PARYŻ

Kolebka street photo

Fotowyprawa (fotoweekend)

Scrolluj w dół

PARYŻ

WEEKENDOWA WYPRAWA FOTOGRAFICZNA – PARYŻ

 

Fotowyprawa do Paryża to 4-dniowe warsztaty fotograficzne (tzw. fotoweekendy) pod okiem Michała Lei – wykładowcy i szkoleniowca z Akademii Nikona. Ten wyjazd fotograficzny jest częścią projektu „Stolice Europy”połączenia krótkich podróży po stolicach z warsztatami fotografii ulicznej. Fotowyprawa weekendowa to krótsza forma niż fotoekspedycja. Tego rodzaju wyjazd fotograficzny skierowany jest do osób na każdym stopniu zaawansowania, także początkujących.

Stolica Francji to kolebka street photo. To właśnie tutaj powstała słynna agencja fotograficzna „Magnum”, której współzałożycielem był Henry Cartier-Bresson, ojciec fotoreportażu i definicji „decydującego momentu”. Bądź pewien, że w trakcie tej wyprawy fotograficznej nie zabraknie nam inspirujących tematów do utrwalenia.

 

W Paryżu codziennie rodzą się nowe historie i sytuacje uliczne – właśnie ich będziemy szukać podczas tej fotowyprawy i zamykać w obraz w „decydującym momencie”.

 

O projekcie „Stolice Europy” – warsztaty fotograficzne (street photo)

 

Europa: podzielona i zjednoczona, południowo-temperamentna i północno-zachowawcza, dwie prędkości i wiele kultur, nucąca sensualne fado i tańcząca trepak z przytupem, katolicka, protestancka i muzułmańska jednocześnie… Oto Europa!

Chciałbym zaprosić Was do wyjątkowego projektu fotowypraw, który rozpocznie się w 2020 roku i potrwa 2 lata. W tym czasie będziemy fotografować 12 europejskich stolic, w tym jedną historyczną – nieistniejącego już państwa. Będzie to podróż przez historię średniowieczną i renesansową, przez zażegnane konflikty i tlące się kłopoty. Poszukamy powiązań między miastami i ludźmi w nich mieszkającymi, a wszystko będzie miało swój początek na ulicy. Ci, którzy mnie znają wiedzą, że street photo jest mi szczególnie bliskie. Zacznijmy więc obserwowanie Europy z tego poziomu i opowiedzmy historię obrazami.

W trakcie wyjazdów fotograficznych wychylimy się na daleki Zachód i odległą Północ fotografując dwie najbardziej skrajne stolice kontynentu europejskiego: Lizbonę i Rejkiawik oraz dwa pocięte kanałami symbole dawnej handlowej potęgi europejskiej: Wenecję i Amsterdam. Zbadamy jak daleko sięgnęły wpływy Imperium Osmańskiego, jaką funkcję miało dla nich Sarajewo i jakie przyniosło to dla niego i Europy konsekwencje na przestrzeni kilkuset lat. Poznamy także Belgrad – miasto gdzie jugosłowiańskie „jedność i braterstwo” miały swój początek i koniec. Zachwycimy się światłem w Sztokholmie i przeskoczymy susem przez Bałtyk do Tallina, który leży na tej samej szerokości geograficznej i który tak bardzo chciałby być w Skandynawii. Odwiedzimy dwa miasta przecięte murem – jeden już upadł, a drugi ma się w najlepsze. Berlin jest symbolem zjednoczenia, a w Belfaście mimo usilnych prób, pojednania nie widać. Na koniec odwiedzimy dwa Paryże – jeden, który jest kolebką street photo, drugi to Bukareszt, zwany „Paryżem Wschodu”, z piętnem odciśniętym przez Nikolae Ceaucescu. Zapraszam na fotowyprawy z cyklu „Stolice Europy” – weekendowe warsztaty fotograficzne!

Michał Leja

 

Program wyjazdów fotograficznych objęty jest patronatem Akademii Nikona, która włączyła go do swojego programu wyprawowo-szkoleniowego.

logo

SZCZEGÓŁOWY PLAN

Dzień 1 - Powitanie Paryża

Przylecimy do Paryża około południa. Zakwaterujemy się w centrum miasta, aby mieć łatwy dostęp do głównych punktów naszych codziennych wycieczek fotograficznych. Przy wspólnym posiłku omówimy plan na następne dni warsztatów. Nocować będziemy w hotelu w Paryżu.

Dzień 2 – Ogrody Luksemburskie, Notre Dame i Paris Photo

O poranku wyruszymy fotografować ulice Paryża. Podczas spaceru po Ogrodach Luksemburskich i wzdłuż Sekwany będziemy chwytać w kadry pierwsze momenty dnia. To tutaj ludzie przemykają z dziećmi do przedszkola lub pracy, przysiadają na szybką kawę czy chwilę rozmowy z sąsiadem. Nocleg w hotelu w Paryżu.

Dzień 3 – Montemartre, Jeu de Paume i rejs po Sekwanie

Kolejny dzień warsztatów fotograficznych powitamy w słynnej dzielnicy Montemartre. Damy sobie czas na malowanie światłem w urokliwych uliczkach i przy kościele Sacre Coeur. Tego dnia zapoznamy się również z cennymi zbiorami muzeum fotografii Jeu de Pauma. Wieczorem udamy się na rejs po Sekwanie, aby fotografować Paryż z zupełnie innej, ale równie bajecznej perspektywy. Nocleg w hotelu w Paryżu.

Dzień 4 – Bukiniści, Pola Elizejskie i pożegnanie z Paryżem

W ostatni dzień fotowyprawy wcześnie rano udamy się nad Sekwanę, aby fotografować handlujących bukinistów. Przejdziemy w stronę Pól Elizejskich, by uchwycić na fotografii majestat wieży Eiffla. Po południu odwiedzimy siedzibę Fundacji im. Henry’ego Cartier Bresson’a. Paryż pożegnamy pod koniec dnia.

Uwaga! Program fotowyprawy ma charakter ramowy i może ulec zmianie ze względu na ruchome daty festiwali, warunki pogodowe, itp.

MAPA

KOSZT

Cena wyprawy fotograficznej (regularna): 1000 PLN + 1170 EUR

Wczesna rezerwacja: 1000 PLN + 1070 EUR

Wpłata zaliczki w wysokości 1000 PLN jest jednoznaczna z rezerwacją miejsca.WLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • zakwaterowanie w pokoju 2 os. z łazienką w Paryżu (3 noce)
 • transfer publiczny lotnisko-hotel-lotnisko
 • transport komunikacją miejską
 • wyżywienie: śniadania 3x, obiady 2x, kolacje 3x
 • wstęp na targi Paris Photo i do muzeum fotografii Jeu de Paume
 • wieczorny rejs po Sekwanie z serwowaną kolacją
 • opieka merytoryczna i warsztaty prowadzone przez fotografa i wykładowcę Akademii Nikona – Michała Leję
 • ubezpieczenie KL – 100 000 €, NNW – 4 000 €, OC (szkody osobowe) – 50 000 € BAGAŻ – 400 €
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny


NIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • bilety lotnicze (Warszawa – Paryż – Warszawa), koszt ok. 800 zł
 • napoje do posiłków
 • wydatki natury osobistej
 • dodatkowe opłaty – na napiwki oraz część posiłków należy przeznaczyć 150 € (płatne na
  miejscu w gotówce)


INFORMACJE

RYTM PODRÓŻY

Nie zna Paryża ten, kto nie pozna jego porannych zapachów (Irving Stone „Pasja życia”). I właśnie poranki będą kluczem do fotograficznego poznania miasta. Będziemy wówczas przemierzać ogrody Luksemburskie i Pola Elizejskie, kierować się zapachem świeżego pieczywa na Montemartre, wypatrywać wschodzącego słońca zza wieży Eiffla i obserwować bukinistów ustawionych wzdłuż Sekwany. Popołudnia zarezerwujemy na obcowanie ze sztuką fotografii w paryskich galeriach podczas międzynarodowych targów Paris Photo, odkrycie cennych zbiorów muzeum fotografii Jeu de Paume i zapoznanie się z klasyką fotografii w Fundacji Henri’ego Cartier-Bresson’a. Wieczory będą czasem na dyskusje, dzielenie się doświadczeniem, jak również chwilą oddechu podczas kolacji w iście paryskim stylu – wieczornego rejsu po Sekwanie.

