UZBEKISTAN

Nowy Rok w rytmie slow

Scrolluj w dół

Sylwester w Uzbekistanie

Nowy Rok w rytmie slow

Sylwestrowa wyprawa do Uzbekistanu to czas na zatrzymanie się, relaks i zanurzenie w lokalnej kulturze. Czekają na nas miasta legendarnego Jedwabnego Szlaku, kuszące aromatami i kolorami orientalne bazary, mozaikowe medresy i meczety. Wśród cudów architektury spotkamy się z gospodyniami, rzemieślnikami, artystami, konserwatorem i kolekcjonerem sztuki. Będzie czas na długie rozmowy, niespieszne zakupy i herbatę z przyjaciółmi. Nowy Rok przywitamy na odświętnej kolacji z Uzbekami, tańcząc do białego rana, a następnie relaksując się w XV-wiecznym hammamie.

Uzbekistan to perełka wśród wypraw Soul Travel. Byliśmy tam  ponad 30 razy. Bartek Sabela napisał nagradzaną książkę o Uzbekistanie – Może (morze) wróci, a Renata Sabela odwiedza tam swoich przyjaciół i właśnie tam poznała się z przewodniczką wyprawy, Kamilą Kielar i lokalnym przewodnikiem, Rustamem. Doświadczenie podróżnicze, kameralna grupa i przewodnictwo znawców regionu, pozwolą doświadczyć bogatej kultury tego kraju.

Kiedy myślimy o Jedwabnym Szlaku, nasuwają się nam romantyczne skojarzenia, obrazy wielbłądów sunących przez wydmy w rytmie arabskich nut, złote kopuły świątyń w tle, fatamorgany, palące słońce i ośnieżone szczyty Hindukuszu w tle. I jeszcze ten jedwab: lekki, ulotny, luksusowy, bezcenny. Tajemniczy. Legenda, utrwalona w poematach, wierszach i na obrazach. I coś w tym jest.

Może (morze) wróci, B. Sabela

Co się wydarzy podczas wyprawy do Uzbekistanu?

 • Sylwestra spędzimy w znakomitej lokalnej restauracji, spożywając tradycyjne uzbeckie potrawy i tańcząc z mieszkańcami Buchary.
 • Z lekkością przywitamy Nowy Rok dzięki regeneracji w tradycyjnym hammamie i odprężającym masażom.
 • Zachwycimy się monumentalnymi zabytkami w najpiękniejszych miastach Uzbekistanu.
 • Odwiedzimy zapomniane cechy i pracownie rzemieślnicze, pochodzące z czasów Jedwabnego Szlaku. Poznamy tajemnice pracowni mistrzów, kunsztu lokalnych rzemieślników i opowieści kolekcjonera sztuki.
 • Poznamy tradycję na warsztatach kulinarnych. Zawitamy do lokalnej rodziny, aby pod okiem jednej z najlepszych gospodyń w Bucharze przygotować pilaw – narodową potrawę Uzbeków.
 • Zawitamy do ponad 100-letniej winnicy na degustację najznamienitszych alkoholi.
 • Przeniesiemy się w czasie na najsłynniejszych uzbeckich bazarach. Zaznajomimy się z tajnikami targowania, znanymi handlarzom sprzed kilkuset lat.
 • Zapuścimy się w wąskie uliczki żydowskiej części Buchary. Odwiedzimy odrestaurowane budynki zamienione na wspaniałe butikowe hotele i restauracje.
 • Spędzimy czas wolny wedle uznania. Nie zabraknie chwil na odpoczynek w czajchanie czy niespieszne zakupy w zaułkach bazarów i pracowni rękodzieła.

Upominki dla uczestników Sylwestra w Uzbekistanie

Wszyscy uczestnicy otrzymają upominki –  własną fotoksiążkę ArtiBook ONE 30×20 (60 stron) do utrwalenia wspomnień oraz stałą zniżkę na zakupy w sklepie Artibo ważną do końca roku.

Chcesz rozłożyć płatność za wyprawę na raty? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy wygodną propozycję spłaty.

Oglądnij spotkanie z Rustamem – naszym lokalnym przewodnikiem:

SZCZEGÓŁOWY PLAN

DZIEŃ 1: WYLOT Z POLSKI I LOT Z PRZESIADKĄ DO UZBEKISTANU

Wylot z Warszawy przez jeden z portów. Przylot nad ranem do Taszkentu. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 2: TASZKENT - SAMARKANDA

Późne śniadanie, a następnie pierwsza eksploracja miasta i jego ukrytych zakamarków. Taszkent, całkowicie zburzony podczas trzęsienia ziemii w 1966 roku, odrodził się jak Feniks z popiołów. To miasto-wizytówka, gdzie obok chlebowego pieca stoi budynek banku czy wysoki biurowiec, gdzie w zacienionym czajchanie siadają obok siebie sprzedawcy z bazaru i biznesmeni,  rodzina w podróży i chwilowy wędrowiec. Taszkent łączy światy, a jego moc stanowią: chleb, jedwab, bawełna, tytoń i owoce. Zobaczymy kompleks Hast Imam, religijne centrum metropolii, a następnie udamy się na Bazar Chorsu. To tutaj bije serce miasta.

Zjedziemy kilkadziesiąt metrów pod ziemię, aby obejrzeć zachwycające stacje metra. Każda stacja ma inną architekturę, na każdej zobaczymy odmienne elementy: marmur, granit, szkło, ceramikę artystyczną czy rzeźbiony alabaster. Niektóre mają przytulne oświetlenie, znowuż na innej można się poczuć, jak na sali balowej.

Wieczorem przejazd na dworzec kolejowy, gdzie przyspieszymy tempo – wsiądziemy w lokalny pociąg dużych prędkości. W dwie godziny znajdziemy się w Samarkandzie, perle Jedwabnego Szlaku, ukochanym mieście wielkiego bohatera narodowego, Amira Timura.

Kolacja w lokalnym prywatnym domu, a następnie przejazd i nocleg w butikowym hotelu.

O potędze władcy świadczy architektura miasta…

DZIEŃ 3: SAMARKANDA

Czas na poznanie najstarszego miasta Azji Centralnej – Samarkandy. Mieszkańcy Uzbekistanu mawiają: „Samarkanda jest stara jak świat”. Choć ma dopiero 2750 lat, jej losy obfitowały w wiele wojen i podbojów dokonywanych przez takich władców, jak Aleksander Wielki, Arab Kalifat czy Czyngis Chan. Każdy z nich równał miasto z ziemią, ale po każdym podboju Samarkanda odbudowywała się jeszcze piękniejsza. Tak ukochał ją sobie Amir Timur, że pod koniec XIV wieku uczynił z niej stolicę kraju. To tutaj powstało wiele pałaców i najznakomitszych budowli złotej ery Uzbekistanu.

Główne zabytki Samarkandy pochodzą właśnie z czasów panowania Timura oraz jego synów. Cudowne wręcz budynki Registanu (Registan znaczy “miejsce na piasku”), meczetu Bibi Chanum, czy zespołu świątynnego Shah-i-Zinda; niekończące się mozaiki przyprawiają o zawrót głowy, a ilość świątyń jest nie do objęcia.

Zobaczymy je oczywiście wszystkie, a czasami wrócimy ponownie, by odkryć je w nocnej bądź porannej szacie. Wieczorna degustacja najlepszych nalewek, koniaków i win w winnicy z ponad 100-letnią tradycją. Nocleg w butikowym hotelu.

DZIEŃ 4: SAMARKANDA - BUCHARA

Drugi dzień na eksplorację miasta i jego zakamarków.  Odwiedzimy obserwatorium astronomiczne Ulugbeka, napijemy się herbaty z widokiem na piaskowy plac Registan, zajrzymy do naszych przyjaciół na targu. Jak pisze Bartek Sabela:

Chcesz zobaczyć prawdziwych Uzbeków, przekonać się, jak żyją, jak rozmawiają, jacy naprawdę są? Zapomnij o zabytkach, zostaw mauzoleum Shah-i-Zinda, Registan, pomniki Amira Timura i idź na bazar kupić choćby arbuza. To jest prawdziwy Uzbekistan, to jest prawdziwa Azja Środkowa, esencja jej kultury, historii i charakteru. Śmiało, bez obaw, zanurz się w tym, pójdź na zakupy, zagub się w bezkresnych uliczkach, straganach, sklepikach, targuj się, nie przejmuj się tym, że i tak zapłacisz więcej, niż powinieneś, rozkoszuj się kolorami, zapachami, smakami, rozmowami, twarzami. Bazar to serce każdego miasta, serce tętniące życiem, prawdziwe, bez sztucznych fasad.

Kolacja ponownie w prywatnym, uzbeckim domu. A następnie znów przyspieszymy tempa, ale tylko na czas transportu. Tym razem: kierunek Buchara. Przejazd pociągiem dużych prędkości do Buchary (1,5 godziny). A następnie przejazd do butikowego hotelu w sercu miasta, przy placu Labi Hauz.

DZIEŃ 5: BUCHARA

Czas na eksplorowanie miasta, poznanie jego historii i zabytków ukrytych w plątaninie ulic: mauzoleum Ismaila Saimonida, meczetu Bala Chauz, ponad 2000-letniej fortecy Arka oraz kompleksu Poli Kaljan z jedyną działającą nieprzerwanie Medresą Mir-i-Arab. Po południu czas wolny na spacer, zakupy na zabytkowych bazarach i łyk kawy na jednym z placów miasta.

Wieczorem warsztaty kulinarne z lokalną gospodynią, która jest mistrzynią w przygotowywaniu narodowej potrawy Uzbeków. Pod jej okiem nauczymy się gotować pilaw. Nocleg w butikowym hotelu w sercu miasta przy Labi House.

DZIEŃ 6: BUCHARA

Sylwester w Uzbekistanie! Dzień zaczniemy od spokojnych spacerów po żydowskiej części miasta, aby zachować wieczorem siły na zabawę. Odwiedzimy dom Mubinjona, opisywany w książce Może (morze) wróci, małą synagogę, kameralną galerię sztuki i warsztat, w którym produkuje się tradycyjne bucharskie lalki. Będzie też czas na zakupy, kawę na placu Lyabi Hauz i rozmowy z mieszkańcami Buchary.

Wieczorem uroczysta, sylwestrowa kolacja w znakomitej restauracji. Uroczysta, ale pełna swobodnej zabawy z mieszkańcami Buchary. Uzbecy są bardzo towarzyscy i chętni do wspólnego biesiadowania. Nauczą nas gestów i kroków tradycyjnych tańców. Możliwa zabawa do białego rana! Nocleg w butikowym hotelu w sercu miasta przy Labi House.

DZIEŃ 7: BUCHARA

Trzeci dzień w Bucharze. Ktoś mógłby się dziwić, w końcu większość wycieczek do Uzbekistanu zatrzymuje się tutaj na dzień, góra dwa. Ale dla nas Buchara to zawsze morze doświadczeń i inspirujących spotkań z ludźmi i ich kulturą. Stąd pochodzi nasz przewodnik Rustam, stąd pochodzą nasi przyjaciele: Dawron (mistrz malarstwa miniatury), Zainar (znakomita artystka wyszywania na tkaninach), Akbar (lokalny konserwator i kolekcjoner sztuki) i wielu innych, których napotkamy podczas wyprawy. Zajrzymy do pracowni artystycznych i rzemieślniczych, nasiąkniemy atmosferą miasta, raz jeszcze przejdziemy obok miejsc ważnych i tych dopiero powstałych.

Buchara jest znacznie bardziej kameralna, przytulna, niezmienna od wieków. Błądzenie po bucharskich uliczkach to czysta przyjemność. Tu domostwa, tu jakiś warsztat, tu ludzie pijący herbatę w czajchanie, a tu – proszę – medresa Mir-i Arab z początku XVI w. Całe miasto sprawia wrażenie jednego wielkiego zabytku.

Po południu wizyta w XV-wiecznym hammamie (osobno hammam męski, osobno żeński). To wspaniale rozgrzewające i oczyszczające doświadczenie!

Nocleg w butikowym hotelu w sercu miasta przy Labi House.

DZIEŃ 8: BUCHARA - TASZKENT

Śniadanie w hotelu i przejazd lokalnym pociągiem dużych prędkości „Afrosiab” do Taszkentu. Przejazd na  pożegnalną kolację do lokalnej restauracji. Wieczorny spacer po centrum miasta, po ulicach zwanych Brodwayem. Kilkugodzinny odpoczynek w hotelu.

DZIEŃ 9: TASZKENT - WARSZAWA

Poranny wylot z Uzbekistanu do Polski. Przylot do Warszawy w godzinach przedpołudniowych.

MAPA

KOSZT

CENA:  4000 PLN + 1270 USD

Early Birds: 4000 PLN + 970 USD (tylko do 10 grudnia!)

Wpłata zaliczki w wysokości 4000 PLN jest jednoznaczna z rezerwacją miejsca.WLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • zakwaterowanie w hotelach 3* i 4* w pokojach dwuosobowych
 • odżywcza uzbecka i międzynarodowa kuchnia (śniadania i obiadokolacje)
 • 3 przejazdy szybkimi pociągami na trasach Taszkent – Samarkanda, Samarkanda – Buchara, Buchara – Taszkent
 • uroczysta kolacja sylwestrowa
 • wizyta w hamamie wraz z masażem i kąpielą w pianie
 • warsztaty kulinarne
 • przewodnictwo Soul Travel, znawczyni regionu – Kamili Kielar
 • opieka lokalnego przewodnika, Rustama Nazarowa
 • ubezpieczenie podróżne Multitravel KL – 100 000 Euro, NW 4 000 Euro, OC – 50 000 Euro
 • wszelkie podatki i opłaty klimatyczne
 • obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
 • PDF Informacje Praktyczne przed wyprawą
 • fotoalbum drukowany z wybranych zdjęć uczestników (łącznie: 60 zdjęć)

5% dochodów wspiera lokalne projektyNIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 •  bilety na trasie Warszawa – Taszkent – Warszawa, około 2300 PLN
 •  na opłaty do wejść do obiektów, donacje dla kierowców i lokalnych przewodników, napiwki oraz opłaty za fotografowanie należy przeznaczyć 220 USD
 •  posiłki: obiady
 •  testy na COVID, jeśli będą wymagane


INFORMACJE

MIASTA JEDWABNEGO SZLAKU

W Samarkandzie i Bucharze przeniesiemy się do krainy z opowieści Szeherezady. To miasta, które w całości są zabytkami. Samarkanda powstała z udziałem najlepszych rzemieślników i artystów Uzbekistanu. Monumentalne zabytki pochodzą z czasów panowania Timura i jego synów. Ceramiczne mozaiki, zdobione, turkusowe kopuły, wykładane złotem ściany – istna kwintesencja architektury islamskiej! Sam Registan uznawany jest za najpiękniejsze miejsce na Jedwabnym Szlaku. Ale esencja Uzbekistanu kryje się gdzie indziej – na lokalnym bazarze Siab, pełnym kolorów, aromatów i gwaru rozmów. Tam historia żywa jest do dziś.

Buchara jest bardziej kameralna. Oszałamiające budowle sprzed lat przeplatają się z domostwami, wąskimi uliczkami i warsztatami rękodzieła. Miasto pełne jest medresów i meczetów. Ale największe wrażenie robi Arka, czyli XV-wieczna, kamienna forteca, a także wizyta w XV-wiecznym hammamie. Klimatyczna jest również żydowska część miasta, a w niej galeria sztuki, dom Mubinjona i mała synagoga.

LOKALNE RZEMIOSŁO I SZTUKA

Poznamy kulturę Uzbekistanu także dzięki spotkaniom z lokalnymi rzemieślnikami. Zobaczymy, jak się wytwarza misternie tkane dywany. Podpatrzymy, jak powstają ręcznie wykonane noże i nożyczki. Przyjrzymy się pracy z dłutem w drewnie i metalu. Przekonamy się, w czym tkwi sekret słynnych haftów suzani. Poznamy mistrza malowania miniatur, mistrza kukiełek i lalek z papieru mache. Zasmakujemy aromatycznych przypraw, suszonych owoców i miodu z plastra na lokalnych bazarach. To okazja na przywiezienie pamiątek, które skradną serca bliskich, a przy tym wesprą uzbeckich rękodzielników.

PRZEJAZD KOLEJAMI DUŻYCH PRĘDKOŚCI

Pociągi w Uzbekistanie są bardzo nowoczesne. Tzw. Koleje Dużych Prędkości pozwolą nam sprawnie dotrzeć do celu i podziwiać zmieniające się krajobrazy. Wszystko w wysokim komforcie.

Pociągi Afrosiab osiągają prędkość do 250 km/h. W tych okolicznościach kolejny raz spotkamy się z uzbecką kulturą – podczas rozmów z Uzbekami, towarzyszami naszej podróży. Mieszkańcy Uzbekistanu chętnie nawiązują rozmowę, są przyjacielscy i ciekawi drugiego człowieka, a przy tym nienachalni.

TRADYCYJNY HAMMAM

Wizyta w XV-wiecznym hammamie pozwoli zanurzyć się w klimacie średniowiecznego wschodu, zrelaksować się i poznać lokalne obyczaje. Dla wygody miejskie łaźnie wznoszono na skrzyżowaniu ulic, w bliskości z budynkami użyteczności publicznej. Nazywano je „Hammom Kundjak” (co znaczy „narożna wanna”). Łaźnie tureckie wciąż funkcjonują jako miejsca kąpieli i odnowy, niezmącone cywilizacyjnym pośpiechem. Słychać w nich rozmowy, śmiech, dźwięk kropli dolewanej herbaty. Mistyczną atmosferę nadaje światło, które wpada jedynie przez otwory w suficie. W XV-wiecznym hammamie w Bucharze poczujemy przyjemne ciepło, rozluźnimy mięśnie podczas masaży, odetchniemy wilgotnym i aromatycznym powietrzem, zanurzymy się w oczyszczającej pianie.

LOKALNY PRZEWODNIK

Nasz przyjaciel, Rustam Nazarov, pochodzi z Uzbekistanu. Jest certyfikowanym przewodnikiem turystycznym po Uzbekistanie, Kazachstanie, Kirgistanie, Tadżykistanie i Turkmenistanie. W tradycji uczenia się o uzbeckich wartościach kulturowych wychował go ojciec, znany hotelarz. Od dzieciństwa Rustama fascynowała historia ojczyzny, architektoniczne cuda Uzbekistanu i kryjące się za nimi historie. Jego ulubione miasta w Uzbekistanie to rodzinna Buchara oraz Khiva.

ZNAWCZYNI REGIONU

Kamila Kielar to znana podróżniczka, dziennikarka i mówczyni. Od kilkunastu lat realizuje wyczynowe, głównie samotne wyprawy: pieszo, rowerem, na nartach, kajakiem. Nagrodzona Kolosem oraz nagrodą National Geographic Traveler za projekt o niedźwiedziach duchach. Pisze dla „Kontynentów”, „Gazety Wyborczej” i „National Geographic”. Autorka podcastu „Drzazgi Świata”. Przejechała tysiące kilometrów na rowerze po stepach Uzbekistanu i Kazachstanu, realizując projekt “Kropla w morzu” wspólnie z dziennikarzem Krzysztofem Story.

Uzbekistan

 • Data: 26.12.2021 - 03.1.2022
 • Grupa: 6-10 osób
 • Cena: 4000 PLN + 1270 USD
 • WCZESNA REZERWACJA:

  4000 PLN + 970 USD

 • tylko przez:

Przewodnik

Kamila Kielar

Rezerwuję miejsce Concierge - stworzymy
wyprawę dla Ciebie!
Masz pytania?
Kliknij!