Scrolluj w dół

Ola Gracjasz

Fascynuje ją inność i różnorodność. Badania do pracy magisterskiej prowadziła na Kubie, gdzie przez kilka miesięcy mieszkała w niedostępnej wiosce na wschodzie wyspy. Zainspirowana pasją do tańca oraz doświadczaniem odmiennych stanów świadomości, starała się zrozumieć i fotograficznie udokumentować nawiedzenia przez duchy podczas ceremonii Santerii. Rytuały Santerii to współczesne wierzenia mieszkańców Kuby, sięgające korzeniami afrykańskich wyznań ludowych.

 

W Polsce i za granicą prowadzi spotkania, prelekcje oraz wystawy zdjęć na ten temat, dzieląc się pogłębioną wiedzą i unikatowym doświadczeniem. Zależy jej na pokazaniu Kuby bez turystyki, w bliskim spotkaniu i porozumieniu z lokalną społecznością wioski w której mieszkała.

 

Prywatnie pracuje nad doktoratem z antropologii na uniwersytecie w Lejdzie. Gdy tylko znajdzie wolną chwilę, wyjeżdża. Czasem blisko, czasem daleko, czasem samolotem, a najchętniej autostopem. Jest fanką spontanicznych przygód, nieplanowanych spotkań, które prowadzą do nowych odkryć i spania na dziko pod namiotem.

 

Zdjęcie: Kai Eisentraut