wyprawa-mongolia-szaman-soul-travel

Połączeni z naturą – wyprawa do Mongolii śladami nomadów

Związek z naturą to nierozerwalny element tożsamości Mongołów. Pomiędzy Ojcem Niebem a Matką Ziemią, znajduje się Człowiek oraz cała plejada bytów materialnych i niematerialnych. To lokalne bóstwa, duchy krajobrazu, miejsca mocy i energii.

Podczas wyprawy do Mongolii doświadczymy natury wszystkimi zmysłami i przekonamy się, jak jej mieszkańcy łączą religie, lokalne wierzenia i wiekowe tradycje, tworząc autorski sposób na zachowanie życiowej harmonii. Naszą podróż do Mongolii uświetni tradycyjny mongolski festiwal sportowy – Naadam.

Będziemy blisko ludzi. Zamieszkamy na stepie, w jurtach, tuż obok rodziny koczowników. Poznamy lamajskich mnichów i lokalnych szamanów, którzy wprowadzą nas w świat duchów, zamieszkujących skały i drzewa.

Pobierz ilustrowany PDF

Mongolia – mapa i pogoda

Mongolia leży w środkowowschodniej Azji. Sąsiaduje z Rosją od północy, a z Chinami od wschodu, zachodu i południa. Klimat Mongolii jest surowy, umiarkowany o typie kontynentalnym. To oznacza gorące lata i mroźne zimy. Podczas naszej wyprawy do Mongolii, pogoda będzie sprzyjać eksploracji mongolskich bezkresów. Temperatury w Mongolii w lipcu średnio wskazują 22°C.


Atrakcje

 • nocleg w tradycyjnych jurtach na terenie obozowiska nomadów – wspólne posiłki, rozmowy i uczestnictwo w codziennych obowiązkach
 • uczestnictwo w narodowym święcie (sportowym Festiwalu Nadaam) i celebracja zwycięstwa wspólnie z zawodnikami
 • uczestnictwo w lokalnych ceremoniach i szamańskich rytuałach wśród dziewiczej przyrody i świętych miejsc
 • indywidualne spotkania z lokalnym szamanem
 • eksploracja Karakorum (stolicy Imperium Mongolskiego w XIII wieku)
 • trekking przez parki narodowe (m.in. do wygasłego wulkanu, jaskiń, na szczyty i wydmy)
 • relaks w gorących, leczniczych źródłach Tsenkher i nad brzegiem najgłębszego jeziora w Mongolii
 • tradycyjna kuchnia mongolska i wspólne przyrządzanie posiłków z gospodarzami

Plan wyprawy

Wylot z Warszawy do stolicy Mongolii – Ułan Bator, z przesiadką w jednym z miast Azji.

mongolia-wyprawa-turystka-na-stepach-soul-travel

 

Przylot do stolicy w godzinach popołudniowych. Zakwaterowanie w hotelu w Ułan Bator. Czas wolny na odpoczynek i adaptację do nowej strefy czasowej. Popołudniowy spacer do centrum. Kolacja w hotelu.

wycieczka-mongolia-ulan-bator-monaster-mnich-soul-travel

Po śniadaniu w hotelu przejedziemy malowniczą trasą do Parku Narodowego Khogno Khan. Będziemy jechać przez zielone wzgórza i bezkresne łąki, na których pasą się konie i owce.

wycieczka-mongolia-jurty-mongolskie-pasterze-wielbladow-soul-travel

Zagościmy u lokalnej rodziny mongolskich koczowników, która mieszka w jurtach i na co dzień zajmuje się hodowlą zwierząt. Dzień spędzimy na uczestnictwie w codziennych aktywnościach nomadów, takich jak opieka nad zwierzętami i produkcja przetworów mlecznych. Wspólnie spędzony czas to okazja do niespiesznych rozmów i poznania życia nomadów od kuchni, także dosłowie, bo posiłki spożyjemy wspólnie z naszymi gospodarzami. Lunch, kolacja i nocleg w gościnnych jurtach odwiedzanej rodziny.

Od samego rana będziemy odkrywać przyrodnicze i kulturalne piękno zakątków Parku. U podnóża góry Khogno Khan znajdują się pozostałości lamajskiego klasztoru z XVII wieku – Erdene Khambiin. Tutaj nasz przewodnik wprowadzi nas w burzliwą historię buddyzmu tybetańskiego Mongolii. Odwiedzimy święte miejsca dla wyznawców szamanizmu – skałę Khadagt Khoshuu i Drzewo Matkę.

Tego dnia spotkamy się z szamanem, który wprowadzi nas do świata duchów przyrody. Po lunchu w lokalnym kempingu, udamy się na spacer po wydmach Khogno Tarna. Kolacja i nocleg w gościnnych jurtach odwiedzanej rodziny.

Po śniadaniu pożegnamy rodzinę mongolskich koczowników i udamy się na południowy wschód do miasta Karakorum. Była stolica Wielkiego Mongolskiego Imperium to dziś niewielkie miasteczko, ruiny dawnego pałacu i najstarszy zachowany klasztor lamajski w Mongolii – Erdene Dzu. Tutaj poszukamy ducha dawnej świetności Mongolii i spotkamy rezydujących w klasztorze mnichów.

Na ten dzień przypada inauguracja Festiwalu Naadam. Będziemy uczestniczyć w ceremonii otwarcia, a następnie kibicować sportowcom w wyścigach konnych, zapasach i strzelaniu z łuku. Lunch, kolacja i nocleg w ger kempingu w Karakorum.

Po wczorajszych sportowych emocjach czeka nas całodniowy relaks. Dziś obierzemy kierunek na północ Mongolii. Zatrzymamy się nad rzeką Tamir i zażyjemy kąpieli w naturalnych, gorących źródłach Tsenkher. Lunch, kolacja i nocleg w ger kempingu przy źródłach.

wyprawa-mongolia-gorace-zrodla-Tsenkher-soul-travel

Dalej podążamy na północ. Po drodze zatrzymamy się przy świętej skale Taikhar, gdzie lokalni mieszkańcy zanoszą swoje prośby do lokalnych bóstw i duchów natury. Następnie przejedziemy nad dziką rzekę Chuluut.

Z głębokiego klifu będziemy obserwować pływające w rzece ryby. Również tego dnia udamy się na wędrówkę do wygasłego wulkanu Khorgo w Parku Narodowym Terkh i jaskiń w jego pobliżu. Lunch na świeżym powietrzu. Kolacja i nocleg w ger kempingu nad Jeziorem Terkhiin.

 

Śniadanie w pięknych okolicznościach przyrody Parku Narodowego Białego Jeziora. Ten dzień poświęcimy na niespieszną eksplorację okolic i wypoczynek nad jeziorem. To czas na naładowanie baterii przed kolejną, najdłuższą trasą podczas naszej wyprawy do Mongolii. Lunch, kolacja i nocleg w ger kempingu nad Jeziorem Terkhiin.

wyprawa-mongolia-park-narodowy-terkh-biale-jezioro-soul-travel

Wczesnym rankiem wyruszymy w całodniową trasę do miejscowości Moron. Jest to droga po górzystym terenie pasma Khangai, częściowo asfaltowa, ale w większości szutrowa i polna. Miniemy wysokie górskie przełęcze, rzeki, skaliste i leśne wzgórza. W miejscach szczególnych będzie czas na postój, odpoczynek i odetchnięcie górskim powietrzem. Ostatni przystanek po drodze to południowy brzeg rzeki Delger, przy stosie kamieni Ovoo, który jest poświęcony bogu natury. Lunch na trasie. Kolacja i nocleg w hotelu w Moron.

wyprawa-mongolia-jurty-gory-soul-travel

 

 

Dziś będziemy celebrować drugi dzień Festiwalu Naadam. Nie tylko jako kibice, ale dołączymy też do wspólnego świętowania z konnymi zawodnikami w ich jurtach. Czyli weźmiemy udział w zakulisowych celebracjach, po ukończeniu Festiwalu. Co ciekawe, w zawodach jeżdżą już 4-letni dżokeje. Dodatkowa kategoria wiekowa zawodników to 4-9 lat.

wyprawa-mongolia-festiwal-nadaam-dzokeje-soul-travel

Podczas spaceru po miasteczku odwiedzimy skromne lokalne muzeum, które skrywa niezwykłe eksponaty – jedne z najstarszych i najlepiej zachowanych rytualnych strojów szamańskich. Niektóre z nich liczą sobie ponad 200 lat. Lunch w lokalnej restauracji. Kolacja i nocleg w hotelu w Moron.

Rano przejedziemy w stronę jeziora Chubsuguł. Po drodze zatrzymamy się w dolinie Uushig przy kompleksie pomników jeleni i grobów w kręgach datowanych na III wiek p.n.e. Jezioro znajduje się w Parku Narodowym Chubsuguł, z niezwykle zróżnicowanym krajobrazem, na który składają się wysokie pasma górskie z ośnieżonymi szczytami, bujna tajga, wiele rzek i strumieni.

mongolia-wyprawa-jezioro-chubsugul-soul-travel

W wiosce Arbulag złożymy wizytę Drzewie Matce, które jest czczone przez lokalnych mieszkańców i szamanów. Na lunch dojedziemy do ger kempingu, gdzie zakwaterujemy się na kolejne dni.

Po południu spotkamy się z lokalnym szamanem, który odprawi rytuały i poświęci nam swój czas. Przebieg ceremonii leży w naszych rękach – każdy będzie mógł zwrócić się do szamana z prośbą o wróżbę, poradę lub oczyszczenie swojego otoczenia ze złej energii. Kolacja i nocleg w ger kempingu nad jeziorem Chubsuguł.

Śniadanie w pięknych okolicznościach przyrody, a po posiłku eksploracja okolic. Na terenie Parku przebywają rodziny koczowniczych pasterzy reniferów – Tsataanowie. W miesiącach letnich, jeżeli warunki na to pozwalają, przenoszą swoje obozy bliżej wiosek na jeziorem Chubsuguł. Przy takiej okazji, będziemy mieli możliwość odwiedzenia ich obozu złożonego z charakterystycznych namiotów tipi.

mieszkancy-mongolii-tsataan-rodzina-soul-travel

Udamy się też na wędrówkę na szczyt Khisaa. To doskonałe miejsce, aby spojrzeć z góry na rozległe jezioro, wyspy wyróżniające się na jego tafli i objąć wzrokiem majestatyczne pasmo górskie Sajanów. Lunch zjemy na świeżym powietrzu. Powrót do ger kempingu na kolację.

Czas wolny spędzony według własnych upodobań. Przewodnicy chętnie podpowiedzą ciekawe propozycje. Przed powrotem do Ułan Bator szczególnie polecamy relaks nad lazurową taflą jeziora Chubsuguł. A, jeśli ktoś zapragnie dalszej eksploracji – przewodnicy są do dyspozycji. Lunch, kolacja i nocleg w ger kempingu nad jeziorem Chubsuguł.

wyprawa-mongolia-ger-camping-soul-travel

Po śniadaniu, wcześnie rano przejedziemy na lotnisko w Moron. Przelot do Ułan Bator. Transfer z lotniska do hotelu. Odpoczynek przed powrotem do Polski.

Wykwaterowanie i przejazd na lotnisko. Przelot Ułan Bator – Warszawa, z przesiadką w jednym z miast w Azji. Przylot do Warszawy następnego dnia.

Uwaga: możliwość zmiany kolejności w programie z przyczyn niezależnych od organizatorów.

Cena zawiera

 • przelot wewnętrzny na trasie Moron – Ułan Bator (maks. waga bagażu: 15 kg, nadbagaż dodatkowo płatny: 4 $ za 1 kg)
 • zakwaterowanie w pokoju 2-osobowym z łazienką w hotelu 4* w Ułan Bator (2 noce), 2 hotelu 3* w Moron (2 noce), w ger kempingach (7 nocy), w jurtach koczowników (2 noce)
 • prywatny transport samochodami 4×4: jeep lub minivan (komfort: 3 uczestników w samochodzie)
 • odżywcza lokalna i międzynarodowa kuchnia (wszystkie śniadania, obiady, kolacje), 2 razy piknik w terenie
 • wejścia do muzeów, obiektów kulturalnych
 • udział w ceremoniach szamańskich
 • procedura pozyskania wizy, wszelkie dokumenty i pozwolenia
 • opieka polskojęzycznego przewodnika Soul Travel, Szury Bruni
 • opieka anglojęzycznego lokalnego przewodnika
 • składka Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego
 • składka Turystycznego Funduszu Ubezpieczeniowego
 • ubezpieczenie KL – 100 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 2 000 PLN
 • 5% dochodów wspiera lokalne projekty

Cena nie zawiera

 • bilety lotnicze (Warszawa – Ułan Bator – Warszawa) – obecnie około 5000 PLN
 • napoje do posiłków i wydatki natury osobistej
 • na opłaty do wejść do Parków Narodowych, przyrodniczych obszarów chronionych, specjalne pozwolenia, część posiłków oraz napiwki należy przeznaczyć 370 USD (płatne na miejscu)
 • dopłata do pokoju jednoosobowego w Ułan Bator, Moron oraz do ger kempingu jednoosobowego to 470 USD (nie ma możliwości noclegu jednoosobowego w jurcie (2 noce)

Elementy składowe ceny

Podróżujesz odpowiedzialnie. Inwestujesz w unikalne doświadczenia.

 • koszty wyprawy

  to między innymi: unikalne noclegi, wyżywienie, prywatny transport i lokalne loty, ubezpieczenie z rozszerzonymi świadczeniami, bilety wstępu i uczciwe wynagrodzenie naszych przewodników

 • napiwki i donacje

  wsparcie dla miejscowych przewodników, pomocników, kierowców, bagażowych; donacje dla klasztorów i lokalnych społeczności

 • koszty stałe i marża

  utrzymanie i prowadzenie firmy, np. pensje pracowników, gwarancje i pozwolenia organizatora turystyki, zysk oraz środki na rozwój

 • podatki i opłaty

  działamy legalnie i odprowadzamy podatki w Polsce

 • inicjatywy społeczne

  minimum 5% zysku z wyprawy trafia wprost do tych, którzy potrzebują wsparcia – odwdzięczasz się za możliwość wypoczynku; wspierane inicjatywy uzgadniamy w porozumieniu z lokalnymi społecznościami

Punkty programu

Rytm podróży do Mongolii wyznaczać będą szamańskie rytuały pośród dziewiczej natury, buddyjskie mantry niesione przez wiatr, rozmowy z pasterzami przy wieczornych ogniskach, fale najgłębszego jeziora Mongolii i rozgwieżdżone niebo nad naszymi głowami.

wyprawa-mongolia-jurta-noca-soul-travel

Po międzykontynentalnym przelocie do Ułan Bator, ruszymy na południowy zachód przez rozległe, mongolskie stepy. Po dotarciu do Parku Narodowego Khogno Khan, zagościmy w jurtach u lokalnej rodziny koczowników. Wykorzystamy ten czas na rozmowy, wspólne gotowanie, codzienne rytuały i spotkania z lokalnym szamanem. Park, prócz nietypowego połączenia stepu i tajgi, skrywa w sobie wiele wyjątkowych miejsc, takich jak ruiny klasztoru Erdene Khambiin, czy świętą skałę Khadagt Khoshuu.

Jadąc dalej na zachód zatrzymamy się w dawnej stolicy Karakorum, gdzie zanurzymy się w historię Wielkiego Imperium i najstarszej świątyni lamajskiej – Erdene Dzuu. Tutaj też weźmiemy udział w inauguracji lokalnej wersji narodowego święta Naadam. Następnie udamy się do Tsenkher i zanurzymy się w gorących źródłach, które ukoją nasze ciała i przygotują na dalsze doznania.

Od tej pory, obierając kierunek na północ, zatrzymamy się przy świętej skale Thaikar Chuluut, wespniemy się na wulkan Khorgo i dotrzemy do miejscowości Moron, gdzie będziemy kontynuować celebrację Festiwalu Naadam. Trzy najważniejsze, mongolskie dyscypliny sportowe – zapasy, łucznictwo i wyścigi konne – zapewnią nam niezwykłe emocje.

Po obserwacji na żywo sportowych rywalizacji, udamy się nad jezioro Chubsuguł, które jest nazywane siostrą Bajkału. Tutaj spędzimy kilka dni, aby naładować baterie wśród natury,  doświadczyć szamańskiego rytuału, a przy sprzyjających warunkach spotkać się z lokalnymi pasterzami reniferów. Podczas specjalnej ceremonii zobaczymy, jak szaman wchodzi w trans i nawiązuje kontakt z duchami przodków. Chętni udadzą się na osobiste spotkanie z szamanem.

Poza miastami i większymi wioskami, Mongołowie mieszkają na stepach i w tajdze w charakterystycznych namiotach, zwanych ger. To rodzaj okrągłej jurty z płaskim dachem, której drewniany szkielet jest pokryty różnymi tkaninami. Taka konstrukcja chroni przed palącym słońcem i mroźnym wiatrem. Na środku jurty znajduje się piec, który służy do przygotowywania posiłków, podgrzania herbaty i ogrzewania pomieszczenia.

wycieczka-mongolia-nocowanie-w-jurcie-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Podczas naszej wyprawy do Mongolii, poza zakwaterowaniem w hotelach w Ułan Bator i Moron, będziemy korzystali  z ger kempingów. Gdy dotrzemy do koczowników w Parku Narodowym Khogno Khan, zamieszkamy w gościnnych jurtach, tuż obok jurt gospodarzy – rodziny nomadów. Zasiądziemy razem do wspólnych posiłków i będziemy towarzyszyć im w codziennych aktywnościach.

Praktyki szamańskie w Mongolii są oparte na kulcie przyrody. Wierzy się, że duchy przodków żyją w lesie jako zwierzęta, które dają wskazówki żyjącym. Oddaje się cześć również górom, a w miejscach wyjątkowych przyrodniczo, tworzy się tzw. kopce Owoo, gdzie zawsze warto zostawić podarek dla pobliskich bóstw czy duchów w podzięce za wstawiennictwo lub w ramach przeprosin za naruszanie ich spokoju.

 

Szamani odprawiają rytuały, które pomagają w codziennym życiu, np. w przygotowaniach do polowań i przywoływaniu deszczu. Każdy może indywidualnie poprosić szamana o radę, czy też wróżbę, np. z kości owiec. Za większą opłatą – w postaci kozła, wódki, mleka bądź jedwabnych materiałów – szaman może odprawić rytuał wypędzania złych duchów lub przygotować ceremonię dla całej wioski.

Ceremonie podczas wyprawy do Mongolii będą wykonywane w naturze, na terenie odwiedzanych przez nas parków narodowych – Khogno Khan i Chubsuguł. Odwiedzimy święte miejsca – skały, góry i Drzewa Matki. Wszystkie one są przekaźnikami energii pomiędzy niebem, jądrem ziemi, przestrzenią powietrzną i nami.

To park narodowy ustanowiony przez państwo ze względu na jego wartość historyczną, kulturową i środowiskową. Szczególnie interesujący jest jego ekosystem: spotykają się tutaj step z tajgą, a wzdłuż wzniesienia Khogno Khan ciągnie się 5-kilometrowy pas wydm.

wyprawa-do-mongoli-Park-Narodowy-Khogno-Khan-soul-travel

U podnóża góry Khogno Khan znajdują się ruiny lamajskiego Erdene Khambiin Khiis z XVII wieku, a samo wzniesienie jest objęte kultem. Zarówno lamajscy mnichowie, jak i wyznawcy szamanizmu odwiedzają tutejsze święte miejsca, m.in. skałę Khadagt Khoshuu i Drzewo Matkę, gdzie odprawia się ceremonie ku czci przyrody. Park Narodowy Khogno Khan będzie dla nas miejscem bliskiego spotkania z rodzinami pasterzy-nomadów, którzy latem na pobliskich łąkach rozkładają swoje jurtowe obozowiska i wypasają zwierzęta. Tutaj także spotkamy się z lokalnym szamanem, który swoim rytuałem przybliży tajemnice lokalnych wzniesień i otaczającej nas przyrody.

Ruiny dawnej stolicy Imperium Mongolskiego, założonej przez samego Czyngis-chana w 1220 r., leżą nad rzeką Orchon. Wraz z pobliskim, najstarszym i najlepiej zachowanym w całym kraju klasztorem lamajskim Erdene Dzuu, są częścią krajobrazu kulturowego doliny rzeki Orchon, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tutaj poszukamy ducha dawnej świetności Mongolii, ale też przyglądniemy się sportowym zmaganiom, organizowanym w ramach narodowego Festiwalu Naadam.

mongolia-wyprawa-karakorum-soul-travel

Święto narodowe i tradycyjny mongolski festiwal sportowy, którego historia sięga czasów samego Chyngis-hana. Nazywany również festiwalem trzech gier – łucznictwa, zapasów i wyścigów konnych. Najhuczniej obchodzony jest w Ułan Bator, wśród tysiąca widzów, polityków i zagranicznych delegatów. To święto państwowe, więc zawody i mniejsze festiwale odbywają się w całej Mongolii. To okazja do spotkania rodów oraz znajomych, wspólnych celebracji, śpiewów oraz sprawdzenia fizycznej sprawności. My będziemy mogli przypatrywać się sportowym zmaganiom w kameralnej atmosferze, w miejscowościach Karakorum i Moron, na terenie stadionu i na otwartych terenach stepów mongolskich.

Prowincja Arkhangai słynie z wulkanów, które swoją podziemną aktywnością podgrzewają lokalne wody do temperatury 86 stopni. Stąd też na północnym zboczu gór Khangai, SPA z gorącymi źródłami jest dostępne przez cały rok. To będzie nasz przystanek w drodze na północ Mongolii. Zanurzymy się w leczniczych, gorących źródłach z widokiem na zalesione wzgórza i klify.

wycieczka-mongolia-Gorace-zrodla-Tsenkher-camping-soul-travel

Okolice jeziora Terkhiin Tsagaan są usiane wzgórzami, które stanowią główny element krajobrazu krainy Changaju. Wśród tych wzgórz znajduje się wygasły wulkan Khorgo. Jego krater, z małym jeziorkiem w środku, będzie celem naszej pieszej wędrówki w Parku Narodowym Terkh. To miejsce naturalnego połączenia dwóch świętych dla Mongołów elementów świata przyrody – gór i ognia. Po drodze zobaczymy wiele kopców ofiarnych ułożonych z kamieni wulkanicznych i odwiedzimy znajdujące się w okolicy jaskinie.

wyprawa-mongolia-park-narodowy-terkh-kopce-kamieni-soul-travel

Jezioro Chubsuguł (Khövsgöl Nuur – dosłownie „jezioro z wielką wodą”) jest największym słodkowodnym jeziorem w Mongolii pod względem zasobów wody i drugim co do wielkości (2760 km²). Ze względu na bliskość Bajkału jezioro bywa nazywane „Małym Bajkałem” lub jego siostrą.

wyprawa-mongolia-jezioro-Chubsugul-soul-travel

Chubsuguł znajduje się w północno-zachodniej Mongolii, niedaleko granicy z Rosją, u podnóża wschodnich Gór Sajanów na wysokości ok. 1645 m n. p. m. To tutaj, nad jeziorem Chubsuguł, przyjdzie nam spędzić noc w wygodnych jurtach, delektować się dziewiczą przyrodą, spotkać pasterzy reniferów i raz jeszcze doświadczyć szamańskich rytuałów.

Partnerzy

Wszyscy uczestnicy otrzymają upominki –  własną fotoksiążkę ArtiBook ONE 30×20 (60 stron) i stałą zniżkę na zakupy w sklepie Artibo ważną do końca roku.


FAQ

Kliknij Zapisz się na stronie wyprawy. Uzupełnij informacje i wpłać zaliczkę (4000 PLN). Następnie zaznacz zgody, abyśmy mogli na Twojego maila przesłać uzupełnioną i podpisaną umowę oraz krótki formularz online do wypełnienia (odeślij nam go w ciągu 72 h). Pozostała płatność za wyprawę rozłożona jest na dwie raty.

Wyprawę potwierdzamy, gdy zapisze się minimalna ilość uczestników. Dodatkowe informacje, w tym propozycje przelotów lotniczych, przesyłamy po potwierdzeniu wyprawy lub na 2-6 miesięcy przed jej terminem (w zależności od kierunku).

 

Nie musisz. Równie dobrze możesz dołączyć do nas prosto z wycieczki na Alaskę czy podróży służbowej w Gruzji.

W tym przypadku możesz też liczyć na nasze wsparcie w indywidualnym zakupie biletu, w tym lotów w jedną stronę, a także dotarciu do miejsca docelowego.

Z powodzeniem pomagaliśmy w zakupach wyjątkowo trudnych lotów i połączeń. Także napisz do nas od razu, a unikniesz niepotrzebnego stresu.

Cena międzynarodowych biletów lotniczych jest zmienna. Zależy m.in. od sezonu i ilości dni do wylotu. Z doświadczenia wiemy też, że dołączacie do nas z różnych stron świata. Dlatego bilety te nie są wliczone w koszty wyprawy.

Za to chętnie służymy pomocą w rezerwacji i zakupie biletów, które umożliwiają podróż w tym samym czasie, co przewodnik wyprawy.

Jeśli chcesz skorzystać z takiej możliwości, powiadom nas, z jakiego miasta wylatujesz.

Tak. Płatność każdej wyprawy rozłożona jest na wpłatę zaliczki i dwie raty. Jeśli chcesz otrzymać indywidualną propozycję spłaty, skontaktuj się z nami.

Tak. Przy rezerwacji wyprawy, zaznacz w formularzu, że potrzebujesz fakturę i podaj dane.

Jeśli chcesz mieć gwarancję 100% zwrotu kosztów, gdy zrezygnujesz z wyprawy przed jej rozpoczęciem, to zakup w tym celu ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Takie ubezpieczenie podpisuje się do 5 dni od daty zawarcia umowy w sprawie wyprawy. Koszt ubezpieczenia wynosi 2,8% ceny wyprawy, a w przypadku chorób przewlekłych 5,6%. Wtedy 100% kosztów rezygnacji wyprawy zwraca Ubezpieczyciel.

Możesz ubezpieczyć się samodzielnie lub za naszym pośrednictwem podczas rezerwacji wyprawy (nie naliczamy za to dodatkowych kosztów).

Jeśli zrezygnujesz z ubezpieczenia wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, to możesz odwołać rezerwację w formie pisemnej, najpóźniej w terminie 30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy. Wówczas zwracamy kwotę wpłaconą przez Ciebie z wyłączeniem bezzwrotnej zaliczki:

a) w terminie od 21-30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 25% ceny wyprawy

b) w terminie od 14-20 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 50% ceny wyprawy

c) w terminie od 07-13 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 75% ceny wyprawy

d) w terminie do 07 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 100 % ceny wyprawy

Choć wyprawa do Mongolii obejmuje piesze wędrówki, to nie musisz mieć szczególnej kondycji. Aktywności odbędą się pod okiem doświadczonych przewodników i będą dostosowane do indywidualnego tempa podróżników.

Polisa UNIQA chroni w razie zakażenia się COVID-em w czasie pobytu za granicą. Polisa pokrywa koszty leczenia oraz transportu. Nieważne, kiedy doszło do zarażenia.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Ubezpieczyciela.

Na ten moment nie obowiązują żadne testy COVID -19.
Aktualne informacje otrzymasz w stosownym czasie przed wyprawą.

Zazwyczaj kraje wymagają testów wykonywanych nie później niż na 72 godziny przed przylotem do kraju destynacji. Większość krajów akceptuje testy wykonywane metodą RT-PCR (czyli genetyczne), w której pobiera się wymaz z gardła. Tak jest też w przypadku Egiptu.

Dla ułatwienia dołączamy listę laboratoriów w Polsce: kliknij.

Wytyczne są zmienne. Dlatego sprawdzimy aktualne informacje i powiadomimy Cię w odpowiednim czasie przed wyprawą.

Po pierwsze, bardzo nam przykro z tego powodu i życzymy Ci dużo zdrowia! Po drugie, aby uniknąć takich sytuacji, zalecamy Ci ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Ubezpieczenie musi być podpisane do 5 dni od daty zawarcia umowy. Kosztuje 2,8% ceny wyprawy. Wówczas poniesione koszty zwraca Ubezpieczyciel.

Możemy zająć się Twoim ubezpieczeniem, nie doliczamy za to kosztów. Wystarczy, że w procesie rezerwacji wyprawy online zaznaczysz, że jesteś zainteresowany tym rodzajem ubezpieczenia.

Wszystkim nam będzie przykro, że wspólna podróż odwlecze się w czasie. Żeby nie dokładać sobie stresu, zaliczkę zwracamy Ci już w ciągu 14 dni.

Przed wyprawą otrzymasz od nas mailem praktyczne informacje, jak się przygotować do podróży.

Opinie podróżników

4000 PLN + 2870 USD

03/07/2022

18/07/2022

6 - 12 osób

15 godzin

Alexandre Szura Bruni

Alexandre Szura Bruni

Przewodnik

Alexandre Szura Bruni

Pół-Polak, pół-Rosjanin, wielokrotnie przemierzał syberyjskie bezkresy.

Przemierzał m.in. Ałtaj, Tuwę, Chakasję, a przede wszystkim Buriację. Z wykształcenia antropolog i filozof, doktorant Artes Liberales UW. 

Odwiedził ponad 50 krajów, w pierwszą samotną podróż wyruszając w wieku 18 lat. Odbył m.in. roczną wyprawę przez Azję, mieszkał samotnie w tajdze, przez 2 miesiące przemierzał autostopem Syberię. Do tej części świata, z Buriacją i Morzem Syberii na czele, wraca najchętniej. Z jeziorem Bajkał i wyspą Olchon łączy go szczególna więź.

Alexandre Szura Bruni

Prowadzi wyprawy:

Zobacz Podobne Wyprawy

Alternatywne podróże, fotowyprawy i wyjazdy szyte na miarę.

Zobacz wyprawy

Wiatrem pisane

W kulturze Majów wiatr przynosi nowe inspiracje. Z tą myślą piszemy blog o podróżach w rytmie slow. Zainspiruj się. Bez względu na to, czy wolisz ekskluzywne wakacje, trekking w Himalajach, a może nocleg w jurcie na pustyni.

Zobacz wszystkie