MEKSYK NIEZNANY

Szlakiem Urodzonych Biegaczy

Wyprawa

Scrolluj w dół

MEKSYK NIEZNANY

Poznaj Północy Meksyk – atrakcje turystyczne spoza nurtu masowej turystyki

Dlaczego Meksyk Nieznany? Bo nie ma jednego Meksyku. Ani nie da się go poznać podczas jednej wyprawy. Kraj ten, ponad 6-krotnie większy od Polski, zaskakuje różnorodnością. Tą przyrodniczą – bujne lasy tropikalne kontrastują z surowością górzystych rejonów. Kulturową – Meksyk to istna mieszanka etniczna kultur rdzennych i metyskich. Mieszkańcy Meksyku mówią aż w 69 językach! Ten kolorowy kraj to studnia bez dna, która na każdym kroku odsłania przed nami kolejne oblicza.

My chcemy odsłonić przed Tobą oblicze Północnego Meksyku. Wspólnie doświadczać dziewiczej natury z dala od tłocznych atrakcji turystycznych. To tutaj trudno dostępne tereny, takie jak Kanion Miedziany, zachowały swoje naturalne piękno wraz z zamieszkującymi je rdzennymi społecznościami.

 • Zainspiruj się rdzennymi tradycjami społeczności Tarahumara
 • Obserwuj z pociągu El Chepe jedną z najbardziej malowniczych tras świata
 • Usiądź w ciszy nad rozległym Kanionem Miedzianym
 • Wypocznij na rajskich plażach w Baja California
 • Podziwiaj majestatyczne wale szare prosto z łodzi
 • Pływaj w towarzystwie łagodnych rekinów olbrzymich
 • Spójrz na Mexico City oczami dawnych i współczesnych mieszkańców
 • Zaznaj różnorodności tradycji na targu rękodzieła

Poprowadzi nas Iwona Klemczak – licencjonowana przewodniczka, znawczyni regionu i mieszkanka Meksyku.

Upominki dla uczestników wyprawy do Meksyku

Wszyscy uczestnicy otrzymają upominki –  własną fotoksiążkę ArtiBook ONE 30×20 (60 stron) i stałą zniżkę na zakupy w sklepie Artibo ważną do końca roku.

Chcesz rozłożyć płatność za wyprawę na raty? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy wygodną propozycję spłaty.

SZCZEGÓŁOWY PLAN

DZIEŃ 1: Warszawa - Mexico City

Wylot z Polski, przelot przez jeden z europejskich portów do Mexico City. Kolacja i nocleg w mieście Meksyk.

DZIEŃ 2: Teotihuacan - Mexico City

Po śniadaniu wyruszymy za miasto Meksyk (45 km), do Teotihuacan. Tam poznamy imponującą przeszłość kraju, aby lepiej zrozumieć kultury zamieszkujące go obecnie. Teotihuacan to jedno z najstarszych miast w Meksyku, w czasach prehiszpańskich było potęgą militarną i religijną. Szacuje się, że miasto zamieszkiwało ok. 150 tys. ludzi, jednak z niewiadomych przyczyn w VII wieku n.e. doszło do jego upadku.

Następnie wrócimy do stolicy, którą poznamy od strony dawnych i współczesnych mieszkańców.

Miasto Meksyk to tętniąca życiem 23-milionowa metropolia, która powstała na środku jeziora w otoczeniu aktywnych wulkanów i na strefie sejsmicznej. Dowiemy się, dlaczego mimo tak niesprzyjających warunków przetrwała do dzisiaj i dlaczego miliony osób wybrało to miejsce na swój dom.

Spacer zabytkowymi ulicami, na których zobaczymy m.in. Wieżę Latynoamerykańską, Pałac Sztuk Pięknych oraz Pałac Narodowy. W międzyczasie postój na lokalne jedzenie i odwiedzenie tajemnych miejsc kultu, zakazanych przez kościół katolicki.

Nocleg w mieście Meksyk.

DZIEŃ 3: Chihuahua

Wcześnie rano przejdziemy na lotnisko w mieście Meksyk, aby wylecieć do Chihuahua.

W stanie Chihuahua znajduje się największa pustynia w Północnej Ameryce. Ta, razem z przecinającymi ją pasmami górskimi, tworzy mistyczne krajobrazy. To również miejsce wielu wydarzeń, często zmieniających bieg historii całego kraju.

Chihuahua to region, w którym swój nowy dom znalazły różne grupy religijne, np. mennonici czy mormoni. My podczas wyprawy skupimy się na rdzennych mieszkańcach – wspólnocie Tarahumara (bohaterowie książki „Urodzeni biegacze”), którą do zamieszkania w górach zmusiły wojny i konflikty.

Po przylocie przejedziemy do hotelu położonego w centrum miasta, zostawimy bagaże i poznamy stolicę największego stanu Meksyku. W Chihuahua zobaczymy najważniejsze zabytki, które skrywają historię regionu. Odwiedzimy też zabytkową hacjendę Quinta Carolina.

Nowoczesne, dobrze zorganizowane miasto, kontrastuje z dziką przyrodą, do której również się zbliżymy. W tym dniu przejedziemy do oddalonych o zaledwie kilkanaście minut od centrum, jaskiń Nombre de Dios. Wejdziemy do wnętrza Ziemi, aby w 17 salach podziwiać formacje skalne oraz historię naszej planety.

Obiad zjemy w lokalnej restauracji.

Dzień zakończymy toastem lokalnym trunkiem sotol w tradycyjnej kantynie.

Nocleg w Chihuahua.

DZIEŃ 4: Creel (góry Sierra Madre)

Po śniadaniu przejedziemy do miejscowości Creel (175 km), położonej na wysokości 2350 m n.p.m., w sercu gór Sierra Madre. To dzień na pobycie na łonie przyrody. Poznamy położone w lesie jezioro Arareco, formacje skalne w Dolinie Grzybów i Żab oraz wodospady. To będzie też pierwsze spotkanie  z członkami społeczności Tarahumara, którzy do dzisiaj zamieszkują jaskinie położone w górach Sierra Madre oraz dawne misje jezuickie.

Obiad w lokalnej restauracji, a wieczorem wypad dla chętnych do warzelni piwa.

Nocleg w hotelu w Creel.

DZIEŃ 5: Wioska wspólnoty Tarahumara - Creel

Dzisiaj po śniadaniu odwiedzimy lokalną wspólnotę Tarahumara. Pojedziemy do oddalonej o parę godzin o Creel wioski, gdzie będziemy uczestniczyć w codziennych zwyczajach rdzennych mieszkańców.

Grupa Raramuri od dawna budziła zainteresowanie antropologów i podróżników, ale cały świat o nich usłyszał, kiedy w 2017 roku dwudziestoparoletnia Lorena wygrała ultramaraton, pokonując go w sandałach i spódnicy!

W tym dniu zagłębimy się w codzienne zwyczaje mieszkańców jednego z najbardziej niedostępnych regionów Meksyku. Podczas naszego spotkania będziemy mieli okazję bezpośredniej rozmowy z liderami społeczności oraz zrozumienia, jak wygląda ich codziennie życie.

Obiad w lokalnej restauracji. Nocleg w hotelu w Creel.

DZIEŃ 6: Przejazd pociągiem El Chepe - Kanion Miedziany - Divisadero

Dzisiaj wsiądziemy na pokład jedynego pociągu pasażerskiego w Meksyku, słynnego El Chepe. Nie przez przypadek mówi się o nim, że przebiega jedną z najpiękniejszych tras kolejowych na świecie. Mało znana, o wiele krótsza niż jej syberyjska siostra, jednak skrywająca zapierające dech w piersiach widoki. Do jej budowy wykuto 86 tuneli i zbudowano 37 mostów.

Po przyjeździe zakwaterujemy się w hotelu. Hotel Mirador położony jest na samym zboczu Miedzianego Kanionu. Z restauracyjnego tarasu można obserwować potęgę przyrody, delektując się lokalnym jedzeniem. Ze względu na swoje położenie oraz wysoką jakość, hotel ten dostał wiele prestiżowych nagród i jest atrakcją regionu oraz doświadczeniem samym w sobie.

Następnie wyruszymy na trekking po Miedzianym Kanionie, kilkukrotnie większym od Wielkiego Kanionu w Kolorado.

Nocleg w hotelu w Divisadero.

DZIEŃ 7: Kanion Miedziany

 W rytmie slow będziemy eksplorować ciąg dalszy Kanionu, pokonamy swoje lęki i słabości.

Przejdziemy na punkty widokowe i do restauracji ze szklaną podłogą. Chętni skorzystają z dodatkowych atrakcji, takich jak: przejazd kolejką, zjazd na tyrolce, wspinaczka czy spacer po wiszącym moście.

Atrakcją turystyczną Meksyku samą w sobie jest podziwianie majestatycznego Kanionu i wymagającego życia Tarahumarów.

DZIEŃ 8: Przejazd pociągiem El Chepe - Los Mochis-La Paz

Po śniadaniu ponownie wsiądziemy do pociągu El Chepe i przejedziemy do Los Mochis. Po drodze będziemy podziwiać zmieniający się krajobraz – wysokie szczyty zaczną ustępować półpustynnym terenom stanu Sinaloa.

Pociąg zakończy swój kurs w Los Mochis nad Oceanem Spokojnym. Z miejscowości Topolobambo przepłyniemy nocnym promem na drugą stronę Zatoki Kalifornijskiej do miejscowości La Paz.

DZIEŃ 9: La Paz

Przejazd do hotelu i wypoczynek na plażach w miejscowości La Paz. Pomimo dynamicznego rozwoju turystyki w regionie Dolnej Kalifornii, La Paz zachowało charakter spokojnego portu i meksykańskiej prowincji. La Paz położone jest na wybrzeżu Morza Corteza, nazwanego przez Jacquesa Cousteau „akwarium świata” ze względu na bogactwo podwodnej flory i fauny.

Miejscowość jest otoczona rajskimi plażami i krystalicznie czystą wodą. Plaża Balandra w 2016 roku została wybrana najładniejszą plażą w Meksyku.

DZIEŃ 10: La Paz (pływanie z rekinami wielorybimi) - Magdalena Bay

Dzień zaczniemy od wczesnego śniadania, wykwaterowania i wypłynięcia do zatoki La Paz.

Dzisiaj poznamy największą rybę świata, czyli rekina wielorybiego. Te łagodne olbrzymy pływają w wodach Zatoki Kalifornijskiej, gdzie, dzięki odpowiedzialnej polityce turystycznej, możemy spotkać je w naturalnym środowisku. Będziemy mogli nie tylko obserwować rekiny z łodzi, ale też pływać w ich towarzystwie. Dla wielu osób to jedno z najbardziej emocjonujących doświadczeń w życiu i główny powód przylotu do Meksyku.

Potem czeka nas dalsza podróż autobusem (3,5 godziny) do Magdalena Bay – zatoki na meksykańskim wybrzeżu Półwyspu Kalifornijskiego, aby nazajutrz przeżyć niezapomniane spotkanie z innymi morskimi zwierzętami.

Po przyjeździe odpoczynek i kolacja.

Nocleg w Magdalena Bay.

DZIEŃ 11: Magdalena Bay (obserwacja pływaczy szarych)

Z samego rana, kiedy to pływacze (wale) szare są najbardziej aktywne, wyruszymy na bliskie spotkanie z tymi majestatycznymi ssakami. Obserwacja odbywa się z łodzi.

Wale często podpływają blisko łodzi, a szczęśliwcom dają się dotknąć. Tylko uważny obserwator zauważy niewielkie oko na głowie pływacza szarego. Również z daleka robią wrażenie swoimi wyskokami i potęgą. Mogą ważyć nawet 35 ton i mieć 14 metrów długości. Migracje wali uznawane są za najdłuższe wśród wszystkich wielorybów. Co roku, najpierw wyruszają samce, a za nimi samice z młodymi, aby dotrzeć po paru miesiącach do żerowisk na Morzu Czukockim. Zimą tę samą trasę pokonują, by w lagunach Zatoki Kalifornijskiej samice urodziły młode. Rocznie przepływają ok. 16 tysięcy kilometrów!

Możemy im towarzyszyć w kulminacyjnym momencie ich podwodnej wędrówki.

DZIEŃ 12: La Paz - Mexico City

Po śniadaniu przejedziemy do La Paz. Następnie czeka nas transfer na lotnisko i przelot do miasta Meksyk.

Kolacja i nocleg w mieście Meksyk.

DZIEŃ 13: Mexico City (targ La Ciudadela)

Ostatni dzień wyprawy do Meksyku spędzimy na lokalnym targu z rękodziełem – La Ciudadela. Lokalnym, ale dającym możliwość przywiezienia pamiątek wytwarzanych ręcznie w różnych regionach Meksyku.

Sprzedawcy są otwarci i nienachalni. Zakupy na tym targu to istna przyjemność z powodów estetycznych, wgłębienia się w różnorodną kulturę Meksyku, jak też nawiązania relacji.

Następnie pojedziemy na samo południe miasta, aby przenieść się nie tylko w przestrzeni, ale również w czasie. Dojedziemy do dzielnicy Xochimilco, która jest pozostałością prehiszpańskich, pływających ogrodów utworzonych przez Azteków na środku ogromnego jeziora Texcoco w XIV wieku. To jedyny taki na świecie system uprawy ziemi i doskonały przykład na zaadoptowanie nieprzyjaznego środowiska przez człowieka.

Dzisiaj Xochimilco jest wpisane na listę UNESCO. Nie jest jednak terenem zabytkowym ani skansenem, za to wciąż żywym miejscem, gdzie mieszkańcy uprawiają ziemię i żyją w zgodzie z naturą. Aż trudno uwierzyć, że w tak ogromnej metropolii można płynąć niespiesznie łodzią wśród zielonych wysepek, na których ludzie hodują kwiaty i uprawiają warzywa. I my właśnie to zrobimy – podczas rejsu poznamy zupełnie inne oblicze miasta. Zrelaksujemy się przed podróżą do domu, a także zjemy posiłek przygotowany z lokalnych, ekologicznych produktów.

Wieczorem wylot do Polski przez jeden z europejskich portów lotniczych.

DZIEŃ 14: Mexico City - Warszawa

Przylot do Warszawy.

MAPA

KOSZT

4000 PLN + 2270 USDWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • bilety na trasach wewnętrznych Miasto Meksyk – Chihuahua oraz La Paz – Miasto Meksyk
 • wygodne zakwaterowanie w hotelach 3* i 4* w pokojach 2-os. z łazienką (zjawiskowy hotel El Mirador na skarpie Kanionu Miedzianego)
 • odżywcza lokalna i międzynarodowa kuchnia (śniadania i obiadokolacje)
 • transport prywatnym autobusem z klimatyzacją, opłaty drogowe i autostradowe
 • bilet na pociąg el Chepe w klasie o podwyższonym standardzie na trasie Creel – Los Mochis
 • bilety na prom w kajutach dwuosobowych Topolobambo – La Paz
 • rejs łodzią po kanałach Xochimilco w mieście Meksyk
 • dwa dni w górach ze społecznością lokalną Taraumara (wodospady, misje)
 • bilety wstępu do strefy archeologicznej Teotihuacan
 • rejs łodzią na obserwację pływaczy szarych
 • rejs łodzią po Morzu Corteza na obserwację i pływanie z rekinami wielorybimi
 • opieka polskojęzycznej licencjonowanej przewodniczki po Meksyku Iwony Klemczak
 • opieka przewodników lokalnych
 • ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000PLN, BAGAŻ – 1600 PLN
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Informacje Praktyczne przed wyprawą
 • FotoAlbum drukowany z wybranych zdjęć uczestników (razem 60 zdjęć)

5% dochodów wspiera projekty lokalne.NIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • bilety lotnicze (Warszawa – Meksyk – Warszawa) – około 4000 zł
 • napoje do posiłków i wydatki natury osobistej oraz posiłki niezawarte w programie
 • na opłaty na napiwki i donacje w społecznościach oraz bilety wstępu do obiektów i Parków Narodowych należy przeznaczyć 170 USD


INFORMACJE

MIEDZIANY KANION

To jedne z tych widoków, które zostają w pamięci do końca życia! Miedziany Kanion w górach Sierra Tarahumara jest aż 4-krotnie większy i 2 razy głębszy od Wielkiego Kanionu w Kolorado. Mimo tego, wciąż nieodkryty przez masową turystykę. To tutaj doświadczysz piękna dziewiczej natury, ukrytej wśród niedostępnych górzystych terenów. Poznasz rdzennych mieszkańców Meksyku, którym ten surowy krajobraz umożliwił ochronę tożsamości.

Wąwóz swoją nazwę zawdzięcza mieniącym się zielono-miedzianym ścianom. Ich wysokość sięga nawet do 1400 metrów, a sam wąwóz piętrzy się przez 50 kilometrów. Teren ten ukształtowało sześć rzek, łączących się w ogromną Rzekę Fuerte, aby znaleźć ujęcie w Morzu Corteza.

