Artystyczna wyprawa do Iranu w rytmie slow.

Różnorodność to hasło przewodnie naszej autorskiej wyprawy do Iranu. Stworzysz własny obraz Iranu, doświadczając jego bogactwa, w iście perskiej, gościnnej atmosferze. W orientalny świat wprowadzi Cię Polka pomieszkująca od ponad 20 lat w Iranie, przyjaciółka lokalnych społeczności, w tym cenionych artystów – tradycyjnych i awangardowych.

Poznasz Irańczyków prywatnie, a także ich kulturę od czasów starożytnych do współczesności. Bez skrępowania zajrzysz za kulisy lokalnych cechów. Dotkniesz tego, co stare i nowe. Zanurzysz się w różnorodności przyrody – od ośnieżonych szczytów po rozległe pustynie. Doświadczysz też różnorodności społecznej – od koczowniczych osad po świat bohemy.

Ale co najważniejsze, będziesz żyć rytmem miasta i tego, co się aktualnie wydarza. Spontaniczność przetrze nowe szlaki! Poznasz współczesny Iran od środka – oczami mieszkańców. Spędzisz czas tak, jak oni i razem z nimi. Przekonasz się, gdzie bije serce Iranu.


Iran – mapa i pogoda

Iran (znany dawniej jako Persja) to państwo na Bliskim Wschodzie, które leży między Morzem Kaspijskim na północy, a Zatoką Omańską i Perską na południu. Od zachodu sąsiaduje z Turcją, Irakiem i Nachiczewańską Republiką Autonomiczną, od wschodu z Pakistanem i Afganistanem, a od północy z Armenią, Azerbejdżanem i Turkmenistanem. Pogoda w Iranie jest zróżnicowana. Kiedy najlepiej jechać do Iranu? W październiku upałów już nie ma, ale wciąż jest słonecznie (temperatury w okolicach 30 stopni), a opady są niewielkie. Bazary przepełnione są wtedy dojrzałymi melonami, daktylami, orzechami i wonnymi przyprawami oraz ziołami.


Atrakcje

  • bliskie spotkania z lokalnymi artystami i rzemieślnikami, którzy zaprezentują kunszt swojej twórczości
  • wizyty w zaułkach bazarów, pełnych orientalnych przypraw i wysokiej jakości wyrobów rękodzielniczych (zakupy pod okiem znawczyni rękodzieła)
  • relaks pełną piersią w perskich ogrodach
  • podróż w czasie do Szirazu, czyli dawnej stolicy Persji
  • swobodna eksploracja Persepolis bez tłumów
  • odkrywanie splendoru Isfahanu – zjawiskowego miasta Iranu
  • trekking przez majestatyczne góry Zagros i Jaskinię Szapura
  • wyprawa autami terenowymi przez najpiękniejsze wydmy Varzaneh
  • nocne ognisko na środku pustyni wraz z kolacją pod gwiazdami
  • uczestnictwo w miejskim życiu mieszkańców stolicy Iranu
  • spontaniczne atrakcje: koncerty, spektakle, wernisaże, spotkania z mieszkańcami
  • nocleg w tradycyjnym pensjonacie „z duszą“ i w butikowych, rodzinnych hotelach, przepełnionym irańską sztuką
  • wyżywienie w najlepszych, lokalnych restauracjach i knajpkach, polecanych przez Irańczyków

Plan wyprawy

Berim safar – w drogę! Wylot z Warszawy w godzinach popołudniowych i przylot do Iranu nad ranem, następnego dnia.  Zakwaterowanie w klimatycznym, butikowym hotelu w centrum miasta.

wyprawa-do-iranu-perska-herbata-na-dywanie-soul-travel

Po późnym śniadaniu – eksploracja Szirazu. Przyjrzymy się z bliska Twierdzy Karim Chana, wzniesionej w samym sercu starego miasta. Choć przypomina obronną fortecę Ark w Bucharze, służyła jako rezydencja władcy. Mohammad Karim Chan zlecił jej projekt najlepszym architektom, malarzom, cieślom i murarzom. A wyszukane materiały sprowadzano z zagranicy. Zajrzymy do wnętrza meczetu i łaźni.

bazar-laznia-vakil-herbata-iranska-soul-travel

Spacer po bazarze Vakil zachwyci ilością labiryntów, aromatycznych specjałów i rękodzieła. Poznamy zakamarek, w którym koczownicy z pobliskich gór Zagros oferują lokalnym kupcom swoje kolorowe rękodzieło. W miejskim karawanseraju zakupić można chatam kari, czyli wazy, pudełka, a także fotele, wykonane starożytną, perską techniką inkrustacji.

Spotkamy się nie tylko ze sztuką, ale przede wszystkim z ludźmi. W swoim domu ugości nas ciekawa osobistość – doktor filozofii i malarz, który powrócił z Toronto do Szirazu, aby zamieszkać w tradycyjnym domu z okresu Kadżarów. Każdy centymetr jego przestrzeni wypełniony jest sztuką!

Nocleg w butikowym hotelu. Kolacja w ulubionej restauracji mieszkańców Szirazu.

Dziś cofniemy się do czasów starożytności. Wstaniemy nad ranem, aby bez tłumów eksplorować Persepolis – symbol potęgi dawnego państwa perskiego. Dzięki pracom archeologicznym można poruszać się wśród pozostałości, zapisanych na kartach historii. Niedaleko (w dolinie Naksz-e Rostam) znajdują się imponujące grobowce skalne z płaskorzeźbami – miejsce pochówku najważniejszych władców Persji. Czy rozpoznasz, kto w nich spoczywa?

iran-atrakcje-persepolis-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Odwiedzimy też grób ukochanego irańskiego poety Hafeza. To istotne kulturowo miejsca. Poezją suficką Irańczycy żyją do dziś, bez względu na to, czy są niepiśmiennym koczownikiem, czy profesorem uniwersyteckim. Codziennie tłumy Irańczyków, z różnych grup społecznych, pielgrzymują do Hafezije, by oddać cześć swojemu mistrzowi, recytować jego pieśni miłosne lub medytować.

Po południu, rekonesans miasta. Kolacja w tradycyjnej restauracji przy dźwiękach muzyki.

Rano wyruszymy naszą współczesną karawaną w majestatyczne góry Zagros. Z czasów panowania Achemenidów, przeniesiemy się do czasów świetności Sasanidów. Zatrzymamy się w Biszapur, by udać się na 3-godzinny trekking do jaskini sasanidzkiego władcy Szapura. To jedna z największych wolnostojących rzeźļ średniowiecza. Po południu przejedziemy do Sisacht – nieturystycznego miasteczka, otoczonego górami. Ta lokalizacja umożliwi nam bliskie spotkania z irańską przyrodą.

wyprawa-iran-gory-zagros-zachod-slonca-soul-travel

Dzień rozpoczniemy relaksu albo spaceru po okolicy, w otoczeniu ośnieżonych szczytów. Dla chętnych, połączymy go z ćwiczeniami oddechowymi, korzystając z doświadczenia przewodniczki jako instruktorki jogi. Potem udamy się do Isfahanu przekonać się na własne oczy, dlaczego uznawany jest za najpiękniejsze miasto Iranu.

wyprawa-iran-isfahan-soul-travel

Po drodze przejedziemy przez tradycyjne wioski i osady koczownicze – w prowincji Fars nadal żyją społeczności prowadzące koczowniczy tryb życia. Zakwaterowanie w rodzinnym hotelu w Isfahanie. Spacer po mieście. Kolacja w wyśmienitej restauracji.

Ciąg dalszy poznawania Isfahanu w rytmie slow. Dziś zachwycimy się słynnym Pałacem Czterdziestu Kolumn. Przyjmowano w nim gości szachów. Staniemy na jednym z największych placów świata (9-hektarowy Naqsz-e Dżahan) z misternie zdobionym meczetem Szejka Lotfollah’a. W założonym 1200 lat temu meczecie Atiq oddamy się refleksji nad islamską architekturą.

iran-wyprawa-najwiekszy-plac-swiata-soul-travel

Przejdziemy przez mosty Isfahanu, zmierzając do ormiańskiej dzielnicy. W katedrze Vank poznamy historię irańskich Ormian. Na Wielkim Bazarze, w pracowni mistrzów, przyjrzymy się, jak powstają qalam kari. To ręcznie malowane bądź stemplowane bawełniane tkaniny, znane z wyjątkowej trwałości.

Z dzielnicy ormiańskiej udamy się ponownie na główny plac, gdzie spędzimy czas wolny, na przykład wędrując po zakamarkach bazarów w poszukiwaniu unikalnych pamiątek czy pijąc herbatę po irańsku. Eksploracja w rytmie slow – mamy na to pół dnia.

Rano podążymy na północ. Zakwaterujemy się w małym, rodzinnym hotelu. Po południu – wyjazd terenowymi autami na pustynię Varzaneh. Uchodzi ona za najpiękniejszą piaszczystą pustynię w całym Iranie, a jej wydmy – za najwyższe.

wyprawa-iran-pustynia-varzaneh-offroad-soul-travelPiękne zwieńczenie dnia – zachód słońca na pustyni, kolacja pod gwiazdami i nocne ognisko! Pełni wrażeń, wrócimy na nocleg do hoteliku.

Niespieszny poranek w miasteczku i eksploracja prowincji. Z Varzaneh przejedziemy do stolicy i największego miasta w Iranie – Teheranu. Zakwaterowanie w butikowym, rodzinnym hotelu, którego właściciele tworzą nową sztukę irańską na bazie tradycyjnych przedmiotów. Dziś wciągnie nas miejskie życie – czas spędzimy w klimatycznych knajpkach i restauracjach, miejscach ochoczo odwiedzanych przez teherańskich artystów i twórców.

wyprawa-iran-Darband-soul-travel

Kogo poznamy tego wieczoru? Niech to pozostanie niespodzianką. Nocleg w butikowym hotelu w Teheranie, inspirowanym współczesną architekturą irańską i międzynarodową.

Rytm miasta wyznaczy nam szlaki. Czy udamy się na wernisaż, na koncert, do kameralnej galerii sztuki, a może do jeszcze innych miejsc spotkań młodych Teherańczyków?

iran-stolica-teheran-noca-soul-travel

Nastawimy się na spontaniczny rozwój wydarzeń. Jedno jest pewne – to miasto nie zasypia, a tego dnia i wieczoru należy do nas! Drugiego dnia wrócimy do hotelu na zasłużony odpoczynek, aby wieczorem przejechać na lotnisko. Około 1 w nocy – wylot do Polski.

W Warszawie wylądujemy około godziny 8:45.

Uwaga: możliwość zmiany kolejności w programie z przyczyn niezależnych od organizatorów.

Cena zawiera

  • zakwaterowanie w historycznych posiadłościach „z duszą“ w Isfahan i Varzaneh, w butikowych, rodzinnych hotelach w Teheranie i Sziraz, w Sisacht w pensjonacie, pokoje 2-osobowe
  • transport prywatnym 25-osobowym busem VIP
  • odżywcza irańska kuchnia w najlepszych restauracjach (2 posiłki dziennie: śniadanie i obiad lub kolacja)
  • wszelkie wstępy do możliwych wydarzeń: teatru, opery, koncertu, wernisaży
  • opieka polsko- i persko-języcznej znawczyni regionu – Karoliny Zięby
  • procedura pozyskania wizy, wszelkie dokumenty i pozwolenia
  • składka Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego
  • składka Turystycznego Funduszu Ubezpieczeniowego
  • ubezpieczenie KL – 100 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 2000 PLN
  • 5% dochodów wspiera lokalne projekty

Cena nie zawiera

  • bilety na trasie Warszawa – Sziraz i Teheran – Warszawa (około 3000 PLN)
  • pokój jednoosobowy: 820 euro
  • osobiste wydatki, obiady i napoje do posiłków
  • na zwyczajowe napiwki dla kierowców i przewodników oraz bagażowych oraz niektóre bilety wstępu do odwiedzanych atrakcji należy przeznaczyć 220 euro
  • opłata wizowa płatna na lotnisku osobiście po przylocie (75 euro)

Elementy składowe ceny

Podróżujesz odpowiedzialnie. Inwestujesz w unikalne doświadczenia.

  • koszty wyprawy

    to między innymi: unikalne noclegi, wyżywienie, prywatny transport i lokalne loty, ubezpieczenie z rozszerzonymi świadczeniami, bilety wstępu i uczciwe wynagrodzenie naszych przewodników

  • napiwki i donacje

    wsparcie dla miejscowych przewodników, pomocników, kierowców, bagażowych; donacje dla klasztorów i lokalnych społeczności

  • koszty stałe i marża

    utrzymanie i prowadzenie firmy, np. pensje pracowników, gwarancje i pozwolenia organizatora turystyki, zysk oraz środki na rozwój

  • podatki i opłaty

    działamy legalnie i odprowadzamy podatki w Polsce

  • inicjatywy społeczne

    minimum 5% zysku z wyprawy trafia wprost do tych, którzy potrzebują wsparcia – odwdzięczasz się za możliwość wypoczynku; wspierane inicjatywy uzgadniamy w porozumieniu z lokalnymi społecznościami

Punkty programu

W trakcie wyprawy spotkamy Irańczyków o różnorodnych profesjach i zainteresowaniach.

Spotkania z artystami i rzemieślnikami pozwolą nam poznać różnorodną kulturę Iranu. Bez skrępowania zajrzymy za kulisy zapomnianych cechów, pracowni mistrzów i współczesnych galerii. Wkroczymy też śmiało w progi tradycyjnego domu irańskiego filozofa i malarza, czy innych zaprzyjaźnionych artystów.

iran-kalamkari-bazar-soul-travel

Sztukę ręcznego malowania tkanin i stemplowania pieczęciami (qalam kari) poznamy podczas wizyty na Wielkim Bazarze w Isfahanie. Te bawełniane tkaniny słyną z wieloletniej trwałości.

Przewodniczka wyprawy to artystka i znawczyni rękodzieła. Chętnie doradzi podczas zakupów tradycyjnych i współczesnych wyrobów. Zaprowadzi w swoje ulubione zaułki bazarów, do pracowni i domów przyjaciół.

Atrakcji perskich miast nie sposób zwięźle opisać. Aby w pełni doświadczyć ich piękna należałoby spędzić w Iranie długie miesiące. Oto opisy zaledwie kilka monumentalnych budowli, które cieszą oczy.

iran-wyprawa-isfahan-soul-travel

Mówi się, że „Isfahan wart jest połowy świata”. Irańskie miasto niemal na każdym kroku zdumiewa zjawiskową architekturą. Wrażenie robią przede wszystkim zabytki sakralne. Wśród nich wyróżnia się meczet Szejka Lotfollaha – prywatną świątynia królewskiej rodziny, kwintesencja budownictwa Safawidów. W XVI w. Szach Abbas I mianował Isfahan stolicą imperium perskiego. Zamieszkiwane wówczas przez prawie pół miliona ludzi, należało do największych miast na świecie. Świadczą o tym też inne liczby: według ówczesnego francuskiego podróżnika, w Isfahanie funkcjonowały 162 meczety, 1802 karawanseraje i 273 łaźnie publiczne.

Obecnie Isfahan zadziwia nie tylko ilością bezcennych zabytków. Miasto słynie z produkcji pięknych tekstyliów, dywanów, stali oraz rękodzieła. Podczas wyprawy do Iranu poznamy je również od artystyczno-rzemieślniczej strony.

wyprawa-do-iranu-sztuka-orientu-dywany-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Sziraz – dawna stolica Persji – przyciąga turystów m.in. zabytkowym meczetem Nasir al-Molk, zwanym Różowym Meczetem. Wystarczy przekroczyć jego próg, aby zrozumieć zasadność nazwy. Witraże ciepłymi kolorami rozgrzewają wnętrza sali modlitewnej, zachęcając do modlitwy w zjawiskowej scenerii.

iran-zabytki-architektura-rozowy-meczet-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

W XIII w. Sziraz stał się irańską stolicą sztuki i piśmiennictwa. To tutaj stacjonowali słynni poeci Hafez i Sa’adi, mistycy i filozofowie. Nie bez powodu Sziraz określane jest miastem poezji, wina, róż i słowików.

Bazar Vakil, położony w historycznym centrum miasta, to zagłębie aromatycznych specjałów i rękodzieła.

Nie sposób pominąć też Persepolis. Antyczną stolicę wzniósł Dariusz Wielki, rozbudował Kserkses I, a pogrążył Aleksander Wielki. Miasto, uważane w czasach świetności za najbogatsze na świecie, zostało doszczętnie splądrowane i  spalone przez Aleksandra. Obecnie zachowane są m.in. ślady wodociągów, skarbiec, mury, rampy i wielkie powierzchnie płaskorzeźb.

iran-shiraz-ogrody-perskie-soul-travel

A, gdy od ilości atrakcji turystycznych zakręci się w głowie, czas na relaks w perskich ogrodach, z których słynie Sziraz. Na środku każdego ogrodu mieści się zbiornik wodny, najczęściej lustrzana sadzawka, od której rozchodzą się cztery kanały wodne. To nawiązanie do czterech rzek opływających świat, według perskiej mitologii. W każdej części ogrodu rosną inne drzewa i kwiaty. Perskie ogrody są zazwyczaj otoczone murem, który ma chronić bujną roślinność przed niszczącym wpływem pustyni. Przestrzeń otoczona murem symbolizuje raj, stojący w kontraście z jałową pustynią za murami.

Podczas wyprawy do Iranu doświadczysz różnorodności pod wieloma względami. Różnorodność przyrodnicza umożliwi Ci kontemplację dwóch, odmiennych cudów natury – bezkresu pustyni i majestatu gór. Czeka Cię trekking w potężnych, często ośnieżonych górach Zagros (największy szczyt – Dena 4409 m n.p.m.) i eksploracja najpiękniejszych wydm pustyni Varzaneh.

wyprawa-do-iranu-pustynia-cien-wyrusz-w-zcyiowa-podroz-soul-travel

Różnorodności społecznej zaznasz przemierzając tradycyjne wioski, koczownicze osady i wytworne miejsca w przestrzeni miejskiej. Wsiąkniesz w artystyczny świat Iranu we współczesnej odsłonie!

Niepowtarzalny charakter irańskiej kuchni jest mało znany w Polsce. Każdy region specjalizuje się w innych potrawach. Dania z okolic Morza Kaspijskiego są kwaśne. Znowuż kuchnia z rejonów Zatoki Perskiej zachwyci miłośników ostrych przypraw. W geograficznym centrum Iranu, smaki potraw przełamuje słodycz, a lokalni kucharze mieszają ze sobą składniki, które pozornie zdają się do siebie nie pasować, np. słodki kurczak doprawiony szafranem na deser.

Sok z granatów, pistacje, woda różana, orientalne przyprawy i bogactwo ziół – to kwintesencja kuchni z Iranu, którą raczyli się możnowładcy.

kuchnia-iranska-ryz-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Najpopularniejsze dania kuchni irańskiej to: nun-e barbari – rodzaj pieczywa, qorme sabzi – gulasz którego bazą jest bukiet podsmażanych lokalnych ziół z fasolą, doprawianych suszoną limonką i serwowanych z irańskim ryżem z szafranem; mirza qasemi – opalany ogniem bakłażan z pomidorami, jajkiem i przyprawami; choreszte qeimeh – potrawa z jagnięciny, grochu i pomidorów; oraz kilkadziesiąt rodzajów asz’ów – zup z przeróżnymi dodatkami: od kaszk’u – rodzaju gęstego intensywnego w smaku jogurtu, przez jęczmień aż po pomidory.

Ryż serwowany jest niemal do każdego posiłku. Spożywa się go najczęściej z szafranem lub jako poloł z bakaliami i soczewicą. Ale nie jest to ryż znany naszym kubkom smakowym. Irańskie sabzi poloł czy ryż szafranowy smakują nawet tym, którzy za ryżem nie przepadają. Przygotowanie ryżu Irańczycy doprowadzili do rangi sztuki. Wystarczy wspomnieć, że skomplikowany proces gotowania ryżu trwa ok. godziny.

Zwolennicy kuchni roślinnej również nie będą zawiedzeni. W Iranie warzywa i owoce zawsze znajdują się na stole, a wiele dań oryginalnie nie zawiera mięsa. Dania z bakłażana, dyni, cukinii, szpinaku, zielonej fasolki, marchwi i czosnku podawane są w akompaniamencie oliwy lub soku z limonki.

Słodkie przysmaki są… wyjątkowo słodkie. Przygotowane najczęściej na bazie destylatu z róży damasceńskiej, pistacji i szafranu. Jednymi z ciekawszych są irańska baklawa, która według wielu jest o niebo smaczniejsza od tureckiej; falude – deser z mrożonego makaronu ryżowego w syropie z wodą różaną i sokiem z limonki; masqati – galaretki na bazie skrobi, aromatyzowane woda różaną, szafranem i kardamonem, z dodatkiem siekanych orzechów; bastani – mleczne, ciągliwe lody.

Podczas wyprawy doświadczymy ważnej części irańskiej kultury – wspólnej celebracji posiłków. A poczęstunków nie zabraknie. Czy to w irańskich domach, czy w tradycyjnych restauracjach, w których stołują się mieszkańcy. Przy okazji poznamy irański rytm spożywania posiłków: lunch po śniadaniu między godziną 13-15 i obfitą kolację po godzinie 20.

Kwatera to znacznie więcej niż miejsce, w którym przykładasz głowę do poduszki. Ona również definiuje Twoje doświadczanie podróży. Dbamy o to, aby zakwaterowanie było spójne z charakterem wyprawy. Stanowiło bramę do poznania gospodarzy, zasmakowania lokalnej kuchni i klimatu destynacji. Zanocujesz w specjalnie wyselekcjonowanych miejscach: w rodzinnym, artystycznym hotelu, w klimatycznym pensjonacie i nowoczesnym, butikowym hotelu. Wszystkie oddadzą klimat Iranu i pozwolą go poznać oczami mieszkańców.

Największe zabytki Iranu również znajdą się w naszym programie, ale liczne meczety ochoczo odpuścimy na rzecz poznawania Iranu przez pryzmat relacji. Udamy się do miejsc spotkań młodych ludzi – być może na wernisaże albo kameralne koncerty czy spektakle. Otworzymy się na spontaniczne wydarzenia, wyznaczane przez rytm miast, takich jak Teheran czy Sziraz.

iran-wyprawa-teheran-graffiti-kobieta-soul-travel

Partnerzy

Wszyscy uczestnicy otrzymają upominki –  własną fotoksiążkę ArtiBook ONE 30×20 (60 stron) i stałą zniżkę na zakupy w sklepie Artibo ważną do końca roku.


FAQ

Kliknij Zapisz się na stronie wyprawy. Uzupełnij informacje, opłać zaliczkę (4000 PLN) i pierwszą ratę. Następnie zaznacz zgody, abyśmy mogli na Twojego maila przesłać uzupełnioną i podpisaną umowę oraz krótki formularz online do wypełnienia (odeślij nam go w ciągu 72 h).

Wyprawę potwierdzamy, gdy zapisze się minimalna ilość uczestników. Dodatkowe informacje, w tym propozycje przelotów lotniczych, przesyłamy po potwierdzeniu wyprawy lub na 2-6 miesięcy przed jej terminem (w zależności od kierunku).

 

Nie musisz. Równie dobrze możesz dołączyć do nas prosto z wycieczki na Alaskę czy podróży służbowej w Gruzji.

W tym przypadku możesz też liczyć na nasze wsparcie w indywidualnym zakupie biletu, w tym lotów w jedną stronę, a także dotarciu do miejsca docelowego.

Z powodzeniem pomagaliśmy w zakupach wyjątkowo trudnych lotów i połączeń. Także napisz do nas od razu, a unikniesz niepotrzebnego stresu.

Cena międzynarodowych biletów lotniczych jest zmienna. Zależy m.in. od sezonu i ilości dni do wylotu. Z doświadczenia wiemy też, że dołączacie do nas z różnych stron świata. Dlatego bilety te nie są wliczone w koszty wyprawy.

Za to chętnie służymy pomocą w rezerwacji i zakupie biletów, które umożliwiają podróż w tym samym czasie, co przewodnik wyprawy.

Jeśli chcesz skorzystać z takiej możliwości, powiadom nas, z jakiego miasta wylatujesz.

Tak. Płatność każdej wyprawy rozłożona jest na wpłatę zaliczki i dwie raty. Jeśli chcesz otrzymać indywidualną propozycję spłaty, skontaktuj się z nami.

Tak. Przy rezerwacji wyprawy, zaznacz w formularzu, że potrzebujesz fakturę i podaj dane.

Jeśli chcesz mieć gwarancję 100% zwrotu kosztów, gdy zrezygnujesz z wyprawy przed jej rozpoczęciem, to zakup w tym celu ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Takie ubezpieczenie podpisuje się do 5 dni od daty zawarcia umowy w sprawie wyprawy. Koszt ubezpieczenia wynosi 2,8% ceny wyprawy, a w przypadku chorób przewlekłych 5,6%. Wtedy 100% kosztów rezygnacji wyprawy zwraca Ubezpieczyciel.

Możesz ubezpieczyć się samodzielnie lub za naszym pośrednictwem podczas rezerwacji wyprawy (nie naliczamy za to dodatkowych kosztów).

Jeśli zrezygnujesz z ubezpieczenia wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, to możesz odwołać rezerwację w formie pisemnej, najpóźniej w terminie 30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy. Wówczas zwracamy kwotę wpłaconą przez Ciebie z wyłączeniem bezzwrotnej zaliczki:

a) w terminie od 21-30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 25% ceny wyprawy

b) w terminie od 14-20 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 50% ceny wyprawy

c) w terminie od 07-13 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 75% ceny wyprawy

d) w terminie do 07 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 100 % ceny wyprawy

Tak. Iran to kraj bezpieczny. Niektórzy mylą go z Irakiem, obawiają się, że leży na Bliskim Wschodzie, gdzie toczą się konflikty, albo postrzegają Iran przez pryzmat religii (tymczasem Irańczycy nie są Arabami ani religijnymi ekstremistami). Wszystko to krzywdzące stereotypy. To wyjątkowo stabilny kraj gościnnych i otwartych ludzi.

Choć wyprawa do Iranu obejmuje trekking, to nie musisz mieć szczególnej kondycji. Aktywności odbędą się pod okiem doświadczonych instruktorów. A, jeśli mimo wszystko wolisz nie wyruszać na trekking, to podpowiemy, jak ciekawie zorganizować ten czas.

Polisa UNIQA chroni w razie zakażenia się COVID-em w czasie pobytu za granicą. Polisa pokrywa koszty leczenia oraz transportu. Nieważne, kiedy doszło do zarażenia.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Ubezpieczyciela.

Obecnie, obowiązkowe jest wykazanie negatywnego wyniku testu (PCR lub antygenowego) nie starszego niż 48 godzin (obowiązek ten dotyczy też osób zaszczepionych).

Aktualne informacje otrzymasz w stosownym czasie przed wyprawą.

Zazwyczaj kraje wymagają testów wykonywanych nie później niż na 72 godziny przed przylotem do kraju destynacji. Większość krajów akceptuje testy wykonywane metodą RT-PCR (czyli genetyczne), w której pobiera się wymaz z gardła. Tak jest też w przypadku Egiptu.

Dla ułatwienia dołączamy listę laboratoriów w Polsce: kliknij.

Wytyczne są zmienne. Dlatego sprawdzimy aktualne informacje i powiadomimy Cię w odpowiednim czasie przed wyprawą.

Po pierwsze, bardzo nam przykro z tego powodu i życzymy Ci dużo zdrowia! Po drugie, aby uniknąć takich sytuacji, zalecamy Ci ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Ubezpieczenie musi być podpisane do 5 dni od daty zawarcia umowy. Kosztuje 2,8% ceny wyprawy. Wówczas poniesione koszty zwraca Ubezpieczyciel.

Możemy zająć się Twoim ubezpieczeniem, nie doliczamy za to kosztów. Wystarczy, że w procesie rezerwacji wyprawy online zaznaczysz, że jesteś zainteresowany tym rodzajem ubezpieczenia.

Wszystkim nam będzie przykro, że wspólna podróż odwlecze się w czasie. Żeby nie dokładać sobie stresu, zaliczkę zwracamy Ci już w ciągu 14 dni.

Przed wyprawą otrzymasz od nas mailem praktyczne informacje, jak się przygotować do podróży.

Opinie podróżników

0,0
0 Opinii

4000 PLN + 2170 EUR

6 - 12 osób

7 godzin

karolina-zieba-przewodniczka-soul-travel

Karolina Zięba

Przewodnik

Karolina Zięba

Orientalistka-iranistka z wykształcenia i potrzeby serca. Joginka i właścicielka galerii sztuki Persja.

Od ponad 20 lat nieprzerwanie podróżuje, pracuje i pomieszkuje w Iranie. To jej drugi dom. A wszystko zaczęło się od kupna  XIX-wiecznego afgańskiego dywanu na pchlim targu w Wiedniu… Zafascynowana kunsztem nabytku spędzała godziny w galeriach ze sztuką Wschodu. Nie mogąc oderwać oczu od misternie tkanych kilimów i strojów, ukończyła iranistykę. Stypendium w Iranie i misje humanitarne zapoczątkowały przyjaźnie z mieszkańcami, które trwają do dziś. Dzięki jej kontaktom docieramy do miejsc niedostępnych dla turystów i poznajemy Iran od środka!

Karolina namiastkę Iranu przeniosła do Polski, otwierając galerię sztuki „Persja“ w Dolinie Chochołowskiej. Nasza przewodniczka jest również doświadczoną instruktorką jogi.

Zobacz Podobne Wyprawy

Alternatywne podróże, fotowyprawy i wyjazdy szyte na miarę.

    • Przedsprzedaż

    • Premiera

    24.03.2025

    02.04.2025

    • Wyprawa kulturowa

    • Przedsprzedaż

    30.03.2025

    10.04.2025

    • Fotoekspedycja

    • Wyprawa kulturowa

    • Przedsprzedaż

    • Bestseller

    24.04.2025

    07.05.2025

    • Wyprawa kulturowa

    • Przedsprzedaż

    • Premiera

    17.09.2025

    28.09.2025

    • Fotoekspedycja

  • uzbekistan
    • Przedsprzedaż

    • Bestseller

    20.09.2025

    30.09.2025

    • Wyprawa kulturowa

    • Premiera

    18.10.2025

    30.10.2025

    • Wyprawa kulturowa

  • Zobacz wyprawy

    Wiatrem pisane

    W kulturze Majów wiatr przynosi nowe inspiracje. Z tą myślą piszemy blog o podróżach w rytmie slow. Zainspiruj się. Bez względu na to, czy wolisz ekskluzywne wakacje, trekking w Himalajach, a może nocleg w jurcie na pustyni.

    Zobacz wszystkie