BAJKAŁ I BURIACJA

Dzika przyroda Syberii i bogata tradycja wierzeń Buriatów

Wyprawa

Scrolluj w dół

Syberia

Dzikość Syberii i bogactwo buriackich tradycji. Wyprawa niezwykła.

Buriacja jest syberyjską krainą, gdzie szamańskie wierzenia splatają się z buddyzmem tybetańskim, a wszystko to w realiach Rosji XXI wieku. Buriaci – potomkowie dawnych Mongołów oraz jedno z plemion imperium Czyngis Chana – od stuleci zamieszkują tereny, których sercem jest „Morze Syberii”, czyli jezioro Bajkał. Jest to jeden z cudów naszej planety: najgłębsze i najstarsze jezioro świata, którego wody, niemal wszędzie pitne, stanowią jedną piątą światowych zasobów. Pojedziemy w różne zakątki tej dziewiczej i surowej krainy, obserwując (także od kuchni) elementy starodawnego szamanizmu, mając pod ręką ludzi zakorzenionych w tej kulturze. Będziemy świadkami tego, że tradycja ta jest rzeczywiście żywa, nie będąc jedynie reliktem i folklorem.

Oglądnij spotkanie z Szurą Bruni – przewodnikiem na tej wyprawie:

SZCZEGÓŁOWY PLAN

Dzień 1: Warszawa - Moskwa

Poranny wylot do Moskwy, jednego z bardziej dynamicznych miast naszej planety. Stolicę poznamy zarówno od strony monumentalnych zabytków, jak i wąskich, usianych cerkwiami, pamiętających przedrewolucyjne czasy uliczek. Spacerując zielonymi, pełnymi gwaru bulwarami, czy zagłębiając się w oszałamiające swym pięknem moskiewskie metro doświadczymy blichtru i nowoczesności tego eurazjatyckiego megapolis. O północy wsiądziemy w pociąg, który zabierze nas w głąb Syberii.

Dzień 2, 3, 4: Moskwa - Irkuck

Podróż Koleją Transsyberyjską to czas relaksu, wysypiania się i kontemplacji syberyjskich bezkresów. To również moment łagodnego przejścia pomiędzy strefami nie tylko czasowymi, ale i kulturowymi – od Moskwy, przez Ural do dalekiego Irkucka. Na stacjach przywitają nas mieszkańcy miast i wiosek, sprzedający lokalne pyszności – własnoręczne wypieki, suszone ryby, owoce czy napoje. Noclegi w 4-osobowych przedziałach sypialnianych Kolei Transyberyjskiej.

Dzień 5: Irkuck

Do Irkucka przyjedziemy wczesnym rankiem. Po zainstalowaniu się w hotelu rozpoczniemy eksplorowanie tego miasta zwanego „Paryżem Syberii”. Odwiedzimy historyczne centrum, dzielnicę starych, drewnianych domów, przyjrzymy się „polskiemu” kościołowi katolickiemu, poznamy historię Dekabrystów. Wieczorem będziemy spacerować brzegiem Angary, a na koniec dnia zaznamy żywiołowych uroków nocnego Irkucka. Nocleg w hotelu w Irkucku.

Dzień 6: Irkuck - Olchon

Dzień rozpoczniemy od wyprawy na irkucki bazar, gdzie można się zaopatrzyć w specjały z różnych zakątków Syberii. Po zakupach wyruszymy w stronę największej wyspy na Bajkale – Olchonu. Po pokonaniu malowniczych nadbajkalskich terenów czekać nas będzie przeprawa promem, a następnie wjazd w głąb wyspy, wzdłuż tzw. „Małego Morza”. Zatrzymamy się w miejscowości Chanchoj, gdzie nad samym brzegiem jeziora, z dala od zgiełku przyjezdnych, zamieszkamy w drewnianych buriackich jurtach. Nocleg w pensjonacie na wyspie Olchon.

Dzień 7: Olchon

Odwiedzimy główną osadę wyspy – Chużyr – aby następnie, wędrując klifami, stanąć twarzą w twarz z bodaj najświętszym dla Buriatów miejscem: skałą Burhan, zwaną Szamanką. Następnie, terenowymi samochodami UAZ, udamy się w przeprawę po trudno dostępnych częściach Olchonu. Kierować się będziemy ku północno-wschodniemu przylądkowi wyspy, z którego wzniesień rozpościera się widok na bezkres „Morza Syberii”. Po trudach podróży odpoczniemy w tradycyjnej ruskiej bani. Nocleg w pensjonacie na wyspie Olchon.

Dzień 8: Olchon

Będzie to dzień odpoczynku i czasu dla siebie. Dla chętnych: spacery, plażowanie, przejażdżki rowerowe, paddle board po jeziorze, spacery po wiosce, wizyty w galerii, pałaszowanie lokalnych specjałów i wszystko to, na co tylko komu przyjdzie ochota. Po południu przeniesiemy się do innego miejsca, bliżej miasteczka Chużyr oraz miejsca Tajłagan. Nocleg w hotelu na wyspie Olchon.

Dzień 9: Olchon (Tajłagan)

Tajłagan, czyli coroczne święto lokalnego szamanizmu, na który zjeżdżają się szamani z całej Buriacji oraz innych części Syberii. Odbywać się będą rytuały, modlitwy, składanie ofiar i wchodzenie w szamański trans. Po ceremonii, jeśli pozwolą na to okoliczności, będzie możliwość osobistego kontaktu z niektórymi szamanami. Na koniec dnia czekać nas będzie uroczysta kolacja i pożegnanie z Olchonem. Nocleg w hotelu na wyspie Olchon.

Dzień 10: Olchon - Święty Nos

Nad ranem pokonamy wody Bajkału płynąc statkiem na jego wschodnie wybrzeże. Z Ust Barguzin, wjeżdżając do Zabajkalskiego Rezerwatu, udamy się do wioski położonej na półwyspie Święty Nos, w której spędzimy trzy kolejne noce. Tam zaobserwujemy, jak wygląda codzienność bajkalskich rybaków. Wieczorem zrelaksujemy się w ruskiej bani. Nocleg w domkach w Monakowo nad brzegiem Bajkału.

Dzień 11: Święty Nos - Wyspy Uszkanie

Tego dnia udamy się na objęte ścisłym rezerwatem Wyspy Uszkanie, które zamieszkane są przez endemiczny gatunek nerpy, czyli foki bajkalskiej. Zaznamy spektakularnych widoków oraz dzikości wschodniego Bajkału, przeplatając czas spędzony na wodzie z pieszą eksploracją wysp. W drodze powrotnej wykąpiemy się w gorących, leczniczych źródłach w Wężowej Zatoce. Nocleg w domkach w Monakowo nad brzegiem Bajkału.

Dzień 12: Sanktuarium Bogini Janżymy

UAZami pojedziemy w głąb lądu, przejeżdżając przez oddaloną od cywilizacji miejscowość Barguzin. Nasz cel to zanurzone w leśnej dolinie sanktuarium, w którym znajduje się święty kamień. To tutaj ma się objawiać oblicze bogini Janżymy-Saraswati. Zgodnie z tradycją trzyma ona pieczę nad nienarodzonymi dziećmi i to do niej kierują się kobiety z prośbami o wejście w stan błogosławiony. Samo sanktuarium położone jest w malowniczym miejscu, w dostojnej atmosferze modlitw i zadumy. Nocleg w domkach w Monakowo nad brzegiem Bajkału.

Dzień 13: Święty Nos

Tego dnia po kilkugodzinnym trekkingu, zdobędziemy szczyt półwyspu Święty Nos, z którego rozpościera się widok na okalające go przestrzenie Bajkału. Spragnieni relaksu natomiast, będą mogli przeznaczyć ten dzień na odpoczynek, kąpiele i spacery wśród drzew. Nocleg w domkach w Monakowo nad brzegiem Bajkału.

Dzień 14: Ułan Ude

Nad ranem wyruszymy do stolicy Buriacji – Ułan Ude – po drodze kosztując kultowych, lokalnych przekąsek. Odwiedzimy starą, kupiecką część miasta, a o zachodzie słońca pojedziemy do buddyjskiego klasztoru na Łysej Górze. Stąd rozpościera się fenomalny widok na położone w dole miasto. Nocleg w hotelu w Ułan Ude.

Dzień 15: Ułan Ude

Tego dnia wyruszymy do iwołgińskiego dacanu, czyli buddyjskiego klasztoru i uniwersytetu, stanowiącego główny ośrodek buddyzmu syberyjskiego. Oprowadzać nas będą lamowie, zajrzymy do świątyń, a chętni skorzystają z usług buddyjskich astrologów. W drugiej połowie dnia odwiedzimy siedzibę buriackich szamanów – Tengeri – gdzie wysłuchamy wprowadzenia do szamańskiej praktyki, oraz będziemy mogli, już indywidualnie, poddać się tradycyjnej diagnostyce. Na koniec dnia, przy wspólnej kolacji podsumujemy naszą syberyjską wyprawę. Nocleg w hotelu w Ułan Ude.

Dzień 16: Ułan Ude - Moskwa - Warszawa

Przejazd na lotnisko w Ułan Ude. Przelot do Moskwy, a następnie lot do Warszawy.

MAPA

KOSZT

4000 PLN + 2260 USDWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

  • bilety lotnicze na trasie Warszawa-Moskwa-Warszawa i Ułan Ude-Moskwa
  • wygodne zakwaterowanie w hotelach w Irkucku, Ułan Ude i na Wyspie Olchon (2 noce) w pokojach 2-os. z łazienką; w 4 os. jurtach buriackich i w domkach w Monakowie
  • transport Koleją Transsyberyjską w przedziałach sypialnianych 4 os.
  • prywatny transport (autobus)
  • wyprawa UAZ-ami na wyspie Olchon
  • rejs na wyspy Uszkanie
  • pożywna, lokalna kuchnia (trzy posiłki dziennie)
  • rosyjska wiza wraz z zaproszeniem (voucherem)
  • polskojęzyczny znawca regionu podczas całej trasy
  • lokalny przewodnik z buriackiej społeczności
  • lokalny przewodnik w Irkucku, Ułan Ude, dacanie
  • ogniska, banie, rozmowy w kręgu i wspólny czas poświęcony zgłębianiu wiedzy i tradycji
  • ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NNW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny*5% dochodów wspiera projekty lokalne w krajach odwiedzanych przez Soul Travel


NIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

  • dodatkowe opłaty: na datki dla starszyzny szamanów Buriackich podczas święta Tajłagan oraz dla lamów w dacanie, bilety wstępów do Parków Narodowych, niektóre posiłki i napiwki należy przeznaczyć 520 USD (płatne w gotówce na miejscu)
  • napoje do posiłków
  • wydatki natury osobistej*Możliwość zmiany programu wyjazdu z przyczyn niezależnych od organizatora. Uroczystości Festiwalu Tajłagan są określane wewnętrznie wśród szamanów i ich daty mogą ulec zmianie przed wyprawą.


INFORMACJE

Rytm podróży

Co roku na początku sierpnia na największej wyspie Bajkału – Olchonie – odbywa się Tajłagan, czyli wielki zjazd szamanów Buriacji. Przy bodaj najświętszym w całej tradycji miejscu, w pobliżu skały zwanej Szamanką, poświęcają się oni wielogodzinnym rytuałom. Będą się modlić, składać ofiary, nawiązywać kontakt z duchami przodków, oraz wchodzić w szamański trans.

Obok szamanizmu fundamentalną rolę w życiu Buriatów odgrywa buddyzm. Na swojej drodze napotkamy lamów, odwiedzimy klasztory i poczujemy zapach świątynnych kadzideł. Znajdować się będziemy bowiem na pograniczu Mongolii, której bliskość – tak kulturową, jak i duchową – będziemy odczuwać wszystkimi zmysłami.

Doświadczymy surowej tajgi, rozległych stepów i górskich pejzaży, będziemy wylegiwać się na piaszczystych plażach Bajkału, wygrzewać w gorących źródłach, czy relaksować na statku w drodze na spotkanie z endemicznymi fokami nerpami. Odwiedzimy też główne przybajkalskie miasta – Irkuck zwany „Paryżem Syberii”, czy buriacką stolicę Ułan Ude. Podróżować będziemy drogami lądowymi, wodnymi, a przede wszystkim: Koleją Transsyberyjską, przecinając kolejne strefy czasowe i kontemplując majestat syberyjskich bezkresów.

Bajkał

Jeden z cudów naszej planety. Najgłębsze i najstarsze jezioro świata stanowiące jedną piątą wody pitnej na Ziemi. Jezioro było czczone od zarania dziejów przez wszystkie kolejne kultury i religie. Bajkał (którego przejrzystość dochodzi do 40 metrów) odznacza się ogromną bioróżnorodnością, obfitując w gatunki endemiczne – toteż aż 745 gatunków zwierząt i 150 gatunków roślin spotkać można tylko tu. Jest on też symbolicznym środkiem Syberii, granicą, od której zaczyna się rosyjski Daleki Wschód. Majestat i potęga tego otoczonego górami jeziora powoduje, że nie dziwi jego miano „Morza Syberii”.

Tajłagan

Tajłagan jest centralnym wydarzeniem szamanizmu syberyjskiego, w którym rokrocznie uczestniczą całe rzesze Buriatów, wspólnie odprawiając modły na bajkalskiej wyspie Olchon. Na Tajłagan zjeżdżają się szamani z całej Buriacji oraz innych części Syberii, modląc się do duchów przodków, składając ofiary bóstwom, oraz wchodząc w szamański trans. Będziemy świadkami tych wydarzeń, mając możliwość poznania szczegółów rdzennej tradycji z pierwszej ręki – od samych szamanów.

Buddyjskie świątynie i klasztory

Buriacja jest krainą, gdzie dominującą religią – poza starodawnymi, jednak niezbyt sformalizowanymi wierzeniami szamanów – jest buddyzm tybetański. Odwiedzimy znaczące świątynie i klasztory w okolicach Ułan Ude, zahaczając o ten najważniejszy: w Iwołdze, w którym mieści się również uniwersytet oraz główna siedziba najwyższego lamy Buriacji. Przede wszystkim jednak, będzie nam dane ujrzeć „żywą relikwię”: siedzącego w pozycji lotosu chambo-lamę Itygelowa, który od kilkudziesięciu lat tkwić ma w stanie najwyższej medytacji, przez co jego ciało nie poddaje się procesom rozkładu, a umysł kontynuuje tantryczną praktykę.

Kolej Transsyberysjka

Przejazd tą najdłuższa linią kolejową na świecie odbędziemy na trasie Moskwa – Irkuck, przez 3 doby pokonując ponad 5000 kilometrów i 5 stref czasowych. Będzie to czas na przemyślenia, odpoczynek i złapanie syberyjskiego rytmu. Zawiesimy wzrok na horyzoncie, obserwując zmieniające się pejzaże, a przede wszystkim – zaglądając w głąb siebie.

Uazy

Ten rosyjski 8-osobowy busik jest stworzony do jazdy po nadbajkalskich bezdrożach. Choć jest to model skonstruowany jeszcze w czasach radzieckich, do tej pory jest on powszechnie używany do pokonywania najtrudniejszych tras. Słynie ze swojej niezawodności –  dlatego na wyspie Olchon przesiądziemy się do tych wszędobylskich pojazdów, by móc dotrzeć do najwyższych wzniesień i najdalszych klifów.

SANKTURARIUM BOGINI JANŻYMY-SARASWATI

Wewnątrz buriackiego lądu, z dala od cywilizacji, znajduje się święty kamień, z którego objawia się bogini Janżyma, w tradycji hinduistycznej nazywana Saraswati. Ciągną do niej liczne Buriatki, prosząc o wejście w stan błogosławiony, czy też o opiekę nad już narodzonymi dziećmi. Drzewa na górskiej ścieżce ozdobione są tu kolorowymi wstążkami, a wzdłuż drogi rozłożone są dary dla bogini – przede wszystkim dziecięce zabawki, które symbolizować mają młode dusze. W wiosce poniżej sanktuarium znajduje się niewielka buddyjska świątynia, w której odbywają się codzienne ceremonie pod patronatem bogini Janżymy.

ŚWIĘTY NOS

Majestatyczny półwysep, który wraz z okalającymi go wodami wchodzi w skład Zabajkalskiego Parku Narodowego. Znajdujące się w jego sąsiedztwie Wyspy Uszkanie zamieszkane są przez nerpy, czyli endemiczny gatunek foki bajkalskiej. Sam Półwysep jest imponującym wzniesieniem, którego szczyt będziemy zdobywać w czasie jednodniowej eskapady. Samo wybrzeże usiane jest zatokami. W jednej z nich – Wężowej – zażyjemy gorących kąpieli w leczniczych źródłach.

PRZEWODNICY

Szura Bruni – pół-Polak pół-Rosjanin, podróżnik niejednokrotnie przemierzający syberyjskie bezkresy (m. in. Ałtaj, Tuwę, Chakasję, a przede wszystkim Buriację). Z jeziorem Bajkał i wyspą Olchon łączy go specjalna więź.

Denis Szołonow – pochodzi z lokalnej społeczności buriackiej, od wielu pokoleń związany ze wspólnotą szamańską. Prawdziwy znawca swojej kultury, opowiadacz i przewodnik po światach wierzeń i mitów buriackich.

Bajkał i Buriacja

  • Data: 23.7.2022 - 07.8.2022
  • Grupa: 6 -12 osób
  • Cena: 4000 PLN + 2260 USD

Przewodnik

Alexandre (Szura) Bruni

Rezerwuję miejsce Concierge - stworzymy
wyprawę dla Ciebie!
Masz pytania?
Kliknij!