Półwysep Synaj

Śladami Nomadów

Wyprawa

Scrolluj w dół

Półwysep Synaj – Egipt nieznany – wyprawa

Aby zrozumieć pustynię, musisz zrozumieć wielbłądy. By zrozumieć wielbłądy, musisz postarać się zrozumieć ludzi, którzy je hodują.

Tahir Shah „Noce arabskie”

Wyprawa na Półwysep Synaj, pod okiem Radka Polaka, to przede wszystkim okazja do niespiesznej eksploracji historycznego półwyspu Synaj, nauki nurkowania na bezdechu w rafie koralowej czy bliskiego poznania kultury Beduinów, z którymi od lat przyjaźni się nasz przewodnik. Wszystko w rytmie slow, z dala od masowej turystyki.

Synaj należy do najsłynniejszych obszarów pustynnych na świecie. To także jeden z najbardziej fascynujących regionów geograficznych. Ten skalisty półwysep jest świętym miejscem, zarówno dla Żydów, muzułmanów, jak i chrześcijan. Według Starego Testamentu, to Góra Przymierza i miejsce biblijnych wydarzeń.

W głębi pustyni Synaj żyją Beduini – nomadowie od wieków kultywujący swoje tradycje, zajmujący się hodowlą wielbłądów. Wspólnie wyruszymy do ich obozów, poznać ich codzienne życie i zwyczaje.

Półwysep Synaj to jednak nie tylko pustynia, rozgwieżdżone nocą niebo i wieczory przy beduińskich ogniskach. To również miasta i miasteczka, gdzie mieszkają przedstawiciele wielu nacji i narodów. Takim miejscem, będącym swoistym tyglem kulturowym, jest Dahab, gdzie spędzimy drugą część wyjazdu. To niewielkie miasto położone na półwyspie Synaj, to słynna w latach 70. mekka hipisów. Dziś również mekka współczesnych nomadów – wszelkiej maści artystów, freediverów i po prostu ciekawych ludzi.

Miasto nadal tętni życiem, ulice są pełne lokalnych mieszkańców, a targi świeżo złowionych ryb. Małe butikowe hotele wtopione w pejzaż miasteczka pozwalają nie tylko na komfortowy odpoczynek, ale i na poznanie kultury miejsca – artystycznego, beduińskiego miasta, schowanego w cichym zakątku Półwyspu Synaj. To miejsce magiczne, w klimacie boho, pozwala wypocząć zarówno aktywnie, jak i w rytmie slow.

W Dahab spotkamy się z lokalnymi przyjaciółmi, którzy wprowadzą nas do swojej rzeczywistości. Poznamy również ekscytujący świat podwodny i kultowe miejsca związane z freedivingiem – nurkowaniem na bezdechu. Dahab od kilku lat, ze względu na swoje unikatowe warunki, stał się najpopularniejszym miejscem treningowym czołowych zawodników freedivingu. Dla nas to miejsce stanie się bramą do podwodnego świata pełnego kolorów, niesamowitego królestwa rafy koralowej, roślin i zwierząt.

Dla chętnych – możliwość podszkolenia umiejętności fotograficznych pod okiem przewodnika, cenionego fotografa – Radka Polaka. Oto zdjęcia z Półwyspu Synaj jego autorstwa:

Oglądnij LIVE z Radkiem Polakiem o Półwyspie Synaj poza turystycznym szlakiem:

Egipt nieznany – poza turystycznym gwarem

Opublikowany przez Soul Travel Wtorek, 23 lutego 2021

Upominki dla uczestników wyprawy na Półwysep Synaj

Wszyscy uczestnicy otrzymają upominki –  własną fotoksiążkę ArtiBook ONE 30×20 (60 stron) do utrwalenia wspomnień w jakości premium i stałą zniżkę na zakupy w sklepie Artibo ważną do końca roku.

Chcesz rozłożyć płatność za wyprawę na raty? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy wygodną propozycję spłaty.

SZCZEGÓŁOWY PLAN

DZIEŃ 1: WARSZAWA - SHARM EL SHEIKH

Przelot na trasie Warszawa- Sharm el Sheikh. Formalności szybkich testów COVID-19 na lotnisku.

Od razu z lotniska ruszymy samochodami terenowymi na pustynię.

Pierwszy posiłek zjemy w wiosce Beduinów. Jak to możliwe? Dzięki rodzinnym powiązaniom w Egipcie Radek Polak od kilkunastu lat towarzyszy lokalnym społecznościom, zamieszkującym pustynię Synaj. Dotrzemy w miejsca, gdzie rzadko widuje się turystów, by nie powiedzieć, że przetrzemy szlaki do naszych przyjaciół na pustyni.

Będziemy uczestniczyć w życiu codziennym Beduinów, przyjrzymy się ich pracy i zwyczajom. Poznamy i zrozumiemy kulturę i tradycje regionu, a zwieńczeniem tego doświadczenia będą zachowane fotografie. A wszystko w rytmie slow. To początek dobrej historii.

Wieczorem czeka na nas powitalna tradycyjna kolacja na pustyni Synaj.

Nocleg w namiotach.

DZIEŃ 2: PUSTYNIA SYNAJ

Relaksujące śniadanie na pustyni z wyjątkowym widokiem. Następnie dalsza eksploracja pustyni Synaj. Dotrzemy do dziewiczego kanionu. Wiemy, gdzie pokierować nasze jeepy, by dotrzeć poza turystyczne szlaki, nawet w tak często odwiedzanym kraju jak Egipt. Wycieczka pełna będzie odpoczynku. Zrelaksujemy się w cieniu wysokich, naturalnych skalnych budowli.

Ten dzień obfitować będzie w doświadczenia, które pozwolą nam poznać życie na pustyni od podszewki. Od fascynującej przyrody i krajobrazów, przez spotkania z hodowcami wielbłądów, po wizyty w oazach, gdzie nadal zachowały się najstarsze cechy rzemieślników regionu: tkane dywany czy bogato wyszywane kamieniami i muszelkami tkaniny.

Pojedziemy do beduińskiej wioski, spotkamy się z mieszkającymi tam rodzinami. Będzie czas na  delektowanie się beduińską herbatą oraz obserwacje przygotowań do najważniejszej celebracji roku dla Beduinów.

Nocleg w namiotach.

DZIEŃ 3: PUSTYNIA SYNAJ - WYŚCIG WIELBŁĄDÓW

Wyścig wielbłądów zwyczajowo odbywa się 10 stycznia. Z pewnością będzie to najbardziej ekscytujący dzień naszego wyjazdu. Pędzące zwierzęta, odświętnie ubrani jeźdźcy oraz ferwor i emocje wyścigu to okazja do wielu wspaniałych kadrów. To również niezapomniane przeżycie, które zostanie w waszej pamięci na długo.

Zobacz Wyścig Wielbłądów na YouTube:

ZOBACZ VIDEO – LINK
ZOBACZ II VIDEO LINK

Gdy emocje wyścigu opadną wraz z pustynnym kurzem pojedziemy do beduińskiej wioski, by spotkać się z mieszkającymi tam rodzinami. Będzie czas na rozmowy, zasłuchane historie mieszkańców i wspólną herbatę.
Przyjazd do Dahab w godzinach popołudniowych.

Wieczorem kolacja w kultowej dahabskiej restauracji – Red Cat. Do kolacji dołączą przewodnik po Dahabie oraz instruktor freedivingu (nurkowania na bezdechu). W luźnej atmosferze zostaniemy wprowadzeni w podwodny świat Morza Czerwonego. Czy wiesz, że właśnie Dahab stał się mekką najlepszych freediverów i nurków? Ale nawet, jeśli nie bijesz rekordów, świat podwodny w okolicach Dahab jest jednym z najbardziej spektakularnych na całym świecie.

Nocleg w hotelu w Dahab.

DZIEŃ 4: REJS PO MORZU CZERWONYM

A gdyby tak spojrzeć na Dahab i okolice z innej perspektywy? Po śniadaniu wypłyniemy prywatną łodzią na Morze Czerwone. Przemierzymy miejsca, w których będziemy mieć okazję zobaczyć delfiny, a tafla wody skrywa pod powierzchnią czystą rafę koralową.

Pod okiem profesjonalnego instruktora, zaopatrzeni w maskę i rurkę oraz płetwy, zanurzymy się na spotkanie flory i fauny. Ta chwila bezdechu na kilka metrów pod wodą pozwala na wspaniałe doświadczenia.

Lunch na łodzi.

Powrót do Dahab w godzinach popołudniowych. Czas wolny na relaks.

Wieczorem kolacja w jednej z restauracji. Tym razem zakosztujemy kuchni międzynarodowej.

Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 5: NIEBIAŃSKA RAFA KORALOWA

Wczesne śniadanie i przejazd zaledwie kilka kilometrów od Dahab. Blue Hole to morska studnia o głębokości ponad 100 m, co ciekawe przepaść w platformie koralowej łączy się z morzem gigantycznym łukiem na głębokości 53 m. Nie musimy jednak nurkować aż tak głęboko, bowiem już kilka metrów pod taflą wody świat Blue Hole skrywa najpiękniejsze skarby: bajeczne rafy koralowe i pełne migotliwych kolorów ryby. Pod okiem profesjonalnego instruktora wypłyniemy na poranne snorkowanie w kameralnym gronie. Jak dobrze być w kultowych miejscach nim zamienią się w tętniącą życiem atrakcję… Dla chętnych sesje nurkowania na bezdechu.

Powrót do Dahab. Gwarne uliczki, targowe kulisy, zacienione kafejki, różnorodne twarze i jeszcze ciekawsze ich historie, to mozaika miasteczka Dahab. Dla nas zapisana szklankami herbaty, opowieściami mieszkańców albo… opowiedziana obrazem.

Dla chętnych – konsultacje fotograficzne z Radkiem oraz doskonalenie indywidualnych umiejętności fotograficznych. To najlepszy sposób na wzbogacenie portfolio o niezwykłe kadry.

Kolacja w lokalnej restauracji.

Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 6: ZACHÓD SŁOŃCA NA GÓRZE SYNAJ

Śniadanie w hotelu. To będzie długi dzień pełen spektakularnych widoków, górskich wędrówek i opowieści o historii regionu. Leniwe przedpołudnie, a następnie przejazd do klasztoru Świętej Katarzyny – najstarszej świątyni należącej do prawosławnych Greków.

Lunch w restauracji beduińskiej. Następnie wejście wyjątkową trasą wśród kanionów i płaskowyżu na przewyższoną o 700 metrów górę Synaj. Obejrzymy spektakularny zachód słońca z widokiem na okoliczne pasma górskie i najwyższe szczyty. Powrót wśród miliona gwiazd na niebie. Przyjazd do Dahab około godziny 21:00.

Kolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 7: AKTYWNY RELAKS W DAHAB i OKOLICACH

Śniadania w hotelu i leniwe przedpołudnia. Te dwa ostatnie dni wycieczki na Półwysep Synaj spędzimy na plażowym relaksie, spacerach nad morzem lub uliczkami miasteczka, zakupach pamiątek dla bliskich, czy … ponownym snorkowaniu w kolorowym podwodnym świecie.

Ostatniego dnia wieczorem: kolacja pożegnalna w ogrodzie wraz z pokazem slajdów lub po prostu rozmowami o tym, co w życiu ważne.

Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 8: POWRÓT DO KRAJU

Wykwaterowanie i przejazd do Sharm El Sheikh. Lot do Warszawy.

MAPA

KOSZT

Wczesna rezerwacja: 4000 PLN + 990 €   (4000 PLN + później 1370 €)WLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

Cena obejmuje:

 • wygodne zakwaterowanie: 5 noclegów w hotelu 3* w Dahab w pokojach 2-osobowych
 • 3-dniowy pobyt na pustyni Synaj z noclegami w osadzie beduińskiej i własnym obozowisku
 • kucharz, pomocnicy, transport samochodem 4×4 podczas pobytu na pustyni Synaj
 • wyżywienie (śniadania i obiadokolacje)
 • prywatny autobus podczas przejazdów
 • opiekę przewodnika fotografa Radka Polaka (www.radekpolak.com)
 • dwa dni opieki profesjonalnych instruktorów snorkowania i freedivingu
 • sprzęt do snorkelingu (maska, rurka i płetwy)
 • wiza do Egiptu
 • Test na Covid w Egipcie
 • ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy

Uwaga: możliwość zmiany kolejności w programie z przyczyn niezależnych od organizatorów.NIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • przelot na trasie Warszawa – Sharm El Sheikh – Warszawa- koszt około 1500 – 3000 PLN
 • Test na COVID-19 (PCR) wraz z tłumaczeniem na język angielski wykonany na 72 godziny przed przylotem do Egiptu – koszt 270 PLN
 • napoje alkoholowe, napoje i inne posiłki niż wymienione w programie
 • wydatki natury osobistej
 • na opłaty do wejść do obiektów i Parków Narodowych, napiwki dla lokalnych przewodników, kierowców i pomocników należy przeznaczyć 170 EURO (płatne przewodnikowi na miejscu)


INFORMACJE

PODWODNY ŚWIAT

Wśród nurków egipskie rafy koralowe uchodzą za jedne z najpiękniejszych na świecie – tworzy je około 200 gatunków koralowców. W zakamarkach rafy i w wodach wokół nich żyją dziesiątki gatunków bezkręgowców, ponad 1200 gatunków ryb, rekiny, żółwie i delfiny. Wystarczy dobry ekwipunek (płetwy, maska i rurka do pływania) oraz głęboki oddech, by w asyście znawcy podwodnych szlaków zanurzyć się w bajkowy świat. A jak wiadomo, im bliżej powierzchni, tym kolory są bardziej soczyste i intensywniej skrzą się, odbijając promienie słońca.

WYŚCIG WIELBŁĄDÓW

Wyścig wielbłądów na pustyni Synaj to jedyne w swoim rodzaju przeżycie. W jedno miejsce, oddalone od wszelkich możliwych osad i miasteczek, dosłownie: w sam środek niczego, zjeżdżają Beduini zamieszkujący Synaj i okolice, aby wspólnie dopingować sportowców i cieszyć się z wygranej. Wyścigi wielbłądów to święto narodowe, które buduje tożsamość nomadów i ludzi pustyni. Jest to również połączenie z tradycją i historią oraz wieloma legendami. Zgiełk i harmider wyścigów to całkiem inny fotograficzny świat niż pustynna cisza. To niepowtarzalna szansa, aby popracować nad warsztatem fotografii reporterskiej.

BEDUINI

Beduini to grupa etniczna, nomadowie zamieszkujący pustynię Synaj. Od wieków przemieszczają się z miejsca na miejsce, zajmując się hodowlą wielbłądów. W trakcie naszej egipskiej wyprawy spędzimy 3 dni na pustyni, co da nam możliwość poznania ich życia i codziennych rytuałów. Będziemy mieć szansę spędzić niejedną noc w beduińskim obozie i posłuchać przy ognisku historii rodów. Klanowość rodzinna, społeczna organizacja obowiązków oraz lokalne prawa, to tematy, które otworzą nas na zrozumienie kultury.

BEDUIŃSKI CAMPING

Noce spędzimy w beduińskich namiotach w pobliżu wiosek beduińskich. Mimo prostych warunków, zadbamy o Twój maksymalny komfort. Materace będą dostosowane do wieku i stanu zdrowia, będziemy mieć stały dostęp do ciepłej wody, kawy, herbaty, prysznica i pysznych posiłków przyrządzanych przez profesjonalnych kucharzy. To ważne, by w tak wyjątkowych miejscach, mieć dookoła ludzi, którym ufamy od lat – naszych przyjaciół i przewodników.

DAHAB

Dahab to małe, unikatowe miasteczko położone na półwyspie Synaj. Jest ono kulturową mapą Egiptu – w przeszłości mekka hipisów, obecnie niezwykły tygiel kulturowy, gdzie spotykają się  tradycje wschodu i zachodu. Różnorodność nacji, tradycji i… twarzy nadaje miasteczku prawdziwie mozaikowy charakter.

PUSTYNIA

Pustynia w tej części Egiptu to nie rozległe otwarte, płaskie przestrzenie. Przeciwnie, to góry. Zobaczymy pustynię pełną strzelistych skał, górskich kanionów, głębokich dolin. Pustynia przypomina tu bardziej powierzchnię Księżyca. Kilometrami nie ma żadnego życia, nie ma żadnego dźwięku. Cisza to jedno z bardziej niezwykłych doświadczeń na pustyni. My, ludzie zachodu, jesteśmy tak nieprzyzwyczajeni do prawdziwej ciszy, że zaczynamy ją słyszeć dopiero po około 2 dniach.

OAZY

Wśród pustynnych, górskich kanionów znajdziemy oazy. Tam gdzie jest źródło wody, jest raj. Eden to ujścia podziemnych wód i studnie wykopane przez Beduinów. Dookoła źródła wyrasta bujna roślinność: palmy daktylowe, figowce i opuncje figowe. Takie oazy przybierają różne rozmiary, czasem jest to niewielki skrawek ziemi, a czasem to obszar kilku hektarów. Oaza zawsze przepełniona jest spokojem i zapachem ziół. Nie raz zaczerpniemy cienia z takiego miejsca, zatrzymując się w okolicznych wioskach i dzieląc czas z lokalną społecznością.

LOKALNY TARG

Na lokalnym targu najłatwiej zobaczyć kulturową różnorodność Dahab. Chociaż ludnością rdzenną są tu jedynie Beduini, na targowisku zobaczymy rosyjskie babuszki, Koreańczyków z kimchi, Japończyków z sushi, Sudańczyków z ręcznie robionymi afrykańskimi ozdobami, Niemców z sernikiem i Anglików z puddingiem oraz Beduinki z chlebkami pita.

RADEK POLAK - FOTOGRAF

Radek Polak od wielu lat, część roku spędza w Egipcie. Dahab nie ma przed nim tajemnic, to właśnie tam realizował wiele swoich projektów. Podczas wyprawy wystąpi w roli przewodnika, a także fotografa, dla tych, którzy chcą skorzystać z okazji  i podszkolić swoje umiejętności fotograficzne.

Jak sam mówi, w fotografii interesuje go człowiek. Chętnych Radek nauczy kontaktu międzyludzkiego z aparatem w ręku. Odpowie na pytania, pokaże jak pokonać barierę geograficzną i kulturową, jak sprawić, by zdjęcie było naturalne, a emocje fotografowanych ludzi szczere i niewymuszone.

Na co dzień Radek pracuje z obrazem jako fotograf. Portretuje osobistości sztuki i show-biznesu dla „Twojego Stylu”, „Elle”, „Vivy!” , „Gali”, „Przekroju”. Przed jego obiektywem stawali m.in.: Władysław Bartoszewski, Wojciech Pszoniak, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Ingolf Wunder, Rafał Olejniczak, Krystyna Sienkiewicz, Janusz Gajos, Kazimierz Kutz, Ewan McGregor, Patrick Swayze i wielu innych. Jego prace były pokazywane w wielu europejskich miastach.

Półwysep Synaj

 • Data: 08.1.2022 - 15.1.2022
 • Grupa: 6-10 osób
 • Cena: 4000 PLN + 1370 EURO

Przewodnik

Radek Polak

Rezerwuję miejsce Concierge - stworzymy
wyprawę dla Ciebie!
Masz pytania?
Kliknij!