Bhutan i Park Narodowy Chitwan (Nepal)
Kameralne festiwale oraz bliskie spotkania z tradycją i naturą
Wyprawa do Bhutanu i Parku Narodowego Chitwan to gratka dla świadomych podróżników, amatorów niszowych i trudno dostępnych destynacji i tych, którzy chcą połączyć umiarkowanie aktywny wypoczynek ze spokojem umysłu.
Podczas tej wyprawy do Bhutanu zaznasz kilku jego odsłon. Zrozumiesz, dlaczego jakość życia mieszkańców nie liczy się w PKB, a w Szczęściu Narodowym Brutto. Poznasz unikalną kulturę, uczestnicząc w celebracjach, festiwalach i codziennych aktywnościach mieszkańców Bhutanu. W dolinie Bhumtag tradycje zachowały swój pierwotny charakter. Lokalne festiwale są pełne śmiechu i rodzinności. Przekonasz się o tym, celebrując wraz z mieszkańcami małych wiosek jak Tang. Pobędziesz sam na sam z majestatem gór i świątyni w buddyjskim klasztorze Taktshang (Taktsang) Goemba, zwanym Gniazdem Tygrysim. Podczas wyprawy wgłąb kraju, do doliny Bhumtang doświadczysz piękna nieskażonej przyrody poza turystycznym szlakiem.
Bhutan to jeden z najbardziej tajemniczych krajów. I najtrudniej dostępnych dla turystów. Niewiele połączeń lotniczych, położenie wśród Himalajów Wysokich i Środkowych, droga lądowa dostępna tylko z Indii, specjalne opłaty za pobyt… Tych, którzy jako nieliczni, udają się w podróż do Bhutanu, Kraina Grzmiącego Smoka wita niezmąconym spokojem, dziewiczą przyrodą i harmonijnym podejściem do życia. Królestwo Bhutanu stawia na zrównoważony rozwój z dbałością o środowisko, w tym ekoturystykę na najwyższym poziomie!
W Nepalu tymczasem zatrzymasz się na chwilę w tętniącym życiem Kathmandu, dasz się oczarować kadzidłom palonym w małych świątyniach, po czym wyruszysz na południe do Królewskiego Parku Narodowego Chitwan na spotkanie z florą i fauną. W całej Azji nie znajdziecie drugiego miejsca, gdzie z taką łatwością można obserowować dzikie (i duże) zwierzęta. Park jest uważany za jeden z najbogatszych na świecie będąc od 1983 roku na liście UNESCO. Zaglądniesz do okolicznych wiosek, bo ludzie Tharu to serce tego regionu.
To program dla tych co chcą doświadczyć a nie tylko zwiedzać.
Pobierz ilustrowany PDFBhutan i Nepal – mapa i pogoda
Bhutan i Nepal leżą w Azji Południowej, a dokładniej – we wschodnich Himalajach, granicząc od północy, zachodu i wschodu z Chinami, a od południa z Indiami. Oficjalna nazwa Bhutanu brzmi Druk Jul i znaczy Królestwo Smoka. Klimat jest zróżnicowany ze względu na położenie na różnych wysokościach: od wilgotnego monsunowego na południu kraju, do ostrego górskiego na północy. Opady deszczu są przeciętnym zjawiskiem o każdej porze roku. Pogoda w Bhutanie w październiku jest optymalna na podróż. Opady deszczu są niewielkie. Temperatura wynosi zwykle między 5°-18° C. Natomiast temperatura w Nepalu wynosi zwykle między 14° -22° C.
Stolicą Nepalu jest Katmandu, znane jako „Miasto Świątyń” ze względu na bogate dziedzictwo kulturowe oraz liczne hinduskie i buddyjskie miejsca kultu. Znajdujący się w regionie Terai Park Narodowy Chitwan, to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Nepalu i pierwszy park narodowy w kraju. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Co się wydarzy w trakcie wyprawy?
- uczestnictwo w życiu lokalnych społeczności (lokalne pudże i rodzinne celebracje)
- udział w najważniejszym festiwalu Tsechu Jakar w Bhumtang
- wizyty w imponujących pałacach, świątyniach i klasztorach buddyjskich
- eksploracja Tygrysiego Gniazda bez tłumów
- degustacja ary z gospodarzami w tradycyjnym bhutańskim domu
- poranna puja (modlitwa) z mnichami w jednym z klasztorów
- widowiskowe loty nad Himalajami
- tradycyjna, lecznicza kąpiel z gorącymi kamieniami
- przysmaki kuchni bhutańskiej i nepalskiej
- eksploracja Thimpu – stolicy i największego miasta Bhutanu
- zakwaterowanie w ekologicznych lodży i hotelach oraz na królewskim eko-kempingu
- safari jeepami w głąb Parku Narodowego Chitwan wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
- poznanie tradycji społeczności Tharu (muzyka i rytuały)
- spotkanie ze słoniami
- spływ drewnianymi czółnami o poranku wraz z przyrodniczym spacerem po dżungli
Uwaga: możliwość zmiany kolejności w programie z przyczyn niezależnych od organizatorów.
Wliczone w koszty wyprawy
- loty na trasach międzynarodowych Kathmandu – Paro / Paro – Kathmandu
- lot z Kathmandu do Chitwan i z powrotem
- wiza do Bhutanu i wiza do Nepalu
- w Bhutanie wygodne zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2-os. z łazienką, 1 nocleg na kempingu królewskim w namiotach dwuosobowych
- w Nepalu wygodne zakwaterowanie w hotelach 3* w Kathmandu oraz eko-lodży przy Parku Narodowym Chitwan
- odżywcza lokalna i międzynarodowa kuchnia (trzy posiłki dziennie) w Bhutanie i Nepalu
- prywatny transport autobusowy
- wyprawa czółnami po rzece oraz safari jeepami w Parku Narodowym Chitwan
- bilet wejściowy do Parku Narodowym Chitwan
- kucharz, pomocnicy podczas nocy na kempingu w dolinie Tang
- opieka polskojęzycznego przewodnika i fotografa Marka Arcimowcza
- opieka lokalnego przewodnika w Bhutanie i Nepalu
- przewodnik, specjalnie szkolony i doświadczony lokalny botanik w Parku Narodowym Chitwan
- opłata za zrównoważony rozwój (SDF) w Bhutanie: 100 USD za dzień pobytu/osoba
- informacje praktyczne oraz złożony pdf z opisem wyprawy
- ubezpieczenie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego i Turystycznego Funduszu Pomocowego
- ubezpieczenie KL – 100 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN
- 5% dochodów wspiera projekty lokalne
Niewliczone w koszty wyprawy
- bilet lotniczy (Polska – Kathmandu – Polska) – około 4 600 PLN
- na opłaty do wejść do obiektów, donacje dla mnichów i lokalnych przewodników oraz na napiwki należy przeznaczyć 270 USD (płatne przewodnikowi na miejscu)
Elementy składowe ceny
Podróżujesz odpowiedzialnie. Inwestujesz w unikalne doświadczenia.
-
koszty wyprawy
to między innymi: unikalne noclegi, wyżywienie, prywatny transport i lokalne loty, ubezpieczenie z rozszerzonymi świadczeniami, bilety wstępu i uczciwe wynagrodzenie naszych przewodników
-
napiwki i donacje
wsparcie dla miejscowych przewodników, pomocników, kierowców, bagażowych; donacje dla klasztorów i lokalnych społeczności
-
koszty stałe i marża
utrzymanie i prowadzenie firmy, np. pensje pracowników, gwarancje i pozwolenia organizatora turystyki, zysk oraz środki na rozwój
-
podatki i opłaty
działamy legalnie i odprowadzamy podatki w Polsce
-
inicjatywy społeczne
minimum 5% zysku z wyprawy trafia wprost do tych, którzy potrzebują wsparcia – odwdzięczasz się za możliwość wypoczynku; wspierane inicjatywy uzgadniamy w porozumieniu z lokalnymi społecznościami
-
Karma z Bhutanu
Lokalny przewodnikKarma z Bhutanu
Rodowity Bhutańczyk, charyzmatyczny przewodnik na wyprawach kulturowych i trekkingowych.
Od 15 lat jest przewodnikiem na wycieczkach kulturowych i trekkingowych, od 10 lat współpracuje z Renatą. Zabiera uczestników wypraw Soul Travel w podróże życia po niedostępnych częściach swojej ojczyzny. Umożliwia uczestniczenie w codziennym życiu mieszkańców, jak też w celebracjach czy ceremoniach religijnych. Na przykład, w rodzinnym domu Karmy uczestniczymy w prywatnej praktyce Lochey – corocznej modlitwie z uczestnictwem wszystkich domowników.
Karma to ostoja spokoju i życiowej mądrości – kwintesencja Bhutanu w jednym człowieku. Bardzo lubi poznawać ludzi z różnych zakątków świata. W jego towarzystwie nie sposób się nudzić, a spokój Karmy udziela się uczestnikom naszych wypraw do Bhutanu.
Przeczytaj historię z podróży z udziałem Karmy: Bhutan to stan umysłu. O stawaniu się, kim tylko pragniesz
Prowadzi wyprawy:
-
Marek Arcimowicz
FotografMarek Arcimowicz
Wieloletni fotograf magazynu National Geographic Polska. Sercem w Azji. Współpracuje przy programie Kobieta Na Krańcu Świata.
Specjalista od fotograficznych zadań specjalnych z ponad 20-letnim stażem. Na Subkontynencie Indyjskim spędził prawie 4 lata życia, podróżując i pomieszkując tam z różną intensywnością od 1994 roku. Indyjskim miastom poświęcił pracę magisterską na wydziale architektury.
Uczestniczył w wyprawach wspinaczkowych na najwyższe szczyty u boku polskich himalaistów. Swoje doświadczenie wykorzystuje jako przewodnik prowadząc wyprawy fotograficzne i tematyczne. Czasem wykładowca akademicki. Od roku 2014 uczestniczy jako fotograf w projekcie Kobieta Na Krańcu Świata – Martyny Wojciechowskiej.
Aby dobrze fotografować trzeba być świadomym tego, co się robi. Muszę więc wspinać się na przyzwoitym poziomie, zarówno latem jak i zimą, w skale i w lodzie, jeździć na nartach (..), zdobywać jedzenie czy wodę w dzikim terenie, rozpalić ogień i ugotować w każdych niemal warunkach (…). Żyję trochę jak Indiana Jones.
Marek mawia, że ciałem jest w różnych miejscach, ale sercem w Azji.
Prowadzi wyprawy:
Partnerzy
Wszyscy uczestnicy otrzymają prezent – voucher na własną fotoksiążkę ArtiBook No.1 30×20 (60 stron) w sklepie Artibo.