Jesteś gościem? Szanuj lokalną kulturę

Każde miejsce ma swoją historię i tradycje. To kilkaset, a może nawet kilka tysięcy lat budowania rytuałów, celebracji i społecznego zaufania. Wyruszając w podróż zawsze będziesz gościem w czyimś domu. Stajesz się nagle częścią społeczności i tamtejszej przyrody. Łatwo wówczas o nieodpowiednie zachowanie czy bezczelność wynikłą z ignorancji lub niewiedzy, co pozostawi niesmak zarówno w tobie jak i u gospodarza. Wielu z tych sytuacji można uniknąć stosując się do kilku, prostych zasad.

 

Stosuj się do reguł. Przed podróżą staraj się dowiedzieć jak najwięcej o miejscu, do którego jedziesz. Zanim zdecydujesz się na reakcję czy komentarz – obserwuj. Poznaj normy kulturowe, a zwłaszcza listę zachowań, których nie należy robić publicznie, np. okazywanie uczuć w miejscach publicznych, podawanie lewej dłoni, odkrywanie niektórych części ciała. Mimo przygotowań, bądź gotów, iż wiele rzeczy zaskoczy cię na miejscu.

Szanuj ludzi oraz miejsca. To klucz do dobrej podróży. Przychodząc do gospodarza z szacunkiem i pokazując mu, że doceniasz jego otwartość, zapraszasz go tym samym do odwdzięczenia się tym samym. Wówczas podróż przemienia się: ze zwykłych wakacji, w autentyczne relacje i radość. Takie właśnie relacje i wspólne doświadczenie będziesz pamiętał i wspominał po latach. Jeśli nie jesteś pewien jak się zachować, pomyśl jak chciałbyś, żeby ktoś się zachował odwiedzając twój dom.

Poznaj kilka zwrotów i słów w lokalnym języku czy dialekcie. W niektórych krajach każdy region ma swój dodatkowy język związany ze społecznością, która zamieszkuje to miejsce. Ten wysiłek bardzo ci się opłaci! Stanie się on bramą otwierającą możliwości do bliższego poznania regionu i kultury. Już sam twój uśmiech zaprosi mieszkańców do kontaktu, ale kilka słów w ich języku sprawi, że to gospodarz będzie się uśmiechał!

Wymieniaj się. Twoja wiedza i doświadczenie mogą przynieść wiele dobrego dla odwiedzanego miejsca. Dawniej, to karawany podążały Jedwabnym Szlakiem z towarami, a ich moc leżała przede wszystkim w wymianie myśli, sztuki i kultury. Może i nie przywieziesz ze sobą piśmiennictwa czy cyfr ale to, czym się dzielisz, twoje spojrzenie na świat czy opowieści, są równie ważne dla odwiedzanych społeczności. Pomyśl, że wielu z gospodarzy Uzbekistanu czy Peru nigdy nie opuści granic swojego kraju! Pomyśl jaką obserwację o własnej kulturze i narodzie chciałbyś im pozostawić. Bądź dobrym Ambasadorem i Ambasadorką!

Pamiętaj, jesteś w danym miejscu tylko na chwilę. Na krótki czas twoich wakacji dom gospodarza staje się twoim domem. Doceń to, że to dzięki codziennym działaniom gospodarzy, miejsce to staje się tak niezwykłe i wyjątkowe.

Już 21 listopada 2019 r. o godzinie 18 odbędzie się pierwsze takie wydarzenie poświęcone fair travel. Bilety już w sprzedaży na stronie FAIR TRAVEL EVENT!

Skomentuj: