BHUTAN

Laya i celebracje

wyprawa

Scrolluj w dół

Bhutan Laya i Celebracje

Tajemniczy Bhutan – wyprawa do krainy spokoju i szczęścia

Pewne miejsca na Ziemi wciąż pozostaną tajemnicą, odkrywaną jedynie przez garstkę wtajemniczonych i zafascynowanych niezdeptanymi punktami na mapie. Królestwo Bhutanu, ukryte za wysokimi szczytami i zaśnieżonymi przez większość cześć roku przełęczami, to miejsce przepełnione magią, dziewiczością przyrody i prostotą życia jej mieszkańców. Bhutan zadziwia i fascynuje. Stawia pytania o kierunek pędzącego świata, przypomina kluczowe wartości wprowadzając nas na chwilę w piękną, ręcznie wytwarzaną sztukę, pasjonującą religię, imponującą architekturę, a nader wszystko ….. spokój myśli. Kraj wciśnięty pomiędzy Tybet, Sikkim oraz indyjski stan Bengal Zachodni długo jeszcze pozostanie najbardziej niedostępnym krajem świata.

Rytm podróży do Bhutanu

Będziemy eksplorować! Wyruszymy wgłąb dolin Bhutanu, by dotrzeć do tych bardziej odległych i ukrytych wiosek. Zazwyczaj wyprawy po Bhutanie to codzienne zwiedzanie świątyń i muzeum, obecność podczas festiwalu Tsechu w jednym z większych miast jak Thimpu czy Paro oraz noclegi w wyznaczonych hotelach. Ta wyprawa jest inna. Wyruszymy bowiem na kilka dni w interior kraju, do duchowego serca Bhutanu – doliny Bhumtang, a następnie udamy się na północ do wspaniałej mniejszości bhutańskiej – ludu Laya. W tych miejscach tradycje nadal zachowały swój pierwotny charakter. Tam w dolinie Bhumtang znajdują się najstarsze świątynie, których wnętrza skrywają ślady pozostawione przez medytujących świętych, a festiwal na cześć Guru Rinpocze jednoczy okoliczne wioski w jednej fieście. Tymczasem wioska Laya to społeczność etniczna zamieszkująca mniej dostępne części u stóp pasma Himalajów. Wyprawa w góry (średniej trudności trekking) wymaga zgranej ekipy pomocników i komfortowej oprawy kempingowej. A o to, po naszych dziewiętnastu podróżach do Bhutanu, wiemy jak zadbać. Znajdziemy się w jednym z bardziej niesamowitych miejsc w Himalajach, w białym punkcie na mapie świata, które corocznie odwiedza najwyżej 250 podróżników. Temu wszystkiemu towarzyszyć będzie lot samolotem z Bhumtangu do Paro, pozwalając na podziwianie najbardziej spektakularnych widoków na Himalaje i nadal dziewicze wzgórza Bhutanu. Po powrocie na zachód kraju, nie zabraknie wyprawy do Taksang – Tygrysiego Gniazda – symbolu kraju, jednak to miejsce odwiedzimy w taki sposób, by być tam sam na sam z mnichami. Ta wyprawa skierowana jest dla osób zainteresowanych tradycjami, kulturą oraz przyrodą spoza przewodnikowego szlaku.

Upominki dla uczestników wyprawy do Bhutanu

Wszyscy uczestnicy otrzymają upominki –  własną fotoksiążkę ArtiBook ONE 30×20 (60 stron) i stałą zniżkę na zakupy w sklepie Artibo ważną do końca roku.

Chcesz rozłożyć płatność za wyprawę na raty? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy wygodną propozycję spłaty.

SZCZEGÓŁOWY PLAN

Dzień 1: Warszawa - Delhi

Wylot z Polski i przelot przez jeden z portów do Delhi. Przylot do Delhi w późnych godzinach nocnych. W zależności od możliwości czasowych (powyżej 7 godzin) nocleg w Delhi lub przelot od razu do Bhutanu porannym lotem.

Dzień 2: Delhi - Paro - Thimpu (55 km; 1 godz.)

Poranny wylot z Delhi i przylot na międzynarodowe lotnisko Paro. Powitanie z królestwem będzie spektakularne, gdyż rozpoczynamy od lotu nad Himalajami. To jeden z najbardziej zniewalających widoków najwyższego na świecie pasma gór z Mt. Everestem na czele. Lądowanie w tonącej w zieleni dolinie Paro pełnej lasów, świątyń i farm. Powitanie w bhutańskim stylu z Tashi Khaada przez przewodnika, Karmę Thinley’a. Przejazd do Thimpu. Czas na eksplorację stolicy i wizytę w letniej rezydencji rządu Bhutanu oraz Je Khempo, głównego duchownego Bhutanu. Majestatyczny Dzong w Thimpu górujący nad rzeką Wang Chu składa się z ponad 30 budynków, w tym świątyni z budda Shakyamuni.
Nocleg w Thimpu.

