wyprawa-mongolia-szaman-soul-travel

Połączeni z naturą – wyprawa do Mongolii śladami nomadów

Związek z naturą to nierozerwalny element tożsamości Mongołów. Pomiędzy Ojcem Niebem a Matką Ziemią, znajduje się Człowiek oraz cała plejada bytów materialnych i niematerialnych. To lokalne bóstwa, duchy krajobrazu, miejsca mocy i energii.

Podczas wyprawy do Mongolii doświadczymy natury wszystkimi zmysłami. Przekonamy się, jak przeplatają się lokalne religie, rdzenne wierzenia i wiekowe tradycje, pozwalając mieszkańcom pozostawać w pełnej harmonii z rytmem przyrody. Naszą podróż do Mongolii uświetni tradycyjny mongolski festiwal Danshig – Naadam.

Będziemy blisko ludzi. Zamieszkamy na stepie, w jurtach, tuż obok rodziny koczowników. Poznamy lamajskich mnichów, weźmiemy udział w świątynnych ceremoniach. Spotkamy miejscowych szamanów, którzy przez swoje rytuały wprowadzą nas w świat duchów, zamieszkujących niebiosa, wody, skały i drzewa.

Kluczem dla naszej wyprawy jest czas, przestrzeń i ludzie. Aby doświadczyć esencji Mongolii, trzeba wolniej, mniej, często kilka dni w jednym miejscu. W Mongolii się nie da „zwiedzać”. Owszem, czymś oko od czasu do czasu trzeba nakarmić 🙂 To nasz cel wyprawy: poznawać mając czas na integrację wewnątrz. By poczuć ten kraj potrzeba doświadczeń ciszy, pustki, rozmów z ludźmi i obserwacji świata.

Pobierz ilustrowany PDF

Mongolia – mapa i pogoda

Mongolia leży w środkowowschodniej Azji. Sąsiaduje z Rosją od północy, a z Chinami od wschodu, zachodu i południa. Klimat Mongolii jest surowy, umiarkowany o typie kontynentalnym. To oznacza gorące lata i mroźne zimy. Podczas naszej wyprawy do Mongolii, pogoda będzie sprzyjać eksploracji mongolskich bezkresów. Temperatury w Mongolii w lipcu i sierpniu średnio wskazują 18°C – 22°C.


Atrakcje

  • nocleg w tradycyjnych jurtach w Parkach Narodowych
  • wspólne posiłki, rozmowy i uczestnictwo w codziennych obowiązkach z lokalną społecznością
  • pobyt nad krystalicznie czystym jeziorem Chubsuguł
  • udział w narodowym festiwalu Danshig Nadaam, gdzie tradycyjne dyscypliny mongolskie (łucznictwo, zapasy, jeździectwo) łączą się z buddyjskimi ceremoniami
  • tradycyjna kuchnia mongolska i wspólne przyrządzanie posiłków z gospodarzami
  • eksploracja Karakorum – stolicy Imperium Mongolskiego w XIII wieku
  • zregenerujemy się kilka nocy we wspaniałym Jalman Meadows (wysoko komfortowym hotelu w jurtach)
  • uczestnictwo w lokalnych ceremoniach i szamańskich rytuałach wśród dziewiczej przyrody i świętych miejsc
  • eksploracja tradycyjnych miejsc mocy
  • możliwosć indywidualnych spotkań z lokalnym szamanem

Plan wyprawy

Wylot z Warszawy do stolicy Mongolii – Ułan Bator, z przesiadką w jednym z miast Azji.

mongolia-wyprawa-turystka-na-stepach-soul-travel

 

Przylot do stolicy w godzinach popołudniowych. Zakwaterowanie w hotelu w Ułan Bator. Czas wolny na odpoczynek i adaptację do nowej strefy czasowej. Popołudniowy spacer do centrum, wieczorem uroczysta kolacja. Następnego dnia wizyta w klasztorze Gandan, czyli głównym ośrodku buddyzmu Mongolii. Doświadczymy tam duchowości oraz codziennego rytmu mongolskiego lamaizmu. Udamy się również do rozległego Muzeum Czyngis-chana, gdzie na 9 piętrach znajdziemy bogactwo historycznych i etnograficznych eksponatów ilustrujących dzieje Mongolii, od czasów prehistorycznych, przez rozkwit i upadek Imperium, aż do czasów współczesnych.

wycieczka-mongolia-ulan-bator-monaster-mnich-soul-travel

Po śniadaniu wsiądziemy w samolot, którym polecimy na północ Mongolii, do Mörön, aby stamtąd wyruszyć w stronę jeziora Chubsuguł, zwanego „małym Bajkałem”. Po drodze obejrzymy tajemnicze Kamienie Jeleni – prehistoryczne stanowisko megalityczne z epoki brązu znajdujące się pod patronatem UNESCO.

wyprawa-mongolia-ger-camping-soul-travel

Po dotarciu nad jezioro wsiądziemy na łódź, którą dopłyniemy na odludny półwysep Ar Davhar, gdzie spędzimy 3 kolejne noce w przepięknie położonym ger-campie.

Następne dwa dni to obcowanie z dziewiczą przyrodą otaczającego Parku Narodowego Chubsuguł. Będziemy zażywać kąpieli w krystalicznej wodzie, spacerować dzikim wybrzeżem, przemierzać zalesione wzgórza i odwiedzać lokalne miejsca kultu, np. skałę Tsomo, do której lokalni mieszkańcy przypływają łodziami, aby złożyć swym bóstwom ofiary. Gościć też będziemy u miejscowych koczowników, którzy z dziada pradziada wiodą pasterskie życie.

Wsiądziemy z powrotem na łódź, która zabierze nas do miejscowości Hatgal, a stamtąd wyruszymy na południe, wzdłuż największej rzeki Mongolii – Selengi. W ten sposób, pokonując góry, stepy i równiny dotrzemy do odludnego regionu Arhangai. Zostaniemy tam przez dwie noce w towarzystwie koczowników, zaznając mongolskiej gościnności i uroków pasterskiego życia, w otoczeniu owiec, kóz, koni i jaków.

podroze-szyte-na-miare-mongolia-jurta-soul-travel

Spędzimy cały dzień z rodzinami koczowników. Jednocześnie będzie to czas odpoczynku i kontemplacji, by uspokoić oddech i wsłuchać się siebie. Będziemy mogli zmniejszyć obroty, towarzysząc ludziom, których życie od pokoleń toczy się w zgodzie z rytmem natury.

mongolia-relacja-z-podrozy-bizuteria-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Po śniadaniu ruszymy dalej na wschód, wzdłuż rzeki Hanui, przemierzając rozległe tereny pasterskie, podziwiając piękno Mongolii centralnej i skalę tamtejszego koczownictwa. Odwiedzimy miejscowość Cecerleg, a na noc zatrzymamy się u stóp malowniczych gór Hangai, napawając się krajobrazem, oraz potęgą nieprzebranych przestrzeni.

wyprawa-mongolia-festiwal-nadaam-dzokeje-soul-travel

 

Rano wyruszymy dalej w kierunku Ułan Bator. Po drodze zatrzymamy się w Karakorum – stolicy Imperium Mongolskiego w XIII wieku – gdzie odwiedzimy lokalne muzeum, a także jeden z najstarszych klasztorów Mongolii. Wybudowany w XVI w. Erdene Zuu powstał przy ruinach tego, co pozostało z dawnej stolicy, doszczętnie zniszczonej przez chińskie wojska dynastii Ming.

Pod wieczór dotrzemy do Ułan Bator, by odpocząć po  bogatej w doznania podróży, nacieszyć się dobrami cywilizacji, a może nawet skosztować atrakcji nocnego życia stolicy.

Dzień upłynie na celebracji festiwalu Danshig Naadam  będącego wielkim wydarzeniem dla dużej części mongolskiej społeczności. Obok tradycyjnych dyscyplin sportów mongolskich – jeździectwa, łucznictwa i zapasów – na Danshig Nadaam odbywać się będą także ceremonie religijne, w tym klasyczne tańce Tsam, pełne kolorowych strojów i buddyjskich instrumentów.

wyjazdy-indywidualne-mongolia-festiwal-kobieta-soul-travel

Festiwal ten został reaktywowany po niemal stu latach – w latach 30’ władza władza komunistyczna, systematycznie represjonująca ruchy religijne, wymazała z mongolskich festiwali Naadam ich duchowy pierwiastek. Dopiero od kilku lat na powrót świętowany jest Danshig Naadam – jak za dawnych czasów odbywa się on pod patronatem lamów, dzięki czemu święto to nabiera również charakteru ceremonii religijnej.

Rano opuścimy stolicę i skierujemy się dalej na wschód – naszym celem będzie dolina rzeki Tuul w parku narodowym Khan Khentii. Po drodze ujrzymy 40-metrową statuę Czyngis-chana na koniu, będącą największym na świecie konnym pomnikiem. Droga prowadzić nas będzie przez malowniczą, pokrytą stepem dolinę. Mijać będziemy porozrzucane na równinach jurty i stada pasącego się bydła, a wszystko to wśród kwietnych łąk. W takich okolicznościach trafimy do naszego ger-campu, w którym spędzimy 3 kolejne noce.

wycieczki-indywidualne-mongolia-dzieci-na-koniach-soul-travel

Te dni spędzimy eksplorując majestatyczny rezerwat Khan Khentii, kontemplując piękno otaczającej przyrody i napawając się rytmem życia mongolskich koczowników. Będzie to czas refleksji, kontaktu z pasterzami, ale i z samym sobą. Każdy będzie mógł pójść za własnym głosem – mknąc na koniu po stepie, pokonując pontonem górską rzekę, przemierzając rowerem bezkresne przestrzenie, czy też włócząc się pieszo pośród łąk (atrakcje wliczone).

konna-wyprawa-mongolia-podroze-szyte-na-miare-stado-koni-soul-travel

Na zmęczone ciała czekać będzie mongolska sauna nad brzegiem rzeki, po której nie ma nic lepszego, niż skok do mroźnej, krystalicznie czystej wody. Będziemy ładować baterie przed powrotem do Polski, czerpiąc z dobrodziejstw tego mongolskiego świata: przestrzeni, jasności, czasu i siły.

Po śniadaniu pożegnamy się z pasterzami i wyruszymy z powrotem do Ułan Bator. Po przyjeździe do stolicy oraz zakwaterowaniu w hotelu przyjdzie czas na odpoczynek, ostatnie zakupy przed wylotem, czy na samodzielne eksploracje miasta. Wieczorem odbędzie się uroczysta kolacja pożegnalna.

 

Wykwaterowanie i przejazd na lotnisko. Przelot Ułan Bator – Warszawa, z przesiadką w jednym z miast w Azji. Przylot do Warszawy następnego dnia.

Uwaga: możliwość zmiany kolejności w programie z przyczyn niezależnych od organizatorów.

Cena zawiera

  • przelot wewnętrzny na trasie Moron – Ułan Bator
  • zakwaterowanie w pokoju 2-osobowym z łazienką w hotelu 3* w Ułan Bator (5 nocy), w ger kempingach – jurtach (6 nocy), w komfortowych namiotach – tipi (2 noce)
  • prywatny transport samochodem minivan z napędem 4×4
  • odżywcza lokalna i międzynarodowa kuchnia (trzy posiłki dziennie: śniadania, obiady, kolacje)
  • wejścia do muzeów, obiektów kulturalnych i na tereny przyrodniczych obszarów chronionych
  • aktywności w trakcie programu, w Jalman Meadows: spływy pontonem lub kajakami, jazda konna lub rowerowa, sauna
  • udział w dwóch spotkaniach i ceremoniach szamańskich
  • procedura pozyskania wizy, wszelkie dokumenty i pozwolenia
  • opieka polskojęzycznego przewodnika Soul Travel, Szury Bruni
  • opieka lokalnego przewodnika
  • wszelki ekwipunek i logistyka podczas dwóch noclegów w tipi i trzech dni w drodze (kucharz, pomocnicy)
  • wiza mongolska, wszelkie dokumenty i pozwolenia
  • składka Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego
  • składka Turystycznego Funduszu Ubezpieczeniowego
  • ubezpieczenie KL – 100 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 2 000 PLN
  • 5% dochodów wspiera lokalne projekty

Cena nie zawiera

  • bilety lotnicze (Warszawa – Ułan Bator – Warszawa) – obecnie około 3500 PLN
  • napoje do posiłków i wydatki natury osobistej
  • na opłaty za część posiłków oraz napiwki należy przeznaczyć 220 USD (płatne na miejscu)
  • dopłata do pokoju jednoosobowego w Ułan Bator, Moron oraz na do ger kempingu jednoosobowego to 670 USD (nie ma możliwości noclegu jednoosobowego w jurcie (6 nocy)

Elementy składowe ceny

Podróżujesz odpowiedzialnie. Inwestujesz w unikalne doświadczenia.

  • koszty wyprawy

    to między innymi: unikalne noclegi, wyżywienie, prywatny transport i lokalne loty, ubezpieczenie z rozszerzonymi świadczeniami, bilety wstępu i uczciwe wynagrodzenie naszych przewodników

  • napiwki i donacje

    wsparcie dla miejscowych przewodników, pomocników, kierowców, bagażowych; donacje dla klasztorów i lokalnych społeczności

  • koszty stałe i marża

    utrzymanie i prowadzenie firmy, np. pensje pracowników, gwarancje i pozwolenia organizatora turystyki, zysk oraz środki na rozwój

  • podatki i opłaty

    działamy legalnie i odprowadzamy podatki w Polsce

  • inicjatywy społeczne

    minimum 5% zysku z wyprawy trafia wprost do tych, którzy potrzebują wsparcia – odwdzięczasz się za możliwość wypoczynku; wspierane inicjatywy uzgadniamy w porozumieniu z lokalnymi społecznościami

Punkty programu

Rytm podróży do Mongolii wyznaczać będą szamańskie rytuały pośród dziewiczej natury, buddyjskie mantry niesione przez wiatr, rozmowy przy herbacie w pasterskich jurtach, fale najgłębszego jeziora Mongolii i rozgwieżdżone niebo nad naszymi głowami.

wyprawa-mongolia-jurta-noca-soul-travel

Po międzykontynentalnym przelocie dotrzemy do stolicy, Ułan Bator. Tu na własne oczy ujrzymy zderzenie dawnej przeszłości z pędzącą przyszłością, poznamy historię imperium Czyngis-chana i odwiedzimy główny ośrodek mongolskiego buddyzmu, klasztor Gandan.

Aklimatyzacja i eksploracja stolicy zajmą nam półtora dnia. Następnie polecimy na północ kraju: w okolice jeziora Chubsuguł, noszącego przydomek „młodszego brata Bajkału”. Tam udamy się na archeologiczne stanowisko Ushgiin Övör, na którym ujrzymy Kamienie Jeleni – kompleks prehistorycznych megalitów sięgających wysokością nawet 4 m. Po dotarciu nad Chubsuguł wsiądziemy na łódź, by pokonać wody jeziora i dotrzeć do półwyspu Ar Davhar, na którym spędzimy 3 noce w jurtach. Będziemy podziwiać majestatyczny krajobraz najgłębszego jeziora Mongolii i otaczającego go Parku Narodowego, odwiedzać szamańskie miejsca mocy, eksplorować nadbrzeżne lasy, oraz spotykać się z zamieszkującymi step pasterzami.

Następnie wyruszymy na południowy wschód podążając wzdłuż Selengi – największej rzeki Mongolii, której wody wpływają do jeziora Bajkał. Pokonując bezdroża dotrzemy od odludnej prowincji Arhangai, w której zatrzymamy się w swoim obozowisku nieopodal miejscowych koczowników. Ich rytm życia od setek lat pozostaje niemal taki sam, a ich głównym dobytkiem niezmiennie pozostają: konie, owce, kozy i jaki. Doświadczymy uroków pasterskiego życia oraz poznamy tradycje i zwyczaje od kuchni. Pozwolimy sobie na zwolnienie tempa oraz na kontemplację bezkresu otaczającej nas przyrody.

Podążymy dalej na południe, wzdłuż wód rzeki Khanui, zatrzymując się u stóp malowniczych gór Hangai. Następnego dnia dotrzemy do Karakorum, XIII-wiecznej stolicy Imperium Mongolskiego. Odwiedzimy tam klasztor Erdene Zuu, zbudowany w XVI wieku przy a ruinach dawnej stolicy, po tym jak zniszczyły ją wojska dynastii Ming.

Jadąc dalej przez stepy wrócimy do Ułan Bator. Naszym celem będzie wyjątkowe święto: Danshig Naadam. W jego trakcie, wraz z setkami Mongołów, będziemy emocjonować się przebiegiem tradycyjnych zawodów: zapasów, łucznictwa, oraz jeździectwa. Będziemy jednocześnie świadkami lamaistycznych ceremonii oraz charakterystycznych tańców Tsam z maskami.

Po 2 nocach w stolicy z powrotem wyruszymy w dzikie odstępy, kierując się na północny-wschód w stronę doliny Tuul. Pokonując lasy i góry dotrzemy do kwiecistych Łąk Dżalmanu, gdzie przez dwa dni zaznamy rytmu życia miejscowych mieszkańców. Będzie można zwolnić nieco tempa, ale i pojeździć konno, spławić się łodzią po rzece, czy powłóczyć pośród łąk. Będzie to czas refleksji, kontaktu z pasterzami, ale i z samym sobą. Doświadczymy tego, co w Mongolii najcenniejsze – gościnności, ciepła ogniska domowego i nieskończonej wolności, ograniczonej jedynie przez linię horyzontu.

W ciągu całej naszej wyprawy będziemy świadkami życia rdzennych tradycji, biorąc udział w obrzędach, spotykając się z lamami, czy uczestnicząc w rytuałach w naturalnych miejscach mocy. Podczas specjalnej ceremonii zobaczymy, jak szaman wchodzi w trans i nawiązuje kontakt z duchami przodków. Chętni będą mieli możliwość osobistego spotkania z lokalnym szamanem.

Położone na wysokości 1645 m. n.p.m. tektoniczne jezioro Chubsuguł (Khövsgöl Nuur – dosłownie „jezioro z wielką wodą”) jest najgłębszym jeziorem Mongolii, mieszcząc w sobie 70% wody słodkiej tego kraju, oraz 2% słodkowodnych zasobów Ziemi. Słynie ze swojej krystalicznej czystości oraz bogactwa fauny i flory.

wyprawa-mongolia-jezioro-Chubsugul-soul-travel

Ze względu na bliskość Bajkału (oraz na ich geologiczne „pokrewieństwo”) Chubsuguł bywa nazywany „Małym Bajkałem” lub jego młodszym bratem. Jezioro znajduje się w północno-zachodniej Mongolii, u podnóża wschodnich Sajanów. Tereny naokoło jeziora posiadają status Parku Narodowego. Nad Chubsuguł spędzimy kilka nocy w wygodnych jurtach, będziemy delektować się dziewiczą przyrodą, spotykać miejscowych pasterzy i doświadczać lokalnych rytuałów.

Poza miastami i większymi wioskami, Mongołowie mieszkają na stepach i w tajdze w charakterystycznych namiotach, zwanych ger. To rodzaj okrągłej jurty, której drewniany szkielet jest pokryty różnymi tkaninami, najczęściej wojłokiem. Taka konstrukcja chroni przed palącym słońcem i mroźnym wiatrem. Na środku jurty znajduje się piec, który służy do przygotowywania posiłków, oraz do ogrzewania pomieszczenia.

wycieczka-mongolia-nocowanie-w-jurcie-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Podczas naszej wyprawy do Mongolii, poza zakwaterowaniem w hotelach w Ułan Bator i Moron, będziemy korzystali  z ger kempingów. Będziemy też mieli okazję spędzić więcej czasu w oryginalnych jurtach zamieszkałych przez pasterzy, mogąc na własnej skórze zaznać legendarnej mongolskiej gościnności oraz niezapomnianego smaku herbaty z mlekiem i solą.

Praktyki szamańskie w Mongolii są oparte na kulcie przyrody oraz wierze w najwyższe bóstwo mongolskiego panteonu: Tengeri, czyli Wiecznie Niebieskie Niebo. Wierzy się, że duchy przodków żyją czasem w postaci zwierząt dając wskazówki swoim potomkom. Oddaje się cześć również górom, skałom, rzekom i drzewom, a w uświęconych tradycją miejscach tworzy się tzw. kopce Owoo, gdzie zawsze warto zostawić podarek dla lokalnych bóstw czy duchów, w podzięce za wstawiennictwo lub w ramach przeprosin za naruszanie ich spokoju.

Szamani odprawiają rytuały, które pomagają w codziennym życiu, np. w przygotowaniach do polowań i przywoływaniu deszczu. Każdy może indywidualnie poprosić szamana o radę, czy też wróżbę, np. z kości owiec. Za większą opłatą – w postaci barana, wódki, mleka bądź jedwabnych materiałów – szaman może odprawić rytuał wypędzania złych duchów lub przygotować ceremonię dla całej wioski.

Ceremonie podczas wyprawy do Mongolii odbywać się będą w dzikiej naturze, na terenie odwiedzanych przez nas bezdroży, rezerwatów, czy parków narodowych. Odwiedzimy święte miejsca – skały, góry, leśne zagajniki, czy jaskinie. Wszystkie one, w świetle mongolskich wierzeń, są przekaźnikami energii pomiędzy światem niebiańskim a światem podziemnym. Jednocześnie poziom naszej egzystencji – znany nam świat fizyczny – reprezentować ma środek, który spaja sobą wszystkie wymiary rzeczywistości.

Ruiny dawnej stolicy Imperium Mongolskiego, założonej przez samego Czyngis-chana w 1220 r., leżą nad rzeką Orchon. Wraz z pobliskim, najstarszym i najlepiej zachowanym w całym kraju klasztorem lamajskim Erdene Dzuu, są częścią krajobrazu kulturowego doliny rzeki Orchon, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tutaj poszukamy ducha dawnej świetności Mongolii, Tutaj zagłębimy się w ducha świetności dawnej Mongolii, ale i poznamy bardziej dramatyczne epizody jej historii.

mongolia-wyprawa-karakorum-soul-travel

Nadaam, historia tego festiwalu sięga czasów samego Chyngis-hana. Nazywany jest również festiwalem trzech gier – łucznictwa, zapasów i wyścigów konnych.  To święto państwowe, więc zawody i mniejsze festiwale odbywają się w całej Mongolii. To również okazja do spotkania rodów oraz znajomych, wspólnych celebracji, śpiewów oraz sprawdzenia fizycznej sprawności.

Danshig Nadaam jest festiwalem wyjątkowym: reaktywowany po niemal stuleciu, po latach represji buddyzmu przez władze komunistyczne, jest wydarzeniem, któremu na powrót patronują lamowie. Dlatego też, poza zawodami sportowymi, będziemy świadkami barwnych ceremonii religijnych, m.in. tradycyjnych tańców Tsam. Danshing Nadaam odbywa się tylko w okolicach Ułan Bator a patronuje mu  największy klasztor w Mongolii – Gandan.

Zaledwie trzy godziny jazdy samochodem na północny wschód od mongolskiej stoli- cy Ułan Bator, w dolinie rzeki Tuul znajduje się Jalman Meadows Ger Camp. Jest to rozległe pastwisko, które latem usłane jest kwiatami. Położone na ściśle chronionym obszarze Khan Khentii, rozciągającym się aż do granicy rosyjsko-syberyjskiej. Obszar ten stanowi strefę przejściową stepu i najbardziej wysunięte na południe obszary lasów borealnych Syberii. Okolica jest idealna na piesze wędrówki lub jazdę konną. Wybierzesz się na rafting lub spływ kajakiem. Aktywności sprawią, że wieczorna sauna nad rzeką przyniesie upragnioną regenerację i relaks.

Jalman Meadows jest całkowicie samodzielnym kempingiem, rozkładanym na sezon letni i zabierany w zimie, nie pozostawiając żadnych śladów po turystycznych aktywnościach. Hotel korzysta z lokalnej technologii, o niskim wpływie na środowisko. Do przewożenia bagaży/jurt/żywności używane są jaki lub konie jeździeckie, będące własnością lokalnych pasterzy. To integruje społeczność i buduje dobre relacje w regionie. To wspaniałe miejsce na regenerację wrażeń i odpoczynek przed powrotem do kraju. To nasze 1000 gwiazdek. Spędzimy tam 3 noce.

Partnerzy

Wszyscy uczestnicy otrzymają upominki –  własną fotoksiążkę ArtiBook ONE 30×20 (60 stron) i stałą zniżkę na zakupy w sklepie Artibo ważną do końca roku.


FAQ

Kliknij Zapisz się na stronie wyprawy. Uzupełnij informacje i wpłać zaliczkę (4000 PLN). Następnie zaznacz zgody, abyśmy mogli na Twojego maila przesłać uzupełnioną i podpisaną umowę oraz krótki formularz online do wypełnienia (odeślij nam go w ciągu 72 h). Pozostała płatność za wyprawę rozłożona jest na dwie raty.

Wyprawę potwierdzamy, gdy zapisze się minimalna ilość uczestników. Dodatkowe informacje, w tym propozycje przelotów lotniczych, przesyłamy po potwierdzeniu wyprawy lub na 2-6 miesięcy przed jej terminem (w zależności od kierunku).

 

Nie musisz. Równie dobrze możesz dołączyć do nas prosto z wycieczki na Alaskę czy podróży służbowej w Gruzji.

W tym przypadku możesz też liczyć na nasze wsparcie w indywidualnym zakupie biletu, w tym lotów w jedną stronę, a także dotarciu do miejsca docelowego.

Z powodzeniem pomagaliśmy w zakupach wyjątkowo trudnych lotów i połączeń. Także napisz do nas od razu, a unikniesz niepotrzebnego stresu.

Cena międzynarodowych biletów lotniczych jest zmienna. Zależy m.in. od sezonu i ilości dni do wylotu. Z doświadczenia wiemy też, że dołączacie do nas z różnych stron świata. Dlatego bilety te nie są wliczone w koszty wyprawy.

Za to chętnie służymy pomocą w rezerwacji i zakupie biletów, które umożliwiają podróż w tym samym czasie, co przewodnik wyprawy.

Jeśli chcesz skorzystać z takiej możliwości, powiadom nas, z jakiego miasta wylatujesz.

Tak. Płatność każdej wyprawy rozłożona jest na wpłatę zaliczki i dwie raty. Jeśli chcesz otrzymać indywidualną propozycję spłaty, skontaktuj się z nami.

Tak. Przy rezerwacji wyprawy, zaznacz w formularzu, że potrzebujesz fakturę i podaj dane.

Jeśli chcesz mieć gwarancję 100% zwrotu kosztów, gdy zrezygnujesz z wyprawy przed jej rozpoczęciem, to zakup w tym celu ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Takie ubezpieczenie podpisuje się do 5 dni od daty zawarcia umowy w sprawie wyprawy. Koszt ubezpieczenia wynosi 2,8% ceny wyprawy, a w przypadku chorób przewlekłych 5,6%. Wtedy 100% kosztów rezygnacji wyprawy zwraca Ubezpieczyciel.

Możesz ubezpieczyć się samodzielnie lub za naszym pośrednictwem podczas rezerwacji wyprawy (nie naliczamy za to dodatkowych kosztów).

Jeśli zrezygnujesz z ubezpieczenia wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, to możesz odwołać rezerwację w formie pisemnej, najpóźniej w terminie 30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy. Wówczas zwracamy kwotę wpłaconą przez Ciebie z wyłączeniem bezzwrotnej zaliczki:

a) w terminie od 21-30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 25% ceny wyprawy

b) w terminie od 14-20 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 50% ceny wyprawy

c) w terminie od 07-13 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 75% ceny wyprawy

d) w terminie do 07 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 100 % ceny wyprawy

Choć wyprawa do Mongolii obejmuje piesze wędrówki, to nie musisz mieć szczególnej kondycji. Aktywności odbędą się pod okiem doświadczonych przewodników i będą dostosowane do indywidualnego tempa podróżników.

Polisa UNIQA chroni w razie zakażenia się COVID-em w czasie pobytu za granicą. Polisa pokrywa koszty leczenia oraz transportu. Nieważne, kiedy doszło do zarażenia.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Ubezpieczyciela.

Na ten moment nie obowiązują żadne testy COVID -19.
Aktualne informacje otrzymasz w stosownym czasie przed wyprawą.

Przed wyprawą otrzymasz od nas mailem praktyczne informacje, jak się przygotować do podróży.

Opinie podróżników

Przedsprzedaż

4000 PLN + 3400 USD

4000 PLN + 3100 USD

24/07/2024

09/08/2024

6 - 12 osób

15 godzin

Alexandre Szura Bruni

Alexandre Szura Bruni

Przewodnik

Alexandre Szura Bruni

Pół-Polak, pół-Rosjanin, wielokrotnie przemierzał syberyjskie bezkresy.

Przemierzał m.in. Ałtaj, Tuwę, Chakasję, a przede wszystkim Buriację. Z wykształcenia antropolog i filozof, doktorant Artes Liberales UW. 

Odwiedził ponad 50 krajów, w pierwszą samotną podróż wyruszając w wieku 18 lat. Odbył m.in. roczną wyprawę przez Azję, mieszkał samotnie w tajdze, przez 2 miesiące przemierzał autostopem Syberię. Do tej części świata, z Buriacją i Morzem Syberii na czele, wraca najchętniej. Z jeziorem Bajkał i wyspą Olchon łączy go szczególna więź.

Alexandre Szura Bruni

Prowadzi wyprawy:

Zobacz Podobne Wyprawy

Alternatywne podróże, fotowyprawy i wyjazdy szyte na miarę.

Zobacz wyprawy

Wiatrem pisane

W kulturze Majów wiatr przynosi nowe inspiracje. Z tą myślą piszemy blog o podróżach w rytmie slow. Zainspiruj się. Bez względu na to, czy wolisz ekskluzywne wakacje, trekking w Himalajach, a może nocleg w jurcie na pustyni.

Zobacz wszystkie