Półwysep Synaj

Kraina Beduinów

Fotoekspedycja

Scrolluj w dół

Półwysep Synaj

„Aby zrozumieć pustynię musisz zrozumieć wielbłądy.
By zrozumieć wielbłądy, musisz postarać się zrozumieć ludzi, którzy je hodują”

Tahir Shah „Noce arabskie”

Egipt to dla większości ludzi piramidy, plaże i turystyczny gwar. My chcemy zaprosić Was w podróż, w której będziecie mogli poznać zupełnie inne oblicze tego kraju. W głębi pustyni Synaj żyją Beduini – nomadowie, którzy od wieków niezmienne kultywują swoje tradycje, zajmując się hodowlą wielbłądów. Wspólnie wyruszymy do ich obozów, aby poznać ich codzienne życie i zwyczaje. Wybierzemy się w tę podróż w czasie, gdy większość Beduinów gromadzi się tłumnie na pustyni, aby jak co roku, wziąć udział w wielkim święcie – Wyścigu Wielbłądów. Będziemy mieć niezwykłą okazję, by stać się częścią tego wydarzenia i zobaczyć je z perspektywy naszych bohaterów.

Egipt to jednak nie tylko pustynia, rozgwieżdżone nocą niebo i wieczory przy beduińskich ogniskach. To również miasta i miasteczka, gdzie mieszkają przedstawiciele wielu nacji i narodów. Takim miejscem, będącym swoistym tyglem kulturowym jest Dahab, gdzie spędzimy drugą część wyjazdu. To niewielkie miasto położone na półwyspie Synaj, to słynna w latach ’70. mekka hipisów. Dziś miasto nadal tętni życiem, ulice są pełne lokalnych mieszkańców, a targi świezo złowionych ryb. Małe butikowe hotele wtopione w pejzaż miasteczka pozwalają nie tylko na komfortowy odpoczynek ale i na poznanie kultury miejsca. W Dahab będziemy pod opieką lokalnych przewodników – ludzi, którzy wprowadzą nas do swojej rzeczywistości, dzięki którym poznamy życie tej społeczności od podszewki.

Chcesz rozłożyć płatność za wyprawę na raty? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy wygodną propozycję spłaty.

SZCZEGÓŁOWY PLAN

DZIEŃ 1: WARSZAWA - ELIAT - DAHAB

Przelot na trasie Warszawa-Eilat. Następnie przejazd z lotniska do Dahab – przejście przez granicę izraelsko-egipską. Wieczorem kolacja integracyjna i omówienie planów fotograficznych na kolejne dni.

DZIEŃ 2: PUSTYNIA SYNAJ

Wczesnym rankiem ruszymy na pustynię. Tam już będą na nas czekać lokalni przewodnicy. Dotrzemy w miejsc gdzie rzadko widuje się turystów, by nie powiedzieć, że będziemy przecierać szlaki naszych przyjaciół na pustyni. Będziemy mieli szansę uczestniczyć w życiu codziennym Beduinów, przyjrzymy się codziennej pracy i zwyczajom. Poznamy, zrozumiemy a zwieńczeniem tego doświadczenia będą zachowane na kartach aparatów kadry. Jak dobrze nie śpiesząc się, móc przemyśleć swoje działania pod czujnym okiem fotografa Radka Polaka. To początek dobrej historii.

DZIEŃ 3: PUSTYNIA SYNAJ

Wyścig wielbłądów zwyczajowo odbywa się 10 stycznia. Z pewnością będzie to najbardziej ekscytujący dzień naszego wyjazdu. Pędzące zwierzęta, odświętnie ubrani jeźdźcy oraz ferwor i emocje wyścigu to okazja do wielu wspaniałych kadrów. To również niezapomniane przeżycie, które zostanie w waszej pamięci na długo.

Zobacz Wyścig Wielbłądów na YouTube!

https://www.youtube.com/watch?v=l9xN5a58P4g

DZIEŃ 4 i 5: PUSTYNIA SYNAJ - DAHAB

Gdy emocje wyścigu opadną wraz z pustynnym kurzem, udamy się na jednodniowy plener fotograficzny. Pojedziemy do beduińskiej wioski, spotkamy się z mieszkającymi tam rodzinami. Będzie czas na rozmowy, wspólną herbatę i przede wszystkim na pracę fotograficzną, której efektem będą świetne portrety. W pracy asystować nam będzie Radek, dla którego portret to konik w pracy fotografa.

DZIEŃ 6: DAHAB

Po powrocie do Dahab jeden dzień poświęcimy na selekcję i edycję zdjęć z dotychczasowego etapu fotoekspedycji. Oczywiście nie zapominamy o odpoczynku. Będzie to okazja, by złapać chwilę oddechu przed kolejnymi intensywnymi dniami warsztatów. Wolne chwile wypełnimy spacerami brzegiem Zatoki Akaba i uliczkami Dahab, oraz relaksem na plaży przy hotelu. W końcu Dahab słynie z pięknych, piaszczystych plaż.

Dzień 7 i 8: DAHAB

Kolejne dwa dni spędzimy na intensywnej pracy fotograficznej z lokalnymi przewodnikami. Po doświadczeniach dnia poprzedniego i konsultacjach z Radkiem, będziemy mieli szansę doskonalić swoje umiejętności i uzupełnić portfolio o kolejne niezwykłe kadry. Gwarne uliczki, targowe kulisy, zacienione kafejki, różnorodne twarze i jeszcze ciekawsze ich historie, to mozaika miasteczka Dahab. Dla nas – opowiedziana obrazem.

DZIEŃ 9: DAHAB

Ostatni dzień to końcowa selekcja i edycja materiału fotograficznego. Będzie czas na indywidualne konsultacje z Radkiem Polakiem, wybranie najlepszych kadrów i złożenie ich w spójną serię. Oczywiście nie zabraknie spaceru nad morzem, kąpieli w hotelowym basenie, czy czasu na ostatnie zakupy. Chętni będą mogli również spróbować swych sił w nurkowaniu wśród kolorowych raf.

DZIEŃ 10: DAHAB - ELIAT - WARSZAWA

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Eliat, a następnie na lotnisko. Przylot do Polski.

MAPA

KOSZT

4000 PLN + 1570 EUROWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • wygodne zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelu 3* w Dahab w pokojach 2- i 3-osobowych
 • 4 dniowy plener fotograficzny na pustyni Synaj z noclegami w osadzie beduińskiej
 • osobę kucharza i pomocników
 • transport samochodem 4×4 podczas pobytu na pustyni Synaj
 • wyżywienie (śniadania i obiadokolacje)
 • transfer busem
 • opiekę indywidualnych przewodników lokalnych w Dahab i na pustyni
 • opiekę merytoryczną i wykłady fotografa Radka Polaka (www.radekpolak.com)
 • opiekę pilota Soul Travel
 • ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN

5% dochodów z Fotoekspedycji wspiera inicjatywy lokalne w odwiedzanych regionachNIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • przelot na trasie Warszawa–Eilat-Warszawa (koszt to około 600 PLN)
 • napoje
 • osobiste wydatki
 • pieniędzy na opłaty do wejść do obiektów,napiwki dla lokalnych przewodników, kierowców i pomocników należy przeznaczyć 230 EURO (płatne przewodnikowi na miejscu)

Uwaga: Możliwość zmiany programu z przyczyn niezależnych od organizatorów. Ze względu na lokalne uwarunkowania coroczny wyścig wielbłądów może zostać przełożony lub nawet odwołany. Daty mogą ulec zmianie w ostatniej chwili.INFORMACJE

Rytm podróży

Doświadczyć klimatu danego miejsca można tylko, gdy podróżuje się wolno. Uważność i brak pośpiechu jest również niezbędna, by zrobić dobre fotografie. Będziemy dysponować wystarczającą ilością czasu, by patrzeć, obserwować, widzieć i zauważać a pobieżne kontakty zamienić w ciepłe, przyjacielskie relacje. Dzięki temu nasze poszukiwanie obrazów stanie się przygodą, która na długo pozostanie we wspomnieniach. Na pustyni rytm pracy będzie dyktować światło. Zatem czekają nas poranne sesje i wieczorne spacery, które przysporzą wiele okazji do niezapomnianych kadrów.

Beduini

Beduini, nomadowie zamieszkujący pustynię Synaj, od wieków przemieszczają się z miejsca na miejsce zajmując się  hodowlą wielbłądów. W trakcie naszej wyprawy spędzimy cztery dni na pustyni, co da nam niezwykłą  możliwość poznania ich życia i codziennych rytuałów. Będziemy mieli szansę spędzić niejedną noc w beduińskim obozie i posłuchać historii rodów przy ognisku. Klanowość rodzinna, społeczna organizacja obowiązków oraz lokalne prawa, to tematy, które nie tylko otworzą nas na zrozumienie kultury ale przybliżą do historii opowiedzianej fotografią. W końcu nie przez przypadek, fotografujemy to, co rozumiemy.

Wyścig wielbłądów

Wyścig wielbłądów na pustyni Synaj to jedyne w swoim rodzaju przeżycie. W jedno miejsce, oddalone od wszelkich możliwych osad i miasteczek, dosłownie: w sam środek niczego, zjeżdżają Beduini zamieszkujący Synaj i okolice, aby wspólnie dopingować sportowców i cieszyć się z wygranej. Wyścigi wielbłądów to święto narodowe, które buduje tożsamość nomadów i ludzi pustyni. Jest to również połączenie z tradycją i historią oraz wieloma legendami. Zgiełk i harmider wyścigów to całkiem inny fotograficzny świat niż pustynna cisza. To niepowtarzalna szansa, aby popracować nad warsztatem fotografii reporterskiej.

Camping beduiński

Noce spędzimy w beduińskich namiotach w pobliżu wyścigu i wiosek beduińskich. Mimo prostych warunków, zadbamy o maksymalny komfort. Materace będą dostosowane do wieku i stanu zdrowia, będziemy mieć stały dostęp do ciepłej wody, kawy, herbaty, toalety i pysznych posiłków przyrządzanych przez wytrawnych i profesjonalnych kucharzy. To ważne, by w tak wyjątkowych miejscach, mieć dookoła ludzi, którym ufamy od lat – naszych przyjaciół i przewodników.

Dahab

Dahab to małe, unikatowe miasteczko położone na półwyspie Synaj. Jest ono kulturową mapą Egiptu – w przeszłości mekka hipisów, obecnie niezwykły tygiel kulturowy, gdzie spotykają się  tradycje wschodu i zachodu. Różnorodność nacji, tradycji i twarzy, które spotkamy na lokalnych straganach będzie dodatkowym atutem w czasie sesji portretowych i dokumentalnej pracy z lokalnymi przewodnikami.

Pustynia

Pustynia w tej części Egiptu to nie rozległe otwarte, płaskie przestrzenie. Przeciwnie, to góry. Zobaczymy pustynię pełną strzelistych skał, górskich kanionów, głębokich dolin. Pustynia tu przypomina bardziej powierzchnię Księżyca. Kilometrami nie ma żadnego życia, nie ma też żadnego dźwięku. Cisza to jedno z bardziej niezwykłych doświadczeń na pustyni. My, ludzie zachodu, jesteśmy tak nieprzyzwyczajeni do prawdziwej ciszy, że zaczynamy ją słyszeć dopiero po około dwóch dniach.

Oazy

Wśród pustynnych, górskich kanionów znajdziemy oazy. Tam gdzie jest źródło wody, jest Raj. Eden to ujścia podziemnych wód i studnie wykopane przez Beduinów. Dokoła źródła wyrasta bujna roślinność: palmy daktylowe, figowce i opuncje figowe. Takie oazy przybierają różne rozmiary, czasem jest to niewielki skrawek ziemi, a czasem to obszar kilku hektarów. Oaza zawsze przepełniona jest spokojem i zapachem ziół. Nie raz zaczerpniemy cienia z takiego miejsca, zatrzymując się w okolicznych wioskach i dzieląc czas z lokalną społecznością.

Lokalny targ

Na lokalnym targu najłatwiej zobaczyć kulturową różnorodność Dahab. Chociaż ludnością rdzenną są tu jedynie Beduini, na targowisku zobaczymy rosyjskie babuszki, Koreańczyków z kimchi, Japończyków z sushi, Sudańczyków z ręcznie robionymi afrykańskimi ozdobami, Niemców z sernikiem i Anglików z puddingiem oraz Beduinki z chlebami pita.

Fotograf Radek Polak

Jak sam mówi, w fotografii interesuje go człowiek. Z aparatem w ręku Radek będzie nas uczył właśnie kontaktu międzyludzkiego. Odpowie na pytania, pokaże jak pokonać barierę geograficzną i kulturową, jak sprawić, by zdjęcie było naturalne, a emocje fotografowanych ludzi szczere i niewymuszone. Radek Polak od wielu lat, część roku spędza w Egipcie. Dahab nie ma przed nim tajemnic, to właśnie tam realizował wiele ze swoich projektów. W fotografii dokumentalnej Radek posługuje się wielkim formatem – na wyjeździe będzie więc również okazja spróbowania swoich sił w fotografii wielkoformatowej. Na co dzień Radek portretuje osobistości sztuki i show-biznesu dla „Twojego Stylu”, „Elle”, „Vivy!” , „Gali”, „Przekroju”. Przed jego obiektywem stawali min. Władysław Bartoszewski, Wojciech Pszoniak, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn , Ingolf Wunder, Rafał Olejniczak, Krystyna Sienkiewicz, Janusz Gajos, Kazimierz Kutz, Ewan McGregor, Patrick Swayze i wielu innych. Jego prace były pokazywane w wielu miastach europejskich.

Lokalni przewodnicy

Wierzymy, że najpiękniejsze zdjęcia powstają w chwilach intymnych spotkań, gdy osoba jest po prostu sobą, otwiera serce przed fotografującym. Jednym słowem, wierzymy w moc spotkania z drugim człowiekiem. Takie spotkania chcemy umożliwić uczestnikom Fotoekspedycji. Dlatego każdy, przez dwa dni, będzie miał możliwość indywidualnej pracy z lokalnym przewodnikiem. Osoba ta zabierze uczestnika do swojej dzielnicy, pokaże dom, przedstawi rodzinę, oprowadzi po mieście. Przewodnik stanie się tym samym częścią reportażu, unikatowym bohaterem, tym innym lecz na pewno bliskim. Będzie to wyjątkowa możliwość nauki fotografii dokumentalnej, ale również okazja, by poznać życie mieszkańców Dahab.

Półwysep Synaj

 • Data: 06.1.2022 - 15.1.2022
 • Grupa: 6 - 10 osób
 • Cena: 4000 PLN + 1570 EURO

Przewodnik

Joanna Zubkow

Fotograf

Radek Polak

Rezerwuję miejsce Concierge - stworzymy
wyprawę dla Ciebie!
Masz pytania?
Kliknij!