Iran – perła Islamu. Co zobaczyć? Teheran, Meszhed, Isfahan i inne miasta Iranu

Sylwia Małachowska

Sylwia Małachowska

Redaktorka

Event & social media managerka. Za kulisami mediów społecznościowych, Slow Travel i Fair Travel Event. Z marketingiem internetowym związana zawodowo od 8 lat.

Sylwia Małachowska

Event & social media managerka. Za kulisami mediów społecznościowych, Slow Travel i Fair Travel Event. Z marketingiem internetowym związana zawodowo od 8 lat.

Z marketingiem internetowym związana zawodowo od 8 lat. Opracowuje strategie komunikacji marek w internecie, a następnie je realizuje. Jest współorganizatorką TEDxBiałystok.

Po pracy, pieszo, kajakiem i rowerem, odkrywa okolice pobliskiej Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej i Suwalszczyzny. Tak często, jak tylko może, wędruje po Tatrach. Kocha zwierzęta i naturę. Angażuje się w działania, które pomagają je chronić. Po godzinach tworzy kolaże, wyplata makramy i zgłębia tajniki zielarstwa. 

Iran to wyjątkowe państwo na mapie Bliskiego Wschodu. Ma zapach egzotycznych przypraw, zachwyca kalejdoskopową architekturą, przyciąga pięknem mozaikowych meczetów. To niegdyś jedno z największych imperiów świata. Dziś Iran słynie z ogromnej gościnności i życzliwości, z jaką jego mieszkańcy witają podróżników. Co warto zobaczyć w Iranie? Dlaczego trzeba go uwzględnić na mapie swoich podróży? Jakie są atrakcje turystyczne Iranu? Oto, co powinieneś wiedzieć przed podróżą do Iranu. 

Iran – mapa, kontynent, temperatura

Pierwsze pytanie, które często pojawia się w kontekście mapy Iranu dotyczy kontynentu, na jakim leży Iran. Otóż Iran to państwo położone w Azji Południowo-Zachodniej, na Bliskim Wschodzie. Leży nad dwoma zatokami: Zatoką Perską i Zatoką Omańską. Jego oficjalną religią jest islam szyicki, co oznacza, że 98,5% Irańczyków to muzułmanie.

co-zobaczyc-iran-mapa-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Stolicą Iranu jest Teheran. To jednocześnie największe miasto Iranu i administracyjna stolica prowincji Teheran. Leży u podnóża góry Elbrus i zajmuje obszar 658 km2. Inne ważne miasta na mapie Iranu to m.in.: Meszhed, Isfahan, Karadż, Sziraz.

Na współczesnej mapie Iranu znajdziesz Persepolis czy  Maszhad-e Murghab (Pasargadę). To miejsca znane od czasów starożytnej Persji. Persepolis zostało zniszczone przez Aleksandra Wielkiego w 330 r. p.n.e, podobnie jak Pasargada, która uległa zniszczeniu w tym samym roku. Obecnie ich ruiny znajdują się na mapie turystycznych atrakcji Iranu, miejsc, które warto zobaczyć w trakcie podróży. Perskie miasto Arg-é-Bam odnajdziemy dziś na mapie południowo-wschodniego Iranu pod nazwą Bam. Miasto, ze względu na znajdujące się w nim starożytne ruiny, w 2004 roku zostało wpisane na listę UNESCO

Ciekawostką może być fakt, że urzędowa nazwa Persja została zmieniona na Iran w 1935 roku.

Iran – pogoda i temperatury

Pogody i temperatury Iranu nie da się określić w jednym czy dwóch zdaniach. W Iranie doświadczyć można wielu zjawisk pogodowych: od pustynnych upałów, przez tropikalne deszcze aż po śnieżyce. To oczywiście zależy również od tego, kiedy wybierzesz się w podróż do Iranu. Kiedy zatem warto tam jechać? Przed taką wyprawą dobrze jest sprawdzić klimat konkretnego miejsca, do którego jedziesz.

iran-temperatura-pogoda-trzy-kobiety-wiosna-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Na najbardziej komfortowe warunki podróży, pod kątem temperatury w Iranie, możesz liczyć w kwietniu i październiku. To wtedy temperatury oscylują w granicach 20-22 stopni C. Od maja zaczynają rosnąć, aby uzyskać swój kulminacyjny punkt w lipcu, kiedy to temperatury w Iranie sięgają 35 stopni.

Iran – wiza turystyczna

Czy podróżując do Iranu potrzebujesz wizy? Tak. Jak ją uzyskać? Są na to dwa sposoby. W obu przypadkach dobrze jest wcześniej uzyskać promesę wizową (najpierw występujemy o promesę, dopiero potem o wizę). O promesę możemy wystąpić bezpłatnie poprzez stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych Islamskiej Republiki Iranu.

Wniosek należy wypełnić bardzo uważnie i dokładnie (minimum 30 dni przed planowanym wyjazdem, a warto nawet jeszcze wcześniej). W razie odrzucenia wniosku o promesę wizową warto pomyśleć o ponownym jego złożeniu, tym razem korzystając z płatnej pomocy jednego z irańskich pośredników.

Rodzaje wiz do Iranu

Wiza on arrival

To lotniskowa wiza do Iranu. Wydaje się być sposobem najprostszym i najłatwiejszym. W praktyce nie zawsze tak jest. Doświadczenia podróżników w tej kwestii są różne – niektórzy nie mieli żadnych problemów z formalnościami na lotnisku, inni musieli spędzić na nim kilka godzin. Szczególnie duże utrudnienia, a czasem nawet odmowa wydania wizy na lotnisku mogą Cię spotkać, jeśli masz w paszporcie stempel z podróży do Izraela. W takiej sytuacji warto jest wystąpić o wizę wcześniej, przed przyjazdem do Iranu.

Zasady przyznawania wizy on arrival:

 • musisz mieć wykupione wcześniej ubezpieczenie turystyczne
 • warto mieć potwierdzenie rezerwacji noclegu na pierwsze dni pobytu w Iranie
 • należy mieć również potwierdzenie zakupu biletu powrotnego
 • Koszty: opłata za wizę do Iranu na lotnisku to 75 € + 2 € opłaty manipulacyjnej.

Wiza do Iranu – wydawana przez ambasadę

Wiza przyznawana w ambasadzie, podobnie jak ta na lotnisku, pozwala na jednorazowy, maksymalnie 30-dniowy pobyt na terytorium Iranu (wiza jest ważna przez 60 dni od momentu wydania). Twój paszport musi być ważny przez minimum 6 miesięcy od terminu planowanego powrotu.

Aby otrzymać taką wizę, należy zgłosić się do Ambasady Iranu, która mieści się w Warszawie. Pamiętaj, że czas oczekiwania na sam dokument może zająć do 30 dni.

Zasady wizy przyznawanej przez ambasadę:

 • należy uiścić 50 € opłaty wizowej na konto Ambasady Iranu
 • musisz mieć również wykupione w Polsce ubezpieczenie turystyczne, które podobnie jak w przypadku wizy „on arrival” obejmuje obszar Iranu i zawiera opcję ewentualnego transportu zwłok do kraju i ewakuację medyczną
 • niezbędne jest również dostarczenie oryginału paszportu i promesy wizowej

Ważna informacja dotycząca ubezpieczenia przy podróży do Iranu! Warto, by w rubryce „ubezpieczenie obejmuje” w OWU zostało wpisane konkretnie: “Iran”, a nie np: cały świat, z wyłączeniem Japonii, Kanady, itp. W taki sposób unikniesz dodatkowej opłaty za ubezpieczenie na lotnisku w Teheranie.

Waluta Iranu

Walutą, którą posługują się Irańczycy jest rial irański. W Polsce wymienienie złotówek na riale jest praktycznie niemożliwe. Warto więc jeszcze przed podróżą do Iranu wymienić gotówkę na dolary. Po przybyciu bez problemu wymienicie je w jednym z kantorów. Obecnie nie ma również większych problemów w wymianie euro na riale.

1 rial irański to 0,000096 złotego

10000 riali to 96 groszy

iran-waluta-rial-iranski-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Iran – turystyka a bezpieczeństwo

Iran wielu ludziom jawi się jako kraj niebezpieczny. Jednak taką opinię ma głównie pośród osób, które nie miały jeszcze okazji, aby udać się w podróż w tym kierunku. Skąd powyższe przekonanie? Po pierwsze, wpływ na taki odbiór Iranu może mieć konflikt z Irakiem Saddama Husajna. Ten jednak zakończył się ponad ćwierć wieku temu! Obecnie Iran jest krajem bezpiecznym i stabilnym, a turystyka Iranu może się swobodnie rozwijać. Druga rzecz to fakt, że Iran, ze względu na brzmienie swojej nazwy, często jest mylony z Irakiem. Trzeci aspekt to pokłosie położenia geograficznego – na Bliskim Wschodzie, gdzie toczą się wojny. Ostatnia rzecz to stereotypowa łatka przyklejana Iranowi, czyli kojarzenie go z krajem arabskich fundamentalistów… A to jest obraz tak samo dla Iranu krzywdzący, jak i najzwyczajniej w świecie nieprawdziwy. Irańczycy nie są Arabami, czyli ludem semickim, a Indoeuropejczykami, jak my. Nie są też religijnymi ekstremistami, choć faktycznie religia zajmuje w tym kraju ważne miejsce.

iran-bezpieczenstwo-turystka-w-chuscie-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Warto podkreślić, że turystyka Iranu kwitnie właśnie dzięki życzliwości, otwartości i gościnności mieszkańców. Turyści w tym kraju, również kobiety, mogą czuć się bezpiecznie. Należy jedynie przestrzegać pewnych zasad, ale to wynika nie ze strachu, a z szacunku dla odmiennej kultury. Zresztą i w irańskiej obyczajowości z biegiem czasu można zauważyć pewne rozluźnianie. Niemniej nadal obowiązuje zasada, wg której kobiety, również turystki, powinny zasłaniać nogi, ręce, dekolt i włosy, przy czym hijab nie musi być ciasny i szczelny. Mężczyzn obowiązuje natomiast zakaz noszenia krótkich spodenek i zdejmowania koszulek. Zasada ta dotyczy także plaży.

Atrakcje Iranu – góry

Przeważającą część Iranu zajmują tereny wyżynne i górzyste. Sam Teheran – stolica Iranu, otoczony jest wysokimi górami. Środkowa i wschodnia część kraju to Wyżyna Irańska. Jej północne granice wytyczają Góry Chorasańskie i góry Elburs. To w tych drugich znajduje się najwyższy szczyt Iranu – Damawand. To wygasły wulkan o wysokości 5610 m n.p.m. Wśród niektórych poszukiwaczy biblijnej Arki Noego panuje przekonanie, że spoczęła ona właśnie na Damavand. Wschodnie krańce Wyżyny Irańskiej stanowią  Góry Wschodnioirańskie, a zachodnie Zagros i Góry Kurdystańskie.

atrakcje-iranu-gory-damavand-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Uroda gór irańskich, warunki, wysokość sprawiają, że jest to kierunek bardzo lubiany przez miłośników górskiego trekkingu.

Atrakcje turystyczne Iranu – miasta

Teheran – co zobaczyć w stolicy Iranu?

Teheran – stolica Iranu, to nie tylko największe miasto tego kraju, ale również całego Bliskiego Wschodu. Mieszka w nim około 12 milionów ludzi. To również tutaj znajduje się najdłuższa ulica całego regionu bliskowschodniego: Waliasr. Ciągnie się przez 20 kilometrów!

Teheran to położona w otoczeniu gór metropolia. Jedną z jego atrakcji turystycznych jest szczyt Toczal o wysokości 3964 m n.p.m., na który można wjechać kolejką. Miłośnicy trekkingu mogą zdecydować się natomiast na dwudniową wędrówkę.

Polski akcent w stolicy Iranu to cmentarz katolicki. Po II Wojnie Światowej schronienie w Iranie znalazło wielu Polaków, którzy uciekli ze Związku Sowieckiego. Wielu przywędrowało do Iranu wraz z armią gen. Andersa. Łącznie schronienie na irańskiej ziemi znalazło aż 116 tysięcy Polaków! Niektórzy z nich wycieńczeni nieludzką pracą w łagrach zmarli tuż po przybyciu.

Będąc w Teheranie warto zobaczyć Pałac Golestan, zwany również Pałacem Kwiatów (jego dziedziniec ma wygląd ogrodu). Od 2013 roku ten irański zabytek, dawny pałac szachów Iranu znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zbudowany w XVI wieku jest obecnie najstarszym zabytkiem Teheranu. Określa się go „architektoniczną perłą” Bliskiego Wschodu.

iran-atrakcje-teheran-golestan-palac-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Meszhed – irański ośrodek akademicki

Meszhed to drugie co do wielkości miasto Iranu, położone w jego północno-wschodniej części. Jest nie tylko ważnym ośrodkiem akademickim kraju, ale miejscem pielgrzymek. Mówi się, że bogaci muzułmanie pielgrzymują do Mekki, a ubodzy właśnie do Meszhedu. Wśród wartych zobaczenia zabytków Meszhedu jest Sanktuarium Imama Rezy – największy wg obszaru meczet na świecie. Zajmuje nie bagatela – 267 079 m² i otacza go siedem dziedzińców o powierzchni 331 578 m².

atrakcje-turystyczne-iranu-miasta-meszhed-Sanktuarium-Imama-Rezy-soul-travel

W kompleksie znajduje się m.in. Mauzoleum Imama Rezy. To grobowiec Imama, który został  przykryty jest Złotą Kopułą o wysokości 31,2 metra!

Isfahan – najpiękniejsze miasto Iranu

Isfahan jest stolicą prowincji o tej samej nazwie i z populacją 2 milionów mieszkańców trzecim, największym irańskim miastem. Był niegdyś jednym z największych i najważniejszych miast Azji Środkowej, położonym na skrzyżowaniu głównych szlaków handlowych Jedwabnego Szlaku: północ-południe i wschód-zachód. Miasto było stolicą dynastii Seldżuków i Safawidów i nadal słynie ze swojego piękna. Czy znasz powiedzenie: Isfahan to połowa świata? Coś w nim jest!

Isfahan słynie z perso-islamskiej architektury, wielkich bulwarów, krytych mostów, pałaców, kafelkowych meczetów i minaretów. Isfahan posiada również wiele historycznych budynków, pomników, obrazów i artefaktów.

atrakcje-turystyczne-iranu-miasta-isfahan-soul-travel

Ciekawostka: w 2008 roku Poczta Polska wyemitowała specjalny, pamiątkowy znaczek „Isfahan – miasto dzieci polskich”. Wszak to w tym irańskim mieście, w latach 40. XX wieku schronienie znalazły dzieci (około 20 tysięcy), które dotarły do Iranu za armią gen. Andersa.

Sziraz – była stolica Iranu

To irańskie miasto leży u podnóża gór Zagros. Określa się je mianem miasta poezji, róż i słowików. W Szirazie zachwycają meczety, perskie ogrody i kolorowe, tętniące życiem, pachnące orientalnymi przyprawami bazary. W trakcie podróży do tego miejsca warto uwzględnić na swojej liście: twierdzę Karima Khana, dawne więzienie Pahlavich. Turystyczną atrakcją Szirazu jest także Mauzoleum Shah Cherag. Inna jego nazwa to Mauzoleum Króla Światła.

miasta-iranu-sziraz-mauzoleum-krola-swiatla-soul-travel

Co warto zobaczyć – zabytki Iranu

Iran słynie z niesamowitej mozaiki kulturowej i przebogatej historii. W końcu szczyci się aż 24 obiektami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO, z których 22 to obiekty kulturowe. W trakcie podróży do Iranu na każdym kroku będziesz zaskakiwany historią, kulturą i architekturą tego narodu. Od starożytnych pustynnych miast na wzgórzach po zapierające dech w piersiach meczety w każdym odcieniu błękitu. Oto najsłynniejsze zabytki w Iranie.

