Bhutan: kameralne festiwale i dzika przyroda spoza szlaku
Wyprawa do Bhutanu to gratka dla świadomych podróżników, amatorów niszowych i trudno dostępnych destynacji i tych, którzy chcą połączyć umiarkowanie aktywny wypoczynek ze spokojem umysłu.
Podczas tej wyprawy do Bhutanu zaznasz kilku jego odsłon. Zrozumiesz, dlaczego jakość życia mieszkańców nie liczy się w PKB, a w Szczęściu Narodowym Brutto. Poznasz unikalną kulturę, uczestnicząc w celebracjach, festiwalach i codziennych aktywnościach mieszkańców Bhutanu. W dolinie Phobijka tradycje zachowały swój pierwotny charakter. Lokalne festiwale są pełne śmiechu i rodzinności. Przekonasz się o tym, celebrując wraz z mieszkańcami małych wiosek Url czy Tang. Pobędziesz sam na sam z majestatem gór i świątyni w buddyjskim klasztorze Taktshang (Taktsang) Goemba, zwanym Gniazdem Tygrysim. Podczas wyprawy wgłąb kraju, do doliny Bhumtang doświadczysz piękna nieskażonej przyrody poza turystycznym szlakiem.
Bhutan to jeden z najbardziej tajemniczych krajów. I najtrudniej dostępnych dla turystów. Niewiele połączeń lotniczych, położenie wśród Himalajów Wysokich i Środkowych, droga lądowa dostępna tylko z Indii, specjalne opłaty za pobyt… Tych, którzy jako nieliczni, udają się w podróż do Bhutanu, Kraina Grzmiącego Smoka wita niezmąconym spokojem, dziewiczą przyrodą i harmonijnym podejściem do życia. Królestwo Bhutanu stawia na zrównoważony rozwój z dbałością o środowisko, w tym ekoturystykę na najwyższym poziomie!
Pobierz ilustrowany PDFBhutan – mapa i pogoda
Bhutan leży w Azji Południowej, a dokładniej – we wschodnich Himalajach, granicząc od północy, zachodu i wschodu z Chinami, a od południa z Indiami. Oficjalna nazwa Bhutanu brzmi Druk Jul i znaczy Królestwo Smoka. Klimat w Bhutanie jest zróżnicowany ze względu na położenie na różnych wysokościach: od wilgotnego monsunowego na południu kraju, do ostrego górskiego na północy. Opady deszczu są przeciętnym zjawiskiem o każdej porze roku. Jaka jest pogoda w Bhutanie w marcu? Temperatura wynosi zwykle między 1° a 9° C. Mogą wystąpić opady deszczu i śniegu.
Atrakcje
- uczestnictwo w życiu lokalnych społeczności (poprzez lokalne celebracje w wiosce Tangsibi i Ura)
- wizyty w imponujących pałacach, świątyniach i klasztorach buddyjskich
- eksploracja Tygrysiego Gniazda bez tłumów
- degustacja ary z gospodarzami w tradycyjnym bhutańskim domu
- poranna puja (modlitwa) z mnichami w jednym z klasztorów
- widowiskowe loty nad Himalajami
- tradycyjna, lecznicza kąpiel z gorącymi kamieniami
- przysmaki kuchni bhutańskiej
- eksploracja Thimpu – stolicy i największego miasta Bhutanu
- zakwaterowanie w ekologicznych hotelach i na królewskim eko-kempingu
Uwaga: możliwość zmiany kolejności w programie z przyczyn niezależnych od organizatorów.
Cena zawiera
- loty na trasach międzynarodowych Delhi – Paro / Paro – Delhi
- lot na trasie wewnętrznej Bhumtang – Paro
- wiza do Bhutanu i wiza do Indii
- w Bhutanie wygodne zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2-os. z łazienką, 1 nocleg na kempingu królewskim w namiotach dwuosobowych
- w Indiach 1 lub 2 noclegi w hotelu 4* Four Points for Sheraton lub podobnym
- opłata za zrównoważony rozwój (SDF) w Bhutanie: 200 USD za dzień pobytu/osoba
- transport autobusowy w Bhutanie
- kucharz, pomocnicy podczas nocy na kempingu
- odżywcza lokalna i międzynarodowa kuchnia (3 posiłki dziennie)
- opieka polskojęzycznego przewodnika i fotografa – Bartka Sabeli
- opieka lokalnego przewodnika w Bhutanie
- kontakt alarmowy z biurem Soul Travel
- ubezpieczenie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego i Turystycznego Funduszu Pomocowego
- ubezpieczenie KL – 100 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN
- 5% dochodów wspiera projekty lokalne
Cena nie zawiera
- bilet lotniczy (Polska – Delhi – Polska) – około 2 800 PLN
- na opłaty do wejść do obiektów, donacje dla mnichów i lokalnych przewodników oraz na napiwki należy przeznaczyć 270 USD (płatne przewodnikowi na miejscu)
Elementy składowe ceny
Podróżujesz odpowiedzialnie. Inwestujesz w unikalne doświadczenia.
-
koszty wyprawy
to między innymi: unikalne noclegi, wyżywienie, prywatny transport i lokalne loty, ubezpieczenie z rozszerzonymi świadczeniami, bilety wstępu i uczciwe wynagrodzenie naszych przewodników
-
napiwki i donacje
wsparcie dla miejscowych przewodników, pomocników, kierowców, bagażowych; donacje dla klasztorów i lokalnych społeczności
-
koszty stałe i marża
utrzymanie i prowadzenie firmy, np. pensje pracowników, gwarancje i pozwolenia organizatora turystyki, zysk oraz środki na rozwój
-
podatki i opłaty
działamy legalnie i odprowadzamy podatki w Polsce
-
inicjatywy społeczne
minimum 5% zysku z wyprawy trafia wprost do tych, którzy potrzebują wsparcia – odwdzięczasz się za możliwość wypoczynku; wspierane inicjatywy uzgadniamy w porozumieniu z lokalnymi społecznościami
-
Karma z Bhutanu
Lokalny przewodnikKarma z Bhutanu
Rodowity Bhutańczyk, charyzmatyczny przewodnik na wyprawach kulturowych i trekkingowych.
Od 15 lat jest przewodnikiem na wycieczkach kulturowych i trekkingowych, od 10 lat współpracuje z Renatą. Zabiera uczestników wypraw Soul Travel w podróże życia po niedostępnych częściach swojej ojczyzny. Umożliwia uczestniczenie w codziennym życiu mieszkańców, jak też w celebracjach czy ceremoniach religijnych. Na przykład, w rodzinnym domu Karmy uczestniczymy w prywatnej praktyce Lochey – corocznej modlitwie z uczestnictwem wszystkich domowników.
Karma to ostoja spokoju i życiowej mądrości – kwintesencja Bhutanu w jednym człowieku. Bardzo lubi poznawać ludzi z różnych zakątków świata. W jego towarzystwie nie sposób się nudzić, a spokój Karmy udziela się uczestnikom naszych wypraw do Bhutanu.
Przeczytaj historię z podróży z udziałem Karmy: Bhutan to stan umysłu. O stawaniu się, kim tylko pragniesz
Partnerzy


Wszyscy uczestnicy otrzymają upominki – własną fotoksiążkę ArtiBook ONE 30×20 (60 stron) i stałą zniżkę na zakupy w sklepie Artibo ważną do końca roku.
Wyprawa do Bhutanu – gratka dla podróżników
Nie wszystkie wyjazdy turystyczne są dostępne dla szerokiej rzeszy podróżników. Niszowym i ciekawym kierunkiem na wakacje jest Bhutan. Wyprawa do tego niewielkiego kraju, położonego u stóp Himalajów, to gratka dla poszukiwaczy unikalnych destynacji, a przede wszystkim odległych kultur, które ostały się do dziś w niemal niezmienionej formie. Ci, co zwiedzili Azję wzdłuż i wszerz zdziwią się, że wciąż istnieją miejsca tak różne chociażby od Tajlandii, do których nie mieli dostępu. Wszak podróż do Bhutanu wciąż jest niedostępna dla większości chętnych. Z czego to wynika?
Niedostępny Bhutan – wyprawa dla nielicznych
Gdzie leży Bhutan? Odpowiedź na to pytanie uchyli rąbka tajemnicy. Bhutan to niewielkie państwo, które leży w Azji Południowej, a dokładniej w Himalajach Wschodnich, między Indiami a Chinami. Nad północą kraju górują Himalaje Wysokie (z najwyższym szczytem Bhutanu – Gangkhar Puensum, 7570 m n.p.m.). Centralną część Bhutanu zajmują Himalaje Małe z rzecznymi dolinami, zaś południe to niziny. Zatem aż połowa Bhutanu mieści się powyżej 3000 m n.p.m.! A drogą lądową można się dostać jedynie z Indii.
Bhutan jest niedostępny nie tylko z powodu swojego położenia geograficznego. Król Bhutanu dba, aby turystyka nie skaziła ani przyrody, ani kultury kraju. Z tego powodu wprowadził opłaty za każdy dzień pobytu – podatek od zrównoważonego rozwoju. W konkretnej kwocie mieści się cały pakiet usług, takich jak: noclegi, wyżywienie, opieka przewodnika, samochód lub bus, podatki i bilety do atrakcji turystycznych.
Wyprawa do Bhutanu a ekoturystyka
Podróżowanie po Bhutanie możliwe jest wyłącznie w zorganizowanych grupach, a uzyskanie wizy nie jest proste. Z tych powodów Królestwo Bhutanu odwiedza rocznie mniej niż 20 tysięcy turystów. Władzom kraju zależy, aby podróż do Bhutanu nie była dostępna dla turystyki masowej, kosztem komfortu życia lokalnych społeczności i natury. Stąd te ograniczenia i opłata – zysk z niej ma być przeznaczony na zrównoważenie emisji Co2, dzięki nasadzeniom drzew oraz inwestycjom w pojazdy elektryczne i energię wodną. Bhutan słynie z tego, że jako pierwszy kraj na świecie osiągnął ujemną emisję dwutlenku węgla. Wszak jego obszar pokrywają aż w 70% lasy, a emisja własna jest na niskim poziomie.
Jakość turystyki, a raczej ekoturystyki, jest w Bhutanie na najwyższym poziomie. Wyprawa do Bhutanu organizowana jest według zasad zrównoważonego rozwoju. Nawet nad ekokempingami, po których nie pozostaje żaden ślad w przyrodzie, czuwa sam król Bhutanu.