Potop – legendy Meksyku

Na początku czasu świat był ciemnością. Pewnego dnia Tate Yuliana’ka, Matka Ziemia, bogini żyznej gleby i mułu opuściła świat podziemny i wyszła na powierzchnię. By podnieść się z ziemi poruszyła się pięć razy. Po wykonaniu pierwszego ruchu w dali pojawiło się małe światełko. Kiedy poruszyła się drugi raz, na horyzoncie można już było zobaczyć ciemne słońce. Trzeci ruch przyprawił ją o drżenie, świat się rozjaśnił. Światło powstałe przy czwartym ruchu zatrwożyło zwierzęta żyjące w grotach i pod ziemią. Przy piątym ruchu powstał Tatewari, Bóg Słońca, znany także jako Tai – Słońce. Zrodził się w centrum regionu Wixarika w Tea’kata, którego kolor jest biały, i nastała niezwykła jasność. Był to początek ekstazy światła i nocnych stworzeń.

Tysiące lat po stworzeniu świata, kiedy Słońce lśniło już na wysokościach Nieba i nocami widoczny był Księżyc, istniał na Ziemi człowiek-zwierzę, zachowujący ludzką postać. Na imię miał Watakame.

 

Chłopiec zapragnął zaorać kawałek ziemi, aby uprawiać na nim rolę. Wyciął w tym celu kilka drzew i po zmroku udał się na odpoczynek. Nazajutrz spostrzegł, że te wyrosły ponownie! Ściął drzewa raz jeszcze, a następnego dnia powrócił do lasu i musiał zaczynać od początku. Codziennie wydarzyło się to samo, a jego zdziwienie nie znało granic. Piątego dnia zdecydował się sprawdzić, co tak naprawdę oznaczało to dziwne zdarzenie. Ściął więc kilka drzew i czekał w ukryciu. Nie czekał długo – wkrótco z ziemi wyłoniła się staruszka z kijem w ręku i wskazując nim przemówiła do czterech kierunków świata i swą wielką mocą sprawiła, że drzewa odrodziły się na nowo. Była to Nacahue, Bogini Ziemi, Matka wszystkich Bogów, która sprawuje pieczę nad kwitnieniem roślinności.

 

Kiedy już wszystkie drzewa pojawiły się na swoich dawnych miejscach, Nacahue zwróciła się ku Huiczolowi i przemówiła do niego. Oznajmiła mu, że jego praca jest bezużyteczna, ponieważ w ciągu pięciu dni nastąpi wielka powódź, a której nadejście zostanie zapowiedziane przez silny wiatr o zapachu chille i wywoła u niego kaszel. Poradziła mu, by zbudował drewnianą skrzynię, do której zabierze pięć ziaren kukurydzy w różnych kolorach, pięć różnokolorowych nasion fasoli, ogień i pięć ziaren dyni, którymi będzie mógł go nakarmić oraz brązową Psinę, z którą zamknie się w środku. Poleciła mu się spieszyć.
Kiedy wszystko już było gotowe, ona sama zamknęła wieko skrzyni i usiadła na niej z papugą na ramieniu. Wszystko stało się tak Nacahue zapowiedziała. Przez pięć lat drewniana skrzynia unosiła się na wodzie dryfując we wszystkich kierunkach świata. Pierwszego roku dotarli do Xapawiyemeta, drugiego do Hauxamanaka, trzeciego do Haramaratsie, czwartego na Wirikutę, natomiast piątego dotarli do centrum świata – Tee’Kata.

 

Kiedy Huiczol wyszedł ze skrzyni Ziemia wciąż była jeszcze pokryta wodami. Zgodnie z instrukcjami Nacahue papugi uformowały Ziemię – swymi dziobami podzieliły wody na pięć mórz. Planeta zaczęła osychać i pokrywać się roślinnością. Nacahue wróciła do nieba, natomiast Huiczol pozostał na Ziemi i żył w towarzystwie swojej Brązowej Psiny. Wieczorami, po powrocie z pracy, znajdował w swej jaskini oczekujące go świeże omlety (oryg.: tortilla). Pewnego dnia postanowił odkryć tę tajemnicę. Przyczaił się i po krótkiej chwili zobaczył jak Brązowa Psina ściąga z siebie skórę, przemienia się w kobietę i przygotowuje mu posiłek.

Huiczol złapał czym prędzej za psią skórę i wrzucił ją do ognia nie zbaczając na krzyki niewiasty. Obmył ją masą kukurydzianą i wodą, by złagodzić jej ból. Nadał jej imię Tashia i nigdy już nie przyjęła psiej formy. Mieszkali odtąd razem i posiadali liczne potomstwo. Każde z ich dzieci mówiło w innym języku i to oni zaludnili Ziemię.
Tłumaczenie dla Soul Travel: Kamila Gronowska
Opracowanie na podstawie: Diluvio Huichol oraz Mitos Mexicanos

 

 

Współczesną animację do tej legendy Meksyku o Potopie zobaczyć możecie tutaj:
screendiluvio
…a poniżej mapa terenów wspomnianych w legendzie i będących rzeczywistymi punktami na mapie. Są to miejsca święte i destynacje pielgrzymek ludu Huiczol po dziś dzień.
territorios-sagrado-mapa

Skomentuj: