Informacje o koronawirusie – jak pozostać bezpiecznym w kraju i w czasie podróży

Od początku marca Soul Travel uczestniczy w konferencjach branży turystycznej, śledzi rozporządzenia rządów w Europie i na świecie, oraz spotyka się ze specjalistami od epidemii, by podjąć najlepsze decyzje związane z ruchem turystycznym oraz bezpieczeństwem, zarówno w drodze jak i na miejscu w Polsce. Poniżej dzielimy się aktualnymi informacjami o koronawirusie i piszemy jak działać w najbliższym czasie.

Branża turystyczna przeżywa trudny czas, gdyż 97% wyjazdów zagranicznych w najbliższych 2 miesiącach zostało anulowanych lub przełożonych. Jeszcze nigdy rynek turystyczny nie był tak zintegrowany i zaangażowany we wspólne działania.

Sytuacja zmienia się dynamicznie. Stany Zjednoczone ogłosiły zakaz podróży z Europy do USA. Takie kraje jak Mongolia, Oman, Maroko całkowicie zamknęły swoje granice dla ruchu turystycznego. Wiele innych, jak Indie czy Sri Lanka obostrzyły wydawanie wiz. Również władze Polski ograniczyły ruch międzynarodowy od 15 marca przez kolejne 10 dni. To poważne decyzje państwowe, ale za nimi kryje się działanie na rzecz wspólnego dobra i odpowiedzialności za nas wszystkich.

Co to jest koronawirus

Koronawirusy są znane od lat 60 tych XX wieku, są to wirusy ssaków i ptaków. Nietoperze są rezerwuarem wytwarzania tych chorób, same nie chorując na nie. Objawia się ciężkim i ostrym zespołem niewydolności oddechowej, przeziębieniem, biegunką, zaburzeniami neurologicznymi.

Na świecie koronawirusy to dotychczas: SARS-CoV (zakażenie człowieka od cywet leśnych 2002-2003), MERS- CoV (zakażenie człowieka od wielbłądów – 2012-2020) a teraz SARS- nCoV-2. COVID-19 to nazwa nadana chorobie związanej z tym wirusem. Początek w grudniu 2019 r. w Chinach (Wuhan). Obecnie (dane na dzień 16.03.2020), to 167 tysięcy przypadków, 6606 zgonów (4% śmiertelności), na terenie 152 państw i terytoriów .

Jak rozprzestrzenia się choroba

Chociaż pierwotnym źródłem wirusa są zwierzęta, obecnie przenosi się on z człowieka na człowieka. Średnio jedna zakażona osoba zaraża od dwóch do trzech kolejnych.

Wirus jest przenoszony głównie przez kropelki oddechowe (kichanie, kaszel lub wydech) lub bezpośredni kontakt z wydzielinami. Wirus może również przetrwać kilka godzin na powierzchniach takich jak stoły, klamki drzwi, inne przedmioty plastikowe czy metalowe. Czas przeżycia wirusa SARS to 28 dni w temperaturze 4 stopnie Celsjusza i 2-4 dni w 20 stopniach Celsjusza.

Okres inkubacji COVID-19 tj. czas między narażeniem na kontakt z wirusem a wystąpieniem objawów szacuje się obecnie na od dwóch do 14 dni.

Zakaźność: prawdopodobnie przed wystąpieniem objawów: wydzielina z nosa, gardła, stolec, mocz, łzy.

Wg epidemiologa dr med. Pawła Grzesiowskiego, każdy dorosły przenoszący chorobę ma objawy. Wyjątkiem są dzieci. Dzieci przechodzą koronowirusa bezobjawowo (ani jednego przypadku śmiertelnego dzieci od 0-10 lat na świecie).

Czy niektóre osoby są bardziej narażone niż inne

Ogólnie rzecz biorąc, osoby starsze i te, u których występują ukryte schorzenia (np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby układu krążenia, przewlekłe choroby układu oddechowego i nowotwory) są uważane za bardziej narażone na wystąpienie poważnych objawów. Dzieci często przechodzą zarażenie koronawirusem bezobjawowo.

Jakie są objawy zakażenia wirusem COVID-19

WAŻNE , trzeba rozróżnić dwa etapy przebiegu choroby wirusa (polecamy wywiad z dr. med. Pawłem Grzesiowskim). Początkowe objawy, utrzymujące się kilka dni i pełnoobjawowy zespół chorobowy:

Początkowe objawy to:

gorączka, dreszcze, uczucie zmęczenia, kaszel (czasem krwioplucie), ból mięśni, głowy i rzadziej występujące objawy ze strony układu pokarmowego (nudności oraz wymioty, ból brzucha, biegunka)

Pełnoobjawowy zespół chorobowy charakteryzują:

duszność, śródmiąższowe ciężkie zapalenie płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej, uogólniona reakcja zapalna, niewydolność wielonarządowa.

Jak wygląda przebieg choroby

 • okres wylęgania to 2-14 dni
 • ostry nagły początek: gorączka, dreszcze, osłabienie, bóle mięśni, bóle głowy, zapalenie spojówek. biegunka, wymioty.
 • po 7-8 dniach albo następuje poprawa, albo pogorszenie. Wówczas jest się w 30% przypadków, gdzie zaostrzenie choroby powoduje zapalenie płuc i niewydolność wielonarządową (wiremia, hiper-zapalenie, sepsa wtórna).
 • zgon – głównie osoby 60+ z chorobami towarzyszącymi (przewlekłe choroby serca, płuc), cukrzyca. To około 30% przypadków przyjętych do szpitala.

Jak działać w najbliższych dniach

Światowa Organizacja Zdrowia, po kilku dniach powstrzymywania się od decyzji, w środę 11 marca 2020 roku ogłosiła pandemię koronowirusa – COVID-19. W języku epidemiologicznym pandemia oznacza zagrożenie dla mieszkańców każdego kontynentu – eksperci WHO uznali po prostu, że wirusem SARS-CoV-2 może się dziś zakazić każdy mieszkaniec planety. Ogólnie, to nic nie zmienia w sensie rozprzestrzeniania się choroby, lecz raczej w kwestiach prawnych.

Ogłoszenie pandemii, oznacza obostrzenia i ograniczenia w prawach ludzi np. będzie można wprowadzić przyspieszony tryb rejestracji leków, a także ograniczyć prawa obywatelskie.

Zasady działania

Przygotuj się: zakup najpotrzebniejsze rzeczy, na 14-30 dni, a może dłużej. Sklepy pozostaną otwarte, lecz będą miejscem gdzie możliwość zarażenia się jest wyższa.

Zastanów się: gdzie chcesz spędzić najbliższe kilka dni – kilka tygodni. Istnieje możliwość ograniczonego przemieszczania się po kraju.

Ogranicz: całkowicie spotkania ze znajomymi, wychodzenie do miejsc gdzie są duże skupiska ludzi: kina, teatry, konferencje. Nie podróżuj do krajów gdzie liczba zachorowań przekroczyła 100 osób, lub zbadaj region w którym występuje skupisko zachorowań a miejsce twojej destynacji.

Zaopiekuj się: najbardziej podatni na ciężkie zachorowania są osoby starsze 65+ dlatego, jeśli masz takie osoby w pobliżu (bliscy, znajomi, sąsiedzi) zadbaj o to, by nie musieli wychodzić z domu. Zakup im wystarczającą ilość leków, żywności, środków pierwszej potrzeby.

Zapobiegaj: wyklucz inne choroby, mierz jak najczęściej temperaturę, chroń swoje drogi oddechowe – noś maseczkę, myj ręce (zwykłe mydło zabija 90% bakterii), unikaj kontaktu z chorymi.

Działaj odpowiedzialnie: jeśli czujesz, że jesteś chory, odizoluj się na 14 dni, skontaktuj się z lekarzem (najpierw zadzwoń), jeśli objawy są lekkie: przejdź 14 dniową kwarantannę w domu.

Co warto wiedzieć jeżeli potrzebujesz podróżować

Pamiętaj, że każdy obywatel ma prawo do powrotu do swojego kraju. Obywatele mogą wrócić do domu transportem kołowym, a dla tych, dla których to niemożliwe, rząd uruchomił program #LOTdoDomu, który pozwala na zapisanie się na lot. Opłata jest zryczałtowana, jeżeli nie możesz wrócić do kraju samochodem – skorzystaj z programu Lot do domu.

Unikaj transportu, gdzie jest słaba wentylacja lub nie ma klimatyzacji (starsze autokary, pociągi itp.) Wbrew pozorom latanie samolotami jest najbezpieczniejsze, o ile osoba zarażona nie siedzi obok nas, rząd przed nami lub rząd za nami (ryzyko kropelkowego zarażenia). Większość standardowych linii lotniczych (nie mamy informacji o liniach low-cost) ma obowiązek przestrzegania procedur zgodnie z najwyższymi standardami zachowania higieny.

Po każdym przelocie załoga czyści i dezynfekuje pokład. Procedurą jest objęta zarówno przestrzeń osobista (stoliki na tace, podłokietniki i zagłówki foteli, klamry pasów bezpieczeństwa itp.), jak również przestrzeń wspólna (kuchnie, dywany i toalety).

Powietrze w kabinach jest stale odświeżane powietrzem z zewnątrz, a specjalistyczne filtry HEPA są w 99,99% skuteczne w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się przenoszonych w powietrzu bakterii i wirusów, takich jak COVID-19.

W przypadku, gdy pasażer zacznie wykazywać objawy, załoga jest wyposażona w specjalne zestawy medyczne „Corona”, a każdy z personelu odpowiednio przeszkolony w zakresie udzielania niezbędnej pomocy.

Najbezpieczniejsze jest podróżowanie własnym transportem (jeśli reszta pasażerów jest zdrowa – jak udowodniono, zakażenie następuje po 30 minutach we wspólnej przestrzeni samochodu).

WAŻNE! Osoby powracające po 15 marca do kraju obowiązuje 14 dniowa kwarantanna pod karą grzywny. W tym czasie:

 • w żadnym wypadku nie wychodź z domu
 • spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane. W zakupach czy wyprowadzeniu psa niech pomoże Ci sąsiad lub ktoś bliski
 • jeżeli masz bliski kontakt z innymi osobami w domu to one również muszą zostać poddane kwarantannie
 • jeżeli masz objawy choroby, koniecznie zgłoś to telefonicznie.

Jak przeciwdziałać zarażeniu

Jest na to kilka sposobów:

 • Myj ręce często

Regularnie i dokładnie czyść dłonie, pocierając je płynem na bazie alkoholu lub myjąc je wodą z mydłem.

Dlaczego? Mycie rąk wodą z mydłem (90% skuteczności) lub pocieranie rąk alkoholem zabija wirusy, które mogą znajdować się na rękach.

 • Utrzymuj społeczny dystans

Zachowaj co najmniej 2 metry dystansu pomiędzy sobą a każdym, kto kaszle lub kicha.

Dlaczego? Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla małe krople płynu z nosa lub ust, które mogą zawierać wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, możesz wdychać krople, w tym koronawirusa, jeśli osoba kaszląca ma tę chorobę.

 • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.

Dlaczego? Ręce dotykają wielu powierzchni i mogą wyłapać wirusy. Po zakażeniu, ręce mogą przenieść wirusa na oczy, nos lub usta. Stamtąd wirus może dostać się do twojego ciała i spowodować chorobę.

 • Ćwicz higienę oddechową

Upewnij się, że ty i ludzie wokół ciebie przestrzegają dobrej higieny oddechowej. Oznacza to zakrywanie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu lub kichania. Następnie należy natychmiast pozbyć się zużytej chusteczki.

Dlaczego? Kropelki rozprzestrzeniają wirusa. Przestrzegając dobrej higieny oddechowej, chronisz ludzi wokół siebie przed wirusami, takimi jak przeziębienie, grypa i COVID-19.

Wbrew opiniom – używanie maseczki chroni i pozwala ograniczyć wlot kropelek do naszych dróg oddechowych. Nie używaj maseczki podczas spaceru w lesie, czy w luźnej rozmowie w parku, ale użyj jej gdy nie masz możliwości uniknąć dużych skupisk ludzi np. w sklepach czy w służbie zdrowia.

 • Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem, wcześnie poszukaj pomocy medycznej.

Zostań w domu, jeśli się źle czujesz. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem, zwróć się o pomoc lekarską lecz – zadzwoń wcześniej. Postępuj zgodnie z instrukcjami lokalnego urzędu zdrowia.

Dlaczego? Władze krajowe i lokalne będą dysponować najbardziej aktualnymi informacjami na temat sytuacji w Twojej okolicy. Zadzwonienie z wyprzedzeniem pozwoli dostawcy usług medycznych szybko skierować pacjenta do odpowiedniej placówki służby zdrowia. Pozwoli to również na ochronę pacjenta i pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów i innych infekcji.

 • Bądź na bieżąco informowany i stosuj się do porad udzielanych przez doradców medycznych

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami dotyczącymi COVID-19. Postępuj zgodnie z poradami udzielonymi przez Twój zakład opieki zdrowotnej, krajowy i lokalny organ ds. zdrowia publicznego lub Twojego pracodawcę, dotyczącymi sposobów ochrony siebie i innych osób przed COVID-19.

Dlaczego? Krajowe i lokalne władze będą dysponować najbardziej aktualnymi informacjami na temat tego, czy COVID-19 rozprzestrzenia się w Twojej okolicy. Są one w stanie najlepiej doradzić, co ludzie w Twojej okolicy powinni robić, aby się chronić.

Polecamy poniższe źródła informacji

Polecane linki w języku polskim:

Prognozy

Ilość zachorowań będzie wzrastała przez kolejne kilka tygodni. To naturalne. Najważniejsze jest by już teraz ograniczyć zakażenia, i by ilość zakażonych osób wzrastała powoli. Pamiętaj, jeśli zachorowałeś na wirusa: masz już na niego odporność!

Uwaga! Informujemy, że w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo w związku z zagrożeniem wywołanym przez rozprzestrzenianie się choroby COVID-19 oraz odpowiedzialnością za wspólne działania, Wyprawy i Fotoekspedycje Soul Travel zostają zawieszone do końca czerwca 2020.

Wyjazdy potwierdzone zostają przełożone na późniejszy termin. Jak tylko sytuacja na świecie i w poszczególnych krajach pozwoli nam na bezpieczne podróżowanie, rozpoczniemy zapisy. Możecie do nas pisać i informować się, jesteśmy z naszym doświadczeniem i wiedzą dla WAS.

BĄDŹ ŚWIADOMY! BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY! DZIAŁAJ ZE SPOKOJEM!

Zespół Soul Travel

Komentarze:

Czesc,
Bardzo dobry artykul i kompemdium woedzy, natomiast znajduje sie błąd. Pojawily sie na swoecie przypadki (np. Japonia), kiedy osoba, ktora raz zachorowala na Covid-19, po jakims czasie zostala uznana za zdrowa – test byl negatywny, lecz zachorowala znowu. Lekarze i naukowcy nie sa pewni, czy to bylo kolejne zacjorowanie, czy wirus zostal uspiony przez leki. Dlatego proponuje usunac fragment mowiacy o mabierabiu odpornosci – nie jest to w 100% pewne!

Cześć Jacku,
dziękuję za komentarz. Tak, jest nam znany przypadek kobiety z Japonii dotyczący ponownego zachorowania. Podczas spotkania branży turystycznej, Epidemiolog, Paweł Grzesiowski, odniósł się do tego przypadku, tłumacząc iż do końca nie jest potwierdzone ponowne zachorowanie, i że jednorazowa sytuacja nie może wykluczać ogólnej zasady. Zachorowanie na wirusa, przynajmniej w tej formie wirusa (wirus może w przyszłości zmutować), uodparnia nas na kolejne zachorowanie na COVID-19.

Skomentuj: