wyprawa-do-bhutanu-trekking-tygrysie-gniazdo-soul-travel

Bhutan: kameralne festiwale i  dzika przyroda spoza szlaku

Wyprawa do Bhutanu to gratka dla świadomych podróżników, amatorów niszowych i trudno dostępnych destynacji i tych, którzy chcą połączyć umiarkowanie aktywny wypoczynek ze spokojem umysłu.

Podczas tej wyprawy do Bhutanu zaznasz kilku jego odsłon. Zrozumiesz, dlaczego jakość życia mieszkańców nie liczy się w PKB, a w Szczęściu Narodowym Brutto. Poznasz unikalną kulturę, uczestnicząc w celebracjach, festiwalach i codziennych aktywnościach mieszkańców Bhutanu. W dolinie Phobijka tradycje zachowały swój pierwotny charakter. Lokalne festiwale są pełne śmiechu i rodzinności. Przekonasz się o tym, celebrując wraz z mieszkańcami małych wiosek Ungyencholing czy Tang. Pobędziesz sam na sam z majestatem gór i świątyni w buddyjskim klasztorze Taktshang (Taktsang) Goemba, zwanym Gniazdem Tygrysim. Podczas wyprawy wgłąb kraju, do doliny Bhumtang doświadczysz piękna nieskażonej przyrody poza turystycznym szlakiem.

Bhutan to jeden z najbardziej tajemniczych krajów. I najtrudniej dostępnych dla turystów. Niewiele połączeń lotniczych, położenie wśród Himalajów Wysokich i Środkowych, droga lądowa dostępna tylko z Indii, specjalne opłaty za pobyt… Tych, którzy jako nieliczni, udają się w podróż do Bhutanu, Kraina Grzmiącego Smoka wita niezmąconym spokojem, dziewiczą przyrodą i harmonijnym podejściem do życia. Królestwo Bhutanu stawia na zrównoważony rozwój z dbałością o środowisko, w tym ekoturystykę na najwyższym poziomie!

Z OSTATNIEJ CHWILI !!!!

Bhutan obniżył podatek turystyczny dla gości, którzy zostają dłużej niż cztery noce.

WYPRAWA DO BHUTANU TAŃSZA O 800 USD! – Tylko do końca 2024 roku.

Zgodnie z nowymi przepisami podróżni, którzy zdecydują się zostać dłużej, zapłacą mniej. Od czerwca do końca 2024 r. turyści, którzy spędzą w Bhutanie cztery dni, mogą zostać na kolejne cztery dni bez ponoszenia dodatkowych opłat dziennych (opłat Podatku Zrównoważonego Rozwoju w wysokości 200 USD/dzień). „Jeśli więcej turystów zostanie dłużej w Bhutanie, turystyka może pomóc naszej gospodarce w szybszym rozwoju”, powiedział The Straits Times, dyrektor generalny Departamentu Turystyki Dorji Dhradhul.

Mało turystów (1/4 sprzed pandemii), obniżone opłaty (o 800 USD), do tego niski kurs PLN/USD (około 4 PLN za 1 USD) – jeśli kiedykolwiek rozważałaś/rozważałeś podróż do Królestwa Grzmiącego Smoka, to czas się pakować i uwzględnić w budżecie podróż w Himalaje!
Spieszmy się spełniać marzenia!

Pobierz ilustrowany PDF

Bhutan – mapa i pogoda

Bhutan leży w Azji Południowej, a dokładniej – we wschodnich Himalajach, granicząc od północy, zachodu i wschodu z Chinami, a od południa z Indiami. Oficjalna nazwa Bhutanu brzmi Druk Jul i znaczy Królestwo Smoka. Klimat w Bhutanie jest zróżnicowany ze względu na położenie na różnych wysokościach: od wilgotnego monsunowego na południu kraju, do ostrego górskiego na północy. Opady deszczu są przeciętnym zjawiskiem o każdej porze roku. Pogoda w Bhutanie w październiku i listopadzie jest optymalna na podróż. Opady deszczu są niewielkie. Temperatura wynosi zwykle między 5°-18° C.


Atrakcje

  • uczestnictwo w życiu lokalnych społeczności ( festiwal Ugyencholing Kangsel)
  • udział w najważniejszym festiwalu Tsechu w Bhumtang
  • wizyty w imponujących pałacach, świątyniach i klasztorach buddyjskich
  • eksploracja Tygrysiego Gniazda bez tłumów
  • degustacja ary z gospodarzami w tradycyjnym bhutańskim domu
  • poranna puja (modlitwa) z mnichami w jednym z klasztorów
  • widowiskowe loty nad Himalajami
  • tradycyjna, lecznicza kąpiel z gorącymi kamieniami
  • przysmaki kuchni bhutańskiej
  • eksploracja Thimpu – stolicy i największego miasta Bhutanu
  • zakwaterowanie w ekologicznych hotelach i na królewskim eko-kempingu

Plan wyprawy

Wylot z Polski i przelot przez jeden z portów do Delhi. Przylot do Delhi w późnych godzinach nocnych. W zależności od zasobów czasowych – nocleg w Delhi lub przelot od razu do Bhutanu porannym lotem.

bhutan-wyprawa-himalaje-swiete-postacie-soul-travel

Poranny wylot z Delhi i przylot na międzynarodowe lotnisko Paro. Powitanie z Królestwem Bhutanu zaczyna się widowiskowo, czyli od lotu nad Himalajami.

To jeden z najbardziej spektakularnych widoków najwyższego na świecie pasma gór z Mount Everestem na czele. Lądowanie w tonącej w zieleni dolinie Paro, pełnej lasów, świątyń i farm.

wyprawy-bhutan-paro-dzong-mnisi-soul-travel

Powitanie w bhutańskim stylu z Tashi Khaada przez przewodnika, Karmę. Przejazd do Thimpu. Czas na eksplorację stolicy i wizytę w letniej rezydencji rządu Bhutanu oraz Je Khempo, głównego duchownego Bhutanu. Majestatyczny Dzong w Thimpu, górujący nad rzeką Wang Chu, składa się z ponad 30 budynków, w tym świątyni z budda Shakyamuni. Spacer po centrum Thimpu, co jest ciekawym doświadczeniem samym w sobie.

Nocleg w Thimpu (wysokość 2320 n.p.m.).

Przejazd do doliny Phobjika przez Dochu Laprzełęcz na wysokości 3150 m n.p.m, która zapewnia niesamowite widoki głównego łańcucha Himalajów. Wybierzemy się na przechadzkę po lesie pełnym flag modlitewnych i labiryntu złożonego ze 108 stup.

bhutan-wyprawa-dochula-przelecz-klasztor-soul-travel

Odwiedzimy majestatyczny i malowniczy Dzong Punakha u zbiegu dwóch rzek (Druk Pungthang Decchen Phodrang – Pałac Wielkiego Szczęścia), zbudowany w 1637 roku przez Zhabdung Nawang Namgyal u zbiegu rzek Po Chhu i Mo Chhu. Drugi najstarszy dzong w Królestwie a dziś to zimowa rezydencja Je Khempo, głównego duchownego Bhutanu, oraz 1000 mnichów. Spędzicie tu wystarczająco dużo czasu, by zachwycić się muralami, świątyniami i wszystkim, co dzieje się w pałacu.

wyprawa-bhutan-Phunaka-Dzong-widok-soul-travel

Dalej wyruszymy do polodowcowej rozłożystej doliny Phobjika, będącej częścią Parku Narodowego Czarnych Gór, a obszar północnej części pasma Jowo Durshing jest pod całkowitą ochroną. Dolina to dom żurawi czarnoszyich, które co roku przylatują tu zimą z Tybetu i Syberii. Stamtąd nie ma drogi dalej, gdyż zamykają ją kolejne szczyty – trzeba zawrócić.

Nocleg w dolinie Phobijka (wysokość 2900 n.p.m.).

Dzień zacznie się porannym spotkaniem z mnichami w położonej na wzgórzu Gangtey Gompa, jedno z najstarszych miejsc tradycji buddyjskiej Ningma (to jedna z czterech najważniejszych tradycji buddyjskich). Po odwiedzeniu klasztoru udamy się na spacer ścieżką w dół doliny, wzdłuż lasów sosnowych i gospodarstw. Poczujesz przestrzeń tego miejsca.

Phobjika to przystanek na naszej drodze na wschód kraju. Tego dnia pokonamy przełęcz Pele Le (3300m), oznaczoną stupą oraz flagami modlitewnymi. Roztacza się z niej wspaniały widok na najwyższe szczyty królestwa, a w okolicy przełęczy często spotyka się pasterzy jaków ze stadami. To miejsce wyznacza granicę między Bhutanem zachodnim i środkowym. Stanowi także zachodnią granicę Parku Narodowego Jigme Singye Wangchuck. Po drugiej stronie przełęczy znajduje się Dolina Longta.

wyprawa-bhutan-Gangtey-Gompa-widok-soul-travel

Po południu wizyta w jednym z najbardziej majestatycznych i bogatych w historię dzongów w kraju – Trongsa, a następnie przejazd do malowniczej doliny Bhumtang. To najpiękniejsza droga w Bhutanie, rzec można „podróż sama w sobie”. Przełęcze Yotong La (3425m), nisko zawieszone chmury i snopy światła w dolinach oraz białe szczyty dookoła. Bhumtang to serce religijne i kulturowe kraju, praktycznie nieuczęszczana część Bhutanu. Spędzimy w niej kilka dni. Przyjazd i zakwaterowanie w hotelu. Wieczór na odpoczynek.

Nocleg w hotelu w Bhumtang (wysokość 2560 m n.p.m.).

Już z samego rana wyruszymy na lokalny festiwalu Tsechu do głównego klasztoru Jakar (Świątynia Białego Ptaka). Festiwal w Jakar przyciąga zaledwie niewielką grupę odwiedzających, a święto różni się od tego z wielkich miast, jak Thimpu, Paro czy Phunaka – jest lokalne i kameralne. Atmosfera przypomina rodzinne spotkanie. Ludzie znają się, dużo żartują i rozmawiają. Spędzisz tam większość dnia, towarzysząc mnichom i tancerzom oraz świętującym mieszkańcom.

bhutan-wyprawy-festiwal-tancerze-w-maskach-soul-travel

Po południu powrócimy do Bhumtang i w zależności od czasu wyruszymy do jednego z najstarszych klasztorów: Jambay Lakhang. Jest to kameralny klasztor w dolinie, gdzie zawsze spotyka się starszych ludzi pogrążonych w modlitwie. Chodzą wówczas dookoła świątyni, poruszając młynkami modlitewnymi i paląc kadzidła. Nieopodal jest również klasztor Kurjey Lakhang, gdzie medytował Guru Rinpocze (ślady jego ciała są odbite w jednej z jaskiń). Odwiedzimy ten jeden z najważniejszych dla religii buddyjskiej klasztor.

Nocleg w Bhumtang.

Już od rana przejedziemy do malowniczej doliny Tang, skąd pochodzi nasz przewodnik Karma. Przespacerujemy się wśród pól (30 min) do wioski  górującej nad doliną – Ugyencholing (2850m). Droga prowadzi wzdłuż rzeki Chamkhar Chu. Wejdziemy do  XVI-wiecznego Pałacu Tang Ugyencholing, należącego do rodziny pisarki Kunzang Choden. W środku pałacu znajdują się bardzo bogate zbiory przedmiotów rodzinnych, pokazujące tradycje i kulturę kraju. Sama Kunzang Choden napisała kilkanaście książek o tradycjach Bhutańczyków oraz zebrała legendy tych ziem. Historia Bhutanu tutaj pokazuje się jak na dłoni.

To właśnie tutaj odbędzie się wyjątkowy festiwal Ugyencholing Kangsel, który jednoczy okolicznych mieszkańców, a dla nas staje się sposobem na poznanie Bhutanu od kuchni.

bhutan-wyprawa-kulturowa-starsi-ludzie-w-klasztorze-nietypowe-biuro-podrozy-soul-travel

Po celebracjach zakwaterujemy się w królewskim obozie nad rzeką. Wieczorem gorąca i lecznicza kąpiel, według starej bhutańskiej receptury, nazywanej „Chu Tse”. Kamienie pochodzące z rzeki zostają podgrzane i zanurzone w dużej drewnianej wannie wypełnionej wodą i ziołami. Kąpiel ma właściwości mocno regenerujące!

Nocleg na królewskim campingu w dolinie Tang (wysokość 2700 m n.p.m.)

Kolejny dzień z lokalną społecznością.

Odwiedzimy rodzinę naszego przewodnika uczestnicząc w codziennym życiu, rozmawiając o kulturze i tradycjach przy czarce herbaty lub ary. Będzie to zwykły i jednocześnie niezwykły czas.

bhutan-wyprawy-dom-w-bhutanie-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Po południu powrót do miasteczka na bhutańskie piwo Weissbier, przygotowywane według szwajcarskiej receptury. Przyczyną tego trunku jest znany w całej dolinie Szwajcar, który zawitał tu ponad 40 lat temu, oferując mieszkańcom produkty ze swojego dzieciństwa (również ser Gruyer).

Nocleg w hotelu w Bhumtang.

Krótki i niezwykle malowniczy przelot do doliny Paro. Spacer po miasteczku, czas na relaks, zakupy i pyszną kawę. Być może odwiedzimy mnichów w lokalnym klasztorze Rinpung Dzong na wzgórzu.

wyprawa-do-bhutanu-mnich-Rinpung-Dzong-soul-travel

Stąd rozpościera się wspaniały widok na panoramę miasta i pola uprawne. A przy odrobinie szczęścia, uda się nam zobaczyć lądujący samolot, wciskający się śmiało w wąską dolinę.

Nocleg w Paro (wysokość 2280 m n.p.m.).

O wschodzie słońca wyruszymy leśną ścieżką ku klasztorowi Taktsang, nazywanemu też Tygrysim Gniazdem. To najsłynniejsza i najpiękniejsza budowla w Bhutanie. Podejście jest strome, a marsz w dwie strony zajmuje ok. 5 h. Od ponad 1200 lat jest to ważny cel pielgrzymek, oferujący schronienie potrzebującym. Klasztor jest przycupnięty na występie skalnym, nad urwiskiem górującym 900 m nad Doliną Paro.

podroz-do-bhutanu-klimat-klasztor-we-mgle-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

To święte miejsce zostało ochrzczone, gdy Guru Rinpoche dotarł tu na grzbiecie latającego tygrysa i wybrał jaskinię znajdującą się za dzisiejszym klasztorem na miejsce medytacji. Kiedy będziemy schodzić, wycieczki dopiero będą tam zmierzać.

Nocleg w hotelu w Paro.

Transfer na lotnisko w Paro i przelot do Delhi. Zakwaterowanie w komfortowym hotelu w okolicach lotniska. Odpoczynek i korzystanie z możliwości hotelu (basen, opcjonalnie SPA). Późnym wieczorem przejazd na lotnisko i przelot do kraju. Przylot do Polski dnia następnego w godzinach południowych.

Uwaga: możliwość zmiany kolejności w programie z przyczyn niezależnych od organizatorów.

Cena zawiera

  • loty na trasach międzynarodowych Delhi – Paro / Paro – Delhi
  • lot na trasie wewnętrznej Paro – Bhumtang
  • wiza do Bhutanu i wiza do Indii
  • w Bhutanie wygodne zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2-os. z łazienką, 2 noclegi na kempingu królewskim w namiotach dwuosobowych
  • w Indiach 1 lub 2 noclegi w hotelu 4* Four Points for Sheraton lub podobnym
  • opłata za zrównoważony rozwój (SDF) w Bhutanie: 200 USD za dzień pobytu/osoba
  • transport autobusowy w Bhutanie
  • kucharz, pomocnicy podczas nocy na kempingu
  • odżywcza lokalna i międzynarodowa kuchnia (trzy posiłki dziennie)
  • opieka polskojęzycznego przewodnika i fotografa Marka Arcimowcza
  • opieka lokalnego przewodnika w Bhutanie
  • ubezpieczenie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego i Turystycznego Funduszu Pomocowego
  • ubezpieczenie KL – 100 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN
  • 5% dochodów wspiera projekty lokalne

Cena nie zawiera

  • bilet lotniczy (Polska – Delhi – Polska) – około 3 000 PLN
  • na opłaty do wejść do obiektów, donacje dla mnichów i lokalnych przewodników oraz na napiwki należy przeznaczyć 270 USD (płatne przewodnikowi na miejscu)

Elementy składowe ceny

Podróżujesz odpowiedzialnie. Inwestujesz w unikalne doświadczenia.

  • koszty wyprawy

    to między innymi: unikalne noclegi, wyżywienie, prywatny transport i lokalne loty, ubezpieczenie z rozszerzonymi świadczeniami, bilety wstępu i uczciwe wynagrodzenie naszych przewodników

  • napiwki i donacje

    wsparcie dla miejscowych przewodników, pomocników, kierowców, bagażowych; donacje dla klasztorów i lokalnych społeczności

  • koszty stałe i marża

    utrzymanie i prowadzenie firmy, np. pensje pracowników, gwarancje i pozwolenia organizatora turystyki, zysk oraz środki na rozwój

  • podatki i opłaty

    działamy legalnie i odprowadzamy podatki w Polsce

  • inicjatywy społeczne

    minimum 5% zysku z wyprawy trafia wprost do tych, którzy potrzebują wsparcia – odwdzięczasz się za możliwość wypoczynku; wspierane inicjatywy uzgadniamy w porozumieniu z lokalnymi społecznościami

Lider społeczności
  • Karma z Bhutanu

    Karma z Bhutanu

    Lokalny przewodnik

    Karma z Bhutanu

    Rodowity Bhutańczyk, charyzmatyczny przewodnik na wyprawach kulturowych i trekkingowych.

    Od 15 lat jest przewodnikiem na wycieczkach kulturowych i trekkingowych, od 10 lat współpracuje z Renatą. Zabiera uczestników wypraw Soul Travel w podróże życia po niedostępnych częściach swojej ojczyzny. Umożliwia uczestniczenie w codziennym życiu mieszkańców, jak też w celebracjach czy ceremoniach religijnych. Na przykład, w rodzinnym domu Karmy uczestniczymy w prywatnej praktyce Lochey – corocznej modlitwie z uczestnictwem wszystkich domowników.

    Karma to ostoja spokoju i życiowej mądrości – kwintesencja Bhutanu w jednym człowieku. Bardzo lubi poznawać ludzi z różnych zakątków świata. W jego towarzystwie nie sposób się nudzić, a spokój Karmy udziela się uczestnikom naszych wypraw do Bhutanu.

    Przeczytaj historię z podróży z udziałem Karmy: Bhutan to stan umysłu. O stawaniu się, kim tylko pragniesz

    Karma z Bhutanu

Punkty programu

Kiedy przestajesz tylko obserwować rzeczy i wydarzenia, a stajesz ich częścią, wówczas przechodzisz linie między zwiedzaniem a doświadczaniem, między patrzeniem a połączeniem z tym, co widzisz. Takie rzeczy nie dzieją się od razu, wymagają czasu i zrozumienia, wymagają ciekawości i zaangażowania. Wymagają odpowiedniego prowadzenia przez przewodników, lokalnych mieszkańców, naturę, symbole świata widzialnego i świata niewidzialnego.

podroz-do-bhutanu-wyprawa-mlynek-modlitewny-soul-travel

To, co widzimy jest tak samo ważne, jak to, czego nie widzimy: baśnie, legendy, duchy gór i dolin, opiekunowie domów i świątyni. Wiemy, jak towarzyszyć Ci w zrozumieniu innych kultur. Wiemy, jak zamienić bierną podróż w coś, co transformuje i poszerza rozumienie świata.

Będziemy eksplorować! Między innymi, wyruszymy na 4 dni wgłąb krainy Bhumtang, praktycznie nieuczęszczanej części Bhutanu, by dotrzeć do tych bardziej odległych i tajemniczo ukrytych wiosek, jak Tang czy Ura. Region obfituje w bujne łąki, gęste lasy sosen himalajskich oraz zjawiskowe szczyty gór. Będzie to okazja do poznania tutejszych mieszkańców, spróbowania lokalnych potraw i ciepłego alkoholowego trunku: ary oraz biesiadowania, czyli po prostu uczestnictwa w życiu małej lokalnej społeczności.

wyprawa-bhutan-tang-klasztor-soul-travel

Życie na wsi, tradycje i legendy odbiegają od tego, co można zobaczyć w zachodniej części kraju (Thimpu i Paro oraz Phunaka). Wybierzemy się do wiosek, takich jak Tang czy Tahung. W tej drugiej, nad doliną góruje XVI-wieczny Pałac Tang Ugyencholing, należący do rodziny Kunzang Choden, bhutańskiej pisarki i lokalnej działaczki.

Wbrew pozorom, to wielki przywilej spać w naturze, tym bardziej, że jakość kempingu jest nadzorowana przez samego Króla Bhutanu! Wędrowne kempingi (są ich dwa rodzaje: podstawowe i luksusowe) zaprojektowano tak, aby estetycznie łączyły się z lokalną architekturą i atmosferą.

Te ostatnie dorównują komfortem warunkom hotelowym i z takich będziemy korzystać. Są to duże namioty sypialne z łóżkami i pościelą (prześcieradło, poduszka i ciepły śpiwór), a pod stopami miękkie, ciepłe dywany. Kemping posiada dobrze wyposażoną kuchnię, a doświadczeni kucharze gotują smaczne potrawy, bazując na świeżych składnikach i regionalnych warzywach.

To na jednym z klifów nieprzerwanie utrzymuje się rytm wybijany porannymi modlitwami. Taktsang – świątynia zaczepiona na 900 metrowym klifie, zwana Tygrysim Gniazdem, to miejsce wielu pielgrzymek. Naucza Bhutańczyków mocy, która płynie z natury, a legenda powiada iż jest tam zachowana mądrość, którą kraj wykorzystuje przy wyborze swojej drogi. Wyruszymy na tyle wcześnie, by odkryć ją dziewiczą, skąpaną jedynie w porannej mgle.

wyprawa-do-bhutanu-tygrysie-gniazdo-soul-travel

Wybierzemy się na festiwal w małym tradycyjnym miasteczku Bhumtang. Festiwal Jaka Tsechu święto na cześć Guru Rinpocze – to feria barw i artystycznych tańców. Jest to najbardziej skryty i najmniej uczęszczany festiwal w Bhutanie. Lokalni mieszkańcy okolicznych gór przemierzają w odświętnych strojach wiele kilometrów, by modlić się i świętować. Dla nich to czas radości i spotkań, a dla nas niespieszne poznawanie kultury i być może też uczestnictwo.

wyprawa-do-bhutanu-festiwal-tancerze-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Tymczasem Ugyencholing Kangsel to festiwal w małej społeczności i jest całkowicie połączony z jej codziennym życiem. W uroczystościach biorą czynny udział gomchen, czyli świeccy praktykujący w Bhutanie, którzy wraz ze swoimi rodzinami idą w procesji przez wieś prosząc bóstwa o opiekę. Najważniejszym z nich jest Gonzo Maining będący formą Mahakali, który stał się opiekunem dla Dorje Lingpa, jednego z najważniejszych praktyków i nauczycieli Buddyzmu tybetańskiego w Bhutanie. Linia jego przekazów przetrwała do dzisiaj. To wyjątkowa okazja by zakosztować najlepszego lokalnego jedzenia oraz porozmawiać z mieszkańcami – najważniejszy sposób na poszerzenie zrozumienia innej kultury.

Relaks na górskim powietrzu! Zbita z desek „wanna” ustawiona na skraju rzeki. Przyjemny szum. Gorące kamienie ogrzewają leczniczą wodę. Ciało się rozluźnia, a na horyzoncie szczyty gór. Takie zabiegi zregenerują ciało po pieszych wędrówkach. I pozwolą „zanurzyć” się w styl życia mieszkańców Himalajów.

Partnerzy

Wszyscy uczestnicy otrzymają upominki –  własną fotoksiążkę ArtiBook ONE 30×20 (60 stron) i stałą zniżkę na zakupy w sklepie Artibo ważną do końca roku.


FAQ

Kliknij Zapisz się na stronie wyprawy. Uzupełnij informacje i wpłać zaliczkę (4000 PLN). Następnie zaznacz zgody, abyśmy mogli na Twojego maila przesłać uzupełnioną i podpisaną umowę oraz krótki formularz online do wypełnienia (odeślij nam go w ciągu 72 h). Pozostała płatność za wyprawę rozłożona jest na dwie raty.

Wyprawę potwierdzamy, gdy zapisze się minimalna ilość uczestników. Dodatkowe informacje, w tym propozycje przelotów lotniczych, przesyłamy po potwierdzeniu wyprawy lub na 2-6 miesięcy przed jej terminem (w zależności od kierunku).

Nie musisz. Równie dobrze możesz dołączyć do nas prosto z wycieczki na Alaskę czy podróży służbowej w Gruzji.

W tym przypadku możesz też liczyć na nasze wsparcie w indywidualnym zakupie biletu, w tym lotów w jedną stronę, a także dotarciu do miejsca docelowego.

Z powodzeniem pomagaliśmy w zakupach wyjątkowo trudnych lotów i połączeń. Także napisz do nas od razu, a unikniesz niepotrzebnego stres

Cena międzynarodowych biletów lotniczych jest zmienna. Zależy m.in. od sezonu i ilości dni do wylotu. Z doświadczenia wiemy też, że dołączacie do nas z różnych stron świata. Dlatego bilety te nie są wliczone w koszty wyprawy.

Za to chętnie służymy pomocą w rezerwacji i zakupie biletów, które umożliwiają podróż w tym samym czasie, co przewodnik wyprawy.

Jeśli chcesz skorzystać z takiej możliwości, powiadom nas, z jakiego miasta wylatujesz.

Tak. Płatność każdej wyprawy rozłożona jest na wpłatę zaliczki i dwie raty. Jeśli chcesz otrzymać indywidualną propozycję spłaty, skontaktuj się z nami.

Tak. Przy rezerwacji wyprawy, zaznacz w formularzu, że potrzebujesz fakturę i podaj dane.

Jeśli chcesz mieć gwarancję 100% zwrotu kosztów, gdy zrezygnujesz z wyprawy przed jej rozpoczęciem, to zakup w tym celu ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Takie ubezpieczenie podpisuje się do 5 dni od daty zawarcia umowy w sprawie wyprawy. Koszt ubezpieczenia wynosi 2,8% ceny wyprawy, a w przypadku chorób przewlekłych 5,6%. Wtedy 100% kosztów rezygnacji wyprawy zwraca Ubezpieczyciel.

Możesz ubezpieczyć się samodzielnie lub za naszym pośrednictwem podczas rezerwacji wyprawy (nie naliczamy za to dodatkowych kosztów).

Jeśli zrezygnujesz z ubezpieczenia wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, to możesz odwołać rezerwację w formie pisemnej, najpóźniej w terminie 30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy. Wówczas zwracamy kwotę wpłaconą przez Ciebie z wyłączeniem bezzwrotnej zaliczki:

a) w terminie od 21-30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 25% ceny wyprawy

b) w terminie od 14-20 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 50% ceny wyprawy

c) w terminie od 07-13 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 75% ceny wyprawy

d) w terminie do 07 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 100 % ceny wyprawy

Trekkingi są lekkie i umiarkowane, pod okiem doświadczonych przewodników. Potrzebne będą dobra kondycja i brak lęku wysokości.

Polisa UNIQA chroni w razie zakażenia się COVID-em w czasie pobytu za granicą. Polisa pokrywa koszty leczenia oraz transportu. Nieważne, kiedy doszło do zarażenia.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Ubezpieczyciela.

W dniu 22.09.2022 roku Bhutan zniósł jakiekolwiek ograniczenia związane z COVID przy wjeździe do kraju.

Nie są wymagane szczepienia i testy na COVID.

Noszenie masek jest obowiązkowe w niektórych miejscach publicznych.

Po pierwsze, bardzo nam przykro z tego powodu i życzymy Ci dużo zdrowia! Po drugie, aby uniknąć takich sytuacji, zalecamy Ci ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Ubezpieczenie musi być podpisane do 5 dni od daty zawarcia umowy. Kosztuje 2,8% ceny wyprawy. Wówczas poniesione koszty zwraca Ubezpieczyciel.

Możemy zająć się Twoim ubezpieczeniem, nie doliczamy za to kosztów.

Wszystkim nam będzie przykro, że wspólna podróż odwlecze się w czasie. Żeby nie dokładać sobie stresu, zaliczkę zwracamy Ci już w ciągu 14 dni. Możesz ją też przeznaczyć na poczet innej, dowolnej podróży. Decyzja należy do Ciebie.

Cieszymy się, że o to pytasz. Obowiązują nas standardowe obostrzenia, czyli zachowywanie dystansu społecznego, noszenie maseczek w przestrzeniach publicznych i częsta higiena rąk.

Dodatkowo, przed wyprawą prześlemy Ci rzetelne, praktyczne informacje na temat sytuacji kraju, do którego jedziemy. Jeśli będą wymagane dodatkowe środki bezpieczeństwa, w porę się o tym dowiesz.

Standardowe środki bezpieczeństwa szczegółowo opisaliśmy we wpisie na blogu, a także w poradniku bezpiecznego podróżowania, który otrzymasz przed wyprawą. Wręczymy Ci też maseczki, rękawiczki i środki do dezynfekcji rąk.

Programy wypraw nie obejmują skupisk ludzi, podróżujemy w małych grupach i dużo przebywamy na świeżym powietrzu, co dodatkowo nas chroni.

W stosownym czasie przed wyprawą otrzymasz od nas mailem praktyczne informacje, jak się przygotować do podróży.

Opinie podróżników

4000 PLN + 4370 USD

17/10/2023

27/10/2023

8 - 12 osób

10 godzin

Marek Arcimowicz

Marek Arcimowicz

Fotograf

Marek Arcimowicz

Wieloletni fotograf magazynu National Geographic Polska. Sercem w Azji. Współpracuje przy programie Kobieta Na Krańcu Świata.

Specjalista od fotograficznych zadań specjalnych z ponad 20-letnim stażem. Na Subkontynencie Indyjskim spędził prawie 4 lata życia, podróżując i pomieszkując tam z różną intensywnością od 1994 roku. Indyjskim miastom poświęcił pracę magisterską na wydziale architektury.

Uczestniczył w wyprawach wspinaczkowych na najwyższe szczyty u boku polskich himalaistów. Swoje doświadczenie wykorzystuje jako przewodnik prowadząc wyprawy fotograficzne i tematyczne. Czasem wykładowca akademicki. Od roku 2014 uczestniczy jako fotograf w projekcie Kobieta Na Krańcu Świata – Martyny Wojciechowskiej.

Aby dobrze fotografować trzeba być świadomym tego, co się robi. Muszę więc wspinać się na przyzwoitym poziomie, zarówno latem jak i zimą, w skale i w lodzie, jeździć na nartach (..), zdobywać jedzenie czy wodę w dzikim terenie, rozpalić ogień i ugotować w każdych niemal warunkach (…). Żyję trochę jak Indiana Jones.

Marek mawia, że ciałem jest w różnych miejscach, ale sercem w Azji.

Prowadzi wyprawy:

Ta wyprawa w innych terminach:

16/04/2024

26/04/2024

Zobacz Podobne Wyprawy

Alternatywne podróże, fotowyprawy i wyjazdy szyte na miarę.

Zobacz wyprawy

Wiatrem pisane

W kulturze Majów wiatr przynosi nowe inspiracje. Z tą myślą piszemy blog o podróżach w rytmie slow. Zainspiruj się. Bez względu na to, czy wolisz ekskluzywne wakacje, trekking w Himalajach, a może nocleg w jurcie na pustyni.

Zobacz wszystkie