warsztaty-fotograficzne-gruzja-pastwisko-owiec-w-gorach-soul-travel

Gruzja – wyprawa fotograficzna do Kachetii i Tuszetii

Warsztaty fotograficzne w Gruzji to podróż dla tych, którzy kochają bogatą kulturę i proste tradycje. Podczas fotowyprawy doświadczymy ich pięcioma zmysłami, przemierzając rozmaite szlaki. Od starych kościołów, przez pastwiska owiec i kóz, po cesarskie łaźnie oraz wieczorne supry i biesiady. Wszystko w oprawie małych miasteczek. A co najważniejsze – wśród ludzi, którzy kochają swój kraj: Gruzinów oraz przedstawicieli wielu mniejszości narodowych i regionalnych. To z nimi będziemy wspólnie spędzać czas, dokumentując codzienność, tradycje i odświętne wydarzenia.

Fotoekspedycje Soul Travel łączą eksplorację z intensywną nauką fotografii. Fotowyprawę poprowadzi znawczyni i mieszkanka regionu – Magdalena Konik – wraz ze swoimi tuszeckimi i kachetyjskimi przyjaciółmi.

Od strony warsztatowej czuwać będzie doświadczony fotograf i szkoleniowiec Akademii Nikona, Michał Leja. Omówi obsługę sprzętu fotograficznego, wyjaśni jak fotografować z lampą, pomoże w postprodukcji powstałych na miejscu fotografii, przybliżając jednocześnie obsługę programów Lightroom i Photoshop. Poprowadzi również szereg wykładów (w Akademii Nikona każdy z nich jest tematem odrębnych warsztatów). Po zapisaniu się na wyprawę fotograficzną, Michał będzie do dyspozycji w wyznaczonych terminach tak, by każdy z uczestników mógł się wcześniej przygotować do fotowyprawy.

Pobierz ilustrowany PDF

Gruzja – mapa i pogoda

Na pytanie, gdzie leży Gruzja nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jeśli ma nią być jeden kontynent. Gruzja położona jest bowiem na pograniczu Azji i Europy, a dokładniej – w Kaukazie Południowym. Międzynarodowa Unia Geograficzna umieszcza jednak całą Gruzję po stronie azjatyckiej. Od północy kraj ten sąsiaduje z Rosją, od południa z Turcją i Armenią, od wschodu graniczy z Azerbejdżanem, a zachodnie granice wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Pogoda w Gruzji latem jest wyjątkowo słoneczna. W sierpniu średnia temperatura wynosi 25 stopni.


Atrakcje

 • warsztaty fotografii ulicznej, kreacyjnej i portretowej oraz wykłady fotograficzne
 • podróż do pasterzy przez hale wysokiego Kaukazu
 • uczestnictwo w gruzińskich tradycjach podczas wspólnych biesiad i supr
 • uczestnictwo w święcie Mariamoba (Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny)
 • uczestnictwo w tradycji winobrania i degustacje wina
 • warsztaty gotowania chinkali z mieszkańcami
 • eksploracja okolic samochodami terenowymi i pieszo
 • gorące siarkowe kąpiele w cesarskich łaźniach i górskich źródłach
 • komfortowe, rodzinne pensjonaty w górach, butikowe hotele i resorty wśród natury

Plan wyprawy

Spotkanie na międzynarodowym lotnisku w Warszawie. Wylot o godzinie 22:30 do Tbilisi.

wyjazdowe-warsztaty-fotograficzne-gruzja-stolica-tbilisi-widok-miasta-soul-travel

 

Poranne lądowanie w Tbilisi i przejazd do hotelu na odpoczynek. Po późniejszym śniadaniu udamy się na spacer uliczkami historycznego centrum. Między starymi kamienicami znajdziemy czas na niespieszną fotografię uliczną i poznanie zakamarków stolicy Gruzji.

stolica-gruzji-tbilisi-auto-na-ulicy-soul-travel

Późnym popołudniem udamy się na powitalną, uroczystą kolację, zwaną suprą. Po uczcie nabierzemy sił na odkrywanie miasta nocą. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

Wczesnym rankiem udamy się na północ, w stronę gór Kaukazu. Po drodze zatrzymamy się w stolicy Kachetii – Telavi. Tam odwiedzimy największy w mieście bazar. Prawdziwa uczta kadrów, a także zaznajomienie się z dynamiką dnia codziennego mieszkańców. To również okazja do spróbowania wybornych gruzińskich serów, miodów i przypraw.

gruzja-fotowarsztaty-telavi-bazar-slodycze-gruzinskie-soul-travel

Po uzupełnieniu zapasów wyruszymy w tuszeckie góry. Początkowo między polami winogronowymi i wioskami, potem coraz wyżej górską drogą. Na piknikowy lunch zatrzymamy się na przełęczy Abano (2850 m n.p.m.), przy bramie do Tusheti, skąd rozpościera się widok, którego nie da się zapomnieć. Późnym popołudniem dotrzemy do Dolnego Omalo, gdzie gospodarze ugoszczą nas winem swojej produkcji oraz typowymi tuszeckimi daniami. Nocleg w pensjonacie w Dolnym Omalo.

Tego dnia przejedziemy terenowymi samochodami po szutrowych drogach górskich, z Omalo do Dartlo – jednej z najpiękniejszych wsi obronnych w regionie.

warsztaty-fotograficzne-gruzja-omalo-droga-soul-travel

To właśnie tam znajdują się pogańskie ołtarze, zwane hati. Zwyczajowo dostępne są tylko dla mężczyzn, ale tutaj jeden z nich mogą odwiedzać kobiety. Zobaczymy miejsca, gdzie odbywają się święta Atengenoby oraz stary tuszecki sąd.

Zamieszkamy na jedną noc w zrekonstruowanym domu obronnym. Wieczorem zasiądziemy przy suto zastawionym stole z góralami, by biesiadować z tamadą. Nocleg w pensjonacie w Dartlo.

Przed świtem wyruszymy samochodami terenowymi na okoliczne wzgórze, z którego roztacza się widok na Dartlo oraz ruiny Twierdzy Kvavlo. Po porannym spektaklu wrócimy na śniadanie i odpoczynek do Dartlo. Tego dnia udamy się do jednej z najwyżej położonych w Europie wsi – Bochorna. Poznamy lokalnych gospodarzy, nielicznych którzy jeszcze pozostali w osadzie.

foto-wyprawa-gruzja-dartlo-twierdza-soul-travel

Następnie udamy się do wioski Dochu. Droga do niej urywa się już po kilkuset metrach. Mieszkańcy nie chcą dobudowania kolejnego kawałka z obawy przed większym napływem turystów. Ale ci, którzy podejmą trud drogi, zostaną przyjęci po przyjacielsku. Odpoczynek w wiosce, by późnym popołudniem udać się do pobliskiej pasterskiej osady. Tam spędzimy wieczór wśród zaprzyjaźnionych pasterzy. Wieczorem ognisko i rozmowy przy winie w kilku językach – od tuszeckiego, przez rosyjski, po prosty angielski. Wszystko w tłumaczeniu przewodniczki Magdy na język polski. Powrót do pensjonatu do Omalo. Nocleg.

Pobudka przed świtem, tak by o “złotej godzinie”, podczas której światło do zdjęć jest najkorzystniejsze, towarzyszyć pasterzom w porannych rytuałach. Dzień pasterski zaczyna się często od kawy, a potem od wspólnych obowiązków, takich jak przygotowanie śniadania.

gruzja-fotowyprawa-pasterz-z-owcami-soul-travel

Kiedy pasterze wyjdą na wysokogórskie łąki, my wyjedziemy w drogę powrotną autami do Omalo. Około południa przygotujemy się na obchody święta Maryjnego – Mariamoba, a właściwie najbardziej widowiskowej jego części, czyli wyścigu konnego.

fotowyprawy-gruzja-mariamoba-wyscigi-konne-soul-travel

Gdy mieszkańcy Omalo udadzą się na supry, wrócimy do dolnej części wsi. Tam poznamy bliżej pozostałych mieszkańców i ich codzienne życie. Wspólnie przyrządzimy chinkali – tradycyjne pierożki z mięsem i rosołkiem w  środku. Uczta dla oczu i podniebienia! Nocleg w pensjonacie w Dolnym Omalo.

Rano opuścimy Tuszetię, by wrócić na równiny kachetyjskie. Po drodze doświadczymy błogości, kąpiąc się w gorących źródłach siarkowych. Woda z minerałami uśmierza stany zapalne stawów i regeneruje po dużym wysiłku. To chwile relaksu z pięknym widokiem na góry.

fotowyprawa-gruzja-kachetia-wschod-slonca-soul-travel

Po opuszczeniu gór zatrzymamy się w Ruispiri – niewielkiej miejscowości nieopodal Telavi. Kaukaz nad nami i Alazańska Równina przed nami będą inspirującym otoczeniem do rozmów o fotografii i tradycjach regionu. Noc w hotelu w Ruispiri.

Z rana wyruszymy na pola winogronowe. Uwiecznimy to, co w Kachetii najistotniejsze – winobranie i towarzyszące mu tradycje.

fotoekspedycja-gruzja-michal-leja-kachetia-winobranie-soul-travel

Po kilkugodzinnej sesji fotograficznej przejedziemy do jednej ze starych winnic, gdzie będziemy eksperymentować z fotografią portretową. Twarze mieszkańców, wiekowe mury i ciepłe światło końca lata, to plener idealny. Noc w hotelu w Ruispiri.

Wyruszymy przez Góry Gomborskie do Tbilisi. W stolicy zagłębimy się w uliczki jednego z największych bazarów. Poczujemy miejski klimat poza centrum. Następnie relaks w tradycyjnych łaźniach siarkowych, bez których ciężko wyobrazić sobie popołudnie w stolicy.

fotowyprawa-gruzja-stolica-tbilisi-laznie-soul-travel

Wieczorem udamy się na kolację do znakomitej narodowej restauracji, by tak jak inni lokalni goście, z dumą uczestniczyć w tradycyjnych tańcach i śpiewach. To typowy sposób spędzania czasu przez mieszkańców stolicy Gruzji.

O 1:30 wykwaterowanie i transport na lotnisko. Wylot do Warszawy o 4:30. Lądowanie w Warszawie w godzinach porannych.

Uwaga: możliwość zmiany kolejności w programie z przyczyn niezależnych od organizatorów.

Cena zawiera

 • 2 noclegi w hotelu w Ruispiri; 3 noclegi w butikowym hotelu w Tbilisi, 2 noclegi w Dolnym Omalo w pokojach 2-os., 1 nocleg w Dartlo w pokojach 2 i 3-os, 1 noc w górach w osadzie pasterskiej w namiotach
 • transport samochodami terenowymi z napędem 4×4
 • odżywcza i wyśmienita lokalna kuchnia (śniadanie, obiad, kolacja)
 • wino do obiadów i kolacji
 • kąpiel w gruzińskich łaźniach w Tbilisi
 • kąpiel w ciepłych źródłach siarkowych w górach
 • wieczorne supry przy ogniu u pasterzy
 • degustacje wina w winiarniach
 • warsztaty i opieka fotografa – Michała Lei
 • opieka polskojęzycznej pilotki – Magdaleny Konik
 • 2 lub 3 doświadczonych kierowców górskich pochodzących z rejonu Tuszetii
 • ubezpieczenie KL – 100 000 €, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1 600 PLN
 • 5% dochodów wspiera lokalne projekty

Cena nie zawiera

 • bilet lotniczy na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa liniami lotniczymi LOT (ok. 1 200 PLN)
 • na opłaty do wejść do obiektów oraz napiwki trzeba przeznaczyć 170 €
 • dopłata do pokoju jednoosobowego: 420 €
 • wydatki natury osobistej

Elementy składowe ceny

Podróżujesz odpowiedzialnie. Inwestujesz w unikalne doświadczenia.

 • koszty wyprawy

  to między innymi: unikalne noclegi, wyżywienie, prywatny transport i lokalne loty, ubezpieczenie z rozszerzonymi świadczeniami, bilety wstępu i uczciwe wynagrodzenie naszych przewodników

 • napiwki i donacje

  wsparcie dla miejscowych przewodników, pomocników, kierowców, bagażowych; donacje dla klasztorów i lokalnych społeczności

 • koszty stałe i marża

  utrzymanie i prowadzenie firmy, np. pensje pracowników, gwarancje i pozwolenia organizatora turystyki, zysk oraz środki na rozwój

 • podatki i opłaty

  działamy legalnie i odprowadzamy podatki w Polsce

 • inicjatywy społeczne

  minimum 5% zysku z wyprawy trafia wprost do tych, którzy potrzebują wsparcia – odwdzięczasz się za możliwość wypoczynku; wspierane inicjatywy uzgadniamy w porozumieniu z lokalnymi społecznościami

Fotograf
 • Michał Leja

  Michał Leja

  Fotograf

  Michał Leja

  Ekspert street photo, wykładowca i doradca programowy Akademii Nikona.

  Posiada wieloletnie doświadczenie w branży edukacyjnej. Absolwent Europejskiej Akademii Fotografii (dyplom w Pracowni Fotografii Kreacyjnej dr Izabeli Jaroszewskiej). Entuzjasta Bałkanów, szczególnie Macedonii Północnej.

  Laureat prestiżowych konkursów fotograficznych: Grand Press Photo 2018 – 2. miejsce za fotoreportaż w kategorii Ludzie; Mobile Photography Awards – 1 miejsce w kategorii Photo Essay. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, na koncie ma również indywidualne pokazy multimedialne. Ambasador marek Manfrotto i PermaJet.

  Dla Soul Travel prowadzi fotoweekendy – autorskie warsztaty fotograficzne street photo w stolicach Europy oraz bierze udział w fotoekspedycjach – dłuższych wyprawach fotograficznych. Uczestnicy fotowypraw cenią go za praktyczne przekazywanie technik i umiejętności szkoleniowe. 

Punkty programu

Gruzja to wyzwanie poznawcze: jak nie ślizgać się po jej powierzchni, a wniknąć w to, co nadaje smak podróży? Kluczem jest podróżowanie w rytmie slow, dołączenie do miejscowych tradycji i długie rozmowy przy ogniu.

Na wyjazdowe warsztaty fotograficzne wybraliśmy region Tuszetii, a wraz z nim podróż z pasterzami przez hale wysokiego Kaukazu. Wszystko po to, by być blisko mieszkańców, zrozumieć kulturę poprzez obserwację, przyjrzeć się niepowtarzalnym sytuacjom, a następnie oddać obrazem to, co poza słowem.

fotowyprawa-gruzja-tuszetia-pasterz-z-owcami-soul-travel

Podróż podzielona jest na dwa etapy. Początkowo wyruszymy w rzadko uczęszczany, górzysty rejon Tuszetii. Tam przez kilka dni wysoko w górach będziemy obserwować i uczestniczyć w codziennym życiu pasterzy. Zamieszkamy z nimi na wiosce, odwiedzimy wysoko w górach na farmie, będziemy towarzyszyć im w pracy.

Drugą częścią fotoekspedycji (z aparatem w dłoni) będą celebracje i uczty. Od uczestnictwa w święcie religijnym Mariamoba, przez tradycje jeździeckie, po pełne kosze dorodnych winogron i wieczorne biesiady oraz supry z tamadą. Wszystko to połączy jedno: smak wina.

fotoekspedycja-do-gruzji-lampa-wina-w-winnicy-soul-travel

Nie spieszymy się. To światło wyznacza rytm tej fotoekspedycji, dlatego „wschód słońca” oraz „zachód słońca” są osią fotowyprawy. Mnogość niewymuszonych, naturalnych sytuacji pozwoli na zrozumienie fotografowanej kultury i świadome przygotowanie dokumentacji fotograficznej. Tylko naciśnięcie migawki dzieli ulotną chwilę od trwałego wspomnienia.

Kultury nie można jedynie zrozumieć, racjonalnie wytłumaczyć. Nią się nasiąka, ona nas przenika, powoli otwiera zmysły na nowe doświadczenia. Podczas fotowyprawy zasmakujesz gruzińskich potraw, poczujesz zapach dorodnych owoców i warzyw. To naprawdę inny smak!

fotowyprawa-gruzja-owoce-w-gorach-soul-travel

 

Zanurzysz ciało w gorących wodach siarkowych w cesarskich kilkusetletnich łaźniach. Usłyszysz gruzińskie i tuszeckie pieśni, będące, prócz idealnego kadru, nierozerwalną częścią kultury podczas większości biesiad i wspólnego spędzania czasu. A wówczas przymknij oczy… Niech harmonijne głosy niosą Cię wysoko w góry i na stepy, o których śpiewają mieszkańcy. Ta wyprawa fotograficzna rozbudzi wszystkie zmysły!

Czyli Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. To jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich obchodzi się w Gruzji 28 sierpnia. Ten dzień to dla Gruzinów czas na rodzinne spotkania, przygotowanie posiłków i biesiadowanie.

fotowyprawa-gruzja-mlodzieniec-na-koniu-soul-travel

W miejscowości Omalo suprę dodatkowo poprzedza wyścig młodzieńców na koniach, który mogą obserwować goście z zewnątrz. To wyjątkowe widowisko z pewnością przyniesie wiele dynamicznych kadrów. Podczas całej fotoekspedycji Michał Leja ukaże tajniki dyskretnej pracy fotografa. Dowiesz się, jak zagłębić się w interesujące tematy bez zakłócania naturalnych rytmów lokalnych społeczności.

Religia w rejonie Tuszetii wymyka się opisom. Tutaj wielowiekowe pogańskie wierzenia społeczności mieszają się z chrześcijańskimi tradycjami, napływającymi z południowych dolin. Zobaczymy cerkwie, czasem bezpośrednio sąsiadujące z ołtarzami pogańskimi – hati. Podczas uroczystych świąt i wydarzeń rodzinnych składa się na nich ofiary ze zwierząt, wznosząc przy tym toast ku czci danego boga i Tuszetii.

Synkretyzm religijny pobudza do zadawania pytań i obserwacji, a wieczorową porą do słuchania o tym, jak pierwsi Tuszowie zeszli do Doliny Alazałuchan, naśladując chrześcijańskie zwyczaje. Dowiesz się, dlaczego kobiety nie mogą wchodzić w miejsca święte dla Tuszów i jak wygląda podział na role wśród górali.

Tradycja uprawy winogron (jest ich ponad 500 odmian) i produkcji wina sięga kilku tysięcy lat. To znakomite wina wytwarzane z najstarszych szczepów winogron. Oczywiście pewnym opiniom nie wolno wierzyć, ot tak, na słowo. Dlatego podczas ekspedycji fotograficznej zasmakujesz w winie, i to nie raz. Czas fotowyprawy zbiega się bowiem z początkiem winnych zbiorów.

gruzja-warsztaty-fotograficzne-kachetia-winobranie-soul-travel

Winobranie to wydarzenie, które łączy pokolenia, rodzinę, znajomych i sąsiadów. Skorzystasz z niepowtarzalnej okazji, aby uczestniczyć w tej wiekowej tradycji i zachować ją w kadrach. Winobranie odbędzie się w miejscowości Ruispiri, u podnóży Kaukazu w największym regionie winnym – Kachetii.

Wybór każdego miejsca noclegowego – od butikowych hoteli w miastach przez pensjonaty tuszeckich przyjaciół, po bardzo komfortowe resorty wśród natury – pozwala na niewymuszone poznanie mieszkańców i odpoczynek w bliskości przyrody.

fotoekspedycje-gruzja-tuszetia-droga-soul-travel

Wyruszymy samochodami terenowymi, aby nic nas nie ograniczało w docieraniu do najdalszych wiosek i ukrytych w górach miejsc.

Partnerzy

Wszyscy uczestnicy otrzymają upominki –  własną fotoksiążkę ArtiBook ONE 30×20 (60 stron) i stałą zniżkę na zakupy w sklepie Artibo ważną do końca roku.


FAQ

Kliknij Zapisz się na stronie wyprawy. Uzupełnij informacje i wpłać zaliczkę (4000 PLN). Następnie zaznacz zgody, abyśmy mogli na Twojego maila przesłać uzupełnioną i podpisaną umowę oraz krótki formularz online do wypełnienia (odeślij nam go w ciągu 72 h). Pozostała płatność za wyprawę rozłożona jest na dwie raty.

Wyprawę potwierdzamy, gdy zapisze się minimalna ilość uczestników. Dodatkowe informacje, w tym propozycje przelotów lotniczych, przesyłamy po potwierdzeniu wyprawy lub na 2-6 miesięcy przed jej terminem (w zależności od kierunku).

 

Nie musisz. Równie dobrze możesz dołączyć do nas prosto z wycieczki na Alaskę czy podróży służbowej w Norwegii.

W tym przypadku możesz też liczyć na nasze wsparcie w indywidualnym zakupie biletu, w tym lotów w jedną stronę, a także dotarciu do miejsca docelowego.

Z powodzeniem pomagaliśmy w zakupach wyjątkowo trudnych lotów i połączeń. Także napisz do nas od razu, a unikniesz niepotrzebnego stresu.

Cena międzynarodowych biletów lotniczych jest zmienna. Zależy m.in. od sezonu i ilości dni do wylotu. Z doświadczenia wiemy też, że dołączacie do nas z różnych stron świata. Dlatego bilety te nie są wliczone w koszty wyprawy.

Za to chętnie służymy pomocą w rezerwacji i zakupie biletów, które umożliwiają podróż w tym samym czasie, co przewodnik wyprawy.

Jeśli chcesz skorzystać z takiej możliwości, powiadom nas, z jakiego miasta wylatujesz.

Tak. Płatność każdej wyprawy rozłożona jest na wpłatę zaliczki i dwie raty. Jeśli chcesz otrzymać indywidualną propozycję spłaty, skontaktuj się z nami.

Tak. Przy rezerwacji wyprawy, zaznacz w formularzu, że potrzebujesz fakturę i podaj dane.

Jeśli chcesz mieć gwarancję 100% zwrotu kosztów, gdy zrezygnujesz z wyprawy przed jej rozpoczęciem, to zakup w tym celu ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Takie ubezpieczenie podpisuje się do 5 dni od daty zawarcia umowy w sprawie wyprawy. Koszt ubezpieczenia wynosi 2,8% ceny wyprawy, a w przypadku chorób przewlekłych 5,6%. Wtedy 100% kosztów rezygnacji wyprawy zwraca Ubezpieczyciel.

Możesz ubezpieczyć się samodzielnie lub za naszym pośrednictwem podczas rezerwacji wyprawy (nie naliczamy za to dodatkowych kosztów).

Jeśli zrezygnujesz z ubezpieczenia wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, to możesz odwołać rezerwację w formie pisemnej, najpóźniej w terminie 30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy. Wówczas zwracamy kwotę wpłaconą przez Ciebie z wyłączeniem bezzwrotnej zaliczki:

a) w terminie od 21-30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 25% ceny wyprawy

b) w terminie od 14-20 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 50% ceny wyprawy

c) w terminie od 07-13 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 75% ceny wyprawy

d) w terminie do 07 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 100 % ceny wyprawy

Gruzja to kraj bezpieczny dla turystów. Mimo wszystko, warto zachować podstawowe środki ostrożności.

W Gruzji mogą się zdarzać trzęsienia ziemi. Informacje i porady, jak się wtedy zachować, znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/katastrofy-naturalne

W Gruzji zdarzają się przypadki nielegalnego przejmowania telefonicznych połączeń przychodzących na polskie numery znajdujące się w Gruzji w roamingu. Telefony odbierają nieznane właścicielowi telefonu osoby, których działania mają na celu jak najdłuższe prowadzenie rozmowy. Skutkuje to koniecznością uregulowania, po powrocie do Polski, wysokich rachunków telefonicznych, wynikających z naliczenia przez operatora opłat roamingowych.

Choć fotowyprawa do Gruzji obejmuje aktywności w terenie, to nie wymaga szczególnej kondycji.

Warsztaty fotograficzne przeznaczone są dla osób na każdym poziomie zaawansowania. Nie wymagają też wysoce specjalistycznego sprzętu fotograficznego. Ale, jeśli taki posiadasz, to tym lepiej! Indywidualne podejście prowadzącego i konsultacje przed wyjazdem pozwolą odnaleźć się każdemu fotografowi, zarówno amatorowi, jak i profesjonaliście, który chce poszerzyć portfolio.

Polisa UNIQA chroni w razie zakażenia się COVID-em w czasie pobytu za granicą. Polisa pokrywa koszty leczenia oraz transportu. Nieważne, kiedy doszło do zarażenia.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Ubezpieczyciela.

Obecnie przed wylotem do Gruzji i po przyjeździe nie są wymagane testy na COVID-19 ani kwarantanna. Jedynie osoby niezaszczepione mają obowiązek przedstawić negatywny wynik testu wykonanego 72 h przed wylotem – patrz. więcej informacji w punkcie niżej: „Jakie są wymogi dla osób zaszczepionych i niezaszczepionych?”.

Aktualne informacje otrzymasz w stosownym czasie przed fotowyprawą.

Wymogi wobec osób zaszczepionych

 • Przygotuj zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19 (szczepionką jedno- lub dwudawkową). Przedstaw zaświadczenie w języku angielskim, rosyjskim lub gruzińskim.
 • Również jest uznawane zaświadczenie o przyjęciu dawki przypominającej.
 • Wystarczy okazanie wydrukowanego Unijnego Certyfikatu COVID.
 • Po przyjęciu pełnego cyklu szczepienia możesz od razu wjechać do Gruzji.
 • Władze gruzińskie nie określiły terminu ważności certyfikatów.

Wymogi wobec osób niezaszczepionych

Przygotuj zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godz. przed przyjazdem (metodą RT-PCR). Przedstaw zaświadczenie w języku angielskim, rosyjskim lub gruzińskim.

Zazwyczaj kraje wymagają testów wykonywanych nie później niż na 72 godziny przed przylotem do kraju destynacji. Większość krajów akceptuje testy wykonywane metodą RT-PCR (czyli genetyczne), w której pobiera się wymaz z gardła. Tak jest też w przypadku Egiptu.

Dla ułatwienia dołączamy listę laboratoriów w Polsce: kliknij.

Wytyczne są zmienne. Dlatego sprawdzimy aktualne informacje i powiadomimy Cię w odpowiednim czasie przed wyprawą.

Po pierwsze, bardzo nam przykro z tego powodu i życzymy Ci dużo zdrowia! Po drugie, aby uniknąć takich sytuacji, zalecamy Ci ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Ubezpieczenie musi być podpisane do 5 dni od daty zawarcia umowy. Kosztuje 2,8% ceny wyprawy. Wówczas poniesione koszty zwraca Ubezpieczyciel.

Możemy zająć się Twoim ubezpieczeniem, nie doliczamy za to kosztów. Wystarczy, że w procesie rezerwacji wyprawy online zaznaczysz, że jesteś zainteresowany tym rodzajem ubezpieczenia.

Wszystkim nam będzie przykro, że wspólna podróż odwlecze się w czasie. Żeby nie dokładać sobie stresu, zaliczkę zwracamy Ci już w ciągu 14 dni.

Przed fotowyprawą otrzymasz od nas mailem praktyczne informacje, jak się przygotować do podróży.

Opinie podróżników

0,0
Rated 0,0 out of 5
0 Opinii

4000 PLN + 1770 EUR

22/08/2023

31/08/2023

6 - 10 osób

3 godziny

Magdalena Konik

Magdalena Konik

Przewodnik

Magdalena Konik

Miłośniczka fotografii, jeździectwa, Gruzji i Rumunii. Zamieszkała w Tuszetii.

Ciągnie ją do natury, ginących tradycji i ludzi z pasjami. Podróżuje, by zrozumieć, doświadczyć, skosztować, poznać poglądy, nauczyć się i sprawdzić swoje granice. 

Z ciekawości wyjechała do Gruzji i przepadła. Realizując projekt fotograficzny, zamieszkała w trudno dostępnym regionie Kaukazu – Tuszetii, by udokumentować tradycje i codzienne życie mieszkańców, zanim pojawi się tam masowa turystyka. Za ten projekt zdobyła wyróżnienie w kategorii Podróż na festiwalu Kolosy 2017. Na co dzień uwiecznia i spisuje ginące tradycje Wschodniego Kaukazu oraz współpracuje z Tuszeckim Parkiem Narodowym jako przewodniczka kulturalna i górska.

Laureatka stypendium fotograficznego Timothy’ego Allen’a w ramach Xposure International Photography Festiwal w Emiratach Arabskich, finalistka Siena International Photo Award 2018, dwukrotnie wyróżniona w galerii Daily Dozen – The editor’s spotlight – National Geographic. Publikuje w magazynie Kontynenty, Świat Koni, Digital Camera Polska, Georgian Journal, IWPR Georgia.

Zobacz Podobne Wyprawy

Alternatywne podróże, fotowyprawy i wyjazdy szyte na miarę.

Zobacz wyprawy

Wiatrem pisane

W kulturze Majów wiatr przynosi nowe inspiracje. Z tą myślą piszemy blog o podróżach w rytmie slow. Zainspiruj się. Bez względu na to, czy wolisz ekskluzywne wakacje, trekking w Himalajach, a może nocleg w jurcie na pustyni.

Zobacz wszystkie