W czasach Dzikiego Zachodu Kanion Miedziany przyciągał poszukiwaczy złota. Tworzyli tu kopalnie i rancza kowbojskie. Na jego terenie nie brakuje też misji chrześcijańskich.

My zatrzymamy się w samym sercu wąwozu, aby czerpać z uzdrawiającej mocy natury i zagłębić się w lokalne tradycje rdzennych społeczności.

WSPÓLNOTA TARAHUMARA – URODZENI BIEGACZE

Meksyk, mimo rozwoju przemysłowego i globalizacji, wciąż skrywa trudno dostępne tereny, dziewiczą naturę i żyjące w tych rejonach lokalne społeczności.

Jedną z takich grup są Tarahumara, znani również jako Raramuri, czyli „lekkostopi”. Żyją na terenie majestatycznego Kanionu Miedzianego. Dbałość o zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak jedzenie, wymaga od nich nieprzeciętnego wysiłku. Kontakty z drugim człowiekiem również są utrudnione przez ukształtowanie krajobrazu.

Kobiety i mężczyźni Tarahamura są w stanie przebiec kilkadziesiąt kilometrów dziennie, ledwie łapiąc zadyszkę. Bieganie jest dla nich naturalne, jak dla nas spanie czy chodzenie. Biegają do oddalonych sąsiadów, w czasie wolnym i podczas polowania. Co sprawia, że mimo braku specjalnego przygotowania i diety, ich wytrzymałość fizyczna i psychiczna jest nie do pobicia? Jak podchodzą do czasu? Jak wyznaczają swoje cele?

Podczas naszej wyprawy do Meksyku Północnego, poznamy zwyczaje Raramuri, historię i środowisko, w którym żyją. Nie będzie to jedynie bierna obserwacja „odległej kultury”, a wymiana doświadczeń.

Dzięki przewodniczce zaprzyjaźnionej ze wspólnotą Tarahumara spędzimy z nimi kilka dni, doświadczając ich codzienności.

Dla zaprawy polecamy lekturę książki Christophera McDougalla „Urodzeni biegacze”.

RAJSKIE PLAŻE I DZIKIE ZACHODY (SŁOŃCA) W BAJA CALIFORNIA

Kalifornia Dolna na Półwyspie Kalifornijskim to miejsce, które nie gości często w przewodnikach turystycznych. Nie znajdziesz tu pozostałości starożytnych miast i zabytków do zwiedzania. Odnajdziesz za to spokój.

Wypoczniesz na rajskich plażach, wykąpiesz się w krystalicznie czystych wodach zatoki. Wiesz, że zachody słońca w Baja California nie mają sobie równych? Zabierz aparat, aby utrwalić jedne z najintensywniejszych barw w przyrodzie.

Pustynia w Baja California tętni życiem! Zachwyci Cię jej bioróżnorodność – od ruchomych wydm, po dostojne szczyty Sierra Madre, ogromne kaktusy i przebiegające po księżycowym krajobrazie kojoty. Ale to nie kojoty stanowią największą, przyrodniczą atrakcję turystyczną w Meksyku Północnym…

SPOTKANIE Z PŁYWACZAMI (WALAMI) SZARYMI I REKINAMI WIELORYBIMI

Relaks nad Morzem Corteza (Zatoką Kalifornijską) połączymy z kontaktem z niezwykłymi zwierzętami – pływaczem szarem (obserwacja z łodzi) i rekinem wielorybim (obserwacja z łodzi połączona z pływaniem). Spotkamy je w naturalnym środowisku, bez tłumów łodzi z turystami, a samo spotkanie odbędzie się z zachowaniem zasad odpowiedzialnej turystyki.

Pływacz szary, zwany też walem, to jedyny żyjący przedstawiciel rodziny pływaczowatych! Kiedy zaczęto chronić ten gatunek, na świecie żyło zaledwie poniżej tysiąca wali szarych. Aktualnie ich liczba sięga około 22 tysięcy! Nie są już zagrożone. Jednak wiadomo, że zanim człowiek rozpoczął polowania na wale, żyło ich 76-120 tysięcy.

Wody otaczające Półwysep Kalifornijski są schronieniem dla wali, lwów morskich, rekinów wielorybich i wielu gatunków ryb. Mamy przywilej obserwować, jak się zachowują w naturalnym środowisku. A może, na zwieńczenie wyprawy do Meksyku, 14-metrowy wal szary otrze się o Twoją dłoń?

Rekin wielorybi to nie tylko największy z rekinów, ale też największa ryba na świecie. Ma łagodną naturę, pływa blisko powierzchni wody i szuka kontaktu z człowiekiem. Żywi się przede wszystkim planktonem, małymi rybami i skorupiakami. Większość rekinów osiąga długość do 10 metrów. Łatwo je rozpoznasz dzięki cętkom i wzorowi przypominającemu szachownicę. Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem. Jego populacja przez ostatnie 75 lat zmniejszyła się o połowę.

MEXICO CITY – STOLICA MEKSYKU INACZEJ

Stolica Meksyku to jedna z największych metropolii na świecie. Obecnie mieszka tu ok. 23 milionów mieszkańców, a powierzchnia miasta wypełnia całą Dolinę Meksyku, rozlewając się aż na szczyty gór. Aż trudno uwierzyć, że miasto zostało założone przez Azteków na samym środku jeziora! To właśnie oni zaczęli budować wyspy z ziemi, kamieni i gałęzi. Potem przystosowali je do uprawy. Te wyspy i kanały istnieją do dziś w południowej części miasta. Mieszkańcy, nieprzerwanie od XIV wieku, hodują tam kwiaty i uprawiają warzywa.

To niezwykły przykład współistnienia człowieka z dziką przyrodą. To także jedyny taki system rolniczy na świecie.

Podczas wyprawy do stolicy Meksyku zobaczymy pozostałości po jednej z najbardziej fascynującej cywilizacji, czyli imperium azteckim. Przepłyniemy pomiędzy prehiszpańskimi, pływającymi ogrodami. Poznamy z bliska życie współczesnych mieszkańców. Oprócz tego, zobaczymy dawne miasto Teotihuacan, o którym Aztekowie myśleli, że zostało zbudowane przez gigantów. Poznamy też miejsca na Starówce znane tylko mieszkańcom Mexico City.

Spojrzymy na stolicę oczami mieszkańców Meksyku z XIV wieku, jak też współczesnych.

PODRÓŻ POCIĄGIEM EL CHEPE – MALOWNICZA TRASA

Północ Meksyku przemierzymy słynnym pociągiem El Chepe. Trasa, którą przemierza jest uznawana za 1 z 10 najpiękniejszych tras na świecie. A sama podróż to wyjątkowa atrakcja turystyczna Meksyku.

W komfortowych warunkach, będziemy obserwować przez panoramiczne okna, zmieniający się krajobraz. Rozsiądziesz się w fotelu, aby podziwiać wijące się rzeki, bujne lasy, rozległe przepaście i kaniony. Tak bez końca, aż do Pacyfiku. Bez konieczności wielodniowego trekkingu! Dziewicza przyroda tuż pod „oknami”, oglądana z lotu ptaka.

Podobnie, jak w Kolei Transsyberyjskiej, sama podróż jest niezapomnianym doświadczeniem. Pobudza do osobistych refleksji nad życiem – tym przebytym do tej pory i tym, które przed nami. A także nad pięknem przyrody.

TARG LA CIUDADELA – RĘKODZIEŁO MEKSYKU

Targ ten oczaruje wszystkich amatorów rękodzieła. Kultura Meksyku słynie z rękodzieła. Każdy region ma swój styl, wzornictwo oraz sposób wytwarzania materiałów. Tej różnorodności zaznasz w jednym miejscu!

Targ La Ciudadela został wybudowany z okazji Igrzysk Olimpijskich w 1968 roku po to, aby sprowadzić rękodzielników z różnych stanów republiki w jedno miejsce i ułatwić zakupy turystom. Zakładano, że projekt ten będzie istniał niecały rok. Jednak spodobał się na tyle zarówno mieszkańcom, jak i podróżnikom, że działa już ponad 50 lat.

Meksyk Nieznany

 • Data: 06.1.2022 - 19.1.2022
 • Grupa: 6-10 osób
 • Cena: 4000 PLN + 2270 USD

Przewodnik

Iwona Klemczak

Rezerwuję miejsce Concierge - stworzymy
wyprawę dla Ciebie!
Masz pytania?
Kliknij!