IRAN

Sztuka Orientu

Scrolluj w dół

IRAN

Wyprawa do Iranu w rytmie slow – sztuka Orientu

Świąteczna wyprawa do Iranu to niepowtarzalna okazja na bliskie spotkania z lokalnymi rzemieślnikami wśród cudów architektury. Zawitasz na orientalne bazary, odwiedzisz zapomniane cechy i pracownie rzemieślnicze, pochodzące z czasów Jedwabnego Szlaku. Odkryjesz tajemnice pracowni mistrzów. Wrócisz z prezentami na święta, które skradną serca Twoich bliskich, a przy okazji wesprą lokalnych rękodzielników.

Odurzą Cię zapachy orientalnych przypraw, zachwycą baśniowe, misternie zdobione meczety, hammamy, odpoczniesz wśród perskich pałaców i ogrodów, zagubisz się w labiryntach podziemnego miasta. Czekają na Ciebie noclegi w najpiękniejszych butikowych hotelach i w słynnym karawanseraju Jedwabnego Szlaku. A to zaledwie ułamek atrakcji turystycznych w Iranie. Sprawdź, czego doświadczysz podczas wyprawy, w iście perskiej, gościnnej atmosferze.

Najważniejsze atrakcje wyprawy do Iranu

 • Odwiedzisz posiadłość kupca dywanów, pochodzącą z czasów Jedwabnego Szlaku
 • Zobaczysz najpiękniejszy irański hammam Sułtana
 • Zrelaksujesz się w perskim ogrodzie Fin
 • Zachwycisz się słynnym Pałacem Czterdziestu Kolumn
 • Staniesz na jednym z największych placów świata (Naqsz-e Dżahan) z misternie zdobionym meczetem Szejka Lotfollah’a
 • Urzekną Cię orientalne bazary, tajemnice pracowni mistrzów i kunsztu lokalnych rzemieślników
 • Zanocujesz w najpiękniejszym karawanseraju Jedwabnego Szlaku
 • Przejedziesz autami terenowymi przez słone jezioro i najpiękniejsze wydmy Iranu na pustyni Varzaneh
 • Zobaczysz spektakularny zachód słońca podczas spaceru po dachach Jazdu
 • Odwiedzisz zaratusztriańską Świątynię Ognia i Wieże Milczenia, miejsca podniebnych pochówków
 • Przeniesiesz się w czasie do Szirazu, czyli dawnej stolicy Persji
 • Zobaczysz Persepolis: antyczną stolicę założoną przez Dariusza Wielkiego
 • Odpoczniesz w perskim ogrodzie wpisanym na listę UNESCO i zjesz najstarsze lody świata
 • Zachwycisz się grą świateł, luster i kolorów w mauzoleum Szach Czeraq

Upominki dla uczestników wyprawy do Iranu

Wszyscy uczestnicy otrzymają upominki –  własną fotoksiążkę ArtiBook ONE 30×20 (60 stron) do utrwalenia wspomnień oraz stałą zniżkę na zakupy w sklepie Artibo ważną do końca roku.

Chcesz rozłożyć płatność za wyprawę na raty? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy wygodną propozycję spłaty.

PROGRAM WYPRAWY W PRZYGOTOWANIU

MAPA

KOSZT

3250 PLN + 1690 €WLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

♦ zakwaterowanie w historycznych posiadłościach zamienionych w butikowe hotele w pokojach dwuosobowych, 1 nocleg w karawanseraju

♦ transport prywatnym busem (typu Hyundai 350) z klimatyzacją

♦ odżywcza irańska kuchnia (śniadania i obiad lub kolacja)

♦ bilety wstępu do odwiedzanych atrakcji

♦ opieka polsko, angielsko i persko-języcznych znawców regionu

♦ procedura pozyskania wizy i koszty wizy.

♦ składka Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego

♦ składka Turystycznego Funduszu Ubezpieczeniowego

♦ ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN

♦ zwyczajowe napiwki dla kierowców i przewodników oraz bagażowych

5% dochodów wspiera lokalne projekty w odwiedzanych przez Soul Travel krajachNIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

♦  bilety na trasie Warszawa – Teheran i Shiraz – Warszawa

♦ osobiste wydatki i napoje do posiłków.

 

 INFORMACJE

ORIENTALNE BAZARY I PRACOWNIE MISTRZÓW

Spotkania z artystami i rzemieślnikami pozwolą nam poznać kulturę Iranu. Bez skrępowania zajrzymy za kulisy lokalnych cechów.

W Kashanie przyjrzymy się barwieniu wełny i temu, jak wykorzystywana jest do produkcji perskich dywanów. Zagościmy w progach pracowni projektanta dywanów. Zobaczymy również, na czym polega etap końcowy, czyli korekta dywanów – usuwanie wszelkich niedoskonałości.

Na prostych, drewnianych krosnach powstają szar bafi. To tkane ręcznie materiały, z których produkuje się szale, obrusy i irańską odzież. Przyjrzymy się pracy leciwego rzemieślnika. On wie, który sznurek pociągnąć, a który puścić, aby materiał starannie się zawiązał.

Zawitamy też na bazar Jazd, słynący z produkcji jedwabnych materiałów terme służących za obrusy, serwety i bieżniki w piękne, orientalne wzory. Wykorzystamy ten moment na niespieszne zakupy materiałów wysokiej jakości. Terme na wigilijnym stole zachwyci najbliższych.

W Shiraz zaskoczy nas precyzja sztuki chatam kari – mieniącej się mozaiki, ułożonej z patyczków z drewna, metalu i kości. Dekoruje się nią przedmioty użytkowe, takie jak wazy, dzbany czy meble. To starożytna perska technika inkrustacji. Zobaczymy, jak artysta precyzyjnie wycina geometryczne wzory.

Sztukę malowania metalowych mis, nakładania turkusów na naczynia i drukowania obrusów pieczęciami (qalam kari) poznamy podczas wizyty na Wielkim Bazarze w Esfahanie. Każde z tych naczyń wygląda zjawiskowo, a obrusy znane są z wieloletniej trwałości.

Jeśli czas pozwoli, dla chętnych – spotkanie z miniaturzystą.

DOM KUPIECKI TABATABAI

To nie jest zwyczajny dom, a okazała rezydencja kupieckiej arystokracji, która podróżników wprawia w osłupienie. Domy kupieckie budowano w XVIII i XIX w. dla podkreślenia statusu tzw. wielkich kupców, czyli tych najbardziej wpływowych i zamożnych. Rosnące znaczenie elity kupieckiej znalazło swoje odzwierciedlenie w architekturze. Na własne oczy przekonamy się, jak mieszkali najzamożniejsi kupcy, którzy na wymianie towarów zbijali prawdziwe fortuny. Pożyczkę zaciągał u nich niejeden szach!

Dom Tabatabai liczy sobie „zaledwie” 5 tysięcy m²: 4 dziedzińce wewnętrzne, 40 pokoi i 4 głębokie piwnice. Gdy wyjdziemy z przedsionka na główny dziedziniec, uderzy nas misterne bogactwo zdobień widoczne w każdym elemencie pałacu.

Dom kupiecki Tabatabai idealnie reprezentuje czasy świetności Kashanu, przez który przebiegał jeden z ważnych szlaków handlowych.

ESFAHAN, SHIRAZ I PERSEPOLIS

Atrakcji perskich miast nie sposób zwięźle opisać. Aby w pełni doświadczyć ich piękna należałoby spędzić w Iranie długie miesiące. Oto opisy zaledwie kilka monumentalnych budowli, które cieszą oczy.

Mówi się, że „Esfahan wart jest połowy świata”. Irańskie miasto niemal na każdym kroku zdumiewa zjawiskową architekturą. Wrażenie robią przede wszystkim zabytki sakralne. Wśród nich wyróżnia się meczet Szejka Lotfollah’a – prywatna świątynia królewskiej rodziny, kwintesencja budownictwa Safawidów. W XVI w. Szach Abbas I mianował Esfahan stolicą imperium perskiego. Zamieszkiwane wówczas przez prawie pół miliona ludzi, należało do największych miast na świecie. Świadczą o tym też inne liczby: według ówczesnego francuskiego podróżnika, w Esfahanie funkcjonowały 162 meczety, 1802 karawanseraje i 273 łaźnie publiczne.

Obecnie Esfahan zadziwia nie tylko ilością bezcennych zabytków. Miasto słynie z produkcji pięknych tekstyliów, dywanów, stali oraz rękodzieła. Podczas wyprawy do Iranu poznamy je również od artystyczno-rzemieślniczej strony.

Shiraz – dawna stolica Persji – przyciąga turystów m.in. zabytkowym meczetem Nasir al-Molk, zwanym Różowym Meczetem. Wystarczy przekroczyć jego próg, aby zrozumieć zasadność nazwy. Witraże ciepłymi kolorami rozgrzewają wnętrza sali modlitewnej, zachęcając do modlitwy w zjawiskowej scenerii.

W mauzoleum Shah Cheraq gry świateł i luster ciąg dalszy. Malutkie szkiełka, którymi pieczołowicie wyłożono ściany i sklepienia, mienią się, załamując światło spływające z wielkich żyrandoli.

W XIII w. Shiraz stał się irańską stolicą sztuki i piśmiennictwa. To tutaj stacjonowali słynni poeci Hafez i Saadi, mistycy i filozofowie.

Bazar Vakil zachwyca ilością zaułków, mnogością aromatycznych specjałów i rękodzieła. W miejskim karawanseraju zakupić można chatam kari, czyli wazy, pudełka, a także fotele wykonane starożytną, perską techniką inkrustacji.

Nie sposób pominąć też Persepolis, symbolu potęgi dawnego państwa perskiego. Antyczną stolicę wzniósł Dariusz Wielki, rozbudował Kserkses I, a pogrążył Aleksander Wielki. Miasto, uważane w czasach świetności za najbogatsze na świecie, zostało doszczętnie splądrowane i  spalone przez Aleksandra. Dzięki pracom archeologicznym można poruszać się wśród ruin, zapisanych na kartach historii. Zachowane są m.in. ślady wodociągów, skarbiec, mury, rampy i wielkie powierzchnie płaskorzeźb.

A, gdy od ilości atrakcji turystycznych zakręci się w głowie, czas na relaks w perskich ogrodach, z których słynie Shiraz. Na środku każdego ogrodu mieści się zbiornik wodny, najczęściej lustrzana sadzawka, od której rozchodzą się cztery kanały wodne. To nawiązanie do czterech rzek opływających świat, według perskiej mitologii. W każdej części ogrodu rosną inne drzewa i kwiaty. Perskie ogrody są zazwyczaj otoczone murem, który ma chronić bujną roślinność przed niszczącym wpływem pustyni. Przestrzeń otoczona murem symbolizuje raj, stojący w kontraście z jałową pustynią za murami.

ABYANEH - CZERWONA WIOSKA

Wioska, w której zatrzymał się czas. Mieszkańcy mówią dialektem czerpiącym z języka średnio-perskiego (pahlawi), którego używano 1500 lat temu.

Niektóre domy pamiętają jeszcze XVII w. To zadziwiające, gdy pomyślimy o materiale, z jakiego powstały: wyschnięte, gliniaste błoto. To ono nadaje budynkom czerwony odcień, korespondujący z malowniczą architekturą wioski.

Wąskie uliczki Abyaneh to miejsca spotkań starych mieszkańców, którzy większość czasu spędzają poza domami, dodając wiosce jeszcze więcej kolorytu swoimi tradycyjnymi strojami.

LOKALNA KUCHNIA

Niepowtarzalny charakter irańskiej kuchni jest mało znany w Polsce. Każdy region specjalizuje się w innych potrawach. Dania z okolic Morza Kaspijskiego są kwaśne. Znowuż kuchnia z rejonów Zatoki Perskiej zachwyci miłośników ostrych przypraw. W geograficznym centrum Iranu, smaki potraw przełamuje słodycz, a lokalni kucharze mieszają ze sobą składniki, które pozornie zdają się do siebie nie pasować, np. słodki kurczak doprawiony szafranem na deser.

Sok z granatów, pistacje, woda różana, orientalne przyprawy i bogactwo ziół – to kwintesencja kuchni z Iranu, którą raczyli się możnowładcy.

Najpopularniejsze dania kuchni irańskiej to: nun-e barbari – rodzaj pieczywa, qorme sabzi – gulasz którego bazą jest bukiet podsmażanych lokalnych ziół z fasolą, doprawianych suszoną limonką i serwowanych z irańskim ryżem z szafranem; mirza qasemi – opalany ogniem bakłażan z pomidorami, jajkiem i przyprawami; choreszte qeimeh – potrawa z jagnięciny, grochu i pomidorów; oraz kilkadziesiąt rodzajów asz’ów – zup z przeróżnymi dodatkami: od kaszk’u – rodzaju gęstego intensywnego w smaku jogurtu, przez jęczmień aż po pomidory.

Ryż serwowany jest niemal do każdego posiłku. Spożywa się go najczęściej z szafranem lub jako poloł z bakaliami i soczewicą. Ale nie jest to ryż znany naszym kubkom smakowym. Irańskie sabzi poloł czy ryż szafranowy smakują nawet tym, którzy za ryżem nie przepadają. Przygotowanie ryżu Irańczycy doprowadzili do rangi sztuki. Wystarczy wspomnieć, że skomplikowany proces gotowania ryżu trwa ok. godziny.

Zwolennicy kuchni roślinnej również nie będą zawiedzeni. W Iranie warzywa i owoce zawsze znajdują się na stole, a wiele dań oryginalnie nie zawiera mięsa. Dania z bakłażana, dyni, cukinii, szpinaku, zielonej fasolki, marchwi i czosnku podawane są w akompaniamencie oliwy lub soku z limonki.

Słodkie przysmaki są… wyjątkowo słodkie. Przygotowane najczęściej na bazie destylatu z róży damasceńskiej, pistacji i szafranu. Jednymi z ciekawszych są irańska baklawa, która według wielu jest o niebo smaczniejsza od tureckiej; falude – deser z mrożonego makaronu ryżowego w syropie z wodą różaną i sokiem z limonki; masqati – galaretki na bazie skrobi, aromatyzowane woda różaną, szafranem i kardamonem, z dodatkiem siekanych orzechów; bastani – mleczne, ciągliwe lody.

Podczas wyprawy doświadczymy ważnej części irańskiej kultury – wspólnej celebracji posiłków. A poczęstunków nie zabraknie. Czy to w irańskich domach, czy w tradycyjnych restauracjach, w których stołują się mieszkańcy. Przy okazji poznamy irański rytm spożywania posiłków: lunch po śniadaniu między godziną 13-16 i obfitą kolację po godzinie 20.

HISTORYCZNY KARAWANSERAJ

Podczas wyprawy zanocujemy w najpiękniejszym karawanseraju Jedwabnego Szlaku, czyli dawnym miejscu postoju karawan. Pokoje zachowały swój dawny charakter, ale okraszono je odrobiną luksusu. Ogromne przestrzenie, łoża, siedziska i loże. Być może głowę na poduszce złożył tutaj sam Marco Polo. Nocleg w historycznym obiekcie poruszy wyobraźnię. A o resztę zmysłów zadbają lokalne kucharki, które przygotują dla nas pyszne, domowe posiłki.

Iran

 • Data: 06.5.2022 - 17.5.2022
 • Grupa: 6 - 8 osób
 • Cena: 3250 PLN + 1690 €
Rezerwuję miejsce Concierge - stworzymy
wyprawę dla Ciebie!
Masz pytania?
Kliknij!