobiet, oraz lepszy dostęp do pomocy medycznej. Czas połączyć siły przez ocean!

 

Marakame Jose Luis “Katira” Ramírez odbył długą podróż, by przybliżyć Wam swój świat. A my staraliśmy się sprawić, by każda rozmowa była jak muzyka. By łączyła obyczaje i spinała brzegi, często zupełnie odmiennych, ale jakże fascynujących kultur.

Dziękujemy za Waszą obecność, szczere zaangażowanie i okazaną Marakamie życzliwość. A Marakame dziękujemy za przyjazd do Polski. Podziękowania za pomoc składamy też na ręce Oli Synowiec, Iwony Klemczak, Weroniki Mliczewskiej oraz Macieja Szajkowskiego i Mariusza Szczygła. Każda akcja rodzi reakcję. Dobrze wiedzieć, że nasze działania mają moc sprawczą!

Zespół Soul Travel

Dołącz do nas.

Jeśli chcesz byśmy informowali Cię o dalszych działaniach na rzecz ochrony ziemi Wirikuty i spotkaniach z Marakame José Luisem “Katira” Ramírezem w Polsce oraz wydarzeniach związanych z działaniem na rzecz rdzennych kultur (i tylko o tym!) – Kliknij link i zapisz się: https://soultravel.pl/wirikuta-newsletter/

Poprzedni artykuł

Fotorelacja z Tybetu Amdo – Wojciech Dyk

Następny artykuł

O mężczyźnie, którego ocalił smok – Bhutan, legenda ludowa

Skomentuj: