wyprawa-do-bhutanu-trekking-tygrysie-gniazdo-soul-travel

Bhutan: kameralne festiwale i  dzika przyroda spoza szlaku

Wyprawa do Bhutanu to gratka dla świadomych podróżników, amatorów niszowych i trudno dostępnych destynacji i tych, którzy chcą połączyć umiarkowanie aktywny wypoczynek ze spokojem umysłu.

Podczas tej wyprawy do Bhutanu zaznasz kilku jego odsłon. Zrozumiesz, dlaczego jakość życia mieszkańców nie liczy się w PKB, a w Szczęściu Narodowym Brutto. Poznasz unikalną kulturę, uczestnicząc w celebracjach, festiwalach i codziennych aktywnościach mieszkańców Bhutanu. W dolinie Phobijka tradycje zachowały swój pierwotny charakter. Lokalne festiwale są pełne śmiechu i rodzinności. Przekonasz się o tym, celebrując wraz z mieszkańcami małych wiosek Url czy Tang. Pobędziesz sam na sam z majestatem gór i świątyni w buddyjskim klasztorze Taktshang (Taktsang) Goemba, zwanym Gniazdem Tygrysim. Podczas wyprawy wgłąb kraju, do doliny Bhumtang doświadczysz piękna nieskażonej przyrody poza turystycznym szlakiem.

Bhutan to jeden z najbardziej tajemniczych krajów. I najtrudniej dostępnych dla turystów. Niewiele połączeń lotniczych, położenie wśród Himalajów Wysokich i Środkowych, droga lądowa dostępna tylko z Indii, specjalne opłaty za pobyt… Tych, którzy jako nieliczni, udają się w podróż do Bhutanu, Kraina Grzmiącego Smoka wita niezmąconym spokojem, dziewiczą przyrodą i harmonijnym podejściem do życia. Królestwo Bhutanu stawia na zrównoważony rozwój z dbałością o środowisko, w tym ekoturystykę na najwyższym poziomie!

WYPRAWA POTWIERDZONA! OSTATNIE DWA MIEJSCA!

WYPRAWA DO BHUTANU TAŃSZA O 800 USD! – Tylko do końca 2024 roku. Bhutan obniżył podatek turystyczny dla gości, którzy zostają dłużej niż cztery noce.
Zniżka ta została uwzględniona już w cenie.

Pobierz ilustrowany PDF

Bhutan – mapa i pogoda

Bhutan leży w Azji Południowej, a dokładniej – we wschodnich Himalajach, granicząc od północy, zachodu i wschodu z Chinami, a od południa z Indiami. Oficjalna nazwa Bhutanu brzmi Druk Jul i znaczy Królestwo Smoka. Klimat w Bhutanie jest zróżnicowany ze względu na położenie na różnych wysokościach: od wilgotnego monsunowego na południu kraju, do ostrego górskiego na północy. Opady deszczu są przeciętnym zjawiskiem o każdej porze roku. Jaka jest pogoda w Bhutanie w marcu? Temperatura wynosi zwykle między 5° a 15° C. Mogą wystąpić opady deszczu.


Atrakcje

 • uczestnictwo w życiu lokalnych społeczności (festiwal Ura Yagchoe)
 • udział w najważniejszym festiwalu Tsechu w dolinie Chumey Bhumtang
 • wizyty w imponujących pałacach, świątyniach i klasztorach buddyjskich
 • eksploracja Tygrysiego Gniazda bez tłumów
 • degustacja ary z gospodarzami w tradycyjnym bhutańskim domu
 • poranna puja (modlitwa) z mnichami w jednym z klasztorów
 • widowiskowe loty nad Himalajami
 • tradycyjna, lecznicza kąpiel z gorącymi kamieniami
 • przysmaki kuchni bhutańskiej
 • eksploracja Thimpu – stolicy i największego miasta Bhutanu
 • zakwaterowanie w ekologicznych hotelach i na królewskim eko-kempingu

Plan wyprawy

Wylot z Polski i przelot przez jeden z portów do Delhi. Przylot do Delhi w późnych godzinach nocnych. W zależności od zasobów czasowych – nocleg w Delhi lub przelot od razu do Bhutanu porannym lotem.

bhutan-wyprawa-himalaje-swiete-postacie-soul-travel

Poranny wylot z Delhi i przylot na międzynarodowe lotnisko Paro. Powitanie z Królestwem Bhutanu zaczyna się widowiskowo, czyli od lotu nad Himalajami.

To jeden z najbardziej spektakularnych widoków najwyższego na świecie pasma gór z Mount Everestem na czele. Lądowanie w tonącej w zieleni dolinie Paro, pełnej lasów, świątyń i farm.

wyprawy-bhutan-paro-dzong-mnisi-soul-travel

Powitanie w bhutańskim stylu z Tashi Khaada przez przewodnika, Karmę. Przejazd do Thimpu. Czas na eksplorację stolicy i wizytę w letniej rezydencji rządu Bhutanu oraz Je Khempo, głównego duchownego Bhutanu. Majestatyczny Dzong w Thimpu, górujący nad rzeką Wang Chu, składa się z ponad 30 budynków, w tym świątyni z budda Shakyamuni. Spacer po centrum Thimpu, co jest ciekawym doświadczeniem samym w sobie.

Nocleg w Thimpu (wysokość 2320 n.p.m.).

Przejazd do doliny Phobjika przez Dochu Laprzełęcz na wysokości 3150 m n.p.m, która zapewnia niesamowite widoki głównego łańcucha Himalajów. Wybierzemy się na przechadzkę po lesie pełnym flag modlitewnych i labiryntu złożonego ze 108 stup.

bhutan-wyprawa-dochula-przelecz-klasztor-soul-travel

Odwiedzicie majestatyczny i malowniczy Dzong Punakha (Druk Pungthang Decchen Phodrang – Pałac Wielkiego Szczęścia), zbudowany w 1637 roku przez Zhabdung Nawang Namgyal u zbiegu rzek Po Chhu i Mo Chhu. Drugi najstarszy dzong w Królestwie a dziś to zimowa rezydencja Je Khempo, głównego duchownego Bhutanu, oraz 1000 mnichów. Spędzicie tu wystarczająco dużo czasu, by zachwycić się muralami, świątyniami i wszystkim, co dzieje się w pałacu.

Dalej wyruszymy do polodowcowej rozłożystej doliny Phobjika, będącej częścią Parku Narodowego Czarnych Gór, a obszar północnej części pasma Jowo Durshing jest pod całkowitą ochroną. Dolina to dom żurawi czarnoszyich, które co roku przylatują tu zimą z Tybetu i Syberii. Stamtąd nie ma drogi dalej, gdyż zamykają ją kolejne szczyty – trzeba zawrócić.

Tego popołudnia odwiedzimy położony na wzgórzu Klasztor Gangtey, jedno z najstarszych miejsc tradycji buddyjskiej Ningma (to jedna z czterech najważniejszych tradycji buddyjskich).

Nocleg w dolinie Phobijka (wysokość 2900 n.p.m.).

Dzień zacznie się porannym spotkaniem z mnichami w położonej na wzgórzu Gangtey Gompa,  jedno z najstarszych miejsc tradycji buddyjskiej Ningma (to jedna z czterech najważniejszych tradycji buddyjskich).

Po odwiedzeniu klasztoru udamy się na spacer ścieżką w dół doliny, wzdłuż lasów sosnowych i gospodarstw. Poczujemy przestrzeń tego miejsca.

Phobjika to przystanek na naszej drodze na wschód kraju. Tego dnia pokonamy przełęcz Pele Le (3300m), oznaczoną stupą oraz flagami modlitewnymi. Roztacza się z niej wspaniały widok na najwyższe szczyty królestwa, a w okolicy przełęczy często spotyka się pasterzy jaków ze stadami. To miejsce wyznacza granicę między Bhutanem zachodnim i środkowym. Stanowi także zachodnią granicę Parku Narodowego Jigme Singye Wangchuck. Po drugiej stronie przełęczy znajduje się Dolina Longta.

wyprawa-bhutan-Gangtey-Gompa-widok-soul-travel

Po południu wizyta w jednym z najbardziej majestatycznych i bogatych w historię dzongów w kraju – Trongsa, a następnie przejazd do malowniczej doliny Bhumtang. To najpiękniejsza droga w Bhutanie, rzec można „podróż sama w sobie”. Przełęcze Yotong La (3425m), nisko zawieszone chmury i snopy światła w dolinach oraz białe szczyty dookoła. Bhumtang to serce religijne i kulturowe kraju, praktycznie nieuczęszczana część Bhutanu. Spędzimy w niej kilka dni. Przyjazd i zakwaterowanie w hotelu. Wieczór na odpoczynek.

Nocleg w hotelu w Bhumtang (wysokość 2560 m n.p.m.).

Wyruszymy na lokalny festiwalu Tsechu w jednej z dolin Bhumtangu przyciągający zaledwie niewielką grupę odwiedzających. Święto różni się od tego z wielkich miast jak Thimpu, Paro czy Phunaka – jest lokalne i kameralne. Atmosfera przypomina rodzinne spotkanie, gdzie ludzie znają się nawzajem, dużo żartują i rozmawiają. Spędzimy tam większość dnia, towarzysząc mnichom i tancerzom oraz świętującym mieszkańcom.

bhutan-wyprawa-kulturowa-starsi-ludzie-w-klasztorze-nietypowe-biuro-podrozy-soul-travel

Po południu powrócimy do Bhumtang i w zależności od czasu wyruszymy do jednego z najstarszych klasztorów: Jambay Lakhang.  Nieopodal jest również klasztor Kurjey Lakhang, gdzie medytował Guru Rinpocze (ślady jego ciała są odbite w jednej z jaskiń). Odwiedzimy ten jeden z najważniejszych dla religii buddyjskiej klasztor.

Nieopodal jest również klasztor Kurjey Lakhang, gdzie medytował Guru Rinpocze (ślady jego ciała są odbite w jednej z jaskiń). Odwiedzimy ten jeden z najważniejszych dla religii buddyjskiej klasztor.

Miejsca odwiedzane w dolinie Bhumtang mają wiele mitycznych legend – najstarsze z nich datowane są na VII wiek n.e. Przewodnik wprowadzi nas w świat tradycyjnych rytuałów i wierzeń, odczytując tajemnicze symbole i znaki. Wieczór spędzimy przy ogniu.

Nocleg w hotelu w Bhumtang.

Z Bhumtangu pojedziemy do malowniczo położonej, zwartej wioski Ura. Tam, w murach zabytkowej świątyni, odbywa się niezwykły festiwal, będący głównym rocznym wydarzeniem lokalnej społeczności. Prawdziwa uczta kolorów i tradycji. Dla nas uczta fotograficzna.

W drodze powrotnej zatrzymamy się na przełęczy Sherthangla (3590 m n.p.m.), skąd widać najwyższą górę w Bhutanie i najwyższy niezdobyty szczyt świata Mt. GangkharPuensum.

Po południu przejedziemy do malowniczej doliny Tang, skąd pochodzi nasz lokalny przewodnik – Karma. Rozbijemy obóz nad rzeką.

bhutan-wyprawa-dolina-tang-przewodnik-karma-nietypowe-biuro-podrozy-soul-travel

Wieczorem gorąca i lecznicza kąpiel, według starej bhutańskiej receptury, nazywanej „Chu Tse”. Kamienie pochodzące z rzeki zostają podgrzane i zanurzone w dużej drewnianej wannie wypełnionej wodą i ziołami. Kąpiel ma właściwości mocno regenerujące!

Nocleg na królewskim campingu w dolinie Tang (wysokość 2700 m n.p.m.)

Kolejny dzień z lokalną społecznością. Przespacerujemy się wśród pól (30 min) do wioski  górującej nad doliną – Ugyencholing (2850m). Droga prowadzi wzdłuż rzeki Chamkhar Chu. Wejdziemy do  XVI-wiecznego Pałacu Tang Ugyencholing, należącego do rodziny pisarki Kunzang Choden. W środku pałacu znajdują się bardzo bogate zbiory przedmiotów rodzinnych, pokazujące tradycje i kulturę kraju. Sama Kunzang Choden napisała kilkanaście książek o tradycjach Bhutańczyków oraz zebrała legendy tych ziem. Historia Bhutanu tutaj pokazuje się jak na dłoni.

bhutan-wyprawy-dom-w-bhutanie-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Następnie odwiedzimy zaprzyjaźnionych mieszkańców wioski, współdzielimy czas przy wspólnym posiłku i poznamy lepiej ich tradycje uczestnicząc w domowej modlitwie. To przywilej być tak blisko tradycji i kultury.

Wczesnym wieczorem powrót do miasteczka na bhutańskie piwo Weissbier, przygotowywane według szwajcarskiej receptury. Przyczyną tego trunku jest znany w całej dolinie Szwajcar, który zawitał tu ponad 40 lat temu, oferując mieszkańcom produkty ze swojego dzieciństwa (również ser Gruyer).

Nocleg w hotelu w Bhumtang.

Krótki i niezwykle malowniczy przelot do doliny Paro. Spacer po miasteczku, czas na relaks, zakupy i pyszną kawę. Być może odwiedzimy mnichów w lokalnym klasztorze Zurig Dzong na wzgórzu. Stąd rozpościera się wspaniały widok na panoramę miasta i pola uprawne. A przy odrobinie szczęścia, uda nam się zobaczyć lądujący samolot, wciskający się śmiało w wąską dolinę.

wyprawa-do-bhutanu-mnich-Rinpung-Dzong-soul-travel

Wybierzemy się również do Rinpung Dzong (Forteca na Górze Klejnotów), gdzie znajduje się siedziba administracyjna i duchowa doliny Paro.

Nocleg w Paro (wysokość 2280 m n.p.m.)

O wschodzie słońca wyruszymy leśną ścieżką ku klasztorowi Taktsang, nazywanemu też Tygrysim Gniazdem. To najsłynniejsza i najpiękniejsza budowla w Bhutanie. Podejście jest strome, a marsz w dwie strony zajmuje ok. 5 h. Od ponad 1200 lat jest to ważny cel pielgrzymek, oferujący schronienie potrzebującym. Klasztor jest przycupnięty na występie skalnym, nad urwiskiem górującym 900 m nad Doliną Paro.

podroz-do-bhutanu-klimat-klasztor-we-mgle-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

To święte miejsce zostało ochrzczone, gdy Guru Rinpoche dotarł tu na grzbiecie latającego tygrysa i wybrał jaskinię znajdującą się za dzisiejszym klasztorem na miejsce medytacji. Kiedy będziemy schodzić, wycieczki dopiero będą tam zmierzać.

Nocleg w hotelu w Paro.

Transfer na lotnisko w Paro i przelot do Delhi. Zakwaterowanie w komfortowym hotelu w okolicach lotniska. Odpoczynek i korzystanie z możliwości hotelu (basen, opcjonalnie SPA). Późnym wieczorem przejazd na lotnisko i przelot do kraju. Przylot do Polski dnia następnego w godzinach południowych.

Uwaga: możliwość zmiany kolejności w programie z przyczyn niezależnych od organizatorów.

Cena zawiera

 • loty na trasach międzynarodowych Delhi – Paro / Paro – Delhi
 • lot na trasie wewnętrznej Bhumtang – Paro
 • wiza do Bhutanu i wiza do Indii
 • w Bhutanie wygodne zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2-os. z łazienką, 1 nocleg na kempingu królewskim w namiotach dwuosobowych
 • w Indiach 1 lub 2 noclegi w hotelu 4* Four Points for Sheraton lub podobnym
 • opłata za zrównoważony rozwój (SDF) w Bhutanie: 200 USD za dzień pobytu/osoba
 • transport autobusowy w Bhutanie
 • kucharz, pomocnicy podczas nocy na kempingu
 • odżywcza lokalna i międzynarodowa kuchnia (3 posiłki dziennie)
 • opieka polskojęzycznego przewodnika i fotografa – Bartka Sabeli
 • opieka lokalnego przewodnika w Bhutanie
 • kontakt alarmowy z biurem Soul Travel
 • ubezpieczenie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego i Turystycznego Funduszu Pomocowego
 • ubezpieczenie KL – 100 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN
 • 5% dochodów wspiera projekty lokalne

Cena nie zawiera

 • bilet lotniczy (Polska – Delhi – Polska) – około 2 800 PLN
 • na opłaty do wejść do obiektów, donacje dla mnichów i lokalnych przewodników oraz na napiwki należy przeznaczyć 270 USD (płatne przewodnikowi na miejscu)

Elementy składowe ceny

Podróżujesz odpowiedzialnie. Inwestujesz w unikalne doświadczenia.

 • koszty wyprawy

  to między innymi: unikalne noclegi, wyżywienie, prywatny transport i lokalne loty, ubezpieczenie z rozszerzonymi świadczeniami, bilety wstępu i uczciwe wynagrodzenie naszych przewodników

 • napiwki i donacje

  wsparcie dla miejscowych przewodników, pomocników, kierowców, bagażowych; donacje dla klasztorów i lokalnych społeczności

 • koszty stałe i marża

  utrzymanie i prowadzenie firmy, np. pensje pracowników, gwarancje i pozwolenia organizatora turystyki, zysk oraz środki na rozwój

 • podatki i opłaty

  działamy legalnie i odprowadzamy podatki w Polsce

 • inicjatywy społeczne

  minimum 5% zysku z wyprawy trafia wprost do tych, którzy potrzebują wsparcia – odwdzięczasz się za możliwość wypoczynku; wspierane inicjatywy uzgadniamy w porozumieniu z lokalnymi społecznościami

Lider społeczności
 • Karma z Bhutanu

  Karma z Bhutanu

  Lokalny przewodnik

  Karma z Bhutanu

  Rodowity Bhutańczyk, charyzmatyczny przewodnik na wyprawach kulturowych i trekkingowych.

  Od 15 lat jest przewodnikiem na wycieczkach kulturowych i trekkingowych, od 10 lat współpracuje z Renatą. Zabiera uczestników wypraw Soul Travel w podróże życia po niedostępnych częściach swojej ojczyzny. Umożliwia uczestniczenie w codziennym życiu mieszkańców, jak też w celebracjach czy ceremoniach religijnych. Na przykład, w rodzinnym domu Karmy uczestniczymy w prywatnej praktyce Lochey – corocznej modlitwie z uczestnictwem wszystkich domowników.

  Karma to ostoja spokoju i życiowej mądrości – kwintesencja Bhutanu w jednym człowieku. Bardzo lubi poznawać ludzi z różnych zakątków świata. W jego towarzystwie nie sposób się nudzić, a spokój Karmy udziela się uczestnikom naszych wypraw do Bhutanu.

  Przeczytaj historię z podróży z udziałem Karmy: Bhutan to stan umysłu. O stawaniu się, kim tylko pragniesz

  Karma z Bhutanu

Punkty programu

Kiedy przestajesz tylko obserwować rzeczy i wydarzenia, a stajesz ich częścią, wówczas przechodzisz linie między zwiedzaniem a doświadczaniem, między patrzeniem a połączeniem z tym, co widzisz. Takie rzeczy nie dzieją się od razu, wymagają czasu i zrozumienia, wymagają ciekawości i zaangażowania. Wymagają odpowiedniego prowadzenia przez przewodników, lokalnych mieszkańców, naturę, symbole świata widzialnego i świata niewidzialnego.

podroz-do-bhutanu-wyprawa-mlynek-modlitewny-soul-travel

To, co widzimy jest tak samo ważne, jak to, czego nie widzimy: baśnie, legendy, duchy gór i dolin, opiekunowie domów i świątyni. Wiemy, jak towarzyszyć Ci w zrozumieniu innych kultur. Wiemy, jak zamienić bierną podróż w coś, co transformuje i poszerza rozumienie świata.

Będziemy eksplorować! Między innymi, wyruszymy na 4 dni wgłąb krainy Bhumtang, praktycznie nieuczęszczanej części Bhutanu, by dotrzeć do tych bardziej odległych i tajemniczo ukrytych wiosek, jak Tang czy Ura. Region obfituje w bujne łąki, gęste lasy sosen himalajskich oraz zjawiskowe szczyty gór. Będzie to okazja do poznania tutejszych mieszkańców, spróbowania lokalnych potraw i ciepłego alkoholowego trunku: ary oraz biesiadowania, czyli po prostu uczestnictwa w życiu małej lokalnej społeczności.

wyprawa-bhutan-tang-klasztor-soul-travel

Życie na wsi, tradycje i legendy odbiegają od tego, co można zobaczyć w zachodniej części kraju (Thimpu i Paro oraz Phunaka). Wybierzemy się do wiosek, takich jak Tang czy Tahung. W tej drugiej, nad doliną góruje XVI-wieczny Pałac Tang Ugyencholing, należący do rodziny Kunzang Choden, bhutańskiej pisarki i lokalnej działaczki.

Wbrew pozorom, to wielki przywilej spać w naturze, tym bardziej, że jakość kempingu jest nadzorowana przez samego Króla Bhutanu! Wędrowne kempingi (są ich dwa rodzaje: podstawowe i luksusowe) zaprojektowano tak, aby estetycznie łączyły się z lokalną architekturą i atmosferą.

Te ostatnie dorównują komfortem warunkom hotelowym i z takich będziemy korzystać. Są to duże namioty sypialne z łóżkami i pościelą (prześcieradło, poduszka i ciepły śpiwór), a pod stopami miękkie, ciepłe dywany. Kemping posiada dobrze wyposażoną kuchnię, a doświadczeni kucharze gotują smaczne potrawy, bazując na świeżych składnikach i regionalnych warzywach.

To na jednym z klifów nieprzerwanie utrzymuje się rytm wybijany porannymi modlitwami. Taktsang – świątynia zaczepiona na 900 metrowym klifie, zwana Tygrysim Gniazdem, to miejsce wielu pielgrzymek. Naucza Bhutańczyków mocy, która płynie z natury, a legenda powiada iż jest tam zachowana mądrość, którą kraj wykorzystuje przy wyborze swojej drogi. Wyruszymy na tyle wcześnie, by odkryć ją dziewiczą, skąpaną jedynie w porannej mgle.

wyprawa-do-bhutanu-tygrysie-gniazdo-soul-travel

Wybierzemy się na festiwal w małym, tradycyjnym miasteczku w dolinie Ura, nieopodal Bhumtang. Festiwal ma miejsce w świątyni Tangsibi Tashiling i pochodzi z najstarszych tradycji tybetańskich, gdy buddyzm zawędrował tutaj z Tybetu.

wyprawa-do-bhutanu-festiwal-tancerze-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Festiwal to feeria barw i artystycznych tańców. Jest to najbardziej skryty i najmniej uczęszczany festiwal w Bhutanie. Lokalni mieszkańcy okolicznych gór przemierzają w odświętnych strojach wiele kilometrów, by pomodlić się i świętować. Wierzy się iż uczestnictwo w celebracji przynosi spokój i pomyślność. Dla nich to czas radości i spotkań, a dla nas niespieszne poznawanie kultury – wyjątkowa okazja, by zakosztować najlepszego lokalnego jedzenia oraz porozmawiać z mieszkańcami. To najważniejszy sposób na poszerzenie zrozumienia innej kultury.

Relaks na górskim powietrzu! Zbita z desek „wanna” ustawiona na skraju rzeki. Przyjemny szum. Gorące kamienie ogrzewają leczniczą wodę. Ciało się rozluźnia, a na horyzoncie szczyty gór. Takie zabiegi zregenerują ciało po pieszych wędrówkach. I pozwolą „zanurzyć” się w styl życia mieszkańców Himalajów.

Partnerzy

Wszyscy uczestnicy otrzymają upominki –  własną fotoksiążkę ArtiBook ONE 30×20 (60 stron) i stałą zniżkę na zakupy w sklepie Artibo ważną do końca roku.


FAQ

Kliknij Zapisz się na stronie wyprawy. Uzupełnij informacje i wpłać zaliczkę (4000 PLN). Następnie zaznacz zgody, abyśmy mogli na Twojego maila przesłać uzupełnioną i podpisaną umowę oraz krótki formularz online do wypełnienia (odeślij nam go w ciągu 72 h). Pozostała płatność za wyprawę rozłożona jest na dwie raty.

Wyprawę potwierdzamy, gdy zapisze się minimalna ilość uczestników. Dodatkowe informacje, w tym propozycje przelotów lotniczych, przesyłamy po potwierdzeniu wyprawy lub na 2-6 miesięcy przed jej terminem (w zależności od kierunku).

Nie musisz. Równie dobrze możesz dołączyć do nas prosto z wycieczki na Alaskę czy podróży służbowej w Gruzji.

W tym przypadku możesz też liczyć na nasze wsparcie w indywidualnym zakupie biletu, w tym lotów w jedną stronę, a także dotarciu do miejsca docelowego.

Z powodzeniem pomagaliśmy w zakupach wyjątkowo trudnych lotów i połączeń. Także napisz do nas od razu, a unikniesz niepotrzebnego stres

Cena międzynarodowych biletów lotniczych jest zmienna. Zależy m.in. od sezonu i ilości dni do wylotu. Z doświadczenia wiemy też, że dołączacie do nas z różnych stron świata. Dlatego bilety te nie są wliczone w koszty wyprawy.

Za to chętnie służymy pomocą w rezerwacji i zakupie biletów, które umożliwiają podróż w tym samym czasie, co przewodnik wyprawy.

Jeśli chcesz skorzystać z takiej możliwości, powiadom nas, z jakiego miasta wylatujesz.

Tak. Płatność każdej wyprawy rozłożona jest na wpłatę zaliczki i dwie raty. Jeśli chcesz otrzymać indywidualną propozycję spłaty, skontaktuj się z nami.

Tak. Przy rezerwacji wyprawy, zaznacz w formularzu, że potrzebujesz fakturę i podaj dane.

Jeśli chcesz mieć gwarancję 100% zwrotu kosztów, gdy zrezygnujesz z wyprawy przed jej rozpoczęciem, to zakup w tym celu ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Takie ubezpieczenie podpisuje się do 5 dni od daty zawarcia umowy w sprawie wyprawy. Koszt ubezpieczenia wynosi 2,8% ceny wyprawy, a w przypadku chorób przewlekłych 5,6%. Wtedy 100% kosztów rezygnacji wyprawy zwraca Ubezpieczyciel.

Możesz ubezpieczyć się samodzielnie lub za naszym pośrednictwem podczas rezerwacji wyprawy (nie naliczamy za to dodatkowych kosztów).

Jeśli zrezygnujesz z ubezpieczenia wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, to możesz odwołać rezerwację w formie pisemnej, najpóźniej w terminie 30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy. Wówczas zwracamy kwotę wpłaconą przez Ciebie z wyłączeniem bezzwrotnej zaliczki:

a) w terminie od 21-30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 25% ceny wyprawy

b) w terminie od 14-20 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 50% ceny wyprawy

c) w terminie od 07-13 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 75% ceny wyprawy

d) w terminie do 07 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 100 % ceny wyprawy

Zgodnie z nowymi przepisami podróżni, którzy zdecydują się zostać dłużej, zapłacą mniej. Od czerwca do końca 2024 r. turyści, którzy spędzą w Bhutanie cztery dni, mogą zostać na kolejne cztery dni bez ponoszenia dodatkowych opłat dziennych (opłat Podatku Zrównoważonego Rozwoju w wysokości 200 USD/dzień). „Jeśli więcej turystów zostanie dłużej w Bhutanie, turystyka może pomóc naszej gospodarce w szybszym rozwoju”, powiedział The Straits Times, dyrektor generalny Departamentu Turystyki Dorji Dhradhul.

Mało turystów (1/4 sprzed pandemii), obniżone opłaty (o 800 USD), do tego niski kurs PLN/USD (około 4 PLN za 1 USD) – jeśli kiedykolwiek rozważałaś/rozważałeś podróż do Królestwa Grzmiącego Smoka, to czas się pakować i uwzględnić w budżecie podróż w Himalaje!
Spieszmy się spełniać marzenia!

Trekkingi są lekkie i umiarkowane, pod okiem doświadczonych przewodników. Potrzebne będą dobra kondycja i brak lęku wysokości.

Polisa UNIQA chroni w razie zakażenia się COVID-em w czasie pobytu za granicą. Polisa pokrywa koszty leczenia oraz transportu. Nieważne, kiedy doszło do zarażenia.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Ubezpieczyciela.

W dniu 22.09.2022 roku Bhutan zniósł jakiekolwiek ograniczenia związane z COVID przy wjeździe do kraju.

Nie są wymagane szczepienia i testy na COVID.

Noszenie masek jest obowiązkowe w niektórych miejscach publicznych.

Nie.

Od dnia 28 marca 2022 r. na podstawie przepisów Rozporządzenia  Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz 673) zniesione zostają wszelkie ograniczenia w podróżowaniu do Rzeczypospolitej Polskiej, co oznacza, że nie ma już obowiązku:

– legitymowania się podczas przekraczania granicy certyfikatami szczepienia,

– wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2,

– odbywania tzw. kwarantanny przyjazdowej.

Aktualne informacje otrzymasz przed wyprawą.

Zazwyczaj kraje wymagają testów wykonywanych nie później niż na 72 godziny przed przylotem do kraju destynacji. Większość krajów akceptuje testy wykonywane metodą RT-PCR (czyli genetyczne), w której pobiera się wymaz z gardła.

Dla ułatwienia dołączamy listę laboratoriów w Polsce: kliknij.

Aktualnie Bhutanie NIE WYMAGA żadnych testów na COVID.

Wytyczne są zmienne. Dlatego sprawdzimy aktualne informacje i powiadomimy Cię w odpowiednim czasie przed wyprawą.

Po pierwsze, bardzo nam przykro z tego powodu i życzymy Ci dużo zdrowia! Po drugie, aby uniknąć takich sytuacji, zalecamy Ci ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Ubezpieczenie musi być podpisane do 5 dni od daty zawarcia umowy. Kosztuje 2,8% ceny wyprawy. Wówczas poniesione koszty zwraca Ubezpieczyciel.

Możemy zająć się Twoim ubezpieczeniem, nie doliczamy za to kosztów.

Wszystkim nam będzie przykro, że wspólna podróż odwlecze się w czasie. Żeby nie dokładać sobie stresu, zaliczkę zwracamy Ci już w ciągu 14 dni. Możesz ją też przeznaczyć na poczet innej, dowolnej podróży. Decyzja należy do Ciebie.

Cieszymy się, że o to pytasz. Obowiązują nas standardowe obostrzenia, czyli zachowywanie dystansu społecznego, noszenie maseczek w przestrzeniach publicznych i częsta higiena rąk.

Dodatkowo, przed wyprawą prześlemy Ci rzetelne, praktyczne informacje na temat sytuacji kraju, do którego jedziemy. Jeśli będą wymagane dodatkowe środki bezpieczeństwa, w porę się o tym dowiesz.

Standardowe środki bezpieczeństwa szczegółowo opisaliśmy we wpisie na blogu, a także w poradniku bezpiecznego podróżowania, który otrzymasz przed wyprawą. Wręczymy Ci też maseczki, rękawiczki i środki do dezynfekcji rąk.

Programy wypraw nie obejmują skupisk ludzi, podróżujemy w małych grupach i dużo przebywamy na świeżym powietrzu, co dodatkowo nas chroni.

W stosownym czasie przed wyprawą otrzymasz od nas mailem praktyczne informacje, jak się przygotować do podróży.

Wyprawa do Bhutanu – gratka dla podróżników

Nie wszystkie wyjazdy turystyczne są dostępne dla szerokiej rzeszy podróżników. Niszowym i ciekawym kierunkiem na wakacje jest Bhutan. Wyprawa do tego niewielkiego kraju, położonego u stóp Himalajów, to gratka dla poszukiwaczy unikalnych destynacji, a przede wszystkim odległych kultur, które ostały się do dziś w niemal niezmienionej formie. Ci, co zwiedzili Azję wzdłuż i wszerz zdziwią się, że wciąż istnieją miejsca tak różne chociażby od Tajlandii, do których nie mieli dostępu. Wszak podróż do Bhutanu wciąż jest niedostępna dla większości chętnych. Z czego to wynika?

Niedostępny Bhutan – wyprawa dla nielicznych

Gdzie leży Bhutan? Odpowiedź na to pytanie uchyli rąbka tajemnicy. Bhutan to niewielkie państwo, które leży w Azji Południowej, a dokładniej w Himalajach Wschodnich, między Indiami a Chinami. Nad północą kraju górują Himalaje Wysokie (z najwyższym szczytem Bhutanu – Gangkhar Puensum, 7570 m n.p.m.). Centralną część Bhutanu zajmują Himalaje Małe z rzecznymi dolinami, zaś południe to niziny. Zatem aż połowa Bhutanu mieści się powyżej 3000 m n.p.m.! A drogą lądową można się dostać jedynie z Indii.

Bhutan jest niedostępny nie tylko z powodu swojego położenia geograficznego. Król Bhutanu dba, aby turystyka nie skaziła ani przyrody, ani kultury kraju. Z tego powodu wprowadził opłaty za każdy dzień pobytu – podatek od zrównoważonego rozwoju. W konkretnej kwocie mieści się cały pakiet usług, takich jak: noclegi, wyżywienie, opieka przewodnika, samochód lub bus, podatki i bilety do atrakcji turystycznych.

Wyprawa do Bhutanu a ekoturystyka

Podróżowanie po Bhutanie możliwe jest wyłącznie w zorganizowanych grupach, a uzyskanie wizy nie jest proste. Z tych powodów Królestwo Bhutanu odwiedza rocznie mniej niż 20 tysięcy turystów. Władzom kraju zależy, aby podróż do Bhutanu nie była dostępna dla turystyki masowej, kosztem komfortu życia lokalnych społeczności i natury. Stąd te ograniczenia i opłata – zysk z niej ma być przeznaczony na zrównoważenie emisji Co2, dzięki nasadzeniom drzew oraz inwestycjom w pojazdy elektryczne i energię wodną. Bhutan słynie z tego, że jako pierwszy kraj na świecie osiągnął ujemną emisję dwutlenku węgla. Wszak jego obszar pokrywają aż w 70% lasy, a emisja własna jest na niskim poziomie.

Jakość turystyki, a raczej ekoturystyki, jest w Bhutanie na najwyższym poziomie. Wyprawa do Bhutanu organizowana jest według zasad zrównoważonego rozwoju. Nawet nad ekokempingami, po których nie pozostaje żaden ślad w przyrodzie, czuwa sam król Bhutanu.

Opinie podróżników

4000 PLN + 4470 USD

16/04/2024

26/04/2024

6 - 12 osób

10 godzin

Bartek Sabela

Bartek Sabela

Przewodnik

Bartek Sabela

Reporter zagraniczny, nagradzany pisarz, podróżnik, fotograf, wspinacz i snowboardzista.

Jako pisarz debiutował książką Może (morze) wróci. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem nagrodą im. Arkadego Fiedlera oraz Nagrodą Magellana dla Najlepszej Książki Reportażowej 2013 roku.

Związany jest z wydawnictwem Czarne, w którym w 2015 roku ukazała się jego druga książka Wszystkie Ziarna Piasku. Reportaż z terenów Sahary Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii, został nagrodzony przez Fundację Afryka Inaczej Afrykasem 2015 i nominowany do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Z kolei w 2017 ukazała się jego trzecia książka Afronauci – reportaż o pewnym Zambijczyku, który 50 lat temu marzył, by zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu.

Bartek obecnie podróżuje do krajów Afryki Środkowej, gdzie pracuje nad nowymi projektami. Współpracuje z pismem Kontynenty, Dużym Formatem Gazety Wyborczej oraz magazynem Pismo. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prowadzi wyprawy:

Ta wyprawa w innych terminach:

17/10/2023

27/10/2023

16/04/2024

26/04/2024

Zobacz Podobne Wyprawy

Alternatywne podróże, fotowyprawy i wyjazdy szyte na miarę.

Zobacz wyprawy

Wiatrem pisane

W kulturze Majów wiatr przynosi nowe inspiracje. Z tą myślą piszemy blog o podróżach w rytmie slow. Zainspiruj się. Bez względu na to, czy wolisz ekskluzywne wakacje, trekking w Himalajach, a może nocleg w jurcie na pustyni.

Zobacz wszystkie