STREET PHOTO

„Fotografia uliczna nie jest tematem fotograficznym, jest kategorią podobną do fotografii portretowej czy krajobrazowej. W tejże kategorii mieszczą się setki, jeśli nie tysiące tematów: ulice Paryża i podzielonego Belfastu, graffiti, czy jak na przykładzie książki „Dogs” Elliotta Erwitt’a – ludzkie oblicze psów. Poruszanie się w kategorii fotografii ulicznej charakteryzuje się tym, że bierzemy aparat do ręki i wychodzimy na zdjęcia bez konkretnego planu, a sytuacja rozwija się niczym improwizacja jazzowa. To co przyciąga mnie do street photo to nadzieja, że z chaosu uda wyłowić się harmonię, że z pozoru niepasujące do siebie elementy ulicznego życia ułożą się w obraz, na który można patrzeć godzinami i że jeden gest osób przede mną opowie ciekawą historię… I ten dreszcz, który przetacza się przeze mnie, gdy naciskam spust migawki z poczuciem, że się udało.”
/Michał Leja/

MICHAŁ LEJA - FOTOGRAF

Podróżuje w miejsca, w których powietrze pachnie niepokojem. W fotografii szuka wyciszenia i refleksji, nie omija trudnych historii. W Akademii Nikona prowadzi zajęcia i warsztaty plenerowe m.in. warsztaty fotografii ulicznej w różnych miastach Polski. Teraz czas na Europę… Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży fotograficzno-edukacyjnej Michał Leja zorganizuje na miejscu niezapomniane warsztaty fotografii ulicznej, kreacyjnej i portretowej. Pokieruje i wytłumaczy, w jaki sposób uwiecznić echo dawnej historii i współczesne życie codzienne. Od strony technicznej omówi także obsługę sprzętu fotograficznego, wyjaśni jak fotografować z lampą oraz pomoże w postprodukcji powstałych na miejscu fotografii, przybliżając jednocześnie obsługę programu Photoshop. Poprowadzi również szereg wykładów, gdzie w Akademii Nikona każdy z nich jest tematem odrębnych warsztatów.

PARIS PHOTO

Paris Photo to największe międzynarodowe targi sztuki poświęcone medium fotograficznemu, które odbywają się każdego listopada w historycznym Grand Palais. Od 1997 roku misją targów jest promowanie i pielęgnowanie twórczości fotograficznej oraz galerii, wydawców i artystów u jej źródła. Paris Photo gromadzi do 200 wystawców z całego świata, oferując kolekcjonerom i entuzjastom najbardziej różnorodną prezentację współczesnych projektów fotograficznych. W wiodących galeriach prezentowane są dzieła od dawnych mistrzów po młode talenty. Wyspecjalizowani wydawcy i dystrybutorzy książek o sztuce prezentują wyjątkowe i rzadkie wydania, a także premiery książek i sesje z udziałem wielu najbardziej znanych dziś artystów. Obecność na targach Paris Photo dostarczy nam wielu fotograficznych informacji z pierwszej ręki, a możliwość obcowania z artystami, niezwykłą inspiracje do tworzenia własnych kadrów.

ULICE PARYŻA

Każdy film kręcony w Paryżu ma w sobie wartość dodaną. Mając to miasto w tle, scenariusz staje się świętem, coś jak serwowanie szampana do obiadu (Paula McLain, „Paryż na widelcu”). Paryskie tło wypełni nasze kadry. Choć Wieża Eiffla czy Katedra Notre Dame przewijają się na wielu znanych fotografiach, to jednak ich potencjał jest wciąż żywy. Podobnie uliczki dzielnicy Montemartre, bulwary nad Sekwaną czy Pola Elizejskie – tam rodzą się codzienne nowe historie uliczne.

REJS PO SEKWANIE

Wieczorny rejs po Sekwanie to celebracja sama w sobie. Kiedy wraz z ostatnimi promieniami słońca paryskie budowle pogrążają się w półmroku, wówczas miasto tworzy historie równoległą: tajemniczą i nieopowiedzianą. Korzystając ze specjalnych, bocznych świateł łodzi, wydobędziemy kontury i fasady budowli: Ratusza, Conciergerie, Luwru i  katedry Notre-Dame. Dopłyniemy aż pod wieżę Eiffla, widząc ją z zupełnie innej perspektywy.  Nasz umysł zobaczy znane miejsca w całkowicie mistycznej odsłonie. Wiemy, jak to działa na wyobraźnię i procentuje w odbiorze miasta. To wyjątkowe przeżycie wzbogaci muzyka i serwowana na łodzi kolacja z lampką francuskiego wina. Rejs potrwa 1 h i 15 min.

JEU DE PAUME

Jeu de Paume to kultowa instytucja kultury znajdująca się w ogrodach Tuileries. Muzeum zdobyło międzynarodową reputację jako centrum sztuki, wystawiające i promujące wszystkie formy obrazów mechanicznych i elektronicznych (fotografia, kino, wideo, instalacje, tworzenie w internecie itp.). Od początków XX wieku organizuje się tutaj wystawy, programy filmowe, sympozja i seminaria, a także działania edukacyjne. Dzięki głośnym wystawom uznanych artystów, miejsce to łączy różne wątki narracyjne, łącząc elementy historyczne i współczesne. Tu można podziwiać dzieła wielkich artystów jak Richard Avedon, Diane Arbus, Garry Winogrand czy Philippe Halsman, a także wschodzących postaci takich jak Omer Fast czy Oscar Muñoz.

PARYSCY BUKINIŚCI

Zawód bukinisty narodził się już w średniowieczu. Jedni twierdzą, że zaczęło się od kupców krążących po domach, inni głoszą legendę, że w pobliżu Katedry Notre Dame zatonął statek wypełniony książkami. Załoga, chcąc zrekompensować sobie utracone wynagrodzenie, zaczęła sprzedawać mieszkańcom ocalałe egzemplarze. Tradycja handlowania książkami pozostała do dzisiaj, co więcej – zawód bukinisty pod koniec XIX wieku został uregulowany przez państwo, a w 2011 roku stoiska zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dziś każdy uliczny handlarz czy antykwariusz dostaje cztery zielone skrzynie o określonych wymiarach i przydział stałego miejsca na nabrzeżnym bulwarze Sekwany. Bukiniści na stałe wpisali się w panoramę Paryża. O poranku spróbujemy sfotografować tę szczyptę czaru nad Sekwaną.

FUNDACJA HENRI’EGO CARTIER BRESSON’A

Zrobienie zdjęcia oznacza wstrzymanie oddechu, gdy wszystkie zdolności zbiegają się w obliczu uciekającej rzeczywistości. Właśnie w tym momencie opanowanie obrazu staje się wielką radością fizyczną i intelektualną.

Henri Cartier-Bresson

Żył w latach 1908 – 2004. Był najwybitniejszym fotoreporterem w historii, ojcem fotografii ulicznej i twórcą terminu „fotografia decydującego momentu”. Jego zdjęcia pojawiały się w znanych czasopismach i były wystawiane w największych galeriach w Europie i za oceanem. Wystawa The Decisive Moment (Decydujący moment) była pierwszą wystawą fotograficzną, która trafiła do Luwru. Fundacja Henri’ego Cartier-Bresson’a została założona w 2003 roku przez samego fotografa, jego żonę Martine Franck i ich córkę Mélanie. Obecnie siedziba Fundacji pełni rolę archiwum i galerii prezentującej fotografie mistrza i jego żony i jest jedną z najbardziej prestiżowych instytucji tego typu w Paryżu. Odwiedzając to miejsce sięgniemy do źródeł reportażu fotograficznego i historii samej fotografii.

Paryż

 • Data: 12.11.2021 - 15.11.2021
 • Grupa: 4 - 8 osób
 • Cena: 1000 PLN + 1170 EUR

Fotograf

Michał Leja

Rezerwuję miejsce Concierge - stworzymy
wyprawę dla Ciebie!
Masz pytania?
Kliknij!