Dzień 3: Paro - Wangdue - Trongsa ( 190 km; 5,5 godz.)

Przejazd do doliny Wnagdue przez Dochu La, przełęcz na wysokości 3150 m n. p. m. , która zapewnia niesamowite widoki głównego łańcucha Himalajów. W miasteczku Wangdue będzie można poczuć świąteczną atmosferę, gdyż przybędziemy do niego w dniu lokalnego festiwalu Tsechu. Czeka nas prawdziwa uczta kolorów i tradycji. Pewną część dnia spędzimy, towarzysząc mnichom i tancerzom oraz świętującym mieszkańcom. Następnie wyruszymy w podróż na wschód kraju. Pokonamy przełęcz Pele Le (3300 m), oznaczoną stupą oraz flagami modlitewnymi. Roztacza się z niej wspaniały widok na najwyższe szczyty królestwa, a w okolicy często spotyka się pasterzy jaków ze stadami. To miejsce wyznacza granicę między Bhutanem zachodnim i środkowym. Stanowi także zachodnią granicę Parku Narodowego Jigme Singye Wangchuck. Po drugiej stronie przełęczy znajduje się Dolina Longta. Po południu wizyta w jednym z najbardziej majestatycznych i bogatych w historię dzongów w kraju – Trongsa.
Nocleg w Trongsa.

Dzień 4: Trongsa - Bhumtang ( 83 km; 3 godz. )

Przejazd do malowniczej doliny Bhumtang, to najpiękniejsza droga w Bhutanie, rzec można, podróż sama w sobie. Przełęcz Yotong La (3425 m), nisko zawieszone chmury i snopy światła w dolinach, oraz białe szczyty dookoła. Bhumtang to serce religijne i kulturowe kraju, praktycznie nieuczęszczana część Bhutanu. Spędzimy w niej kilka dni niespiesznie poznając jej sekrety.
Po zakwaterowaniu w hotelu wyruszymy do jednego z najstarszych klasztorów: Jambay Lakhang. Jest to kameralny klasztor, położony w dolinie, gdzie zawsze spotyka się starszych ludzi pogrążonych w modlitwie. Chodzą wówczas dookoła świątyni, poruszając młynkami modlitewnymi i paląc kadzidła. Nieopodal jest również klasztor Kurjey Lakhang, gdzie medytował Guru Rinpocze (ślady jego ciała są odbite w jednej z jaskiń). Odwiedzimy ten jeden z najważniejszych dla religii buddyjskiej klasztor. Nocleg w Bhumtang.

Dzień 5: Bhumtang Festiwal Phala Choedpa

Co roku na początku października w Bhumtangu organizowany jest trzydniowy festiwal w klasztorze Tamzhing Lhakhang. Zjeżdżają na niego mieszkańcy całego rejonu a mnisi klasztoru wykonują święte tańce z maskami, z których najważniejszy jest taniec Pema Lingpa. Tańce te to skodyfikowane opowieści, z których wiele liczy sobie setki lat tradycji. Festiwale w Bhumtangu są rzadko uczęszczane przez turystów, dają zatem okazję, by zbliżyć się zarówno do mieszkańców jak i do mnichów. Po południu przejdziemy się na spacer po Bhumtangu, jednym z najważniejszych ośrodków tradycji w kraju.
Nocleg w Bhumtang.

Dzień 6: Dolina Bhumtang Festiwal Thangbi Mewang

Rankiem udamy się na unikalny festiwal w Thangbi Lhakhang. Kulminacją czterodniowych obchodów jest ceremonia Mewang czyli Błogosławieństwo Ognia, która odbywa się pod gołym niebem. Podczas tej ceremonii mnisi odprawiają oczyszczające rytuały a mieszkańcy i goście skaczą nad ogniskiem by oczyścić się z grzechów i złych uczynków. Wierzy się, że ten kto jest w stanie przeskoczyć trzy razy nad płomieniami, będzie chroniony przed złymi mocami przez cały rok. Po ceremonii zobaczymy tradycyjne tańce z maskami. Po południu czas na odpoczynek i relaks, oraz dla chętnych bhutańskie piwo… Weissbier, robione według szwajcarskiej receptury. Przyczyną tego trunku jest znany w całej dolinie Szwajcar, który zawitał tu ponad 40 lat temu oferując mieszkańcom produkty ze swojego dzieciństwa (również ser Gruyer).
Nocleg w Bhumtang.

Dzień 7: Bhumtang – Paro - Phunaka ( lot, 25 minut; 130 km; 3,5 godz. )

Rano krótki i niezwykle malowniczy przelot do doliny Paro. Następnie przejazd do doliny Phunaka.
Nocleg w Phunaka.

Dzień 8: Phunaka – Gasa – Koina ( 80 km; 3,5 godz. )

Odwiedzimy Punakha Dzong (Druk Pungthang Decchen Phodrang – Pałac Wielkiego Szczęścia), zbudowany w 1637 roku przez Zhabdung Nawang Namgyal u zbiegu rzek Po Chhu i Mo Chhu. Drugi najstarszy dzong w Królestwie jest dziś zimową rezydencją Je Khempo, głównego duchownego Bhutanu, oraz 1000 innych mnichów. Spędzimy tu wystarczająco dużo czasu, by zachwycić się muralami, świątyniami i wszystkim, co dzieje się w pałacu. Następnie wyjazd z Phunaki i przejazd malowniczą drogą w kierunku Gasy. Gasa leży w sercu największego w Bhutanie Parku Narodowego – Jigme Dorji. Nocleg na kempingu w namiotach.

Dzień 9: Koina - Laya ( trekking 19 km; 7-8 godz.; przyrost 1070 m; utrata 260 m wysokości )

Po śniadaniu rozpoczynamy naszą drogę przez łąki i piękne lasy gigantycznych drzew jodłowych, przeskakując małe strumienie i pnąc się sukcesywnie do góry. To dawny szlak wzdłuż pastwisk i pól wykorzystywanych powszechnie przez mieszkańców do wypasu zwierząt: krów, jaków i owiec. Szlak wiedzie dalej w górę doliną rzeki Mo, gdzie co chwilę będziemy mieli widoki na zapierające dech szczyty, górskie strumienie i wodospady. Przejdziemy przez przełęcz Kohi Lapcha na wysokości 3300 m n.p.m., by dalej dotrzeć do Laya. Z zachodniej części płaskowyżu rozciąga się spektakularny widok na szczyty Gangchhenta oraz Masagang. Laya to mała wioseczka z jedną szkołą, małym punktem medycznym i łącznością telefoniczną.
Nocleg na kempingu w namiotach.

Dzień 10: Laya Festiwal Laya Aulay ( wysokość 3840 m n. p. m. )

Społeczność Laya jest pod wieloma względami unikalna. Niedostępny teren sprawił, że ludzie Laya mają swoje odmienne zwyczaje i tradycje. Na przykład: we wspólnocie Laya praktykowana jest poliandria. Ze względów praktycznych niektóre kobiety mają więcej niż jednego męża. Zdarza się, że partnerzy kobiety są swoimi braćmi. Pozwala to na lepsze zarządzanie gospodarstwem domowym. Podczas gdy jeden mąż wyrusza do pracy poza wioskę, drugi może pomóc w domu przy wypasaniu jaków. W Laya odbywa się niewielki lokalny festiwal Laya Aulay. Mieszkańcy odwiedzają się wzajemnie w swoich domach i witają tradycyjnymi pieśniami. Dla nas będzie to okazja by zbliżyć się i poznać tych niezwykłych ludzi.

Nocleg na kempingu w namiotach.

Dzień 11: Laya - Koina - Gasa (Hotsprings) ( trekking 19 km; 7 godz.; przyrost 260 m; utrata 1070 m )

Wyruszymy w drogę powrotną mając za sobą szczyty pasma Himalajów. Znów podążymy wzdłuż rzeki Chu, mijając przeszkody i przechodząc przez niezliczone mostki, niezmiennie tracąc wysokość. Dojdziemy do Koina, gdzie będzie czekał autobus, by przewieźć nas zaledwie kilkanaście kilometrów do Gasy. To właśnie tutaj znajdują się najbardziej popularne w Bhutanie gorące źródła – Gasa Tsachu. Idealnie sprawdzą się na nasze zmęczone mięśnie, a również słyną z właściwości odmładzających i leczniczych.
Nocleg na kempingu w namiotach.

Dzień 12: Gasa - Thimpu ( 135 km; 5 godz. autem )

Rankiem wyruszymy z Gasy. Po drodze do Thimpu przejedziemy przez przełęcz Dochu La, na wysokości 3150 m n. p. m., z której rozciągają się niesamowite widoki Himalaje. Zatrzymamy się tu na chwilę by przejść się na spacer wśród flag modlitewnych i labiryntu złożonego ze 108 stup. Następnie już tylko krótkim zjazdem z przełęczy dotrzemy na nowo do stolicy Królestwa Bhutanu. Odpoczynek.
Nocleg w Thimpu.

Dzień 13: Thimpu - Paro ( 50 km; 1 godz. )

Zanim zanurzymy się w pełne „życia”, wciąż rozrastające się miasto Thimpu, spojrzymy na nie ze wzgórza, z jednej z najwyższych na świecie statuetek Buddy. Potem udamy się na spacer po stolicy, zajrzymy na targ, do nielicznych sklepików, oraz wejdziemy do kawiarni na pyszną kawę. Zajrzymy również na główną pocztę, by wysłać kartki z podróży, a może zakupić kilka znaczków – białych kruków w świecie filatelistyki.
Nocleg w Paro.

Dzień 14: Paro

O wschodzie słońca wyruszymy leśną ścieżką ku klasztorowi Taktsang, nazywanego też Tygrysim Gniazdem. To najsłynniejsza i najpiękniejsza budowla w Bhutanie. Podejście jest strome, a marsz w dwie strony zajmuje około 5 godzin. Od ponad 1200 lat jest to ważny cel pielgrzymek, oferujący schronienie potrzebującym. Klasztor jest przycupnięty na występie skalnym, nad urwiskiem górującym 900 metrów nad Doliną Paro. To święte miejsce zostało ochrzczone, gdy Guru Rinpoche dotarł tu na grzbiecie latającego tygrysa i wybrał jaskinię znajdującą się za dzisiejszym klasztorem na miejsce medytacji. Kiedy my będziemy schodzić, wycieczki dopiero będą zaczynać podejście.
Nocleg w Paro.

Dzień 15 i 16: Paro - Delhi - Warszawa

Transfer na lotnisko w Paro i przelot do Delhi. Późnym wieczorem przelot do kraju. Przylot do Polski dnia następnego w godzinach porannych.

MAPA

KOSZT

4000 PLN + 4170 USDWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • loty na trasach międzynarodowych Delhi – Paro / Paro – Delhi
 • lot na trasie wewnętrznej Bhumtang – Paro
 • wiza do Bhutanu i wiza do Indii
 • w Bhutanie wygodne zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2-os. z łazienką, 5 noclegów na campingu królewskim w namiotach dwuosobowych
 • transport autobusowy w Bhutanie
 • kucharz, pomocnicy, zwierzęta juczne podczas trekkingu
 • odżywcza lokalna i międzynarodowa kuchnia (trzy posiłki dziennie)
 • opieka lokalnego przewodnika w Bhutanie
 • opieka polskojęzycznego znawcy regionu Soul Travel
 • Informacje Praktyczne przed wyprawą
 • ubezpieczenie Turystycznego Funduszy Gwarancyjnego
 • ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN

5% dochodów wspiera projekty lokalneNIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • bilet lotniczy (Polska – Delhi – Polska) około 2100 PLN
 • opłaty do wejść do obiektów, donacje dla mnichów i lokalnych przewodników, oraz na napiwki należy przeznaczyć 370 USD (płatne przewodnikowi na miejscu)


INFORMACJE

Cztery Festiwale

To zdarza się bardzo rzadko, by ruchome święta bhutańskie ułożyły się tak, byśmy mogli uczestniczyć w nich podczas jednej wyprawy. Każdy festiwal jest odprawiany ku czci innego świętego i odbywa się w innej oprawie: czasami lokalnie, w małych klasztorach, a czasami w większych dzongach u podnóża najwyższych szczytów Himalajów. Są to festiwale w społecznościach, a mieszkańcy okolicznych dolin przemierzają w odświętnych strojach wiele kilometrów, by móc pomodlić się i razem świętować. Dla nich to czas radości i spotkań, a dla Was nieśpieszne poznawanie kultury i być może nadarzająca się okazja na uczestnictwo w tradycyjnych tańcach.

Dolina Bhumtang

Bhumtang to rejon rzadko uczęszczany przez turystów, a obfitujący w niezwykłe krajobrazy: bujne łąki, gęste lasy sosen himalajskich oraz zjawiskowe szczyty gór. Pobyt w dolinie będzie okazją do poznania tutejszych mieszkańców, spróbowania lokalnych potraw i trunków oraz wspólnego biesiadowania i uczestnictwa w życiu małych lokalnych społeczności jak Thangbi. Życie na wsi, przekazywane tradycje i legendy odbiegają od tego, co można zobaczyć w zachodniej części kraju np. w Thimpu czy Paro.

Trekking do Laya

Bogaty świat kultury Bhutanu poznaje się zgłębiając tradycje „od kuchni”. Nasz program oferuje kilka trekkingów o przeciętnym poziomie trudności ( od dwóch godzin do kilku dni ) w dolinach Paro, Bhumtang i Koina -Laya. Wychodząc poza większe miasta, wspinając się do niewielkich klasztorów zbudowanych na skalistych zboczach, zatrzymując w wiosce na noc, oddychając rześkim powietrzem gęstych lasów, doświadczymy tego, co składa się na klucz do zrozumienia kultury i natury Bhutanu. Najdłuższy z planowanych – dwudniowy trekking ( dzień odpoczynku pomiędzy ) do wioski Laya pozwoli nam na spotkanie z Layaps, lokalnymi mieszkańcami, oraz z ich odrębną kulturą i zwyczajami. Wędrówka oferuje na koniec dzień relaksu w słynnych gorących źródłach Gasa, które z pewnością sprawią, że Twoje ciało zyska nowe siły witalne. To jedyna taka wyprawa dostępna na polskim rynku. Ten trekking jest idealny dla tych, którzy cenią sobie spotkania z kulturą, zarówno tą w oddalonych świętych miejscach jak i tą codzienną, podczas spotkań z mieszkańcami, czy to w drodze, czy przy wieczornym zgromadzeniu dookoła ognia. Miłośnicy natury poczują się jak w domu.

Laya

Mała osada Laya, położona w północnym Bhutanie, jest jednym z najbardziej odległych miejsc w tym kraju, a równocześnie najwyżej położonym zamieszkałym miejscem w Bhutanie (3800 m n. p. m.). Osada składa się z 110 domów Kiedyś aby się tam dostać trzeba było przygotować się na dwudniową wspinaczkę. Teraz wystarczy jeden dzień, gdyż mieszkańcy wybudowali drogę, którą można dotrzeć samochodem terenowym bliżej wioski. Poza drogą nowość w wiosce stanowi elektryczność. Społeczność Laya jest rdzenną mniejszością, która liczy około 3 tys. osób. Zamieszkują oni jedynie tę część kraju żyjąc w sposób na wpół koczowniczy i trudniąc się wypasaniem oraz hodowlą jaków. Przypuszcza się, że lud Laya przemieścił się tam z Tybetu w XV wieku. Co ciekawe, charakterystycznym elementem ubioru kobiet jest spiczasta czapka wykonana z ciemnego drewna bambusowego.

Symbol Bhutanu

Na jednym z klifów nieopodal Paro nieprzerwanie od wieków trwa rytm wybijany porannymi modlitwami. Taktsang – świątynia zbudowana na 900 metrowym klifie, zwana Tygrysim Gniazdem, to miejsce wielu pielgrzymek. Legenda powiada, iż tam jest przechowywana mądrość, którą kraj wykorzystuje przy wyborze swojej drogi. Taktsang to wizytówka Bhutanu i miejsce licznie odwiedzane przez turystów, jednak my wyruszymy tam na tyle wcześnie, by być sam na sam z mnichami podziwiając wspólnie klasztor skąpany we wschodzącym słońcu i porannych mgłach.

Kemping Królewski

Wbrew pozorom to wielki przywilej spać w naturze, tym bardziej, że jakość kempingu jest nadzorowana przez samego Króla Bhutanu! Wędrowne kempingi (są ich dwa rodzaje: podstawowe i luksusowe) zaprojektowano tak, aby estetycznie łączyły się z lokalną architekturą i atmosferą. Komfort królewskich kempingów dorównuje warunkom hotelowym: są tu duże namioty sypialne z łóżkami i pościelą (prześcieradło, poduszka i ciepły śpiwór), a pod stopami miękkie, ciepłe dywany. Kemping posiada również dobrze wyposażoną kuchnię, a doświadczeni kucharze tworzą smaczne potrawy bazując na świeżych składnikach i regionalnych warzywach.

RELACJE

Bhutan Laya

 • Data: 06.4.2022 - 20.4.2022
 • Grupa: 6 - 10 osób
 • Cena: 4000 PLN + 4170 USD

Przewodnik

Bartek Sabela

Rezerwuję miejsce Concierge - stworzymy
wyprawę dla Ciebie!
Masz pytania?
Kliknij!