Plac Naqsz-e Dżahan z misternie zdobionym meczetem Szejka Lotfollah’a

Będąc w Iranie warto stanąć na największym placu świata – Naqsz-e Dżahan, który znajduje się w Isfahanie. Towarzyszy mu jeden z najbardziej kultowych zabytków Iranu i jeden z najpiękniejszych ośrodków religijnych na Bliskim Wschodzie – meczet Szejka Lotfollah’a. W tym słynącym z niewiarygodnej architektury perskiej i ozdobnych detali miejscu, można spędzić wiele godzin. Chłonąc je, poznając wszystkie detale projektu. Poza estetycznym obliczem meczet kryje w sobie mnóstwo historii sięgającej początków XVII wieku.

iran-atrakcje-najwiekszy-plac-swiata-Naqsz-e-Dzahan-soul-travel

Perski ogród Fin

To wspaniały ogród perski, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten znany zabytek Iranu znajduje się w Kaszanie. Historyczny ogród i jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w prowincji Isfahan. Przyciąga wielu turystów i podróżników z całego świata. Historia ogrodu sięga czasów dynastii Safawidów (lub czasów wcześniejszych, jednak nie potwierdza tego oficjalnie żaden dokument). Został rozbudowany za panowania Fat′h Ali Shah Qajara w XIX wieku.

Ogród fin to wspaniały przykład perskich ogrodów, reprezentacja idealnego połączenia natury, kultury, historii i architektury. Wszystkie elementy architektoniczne są misternie wykonane i na długo przykuwają wzrok odwiedzających.

iran-atrakcje-turystyczne-fin-garden-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Arcyważną rolę w projekcie ogrodu Fin odgrywa woda. Ogród jest bujny mimo tego, że z zewnątrz otacza go pustynny krajobraz, w którym brakuje wody. Jednak wewnątrz ogrodu woda obficie płynie przez baseny i kanały. Jest tam dostarczana ze źródła, które kieruje się w stronę basenu za ogrodem, a następnie wpływa do ogrodu. Różnica wysokości między basenem za ogrodem, a biegnącymi przez niego kanałami sprawia, że ​​fontanny grawitacyjnie wyrzucają wodę do góry. System zaopatrzenia w wodę jest bardzo wyrafinowany. Jeden metr pod wszystkimi basenami znajdują się gliniane rury, które z jednej strony są połączone z głównymi basenami, a z drugiej zablokowane.

Hammam Sułtana Amir Ahmada

Koniecznie odwiedź go w trakcie podróży do Kaszanu – jednego z najstarszych miast na świecie (jego historia sięga aż 7000 tysięcy lat wstecz!). To tradycyjna irańska łaźnia publiczna (hammam) w Kaszanie. Powstanie tego irańskiego zabytku datuje się na XVI wiek – czasy dynastii Safawidów. Łaźnia została uszkodzona w 1778 w wyniku trzęsienia ziemi i następnie odnowiona w epoce Kadżarów. Hammam nosi imię Imamzadeh Sultan Amir Ahmad, którego mauzoleum znajduje się w pobliżu.

iran-atrakcje-turystyczne-hammam-kashan-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Łaźnia Sułtana Amira Ahmada, o powierzchni około 1000 metrów kwadratowych, składa się z dwóch głównych części: sarbineh (garderoby) i garmkhaneh (gorącej hali kąpielowej). Sarbina jest dużą ośmioboczną halą i posiada z basenem pośrodku, oddzielonym od części zewnętrznej ośmioma filarami. W garmkhaneh znajdują się cztery filary, które tworzą mniejsze pokoje kąpielowe dookoła, a także część wejściową do khazineh (pokoju końcowego kąpieli). Wnętrze łaźni ozdobione jest turkusowymi i złotymi kaflami, tynkiem, cegłą, a także malarstwem artystycznym. Dach łaźni składa się z wielu kopuł, w których znajdują się wypukłe szyby, zapewniające wystarczające hammamowi oświetlenie.

Nasir ol-Molk, czyli Różowy Meczet

Meczet Nasir-Ol Molk jest jednym z najstarszych meczetów Shiraz i niewątpliwie jednym z najpiękniejszych zabytków Iranie. Znany jest również jako Różowy Meczet lub Tęczowy Meczet. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykły islamski meczet, ale gdy wschodzi słońce zamienia się w ogromny kalejdoskop. Światło słoneczne wpadające przez mozaikowe okna maluje ściany i wykładziny podłogowe setkami kolorów. Magia znika po kilku godzinach, wizytę warto więc zaplanować na wczesny poranek.

Meczet Nasir-Ol Molk ma powierzchnię 2216 metrów kwadratowych. Jedną z jego najważniejszych cech meczetu są kafelki i muqarnas (ornamenty stalaktytowe). Ciekawostką dotyczącą meczetu Nasir-Ol Molk jest to, że w przeciwieństwie do wszystkich meczetów irańskich, brakuje mu kopuły.

iran-atrakcje-turystyczne-rozowy-meczet-soul-travel

Kafelki tego meczetu są niezwykle spektakularne – podobnych nie znajdziesz nigdzie indziej na świecie! Inną kwestią, która wyróżnia ten popularny zabytek w Iranie jest zastosowanie różu jako dominującego koloru, który nie jest używany w żadnych innych meczetach w tym kraju.

Mauzoleum Shah Cheragh (Mauzoleum Króla Światła)

Najważniejszym ośrodkiem pielgrzymkowym miasta Shiraz  bardzo ważnym zabytkiem Iranu jest mauzoleum i meczet Shah Cherag. Do XVI stulecia grobowiec nie zachwycał bogactwem jednak sytuacja uległa zmianie po tym, gdy królowa Tashi Khatun wzniosła tu meczet. To tutaj mieszczą się nagrobki braci – Amira Ahmad i Mir Muhammada – zabitych w wyniku prześladowań Abbasydów w 835 roku. Mauzoleum stało się celem pielgrzymek szyickich muzułmanów po tym, jak wg legendy Ayatullah Dastghā’ib dostrzegł światło, które wydobywało się z miejsca pochówku. Na polecenie królowej Tashi Khatun niszczejący grobowiec został uratowany, odrestaurowany, a następnie pokryty milionami kawałków kolorowych szkieł.

iran-atrakcje-mauzoleum-krola-swiatla-soul-travel

Persepolis

Persepolis to miasto położone na południu Iranu, które niegdyś było stolicą imperium perskiego. W zasadzie mówiąc dokładniej to ruiny miasta zniszczonego przez Aleksandra Wielkiego. Nazwa Persepolis nie jest oryginalną. Za czasów swojej świetności nosiło nazwę “Tacht-e Dżamszyd”, czyli “tron Dżamszyda”, mitycznego władcy perskiego.

miasta-iranu-persepolis-soul-travel

Naqsze Rostam

Niedaleko Shiraz i majestatycznego Persepolis można znaleźć Naqsze Rostam, kolejną bezcenną pamiątkę starożytnej Persji. Mówiąc o wierzeniach, artyzmie i elegancji jego twórców, ten elegancko rzeźbiony klif zawiera grobowce wielkich królów Achemenidów, płaskorzeźby skalne Sasanidów przedstawiające sceny imperialne oraz inskrypcje, które rzucają światło na starożytną historię.

