Napiwki – Najlepszy sposób na dzielenie się

LUDZIE SEDNEM NASZEJ PODRÓŻY, NIE MIEJSCA

To proste – bez ludzi nasze wakacje nie mogłyby się odbyć. To właśnie inni ludzie tworzą naszą podróż i doświadczenie. Mówimy, że lecimy do Egiptu czy na Bali, zobaczyć Wieżę Eiffla czy Wielki Kanion. Ale gdyby nie inni ludzie, nie dotarlibyśmy w wymarzone miejsca. Jak to możliwe? To właśnie inni ludzie tworzą usługi, koordynują działania, poświęcają czas jako kelnerzy, pokojówki, kierowcy, recepcjoniści czy przewodnicy.

Fakt, że jest to ich praca jest tylko składową większego obrazka. Jako biały, uprzywilejowany człowiek występujemy w pozycji, w której oni prawdopodobnie nigdy się nie znajdą, nie wyjadą poza granice swojego kraju, a ich zarobek rzadko kiedy starcza na utrzymanie całej rodziny na poziomie, na którym my jesteśmy od dawna.

NAPIWEK JAKO FORMA DZIELENIA SIĘ

Kiedy wiele lat temu rozpoczynałam podróże jako pilotka i przewodniczka, słowa lokalnego przewodnika w Nepalu zmieniły moje podejście do napiwków, a rzekł on do mnie:

“Możesz powiedzieć komuś ‘dziękuję’, w zamian za jego pracę. A możesz też odwdzięczyć się wykonując gest, który pomoże zmienić jego życie, a prawdopodobnie życie całej rodziny. Napiwek jest międzynarodowym symbolem chęci pomocy. Z tych dodatkowych pieniędzy będzie można kupić przybory do szkoły, książki albo naprawić stare buty”.

SPRAW ABY NAPIWEK NIÓSŁ DOBRO W ŚWIECIE

Zanim zdecydujemy się na ten gest wdzięczności, poznajmy zawczasu zasady i kulturę odwiedzanego miejsca. Są kraje gdzie napiwków nie daje się w ogóle (Japonia czy Korea), są takie, w których stawki procentowe napiwku ustalane są z góry (USA, Francja), ale są też takie, gdzie napiwek to właściwie część pensji (Filipiny, Uzbekistan). W wielu krajach napiwek to standardowa część podstawowego wynagrodzenia za pracę. Zarobki w turystyce często nie są dobrze płatne, to praca sezonowa, niestabilna, zależna od popytu na dany kierunek. Większym napiwkiem można wynagrodzić wyjątkowy serwis.

GDZIE I JAK DAWAĆ NAPIWKI?

Dowiedz się jak wygląda sytuacja społeczno-ekonomiczna odwiedzanego kraju, wartość procentowa napiwków (5%, 10%, a może 20%?) oraz średnia miesięczna pensja. Inny napiwek damy w Algierii, gdzie przewodnik za cały dzień pracy otrzymuje 20 euro, a inny np. w Chorwacji, gdzie stawka to 100 Euro i więcej. Nie chodzi tutaj jednak o nadwyrężanie swojego budżetu. Wiadomym jest, że wysokość napiwków będzie dostosowana do naszych możliwości finansowych. Student z plecakiem i śpiworem będzie dysponował innym budżetem niż grupa przyjaciół podróżująca po butikowych hotelach na Bali.

JAK OBLICZYĆ BUDŻET NA NAPIWKI?

Najlepiej jest z góry wliczyć napiwki w swoją podróż. Powinny one stanowić 5-10% całości kosztów wyprawy. Jeśli więc pobyt w Gruzji to dla nas koszt 5000 PLN od osoby, to kwota przeznaczona na napiwki powinna wynieść 300 – 500 PLN od osoby. Przy kilku osobach pozwala to na spory budżet, którym będziemy dysponować przez cały okres wakacji. Oznacza to, że pokojówka za kilka dni sprzątania naszego pokoju może otrzymać 5-15 USD, a kelner w restauracji za kilka dni serwisu 10 – 20 USD.
Mówi się, że napiwek dla kierowcy powinien wynosić 1 USD/osoba/dzień, a dla przewodnika 1,5 – 2 USD/osoba/dzień. To oznacza, że przy 8 osobowej grupie, która spędzi z przewodnikiem 10 dni ,napiwek dla niego będzie wynosić 120 – 160 USD. Kierowca natomiast otrzyma około 80 – 100 USD. Przy 40 osobowej grupie napiwek rośnie.
Możliwe, że suma ta wyda się znaczna, ale w wielu regionach sezon turystyczny trwa zaledwie 4 – 5 miesięcy w roku, co sprawia, że w tym czasie mieszkańcy muszą zapewnić środki do życia dla swoich rodzin na cały rok.

JAK WYRAZIĆ WDZIĘCZNOŚĆ?

Jeśli jest to kulturowo akceptowalne, możesz wręczyć napiwek patrząc obdarowywanej osobie w oczy osobie mówiąc “dziękuję” w lokalnym języku. Ale nawet nie znając słowa, nasz ciepły gest wystarczy, żeby okazać drugiemu człowiekowi wdzięczność. Bowiem nieważna jest wysokość twojego napiwku, tylko gest, który daje możliwość zbudowania więzi, zaufania i prawdziwego połączenia pomiędzy dającym, a otrzymującym. W końcu to w rekach tego człowieka są Twoje wakacje i odpoczynek najbliższych.

 

Renata Sabela, Soul Travel

Skomentuj: