turystyka-etniczna-mlody-mnich-z-bhutanu-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Bhutan – Trzy Festiwale i dzika przyroda

Kameralne festiwale oraz bliskie spotkania z tradycją i naturą

Wyprawa do Bhutanu to gratka dla świadomych podróżników, amatorów niszowych i trudno dostępnych destynacji i tych, którzy chcą połączyć aktywny wypoczynek ze spokojem umysłu.

Podczas tej wyprawy do Bhutanu zaznasz kilku jego odsłon. Zrozumiesz, dlaczego jakość życia mieszkańców nie liczy się w PKB, a w Szczęściu Narodowym Brutto. Poznasz unikalną kulturę, uczestnicząc w celebracjach, festiwalach i codziennych aktywnościach mieszkańców Bhutanu. W dolinie Phobijka czy w dolinie Tang tradycje zachowały swój pierwotny charakter. Lokalne festiwale są pełne śmiechu i rodzinności, przekonasz się o tym, celebrując wraz z mieszkańcami małych wiosek jak Talo czy Tang.
Spędzisz czas sam na sam z majestatem gór i świątyni w buddyjskim klasztorze Taktsang Goemba, zwanym Gniazdem Tygrysim. Podczas wyprawy wgłąb kraju, do doliny Bhumtang doświadczysz piękna nieskażonej przyrody poza turystycznym szlakiem.

Bhutan to jeden z najbardziej tajemniczych trudno dostępnych dla turystów krajów. Niewiele połączeń lotniczych, położenie wśród Himalajów Wysokich i Środkowych, droga lądowa dostępna tylko z Indii, specjalne opłaty za pobyt… Tych, którzy jako nieliczni, udają się w tą podróż, Bhutan, Kraina Grzmiącego Smoka wita niezmąconym spokojem, dziewiczą przyrodą i harmonijnym podejściem do życia. Królestwo Bhutanu stawia na zrównoważony rozwój z dbałością o środowisko, w tym ekoturystykę na najwyższym poziomie!

Pobierz ilustrowany PDF

Bhutan – mapa i pogoda

Bhutan leży w Azji Południowej, a dokładniej – we wschodnich Himalajach, granicząc od północy, zachodu i wschodu z Chinami, a od południa z Indiami. Oficjalna nazwa Bhutanu brzmi Druk Jul i znaczy Królestwo Smoka. Klimat jest zróżnicowany ze względu na położenie na różnych wysokościach: od wilgotnego monsunowego na południu kraju, do ostrego górskiego na północy. Opady deszczu są przeciętnym zjawiskiem o każdej porze roku.

Pogoda w Bhutanie w kwietniu jest optymalna na podróż. Opady deszczu są niewielkie. Temperatura wynosi zwykle między 6°-20° C.


Co się wydarzy w trakcie wyprawy?

  • zobaczysz imponujące dzongi, świątynie i klasztory buddyjskie
  • dołączysz do autentycznych pudży (modlitw) w klasztorach
  • uczestnictwo w życiu lokalnych społeczności i ich tradycyjnych celebracjach
  • spróbujesz tradycyjnej kuchni bhutańskiej oraz ary (lokalny alkohol) w najlepszych restauracjach ale także w tradycyjnym bhutańskim domu
  • zrelaksujesz się w podczas tradycyjnej, leczniczej kąpieli z gorącymi kamieniami
  • doświadczysz widowiskowego lotu nad majestatycznymi szczytami Himalajów
  • zamieszkasz w ekologicznych hotelach i na królewskim eko-kempingu
  • poznasz Tygrysie Gniazdo w kameralnej atmosferze, z dala od tłumów

Plan wyprawy

Wylot z Polski i przelot przez jeden z europejskich portów do Delhi. Przylot do Delhi w późnych godzinach nocnych. W zależności od zasobów czasowych nocleg w Delhi lub przelot od razu do Bhutanu porannym lotem.

bhutan-wyprawa-himalaje-swiete-postacie-soul-travel

Lot Delhi – Paro to gratka sama w sobie. Samolot leci bowiem bardzo blisko himalajskich ośmiotysięczników. Jeśli tylko pogoda dopisze Mount Everest, Lhotse, Makalu a potem Kandzendzonga widoczne są jak na dłoni w świetle wschodzącego słońca.

Lądowanie o poranku na lotnisku w Paro robi wrażenie na każdym, nawet po wielogodzinnej podróży. Paro to prawdopodobnie jedno z najpiękniej położonych lotnisk na świecie – w głębokiej dolinie, pośród pól ryżowych, otoczone wysokimi szczytami, na zboczach których widać bhutańskie świątynie.

Z lotniska autokarem pojedziemy wprost do stolicy Bhutanu, Thimpu i zakwaterujemy się w hotelu w samym centrum miasta. Wizytę w stolicy zaczniemy od wycieczki na jedno ze wzgórz otaczających miasto. Tam znajduje się największy na świecie (przynajmniej tak twierdza Bhutańczycy) posąg siedzącego Buddy. Gigantyczny pomnik ma ponad 50 metrów wysokości i wykonany jest z pozłacanego brązu. W świątyni pod posągiem zobaczymy 125 tysięcy małych posążków Buddy – to dary od darczyńców z całego świata. Z tarasu przed posągiem rozciąga się też piękny widok na miasto.

ksiazki-o-bhutanie-mnich-czyta-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Dalej ruszymy do Thimpu by zobaczyć niewielką świątynię Memorial Stupa, ufundowaną ku czci Trzeciego Króla. To miejsce niezwykłe – wokół świątyni gromadzą się starsi mieszkańcy miasta, modlą się, kręcą licznymi młynkami modlitewnymi. Wieczorem zajdziemy również do okazałego dzongu Taschhoe, który jest głównym ośrodkiem władzy świeckiej i religijnej w Bhutanie.

Lunch i kolacja w restauracji, nocleg w hotelu w Thimpu.

Rano wrócimy do Paro i wsiądziemy do samolotu, którym polecimy do doliny Bhumtang. Lot jest krótki, ale niezwykle atrakcyjny – będziemy lecieć pośród himalajskich gór i dolin.

Mówi się, że dolina Bhumtang to duchowe serce Bhutanu. To tutaj znajdują się najstarsze buddyjskie świątynie, to tutaj przybył Guru Rinpocze – najważniejsza postać bhutańskiego buddyzmu. Wizytę w Bhumtangu zaczniemy od świątyni Jambay Lakhang. Jest to kameralny, wręcz niepozorny klasztor, gdzie zawsze spotyka się starszych ludzi pogrążonych w modlitwie. Chodzą wówczas dookoła świątyni, poruszając młynkami modlitewnymi i paląc kadzidła. To dlatego, że Jambay Lakhang uważany jest za najstarszą świątynię w Bhutanie. Stąd spacerem ruszymy do klasztoru Kurjey Lakhang.

wyprawa-do-bhutanu-mnich-Rinpung-Dzong-soul-travel

To miejsce, w którym medytował Guru Rinpocze (ślady jego ciała są odbite w jednej z jaskiń), to tutaj Guru zjednał sobie lokalne demony i tym samym wprowadził buddyzm na tereny Bhutanu.  Pod wieczór znajdziemy czas by przejść się na spacer wzdłuż głównej ulicy Bhumtangu pełnej sklepów z rękodziełem.

Lunch w restauracji, kolacja i nocleg w hotelu w Bhumtang.

Po śniadaniu wyruszymy do wioski, z której pochodzi nasz przewodnik Karma Thinley. Wioska leży w dolinie Tang schodzącej z głównego pasma Himalajów.

Gdy dojedziemy do doliny udamy się na krótki spacer (30 minut) do pałacu górującego nad doliną – Ugyencholing (2850 m). Droga prowadzi wzdłuż rzeki Chamkhar Chu. Wejdziemy do XVI-wiecznego Pałacu Tang Ugyencholing, należącego do rodziny pisarki Kunzang Choden. W środku pałacu znajdują się bardzo bogate zbiory przedmiotów rodzinnych, pokazujące tradycje i kulturę kraju.

wyprawa-do-bhutanu-dom-w-bhutanie-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Sama Kunzang Choden napisała kilkanaście książek o tradycjach Bhutańczyków oraz zebrała legendy i baśnie bhutańskie. Następnie zejdziemy do dna doliny, gdzie znajduje się dom rodzinny Karmy. Odwiedzimy jego rodzinę i zaprzyjaźnionych mieszkańców wioski, razem zjemy lunch.

Popołudniu weźmiemy udział w tradycyjnej domowej ceremonii prowadzonej przez mnichów w pobliskiego klasztoru. To unikalna okazja by poznać bhutańskie tradycje i kulturę.

bhutan-wyprawa-dolina-tang-przewodnik-karma-nietypowe-biuro-podrozy-soul-travel

Pod wieczór przejdziemy na polanę, gdzie będzie już czekał na nas królewski camping. Tu zjemy kolację a potem każdy będzie mógł spróbować bhutańskiej sauny, czyli hot stone bath. To lecznicza kąpiel w gorącej wodzie, według starej bhutańskiej receptury, nazywanej „Chu Tse”. Do kąpieli używa się kamieni otoczaków pochodzących z okolicznych rzek. Zostają one podgrzane do czerwoności w ognisku i zanurzone w dużej drewnianej wannie wypełnionej wodą i ziołami. Kąpiel ma właściwości mocno regenerujące.

Lunch w domu Karmy, kolacja i nocleg na królewskim campingu.

Rano opuścimy dolinę Tang i wyruszymy na zachód.

Główna droga Bhutanu to atrakcja sama w sobie – jest pełna zakrętów, ale także fantastycznych widoków, wije się wokół gór, dolin, przełęczy. Naszym pierwszym przystankiem będzie przełęcz Yotong La (3450 m n.p.m.). Znów widoki, znów ośnieżone szczyty – jeśli oczywiście będziemy mieli szczęście.

Stąd pojedziemy dalej do Trongsa. To jeden z największych, najbardziej majestatycznych i bogatych w historię dzongów w Bhutanie. To stąd wywodzi się królewska rodzina. Wejdziemy na jego dziedzińce, zajrzymy do świątyń a potem udamy się na krótki spacer by z pewnej odległości docenić jak wspaniale jest położony.

bhutan-wyprawa-kulturowa-starsi-ludzie-w-klasztorze-nietypowe-biuro-podrozy-soul-travel

Sześćdziesiąt kilometrów za Trongsa wjedziemy na kolejną przełęcz – Pele La (3300 m n.p.m.) a potem na jeszcze jedną – Lawa La (3350 m n.p.m). Ta ostatnia otworzy nam drogę do polodowcowej doliny Phobjika. Wieczorem dojedziemy do rozłożystej doliny, jednej z najbardziej malowniczych w całym Bhutanie.

Lunch w restauracji, kolacja i nocleg w hotelu w dolinie Phobijka (wysokość 2900 n.p.m.).

Dolina Phobjika to wyjątkowy ekosystem i krajobraz – to część Parku Narodowego Czarnych Gór a obszar północnej części Jowo Durshing jest pod całkowitą ochroną. Dolina to dom żurawi czarnoszyich, które co roku przylatują tu w zimie z Tybetu i Syberii.

Dzień zaczniemy porannym spotkaniem z mnichami w położonej na wzgórzu Gangtey Gompa. To jedno z najstarszych miejsc tradycji buddyjskiej Ningma (to jedna z czterech tradycji buddyjskich).

wyprawa-bhutan-mnisi-soul-travel

Po odwiedzeniu klasztoru udamy się na spacer ścieżką w dół doliny, wzdłuż lasów sosnowych i gospodarstw. Wejdziemy na wzgórze modlitewne pełne białych flag. Phobjika to przestrzeń i każdy musi ją poczuć na swój sposób. Popołudnie to czas dla każdego z uczestników – na samotne spacery, medytację, czytanie książki lub rozmowy z mieszkańcami doliny.

bhutan-trekking-paro-mnisi-soul-travel

Lunch, kolacja i nocleg w hotelu w Phobjika.

Rankiem wyjedziemy z hotelu i wijącą się drogą ruszymy w stronę przełęczy Lawa La (3350 m n.p.m). Jeśli pogoda dopisze rozciąga się stąd fantastyczna panorama na Himalaje Środkowe i Wysokie.

Z przełęczy ruszymy do miejscowości Punakha, ale zanim tam dojedziemy zatrzymamy się pośród pól ryżowych by wybrać się na krótki spacer do świątyni Chimmi Lhakhang.

To miejsce poświęcone mędrcowi o nazwisku Drukpa Kinlay. To postać historyczna żyjąca w Bhutanie w XV wieku a dziś uważana za jednego z największych nauczycieli buddyzmu. Kinlay zyskał przydomek „Boski szleniec” dzięki niekonwencjonalnym metodom nauczania i temperamentowi a jego świątynia poświęcona jest płodności.

bhutan-trekking-punakha-dzong-soul-travel

Popołudnie spędzimy w Punakha. Wpierw pójdziemy na spacer nad rzekę Pho Chu i przejdziemy się zapierającym dech w piersiach wiszącym mostem o długości 180 metrów.

Potem odwiedzimy Punakha Dzong (Druk Pungthang Decchen Phodrang – Pałac Wielkiego Szczęścia), zbudowany w 1637 roku przez założyciela Bhutanu Zhabdunga Nawanga Namgyala u zbiegu rzek Po Chhu i Mo Chhu. To drugi najstarszy dzong w Królestwie będący dziś zimową rezydencją Je Khempo, głównego duchownego Bhutanu oraz tysiąca innych mnichów. Dzong w Punakha był kiedyś stolicą Bhutanu, tu miała miejsce koronacja pierwszego króla.

podroz-do-bhutanu-wyprawa-dzong-soul-travel

Lunch w restauracji, kolacja i nocleg w hotelu w Punakha.

Rankiem wyjedziemy z hotelu i udamy się do klasztoru Talo. To miejsce wyjątkowe, tragicznie związane z historią królewskiej rodziny. Klasztor Talo jest położony na wierzchołku góry, z której rozciągają się wspaniałe widoki. To one będą tłem dla festiwalu Tshechu, w którym weźmiemy udział. Tu zobaczymy słynne bhutańskie tańce, posłuchamy przejmującej muzyki im towarzyszącej, spotkamy się z lokalnymi mieszkańcami.

wyprawa-do-bhutanu-festiwal-tsechu-tancerze-soul-travel

Po południu wijącą się drogą ruszymy w stronę przełęczy Dochu La położonej na wysokości 3080 m n.p.m. Jeśli będziemy mieli szczęście i widoczność będzie dobra, z przełęczy rozciąga się fantastyczna panorama na bhutańskie Himalaje z kolekcją szczytów powyżej 7000 m n.p.m. Wśród nich będzie widoczny najwyższy szczyt Bhutanu i najwyższy niezdobyty szczyt świata Gangkhar Puensum (7570 m n.p.m). Pod wieczór dojedziemy do hotelu w Paro.

bhutan-wyprawa-dochula-przelecz-klasztor-soul-travel

Lunch w restauracji, kolacja i nocleg w hotelu w Paro.

O wschodzie słońca wyruszymy leśną ścieżką ku klasztorowi Taktsang, nazywanemu też Tygrysim Gniazdem. Podejście zajmie nam około 2 h, po drodze zatrzymamy się w kawiarni z widokiem na Tygrysie gniazdo.

Stąd widać najlepiej jak niesamowicie położony jest ten klasztor – „zawieszony” na urwistym klifie, setki metrów nad doliną. Taktsang to najsłynniejsza i najbardziej spektakularna budowla w Bhutanie oraz najświętszy klasztor.

bhutan-trekking-do-tygrysiego-gniazda-dwoje-turystow-soul-travel

Legenda głosi, że to właśnie tutaj przybył Guru Rinpoche, najważniejsza postać bhutańskiego buddyzmu, na grzbiecie latającego tygrysa i wybrał jaskinię w urwisku skalnym na miejsce medytacji. Od ponad 1200 lat Taktsang jest najważniejszym celem pielgrzymek Bhutańczyków.

W 1998 roku klasztor w znacznym stopniu spłonął, został jednak szybko i bardzo wiernie odbudowany. Zejście w stronę parkingu zajmie nam około 1,5 h, kiedy my będziemy już schodzić z Taktsang, inni turyści i pielgrzymi będą dopiero zaczynać swoją podróż..

wyprawa-do-bhutanu-tygrysie-gniazdo-soul-travel

Wracając do Paro zatrzymamy się w świątyni Kyichu Lhakhang – jednej z najstarszych i najważniejszych w całym Bhutanie, otoczonej wspaniałymi drzewami pomarańczowymi i kwiatami. Po trekkingu do Taktsang wrócimy na chwilę do hotelu by się odświeżyć. Wieczorny spacer po głównej ulicy Paro będzie okazją do zakupienia upominków, przypraw i znaczków pocztowych.

Lunch i kolacja w restauracji, nocleg w hotelu w Paro.

Festiwal w Paro to największa tego typu celebracja w Bhutanie. Trwa pięć dni i gromadzi setki uczestników, mieszkańców oraz turystów. My weźmiemy udział w pierwszym dniu święta, który jest dniem wyjątkowym, bowiem celebracje odbywają się wtedy wewnątrz dzongu.

bhutan-wyprawy-festiwal-tancerze-w-maskach-soul-travel

Owszem, może być tłoczno – Tshechu w Paro to bardzo popularne wydarzenie. Niemniej, żaden festiwal nie jest tak spektakularny jak ten! To tu oprawa wydarzenia jest najbogatsza, to tu występują najlepsi tancerze, tu jest najwiecej wydarzeń towarzyszących, tutaj zasiadają dookoła najstarsi lamowie i najwyżsi rangą świeccy i duchowi Bhutanu.

W Paro spędzimy cały dzień i z pewnością znajdziemy czas, by wyskoczyć na wyjątkową bhutańską kawę. Tak! Od niedawna w Bhutanie uprawia się kawę i jest ona tutaj niezrównanej jakości, zresztą spróbujecie sami!

Lunch i kolacja w restauracji, nocleg w hotelu w Paro.

Transfer na lotnisko w Paro i przelot do Delhi. Zakwaterowanie w komfortowym hotelu w okolicach lotniska. Odpoczynek i korzystanie z możliwości hotelu (basen, opcjonalnie SPA).

Późnym wieczorem przejazd na lotnisko i przelot do kraju. Przylot do Polski dnia następnego w godzinach południowych.

 

Uwaga: możliwość zmiany kolejności w programie z przyczyn niezależnych od organizatorów.

Wliczone w koszty wyprawy

  • loty na trasach międzynarodowych Delhi – Paro / Paro – Delhi
  • lot na trasie wewnętrznej Bhumtang – Paro
  • wiza do Bhutanu i wiza do Indii
  • w Bhutanie wygodne zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2-os. z łazienką, 2 noclegi na campingu królewskim w namiotach dwuosobowych
  • w Indiach 1 lub 2 noclegi w hotelu 4* Four Points for Sheraton lub podobnym
  • opłata za zrównoważony rozwój (SDF) w Bhutanie: 100 USD za dzień pobytu/osoba
  • transport autobusowy w Bhutanie i Indiach
  • kucharz, pomocnicy podczas nocy na kempingu
  • odżywcza lokalna i międzynarodowa kuchnia (trzy posiłki dziennie)
  • opieka polskojęzycznego przewodnika i fotografa Marka Arcimowicza
  • opieka lokalnego przewodnika w Bhutanie
  • kontakt alarmowy z biurem Soul Travel
  • informacje praktyczne oraz złożony pdf z opisem wyprawy
  • ubezpieczenie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego i Turystycznego Funduszu Pomocowego
  • ubezpieczenie KL – 100 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN
  • 3% dochodów wspiera projekty lokalne

Niewliczone w koszty wyprawy

  • bilet lotniczy (Polska – Delhi – Polska) – około 2800 PLN
  • na opłaty do wejść do obiektów, donacje dla mnichów i lokalnych przewodników, oraz na napiwki należy przeznaczyć 270 USD (płatne przewodnikowi na miejscu)

Elementy składowe ceny

Podróżujesz odpowiedzialnie. Inwestujesz w unikalne doświadczenia.

  • koszty wyprawy

    to między innymi: unikalne noclegi, wyżywienie, prywatny transport i lokalne loty, ubezpieczenie z rozszerzonymi świadczeniami, bilety wstępu i uczciwe wynagrodzenie naszych przewodników

  • napiwki i donacje

    wsparcie dla miejscowych przewodników, pomocników, kierowców, bagażowych; donacje dla klasztorów i lokalnych społeczności

  • koszty stałe i marża

    utrzymanie i prowadzenie firmy, np. pensje pracowników, gwarancje i pozwolenia organizatora turystyki, zysk oraz środki na rozwój

  • podatki i opłaty

    działamy legalnie i odprowadzamy podatki w Polsce

  • inicjatywy społeczne

    minimum 3% zysku z wyprawy trafia wprost do tych, którzy potrzebują wsparcia – odwdzięczasz się za możliwość wypoczynku; wspierane inicjatywy uzgadniamy w porozumieniu z lokalnymi społecznościami

Przewodnicy
  • Karma z Bhutanu

    Karma z Bhutanu

    Lokalny przewodnik

    Karma z Bhutanu

    Rodowity Bhutańczyk, charyzmatyczny przewodnik na wyprawach kulturowych i trekkingowych.

    Od 15 lat jest przewodnikiem na wycieczkach kulturowych i trekkingowych, od 10 lat współpracuje z Renatą. Zabiera uczestników wypraw Soul Travel w podróże życia po niedostępnych częściach swojej ojczyzny. Umożliwia uczestniczenie w codziennym życiu mieszkańców, jak też w celebracjach czy ceremoniach religijnych. Na przykład, w rodzinnym domu Karmy uczestniczymy w prywatnej praktyce Lochey – corocznej modlitwie z uczestnictwem wszystkich domowników.

    Karma to ostoja spokoju i życiowej mądrości – kwintesencja Bhutanu w jednym człowieku. Bardzo lubi poznawać ludzi z różnych zakątków świata. W jego towarzystwie nie sposób się nudzić, a spokój Karmy udziela się uczestnikom naszych wypraw do Bhutanu.

    Przeczytaj historię z podróży z udziałem Karmy: Bhutan to stan umysłu. O stawaniu się, kim tylko pragniesz

    Karma z Bhutanu

    Prowadzi wyprawy:

  • Marek Arcimowicz

    Marek Arcimowicz

    Fotograf

    Marek Arcimowicz

    Wieloletni fotograf magazynu National Geographic Polska. Sercem w Azji. Współpracuje przy programie Kobieta Na Krańcu Świata.

    Specjalista od fotograficznych zadań specjalnych z ponad 20-letnim stażem. Na Subkontynencie Indyjskim spędził prawie 4 lata życia, podróżując i pomieszkując tam z różną intensywnością od 1994 roku. Indyjskim miastom poświęcił pracę magisterską na wydziale architektury.

    Uczestniczył w wyprawach wspinaczkowych na najwyższe szczyty u boku polskich himalaistów. Swoje doświadczenie wykorzystuje jako przewodnik prowadząc wyprawy fotograficzne i tematyczne. Czasem wykładowca akademicki. Od roku 2014 uczestniczy jako fotograf w projekcie Kobieta Na Krańcu Świata – Martyny Wojciechowskiej.

    Aby dobrze fotografować trzeba być świadomym tego, co się robi. Muszę więc wspinać się na przyzwoitym poziomie, zarówno latem jak i zimą, w skale i w lodzie, jeździć na nartach (..), zdobywać jedzenie czy wodę w dzikim terenie, rozpalić ogień i ugotować w każdych niemal warunkach (…). Żyję trochę jak Indiana Jones.

    Marek mawia, że ciałem jest w różnych miejscach, ale sercem w Azji.

    Prowadzi wyprawy:

Partnerzy

Wszyscy uczestnicy otrzymają prezent – voucher na własną fotoksiążkę ArtiBook No.1  30×20 (60 stron) w sklepie Artibo.


FAQ

Kliknij Zapisz się na stronie wyprawy. Uzupełnij informacje i wpłać zaliczkę (4000 PLN). Następnie zaznacz zgody, abyśmy mogli na Twojego maila przesłać uzupełnioną i podpisaną umowę oraz krótki formularz online do wypełnienia (odeślij nam go w ciągu 72 h). Pozostała płatność za wyprawę rozłożona jest na dwie raty.

Wyprawę potwierdzamy, gdy zapisze się minimalna ilość uczestników. Dodatkowe informacje, w tym propozycje przelotów lotniczych, przesyłamy po potwierdzeniu wyprawy lub na 2-6 miesięcy przed jej terminem (w zależności od kierunku).

Nie musisz. Równie dobrze możesz dołączyć do nas prosto z wycieczki na Alaskę czy podróży służbowej w Gruzji.

W tym przypadku możesz też liczyć na nasze wsparcie w indywidualnym zakupie biletu, w tym lotów w jedną stronę, a także dotarciu do miejsca docelowego.

Z powodzeniem pomagaliśmy w zakupach wyjątkowo trudnych lotów i połączeń. Także napisz do nas od razu, a unikniesz niepotrzebnego stres

Cena międzynarodowych biletów lotniczych jest zmienna. Zależy m.in. od sezonu i ilości dni do wylotu. Z doświadczenia wiemy też, że dołączacie do nas z różnych stron świata. Dlatego bilety te nie są wliczone w koszty wyprawy.

Za to chętnie służymy pomocą w rezerwacji i zakupie biletów, które umożliwiają podróż w tym samym czasie, co przewodnik wyprawy.

Jeśli chcesz skorzystać z takiej możliwości, powiadom nas, z jakiego miasta wylatujesz.

Tak. Płatność każdej wyprawy rozłożona jest na wpłatę zaliczki i dwie raty. Jeśli chcesz otrzymać indywidualną propozycję spłaty, skontaktuj się z nami.

Tak. Przy rezerwacji wyprawy, zaznacz w formularzu, że potrzebujesz fakturę i podaj dane.

Jeśli chcesz mieć gwarancję 100% zwrotu kosztów, gdy zrezygnujesz z wyprawy przed jej rozpoczęciem, to zakup w tym celu ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Takie ubezpieczenie podpisuje się do 5 dni od daty zawarcia umowy w sprawie wyprawy. Koszt ubezpieczenia wynosi 2,8% ceny wyprawy, a w przypadku chorób przewlekłych 5,6%. Wtedy 100% kosztów rezygnacji wyprawy zwraca Ubezpieczyciel.

Możesz ubezpieczyć się samodzielnie lub za naszym pośrednictwem podczas rezerwacji wyprawy (nie naliczamy za to dodatkowych kosztów).

Jeśli zrezygnujesz z ubezpieczenia wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, to możesz odwołać rezerwację w formie pisemnej, najpóźniej w terminie 30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy. Wówczas zwracamy kwotę wpłaconą przez Ciebie z wyłączeniem bezzwrotnej zaliczki:

a) w terminie od 21-30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 25% ceny wyprawy

b) w terminie od 14-20 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 50% ceny wyprawy

c) w terminie od 07-13 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 75% ceny wyprawy

d) w terminie do 07 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 100 % ceny wyprawy

Trekkingi są lekkie i umiarkowane, pod okiem doświadczonych przewodników. Potrzebne będą dobra kondycja i brak lęku wysokości.

Polisa UNIQA chroni w razie zakażenia się COVID-em w czasie pobytu za granicą. Polisa pokrywa koszty leczenia oraz transportu. Nieważne, kiedy doszło do zarażenia.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Ubezpieczyciela.

W dniu 22.09.2022 roku Bhutan zniósł jakiekolwiek ograniczenia związane z COVID przy wjeździe do kraju.

Nie są wymagane szczepienia i testy na COVID.

Noszenie masek jest obowiązkowe w niektórych miejscach publicznych.

Po pierwsze, bardzo nam przykro z tego powodu i życzymy Ci dużo zdrowia! Po drugie, aby uniknąć takich sytuacji, zalecamy Ci ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Ubezpieczenie musi być podpisane do 5 dni od daty zawarcia umowy. Kosztuje 2,8% ceny wyprawy. Wówczas poniesione koszty zwraca Ubezpieczyciel.

Możemy zająć się Twoim ubezpieczeniem, nie doliczamy za to kosztów.

Wszystkim nam będzie przykro, że wspólna podróż odwlecze się w czasie. Żeby nie dokładać sobie stresu, zaliczkę zwracamy Ci już w ciągu 14 dni. Możesz ją też przeznaczyć na poczet innej, dowolnej podróży. Decyzja należy do Ciebie.

W stosownym czasie przed wyprawą otrzymasz od nas mailem praktyczne informacje, jak się przygotować do podróży.

Punkty programu

Kiedy przestajesz tylko obserwować rzeczy i wydarzenia a stajesz ich częścią, wówczas przekraczasz linię między zwiedzaniem a doświadczaniem, między patrzeniem, a połączeniem z tym, co widzisz.

Takie rzeczy nie dzieją się od razu, wymagają czasu i zrozumienia, wymagają ciekawości i zaangażowania. Wymagają odpowiedniego prowadzenia przez przewodników, lokalnych mieszkańców, naturę, symbole świata widzialnego i świata niewidzialnego.

podroz-do-bhutanu-wyprawa-mlynek-modlitewny-soul-travel

To co widzimy jest tak samo ważne jak to, czego nie widzimy: baśnie, legendy, duchy gór i dolin, opiekunowie domów i świątyni. Wiemy, jak towarzyszyć Ci w zrozumieniu innych kultur, wiemy jak zamienić bierną podróż w coś, co transformuje Ciebie i poszerza rozumienie świata.

Większość podróżujących po Bhutanie zatrzymuje się w rejonie Paro-Thimpu-Punakha. My ruszymy znacznie dalej, wgłąb rejonu Bhumtang, rzadko uczęszczanej części Bhutanu. Tam dotrzemy do odległych i tajemniczych wiosek. Bhumtang to duchowe serce Bhutanu. Region obfituje w fantastyczne, górskie krajobrazy pełne szczytów góry, gęstych lasów sosnowych i bujnych łąk.

Wizyta w Bhumtang będzie okazją do poznania tutejszych mieszkańców, spróbowania lokalnych potraw i tradycyjnego alkoholu, uczestnictwa w tradycyjnych celebracjach małej górskiej społeczności.

Życie na wsi, tradycje i legendy odbiegają od tego, co można zobaczyć w zachodniej części kraju (Thimpu i Paro oraz Phunaka). Będąc w dolinie Tang wybierzemy się także do wioski, gdzie nad doliną góruje XVI-wieczny Pałac Tang Ugyencholing należący do rodziny Kunzang Choden, bhutańskiej pisarki i lokalnej działaczki.

 

Wbrew pozorom to wielki przywilej spać w naturze, tym bardziej, gdy jest to tak zwany kemping królewski, nad którego jakością czuwają urzędnicy samego Króla Bhutanu!

Wędrowne kempingi (są ich dwa rodzaje: podstawowe i luksusowe) zaprojektowano tak, aby estetycznie łączyły się z lokalną architekturą i atmosferą. Te luksusowe dorównują komfortem warunkom hotelowym i właśnie z takich będziecie korzystać.

CAMPING-KRÓLEWSKI-BHUTAN-SOUL-TRAVEL

Są tu duże i wysokie namioty sypialne z łóżkami i pościelą (prześcieradło, poduszka i ciepły śpiwór), a pod stopami miękkie, ciepłe dywany. Kemping posiada dobrze wyposażoną kuchnię, a doświadczeni kucharze tworzą fantastyczne potrawy bazując na świeżych składnikach i regionalnych warzywach.

Na jednym z klifów nieprzerwanie utrzymuje się rytm wybijany porannymi modlitwami. Tu bije serce Bhutanu. Taktsang, zwany Tygrysim Gniazdem, to świątynia zbudowana pośrodku urwistego skalnego klifu. To tutaj medytował Guru Rinpocze gdy przybył na tereny dzisiejszego Bhutanu.

wyprawa-do-bhutanu-tygrysie-gniazdo-soul-travel

Legenda głosi, że to tutaj jest zachowana mądrość, którą kraj kieruje się przy wyborze swojej drogi. Taktsang to bezsprzecznie najświętsze miejsce w Bhutanie, to stąd płynie moc dla całego kraju. Świątynia jest celem wielu pielgrzymek i turystów. My jednak wyruszymy na tyle wcześnie, że na szlaku będziemy sami. Zobaczymy Taktsang bez turystów, skąpany jedynie w porannej mgle.

Bhutan słynie z przepięknych festiwali buddyjskiej kultury, których główną atrakcją są słynne tańce w maskach. W ciągu roku w różnych częściach Bhutanu odbywa się kilkadziesiąt mniejszych lub większych festiwali. Festiwale to esencja Bhutanu: szaleńcze tańce, przejmująca muzyka, górska sceneria, setki przybyszów z okolicznych miejscowości, feria barw i emocji. Podczas naszej wyprawy weźmiemy udział w dwóch zupełnie różnych festiwalach Tshechu czyli wydarzeniach ku czci Guru Rinpocze. Pierwszy z nich to kameralny festiwal w świątyni Talo, nieopodal Punakhi.

wyprawa-do-bhutanu-festiwal-tancerze-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

To miejsce bardzo istotne dla historii Bhutanu i samej rodziny królewskiej. Drugi z nich to jedno z najważniejszych i największych wydarzeń w kraju – Paro Tsechu. To niezwykle barwny festiwal, pełen tradycji, kolorów i duchowej głębi, będący unikalnym oknem na kulturę i religię Bhutanu. Bhutańczycy wierzą, że uczestnictwo w festiwalach przynosi spokój i pomyślność. Dla nich to czas radości i spotkań, a dla Nas świetna okazja, by poznać ich kulturę.

Ale to nie wszystko. W odległej dolinie Tang weźmiemy udział w kameralnej, rodzinnej celebracji wraz z mieszkańcami wioski i lokalnymi mnichami. Każdy z mieszkańców wioski powinien wyprawić taką modlitwę co najmniej raz w roku. To bowiem całodzienna modlitwa za szczęście i dobrobyt wioski, jej ludzi i zwierząt oraz otaczającej przyrody.

Wyobraźcie sobie zbitą z desek „wannę” ustawioną na skraju rzeki. Szum wody, chłód górskiego powietrza, rozgwieżdżone niebo. Wodę pełną ziół ogrzewają gorące kamienie wyciągane wprost z ogniska. Odprężenie, relaks i absolutny błogostan. A chwilę potem kąpiel w lodowatej rzece płynącej wprost z himalajskich lodowców. Hot stone bath to bhutańska sauna, jedna z wielu tradycji, która pomoże nam zrozumieć istotę tego kraju i jego mieszkańców.

Marek

Wieloletni fotograf magazynu National Geographic Polska. Sercem w Azji. Współpracuje przy programie Kobieta Na Krańcu Świata.

Specjalista od fotograficznych zadań specjalnych z ponad 20-letnim stażem. Na Subkontynencie Indyjskim spędził prawie 4 lata życia, podróżując i pomieszkując tam z różną intensywnością od 1994 roku. Indyjskim miastom poświęcił pracę magisterską na wydziale architektury.

Uczestniczył w wyprawach wspinaczkowych na najwyższe szczyty u boku polskich himalaistów. Swoje doświadczenie wykorzystuje jako przewodnik prowadząc wyprawy fotograficzne i tematyczne. Czasem wykładowca akademicki. Od roku 2014 uczestniczy jako fotograf w projekcie Kobieta Na Krańcu Świata – Martyny Wojciechowskiej.

Karma z Bhutanu

Rodowity Bhutańczyk, charyzmatyczny przewodnik na wyprawach kulturowych i trekkingowych.

Od 18 lat jest przewodnikiem na wycieczkach kulturowych i trekkingowych, od 13 lat współpracuje z Renatą. Zabiera uczestników wypraw Soul Travel w podróże życia po niedostępnych częściach swojej ojczyzny. Umożliwia uczestniczenie w codziennym życiu mieszkańców, jak też w celebracjach czy ceremoniach religijnych.

Karma to ostoja spokoju i życiowej mądrości – kwintesencja Bhutanu w jednym człowieku. Bardzo lubi poznawać ludzi z różnych zakątków świata. W jego towarzystwie nie sposób się nudzić, a spokój Karmy udziela się uczestnikom wypraw do Bhutanu.

Opinie podróżników

Przedsprzedaż

4000 PLN + 4670 USD

4000 PLN + 4370 USD

30/03/2025

10/04/2025

7 - 12 osób

10 godzin

Marek Arcimowicz

Marek Arcimowicz

Fotograf

Marek Arcimowicz

Wieloletni fotograf magazynu National Geographic Polska. Sercem w Azji. Współpracuje przy programie Kobieta Na Krańcu Świata.

Specjalista od fotograficznych zadań specjalnych z ponad 20-letnim stażem. Na Subkontynencie Indyjskim spędził prawie 4 lata życia, podróżując i pomieszkując tam z różną intensywnością od 1994 roku. Indyjskim miastom poświęcił pracę magisterską na wydziale architektury.

Uczestniczył w wyprawach wspinaczkowych na najwyższe szczyty u boku polskich himalaistów. Swoje doświadczenie wykorzystuje jako przewodnik prowadząc wyprawy fotograficzne i tematyczne. Czasem wykładowca akademicki. Od roku 2014 uczestniczy jako fotograf w projekcie Kobieta Na Krańcu Świata – Martyny Wojciechowskiej.

Aby dobrze fotografować trzeba być świadomym tego, co się robi. Muszę więc wspinać się na przyzwoitym poziomie, zarówno latem jak i zimą, w skale i w lodzie, jeździć na nartach (..), zdobywać jedzenie czy wodę w dzikim terenie, rozpalić ogień i ugotować w każdych niemal warunkach (…). Żyję trochę jak Indiana Jones.

Marek mawia, że ciałem jest w różnych miejscach, ale sercem w Azji.

Prowadzi wyprawy:

Ta wyprawa w innych terminach:

18/10/2025

30/10/2025

Zobacz Podobne Wyprawy

Alternatywne podróże, fotowyprawy i wyjazdy szyte na miarę.

Zobacz wyprawy

Wiatrem pisane

W kulturze Majów wiatr przynosi nowe inspiracje. Z tą myślą piszemy blog o podróżach w rytmie slow. Zainspiruj się. Bez względu na to, czy wolisz ekskluzywne wakacje, trekking w Himalajach, a może nocleg w jurcie na pustyni.

Zobacz wszystkie