Naqsze Rostam to irański zabytek, który przyciąga z wielu powodów: jest jednym z najważniejszych dziedzictw pozostawionych po starożytnej Persji, pozwala na spotkanie z reliktami sprzed 3000 lat. Prezentuje sztukę i kunszt Achemenidów i Sasanidów. To jedne z najbardziej zachwycających grobowców klifowych na świecie.

iran-atrakcje-persepolis-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Ta majestatyczna nekropolia zachwyca płaskorzeźbami pięknie wyrzeźbionymi w wielkim klifie. Wysoko nad ziemią, pośrodku każdej Chalipy (krzyża perskiego) znajduje się wejście do komnaty, a w niej kamienna trumna wielkiego króla.

Atrakcje turystyczne Iranu – niezapomniane przeżycia!

Iran to spotkania nie tylko ze starożytną architekturą, zachwycającą przyrodą, kulturą, ale również wciąż kultywowanymi tradycjami, rzemieślnikami i rękodzielnikami. Zerknij na program premierowej wyprawy do Iranu! Spotkamy się nie tylko z monumentalnymi budowlami, ale również, a raczej przede wszystkim – z ludźmi. Spędzisz czas razem z Irańczykami, w ulubionych miejscach spotkań młodzieży i artystów. To tam bije serce Iranu!

Oto zaledwie ułamek atrakcji turystycznych w Iranie, które zagwarantują nam niezapomniane przeżycia na miejscu:

 • poznasz lokalnych artystów i rzemieślników, którzy zaprezentują kunszt swojej twórczości
 • przemierzysz labirynty bazarów, pełnych orientalnych przypraw i wysokiej jakości wyrobów rękodzielniczych (zrobisz zakupy pod okiem znawczyni rękodzieła)
 • przejedziesz autami terenowymi przez najpiękniejsze wydmy Varzaneh
 • weźmiesz udział we współczesnym, wielkomiejskim życiu Irańczyków

Brzmi zachęcająco? Zapisz się na wyprawę do Iranu, bo miejsc mamy zaledwie 12.

Daj znać, czy Iran jest na liście Twoich planów podróżniczych!

iran-atrakcje-turystyczne-rozowe-slone-jezioro-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

źródła:

 • Iran on tour, Naqsh-e Rostam. The Elegance of Royal Sepulchers [online], www.iranontour.com/city-attractions/naqsh-e-rostam, dostęp: 03.01.2022
 • TRVLMR, Persepolis. A must visit in Iran [online], www.trvlmrk.com/en/persepolis-a-must-visit-in-iran, dostęp: 03.01.2022
 • University of Washington, Isfahan 0 Half the World [online], www.depts.washington.edu/silkroad/cities/iran/isfahan/isfahan.html, dostęp: 03.01.2022
 • Zwiedzając świat, Iran. Co zobaczyć, główne atrakcje kraju [online], www.zwiedzajacswiat.com/2019/10/01/iran-co-zobaczyc-glowne-atrakcje-kraju, dostęp: 03.01.2022
 • Sylwia Małachowska

  Sylwia Małachowska

  Redaktorka

  Event & social media managerka. Za kulisami mediów społecznościowych, Slow Travel i Fair Travel Event. Z marketingiem internetowym związana zawodowo od 8 lat.

  Sylwia Małachowska

  Event & social media managerka. Za kulisami mediów społecznościowych, Slow Travel i Fair Travel Event. Z marketingiem internetowym związana zawodowo od 8 lat.

  Z marketingiem internetowym związana zawodowo od 8 lat. Opracowuje strategie komunikacji marek w internecie, a następnie je realizuje. Jest współorganizatorką TEDxBiałystok.

  Po pracy, pieszo, kajakiem i rowerem, odkrywa okolice pobliskiej Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej i Suwalszczyzny. Tak często, jak tylko może, wędruje po Tatrach. Kocha zwierzęta i naturę. Angażuje się w działania, które pomagają je chronić. Po godzinach tworzy kolaże, wyplata makramy i zgłębia tajniki zielarstwa. 

Polecane wyprawy

Zobacz wszystkie